Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Ολα ειναι πιθανα αν και συμφωνω με την Nina-Nana ειναι αρκετες οι μέρες αλλά μπορει να έπεσε το ανοσοποιητικό του μωρου και να κρατά ακόμα μεχρι να επανελθει. Το ψωμί πολύ πιθανό να έχει σιγουρα το μαυρο δεν έχει αν παιρνεις από αγνωστο φουρνο και απτον δικό σου ζητα του να σου γραψει τα συστατικά.Γενικά πρεπει να βλέπεις ετικέτες ότι λεει ιχνη γαλακτος 'η ορο γαλακτος, πρωτεινη γαλακτος, ορολευκωματίνη, λακτοσφαιρίνη, καζεινη πρεπει να μην τα τρως ετσι κανεις πραγματική αποχή..Ομως αφου ο γιατρός σου ειπε έτσι περιμενε λιγο ακόμα.Βελτίωση απο την αποχή αν ειναι όντως τα γαλακτοκομικά που την ενοχλούν θα δεις μετα απο 15 μερες και εντελώς απουσια συμπτωματων μετα απο μήνα ή και περισσότερο ανάλογα με το πόσο έχει ερεθιστει το έντερο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν κατάλαβα καλά το μαύρο ψωμί δεν έχει ποτέ γάλα ή ίχνη από οπουδήποτε το αγοράσω;:oops:

Για το τύπου γερμανικό γνωρίζετε αν περιέχει;

Ευχαριστώ και πάλι.

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ..ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ-ΡΟΥΚΕΤΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ 2-3 ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΜΕΤΟΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΑΡΟΣ.ΟΜΩΣ ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΩΝΕΥΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΡΕΥΟΤΑΝ, ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑΜΕ Κ ΒΛΕΝΝΑ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Αλλεργία. Διέκοψε πλήρως τα γαλακτοκομικά και συνέχισε το θηλασμό.Συμβουλέψου έναν καλό αλλεργιολόγο και άλλαξε παιδίατρο.Θα περάσει αλλά να μην ταλαιπωρείται τώρα το καημενούλι!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ..ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ-ΡΟΥΚΕΤΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ 2-3 ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΜΕΤΟΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΑΡΟΣ.ΟΜΩΣ ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΩΝΕΥΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΡΕΥΟΤΑΝ, ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑΜΕ Κ ΒΛΕΝΝΑ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ

 

Κάνεις ακόμη αποχή από γαλακτοκομικά? Πόσο καιρό περίπου?

 

Αν βλέπεις εσύ οτί αυτό την βοηθάει τότε συνέχισε την αποχή. Εχετε κοιτάξει για ΓΟΠ?

 

Ο γιατρός τί είπε που με την αποχή καλυτέρεψε το παιδί?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΕΝΟΣ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΦΟΡΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ, Κ ΟΤΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ 6ο-7ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ.ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΨΑΧΝΩ.Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ. ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ Κ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ 'ΣΩΣΕ ΜΕ'. ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑΓΜΑ ΣΕΝΤΟΝΙΩΝ,ΡΟΥΧΩΝ Κ.Τ.Λ ΔΕΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΕΧΩ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ 3Η-4Η ΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ 3Η ΦΟΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ. Η ΑΠΕΧΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΤΙΠΟΤΑ..ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ;;

Link to comment
Share on other sites

T'οτί περν΄άνε ουσίες με το θηλασμό δεν σημαινει οτί τον σταματάμε κιόλας :rolleyes:. Αφου βλέπεις βελτίωση με την αποχή κάνε γερή αποχή από γαλακτοκομικά μπας κ ησυχάσει το καημένο. Μπορέις να ξεκαθαρίσεις στον γιατρό σου οτί δεν σκέφτεσαι με τον τρόπο που εκέινος το βλέπει αλλά να ξέρεις πως δεν ξέρουν όλοι οι παιδίατροι από αλλεργίες, ΓΟΠ κλπ οπότε καλό είναι που το ψάχνεις και μόνη σου. Το οτί ησυχάζει την 3η-4η μέρα δεν είναι καθόλου τυχαίο αφού έχει φύγει η μεγάλη ποσότητα του αλλεργιογόνου. Σιγουρα με τον καιρό ωρίμάζει κ το εντεράκι των μωρών και δέχονται καλύτερα τις τροφές. Συνήθως γύρω στον μήνα βλέπεις ουσιαστική βελτίωση οπότε κάνε μέχρι τότε και βλέπεις πως θα πάει. Τα πράσινα κακάκια και οι βλέννες δυστυχώς είναι και αυτά ένδειξη ερεθισμένου εντέρου.... Υπομονή :)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως γράφει και η Κατερινούλα23 χρειάζεται αποχή πλήρης απο φανερά και κρυφά γαλακτοκομικά για τουλάχιστον 15 ημέρες για να διαπιστώσεις διαφορά στο μωρό. Συνέχισε και ολα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37 και 1 ημ

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κ.τ.

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. γύρω στο 10

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

γέννηση 12,03,2012 2.550

ημ εξοδου 16.03.2012 2.400

22.03.2012 2.690

10.04.2012 3.750

19.04.2012 3.950

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου 8-9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

Πολλές. Γεμίζει 7-8 πάνες και περίπου

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

Περίπου 6-7 σχεδόν σε κάθε γεύμα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί ψυχολογικά τουλάχιστον έχω αρχίσει να μην αισθάνομαι καλά.

Στο πρώτο μου μωρό δεν θήλασα για τους γνωστούς κλασικούς λογους. τώρα ήμουν αποφασισμένη.Με πολύ διάβασμα απο εσάς και την σχεδόν άριστη βοήθεια απο τις μαίες στο Μητέρα (καμία σχέση με την προηγούμενη φορά) ξεπεράσαμε τις δυσκολίες και έφυγα απο το μαιευτήριο με πολύ καλές βάσεις. Ολα πήγαιναν καλά για το πρώτο 20ήμερο καθώς το μωρό θήλαζε και κοιμόταν. Σταδιακά όμως άρχισε να βγάζει γουλιες και να γκρινιάζει. Αρχικά είπαμε κολικοι. Μετά όμως άρχισε γενικά να μην έχει καλή εικόνα. Είχαν ενταθεί οι γουλιες, είχε αρκετά αέρια σε άσχετες ώρες την ημέρα, τα κακά του είχαν πολλές βλέννες και κάπου κάπου κάποια σημεία πράσινα. Εδειχνε να υποφέρει καθώς σφιγγόταν συνέχεια και έκανε έναν θόρυβο όχι ακριβως σφιξιματος αλλα μάλλον οισοφαγίτιδας. Η γιατρός μας μου είπε οτι μάλλον είναι αλλεργία και να κόψω τα γαλακτοκομικά και βλεπουμε. Αυτό περίπου πρίν απο δύο εβδομάδες. Επίσης ξεκινήσαμε επαντορεν. Περίπου πριν μια εβδομάδα έκανε μια βελτίωση των δύο ημερών και ξανακυλήσαμε. Η παιδίατρος λέει οτι μάλλον ήταν βελτίωση παροδική λογω του επαντορεν. Μας είπε οτι επειδή η εικόνα του είναι καλή, είναι ζωηρός και βάζει βάρος δεν φοβαται για λοιμώξεις κλπ. Τώρα ξεκινήσαμε να βγάλω απο τη διατροφή και τα αυγά, το ψάρι, το χοιρινό, τη σόγια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς. Να σημειώσω οτι στο διάστημα αυτό έφαγα δύο φορές τρόφιμα που περιείχαν γάλα χωρίς να το σκεφτώ. Τελευταια φορά πριν δύο μέρες που έφαγα δυο πηρουνιές χυλοπίτες. Μετά μου είπαν οτι φτιάχνονται με γάλα.

Να σημειώσω οτι ο ίκτερος παραμένει γύρω στο 10. Το μωρό το έχω πλέον σχεδόν συνέχεια αγκαλιά. Ετσι κοιμόμαστε. Τα κακά του αυτές τις μέρες είναι σχεδόν καφέ και υδαρή και αυτός τις περισσότερες φορές θα βγάλει γουλια ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό όταν αποφασίσω να τον αφήσω για λίγο κάτω να κάνω κάτι αλλο. ΔΕν ξέρω αν έχει σημασία αλλα έχει συνέχεια μυξούλες και κάνουμε ορό και σπυράκια στο πρόσωπο που όμως μου είπε πως δεν είναι ατοπική.

 

Οποια μπορεί να βοηθήσει θα με βοηθούσε πολυ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

_____________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37 και 1 ημ

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κ.τ.

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. γύρω στο 10

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

γέννηση 12,03,2012 2.550

ημ εξοδου 16.03.2012 2.400

22.03.2012 2.690

10.04.2012 3.750

19.04.2012 3.950

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου 8-9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

Πολλές. Γεμίζει 7-8 πάνες και περίπου

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

Περίπου 6-7 σχεδόν σε κάθε γεύμα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί ψυχολογικά τουλάχιστον έχω αρχίσει να μην αισθάνομαι καλά.

Στο πρώτο μου μωρό δεν θήλασα για τους γνωστούς κλασικούς λογους. τώρα ήμουν αποφασισμένη.Με πολύ διάβασμα απο εσάς και την σχεδόν άριστη βοήθεια απο τις μαίες στο Μητέρα (καμία σχέση με την προηγούμενη φορά) ξεπεράσαμε τις δυσκολίες και έφυγα απο το μαιευτήριο με πολύ καλές βάσεις. Ολα πήγαιναν καλά για το πρώτο 20ήμερο καθώς το μωρό θήλαζε και κοιμόταν. Σταδιακά όμως άρχισε να βγάζει γουλιες και να γκρινιάζει. Αρχικά είπαμε κολικοι. Μετά όμως άρχισε γενικά να μην έχει καλή εικόνα. Είχαν ενταθεί οι γουλιες, είχε αρκετά αέρια σε άσχετες ώρες την ημέρα, τα κακά του είχαν πολλές βλέννες και κάπου κάπου κάποια σημεία πράσινα. Εδειχνε να υποφέρει καθώς σφιγγόταν συνέχεια και έκανε έναν θόρυβο όχι ακριβως σφιξιματος αλλα μάλλον οισοφαγίτιδας. Η γιατρός μας μου είπε οτι μάλλον είναι αλλεργία και να κόψω τα γαλακτοκομικά και βλεπουμε. Αυτό περίπου πρίν απο δύο εβδομάδες. Επίσης ξεκινήσαμε επαντορεν. Περίπου πριν μια εβδομάδα έκανε μια βελτίωση των δύο ημερών και ξανακυλήσαμε. Η παιδίατρος λέει οτι μάλλον ήταν βελτίωση παροδική λογω του επαντορεν. Μας είπε οτι επειδή η εικόνα του είναι καλή, είναι ζωηρός και βάζει βάρος δεν φοβαται για λοιμώξεις κλπ. Τώρα ξεκινήσαμε να βγάλω απο τη διατροφή και τα αυγά, το ψάρι, το χοιρινό, τη σόγια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς. Να σημειώσω οτι στο διάστημα αυτό έφαγα δύο φορές τρόφιμα που περιείχαν γάλα χωρίς να το σκεφτώ. Τελευταια φορά πριν δύο μέρες που έφαγα δυο πηρουνιές χυλοπίτες. Μετά μου είπαν οτι φτιάχνονται με γάλα.

Να σημειώσω οτι ο ίκτερος παραμένει γύρω στο 10. Το μωρό το έχω πλέον σχεδόν συνέχεια αγκαλιά. Ετσι κοιμόμαστε. Τα κακά του αυτές τις μέρες είναι σχεδόν καφέ και υδαρή και αυτός τις περισσότερες φορές θα βγάλει γουλια ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό όταν αποφασίσω να τον αφήσω για λίγο κάτω να κάνω κάτι αλλο. ΔΕν ξέρω αν έχει σημασία αλλα έχει συνέχεια μυξούλες και κάνουμε ορό και σπυράκια στο πρόσωπο που όμως μου είπε πως δεν είναι ατοπική.

 

Οποια μπορεί να βοηθήσει θα με βοηθούσε πολυ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

_____________

 

 

Να σου ζήσει!

 

Οι πάνες και το βάρος ειναι παραπάνω απο σούπερ!

 

Δεν ξέρω αν ειναι καλη ιδεα να κόψεις όλες τις ομάδες τροφιμων μαζι. Ίσως καλο θα ήταν να κανεις μια πιο προσεκτική αποχη απο τα γαλακτοκομικα μόνο.

Με μεγάλη προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικα που βρίσκονται στο ψωμι, στο βιταμ, στα αλλαντικά, μπισκότα, πατατάκια κτλ.

 

Ο ικτερος μην σε απασχολεί, παρόλο που πέρασε καιρός, απ΄ ο,τι διαβάζω στο βιβλίο της Πατσουρου δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Τα σπυράκια αν κρίνω απο την ηλικία ειναι νεογνικη ακμή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

γενικα παντωσ σου ακουγεται αλεργια ή λες οτι ισως πρεπει να κινηθω καπωσ αλλιως?

 

Σίγουρα από τα συμπτώματα δείχνει ερεθισμένο εντεράκι. Κανε εσύ ένα μηνα αποχή αλλά αυστηρή. Προσεχε αυτά που τρως, απόφευγε να τρως εξω και πάντα να ρωτάς πριν. Σχεδον σε όλα τα συσκευασμένα εμπεριέχεται πρωτεινη γαλακτος οπότε διάβαζε τις ετικέτες και αποχή από αλλαντικά. Δες πως θα πάει αν οι γουλιές δεν μειώνονται μηπως να κοιτάξεις για ΓΟΠ με τον γιατρό σου. Να θυμάσαι οτί ο θηλασμός με κατάλληλη διατροφή είναι η καλύτερη τροφή σε ευαίσθητα μωράκια. Μην βγάλεις με την μία όλες αυτες τις ομάδες τροφών γιατί μετά δεν θα ξέρεις τί πραγματικά ενοχλεί. Μονο με παρατήρηση θα αφαιρείς τροφες και μία μία...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και σένα Κατερίνα.

Πραγματικά με γυροφέρνει κατάθλιψη. Είμαι και αρρωστοφοβική και όσο παραμένει η κατάσταση μου μπαινουν τρελές ιδέες.

Κάτι ακόμα που θυμήθηκα.

Σήμερα η παιδίατρος μου πρότεινε να πάρουμε σταγόνες προβιοτικά πρέπει να είναι biogaia μάλλον γράφεται.

Το έχετε ακούσει? Και τί γνώμη έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και σένα Κατερίνα.

Πραγματικά με γυροφέρνει κατάθλιψη. Είμαι και αρρωστοφοβική και όσο παραμένει η κατάσταση μου μπαινουν τρελές ιδέες.

Κάτι ακόμα που θυμήθηκα.

Σήμερα η παιδίατρος μου πρότεινε να πάρουμε σταγόνες προβιοτικά πρέπει να είναι biogaia μάλλον γράφεται.

Το έχετε ακούσει? Και τί γνώμη έχετε.

 

Ναι τα προβιοτικά βοηθούν πάρα πολύ την κατάσταση. Στην Ελλάδα τα πιογνωστά για μωρά είναι αυτά που γράφεις όμως υπάρχουν κ άλλα πιο ισχυρά. Παρ΄τα καλό θα κάνουν. Δεν νομίζω οτί υπάρχει λόγος να σου μπαίνουν άλλες ιδέες. Απλά πρεπει να εχεις υπομονή αυτά τα θέματα δεν τελειώνουν από την μια μέρα στην άλλη δυστυχώς..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Τώρα ξεκινήσαμε να βγάλω απο τη διατροφή και τα αυγά, το ψάρι, το χοιρινό, τη σόγια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς.

 

Δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοια αποχή που μπορεί να σε κουράσει πολύ. Καλύτερα θα ήταν να επιμείνεις στα γαλακτοκομικά.

 

Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά τα τρόφιμα με κρυφά γαλακτοκομικά: κοτόπουλο που δεν είναι βιολογικό. Τα κοτόπουλα μπορεί να έχουν πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος γιατί στη διατροφή τους συχνά περιέχεται ορός γάλακτος. Το ίδιο ισχύει και για το χοιρινό. Μπορείς όμως να τρως βιολογικό κοτόπουλο και βιολογικό χοιρινό. Επίσης μπορείς να τρως κατσίκι, γίδια, αρνί, ζυγούρι.

 

Προσοχή και στο ψωμί. Συχνά περιέχει γάλα ή ορό γάλακτος.

 

Επίσης προσοχή στις ετικέτες κάθε είδους. Είναι καλύτερα να περιορίσεις τα συσκευασμένα τρόφιμα στο μέγιστο δυνατό.

 

Μετά από ένα μήν αποχής μπορείς να αξιολογήσεις την κατάσταση. Σε λιγότερο διάστημα, η αξιολόγηση είναι επισφαλής.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Ολη την εγκυμοσύνη την πέρασα να ονειρεύομαι τί θα φάω όταν γεννήσω. Εκανα αυστηρότατη δίαιτα λόγω διαβήτη κύησης. Πήρα μόνο 4 κιλά. Τώρα, σχετικά με το φαγητό θα ακολουθήσω την συμβουλή σας. Βιολογικό εδώ μάλλον δύσκολο. Θα δώ ίσως στα Γιάννενα ή αλλιώς θα περιοριστώ στα αμνοερίφια. Ο μικρός εξακολουθεί στο ίδιο μοτίβο: αναγωγές, διάρροια σε πράσινο χρώμα και κολικούς. Επίσης παραμένει κίτρινος (κάπου στο 10 τον κόβω)και δεν στέκεται λεπτό χωρίς αγκαλια. Σκέφτομαι αν είναι συνετό να αφήσω 20-30 μέρες να δώ το αποτέλεσμα της πλήρους αποχής ή πρέπει στο μεταξύ να κάνω και τίποτα εξετάσεις. Πάντως ψυχολογικά είμαι καλύτερα σήμερα. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ολη την εγκυμοσύνη την πέρασα να ονειρεύομαι τί θα φάω όταν γεννήσω. Εκανα αυστηρότατη δίαιτα λόγω διαβήτη κύησης. Πήρα μόνο 4 κιλά. Τώρα, σχετικά με το φαγητό θα ακολουθήσω την συμβουλή σας. Βιολογικό εδώ μάλλον δύσκολο. Θα δώ ίσως στα Γιάννενα ή αλλιώς θα περιοριστώ στα αμνοερίφια. Ο μικρός εξακολουθεί στο ίδιο μοτίβο: αναγωγές, διάρροια σε πράσινο χρώμα και κολικούς. Επίσης παραμένει κίτρινος (κάπου στο 10 τον κόβω)και δεν στέκεται λεπτό χωρίς αγκαλια. Σκέφτομαι αν είναι συνετό να αφήσω 20-30 μέρες να δώ το αποτέλεσμα της πλήρους αποχής ή πρέπει στο μεταξύ να κάνω και τίποτα εξετάσεις. Πάντως ψυχολογικά είμαι καλύτερα σήμερα. Καλό βράδυ.

 

Σεχτικά με το "κιτρινος" εμάς στο νοσοκομείο μας είχαν πει το μωρό να βρίσκεται συνέχεια δίπλα στο παράθυρο με ανοιχτα όλα να το βλέπει όσο γίνεται ο ήλιος. Καθόλου σκοτεινά ακόμη και το βράδυ μας είχαν πει να κοιμάται με το φως ανοικτό. Σε μία βδομάδα της πέρασε και το χρώμα επανήλθε. Δεν ξερω αν είανι οι καταλληλότερες οδηγίες αλλά σε εμας βοήθησαν.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου απο 2 μηνων αρχισε να βγαζει εκξανθηματα στο σωμα και στο προσωπο να εχει βλεννες στα κακακια της και να κανει ρουκετες μετα απο καθε θηλασμο.το βαρος της παντα ηταν πολυ καλο η παιδιατρος μου εδωσε κατι κρεμες για το εκζεμα αλλαξα παιδιατρο γιατι θεωρησα πως επρεπε να εξαφανισω το προβλημα και οχι να το κουκουλωσω με κρεμες!ειχα διαβασει εδω να κοψω ριζικα τα γαλακτοκομικα και 1μηνα το εκανα και το μονο που καταφερα ηταν να γινω σαν ακτινογραφια επειδη φοβομουν να φαω το οτιδηποτε λαθος μου βεβαια αλλα το μωρο σταθερα ειχε το προβλημα.αρχισα να πεφτω και ψυχολογικα.πηγαμε σε μια πολυ καλη παιδιατρο και συμβουλο θηλασμου θεσσαλονικη και μου ειπε πως απο τη στιγμη που δεν εχει αιμα στα κακακια να μην στενοχωριεμαι το εκζεμα της καποια στιγμη θα φυγει γιατι ηταν και ηπιο οπως ειπε και να μην καταναλωνω μεγαλη ποσοτητα γαλακτος πχ να κατεβαζω ενα ποτηρι γαλα και να κοψω αναψυκτικα που δεν επινα ουτως η αλλως και πορτοκαλι.

Η μικρη καθως αρχισε τις στερεες τα κακακια της σχηματηστικαν και οσο για το εκζεμα συνηθως λενε μεχρι 2χρονων φευγει αλλα η μικρη ενω οταν την δινω πορτοκαλι στην φρουτοκρεμα φουντωνει εχω σταματησει να της δινω και εχει φυγει τελειως!!!οσο για τις γουλιτσες ο οισοφαγος εχω διαβασει κλεινει μετα τον 6 μηνα αν κανω λαθος διορθωστε με.

Θελω να καταληξω πως χωρις λογω δεν θελει αγχος και ακροτητες.βεβαια η καθε μανα κανει οτι περναει το χερι της για να ειναι καλα το παιδι της.ομως καποια πραγματα θελουν το χρονο τους.

σας γραφω προσωπικη μου εμπειρια και δικη μου αποψη.:P

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, ξανά εδώ...οι παλιές ίσως με θυμάστε...θήλασα το μωράκι μου 13,5 μήνες μόνο χάρη στη βοήθεια της Αγλαίας και των υπόλοιπων κοριτσιών. Είχαμε θέμα με αλλεργία στα γαλακτοκομικά, αποχή, άγχος, εξετάσεις και -κάπως αργά βέβαια, στα 2 του χρόνια- κάναμε πρόκληση για να δούμε αν μας ξέχασε η παλιοαλλεργία! και ναι, μας ξέχασε!τώρα είναι 3 ετών και τρώει όχι τα πάντα...ΤΑ ΠΑΝΤΑ!τί γάλα, τί σοκολάτα, τι γλυκά, τί χαλβάδες, κρέας, ρύζια, ό,τι θες!!!Και μένω έγκυος και γεννάω πριν 2,5 μήνες έναν δεύτερο κούκλο! Και επειδή η αλλεργιομάνα δεν ξεχνά...κάθε μέρα εντατική εξέταση πάνας προληπτικά!ναι να σου πάλι η υποψία αίματος, και είναι και δεν είναι, και κόβω πάλι τα γαλακτοκομικά!΄Και πάνω που έλεγα να αρχίσω δίαιτα για να χάσω κανένα κιλό...ήρθε αυτό!Στεναχωρήθηκα πολύ, αλλά βλέπω το μεγάλο και ελπίζω πως τώρα και πιο ψύχραιμη θα είμαι, και πιο νωρίς θα δρομολογήσω κάποια πράγματα. Αλλά όταν σου χτυπάει την πόρτα δεύτερη φορά...είναι σπάσιμο!Το ομολογώ!Δηλαδή μαζί με τη χαρά για το μωρό, παίρνω πακετάκι και την αλλεργία!και είναι τόσο καλός, κοιμάται τις νύχτες ήρεμος, μου γελάει και με κοιτάει με γλύκα, και 2 μηνών και 4 ημερών ήταν ήδη 6 κιλά!1.250 πήρε αυτό το μήνα!τί να πω...ελπίζω ή να είναι κάτι περιστασιακό και να μην είναι, ή αν είναι...να φύγει γρήγορα και σε μας και στα παιδάκια σας!Αν θέλετε να με ρωτήσετε τίποτα μιας και τα έχουμε περάσει είμαι εδώ!τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλες τις ηρωίδες μαμάδες!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίστσια!Τελικά αλλάξα γιατρο και πήγαμε σε αυτον που ειχαμε παει στην αρχή που θέλει πρόκληση για να βγει η διαγνωση και το τολμήσαμε δόξα το Θεό ήταν επιτυχημένη τρώμε ελευθερα γαλακτοκομικά και εγω και το μωρό και το παρακολουθούμε. Στον μηνα θα κάνουμε μαγιερ και αν όλα ειναι οκ τοτε μπορούμε να πουμε με σιγουρια ότι δεν έχουμε αλλεργία στο γάλα.Μεχρι στιγμης που τρωει και κανονικό φρεσκο γιαουρτι το μωρό και εγω ελέυθερα δοξα το Θεο όλα καλά!Εμεις παρουσιασαμε μόνο στο κοτοπουλο εντονη αντίδραση.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίστσια!Τελικά αλλάξα γιατρο και πήγαμε σε αυτον που ειχαμε παει στην αρχή που θέλει πρόκληση για να βγει η διαγνωση και το τολμήσαμε δόξα το Θεό ήταν επιτυχημένη τρώμε ελευθερα γαλακτοκομικά και εγω και το μωρό και το παρακολουθούμε. Στον μηνα θα κάνουμε μαγιερ και αν όλα ειναι οκ τοτε μπορούμε να πουμε με σιγουρια ότι δεν έχουμε αλλεργία στο γάλα.Μεχρι στιγμης που τρωει και κανονικό φρεσκο γιαουρτι το μωρό και εγω ελέυθερα δοξα το Θεο όλα καλά!Εμεις παρουσιασαμε μόνο στο κοτοπουλο εντονη αντίδραση.

 

Μπράβοοοο!!! Πολύ χάρηκα!

Κι εγω θέλω να κάνω κατι δραστικό μέχρι το καλοκαίρι γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι χρειάζεται τόσο αυστηρή αποχή όπως αυτη που κάνουμε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Nina- Nana!Σας το ευχομαι να ξεμπερδέψετε συντομα και εσεις!..Εχουμε βεβαια δρόμο μπροστά μας για να το πουμε με σιγουριά αλλά ο γιατρος μας ειπε αφου δεν αντεδρασε ειναι λίγο σπανιο να μας βγαλει αργοτερα αλλά παρολα αυτα 2 μηνες τυπικά θα το παρακολουθούμε.. Να ειναι καλά ο άνθρωπος παρότι γινόταν χαμός μας εξυπηρέτησε ενω δεν ειχε τακτικά ραντεβου (γιατι μονο εκει τον βρίσκεις) ειναι διευθυντης της παιδιατρικής και παιδογαστρεντερολόγος στο νοσοκομειο εδώ στην πόλη μας, μας έκανε εισαγωγη γιατι τυχαία ειχε εφημερία την ημέρα που μας ειπε να παμε να μας δει , το κυριότερο μας εξυπηρετησε καλύτερα απο ιδιώτη χωρις καμία αμοιβή σε σημειο που σου δειχνει ότι αν τον δωροδοκήσεις θα προσβληθει, χωρια το ότι ειχε υπομονή και μου εξηγούσε στις ανασφάλειες μου γιατι φοβόμουν την προκληση..Και προεδρος της ομάδας θηλασμου του νοσοκομειου ο οποίος μου ειπε να συνεχίσω να θηλάζω και μου έδωσε συγχαρητηρια..Συγγνωμη για το off topic αλλά δυσκολα βρίσκεις πλεον δημόσιους γιατρους χωρις πελατιακές σχέσεις που να ειναι υπεράνω χρημάτων και αριστοι στη δουλεια τους.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Nina- Nana!Σας το ευχομαι να ξεμπερδέψετε συντομα και εσεις!..Εχουμε βεβαια δρόμο μπροστά μας για να το πουμε με σιγουριά αλλά ο γιατρος μας ειπε αφου δεν αντεδρασε ειναι λίγο σπανιο να μας βγαλει αργοτερα αλλά παρολα αυτα 2 μηνες τυπικά θα το παρακολουθούμε.. Να ειναι καλά ο άνθρωπος παρότι γινόταν χαμός μας εξυπηρέτησε ενω δεν ειχε τακτικά ραντεβου (γιατι μονο εκει τον βρίσκεις) ειναι διευθυντης της παιδιατρικής και παιδογαστρεντερολόγος στο νοσοκομειο εδώ στην πόλη μας, μας έκανε εισαγωγη γιατι τυχαία ειχε εφημερία την ημέρα που μας ειπε να παμε να μας δει , το κυριότερο μας εξυπηρετησε καλύτερα απο ιδιώτη χωρις καμία αμοιβή σε σημειο που σου δειχνει ότι αν τον δωροδοκήσεις θα προσβληθει, χωρια το ότι ειχε υπομονή και μου εξηγούσε στις ανασφάλειες μου γιατι φοβόμουν την προκληση..Και προεδρος της ομάδας θηλασμου του νοσοκομειου ο οποίος μου ειπε να συνεχίσω να θηλάζω και μου έδωσε συγχαρητηρια..Συγγνωμη για το off topic αλλά δυσκολα βρίσκεις πλεον δημόσιους γιατρους χωρις πελατιακές σχέσεις που να ειναι υπεράνω χρημάτων και αριστοι στη δουλεια τους.

 

Oχι καλό είναι να τα λες μήπως και κάποιοι άλλοι γονείς ενδιαφερθούν για την περιοχή που βρίσκεστε. Μπράβο! Πολύ χαρήκαμε για τα καλά σας νέα. Δείνε από εδώ και πέρα ότι πιο αγνό γίνεται στο μωρό! Καλή λευτεριά και από το κοτόπουλο ;)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...