Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Βάρος γέννησης 3235 (23/02)

4225 (24/03)

5465 (27/04)

6080 (18/05)

6465 (11/06)

 

Ευχαριστώ

 

Το μωρο σου έχει πάρει πολυ καλό βάρος! Συγκεκριμένα, έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης (που θα μπορούσε να γίνει μέχρι 6 μηνών) κι είναι μια καμπύλη πάνω απο την καμπύλη γέννησης (δλδ θα μπορούσε να ήταν σχεδόν 1 κιλό λιγότερο).

Η παιδιατρος θα έπρεπε να κοιτάξει την συνολική ανάπτυξη του μωρου, να μην κοιτάει μεμονωμένα γραμμάρια και να μη βγάζει αυθαίρετα νούμερα απο το κεφάλι της. Επίσης να περάσει τις ζυγίσεις του μωρου στις καμπύλες του βιβιλιαριου (που ακόμα και πειραγμενες που είναι δείχνουν ότι το μωρο σου τα παει μια χαρά στο βάρος του).

Το λιγότερο φυσιολογικο γι αυτήν την ηλικία είναι 113 γρ κι όχι 150 που σου είπε (αλλα και πάλι δεν κοιτάμε μεμονωμένες εβδομάδες σε αυτήν την ηλικία αφού η συνολικη εικόνα είναι καλή).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μωρο σου έχει πάρει πολυ καλό βάρος! Συγκεκριμένα, έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης (που θα μπορούσε να γίνει μέχρι 6 μηνών) κι είναι μια καμπύλη πάνω απο την καμπύλη γέννησης (δλδ θα μπορούσε να ήταν σχεδόν 1 κιλό λιγότερο).

Η παιδιατρος θα έπρεπε να κοιτάξει την συνολική ανάπτυξη του μωρου, να μην κοιτάει μεμονωμένα γραμμάρια και να μη βγάζει αυθαίρετα νούμερα απο το κεφάλι της. Επίσης να περάσει τις ζυγίσεις του μωρου στις καμπύλες του βιβιλιαριου (που ακόμα και πειραγμενες που είναι δείχνουν ότι το μωρο σου τα παει μια χαρά στο βάρος του).

Το λιγότερο φυσιολογικο γι αυτήν την ηλικία είναι 113 γρ κι όχι 150 που σου είπε (αλλα και πάλι δεν κοιτάμε μεμονωμένες εβδομάδες σε αυτήν την ηλικία αφού η συνολικη εικόνα είναι καλή).

 

Eυχαριστώ για την απάντηση, και εγώ το ίδιο πιστεύω απλά με προβλημάτισε που έγινε μειωμένη πρόσληψη βάρους σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Όσο για την τακτική να ξυπνάω το μωρό να το θηλάσω μέσα στο 8ωρο ενδείκνυται; Αν πεινούσε δεν θα ξυπνούσε από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση, και εγώ το ίδιο πιστεύω απλά με προβλημάτισε που έγινε μειωμένη πρόσληψη βάρους σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Όσο για την τακτική να ξυπνάω το μωρό να το θηλάσω μέσα στο 8ωρο ενδείκνυται; Αν πεινούσε δεν θα ξυπνούσε από μόνο του;

 

Η παιδιατρος σου έχει εμπειρία απο μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα; Ένα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα τείνει να βάζει πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετά ο ρυθμός προσληψης βαρους να πέφτει φυσιολογικά. Δεν μπορει να βάζει πάντα τόσο πολυ βάρος, θα γινόταν γίγαντας!

Δεν καταλαβαίνω γιατι σου είπε να το ξυπνας. Αν το πρόβλημα κατα τη γνώμη της είναι η αλλεργία τι σχέση έχει το βραδινό ξύπνημα; Το πρόβλημα κατα την παιδιατρο είναι ότι δεν πίνει αρκετό γάλα κι έτσι πρέπει να αναπληρώσει την νύχτα;

Εγώ προσωπικά θεωρώ το μωρο αρκετά μεγάλο για να το ξυπνας να θηλασει, ειδικά αφού έχει τόσο καλο βάρος. Τώρα, αν κάτι σε ανησυχούσε τότε θα μπορούσες να το κανεις αλλα δεν ξέρω αν έχει μεγάλο νόημα κάτι τέτοιο.

Ποσα γεύματα κάνει το μωρο το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πάρει ασβέστιο. Μπορείς να δώσεις έμφαση στα αμύγδαλα και το αμυγδαλογαλα. Για κάνε ένα γκουγκλ να βρεις τροφές πλούσιες σε ασβέστιο. Ενδεικτικα είναι τα κόκκαλα των μικρών ψαριών (γάυρος σαρδελες) το ταχίνι και το σουσάμι.

 

Τα προβιοτικά θα βοηθήσουν την εντερική σου χλωρίδα που ευθυνεται για αυτές τις αλλεργίες. Καλό είναι να πάρει και το μωρό.

 

Τα πάντα που αναφέρει η Αγλαια είναι σπιτικά φτιαγμένα. Τιποτα αγοραστό!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αμύδγαλα και αμυγδαλόγαλα δεν μπορώ να πάρω γιατί μου έχει αποκλείσει η παιδογαστρεντερολόγος τους ξηρούς καρπούς από την διατροφή μου. Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια. Ταχίνι και σουσάμι καταναλώνω αλλά με μέτρο γιατί τα φοβάμαι και αυτά.

Προβιοτικά μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο?Και αν όχι πώς ακριβώς τα φτιάχνουμε?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αμύδγαλα και αμυγδαλόγαλα δεν μπορώ να πάρω γιατί μου έχει αποκλείσει η παιδογαστρεντερολόγος τους ξηρούς καρπούς από την διατροφή μου. Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια. Ταχίνι και σουσάμι καταναλώνω αλλά με μέτρο γιατί τα φοβάμαι και αυτά.

Προβιοτικά μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο?Και αν όχι πώς ακριβώς τα φτιάχνουμε?

 

Tην ίδια απαγορευση είχα κι εγώ για τους ξηρούς καρπούς. Αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι το αμυγαλόγαλα συνήθως δεν πειράζει. Εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα. Για αρχή μόνο το γάλα αμυγδαλου και αν όλα έβαιναν καλώς τότε θα δοκίμαζα και αμύγδαλα μουλιασμένα και αφυδατωμένα (αρχικά ψημένα).

 

Μήπως να πάρεις καποια πεπτικά ένζυμα, για να αρχίσεις να τρως κάποιες περισσότερες τροφές?

 

Προβιοτικά βρίσκεις σε χάπια. Έχω δώσει λινκ πιο πάνω. Αλλά τα καλύτερα είναι τα προβιοτικά των τροφών, δλδ τουρσιά (λάχανο, καρότο και ό,τι σου αρεσει), κεφίρ νερού. Αν θες δες στο θέμα με την γκαπς. Μπορεί να σε προμηθεύσει με κεφίρ κάποια κοπέλα από εκεί.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος σου έχει εμπειρία απο μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα; Ένα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα τείνει να βάζει πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετά ο ρυθμός προσληψης βαρους να πέφτει φυσιολογικά. Δεν μπορει να βάζει πάντα τόσο πολυ βάρος, θα γινόταν γίγαντας!

Δεν καταλαβαίνω γιατι σου είπε να το ξυπνας. Αν το πρόβλημα κατα τη γνώμη της είναι η αλλεργία τι σχέση έχει το βραδινό ξύπνημα; Το πρόβλημα κατα την παιδιατρο είναι ότι δεν πίνει αρκετό γάλα κι έτσι πρέπει να αναπληρώσει την νύχτα;

Εγώ προσωπικά θεωρώ το μωρο αρκετά μεγάλο για να το ξυπνας να θηλασει, ειδικά αφού έχει τόσο καλο βάρος. Τώρα, αν κάτι σε ανησυχούσε τότε θα μπορούσες να το κανεις αλλα δεν ξέρω αν έχει μεγάλο νόημα κάτι τέτοιο.

Ποσα γεύματα κάνει το μωρο το 24ωρο;

 

Και εμένα η λογική μου το ίδιο λέει. Η παιδίατρος προφανώς βλέπει ότι λόγω αλλεργίας δεν παίρνει αρκετό βάρος και φαντάζομαι ότι με ένα ακόμα γεύμα θα έπαιρνε κάποιες παραπάνω θερμίδες. Πάντως δεν έχω σκοπό να το ξυπνάω. Το μωρό θηλάζει ανά 2 περίπου ώρες, εκτός από το βράδυ που κοιμάται σερί 6-8 ώρες, θηλάζει και μετά ξανακοιμάται 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Tην ίδια απαγορευση είχα κι εγώ για τους ξηρούς καρπούς. Αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι το αμυγαλόγαλα συνήθως δεν πειράζει. Εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα. Για αρχή μόνο το γάλα αμυγδαλου και αν όλα έβαιναν καλώς τότε θα δοκίμαζα και αμύγδαλα μουλιασμένα και αφυδατωμένα (αρχικά ψημένα).

 

Μήπως να πάρεις καποια πεπτικά ένζυμα' date=' για να αρχίσεις να τρως κάποιες περισσότερες τροφές?

 

Προβιοτικά βρίσκεις σε χάπια. Έχω δώσει λινκ πιο πάνω. Αλλά τα καλύτερα είναι τα προβιοτικά των τροφών, δλδ τουρσιά (λάχανο, καρότο και ό,τι σου αρεσει), κεφίρ νερού. Αν θες δες στο θέμα με την γκαπς. Μπορεί να σε προμηθεύσει με κεφίρ κάποια κοπέλα από εκεί.[/quote']

 

Δεν έχω δει αποτελέσματα ακόμη από την αποχή. Νωρίς είναι φυσικά, μόλις 1 βδομάδα από τα αγελαδινά και 6 μέρες από τα υπόλοιπα. Μόλις δω βελτίωση θα αρχίσω να βάζω τροφές γιατί τώρα και κάτι να την πειράξει δεν θα το καταλάβω εφόσον η κατάστασή της είναι όπως ήταν και πριν. Τα πεπτικά ένζυμα τι είναι και που τα βρίσκουμε? Είδα το θέμα με την γκαπς αλλά δεν έχω χρόνο για πολύ διάβασμα δυστυχώς.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η λογική μου το ίδιο λέει. Η παιδίατρος προφανώς βλέπει ότι λόγω αλλεργίας δεν παίρνει αρκετό βάρος και φαντάζομαι ότι με ένα ακόμα γεύμα θα έπαιρνε κάποιες παραπάνω θερμίδες. Πάντως δεν έχω σκοπό να το ξυπνάω. Το μωρό θηλάζει ανά 2 περίπου ώρες, εκτός από το βράδυ που κοιμάται σερί 6-8 ώρες, θηλάζει και μετά ξανακοιμάται 3 ώρες.

 

ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΣ! Θα το αλλάξει κάποια στιγμή το πρόγραμμα και θα χτυπάς το κεφάλι σου.... Αφού βρέχει πάνες κλπ, άστο. Φτιάξε τα υπόλοιπα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο κορίτσια.

 

Ερώτηση: το λάχανο τουρσί που προτείνετε δεν μειώνει την παραγωγή; Γιατί από ότι ξέρω είναι από τις τροφές που σταματούν το γάλα και εγώ τρώω κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Mevi εγώ αυτό που κάνω είναι την ταίζω κατά τις 11μιση-12,πριν κοιμηθώ τελοσπάντων αλλά έτσι και αλλιώς ξυπνάει κατά τις 5-6 μετά να φάει. Αλλά αν δεν θες να την ξυπνάς και να προσθέσεις ένα γεύμα, μπορείς να κάνεις αυτό που σου λέω.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας έχω ζαλίσει το ξέρω. (Θα μου πείτε και γιατί συνεχίζεις?) Η ανάγκη με κάνει. Λοιπόν..

Αφού περάσαμε μια ίωση και πράσινα κακά και βλέννες πολλές, που εγώ απέδωσα στην ίωση συνέχισα την διατροφή και τα πράγματα πήγαιναν για 3 μέρες συνεχώς καλύτερα. Είχα ξεκινήσει με σούπες σιγοβρασμένες απο κόκκαλα και λαχανικά και περίμενα να περάσουν μερικές μέρες για να βάλω αμύγδαλα κλπ. Ομως σήμερα πάλι πράσινα κακα με πολλές βλέννες. Πήρα την παιδίατρο τηλ και μου είπε οτι παραασχολήθηκα με το θέμα κακά και αν δεν βγάζει αίμα να μην δίνω σημασία. Είπε οτι το πιθανότερο είναι να είναι κολικοι που θα φύγουν γύρω στον τέταρτο μήνα και έχει φλεγμονή το έντερο και για αυτό όλα αυτά. Να συνεχίσω περιορισμένη διατροφή και αν θέλω να βρώ προβιοτικά και ένζυμα να παίρνω εγώ.

 

Συνοψίζω 1ον μπορεί οι αναγωγές και τα πράσινα κακά με βλέννες να είναι απο κολικούς πράγματι?

2ον μου σύστησε τα probio relief. Τα γνωρίζετε? Αν είναι θα τα παραγγείλω απο iherb.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

galera, οι κολικοί δεν είναι η αιτία, είναι ένα σύμπτωμα και αυτό όπως οι αναγωγές, οι εμετοί κλπ. Άρα, δεν μπορούν να προκαλούν τίποτα, απλά μπορεί να συνυπάρχουν με άλλα συμπτώματα. Από την δική μου εμπειρία με τα παιδιά μου, έχω πειστεί ότι οι κολικοί και οι αναγωγές είναι σύμπτωμα της αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Η αποχή που έκανες για να δεις αποτελέσματα πρέπει να διαρκέσει τουλάχιστον 15 μέρες.

 

Προβιοτικά κυκλοφορούν πολλά και καλά, αυτά που γράφεις δεν τα ξέρω.

 

Καλή τύχη.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κατι δεν εγραψα σωστα. δυο μηνες την κανω την διαιτα. Εχω καιρο που ενω προσεχω πολυ δεν γινεται τιποτα.

 

τότε μήπως παίζει να είναι κάποια ίωση ή υπερπαραγωγή?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά το έχω απορία...

Τα μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όταν έρθει η ώρα για κρεατόσουπα, επιτρέπεται το μοσχάρι και αν όχι τι άλλο μπορούν να φάνε;

Ευχαριστώ.:oops:

 

Και μία ακόμη ερώτηση... σε τι βοηθούν τα προβιοτικά; α. τη μαμά, β. το μωρό μέσω του θηλασμού αν η μαμά παίρνει και γ. αν παίρνει το μωρό. (τα πρεβιοτικά είναι το ίδιο; )

 

Προτείνετε μου και μερικές μάρκες...:oops:

 

Ευχαριστώ και πάλι!:oops:

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!με θυμαται κανεις??μαλλον οχι...εγω ομως σας θυμαμαι....εχω πολυ καιρο να γραψω και δυστυχως ξαναγραφω παλι για δυσαρεστα πραγματα. Ημουν φανατικη αυτου του θεματος για χρονια με τον μεγαλο μου, αλλα δυστυχως η τυχη μου ειναι ακριβως η ιδια και με την μικρη μου. για να συνοψισω ο μικρος μου δεν εχει ξεπερασει το προβλημα, πινει ακομα το αλμιρον και εχουμε συνεχεια θεμα και με εκεινον. Παρ ολα αυτα και η μικρη μου που θηλαζει εβγαλε αιματακι...μπηκα για λιγο εδω στο φορουμ και σας βρισκω πραγματικα πολυ προχωρημενες!!! τι ειναι το προβιοτικα, τι ειναι τα ενζυμα???ενα σωρο αγνωστο λεξεις? που ναπρολαβω να διαβασω με 2 παιδια τωρα?!!! προσπαθω αλλα ειμαι γεματη αποριες!!!τι να πρωτορωτησω!!! παλι ξυπνησε το μωρο, που εχει τρελλαθει στις διαρροιες τις τελευταιες ημερες!!

σας αφηνω για την ωρα, συνεχιζω με θηλασμο και διαιτα...τι αλλο!! παλια μου τεχνη κοσκινο!!!!

(αντε να δουμε πως θα αντεξω τουλ αλλους 6 μηνες θηλασμο με διαιτα οπως εκανα και στον μεγαλο μου, θα λιμοκτονησω παλι!!)

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά το έχω απορία...

Τα μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όταν έρθει η ώρα για κρεατόσουπα, επιτρέπεται το μοσχάρι και αν όχι τι άλλο μπορούν να φάνε;

Ευχαριστώ.:oops:

 

Και μία ακόμη ερώτηση... σε τι βοηθούν τα προβιοτικά; α. τη μαμά, β. το μωρό μέσω του θηλασμού αν η μαμά παίρνει και γ. αν παίρνει το μωρό. (τα πρεβιοτικά είναι το ίδιο; )

 

Προτείνετε μου και μερικές μάρκες...:oops:

 

Ευχαριστώ και πάλι!:oops:

 

Koίτα θα πρέπει να δοκιμάσεις μία πολύ μικρή ποσότητα (πχ μισό κουταλάκι σουπίτσα) και να τσεκάρεις για συμπτώματα. Φυσικά δεν θα πρέπει να έχει καθόλου συμπτώματα την εποχή που θα κάνεις εισαγωγή για να μην μπερδευτούν τα πράγματα. Το κρέας που θα διαλέξεις πρέπει να έιναι όσο το δυνατον πιο αγνό αν μπορέις να πάρεις απο κάποιον γνωστό που ξέρεις τί το ταίζει ή βιολογικό. Πολλές φορές μπορεί να συνυπάρχει αλλεργία και στο μοσχάρι ( όπως και σε πολλές τροφές ταυτόχρονα αφου το έντερο είναι ερεθισμένο) αλλά κάνε πρώτα δοκιμή και μετά απόρριψε το αν δεις συμπτώματα.

 

Αν δεν μπορεί να ανεχτεί το μοσχάρι υπάρχει το κατσικάκι, το κοτόπουλο, το αρνάκι κλπ. Υπάρχουν κρέατα μην ανησυχεις.

 

Τα προβιοτικά είναι μικροοργανισμοί που "επιτίθονται" στους παθογόνους μικροοργανισμούς που υπάρχουν στο ερεθισμένο ένετερο. Εστι βοηθουν στο να αντιμετωπιστεί η κατάσταση ταχύτερα και πιο αποτελεσματικά. Τώρα τελευταία συνεχως έρχονται καινούργιες έρευνες που αναφέρουν την σπουδαιότητα τους σε διάφορες καταστάσεις. Αυξάνοντας τις αποικίες των προβιοτικών βοηθάς να περιοριστούν οι αποικίες των παθογόνων. Οταν ένα μωράκι έχει ερεθισμένο έντερο τις περισσότερες φορές υπάρχει πρόβλημα κρυμμένο ή φανερό και στην μαμά γι αυτό είναι καλύτερο να παίρνει και η μαμά. Για περισσότερες πληροφορίες δειτε το θέμα της gaps.

 

Eχω ακούσει πολλοί παιδίατροι να δίνουν τα biogaia που είναι σε σταγονίτσες αν δεν κάνω λάθος για τα μωρά. Υπάρχουν όμως και αυτά που είανι πάρα πολύ καλά και τα έχουμε δοκιμάσει κάποιες κοπέλες απο εδώ στο forum είναι ειδικά για μωρά.

http://specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=61

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά το έχω απορία...

Τα μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όταν έρθει η ώρα για κρεατόσουπα, επιτρέπεται το μοσχάρι και αν όχι τι άλλο μπορούν να φάνε;

Ευχαριστώ.:oops:

 

Και μία ακόμη ερώτηση... σε τι βοηθούν τα προβιοτικά; α. τη μαμά, β. το μωρό μέσω του θηλασμού αν η μαμά παίρνει και γ. αν παίρνει το μωρό. (τα πρεβιοτικά είναι το ίδιο; )

 

Προτείνετε μου και μερικές μάρκες...:oops:

 

Ευχαριστώ και πάλι!:oops:

Επειδή διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που λέει η Κατερίνα...

θα σου γράψω κι εγώ αυτά που ξέρω μετά από συζητήσεις με σχετικούς στο είδος.όταν το παιδί έχει αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει πως θα αντιδράσει αλλεργικά και στο μοσχάρι και στο τυρί ή στο γιαούρτι.Ο λόγος είναι πως η επεξεργασία του τυριού και του γιαουρτιού αλλά και το μαγείρεμα του κρέατος

(το μαγείρεμα γενικά.Γι αυτό και οι αλλιεργιολόγοι σπανίως επικροτούν τον κανόνα των τριών ημερών στις κρεατοχορτόσουπες.βέβαια σύντομα θα συζητήσω αν ισχύει και για τις σούπερ αλλεργιογόνες τροφές) συνήθως καταστρέφουν την αλλεργιογόνο ουσία.Τα προβιοτικά ουσιαστικά βελτιώνουν την εντερική χλωρίδα,οπότε το έντερο δεν αφήνει τον οργανισμό να πληγεί από παθογόνα μικρόβια.προσωπικά δεν θα καλλιεργούσα μόνη μου προβιοτικά.Πρώτον γιατί αν αυτά τα κακαρώσουν είναι δώρον άδωρον αλλά και γιατί φοβάμαι πιθανή επιμόλυνση των προβιοτικών.Αλλά όπως είπα είναι δικοί μου φόβοι.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντα και εγω σιγα σιγα βλεπω οτι τα προβιοτικα ειναι πολυ σημαντικα και χρησιμα! με τον μεγαλο μου γιο δεν ηξερα την υπαρξη τους. απο οτι βλεπω εχετε παραθεσει και πολλα links όπου μπορουμε να τα προμηθευτούμε. Να ρωτησω τον παιδιατρο για τα προβιοτικα? ή απο την εμπειρια σας θα ειναι αρνητικος ή δε θα ξερει τιποτα?απλα θα ηθελα μια γνωμη για το δικο μου παιδι συγκεκριμενα. Διαφορετικα θα πρεπει να σας εμπιστευτω για τις αναλογιες, τη συχνοτητα κλπ κλπ.

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα εννοείται πως εμπιστεύεσαι αυστηρά και μόνο τον παιδιατρό σου και το ένστικτό σου σε σχέση με αυτόν.Θεωρώ λάθος να εμπιστευτείς για το μωρό σου την τοτ72..23...34..53,κατερινα 65(τυχαίο παράδειγμα εντελώς) και τέλος πάντων καταλαβαίνεις τι εννοώ.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που λέει η Κατερίνα...

θα σου γράψω κι εγώ αυτά που ξέρω μετά από συζητήσεις με σχετικούς στο είδος.όταν το παιδί έχει αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει πως θα αντιδράσει αλλεργικά και στο μοσχάρι και στο τυρί ή στο γιαούρτι.Ο λόγος είναι πως η επεξεργασία του τυριού και του γιαουρτιού αλλά και το μαγείρεμα του κρέατος

(το μαγείρεμα γενικά.Γι αυτό και οι αλλιεργιολόγοι σπανίως επικροτούν τον κανόνα των τριών ημερών στις κρεατοχορτόσουπες.βέβαια σύντομα θα συζητήσω αν ισχύει και για τις σούπερ αλλεργιογόνες τροφές) συνήθως καταστρέφουν την αλλεργιογόνο ουσία.Τα προβιοτικά ουσιαστικά βελτιώνουν την εντερική χλωρίδα,οπότε το έντερο δεν αφήνει τον οργανισμό να πληγεί από παθογόνα μικρόβια.προσωπικά δεν θα καλλιεργούσα μόνη μου προβιοτικά.Πρώτον γιατί αν αυτά τα κακαρώσουν είναι δώρον άδωρον αλλά και γιατί φοβάμαι πιθανή επιμόλυνση των προβιοτικών.Αλλά όπως είπα είναι δικοί μου φόβοι.

 

Αρχικά δεν κατάλαβα πού λέμε διαφορετικά πράγματα :?:

 

Κατα δεύτερον αν δεν θες να φτιάξεις τουρσακια, κέφιρ κλπ τουλάχιστον μπορείς να πάρεις τα συμπληρώματα και απλά να υπάρχουν στο ψυγείο. Δεν είναι τίποτε τρομερό και όσους ρώτησα κανένας δεν μου είπε να μην δώσω προβιοτικα. Πολλοί παιδίατροι τα δίνουν ακόμα κι αν το παιδί πάρει αντίβιωση προληπτικά. Σίγουρα ρωτάμε το γιατρό απλά το είπα επειδή δεν είναι κάτι να μας τρομάζει.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν το πα για κακό.Απλά είπα πως πλέον υποστηρίζουν πως αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει αλλεργικές αντιδράσεις σε τυριά,γιαούρτια και μοσχάρι και πως φοβάμαι τα φτιαχτά προβιοτικά.προσωπικά χρησιμοποιώ προβιοτικά.Δεν το πα για να σε θίξω.όσο για τον γιατρό με φόβισε αυτό το "να σας εμπιστευτώ "της σάγια όχι το δικό σου μήνυμα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν το πα για κακό.Απλά είπα πως πλέον υποστηρίζουν πως αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει αλλεργικές αντιδράσεις σε τυριά,γιαούρτια και μοσχάρι και πως φοβάμαι τα φτιαχτά προβιοτικά.προσωπικά χρησιμοποιώ προβιοτικά.Δεν το πα για να σε θίξω.όσο για τον γιατρό με φόβισε αυτό το "να σας εμπιστευτώ "της σάγια όχι το δικό σου μήνυμα.

 

Το ξέρω καλε δεν θιχτηκα!! :D

 

Απλά δεν κατάλαβα που ήταν η διάφορα! Γι αυτό είπα ότι καλύτερα να δοκιμάζουμε πρώτα και να μην αποκλείουμε τροφές έτσι. Φυσικά είναι πιθανό να παρουσιαστούν πολλαπλές αλλεργίες τέτοιου τύπου. Αν το εντέρο είναι πολύ ερεθισμενο γίνεται διαπερατο και απεπτες ουσίες περνούν στην κυκλοφορια. Αυτή η ουσία αναγνωρίζεται ως ξένο σώμα και έτσι βλέπουμε τα αλλεργικα συμπτώματα ( πολύ πολυ απλοϊκά το είπα ). Γι αυτό όταν εισάγουμε καινούργια τροφή δεν θα πρέπει να υπάρχουν συμπτώματα. Για παράδειγμα εμένα η κόρη μου είχε ( δόξα τω Θεω φαίνεται πως τις ξεπερνάει σιγά σιγά ) σε πολλές τροφές. Απλά ένας γονιός αν το παιδι του έχει αλλεργίες πρέπει να προσέχει γενικά και αν μην βιάζεται να βάλει καινούργια πράγματα. Το αν ανέχεται το γιαούρτι ή το τυρί έχει να κάνει και με το πόσο ερεθισμενο είναι το εντέρο. Πχ η μικρή μου μετά από κάποιους μήνες διατροφής πρώτα ανεχτηκε το βουτυρο ghee, αργοτερα το κανονικο βουτυρο μετα το τυρί πολυμηνης ωρίμανσης (παρμεζανα, cheddar...) και τέλος το γιαούρτι.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να διασταυρωνουμε τις πληροφορίες! Εδώ μέσα μόνο τις προσωπικές εμπειρίες μας γράφουμε :wink:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, εχετε δικιο δεν εκφραστηκα καθολου καλα...απλα τα εχω και εγω λιγο χαμενα, δεν φανταζομουν οτι και το 2ο παιδι θα παρουσιαζε το ιδιο προβλημα με την ιδια μαθηματικη ακριβεια. και θεωρησα οτι αυτα τα προβιοτικα μπορει ναηταν περισσοτερο ομοιο ιατρικης παρα κλασσικης. τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα πρεπει να μοιαζουν με αυτα τα ενζυμα που περνουμε μαζι με τις αντιβιωσεις.

εχουμε παει σε παιδογαστρεντερολογους, αλλεργιολογους, ομοιοπαθητικους για τον μεγαλο και βλεπω την ιδια ταινια 2 φορα...θα μιλησω με τον παιδιατρο μου να δω πως θα με καθοδηγησει

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...