Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει ποια είναι τα πιθανά συμπτώματα αλλεργίας? Γιατί διάβασα κάτι για αναγωγές που εμείς πχ υπάρχουν μέρες που κάναμε πολλές (τώρα σταματήσαμε κάπως ,και όταν λέω αναγωγές δεν εννοώ την γουλίτσα που μπορεί να βγάλει στο ρέψιμο αλλά να βγάλει σχεδόν ότι έφαγε ή να βγάλει ακόμη και μετά από μία ή τρεις ώρες!!).Όταν το έθιξα στην παιδίατρο μου είχε πει ότι δεν μπορεί να είναι κάτι παθολογικό εφόσον το παιδί πήρε 1,5κιλό σε ένα μήνα.Αλλά φοβάμαι γιατί αν πχ έχει κάποια αλλεργία κάπου και δεν το καταλάβουμε?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει ποια είναι τα πιθανά συμπτώματα αλλεργίας? Γιατί διάβασα κάτι για αναγωγές που εμείς πχ υπάρχουν μέρες που κάναμε πολλές (τώρα σταματήσαμε κάπως ,και όταν λέω αναγωγές δεν εννοώ την γουλίτσα που μπορεί να βγάλει στο ρέψιμο αλλά να βγάλει σχεδόν ότι έφαγε ή να βγάλει ακόμη και μετά από μία ή τρεις ώρες!!).Όταν το έθιξα στην παιδίατρο μου είχε πει ότι δεν μπορεί να είναι κάτι παθολογικό εφόσον το παιδί πήρε 1,5κιλό σε ένα μήνα.Αλλά φοβάμαι γιατί αν πχ έχει κάποια αλλεργία κάπου και δεν το καταλάβουμε?

 

Αν αυτο ειναι το μόνο σύμπτωμα δεν μπορείς να καταλάβεις αν ειναι αλλεργία. Εμένα πχ είχε παλινδρομηση κι αργότερα ανακαλύψαμε αλλεργία με αίμα στα κακα.

Κάποια συμπτώματα ειναι παλινδρομηση, αίμα στα κακα, νερουλες κενωσεις με βλεννες, συγκαμα ή ελαφρά κόκκινος ποπος, εκζεμα, ατοπικη δερματιτιδα, χαμηλή πρόσληψη βαρους κα.

Αν θέλεις δοκίμασε να κόψεις τα γαλακτοκομικα λίγες μέρες και δες αν έχει βελτίωση στις αναγωγές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει ποια είναι τα πιθανά συμπτώματα αλλεργίας? Γιατί διάβασα κάτι για αναγωγές που εμείς πχ υπάρχουν μέρες που κάναμε πολλές (τώρα σταματήσαμε κάπως ,και όταν λέω αναγωγές δεν εννοώ την γουλίτσα που μπορεί να βγάλει στο ρέψιμο αλλά να βγάλει σχεδόν ότι έφαγε ή να βγάλει ακόμη και μετά από μία ή τρεις ώρες!!).Όταν το έθιξα στην παιδίατρο μου είχε πει ότι δεν μπορεί να είναι κάτι παθολογικό εφόσον το παιδί πήρε 1,5κιλό σε ένα μήνα.Αλλά φοβάμαι γιατί αν πχ έχει κάποια αλλεργία κάπου και δεν το καταλάβουμε?

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40412

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Διαβαζω τις αποψεις σας για την παραμονη του αλλεργιογονου στο γαλα..μακαρι να υπηρχε μια συγκεκριμενη απαντηση.Δε μπορουμε να κανουμε ομως κατι περισσοτερο απο υπομονη...

Εχω να δω αιμα απο την Κυριακη κι αυτο ειναι ρεκορ για εμας...ειπα να δοκιμασω οσπρια που δεν ειχα φαει καθολου ως τωρα για τους κολικους,(ασχετα με την προοδο μας με το αιμα) και μας εκανε αερια..και αφρους...απο τα αερια ειναι και αυτο? Ευτυχως οχι αιμα αλλα απ οτι φαινεται την ερεθιζει και θα πρεπει να τα αποφυγω για λιγο ακομα, σωστα?

Δε παιρνω θαρρος ακομα αλλα ποσες μερες πρεπει να ειναι καθαρη απο ορατο αιμα για να κανω μαγιερ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε παιρνω θαρρος ακομα αλλα ποσες μερες πρεπει να ειναι καθαρη απο ορατο αιμα για να κανω μαγιερ?

 

Δεν υπάρχει περιορισμός στις μέρες..Μπορεις ταυτοχρονα με τη μαγιερ να κάνεις και μια μικροσκοπική κοπράνων να παρακολουθεις αν το αιματάκι μειώνεται.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Διαβαζω τις αποψεις σας για την παραμονη του αλλεργιογονου στο γαλα..μακαρι να υπηρχε μια συγκεκριμενη απαντηση.Δε μπορουμε να κανουμε ομως κατι περισσοτερο απο υπομονη...

Εχω να δω αιμα απο την Κυριακη κι αυτο ειναι ρεκορ για εμας...ειπα να δοκιμασω οσπρια που δεν ειχα φαει καθολου ως τωρα για τους κολικους,(ασχετα με την προοδο μας με το αιμα) και μας εκανε αερια..και αφρους...απο τα αερια ειναι και αυτο? Ευτυχως οχι αιμα αλλα απ οτι φαινεται την ερεθιζει και θα πρεπει να τα αποφυγω για λιγο ακομα, σωστα?

Δε παιρνω θαρρος ακομα αλλα ποσες μερες πρεπει να ειναι καθαρη απο ορατο αιμα για να κανω μαγιερ?

 

Τα όσπρια τα είχες προετοιμάσει σωστα?? Δηλαδή τουλάχιστον 24 ώρες να τα μουλιάσεις? Αν κάνεις το μούλιασμα διευκολύνεις πολύ το έντερο. Ετσι κι αλλιώς κ υγιης να είναι ένας οργανισμός τα φασόλια προκαλούν αέρια εστω κ λίγο. Περίμενε λιγάκι κ ξαναδοκίμασε με καλό μούλιασμα κ ίσως με φακές πρώτα... Τώρα στην gaps υπάρχει κ ενα αλλος τρόπος προετοιμασίας αλλά επειδή αφορά γαλακτοκομικό εγώ δεν τον κάνω. Αν θες όμως περισσότερες πληροφορίες ρώτα.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Με φσκες ξεκινησα...και χωρις ντοματα κρεμυδια σκορδα κλπ...μονο λαδακι και ριγανη....Αλλα μειναμε αυπνες το βραδυ και το πρωι εγινε χαμος!:rolleyes: Σημερα καλυτερα...

Θα αφησω ενα διαστημα και θα ξαναδοκιμασω με λιγοτερη ποσοτητα ισως!

Θα δω και σημερα πως θα παμε με το αιματακι ...

Τι διαφορα εχει η μαγιερ απο τη μικροσκπικη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας..

ασ μου απαντησει οποια γνωριζει κατι..

το 5μιση μηνων μωρο μου εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα,πινει ακομα μητρικο γαλα,ειναι αληθεια οτι σε περιπτωση αλλεργιας οι στερεες τροφες ΠΡΕΠΕΙ να μπουν μετα τον 6ο μηνα;γιατι η παιδιατρος μου ειπε μολις εκλεισε τον 5ο να αρχισω να του δινω αχλαδι..

 

επισης

παρατηρησα στις κενωσεις του τριχουλες!!αν υποθεσω οτι εχει καταπιει μιας κ βαζει τα παντα στο στομα ειναι ανυσηχιτικο αυτο;;το χετε ξανακουσει;

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας..

ασ μου απαντησει οποια γνωριζει κατι..

το 5μιση μηνων μωρο μου εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα,πινει ακομα μητρικο γαλα,ειναι αληθεια οτι σε περιπτωση αλλεργιας οι στερεες τροφες ΠΡΕΠΕΙ να μπουν μετα τον 6ο μηνα;γιατι η παιδιατρος μου ειπε μολις εκλεισε τον 5ο να αρχισω να του δινω αχλαδι..

 

επισης

παρατηρησα στις κενωσεις του τριχουλες!!αν υποθεσω οτι εχει καταπιει μιας κ βαζει τα παντα στο στομα ειναι ανυσηχιτικο αυτο;;το χετε ξανακουσει;

 

Αργότερα θα βρίσκεις κι ο,τι άλλο τρώει απο κάτω την ώρα που μπουσουλαει! :P

 

Καλύτερα να ξεκινήσετε όταν γίνει 6 μηνών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μικρή μου δύο μηνών εμφάνισε αλλεργία. Μετά από εξετάσεις βρήκαμε ότι είναι αλλεργική σε γάλα, αυγό, σόγια. Κατά τα γνωστά θήλαζα και έκανα την απαραίτητη δίαιτα.

Τώρα είναι ενός, έχω κόψει τον θηλασμό, αλλά της δίνω υποαλλεργικό γάλα και δεν έχω εισάγει ακόμα γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι.

Ο γιατρός μου έγραψε να κάνει RAST για να δούμε που βρισκόμαστε.

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πώς πρέπει να κινηθώ? Μήπως πρέπει να κάνω άλλες εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μικρή μου δύο μηνών εμφάνισε αλλεργία. Μετά από εξετάσεις βρήκαμε ότι είναι αλλεργική σε γάλα, αυγό, σόγια. Κατά τα γνωστά θήλαζα και έκανα την απαραίτητη δίαιτα.

Τώρα είναι ενός, έχω κόψει τον θηλασμό, αλλά της δίνω υποαλλεργικό γάλα και δεν έχω εισάγει ακόμα γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι.

Ο γιατρός μου έγραψε να κάνει RAST για να δούμε που βρισκόμαστε.

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πώς πρέπει να κινηθώ? Μήπως πρέπει να κάνω άλλες εξετάσεις?

 

Προσωπική μου αποψη....είναι λίγο μικρούλα για rast. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δείξουν ψευδή αποτελέσματα.. Οι προηγούμενες εξετάσεις τί τύπου ήταν? Τί συμπτωματα είχε? Κατά την γνώμη μου αν είχε non IgE αλλεργίες φαίνονται καλύτερα με τα patch. Εμένα πχ είχαν βγεί όλα τα rast αρνητικά αλλά τα patch θετικά. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο ετσι? Σου λέω απλά την προσωπική μου εμπειρία. Με το καλό να έχουν περάσει όλα σας εύχομαι!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενες εξετάσεις ήταν με Patch tests. Το κύριο σύμπτωμα ήταν αίμα στα κακά.

Απλά επειδή δεν τις είχα κάνει εδώ, που μπορώ να κάνω πάλι patch tests, χωρίς να πληρώσω μια περιουσία?

Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενες εξετάσεις ήταν με Patch tests. Το κύριο σύμπτωμα ήταν αίμα στα κακά.

Απλά επειδή δεν τις είχα κάνει εδώ, που μπορώ να κάνω πάλι patch tests, χωρίς να πληρώσω μια περιουσία?

 

Εγώ πλήρωσα μια περιουσία τα rast!:mad:

Τέλος πάντων...

 

Τα patch μπορείς να τα κάνεις σε κάποιο νοσοκομείο αλλά πού βρίσκεσαι? Δηλαδή εμείς τα είχαμε κάνει στο Σωτηρία, 'αλλοι στο Παίδων κ στα δικαιολογούν. Πληρώνεις κάτι αλλά δεν είναι τραγικό το ποσό..

Ο αλλεργιολόγος που πας τί σου λέει?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα προηγούμενα patch test τα έκανα ιδιωτικά σε αλλεργιολόγο και μου κόστισαν 400 ευρώ περίπου, αλλά είναι στο εξωτερικό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Θα δω για σωτηρία και παίδων.

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα προηγούμενα patch test τα έκανα ιδιωτικά σε αλλεργιολόγο και μου κόστισαν 400 ευρώ περίπου, αλλά είναι στο εξωτερικό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Θα δω για σωτηρία και παίδων.

Ευχαριστώ!!!!!

 

Xα χα τόσο μου κόστισαν τα rast...:lol::lol::lol:

 

Αλλά μάλλον για κλαματα είναι :roll:

 

Καλά αποτελέσματα.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια την βοηθεια σας...η μικρη μου ειναι 13 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.απο την αρχη ειχε βλεννες και διαρροιες αλλα αιμα ποτε καθως τα γαλακτοκομικα τα σταματησα αμεσως.στην αρχη ιδιωτης γιατρος μας ειχε πει αποχη μονο γαλα, σογια,σουσαμι, ξηρους καρπους.δεν αλλαξε τιποτα.με τις στερρεες τροφες ηρθε η δυσκοιλιοτητα.πηγαμε στο παιδων.απο τοτε τρωμε μονο κοτοπουλο,κατσικι,πρασινα λαχανικα,μηλο,αχλαδι, μπανανα,ρυζι και ψωμι που φτιαχνω εγω. μας ειπαν να συνεχισουμε μεχρι να γινει 2 ετων και μετα να δοκιμασουμε παλι αλλες τροφες.για λιγο το παιδι ηταν καλα.οι βλεννες δεν φυγαν αλλα μπορουσε να ενεργηθει.εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παλι δυσκοιλιοτητα.ποναει κλαιει και δεν τρωει.εξετασεις αλλεργιας δεν μας καναν ποτε.λενε ειναι μικρη ακομα.να σημειωσω οτι της βρηκαν αναιμια και παιρνει και σιδηρο.δυστυχως δε μπορουμε να το σταματησουμε γιατι εχουμε αιματοκριτη 25!εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?δε ξερω πια τι να κανω.να αλλαξουμε παλι γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια την βοηθεια σας...η μικρη μου ειναι 13 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.απο την αρχη ειχε βλεννες και διαρροιες αλλα αιμα ποτε καθως τα γαλακτοκομικα τα σταματησα αμεσως.στην αρχη ιδιωτης γιατρος μας ειχε πει αποχη μονο γαλα, σογια,σουσαμι, ξηρους καρπους.δεν αλλαξε τιποτα.με τις στερρεες τροφες ηρθε η δυσκοιλιοτητα.πηγαμε στο παιδων.απο τοτε τρωμε μονο κοτοπουλο,κατσικι,πρασινα λαχανικα,μηλο,αχλαδι, μπανανα,ρυζι και ψωμι που φτιαχνω εγω. μας ειπαν να συνεχισουμε μεχρι να γινει 2 ετων και μετα να δοκιμασουμε παλι αλλες τροφες.για λιγο το παιδι ηταν καλα.οι βλεννες δεν φυγαν αλλα μπορουσε να ενεργηθει.εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παλι δυσκοιλιοτητα.ποναει κλαιει και δεν τρωει.εξετασεις αλλεργιας δεν μας καναν ποτε.λενε ειναι μικρη ακομα.να σημειωσω οτι της βρηκαν αναιμια και παιρνει και σιδηρο.δυστυχως δε μπορουμε να το σταματησουμε γιατι εχουμε αιματοκριτη 25!εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?δε ξερω πια τι να κανω.να αλλαξουμε παλι γιατρο?

 

Της φίλης μου το παιδάκι ήταν σαν τη δική σου περίπτωση και η δυσκοιλιότητα σταμάτησε μόνη της 1μιση ετων.Μήπως το πειράζει κάτι..Εμένα πάντως η παιδογαστρεντερολόγος από Θεσ/κη δεν μου έχει δώσει τέτοιες οδηγίες..Και μία άλλη συνάδελφος από Αθήνα της έλεγαν ότι νάναι μέχρι και κωλονοσκόπηση και εκεινης αλλεργία το μωράκι της και πήγε Θεσ/κη σε γιατρό και όντως βοηθήθηκε και πάει καλά..Μήπως κάποια από αυτα που της δίνεις της προκαλέι τη δυσκοιλιότητα.Θυμήσου πότε ξεκίνησε με ποια τροφή μηπως και ευθυνεται εκείνη η τροφή.Ετρωγε πάντως και όσπρια και άλλες τροφες και ας ειχε δυσκοιλιότητα συμφωνα με τις οδηγίες της παιδογαστρεντερολόγου.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια την βοηθεια σας...η μικρη μου ειναι 13 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.απο την αρχη ειχε βλεννες και διαρροιες αλλα αιμα ποτε καθως τα γαλακτοκομικα τα σταματησα αμεσως.στην αρχη ιδιωτης γιατρος μας ειχε πει αποχη μονο γαλα, σογια,σουσαμι, ξηρους καρπους.δεν αλλαξε τιποτα.με τις στερρεες τροφες ηρθε η δυσκοιλιοτητα.πηγαμε στο παιδων.απο τοτε τρωμε μονο κοτοπουλο,κατσικι,πρασινα λαχανικα,μηλο,αχλαδι, μπανανα,ρυζι και ψωμι που φτιαχνω εγω. μας ειπαν να συνεχισουμε μεχρι να γινει 2 ετων και μετα να δοκιμασουμε παλι αλλες τροφες.για λιγο το παιδι ηταν καλα.οι βλεννες δεν φυγαν αλλα μπορουσε να ενεργηθει.εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παλι δυσκοιλιοτητα.ποναει κλαιει και δεν τρωει.εξετασεις αλλεργιας δεν μας καναν ποτε.λενε ειναι μικρη ακομα.να σημειωσω οτι της βρηκαν αναιμια και παιρνει και σιδηρο.δυστυχως δε μπορουμε να το σταματησουμε γιατι εχουμε αιματοκριτη 25!εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?δε ξερω πια τι να κανω.να αλλαξουμε παλι γιατρο?

1.εχεις ενημερωσει τους γιατρους οτι δεν βοηθησε η διατροφη?

2.γνωριζουν για τον αιματοκριτη? τοσο χαμηλος δεν δικαιολογειται

3.κανατε εξεταση κοπρανων για αιμα ?

4.λογω του ιστορικου δεν μπορει η δυσκοιλιοτητα να οφειλεται απλα σε μια τροφη ,οπως λεει η ΖΑ25,και ειδικα με συνοδο βλεννα

Link to comment
Share on other sites

η παιδογαστρεντερολογος γνωριζει για τον αιματοκριτη.εκεινη μας εδωσε τον σιδηρο.επισης γνωριζει για την κατασταση και μας ειπε οτι θελει 6 μηνες να καθαρισει ο οργανισμος.εξετασεις κοπρανων καθαρες.η δυσκοιλιοτητα ξεκινησε μολις εισαγαμε την πρωτη τροφη.αχλαδι.δοκιμασαμε μηλο.βγαλαμε το μηλο.τι να σας πω εχουμε κανει απειρους συνδιασμους.δοκιμασαμε allergy care με υποαλλεργικο γαλα και εβγαζε σκετη βλεννα για 2 μερες.με πολυ κλαμα ομως!!αν ενεργεθει μετα απο 48 ωρες εχουν οψη πλαστελινης που εχει μεινει εξω καιρο.στις 72 ωρες κανει εμετους και δεν τρωει.τοτε ερχεται το κλισμα και εχουμε την οψη κατσικας.ολα αυτα με πολυ βλεννα.η πρωτη γιατρος που μας ειχε πει υπαρχουν και χειροτερα που βγαζουν αιμα..δηλαδη πρεπει να την αφησω να βγαλει αιμα για να βρουμε μια λυση??δε μπορει αυτη να ειναι η αντιμετωπιση της αλλεργιας.ξεχασα να σας πω οτι μεχρι να αρχισει τις στερρεες ειχαμε και εμετους.πολλους.εξεταστηκαμε για γοπ αλλα μας ειπαν ειναι η αλλεργια.το εχω τρελανει το μωρο στο κολοκυθι, στο αχλαδι και στο κατσικι για να την βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου θα εδινα μικρες δοσεις καποιου φαρμακου για την δυσκοιλιοτητα,γιατι δεν ειναι δυνατον να κλαιει το παιδι συνεχεια επειδη δεν μπορει να ενεργηθει και ταυτοχρονα θα εψαχνα για την αιτια

ισως να ξεκινουσα απο την αρχη την εισαγωγη των στερεων και νομιζω δεν θα με καλυπτε και εμενα η απαντηση οτι πρεπει να περασουν 6 μηνες για να καθαρισει ο οργανισμος ,χωρις καμια αλλη παρεμβαση

και απο οτι φαινεται δεν σας πειραζει μονο μια τροφη αρα αυτο απο μονο του δηλωνει κατι

διαβασε τις ακριβως προηγουμενες σελιδες για να μπεις λιγο στο νοημα και εδω ειμαστε

 

δωσε και πανταζαρι οποσδηποτε ,θα βοηθησει πολυ χωρις παρενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την valeri..Αφου θηλάζεις μη δινεις allergy care και υποαλλεργικά γάλατα εμας μας ειχε πειράξει στην αρχή το ειχε δώσει η παιδιατρος και έτσι πηγαμε θεσσαλονική σε παιδογαστρεντερολόγο με γύρισε 10 μέρες μόνο θηλασμο με διαιτα δική μου και μετά αρχισαμε εισαγωγή στερεων απτο μηδεν ηταν ομως μικρουλα ακόμα..Εμένα δόξα το θεό μολις σταμάτησε να ειναι διαροικη η κενωση της δεν μου γυρισε σε δυσκοιλιότητα οπότε δεν ειμαι και η πιο κατάλληλη να σου απαντήσω, οχαμηλός αιματοκρίτης με προβληματίζει λίγο, αν δεν ηταν αυτό την δυσκοιλιότητα την ειχα ακουσει και απο την φίλη μου. Δωσε λαχανικά καλύτερα με βρωμη αν τη δέχεται, χωρις γάλα απο τα βιολογικα.ή αβοκάντο με γλυκοπατάτα ή αβοκάντο με λαδολέμονογια απογευματινο αν τα δεχεται (για τα λαχανικά μου ειχε πει οκ η γιατρός για το αβοκάντο το έδωσα απο μόνη μου κια το δεχτηκε).Με το κοτόπουλο σου κάνει εμετους?Εμένα την πειραζε και αργησα να το καταλάβω στην αρχη απο κανα 2 γουλιές και μετα απο κανένα μήνα μολις έτρωγε κοτόπουλο ενω πεινουσε, της κοβόταν η όρεξη, ετρωγε λίγο και μετα από 3 ωρες το έκανε όλο εμετο.Στην αρχή λέω γαστερεντερίδα όταν ειδα να επαναλαμβάνεται το έκοψα αφου ενημερωσα τη γιατρό και μου ειπε σε 2 μηνες πάλι κια μου το έχει τωρα ξανα..Στο μοσχάρι όμως δόξα το θεό δεν ειχε κανένα πρόβλημα που μου το ειχε η παιδογαστρεντερολόγος 9 μηνων..Στα κακά με το κοτόπουλο δεν μου ειχε κάνει κάτι μόνο εμετό.Και στο τέλος του μηνα δεν ειχε βάλει πολύ βάρος.Αφου το έκοψα αμέσως επανήλθε η όρεξη της και πήρε τα πάνω της και ανεβήκαμε και καμπύλη. Κρατα ένα ημερολόγιο εμένα με βοήθησε πάρα πολύ..Το κολοκυθι τωρα δεν ειναι εποχής ουτε το αχλάδι καλύτερα μηλο μπανάνα..Στη σουπα βάζε μπροκολο της φιλης μου την βοηθούσε πολύ.Και κρέας μπορεις και κουνέλι αντι για κοτόπουλο και αρνι αντι για κατσίκι αν και το κατσίκι ειναι καλύτερο..Παρε και μια δευτερη γνωμη μην στενοχωριέσαι θα βρεθει μια λυση.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

valeri για το παντζαρι ειμαστε σιγουρες?γιατι εκτος απο λιγο καροτο μου ειπαν μονο οτι ειναι πρασινο σε λαχανικο.

za25 θα δοκιμασω το αβοκαντο αλλα λεμονι και κοκκινο ξυδι μας τα εχουν κοψει.αχλαδι της δινω γιατι απο αυτα που εγω ειχα σημειωσει την πειραζε το μηλο και η μπανανα.η γιατρος ομως ηταν καθετη και μου ειπε κατι αλλο ειναι, αυτα αποκλειεται.το κατσικι το προτιμαμε λογω σιδηρου.κοτοπουλο τρωει μια φορα την εβδομαδα.θα το κοψω να δω.εμετους κανει λογω της δυσκοιλιοτητας.σφιγγεται τοσο που δακρυζουν τα ματια της, κοκκινιζει και μετα της ανεβαινει το φαγητο.βρωμη απο βιολογικα ειχα δοκιμασει και βοηθανε αλλα οχι παντα.μπροκολο οσες φορες εδωσα τα αερια σε συνδιασμο με την δυσκοιλιοτητα την αποτελειωσαν.ουτε το ζωμο απο μπροκολο.και να σημειωσω οτι θηλαζουμε συχνα καθως δεν τρωει πολυ.για τον αιματοκριτη μας ειπαν στην αρχη για αιμολυση..δεν ηταν..τωρα να κανουμε επανελεγχο με τον συζυγο για μεσογειακη μηπως εχει στιγμα..εξετασεις ειχαμε κανει πριν 12 χρονια στο πρωτο μας παιδι αλλα ηταν μια χαρα.τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

αν ενεργεθει μετα απο 48 ωρες εχουν οψη πλαστελινης που εχει μεινει εξω καιρο.

δυστυχώς έχω ελάχιστο χρόνο και αναγκαστικά θα τα γράψω πολύ περιληπτικά.

 

τα συμπτώματα αυτά δείχνουν σοβαρή διαταραχή στην εντερική χλωρίδα

 

στις 72 ωρες κανει εμετους και δεν τρωει.τοτε ερχεται το κλισμα και εχουμε την οψη κατσικας.

αυτά ενισχύουν το παραπάνω

 

ολα αυτα με πολυ βλεννα.

και αυτό είναι ένδειξη αλλεργίας

 

η πρωτη γιατρος που μας ειχε πει υπαρχουν και χειροτερα που βγαζουν αιμα..δηλαδη πρεπει να την αφησω να βγαλει αιμα για να βρουμε μια λυση??

Μάλλον κατάλαβες λάθος: η γιατρός σου είπε ότι υπάρχουν και χειρότερα περιστατικά που μένουν αβοήθητα όπως και το συγκεκριμένο περιστατικό και να χαίρεσαι που δεν είναι χειρότερα.

 

δε μπορει αυτη να ειναι η αντιμετωπιση της αλλεργιας.ξεχασα να σας πω οτι μεχρι να αρχισει τις στερρεες ειχαμε και εμετους.πολλους.εξεταστηκαμε για γοπ αλλα μας ειπαν ειναι η αλλεργια.το εχω τρελανει το μωρο στο κολοκυθι, στο αχλαδι και στο κατσικι για να την βοηθησω.

όμως τρώει ψωμί και ρύζι που χειροτερεύουν σημαντικά τα συμπτώματα που έχει

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...