Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

On 23/7/2020 at 7:33 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Ειναι ενος τωρα. Δοκίμασα να φαω διαφορα και ναι μεν δεν είδα αιμα, δοκίμασα του έδωσα να φαει αυτος κατι και τα κακα βγαινουν ακονα χαλια και έχει λιγη ανησυχία. Ετσι αφού το αφησα τοσο πολυ και κλείσαμε χρονο χτες, θα κάνω λιγες μέρες υπομονή να κάνουμε εξετάσεις αίματος. 

Το τεστ ζητα να το κανεισ συντομα..εμενα η παιδογαστρ.1α με εβαλε κ καναμε το τεστ..κ μετα μ αφησε να φαω γαλακτοκομικα ( αν θυμαμαι καλα)

Παντωσ τα ραστ τεστ ( αιματοσ) δειχνουν μονο τισ αμεσου τυπου αλλεργιεσ..αν δεν εχετε αμεσου..οι εμμ2εου δεν φαινονται..κ θα κανετε σταδιακη εισαγωγη τροφων κ στο οαιδι για απευαισθητοποιηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Το τεστ ζητα να το κανεισ συντομα..εμενα η παιδογαστρ.1α με εβαλε κ καναμε το τεστ..κ μετα μ αφησε να φαω γαλακτοκομικα ( αν θυμαμαι καλα)

Παντωσ τα ραστ τεστ ( αιματοσ) δειχνουν μονο τισ αμεσου τυπου αλλεργιεσ..αν δεν εχετε αμεσου..οι εμμ2εου δεν φαινονται..κ θα κανετε σταδιακη εισαγωγη τροφων κ στο οαιδι για απευαισθητοποιηση

Ποια είναι η διαφορά άμεσου και έμμεσου; εκλεισα ραντεβού για αυριο κιόλας για να κάνουμε τις εξετάσεις. Για πες μου τι πρεπει να ξερω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Ποια είναι η διαφορά άμεσου και έμμεσου; εκλεισα ραντεβού για αυριο κιόλας για να κάνουμε τις εξετάσεις. Για πες μου τι πρεπει να ξερω; 

Εγώ (αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη και του παιδιατρου μου) θα δοκίμαζα πρώτα να φάω κάποια γαλακτοκομικα σταδιακά (γιαούρτι τυρί και μετά γάλα) και μόνο εφόσον το παιδί παρουσιαζε αντιδραση θα το υπεβαλα στις εξετάσεις. Είναι πολύ πιθανό στην ηλικία που είναι το παιδί σου να έχει ξεπεράσει πλήρως την ευαισθησία που έχουν τα βρέφη στα γαλακτοκομικα. Αλλά αυτό είναι μόνο αυτό που έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εγώ (αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη και του παιδιατρου μου) θα δοκίμαζα πρώτα να φάω κάποια γαλακτοκομικα σταδιακά (γιαούρτι τυρί και μετά γάλα) και μόνο εφόσον το παιδί παρουσιαζε αντιδραση θα το υπεβαλα στις εξετάσεις. Είναι πολύ πιθανό στην ηλικία που είναι το παιδί σου να έχει ξεπεράσει πλήρως την ευαισθησία που έχουν τα βρέφη στα γαλακτοκομικα. Αλλά αυτό είναι μόνο αυτό που έκανα εγώ.

Να ρωτησω κατι; ισως έχω καταλάβει λαθος. Το ραστ τεστ είναι εργαστηριακή εξέταση έτσι; δηλαδή παίρνουν αιμα και κανουν τις εξετάσεις. Εγω ειπα να εκανα αυτή την εξέταση μαζί με τις γενικες που ετσι κι αλλιώς θα έκανε, αλλιώς δεν θα το εκανα. 

Ακουσα τη συμβουλή σου και εφαγα σήμερα λιγο τυρακι κίτρινο ψημένο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Να ρωτησω κατι; ισως έχω καταλάβει λαθος. Το ραστ τεστ είναι εργαστηριακή εξέταση έτσι; δηλαδή παίρνουν αιμα και κανουν τις εξετάσεις. Εγω ειπα να εκανα αυτή την εξέταση μαζί με τις γενικες που ετσι κι αλλιώς θα έκανε, αλλιώς δεν θα το εκανα. 

Ακουσα τη συμβουλή σου και εφαγα σήμερα λιγο τυρακι κίτρινο ψημένο. 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρη τι είναι τα ραστ τεστ γιατί δεν κάναμε. Εγώ έκανα σταδιακή επανεισαγωγη στους 7μιση μήνες και όλα πήγαν καλά. Στους 8 μήνες έτρωγε μόνη της γιαούρτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

32 minutes ago, Mikraki2207 said:

Μισος μήνας δηλαδή έφτασε; τι να πω θα το λαβω σοβαρά υποψιν και θα δούμε τι θα γίνει. Ετρωγες καθημερινά εσυ; η λίγο και περιμενες; 

Εγώ έκανα κάθε τρεις μέρες εισαγωγή ξεκίνησα με γιαούρτι μετά κίτρινο τυρί μετά λευκό και μετά από καμία εβδομάδα από όλα αυτά ήπια γάλα. Κ γύρω στους 8-8μιση μήνες έφαγε γιαούρτι 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2020 at 7:24 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Ποια είναι η διαφορά άμεσου και έμμεσου; εκλεισα ραντεβού για αυριο κιόλας για να κάνουμε τις εξετάσεις. Για πες μου τι πρεπει να ξερω; 

Τα ραστ ειναι αιματολογικεσ που ανιχνευουν αλλεργιεσ...εμασ βγηκαν αρνητικα..που σημαινει πωσ δεν ειχαμε αμεσου τυπου αλλεργια..δηλ το παιδι κ να ετρωγε πχ ξηρουσ καρπουσ δεν κινδτνευε απο αλλεργικο σοκ..ωστοσο αυτο δεν σημαινε πωσ ειχσ ξεοερασει την εμμεσου τγπου αλλεργια..γι αυτο κ εκσνα 1α σε μενα εισαγωγεσ( θηλαζα( κ αφου δεν ενοχλουσε κατι κανσμε κ στο παιδι.

Τελικα σασ τισ εγραψε ο γιατροσ?συνηθωσ τισ γραφουν μαζι με γενικεσ αιματοσ πανω δτο χρονο οποτε δεν θα ταλαιπωρηθει επιπλεον το παιδι

.ισα ισα θα βγει κ 1 συμπερσσμα..αν εχεισ φαει γαλακτοκομικα ενημερωσε τον γιατρο..δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Τα ραστ ειναι αιματολογικεσ που ανιχνευουν αλλεργιεσ...εμασ βγηκαν αρνητικα..που σημαινει πωσ δεν ειχαμε αμεσου τυπου αλλεργια..δηλ το παιδι κ να ετρωγε πχ ξηρουσ καρπουσ δεν κινδτνευε απο αλλεργικο σοκ..ωστοσο αυτο δεν σημαινε πωσ ειχσ ξεοερασει την εμμεσου τγπου αλλεργια..γι αυτο κ εκσνα 1α σε μενα εισαγωγεσ( θηλαζα( κ αφου δεν ενοχλουσε κατι κανσμε κ στο παιδι.

Τελικα σασ τισ εγραψε ο γιατροσ?συνηθωσ τισ γραφουν μαζι με γενικεσ αιματοσ πανω δτο χρονο οποτε δεν θα ταλαιπωρηθει επιπλεον το παιδι

.ισα ισα θα βγει κ 1 συμπερσσμα..αν εχεισ φαει γαλακτοκομικα ενημερωσε τον γιατρο..δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα

Τελικα ναι μαζί με τις γενικες μας εγραψε κι αυτην για τα γαλακτοκομικά. Ειχα φαει τυρι και το ειπα αλλα δεν ειπε κατι.

 

@maripozΚαι συμφωνησε στην εισαγωγη που ξεκινησα να κάνω. Εσεις που ειχατε εμμεσου τυπου το ξεπερασε; δηλαδή οσο έρχονται σε επαφή με την τροφη τοσο καλύτερα είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Τελικα ναι μαζί με τις γενικες μας εγραψε κι αυτην για τα γαλακτοκομικά. Ειχα φαει τυρι και το ειπα αλλα δεν ειπε κατι.

 

@maripozΚαι συμφωνησε στην εισαγωγη που ξεκινησα να κάνω. Εσεις που ειχατε εμμεσου τυπου το ξεπερασε; δηλαδή οσο έρχονται σε επαφή με την τροφη τοσο καλύτερα είναι; 

Κοίτα αν έχω καταλάβει καλα υπάρχει η άμεσου τύπου αλλεργία δλδ αυτή που αντιδρά το ανοσοποιητικό Κ υπάρχει Κ η ευαισθησία που έχουν τα βρέφη στα γαλακτοκομικα λόγω ανωριμου γαστρεντερικου. Αυτή την ευαισθησία την ξεπερνάνε στους 6-12 μήνες. Αν το δικό σου είχε αλλεργία κανονική θα είχατε πολύ έντονα συμπτώματα οπότε πιστεύω πως είχε την συνηθισμένη ευαισθησία που έχουν τόσα μωράκια και λογικά το έχει ξεπεράσει. Αλλά αυτό θα στο επιβεβαιωσει η εξέταση. Καλά αποτελέσματα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Κοίτα αν έχω καταλάβει καλα υπάρχει η άμεσου τύπου αλλεργία δλδ αυτή που αντιδρά το ανοσοποιητικό Κ υπάρχει Κ η ευαισθησία που έχουν τα βρέφη στα γαλακτοκομικα λόγω ανωριμου γαστρεντερικου. Αυτή την ευαισθησία την ξεπερνάνε στους 6-12 μήνες. Αν το δικό σου είχε αλλεργία κανονική θα είχατε πολύ έντονα συμπτώματα οπότε πιστεύω πως είχε την συνηθισμένη ευαισθησία που έχουν τόσα μωράκια και λογικά το έχει ξεπεράσει. Αλλά αυτό θα στο επιβεβαιωσει η εξέταση. Καλά αποτελέσματα 

Ευχαριστώ πολύ, από μέρα σε μέρα περιμένουμε! Συνεχίζω εγω με την εισαγωγή γαλοκτοκομικων στη δικια μου διατροφη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πρίν από 47 λεπτά , despoina34 είπε:

Kαλημερα!Υπαρχει καποια μανουλα που να παρατηρει ανησυχια στο μωρακι της μετα απο καταναωλωση καποιας τροφης χωρις αλλα συμπρωματα?

 

Nαι, μου είχε συμβεί και σε εμένα και σε φίλες. Κρατάς ένα ημερολόγιο και αν εντοπίσεις τις υποψήφιες τροφές, τρως και βλέπεις τι θα γίνει. Είναι συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Nαι, μου είχε συμβεί και σε εμένα και σε φίλες. Κρατάς ένα ημερολόγιο και αν εντοπίσεις τις υποψήφιες τροφές, τρως και βλέπεις τι θα γίνει. Είναι συνηθισμένο.

Εγώ το παρατηρώ, νομίζω στο αυγό 

Δεν βγάζει εξάνθημα η έκζεμα, ούτε κάνει εμετό αλλά ειναι πολύ ανήσυχη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Εγώ το παρατηρώ, νομίζω στο αυγό 

Δεν βγάζει εξάνθημα η έκζεμα, ούτε κάνει εμετό αλλά ειναι πολύ ανήσυχη. 

Κράτησε ημερολόγιο με το τι τρως. Δες πότε είναι ανήσυχη και τι είχες φάει την τελευταία μέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
6 ώρες πρίν, VasAnti είπε:

Καλημερα θα ηθελα να μαθω απο μαμαδες που εκαναν βιοσυντονισμο στα παιδακια τους με αλλεργιες τους βοηθησε;

 

Κοίτα, σε ενήλικα καμιά φορά υπάρχει από όλα αυτά τα κομπογιαννίτικα το φαινόμενο αν κάτι προκαλείται από το στρες, να νιώθεις καλύτερα γιατί ηρεμείς. Οπότε αν πιστέψεις στη μαγική θεραπεία, να νιώσεις καλύτερα. Το παιδί με αλλεργίες δεν έχει όμως ψυχολογικό πρόβλημα, οπότε λίγο δύσκολο ο κομπογιαννίτης να το κάνει να νιώσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, VasAnti είπε:

Καλημερα θα ηθελα να μαθω απο μαμαδες που εκαναν βιοσυντονισμο στα παιδακια τους με αλλεργιες τους βοηθησε;

Αυτό που βοηθάει είναι αν θηλάζεις να κόψεις τα αλλεργιογόνα και αν όχι να δώσεις ειδικό γάλα. Υπομονή θα βελτιωθεί όσο μεγαλώνει το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, εμείς να θυμήσω είχαμε μεγάλο πρόβλημα με αίμα στα κακά(αλλεργική πρωκτοκολίτιδα ), είχα κόψει τα πάντα από φαγητά και ίχνη κλπ. Είχα γράψει την ιστορία του μικρού περίπου πέρσι τέτοια εποχή. Νομίζω όταν είχα γράψει τελευταία φορά είχαμε κάνει μόνο τις δερματικές δοκιμασίες νυγμού που δεν είχαν δείξει τπτ. Έπειτα κάναμε και rast τεστ που επίσης δεν έδειξαν τπτ. Η κατάσταση με το αίμα στα κακά του μικρού συνεχίστηκε ίδια , εγώ έβαζα σιγά σιγά τροφές χωρίς καμμία βελτίωση. Το αίμα σταμάτησε ξαφνικά όταν έφτασε 11 μηνών ο μικρός. Τώρα ο μικρός είναι 14,5 μηνών από τότε δεν έχουμε δει ξανά αίμα. Εγώ πριν από λίγες μέρες ξεκίνησα πάλι γαλακτοκομικά και ξηρούς καρπούς. Στον μικρό δεν έχω βάλει ακόμα γαλακτοκομικά , ξηρούς καρπούς, ντομάτα και ρύζι . Τα υπόλοιπα τα τρώει χωρίς κανένα πρόβλημα. Η ανάπτυξη του ήταν και συνεχίζει να είναι πολύ καλή! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...