Recommended Posts

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Γειά σου, πρώτα κάνεις εισαγωγή στην δική σου διατροφή, νομίζω αρχίζεις με γιαούρτι που είναι πιο ήπιο από το γάλα και παρατηρεις αντιδράσεις από το μωρό. Αν δεν υπάρχουν συνεχίζεις σταδιακά με τυρί και τα υπόλοιπα γαλακτοκομικα. Έμενα προσωπικά ο παιδίατρος μου είπε να εισάγω γιαούρτι και στη διατροφή του παιδιού εφόσον δεν παρουσίασε αντίδραση στα γαλακτοκομικα που έτρωγα εγώ. Το παιδί μου ήταν τότε  7μιση μηνών. Θα έλεγα  όμως να συμβουλεύτεις το γιατρο προτού δώσεις στο παιδί. 

Εννοείται ότι θα το συζητήσω πρώτα με τη γιατρό. Μου είχε πει ότι θα του δώσουμε πρώτα κατσικισιο και αργότερα αγελαδινό αφού είχε αυτή την ευαισθησία. 

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Εννοείται ότι θα το συζητήσω πρώτα με τη γιατρό. Μου είχε πει ότι θα του δώσουμε πρώτα κατσικισιο και αργότερα αγελαδινό αφού είχε αυτή την ευαισθησία. 

Πρωτα τρως εσυ, μετα το παιδι. Ξεκινας με γιαουρτι και τυρι, αν τα ανεχτει, μετα απο λιγο τα δινεις και απευθειας, το ιδιο το γαλα μπορει να παρει αρκετους μηνες μετα απο τα επεξεργασμενα γαλακτοκομικα, η και ποτε.

Εμασ μασ παρακολουθουσε παιδογαστρεντ..μονο αυτην εδινε οδηγιεσ .

Στον 7ο μηνα εκανε σε εμενα εισαγωγη το μοσχαρι..αν δεν ςνοχλουσς το παιδι νομιζω η στισ 15 μερεσ ή στισ 30 θα ςδινα στο παιδι..θα κοιταξω τισ σημειωσςισ για σιγουρα..εφαγσ το μωρο κ ημααταν οκ..

11 μηνων περιπου μασ εγραψε ραστ τεστ..αφου βγηκαν αρνητικα( σ αυτα φαινεται η αμεσου τυπου αλλεργια) εκανα εισαγωγεσ σε μενα( δεν θυμαμαι αν μου χε βαλει καποια σειρα.αν θεσ το κοιταω).

Αφου δεν ενοχλησς τιποτα θα καναμε εισαγωγςα κ στο μωρο..

1α ειχε τα μαγειρςνςνα ατο φουρνο γαλακτοκ..πχ παστιτσιο..ή καποιο κεικ με γαλα..

Μετα νονιζω γαλα υποαλλεργικο (που δεν ηπιε ποτε)

5 βηματα ειχε.

Θα στα γραψω αυριο..μονο το 1ο μπορεσαμε να τηρησουμε..

Τωρα η μικρη τρωει μια χαρα

πρίν από 11 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Εμασ μασ παρακολουθουσε παιδογαστρεντ..μονο αυτην εδινε οδηγιεσ .

Στον 7ο μηνα εκανε σε εμενα εισαγωγη το μοσχαρι..αν δεν ςνοχλουσς το παιδι νομιζω η στισ 15 μερεσ ή στισ 30 θα ςδινα στο παιδι..θα κοιταξω τισ σημειωσςισ για σιγουρα..εφαγσ το μωρο κ ημααταν οκ..

11 μηνων περιπου μασ εγραψε ραστ τεστ..αφου βγηκαν αρνητικα( σ αυτα φαινεται η αμεσου τυπου αλλεργια) εκανα εισαγωγεσ σε μενα( δεν θυμαμαι αν μου χε βαλει καποια σειρα.αν θεσ το κοιταω).

Αφου δεν ενοχλησς τιποτα θα καναμε εισαγωγςα κ στο μωρο..

1α ειχε τα μαγειρςνςνα ατο φουρνο γαλακτοκ..πχ παστιτσιο..ή καποιο κεικ με γαλα..

Μετα νονιζω γαλα υποαλλεργικο (που δεν ηπιε ποτε)

5 βηματα ειχε.

Θα στα γραψω αυριο..μονο το 1ο μπορεσαμε να τηρησουμε..

Τωρα η μικρη τρωει μια χαρα

Αχ γράψε μου κάποια στιγμή τις σημειώσεις σου. Μακάρι να μην το πειράξουν και το μωρακι μου στο μέλλον. Ραστ τεστ είναι αξιόπιστο μόνο μετά το χρόνο ε; 

Λοιπον σε ολα τα παρακατω βηματα 15ημερεσ εισαγωγεσ στο παιδι

1) εισαγωγη σε ψημενα γαλακτ

2) εισαγωγω γαλακτοσ ναν ha σταδιακα 

3 εισαφωγη κατσικισου κ προβειου( γιαουρτι τυρι γραβιερα)

4 εισαγωγη κατσινισιου εμπλουτισμενου γαλακτισ ( ολυμποσ 1.bio3..

5 αγελαδινα γαλακτοκ

6 φρεσκο αγελαδινο

Συζητησε τα ομωσ με υον γιατρο σου..

Αυτα τα καναμε αφου χρονισε κ μετα τα ραστ.

Βεβαια κανενα βημα δεν τηρηθηκε σωστα..παρα μονο το 1ο..δεν τησ αρεσε τιποτα απο ολα..

Να σου πω την αμαρτια μου..τωρα που ειμαι πιο εμπειρη..μπορει να δοκιμαζα κ μονη μου να κανω καποιεσ εισαγωγεσ πιο νωρισ..κ να παρατηρησω συμπτωματα..αλλα τοτε ημουν πολυ τρομαγμενη κ τα τηρουσα κατα γραμμα.

Συμβουλεχου τον γιατρο σου

4 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Λοιπον σε ολα τα παρακατω βηματα 15ημερεσ εισαγωγεσ στο παιδι

1) εισαγωγη σε ψημενα γαλακτ

2) εισαγωγω γαλακτοσ ναν ha σταδιακα 

3 εισαφωγη κατσικισου κ προβειου( γιαουρτι τυρι γραβιερα)

4 εισαγωγη κατσινισιου εμπλουτισμενου γαλακτισ ( ολυμποσ 1.bio3..

5 αγελαδινα γαλακτοκ

6 φρεσκο αγελαδινο

Συζητησε τα ομωσ με υον γιατρο σου..

Αυτα τα καναμε αφου χρονισε κ μετα τα ραστ.

Βεβαια κανενα βημα δεν τηρηθηκε σωστα..παρα μονο το 1ο..δεν τησ αρεσε τιποτα απο ολα..

Να σου πω την αμαρτια μου..τωρα που ειμαι πιο εμπειρη..μπορει να δοκιμαζα κ μονη μου να κανω καποιεσ εισαγωγεσ πιο νωρισ..κ να παρατηρησω συμπτωματα..αλλα τοτε ημουν πολυ τρομαγμενη κ τα τηρουσα κατα γραμμα.

Συμβουλεχου τον γιατρο σου

Σίγουρα έχω σκοπό να συμβουλευτω τη γιατρό. Αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται. Πριν το χρόνο δε θέλω να δωσω κάτι ακόμα, δεν ήθελα μάλλον γιατί σήμερα μια πωλήτρια σε φούρνο που μάλλον δε ξέρει ότι το τυρί είναι γαλακτοκομικο, μου έδωσε κριτσινια-παξιμαδι με τυρί όταν της ζήτησα χωρίς γαλακτοκομικά και το εφαγα, εκτός ότι την έβρισα πολυ τώρα στεναχωριέμαι γιατί μετά από τόση υπομονή ήρθε μια και με γύρισε πάλι πισω. Ελπίζω αυτή η ελάχιστη ποσότητα να μη τον επηρεάσει 

1 hour ago, Mikraki2207 είπε:

Σίγουρα έχω σκοπό να συμβουλευτω τη γιατρό. Αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται. Πριν το χρόνο δε θέλω να δωσω κάτι ακόμα, δεν ήθελα μάλλον γιατί σήμερα μια πωλήτρια σε φούρνο που μάλλον δε ξέρει ότι το τυρί είναι γαλακτοκομικο, μου έδωσε κριτσινια-παξιμαδι με τυρί όταν της ζήτησα χωρίς γαλακτοκομικά και το εφαγα, εκτός ότι την έβρισα πολυ τώρα στεναχωριέμαι γιατί μετά από τόση υπομονή ήρθε μια και με γύρισε πάλι πισω. Ελπίζω αυτή η ελάχιστη ποσότητα να μη τον επηρεάσει 

Ποσο ειναι το μωρακι σου...

Μη στεναψωριεσαι..ολο κ κσποια λαθη γινονται..

Εγω πχ ενω ελεγα σε ολουσ κ για το ξυδι..στο φουρνο που επαιρνα τονψωμι ενω νε ειχαν διαβεβαξωδει πωδ δεν ειχε..τελικα εμαθα ππλυ αργοτερα απο εναν υπαλληλο πωσ βαζανε..

Ευτυχωσ δεν την πειραξε τη μπεμπα

9 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Γιατί όχι πριν το χρόνο; Το λογικό είναι κάθε 1-2 μήνες να δοκιμάζεις εσύ να φας γιαούρτι και τυρί, αρχικά σε μικρή ποσότητα, και να δεις αν υπάρχουν αντιδράσεις μετά από λίγες μέρες από το μωρό σου. Είναι πιθανό και το ίδιο το μωρό να μπορεί να φάει άνετα γιαούρτι πολύ πριν ανεχτεί να πιεις εσύ γάλα. 

6 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Εγω πχ ενω ελεγα σε ολουσ κ για το ξυδι..στο φουρνο που επαιρνα τονψωμι ενω νε ειχαν διαβεβαξωδει πωδ δεν ειχε..τελικα εμαθα ππλυ αργοτερα απο εναν υπαλληλο πωσ βαζανε..

Με ποιο τρόπο θα μπορούσε ποτέ το ξύδι να πειράξει ένα μωρό;

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί όχι πριν το χρόνο; Το λογικό είναι κάθε 1-2 μήνες να δοκιμάζεις εσύ να φας γιαούρτι και τυρί, αρχικά σε μικρή ποσότητα, και να δεις αν υπάρχουν αντιδράσεις μετά από λίγες μέρες από το μωρό σου. Είναι πιθανό και το ίδιο το μωρό να μπορεί να φάει άνετα γιαούρτι πολύ πριν ανεχτεί να πιεις εσύ γάλα. 

Με ποιο τρόπο θα μπορούσε ποτέ το ξύδι να πειράξει ένα μωρό;

Εμενα μου το χε απαγορευσει η παιδογαστρ λογω τησ καζεινησ..το αντικαθιστουσα με μηλοξυδο..

Επισησ επινα συγκεκριμενα κρασια( αυτο για τα κρασια το χα διαβασει σε μια ομαδα γθα αλλεργιεσ..η παιδογαστρεντεριλογοσ δεεν θυμαμαι αν μου χε πει κατι)

φυλαγα τα ρουχα μου με το παραπανω γιατι εμενα εκανε μεγαλη αιμοραγια στισ κενωσεισ..εβλεπα να τρεχει αιμα..σε τετοιο βαθμο..

Αν ξαναγυτιζα το χρονο..σε εκεινο το σταδιο που καναμε ειδαγωγη στο μοσχαρι( 7μηνων περιπου) εφοσον πηγαινε καλα θα δοκιμαζα κ εγω καποα γαλακτοκομ..θεωρω πωσ αφου ανεχτηκε το μοσχαρι θα μπορουσε να ανεχτει κ αλλα γαλακτοκ..εστω τα κρυφα..

14 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Αφου εγινε αυτο..κοιτα να παρατηρησεισ συμπτωματα..

Just now, tzenaki1982 είπε:

Εμενα μου το χε απαγορευσει η παιδογαστρ λογω τησ καζεινησ..το αντικαθιστουσα με μηλοξυδο..

Επισησ επινα συγκεκριμενα κρασια( αυτο για τα κρασια το χα διαβασει σε μια ομαδα γθα αλλεργιεσ..η παιδογαστρεντεριλογοσ δεεν θυμαμαι αν μου χε πει κατι)

φυλαγα τα ρουχα μου με το παραπανω γιατι εμενα εκανε μεγαλη αιμοραγια στισ κενωσεισ..εβλεπα να τρεχει αιμα..σε τετοιο βαθμο..

Αν ξαναγυτιζα το χρονο..σε εκεινο το σταδιο που καναμε ειδαγωγη στο μοσχαρι( 7μηνων περιπου) εφοσον πηγαινε καλα θα δοκιμαζα κ εγω καποα γαλακτοκομ..θεωρω πωσ αφου ανεχτηκε το μοσχαρι θα μπορουσε να ανεχτει κ αλλα γαλακτοκ..εστω τα κρυφα..

Αφου εγινε αυτο..κοιτα να παρατηρησεισ συμπτωματα..

Το ξύδι δεν έχει καζεϊνη όμως... η καζεϊνη είναι πρωτεϊνη του γάλακτος. 

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το ξύδι δεν έχει καζεϊνη όμως... η καζεϊνη είναι πρωτεϊνη του γάλακτος. 

Οχι ολα..καποια ξξυδια που γινονται απο κρασι περιεχουν ορο γαλακτοσ..αρα κ καζεινη.δεν ξερω αν το αναλυω σωστα..γι αυτο και προτιμαμε το μηλοξυδο..ή συγκεκριμενα κρασια..

20 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κλείνει 7 μηνων σε μια εβδομάδα ακριβώς. Είναι το πρώτο μου και προσέχω τη καθε λεπτομέρεια και το παραμικρό λάθος με αγχώνει μέχρι να δω ότι δεν έγινε και τίποτα. Ξέρω ότι σε λίγο καιρό θα λέω στον εαυτό μου μα γιατί έκανες έτσι αλλά τι να κάνω;; 

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Φοβάμαι να δώσω πριν το χρόνο, οχι για κάποιο λόγο, αλλά επειδή εκτός από αίμα στις κενωσεις και βλεννα ειχε και απίστευτη γκρίνια οσο ετρωγα γαλακτοκομικα κι ένιωσα ενοχη, τωρα φόβο ότι θα φαω η θα φάει κάτι και θα πονάει το μωρακι μου. Και τωρα έχει ξεκινήσει έχει γκρίνια και αναστάτωση μάλλον περνάμε αλμα και στεναχωριέμαι νομίζοντας ότι φταίω εγώ. 

Just now, Mikraki2207 είπε:

Κλείνει 7 μηνων σε μια εβδομάδα ακριβώς. Είναι το πρώτο μου και προσέχω τη καθε λεπτομέρεια και το παραμικρό λάθος με αγχώνει μέχρι να δω ότι δεν έγινε και τίποτα. Ξέρω ότι σε λίγο καιρό θα λέω στον εαυτό μου μα γιατί έκανες έτσι αλλά τι να κάνω;; 

Φοβάμαι να δώσω πριν το χρόνο, οχι για κάποιο λόγο, αλλά επειδή εκτός από αίμα στις κενωσεις και βλεννα ειχε και απίστευτη γκρίνια οσο ετρωγα γαλακτοκομικα κι ένιωσα ενοχη, τωρα φόβο ότι θα φαω η θα φάει κάτι και θα πονάει το μωρακι μου. Και τωρα έχει ξεκινήσει έχει γκρίνια και αναστάτωση μάλλον περνάμε αλμα και στεναχωριέμαι νομίζοντας ότι φταίω εγώ. 

Παντωσ να ξερεισ παιζει κ να το ζει ξεπερασει..αλλα κανε αυτο οου θεωρεισ εσυ σωστο.. 

9 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Ξεκίνησε λίγες μέρες στη σειρά να φας κάτι σαν τυρί στα μακαρόνια, μία φέτα τυρί σε τοστ κλπ. Αν δεν συμβεί τίποτα, συνεχίζεις μετά και με γιαούρτι, αν δεις πάλι συμπτώματα στο μωρό, σταματάς και δοκιμάζεις σε ένα μήνα κλπ. Αν μπορέσεις εσύ να φας τυρί και γιαούρτι, μετά δοκιμάζεις να τα δώσεις απευθείας και στο μωρό. Η θεωρία είναι ότι όσο νωρίτερα αρχίσει να εκτίθεται σταδιακά, τόσο πιο πιθανό είναι να το ξεπεράσει. Φυσικά δε θα το μπουκώσεις με δύο κεσέδες γιαούρτι, αλλά ξεκίνησε να τρως πρώτα εσύ, να δεις τι θα γίνει. Δεν είναι κάτι που θα κάνει μόνιμη ζημιά, αν δεις και ενοχλείται, απλά σταματάς.

• Ευχαριστώ! 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ξεκίνησε λίγες μέρες στη σειρά να φας κάτι σαν τυρί στα μακαρόνια, μία φέτα τυρί σε τοστ κλπ. Αν δεν συμβεί τίποτα, συνεχίζεις μετά και με γιαούρτι, αν δεις πάλι συμπτώματα στο μωρό, σταματάς και δοκιμάζεις σε ένα μήνα κλπ. Αν μπορέσεις εσύ να φας τυρί και γιαούρτι, μετά δοκιμάζεις να τα δώσεις απευθείας και στο μωρό. Η θεωρία είναι ότι όσο νωρίτερα αρχίσει να εκτίθεται σταδιακά, τόσο πιο πιθανό είναι να το ξεπεράσει. Φυσικά δε θα το μπουκώσεις με δύο κεσέδες γιαούρτι, αλλά ξεκίνησε να τρως πρώτα εσύ, να δεις τι θα γίνει. Δεν είναι κάτι που θα κάνει μόνιμη ζημιά, αν δεις και ενοχλείται, απλά σταματάς.

9 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Παντωσ να ξερεισ παιζει κ να το ζει ξεπερασει..αλλα κανε αυτο οου θεωρεισ εσυ σωστο.. 

Έχουμε ραντεβού στη παιδίατρο τη Τετάρτη, θα ακούσω τη δικη της τακτική και αν δε μαρεσει και είναι της γνώμης να μη δώσουμε καθόλου, θα ακολουθήσω ενστικτωδώς αυτη τη τακτικης να εισαγω σταδιακα λιγο σε μένα και μετα στο παιδι. Σας ευχαριστώ, με βοηθήσατε πολύ! 

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Έχουμε ραντεβού στη παιδίατρο τη Τετάρτη, θα ακούσω τη δικη της τακτική και αν δε μαρεσει και είναι της γνώμης να μη δώσουμε καθόλου, θα ακολουθήσω ενστικτωδώς αυτη τη τακτικης να εισαγω σταδιακα λιγο σε μένα και μετα στο παιδι. Σας ευχαριστώ, με βοηθήσατε πολύ! 

Συμφωνω με την αργκ στο να δοκιμασεισ..

Κ αν θεσ να το κανεισ ακομη πιο προσεκτικα θα μπορουσεσ να ξεκινησεισ με τα ιχνη..

Πεσ μασ τι θα σου πει η παιδιατροσ..εγω πιστευω θα ειναι θετικη στο να δοκιμασεισ  κ πωσ θα σου πει πωσ πιστευει πωσ το παιδι το ξεπερασε..

Ο δικοσ νου ο παιδιατροσ μου ελεγε ακριβωσ αυτο..να δοκιμασω κ πωσ δεν θα χει θεμα..

Δεν τον ακουσα τοτε. Φοβομουν οπωσ εσυ.η παιδογαστρ ηταν πιο αυστηρη..

Τεσπα..αυτα περνανε..να ναι καλα τα παιδακια..

• Ευχαριστώ! 1

Μανουλες παρακαλώ τη βοήθεια σας!

Που έχετε απευθυνθεί εκτός από παιδίατρο όσες έχετε μωράκια με αλλεργία; Εννοώ παιδογαστρεντερολογο ή παιδοαλλεργιολογο; 

Το κοριτσάκι μου είναι 48 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά. Είχε αίμα στις πάνες, όχι πολύ - τελιτσες και κλωστές- από 24 ημερών και αφού μίλησα με τέσσερις παιδιάτρους και επιτέλους κατέληξα σε έναν , έκοψα από τη διατροφή μου γαλακτοκομικά προϊόντα, σόγια, μοσχάρι και ό, τι έχει ίχνη τους. Πριν καταληξω στην τελευταία παιδίατρο έκανα πολύ πιο περιοριστική διατροφή από μόνη μου , έτρωγα πραγματικά ελάχιστα μέχρι που μου είπε η γιατρός ότι δεν χρειάζεται και να κόψω γαλακτοκομικά προϊόντα, σόγια και μοσχάρι καθώς και τα ίχνη. Το μωρό είχε μεγάλη βελτίωση, σταμάτησαν και οι κολικοί, τα κακά από πράσινα με αιματακι γίνανε ξανά μουσταρδι χωρίς αίμα.

Αυτό μέχρι τις πριν δύο μέρες,που γίνανε λίγο πιο πράσινα και εμφανίστηκαν ξανά οι γνωστές τελιτσες με το αίμα στις πάνες. Αυτή την φορά όμως προσέχω και έχω κόψει τα πάντα. Η παιδίατρος λέει ότι μάλλον θα έφαγα καταλαθως κάτι που έχει ίχνη από γαλακτοκομικά ή σόγια. Διαβάζω όμως κάθε συστατικό αυτού που τρώω :-( Εγώ υποψιάζομαι ότι έχει αλλεργία και σε κάτι άλλο πχ έφαγα χαλβά που έχει ίχνη από φυστίκι και αν βγει αληθινή η υποψία μου θα είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί πραγματικά έχω αδυναμία στον χαλβά, έχω σιχαθεί να τρώω μαρμελάδα για πρωινό και δε με χορταινει κιόλας , με το θηλασμό πεινάω πραγματικά συνέχεια! Θέλω γερό πρωινό...

Τι κάνουμε όμως τώρα; Πώς ανακαλύπτω που έχει αλλεργία; Σε ποιον γιατρό απευθύνομαι τώρα; Είναι νωρίς για τεστ αλλεργιών, δεδομένης της μικρής ηλικίας του μωρού; Θα δείξουν κάτι ή τσάμπα ταλαιπωρία; Και κάτι ακόμα, η γιατρός λέει ότι τα γαλακτοκομικά φεύγουν απ' τον οργανισμό σε μια εβδομάδα, δέκα μέρες. Υπάρχει περίπτωση αυτά να είναι υπολείμματα, γιατί διάβασα στο φόρουμ ότι μπορεί να κάνουν και μήνα ολόκληρο για να φύγουν από τον οργανισμό του μωρού . Μήπως δεν είναι ο χαλβάς και είναι υπολείμματα από πολλές μέρες πριν;

5 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Που έχετε απευθυνθεί εκτός από παιδίατρο όσες έχετε μωράκια με αλλεργία; Εννοώ παιδογαστρεντερολογο ή παιδοαλλεργιολογο; 

Το κοριτσάκι μου είναι 48 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά. Είχε αίμα στις πάνες, όχι πολύ - τελιτσες και κλωστές- από 24 ημερών και αφού μίλησα με τέσσερις παιδιάτρους και επιτέλους κατέληξα σε έναν , έκοψα από τη διατροφή μου γαλακτοκομικά προϊόντα, σόγια, μοσχάρι και ό, τι έχει ίχνη τους. Πριν καταληξω στην τελευταία παιδίατρο έκανα πολύ πιο περιοριστική διατροφή από μόνη μου , έτρωγα πραγματικά ελάχιστα μέχρι που μου είπε η γιατρός ότι δεν χρειάζεται και να κόψω γαλακτοκομικά προϊόντα, σόγια και μοσχάρι καθώς και τα ίχνη. Το μωρό είχε μεγάλη βελτίωση, σταμάτησαν και οι κολικοί, τα κακά από πράσινα με αιματακι γίνανε ξανά μουσταρδι χωρίς αίμα.

Αυτό μέχρι τις πριν δύο μέρες,που γίνανε λίγο πιο πράσινα και εμφανίστηκαν ξανά οι γνωστές τελιτσες με το αίμα στις πάνες. Αυτή την φορά όμως προσέχω και έχω κόψει τα πάντα. Η παιδίατρος λέει ότι μάλλον θα έφαγα καταλαθως κάτι που έχει ίχνη από γαλακτοκομικά ή σόγια. Διαβάζω όμως κάθε συστατικό αυτού που τρώω :-( Εγώ υποψιάζομαι ότι έχει αλλεργία και σε κάτι άλλο πχ έφαγα χαλβά που έχει ίχνη από φυστίκι και αν βγει αληθινή η υποψία μου θα είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί πραγματικά έχω αδυναμία στον χαλβά, έχω σιχαθεί να τρώω μαρμελάδα για πρωινό και δε με χορταινει κιόλας , με το θηλασμό πεινάω πραγματικά συνέχεια! Θέλω γερό πρωινό...

Τι κάνουμε όμως τώρα; Πώς ανακαλύπτω που έχει αλλεργία; Σε ποιον γιατρό απευθύνομαι τώρα; Είναι νωρίς για τεστ αλλεργιών, δεδομένης της μικρής ηλικίας του μωρού; Θα δείξουν κάτι ή τσάμπα ταλαιπωρία; Και κάτι ακόμα, η γιατρός λέει ότι τα γαλακτοκομικά φεύγουν απ' τον οργανισμό σε μια εβδομάδα, δέκα μέρες. Υπάρχει περίπτωση αυτά να είναι υπολείμματα, γιατί διάβασα στο φόρουμ ότι μπορεί να κάνουν και μήνα ολόκληρο για να φύγουν από τον οργανισμό του μωρού . Μήπως δεν είναι ο χαλβάς και είναι υπολείμματα από πολλές μέρες πριν;

Γειά σου! Εγώ δεν απευθυνθηκα σε αλλο γιατρό εκτός από παιδίατρο αλλα αν θέλεις πας σε έναν απο αυτους που ανεφερες! 

Λοιπόν αρχικά όντως θέλει σίγουρα ενάμιση μήνα για να καθαρισει εντελώς ο οργανισμος, μπορεί και παραπάνω μπορεί και λιγότερο. Επομένως κάνεις υπομονή και κοιτα λίγο μήπως το πείραξε ο χαλβάς λογω του σουσαμιου. Όταν έκοψα τα γαλακτοκομικα η γιατρος μου είπε να προσέχω και το σουσάμι. Τώρα για τις εξετάσεις δεν είναι αξιοπιστες, μετά το χρόνο γίνονται. 

• Μου αρέσει 1

8 hours ago, Annitamik said:

Ελπίζω όλα να λυθούν σύντομα. να ξέρεις ότι είχα αντίστοιχο πρόβλημα και η τοπ παιδοαλλεργιολογος της Αθήνας με είχε διαβεβαίωσει ότι τα ίχνη ΔΕΝ επηρεάζουν. Οπότε τρωγε χαλβα άφοβα :) όντως μπορεί να πάρει και μήνα να αποβληθουν τα γαλακτοκομικα από τον οργανισμό και των δύο σας (15 τον δικό σου και άλλες 15 του παιδιού) αλλά εφόσον ενδιάμεσα έφτιαξαν οι κενώσεις δεν μου φαίνεται τόσο πιθανό να είναι υπολείμματα. Πάντως αυτό που σου είπα παραπάνω μου το είπε με σίγουρια η παιδοαλλεργιολογος οπότε δεν είναι ο χαλβας κάτι άλλο είναι. Περαστικά σύντομα εύχομαι και μην αγχώνεσαι πολλά μωράκια το έχουν αυτό, σε λίγους μήνες θα το ξεπεράσει λογικά.

Just now, maripoz είπε:

Ελπίζω όλα να λυθούν σύντομα. να ξέρεις ότι είχα αντίστοιχο πρόβλημα και η τοπ παιδοαλλεργιολογος της Αθήνας με είχε διαβεβαίωσει ότι τα ίχνη ΔΕΝ επηρεάζουν. Οπότε τρωγε χαλβα άφοβα :) όντως μπορεί να πάρει και μήνα να αποβληθουν τα γαλακτοκομικα από τον οργανισμό και των δύο σας (15 τον δικό σου και άλλες 15 του παιδιού) αλλά εφόσον ενδιάμεσα έφτιαξαν οι κενώσεις δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό. Πάντως αυτό που σου είπα παραπάνω μου το είπε με σίγουρια η παιδοαλλεργιολογος οπότε δεν είναι ο χαλβας κάτι άλλο είναι. Περαστικά σύντομα εύχομαι και μην αγχώνεσαι πολλά μωράκια το έχουν αυτό, σε λίγους μήνες θα το ξεπεράσει λογικά.

Σε αφησε να τρωσ ιχνη? Κ ειδεσ βελτιωση??Τελικα ο καθε γιατροσ λεει τα δικα του..

@Annitamik

Εμεισ ειχαμε απευθυνθει σε παιδογαστρεντ.τα τεστ ειναι αξιοπιστα περιππυ στο χρονο..

Κ.πραγματι χρειαζεται μηνασ κ 

ισωσ λιγο παραπανω για να καθαρισει ο οργαν

Αν βλεπεισ βελτιωση κ οι οδηγιεσ του γιατρου σου σε καλυπτουν μην μπλεκεισ κ με αλλουσ γιατρουσ..το πιθανοτερο ειναι να μπερδευτεισ.με τοσο λιγο αιμα δεν θα παθει το νωρακι σου τιποτα..εσυ να παρατηρεισ αν υπαρχει βσλτιωση στουσ κολικουσ..το αιμα κνοι βλεννεσ στο μηνα θα υποχωρησουν

Just now, tzenaki1982 said:

Σε αφησε να τρωσ ιχνη? Κ ειδεσ βελτιωση??Τελικα ο καθε γιατροσ λεει τα δικα του..

@Annitamik

Εμεισ ειχαμε απευθυνθει σε παιδογαστρεντ.τα τεστ ειναι αξιοπιστα περιππυ στο χρονο..

Κ.πραγματι χρειαζεται μηνασ κ 

ισωσ λιγο παραπανω για να καθαρισει ο οργαν

Αν βλεπεισ βελτιωση κ οι οδηγιεσ του γιατρου σου σε καλυπτουν μην μπλεκεισ κ με αλλουσ γιατρουσ..το πιθανοτερο ειναι να μπερδευτεισ.με τοσο λιγο αιμα δεν θα παθει το νωρακι σου τιποτα..εσυ να παρατηρεισ αν υπαρχει βσλτιωση στουσ κολικουσ..το αιμα κνοι βλεννεσ στο μηνα θα υποχωρησουν

Ναι με άφησε, βελτίωση είδα στην εβδομάδα αλλά να φτιάξει τελείως άργησε δηλαδή έκανε περίπου μηνα εμένα. 

Just now, maripoz είπε:

Ναι με άφησε, βελτίωση είδα στην εβδομάδα αλλά να φτιάξει τελείως άργησε δηλαδή έκανε περίπου μηνα εμένα. 

Μπραβο σασ βρε παιδακι μου..

Εγω εκανα πιο αυστηρη αποχη..χαλαλι δεν με πειραζει καθολου..κ εμεισ στο μηνα εισαμε βελτιωση..

Καλα κανεισ κ το γραφεισ..ειναι πολλα παιδακια που δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα..κ οι μαμαδεσ κανουν εξαντλητικεσ διαιτεσ..

• Μου αρέσει 1

ΟΣας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! 

Δε νομίζω να παραμείνω στην παιδίατρο γιατί πραγματικά είχαμε βελτίωση και τώρα πάλι αυτό...  Θα περιμένω λίγες μέρες να δω πως θα πάει και αν δεν καλυτερεύσει η κατασταση, θα το δω και με άλλον γιατρό. Τουλάχιστον αν είναι όντως υπολείμματα από τρεις εβδομάδες πριν να είμαι σίγουρη , όχι να τρώω κάτι που να πειράζει το παιδί ... Θα πάρω γνώμη από παιδογαστρεντερολογο. Να μου πει τι να τρώω. 

Το μόνο που δε θέλω μόνο είναι να ταλαιπωρηθει το παιδί με εξετάσεις...

@tzenaki1982 σας έδωσε εξετάσεις αίματος ή μόνο διατροφή; 

Επίσης, μια απορία σε όλες απευθύνομαι, τι διαφορετικό θα μου πει ένας παιδοαλλεργιολογος με έναν παιδογαστρεντερολογο; Ποιόν είναι καλύτερα να συμβουλευτώ; Εμένα μου πρότειναν παιδογαστρεντερολογο αλλά δε μου είπαν γιατί όχι παιδοαλλεργιολογο

Just now, tzenaki1982 said:

Μπραβο σασ βρε παιδακι μου..

Εγω εκανα πιο αυστηρη αποχη..χαλαλι δεν με πειραζει καθολου..κ εμεισ στο μηνα εισαμε βελτιωση..

Καλα κανεισ κ το γραφεισ..ειναι πολλα παιδακια που δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα..κ οι μαμαδεσ κανουν εξαντλητικεσ διαιτεσ..

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω κι εγω τι θα εκανα αν δεν με αφηνε να τρωω ιχνη. Καθοτι μεγαλη σοκολατοφαγος και τουλαχιστον μπορουσα να τρωω τις υγειας που μπορει να εχουν ιχνη. Νομιζω πως αν δεν ετρωγα καθολου σοκολατα θα παθαινα χοντρη επιλοχειο λογω αυτου και μονο. 

• Μου αρέσει 1

On 28/2/2020 at 2:29 ΠΜ, Annitamik είπε:

ΟΣας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! 

Δε νομίζω να παραμείνω στην παιδίατρο γιατί πραγματικά είχαμε βελτίωση και τώρα πάλι αυτό...  Θα περιμένω λίγες μέρες να δω πως θα πάει και αν δεν καλυτερεύσει η κατασταση, θα το δω και με άλλον γιατρό. Τουλάχιστον αν είναι όντως υπολείμματα από τρεις εβδομάδες πριν να είμαι σίγουρη , όχι να τρώω κάτι που να πειράζει το παιδί ... Θα πάρω γνώμη από παιδογαστρεντερολογο. Να μου πει τι να τρώω. 

Το μόνο που δε θέλω μόνο είναι να ταλαιπωρηθει το παιδί με εξετάσεις...

@tzenaki1982 σας έδωσε εξετάσεις αίματος ή μόνο διατροφή; 

Επίσης, μια απορία σε όλες απευθύνομαι, τι διαφορετικό θα μου πει ένας παιδοαλλεργιολογος με έναν παιδογαστρεντερολογο; Ποιόν είναι καλύτερα να συμβουλευτώ; Εμένα μου πρότειναν παιδογαστρεντερολογο αλλά δε μου είπαν γιατί όχι παιδοαλλεργιολογο

Τα τεστ που κανει ο αλλεργιολογοσ..κ τα τεστ που κανουν οι παιδογαστρεντερ ειναι αξιοπιστα περιπου πανω στο χρονο...πιο νωρισ οχι..

Δυστυχωσ δεν υπαρζει αξιοπιστη εξεταση για να σου πουνε τι ειναι αυτο που φταιει....πρωτα αποκλειουν μια ομαδα τροφων..αν δουν πωσ δεν υπαρχει βελτιωση κοβουν κ αλλη ομαδα..γενικα με την παρατηρηση προχωρανε..το πιο συνηθισμενο ειναι η αλλεργια στα γαλακτοκομικα..απο εκει ξεκινανε ολοι..γι αυτο θα σου προτεινα να αφησεισ να περασουν λιγεσ μερεσ ακομη..γιατι χρειαζεται μηνασ, ισωσ κ λιγο παραπανω για να δεισ αποτελεσμα..μην τρεχεισ αδικα σε αλλουσ γιατρουσ..

Σαν εσενα κ εγω..ειχα αλλαξει πολλουσ παιδιατρουσ..μεχρι κ σε παιδοχειρουργο πηγα..αλλα πιστεψε με..δεν μπορουν να κανουν πολλα..δινουν καποιεσ οδηγιεσ..αλλα αυτεσ μπορει να στισ δωσει κ ενασ καλοσ παιδιατροσ..ασε που ειναι κ πιο αυστηροι..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα