Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Αfrodite μου και υπόλοιπες , επειδή η μπέμπα μου υποτροπίασε πάλι (έφαγα πρόβειο γιαούρτι , και αυτές τις μέρες έτρωγα γραβιερα και φέτα από αιγοπρόβειο γάλα) μπορείτε να μου γράψετε ποιες τροφές δεν τρώτε γιατι ο παιδίατρος επιμένει οτι αφού φταίει το γάλα ΜΟΥ , να το αλλάξουμε :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αfrodite μου και υπόλοιπες , επειδή η μπέμπα μου υποτροπίασε πάλι (έφαγα πρόβειο γιαούρτι , και αυτές τις μέρες έτρωγα γραβιερα και φέτα από αιγοπρόβειο γάλα) μπορείτε να μου γράψετε ποιες τροφές δεν τρώτε γιατι ο παιδίατρος επιμένει οτι αφού φταίει το γάλα ΜΟΥ , να το αλλάξουμε :?

Χρειάζεται να περάσει και 1 μήνας με αποχή από γαλακτοκομικά αγελάδος μέχρι να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός του μωρού.Δεν ξέρω πότε τα σταμάτησες αλλά αν είναι λιγότερο από μήνας μπορεί το αίμα που είδες να οφείλετε στα γαλακτοκομικά που έτρωγες πριν.Κάνε λίγο υπομονή.Εμένα μου απαγόρευσε και τα πρόβεια.Γενικά προσπαθώ να μην τρώω απέξω γιατί δεν ξέρω πως φτιάχνουν το κάθετι ακόμα και το ψωμί πχ...για τις τροφές που αποφεύγω είχα γράψει πιό πάνω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι με στεναχωρεί πιο πολύ εκτος απο το γεγονός καθεαυτού, είναι οτι ο παιδιατρος επιμένει οτι φταίει το γάλα μου. Δεν μου είπε καν οτι θα πρέπει να περάσει 1 μήνας απο τότε που έφαγα τελευταία φορά αγελαδινό γάλα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια. Εμεις γενικά τις τελευταιες μερες δεν τα παμε και πολύ καλα κ την αλλη βδομαδα θα δουμε αλλον γαστρεντερολογο.

Bon-bon ο παιδιατρος σου, οπως κ το μεγαλυτερο ποσοστο παιδιατρων, εχουν την ευκολη λύση στο στομα.... Θες η αγνοια, θες το συμφερον τους σε παρακινουν να δωσεις στο παιδι αγελαδινο γαλα -στο οποιο εχει αλλεργια- που απλως εχει υποστει μια τεχνητη διεργασία και να μην δωσεις το φυσικό δικο σου γαλα. Οπου και να διαβασα τους τελευταιους μηνες για τις αλλεργιες και θηλασμο, ολοι επιμενουν να συνεχιστει ο θηλασμος και μαλιστα μεχρι πολύ μεγαλυτερη ηλικία απο ότι θα θηλαζε το παιδι αν δεν ειχε αλλεργια. Προσπαθουμε δηλαδη να αποφυγουμε να του δωσουμε κατι το οποιο του προκαλει αλλεργια. Εμενα λογικο μου ακουγεται, τωρα οι γιατροι... Ισως η Αγλαια -αν διαβαζει το ποστ, να σε ενημερωσει καλύτερα. Βεβαια με τις πιεσεις που ειχα απο τους γιατρους και οχι μονο, πριν 2 μηνες, ειχαμε δοκιμασει να δωσουμε υποαλλεργικό γαλα, αλλα ουτε να το μυρισει δεν ηθελε το παιδι. Ειναι ΑΠΑΙΣΙΟ αυτο το πραμα. Σχεδον δυο μερες την αφησαμε νηστικία, αλλα καθε φορα που της πλησιαζαμε το μπιμπερο εκλαιγε, προτιμουσε να μη φαει.

Οποτε ειχα και δικαιολογια, ξεκαθαρισα στους γιατρους, αλλα και στους γυρω μου, οτι δεν προκειται να διακοψω τον θηλασμο.

Απο διατροφη εχω κοψει όοοοολα τα γαλακτοκομικά -υπαρχει διασταυρουμενη αλλεργια συμφωνα με τον αλλεργιολογο-τη σογια (ομοιως), αβγο (το εδειξαν τα patch), ξηρους καρπους, πουλερικά, ψαρια, οσπρια και ρυζι (κανει εμετους η δαναη αν φαει κατι που εχει εστω κ ελαχιστο ρυζι). Εν ολιγης, τρωω πατατες, κρεας (οχι μοσχαρι), μακαρονια, ταχινι (το σκετο), μελι κ ψωμι (το ζυμωνω μονη μου)

Την τεταρτη που θα δω τη γαστρεντερολογο, θα τη ρωτησω αν ειναι να παρω τιποτα βιταμινες.

Bon-bon δοκιμασε λίγο να κοψεις όλα τα γαλακτοκομικά και δε δεις βελτιωση μεσα στην εβδομαδα, γνωμη μου ειναι να δεις παιδογαστρεντερολογο, εχουν ειδικευτει στις αλλεργιες κ την διατροφη.

Sorry για το μεγαλο μηνυμα...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite μου σε ευχαριστώ που γράφεις όλα αυτά τα τρόφημα που μπορεί να προκαλούν την αλλεργία. Με έχει στεναχωρήσει πολύ ο παιδίατρος γιατί δεν κάθησε λίγο να το ψάξουμε , παρά είπε κατευθείαν να κόψουμε το θηλασμό. Και εγώ σε ότι έχω διαβάσει λεει οτι με τίποτα δεν πρέπει να κόβεται ο θηλασμός , αλλά η μητέρα να αλλάζει τον τρόπο διατροφής της . Από χθες σταμάτησα όλα τα γαλακτοκομικά αλλά μέχρι χθες έτρωγα κάτι που δεν μου είχε πάει το μυαλό οτι μπορεί να είναι ύποπτο: μαύρο ψωμι με σπόρους και καρύδια :?:?:shock: Μακάρι να είναι αυτό που την πειράζει. Ο γιατρός βέβαια δεν μου είπε και οτι η επίδραση της πρωτείνης του γάλακτος κάνει να περάσει 1 μήνα :shock: Τέλος πάντων αύριο θα κανουμε το εμβόλιο και θα δούμε τι θα μας ξαναπεί. Φυσικά αν μου πει πάλι για το θηλασμό θα του ξεκαθαρίσω οτι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και ούτως ή άλλως έχω αποφασίσει να πάμε και σε γαστρεντερολόγο για να δούμε τι θα μας πει. Εχεις κάποιον κατά νου σου στην Αθήνα . Μπήκα σε αυτό το site http://www.iatronet.gr/author_bio.asp?au_id=115 και σκέφτομαι να πάω στο "Παίδων" να δω τι θα μου πουν. Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τη συμπαράσταση , μου δίνεις κουράγιο. Ελπίζω και η 2 και όλες οι μανούλες που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα να βρούν τη λύση του ΣΥΝΤΟΜΑ :)

 

Καλημέρα και καλή συνέχεια :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bon-bon δες και εδω.

http://www.helspghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=42

 

Για μια επισκεψη καλυτερα σε καποιον με ραντεβου, μη πας στα εξωτερικά ιατρεια στο παιδων, μη σε κρατησουν μεσα αδικα. Εχω κακή εμπειρία. Αν θες σε πμ να σου στειλω τι πληροφοριες εχω για καποιους απο αυτους.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμάς η περιπέτεια άρχισε μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο (5 ημερών).

 

Στο μαιευτήριο της έδωσαν συμπλήρωμα λίγο αφότου γεννήθηκε, παρόλο που φώναζα ότι δεν θέλω (ήμουν στο κρεβάτι από την καισαρική και είχαν βγάλει έξω όλους τους συγγενείς για να περάσουν οι γιατροί, οπότε δεν μπορούσα να κάνω και πολλά). Σήκωσα τον όροφο στο ποδάρι και κατάφερα να της δώσουν μόνο 10 μλ. Μετά της έδωσα κι εγώ άλλες 3 φορές, αλλά αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία. Όταν είδαμε αίμα της δώσαμε και μία φορά Almiron Pepti αλλά είχαμε τα ίδια.

 

Αφού κάναμε τα βασικά (εξετάσεις ούρων και κοπράνων) πήγαμε σε μία παιδογαστρεντερολόγο (του Παίδων, αλλά πήγαμε στο ιατρείο της), που όπως και η παιδίατρός μας μάς είπε να κόψουμε τα πάντα: μοσχαρίσιο κρέας, αυγό, ξηρούς καρπους, ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά (από όλα τα ζώα-για γάλα καρύδας δεν ρώτησα :lol::lol: ), το πορτοκάλι, το ψάρι και τα καρυκεύματα. Επίσης, όλα τα ετοιματζίδικα, συσκευασμένα και μη. Και φυσικά, και οι δύο μου είπαν αποκλειστικό θηλασμό όσο περισσότερο μπορώ, κι αν χρειαστώ συμπλήρωμα να πάρω το Neocate ή κάπως έτσι (δεν χρειάστηκα).

 

Τα έχω κόψει όλα εδώ και ένα μήνα, και δεν έχω δει αίμα ξανά, και στο μεταξύ έχω προσθέσει ξηρούς καρπούς κατά λάθος, ψάρι και έχω φάει φέτα πρόβεια (που όμως την έχουμε πάρει από γνωστό τσοπάνη και ξέρουμε!).

 

Η παιδογαστρεντερολόγος μου είπε να προσθέτω ανά 10ήμερο ένα-ένα, με πρώτα τα γαλακτοκομικά γιατί τα χρειάζομαι περισσότερο εγώ, ενώ η παιδίατρος μου είπε να τα αφήσω τελευταία. Επίσης μου είπε πως όταν (σε καναδυό χρόνια φαντάζομαι) δοκιμάσουμε να δώσουμε γάλα αγελάδας στη μπέμπα θα την βάλουμε στο νοσοκομείο για να ελέγξουμε τις αντιδράσεις της. :( Εγώ ελπίζω ακόμα πως κάποια στιγμή θα προσθέσω και τα αγελαδινά και θα είμαστε μία χαρά. Το ένστικτό μου λέει πως την πείραζε το γάλα σκόνη.

 

Αυτό που με βοήθησε και δεν αγχώθηκα ποτέ (πολύ) με αυτή την ιστορία είναι α) το μωρό είναι μια χαρά και χαρούμενο, και έχει φτάσει 6 κιλά και 63 εκ. ύψος (αυτό ας πούμε με αγχώνει περισσότερο, τόσο μεγάλο μωρό 2 μηνών, αλλά θα γκρινιάξω σε άλλο τόπικ) και β) αυτό που μας είπε ο οικογενειακός γαστρεντερολόγος "δεν είναι τίποτα, μη δίνετε σημασία, θα περάσει".

 

Στο μεταξύ τρώω όσο χαλβά δεν έχω φάει σε όλη μου τη ζωή, ταχίνι (που έχει ασβέστιο), γλυκά του κουταλιού, μαρμελάδες... μου φαίνεται πως έχω παχύνει με τις απαγορεύσεις!

 

Τέλος, άκουσα ότι σούπερ αλλεργιογόνα είναι το μέλι και το χαμομήλι, γιατί κάτι παίζει με τη γύρη. Το λέω γιατί είδα πως κάποιες δεν τα αποφεύγετε. Εγώ δεν τα έκοψα, αλλά απλά το λέω.

 

Αυτή είναι η δική μου ιστορία, συγγνώμη για το μέγεθος, και περαστικά σε όλα τα μπεμπάκια!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας και καλο κουραγιο. :)

Για το χαμομηλι μου το ειπε κ εμενα η παιδιατρος οτι σε αλλεργικα παιδια δεν δινουμε, για το μελι δεν το εχω ακουσει.

 

Σουπερ αλλεργιογονο μου ειπε -και μου απαγορεψε- ειναι το χοιρινο, γι' αυτο το δινουμε στα παιδια μετα τα δυο χρ. Μ' αυτο συμφωνει κ μια νεογνολογος που επισκευθηκαμε οταν ηταν πιο μικρη...

Το neocate μου το ειχε δωσει κ μενα αλλα δεν της το εδωσα ποτε. Απ' οτι το εψαξα ειναι στοιχειακο γαλα, με πικρη γευση, εχει γυρω στα 50e εκτος αν σου το γραψουν απο νοσοκομειο.

 

Afrodite δεν δοκιμαζεις να κοψεις το χοιρινο μηπως κ βοηθησει? :?

Εμεις παντως ειδαμε αποτελεσμα με αυτη την διατροφη που κανω. Αιμα δεν εχω δει καθολου κ βαζει γυρω στα 400γρ το μηνα που για μας ειναι θαυμα :D:D

 

Δεν γραφω συχνα διοτι δεν προλαβαινω αλλα σας παρακολουθω σχεδον καθημερινα και σας σκεφτομαι :D Φιλακια

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

c@t εισαι τυχερη μιας και φαινεται να εχεις γνώστη παιδιατρο. Εμεις ειδαμε 4 και ειναι ολοι τους τουλαχιστον αναξιοπιστοι στο θεμα της αλλεργιας. Κοινως αλλα ο ενας αλλα ο αλλος... Οσο για τη παιδογαστρεντερολόγο, αυριο θα παμε να δουμε μια δέυτερη που μαλλον ειναι αυτη που ειδες και εσυ απο το παιδων (η πρωτη που ηταν σε ιδιωτικό, δεν μας βοηθησε κ πολύ).

Λοιπον τα περισσοτερα απο αυτα που λετε τα εχω κομμενα. Το χαμομήλι οχι, αλλα ουτως η αλλως μια δυο φορες ήπια ολο αυτο το καιρο οποτε δε νομιζω. Μελι τρωω πολύ συχνα ομως.... Ε, το ταχινι δε μου αρεσει σκέτο και με την μελάσα (τροφή πλουσια σε ασβεστιο κ σιδηρο επίσης) δε ταιριαζει.... Ισως το δοκιμάσω με γλυκοζη :?

Χοιρινο, ετρωγα αρκετο για ενα διαστημα που η Δανάη δεν ειχε αιμα, οποτε θεωρω οτι δε φταιει αυτο, Λογικό δεν ειναι ή μπορει τη μια να την πειραζει και την αλλη οχι?

Επιπλέον εχω κοψει τα πουλερικά (ξαναφαγα σημερα να δω τι θα κανει) και τα οσπρια (ειχε αιμα μετα), το ρυζι (επειδή το κανει εμετο, οταν το τρωει η ιδια) και τα καρυκευματα τα εκοψα προσφατα.

Απο χτες της εκοψα και το σιδηρο που της ειχα αρχισει, γιατι απο τοτε που το αρχισαμε εχει αιμα. Το αιμα αυτο ομως δεν το βλεπω (ισως επειδη εχει πιο σκουρα κακά με το σιδηρο) αλλα όλες οι mayer που καναμε βγηκαν θετικές. Ειδικα για τις δυο τελευταιες ημουν σιγουρη οτι δεν εχουν αιμα, αλλα δυστυχως το εργαστηριο με διεψευσε :cry::cry:

 

Το Neocate ειναι ενα απαισιο πραμα που οταν το ξεκουμπωνεις βρωμαει όλο το σπίτι σαν χαλασμένος πουρές. Και κοστιζει και 54 έουρα αν θυμαμαι καλά. Επεμενε ο αλλεργιολογος να δοκιμαζουμε και μετα απο πιεσεις του περιβάλλοντος ενέδωσα και "πιεζα" το παιδακι μου να το πιει. Δυο μερες κρατησε το μαρτυριο, και το παιδι εμεινε σχεδον νηστικο (την θηλασα 2-3 φορες απο λιγο για να μη παθει αφυδατωση) αλλα δε τον ηπιε. Απο τη μια ενιωσα περηφανη για την κορη μου απο την αλλη δε ξερω αν θα με συγχωρησει ποτέ που της επέβαλλα αυτη τη διαδικασία, επρεπε να επιβληθώ στο "περιβάλλον" επιστημονικό και μη.

Εμεις παντως ειδαμε αποτελεσμα με αυτη την διατροφη που κανω. Αιμα δεν εχω δει καθολου κ βαζει γυρω στα 400γρ το μηνα που για μας ειναι θαυμα

ΜΠΡΑΒΟ, μπραβο. Αντε και θα μας περάσετε :wink::wink:

Επίσης μου είπε πως όταν (σε καναδυό χρόνια φαντάζομαι) δοκιμάσουμε να δώσουμε γάλα αγελάδας στη μπέμπα θα την βάλουμε στο νοσοκομείο για να ελέγξουμε τις αντιδράσεις της.

Ειναι υποχρεωτικό αυτο? πόσο ασχημη αντιδραση μπορει να εχει ετσι ωστε να μη προλάβετε καν να πατε σε νοσοκομειο (ααααν χρειαστει)? Αν το παιδακι μπει στο νοσοκομειο, σιγουρα θα αλλαξει η συμπεριφορα του (τουλαχιστον) και αυτο σε τι θα το αποδώσουν, στο αγελαδινό?

Αυτό που με βοήθησε και δεν αγχώθηκα ποτέ (πολύ) με αυτή την ιστορία είναι α) το μωρό είναι μια χαρά και χαρούμενο, και έχει φτάσει 6 κιλά και 63 εκ. ύψος (αυτό ας πούμε με αγχώνει περισσότερο, τόσο μεγάλο μωρό 2 μηνών, αλλά θα γκρινιάξω σε άλλο τόπικ) και β) αυτό που μας είπε ο οικογενειακός γαστρεντερολόγος "δεν είναι τίποτα, μη δίνετε σημασία, θα περάσει".

α)Ευτυχως και μας ειναι καλά και χαρουμενη, τωρα που ειναι 8 μηνων ειναι 9,5 κιλα (δε παιρνει τελευταια) και 75 εκ (οσο για τη γκρινια σου, οταν ηταν 2 μηνων και 12 ημερων ηταν 65 εκ κ 7090 γρ, οποτε ας οργανωσουμε μια ομαδα μπασκετ απο τώρα) β) συμφωνω με τον γαστρεντερολόγο σου και με το ένστικτό σου επίσης, μιας και δε βλέπω ιδιαιτερη ανησυχία στους «ειδικους» που επισκεπτομαστε.

 

 

Για πειτε μου μαμαδες μου, κυριως εσεις των μεγαλυτερων, με το σιδηρο τι κανετε? Παίρνετε εσεις? Δινετε στα παιδια σας? Εμενα μου φαινεται οτι μας χαλάει πολύ (ειτε το παιρνω εγώ ειτε η ίδια) και προχθες μου ειπε μια μαμα οτι μολις εκοψε σιδηρο κ ασβέστιο πέρασαν όλα

Σορυ για το μικρο κειμενο, αλλα με έπιασε…. Αυριο που θα εχω νεα από την παιδογαστρεντερολόγο θα γραψω περισσοτερα

 

Ασχετο αλλα c@t τι χαλβα τρως, τον σιμιγδαλένιο εννοείς ή τον αποκριάτικο?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

c@t εισαι τυχερη μιας και φαινεται να εχεις γνώστη παιδιατρο.

 

Ναι, είναι πολύ καλή, αλλά κάνουμε ταξίδι για να πάμε. Είναι και φίλες με την παιδογαστρεντερολόγο που θα πας κι εσύ (στο Παγκράτι να υποθέσω;)

 

Δοκίμασε ταχίνι με πετιμέζι, το οποίο μπορείς να βαλεις και στον σιμιγδαλενιο χαλβα για εξτρα γευση. Είναι πολύ εύκολο να τον φτιάξεις, αν θες σου στέλνω την συνταγή. Εγώ τρώω αυτόν και τον αποκριάτικο (που γίνεται από ταχίνι έτσι κι αλλιώς!) Τώρα θα ψάξω να βρω και συνταγή ταχινόπιτας νηστήσιμης, να αλλάξω λίγο.

 

Εγώ τον σίδηρο τον έκοψα νωρίς-νωρίς, κι ας έλεγαν οι γιατροί ότι δεν πειράζει. Εδώ μας επηρεάζει εμάς στην τουαλέτα :oops: , δεν θα επηρεάζει τα μωράκια;

 

Ειναι υποχρεωτικό αυτο? πόσο ασχημη αντιδραση μπορει να εχει ετσι ωστε να μη προλάβετε καν να πατε σε νοσοκομειο (ααααν χρειαστει)? Αν το παιδακι μπει στο νοσοκομειο, σιγουρα θα αλλαξει η συμπεριφορα του (τουλαχιστον) και αυτο σε τι θα το αποδώσουν, στο αγελαδινό?

 

Δεν ξέρω, φαντάζομαι πως φυλάνε τα ρούχα τους, και μάλλον καλά κάνουν. Και στην αρχή μου είπε τους δίνουν μία σταγόνα και περιμένουν.

 

Πάντως το σίγουρο είναι πως το μητρικό γάλα είναι ό,τι πιο ασφαλές σε αυτή την περίπτωση.

 

Και τέλος, να κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ; Πόσα από τα παιδάκια με αλλεργία πήραν γάλα-σκόνη νωρίς; Δηλαδή λίγο μετά τη γέννησή τους; Γιατί η Αγλαία λέει πως όσο νωρίτερα εκτίθεται το μωρό στο αγελαδινό γάλα, τόσο πιο πιθανό είναι να παρουσιάσει αλλεργία (φαντάζομαι αν έχει προδιάθεση). Και αν φταίει αυτό, θα πάω να την βρω την γαιδάρα που της έδωσε γάλα στο μαιευτήριο, σας το λέω! :evil::evil:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου γιος ειχε παρουσιασει την ιδια αλλεργια, σε πολυ μικροτερο βαθμο ομως, και τον παρακολουθουσε παιδογαστρεντερολογος. Στον χρονο αρχισαμε να δοκιμαζουμε λιγο γιαουρτακι να δουμε αντιδραση.Στο σπιτι φυσικα. Εγω συνεχιζα την διατροφη χωρις ΓΑ κ μοσχαρι, ωστε αν τον πειραζε να ειχαμε εναλλακτικη τον θηλασμο.

Τελικα τα δεχτηκε 15 μην-οπως ειχε προβλεψει η γιατρος- κ συνεχισα τον θηλασμο ως τους 22 μην.Μετα απο τοτε ηπιε αγελαδινο.

Για νοσοκομειο δεν μου ειπε κανενας τιποτε ποτε. Απο εμπειρια νοσηλειας παιδιου σε κλινικη παντως ειναι οτι χειροτερο :( . Εκτος αν ειναι μονο για παρακολουθηση χωρις ορούς κ τρυπηματα.

 

Για το κρεας εχω διαβασει οτι η αλλεργικη αντιδραση εξαρταται κ απ' το τι εχουν δωσει στο ζωο π.χ. αν εχει παρει καποια αντιβιωση κ το φαει καποιος που εχει αλλεργια στην συγκεκριμενη ουσια, μπορει να του κανει αντιδραση. Αντε ψαξε βρες δηλαδη. Οποτε υποθετω

οτι γι' αυτο ισως το χοιρινο θεωρειτε αλλεργιονο. Ποιος ξερει τι τρωνε τα γουρουνια :?:?

 

Afrodite καθε ποτε κανετε μαγιερ? Τα κακα της ειναι κανονικα ή μαλακα? Βλενες εχουν?Με εχεις βαλει σε σκεψεις...Λες να χαιρομαι αδικα?Μηπως ν' αρχισω να κανω μαγιερ κι εγω?

 

Σιδηρο επαιρνα εγω μεχρι τους 7 μην μετα το σταματησα,κ μαλλον θα το ξαναρχισω. Ασβεστιο παιρνω κ βιταμινη c. Η μικρη δεν εχει παρει.

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Afrodite καθε ποτε κανετε μαγιερ? Τα κακα της ειναι κανονικα ή μαλακα? Βλενες εχουν?Με εχεις βαλει σε σκεψεις...Λες να χαιρομαι αδικα?Μηπως ν' αρχισω να κανω μαγιερ κι εγω?

 

Σιδηρο επαιρνα εγω μεχρι τους 7 μην μετα το σταματησα,κ μαλλον θα το ξαναρχισω. Ασβεστιο παιρνω κ βιταμινη c. Η μικρη δεν εχει παρει.

 

οταν σταματησες το σιδηρο μηπως βελτιωθηκε κ η κατασταση ή εγιναν σε ασχετες περιοδους?

Πριν αρχισει να τρωει τα ελαχιστα στερεα που τρωει, τα κακα της ηταν υγρα με βλεννες. Τωρα εχουν γινει πιο "πηχτα" αλλα παντα ειναι μαλακα. Για βλεννες δε φαινεται να εχει αλλα δε το λεω με σιγουρια λογω του σιδηρου κ των τροφων. Αν κλεισω την πανα ψιλοκολλανε μεταξυ τους αλλα αυτο δε συμβαινει ουτως ή αλλως? (για πολυ σκατοκουβεντα ομως, ε? :oops: ) Παντως 2-3 φορες που το αιμα ηταν εμφανες φαινοταν κ βλέννα μαζί.

Mayer κανουμε καθε οταν ελπίζω οτι δεν εχει αιμα, Αμα βγουν 2-3 αρνητικές δεν συνεχιζω, αλλα τωρα βγαινουν ολο θετικες οποτε κανουμε συχνα. Παλιοτερα που δεν επαιρνε σιδηρο, δεν "επεφτα εξω" στο τι εβλεπα εγω με αυτο που εβγαζε η mayer (ειχα κανει 2-3 για σιγουρια). Τωρα τα κακα της εχουν μαυρες γραμμουλες απο το σιδηρο οποτε δε μπορω να δω το αιμα. Mama-mia αν θες κανε μια mayer για σιγουρια, αλλα αφου δε βλεπεις δε νομιζω να εχει, εκτος αν εχει τοοοσο πολύ βλέννα που μπορει να μη φαινεται. Απο βλέννα πως ειναι εσενα τωρα?

C@t, οντως αυτο για το νοσοκομειο, ξανασυζητα το αν ειναι.... Κριμα... Κ μεις μπηκαμε για λιγο στο παιδων και φυγαμε τρεχοντας... Αλλωστε ο αλλεργιολογος μου ειπε οτι αυτου του ειδους οι αλλεγριες (οι non-IgE) δεν προκαλούν σοκ.

 

Ναι, είναι πολύ καλή, αλλά κάνουμε ταξίδι για να πάμε. Είναι και φίλες με την παιδογαστρεντερολόγο που θα πας κι εσύ (στο Παγκράτι να υποθέσωWink
οοοοχι μωρε, στους αμπελοκηπους ειναι. πμ γρηγορα να δω ποια ειναι. Και μιας και θα κανεις τον κόπο στειλε και κεινη τη συνταγούλα που λέγαμε... φανταζομαι χωρις κανελλα, ε?

Πάντως, πλακα πλακα μια ανταλλαγη συνταγων για θαλαζουσες μαμαδες αλλεργικων μωρων θα ηταν καλη φαση. Εχω να προτεινω μους σοκολάτας χωρις σοκολατα, χωρις γαλα και χωρις ζαχαρη (!!!!) . Εχει χαρουπι ομως... Οποια θέλει.... Μετα την σκατοκουβεντα πάει ενα γλυκάκι...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστικα μπαινω και εγω στην παρεα σας κοριτσια, αφου το μωρο υποτροπιασε ασχημα με πολλες κοκκινες βλεννωδεις κενωσεις,εντονο ερεθισμο πρωκτου, και τρεχει η μυτουλα του. υποψιαζομαι οτι οφειλονται στο προβειο κρεας . εχουν περασει 5 μερες και τα ροζ κακα συνεχιζονται και το κυριτερο καθε φορα που θηλαζει κοκκινιζουν τα μαγουλα τουκαι μετα ακολουθουν τα ροζ κακα.προς το παρον θα περιμενω διοτι η γνωμη του παιδιατρου ηταν εαν μετα απο την διακοπη των γαλακτο/κων συνεχιστει η αιμορραγια να διακοψω τον θηλασμο χωρις κανεναν ελεγχο εκτοτε εχει περασει ενας μηνας με 2-3 μικρες υποτροπες.ο μικρουλης μου ειναι 5 μηνων.τελικα τα μωρα που θηλαζουν εκτιθενται σε περισσοτερα αλλεργιογονα ετσι δεν ειναι :?:μου ετυχε και το εξης εκανα mayer me poz kaka poυ τελικα δεν ηταν αιμα :?: σας ετυχε κατι τετοιο :?:

Link to comment
Share on other sites

 

Και τέλος, να κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ; Πόσα από τα παιδάκια με αλλεργία πήραν γάλα-σκόνη νωρίς; Δηλαδή λίγο μετά τη γέννησή τους; Γιατί η Αγλαία λέει πως όσο νωρίτερα εκτίθεται το μωρό στο αγελαδινό γάλα, τόσο πιο πιθανό είναι να παρουσιάσει αλλεργία (φαντάζομαι αν έχει προδιάθεση). Και αν φταίει αυτό, θα πάω να την βρω την γαιδάρα που της έδωσε γάλα στο μαιευτήριο, σας το λέω! :evil::evil:

Εγώ είχα πεί στην κλινικήνα μην της δώσουν καθόλου...τώρα το τι έγινε δεν το ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι έδωσαν αφού το μωρό το έφερναν κάθε 4 ώρες μόνο...πεινασμένο βέβαια αλλά και πάλι πιστεύω έδιναν....να φταίει αυτό το λίγο?εγώ δεν της έδωσα καθόλου συμπλήρωμα ποτέ...και αλλεργία εμφάνισε 4 μηνών...από τα γαλακτοκομικά που κατανάλωνα εγώ :evil: ....αλλά και πάλι αν δεν φταίνε τα γαλακτοκομικά και φταίει κάτι αλλο που έτρωγα?Αντε να βγάλεις άκρη.

 

Κορίτσια για το μέλι δεν το ήξερα και ομολογώ ότι μου πέρασε από το μυαλό γιατί προχθές που είχαμε ένα επεισόδιο πάλι :evil: είχα φάει την προηγούμενη το βράδυ 2 κουταλιές της σούπας :oops::oops::oops: είχα λυσσάξει για γλυκο...οπότε κομμένο και αυτό...ουφ.

 

Valeriκαι εγώ είχα σκεφτεί ότι επειδή θηλάζω το μωρό παίρνει από νωρίς ουσίες που άλλα μωρά δεν θα έπερναν(πχ,ξηρους καρπούς ,μέλι κλπ που τρώω εγώ)...με είχαν πιάσει οι ενοχές μου ότι θα έπρεπε να προσέχω τι τρώω ούτως η άλλως και όχι να εμφανίσει αλλεργία και μετά......γενικά με πιάνει λίγο το ότι φταίω εγώ αλλά μετά προσπαθώ να σκεφτώ λογικά.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κΚαι κάτι άλλο βρε κορίτσια ...συνοψίζοντας όλεςτις εμπειρίες και απαντήσεις σας ...άμα κόψουμε όλα τα γαλακτοκομικά...μοσχαρίσιο ,χοιρινό,πουλερικά και ρύζι(για την περίπτωση της afrodite),αυγό,ξηρούς καρπούς,μέλι,πορτοκάλι(φαντάζομαι πάνε πακέτο και τα άλλα εσπεριδοειδή αλήθεια λεμόνι τρώτε γιατί το έχω στα ύποπτα και αυτό),καρυκεύματα,όλα τα συσκευασμένα.....και αν υποθέσουμε ότι έχει αλλεργία στο σιτάρι(αρκετά αλλεργιογόνο και αυτό)...κόβουμε και ψωμί και ζυμαρικά....και τι μένει να φάμε?έχω πελαγώσει λίγο γιατί πέρασε 1 μηνας και από αποχή από τα γαλακτοκομικά και είχαμε ξανά επεισόδιο...φταίει το μέλι?Το ψωμί ?από αυτά είχα φάει πολύ....ένα συμπέρασμα έβγαλα ότι άκρη δεν θα βγάλω...ελπίζω να μείνουμε σε αυτά τα επίπεδα και να συνεχίσει το παιδάκι μου να παίρνει βάρος και να είναι χαρούμενο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κάθε μια έχει και μια ξεχωριστή περίπτωση...

έφαγα τη δευτέρα κουνουπίδι και είχαμε πρόβλημα πάλι. το εμφάνισε όμως την Τρίτη το πρωί και ιδιαιτερα το μεσημέρι . Το ίδιο πρωινό ήπια λίγο τσάι , έχετε ακούσει κάτι;;;

Το μεσημέρι έφαγα χοιρινή μπριζόλα και ρύζι, και το βράδυ μόνο ρύζι και σήμερα προς το παρόν δεν έχουμε κάτι. Κοτόπουλο έφαγα την κυριακή και όλα καλά! Να πω την αλήθεια , είναι τόσο κοντά τα συμπτώματα που δεν ξέρω αν φταίει το σημερινό ή το χθεσινό φαγητό. :?

Και εμείς ήταν να πάμε σήμερα στη γαστρεντερολόγο, αλλά δεν μπορεί και θα πάμε αύριο. Οπότε παρατίνετε η αγωνία. :(

Πάντως μου κάνει εντύπωση και μάτι μη τα πιάσει τα μωράκια σας, πόσο μεγάλη ανάπτυξη έχουν . Εμένα στο 4ο είναι 6 κιλά 61 πόντους , βέβαια γεννήθηκε 2550. Μάλλον δεν θα μπόυμε στην ομάδα Μπάσκετ που θα φτίαξετε.... :lol:

Επειδή έχω μπλοκάρει και νιώθω οτι δεν μπορώ να φάω τίποτα , τι τρώτε περίπου μέσα στη βδομάδα;;;

Φυσικά εννοείτε οτι δεν τρώω κανενα γαλακτοκομικο - ούτε απο γάλα καρύδας , όπως είπε κάποια προλαλλησασα- αυγό, ξηρούς καρπούς , πορτοκάλια, μοσχάρι. Με μπανάνα και μήλο έχετε δει κάτι?? Από σαλατικά??

Καλημέρα σε όλες :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γράφω ολόκληρη τη συνταγή. Εμείς εδώ μπορούμε να αφαιρέσουμε τα αλλεργιογόνα. Μη διστάσετε να πειραματιστείτε γιατί το γλυκό είναι και πάμφθηνο, ήταν παλιά το γλυκό του φτωχού.

 

1 μέρος λάδι (για πιο ελαφριά γεύση, αφαιρέστε λάδι και προσθέστε βιτάμ)

2 μέρη σιμιγδάλι (το σακουλάκι έχει 500 γρ.)

3 μέρη ζάχαρη (εγώ βάζω λίγο λιγότερο)-για παραλλαγή αφαιρέστε ζάχαρη και προσθέστε: μαύρη ζάχαρη, καστανή ζάχαρη, μέλι, πετιμέζι ή μελάσα

4 μέρη νερό

καρυκεύματα (κανέλα, γαρύφαλο, μπορείτε και λίγο πιπέρι σε κόκκους), ξηρούς καρπούς (ό,τι θέλετε), σταφίδες, ξερά φρούτα κ.λπ.

2 κατσαρόλες

 

Ζεσταίνουμε το λάδι σε μέτρια φωτιά και όταν κάψει ρίχνουμε το σιμιγδάλι. Ανακατεύουμε μέχρι να ροδίσει και χαμηλώνουμε πολύ τη φωτιά (στο 1).

 

Ταυτόχρονα, στην άλλη κατσαρόλα, βάζουμε το νερό, τη ζάχαρη και τα καρυκεύματα μέχρι να πάρουν βράση. Ανακατεύουμε.

 

Τουμπάρουμε το νερό με τη ζάχαρη στην κατσαρόλα με το σιμιγδάλι και ανακατεύουμε 1-2 φορές. Προσοχή, αν η κατσαρόλα με το σιμιγδάλι καίει πολύ, θα γίνει της τρελής, θα πεταχτεί παντού. Πρέπει να είναι και τα 2 ζεστά αλλά όχι υπερβολικά. Σκεπάζουμε με πετσέτα και αφήνουμε 15 λεπτά. Μεταφέρουμε σε φόρμα, ταψί ή το αφήνουμε στην κατσαρόλα και σερβίρουμε κουταλιές.

 

Καλή επιτυχία και καλές μάσες!! :lol:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Koni τώρα είδα την δική σου παράθεση.... Τελικά όλες τα ίδια περνάμε :?:roll:

Ακριβώς :roll::? .Εγώ bon bon πέρασα την φάση που είσαι εσύ τώρα και δεν έτρωγα τίποτα...όλα μου φαίνονταν ύποπτα και έτρωγα λίγο.Αυτό όμως πόσο να το κάνεις δεν αντέχεις σωματικά πλέον....είχα φτάσει στα όρια και έχασα και 3 κιλά σε 2 εβδομάδες στην αρχή χάρηκα αλλά μετά διάβασα ότι κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται στον θηλασμο(γρήγορη απώλεια βάρους )γιατί απελευθερώνονται τοξίνες στον οργανισμό και περνάνε στο γάλα :roll: οπότε άρχισα πάλι να βάζω διάφορα(πάλι μη αλλεργιογόνα κατά την αποψή μου) αλλά είχαμε επεισόδιο...ίσως όταν είναι μεγάλη η ποσότητα από κάτι να κάνει αντίδραση δεν ξέρω...πάντως την μέρα που μου έκανε είχα τσακίσει τις προηγούμενες το ψωμί μιας και το έκανα μόνη μου και το θεώρησα αθώο....συν το μέλι που είπα πιό πάνω(που τελικά δεν είναι αθώο)

.png
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος, να κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ; Πόσα από τα παιδάκια με αλλεργία πήραν γάλα-σκόνη νωρίς; Δηλαδή λίγο μετά τη γέννησή τους; Γιατί η Αγλαία λέει πως όσο νωρίτερα εκτίθεται το μωρό στο αγελαδινό γάλα, τόσο πιο πιθανό είναι να παρουσιάσει αλλεργία (φαντάζομαι αν έχει προδιάθεση). Και αν φταίει αυτό, θα πάω να την βρω την γαιδάρα που της έδωσε γάλα στο μαιευτήριο, σας το λέω! Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Εγώ είχα πεί στην κλινικήνα μην της δώσουν καθόλου...τώρα το τι έγινε δεν το ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι έδωσαν αφού το μωρό το έφερναν κάθε 4 ώρες μόνο...πεινασμένο βέβαια αλλά και πάλι πιστεύω έδιναν

Το ιδιο και σε μενα. Αλλωστε μου το ειπε κ ο γυναικολόγος μου οτι τους δινουν γαλα.

valeri, αν εχει εντονο προβλημα με αιμα, καλυτερα να δεις και ενα παιδογαστρεντερολόγο, μην τυχων και δεν ειναι αλλεργια. ΑΝ και το κοκκινισμα στα μαγουλα... Κατι φαινεται να τον πείραζει πολύ. Τα κοκκινα κρεατα ειναι υποπτα (και αυτα) πάντως.

Οσο αναφορα τον θηλασμο... Γενικα στις αλλεργιες προτεινουν τον θηλασμο ως την καλύτερη λυση. Ειναι πιο ευκολο να δωσεις υποαλλεργικό γαλα στο παιδι (αν το πιει) μεχρι 6 μηνων αλλα μετα οταν θα αρχισει το ιδιο να τρωει? Ποσα πραματα θα του περιορισεις και με τι κριτηριο? ΜΕ το θηλασμο υποτιθεται οτι το παιδι αναπτυσει πιο δυνατη αμυνα απεναντι στις αλλεργιες οποτε και τις ξεπερνάει νωριτερα. Πράξε οτι νιώθεις εσυ πιο σωστο, οι παιδιατροι εχουν ευκολες λύσεις για το προβλημα που αντιμετωπιζουν εκεινη τη στιγμη, δε το βλέπουν μακροχρόνια.

Mayer αρνητική μας εβγαλε εμας οταν η Δαναη πήρε μια ροζ αντιβιωση (επεμενε ο γιατρος κ μας την εδωσε στα τυφλά, κ πανω στην απελπισια μου δεχτηκα) κ μετα εβγαιναν ροζ πραματακια στα κακά της. Εκανα mayer για σιγουρια κ βγηκε αρνητική. Τρωει ο μπεμπης σου κατι αλλο εκτος απο το γάλα σου? Φανταζομαι τις εξετασεις τις εκανες σε αξιοπιστο εργαστηριο (αν και σιγα την σοβαρη εξέταση).

Θα επανελθω με νεωτερα απο την επιστημονα....

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο αναφορα τον θηλασμο... Γενικα στις αλλεργιες προτεινουν τον θηλασμο ως την καλύτερη λυση. Ειναι πιο ευκολο να δωσεις υποαλλεργικό γαλα στο παιδι (αν το πιει) μεχρι 6 μηνων αλλα μετα οταν θα αρχισει το ιδιο να τρωει? Ποσα πραματα θα του περιορισεις και με τι κριτηριο? ΜΕ το θηλασμο υποτιθεται οτι το παιδι αναπτυσει πιο δυνατη αμυνα απεναντι στις αλλεργιες οποτε και τις ξεπερνάει νωριτερα. Πράξε οτι νιώθεις εσυ πιο σωστο, οι παιδιατροι εχουν ευκολες λύσεις για το προβλημα που αντιμετωπιζουν εκεινη τη στιγμη, δε το βλέπουν μακροχρόνια.

 

Αφροδίτη μου και εγώ αυτά σκέφτομαι και πιστεύω στον θηλασμό...καμμια φορά όμως όταν με πιάνουν οι ενοχές μου για την διατροφή που έκανα(θεώρησα ότι μπορώ να τρώω απόλα) ...σκέφτομαι μήπως αν δεν είχε εκτεθεί τόσο μικρό σε διάφορες τροφές να μην είχε παρουσιάσει αλλεργία(με δεδομένο ότι όσο πιό νωρίς εκτεθεί σε μία τροφή τόσο μεγαλύτερες είναι οι πιθανότητες για αλλεργία).Παράδειγμα ξηρούς καρπούς έτρωγα από την αρχή οπότε κάποια ποσότητα πήγε στο γάλα(υποθετικά ότι την πειράζουν οι ξηροί καρποί) ενώ αν δεν θήλαζα πόσο χρονών θα δοκίμαζε ξηρούς καρπούς...σίγουρα πολύ μεγαλύτερη .Εντελώς αβάσιμο επιστημονικά αυτό που σκέφτομαι αλλά τα έχω βάλει με τον εαυτό μου γιατί θεωρώ τώρα πλέον ότι έπρεπε να προσέχω καλού κακού .Αυτά όσον αφορά την αλλεργία γιατί από όλες τις άλλες πλευρές ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το παιδί και για την μαμά.

.png
Link to comment
Share on other sites

Δε μας ειπε και τιποτα η επιστημονας.... :? Το μονο οτι μπορει οι τελευταιες mayer στις οποιες εγω δεν εβλεπα αιμα να δειχνουν θετικες λογω του σιδηρου. Το συζητησα και με το εργαστηριο και μου ειπαν οτι αυτο συνεβαινε παλια και οχι με τα συγχρονα μηχανηματα αλλα τιποτα δεν αποκλειεται.

Το αλλο καλο που μας ειπε ειναι οτι συνηθως τα παιδια που θηλαζουν το ξεπερνανε το προβλημα μεχρι τον χρονο απο μονα τους και οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο. ΝΑ βαλουμε και αλλες στεραιες τροφες λέει (κρεας), και δω ειναι τα δυσκολα με το ιδιοτροπο πλασματακι μου. Μακαρι να το φαει....

Koni, αυτα που λες για τον θηλασμο και γω τα σκεφτοαμι αλλα δε ξερω αν εχουν βαση η οχι. Δε ξερουμε τι αντιδραση θα ειχε αν επαιρνε κατευθειαν αγελαδινο γαλα... Αλλωστε η προδιαθεση για αλλεργια υπαρχει στα παιδια και θα εκδηλωθει με καποιο τροπο φανταζομαι. Δε ξερω γιατι αλλα οπου και να διαβασα τον θηλασμο τον θεωρουν ως την καλυτερη λυση σε τετοια παιδια. Ισως τα θωρακίζει για την μετέπειτα πορεια τους στις αλλεργιες.

Μου κανει εντυπωση ομως, μιας και ειδα την ιδια γαστρεντερολογο με την c@t και την manhel, γιατι εμενα απεφευγε (καθε φορα που την ρωτουσα) να μου πει ποιες τροφες να μη τρωω. Μπορει να την πειραζει οτιδήποτε ελεγε (μονο αυγο σοκολατα ψαρι, γαλακτοκομικά ειπε, ως τα πιο αλλεργιογονα) απο τις εκατονταδες πρωτεινες που τρωω καθημερινα. Ισως επειδη ειδε οτι την πειραζει το ρυζι που δεν ειναι υποπτο, οποτε καταλαβε με τι πλασματακι δυσκολο εχει να κάνει... Ειπε βεβαια να παιρνω ασβεστιο, αλλα θα την παρακουσω για λιγο καιρο, μιας και τεσταρω αυτο τωρα. Ε, θα παθω μια οστεοπορωση στα 35 μου και τι έγινε....

Αντε βρε bon-bon να δουμε τι θα σου επι και σενα αυριο η αλλη επιστημονας :!:

Παντως και δω ειδα μια καθησυχαστική ψυχραιμια. Οποτε κοριτσια μην αγχωνετε, θα λειτουργησει η αυτοίαση, αρκει να αναπτυσσονται καλα τα ζουζουνάκια μας

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

afrodite η αλλεργια εκδηλωθηκε πριν ενα μηνα εκτοτε εκοψα το κοκκινο κρεας αλλα κ τα γαλακτοκομικα ,ειχαμε 2-3 υποτροπες οταν εφαγα τροφες που δεν ηξερα οτι εχουν γαλα.παντως το μωρο απο τις πρωτες εβδομαδες ειχε πολλα αερια ωσπου καποια στιγμη τον πρωτο μηνα εκανε κολικους οποτε κ διεκοψα το γαλα νομιζω εαν δεν διεκοπτα το γαλα τοτε η αλλεργια θα ειχε εκδηλωθει πιο νωρις γιατι επινα πολυ τα αερια ομως δεν μειωθηκαν(θορυβωδεις κενωσεις) . στο νοσοκομειο το μωρο ηπιε τις πρωτες 3 μερες αγελαδινο γαλα .η αληθεια ειναι οτι δεν θελω με τιποτα να διακοψω τον θηλασμο απο την αλλη δεν θελω ακομη να υποβαλλω το μωρο σε διαφορες εξετασεις αφου οι περισσοτερες (ειδικα τα ραστ δεν εφαρμοζονται σε παιδια κατω τον 18μηνων ,ενω τα πατς δεν ειναι πολυ αξιοπιστα).παντως εχεις δικιο τι θα τρωει το μωρο αν διακοψω τον θηλασμο εκτος απο το υδρολυμενο γαλα :?: μονο κανενα φρουτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...