Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

H αλλεργιολογος μου έδωσε το οκ για το μουρουνέλαιο.

 

Πάντως εγώ θα ξεκινήσω αυτήν την βδομάδα μουρουνέλαιο και στο μωρό. Αλλα δεν θα συνιστουσα το ίδιο σε κάποιον που δεν έχει προμηθευτεί ένα fermanted cod liver oil.

 

http://www.red23.co.uk/Healthy-Oils-Omega-3_c_41.html?osCsid=58bpt95e62hb7c26rla16783p4

Εχει και δωρεαν μεταφορικά για βαρος μεχρι 6 κιλά μέχρι και σήμερα το βράδυ!

 

Βρηκα πολλα σε ενα βιολογικο καταστημα και νομιζω οτι ειχε και αυτα που μου λετε.Θα το ξανακοιταξω αλλιως θα παραγγειλω.Αυτο πως βοηθαει? Βοηθαει και στον ερεθισμο του εντερου η ειναι για το γενικοτερο καλο? Δοσολογια περιπου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και παλι....

Μιλησα σημερα με τη συμβουλο θηλασμου που ειχαμε κανει τις εξετασεις και ειχε βρεθει θετικη σε αναγωγικες ουσιες και παιρνουμε λιγη λακταση να βοηθηθει....

Περασαν 12 μερες και δεν εχουμε ιδιαιτερη βελτιωση.Με ρωτησε ποσο καιρο εχω κοψει τα γαλακτοκομικα και ειπε οτι θα επρεπε να δουμε βελτιωση...να δοκιμασω λεει να βαλω μια μικρη μεριδα γαλακτοκομικα τη μερα να δουμε πως θα παει....ποια η γνωμη σας?:confused:

Εντωμεταξυ σημερα πρεπει να εκανε δυνατο κολικο.Ειχε καιρο να κλαψει τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Για να καθαρίσεις από τα γαλακτοκομικά θέλεις 15 μέρες και άλλες 15 το παιδί. Συνήθως βλέπεις διαφορά από τις 10 μέρες, αλλά η αλήθεια είναι ότι τον χρειάζεσαι το μήνα. Η γνώμη μου είναι να περιμένεις ακόμη κι αν δε δεις βελτίωση αρχίζεις να υποψιάζεσαι και τη γλουτένη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι....

Μιλησα σημερα με τη συμβουλο θηλασμου που ειχαμε κανει τις εξετασεις και ειχε βρεθει θετικη σε αναγωγικες ουσιες και παιρνουμε λιγη λακταση να βοηθηθει....

Περασαν 12 μερες και δεν εχουμε ιδιαιτερη βελτιωση.Με ρωτησε ποσο καιρο εχω κοψει τα γαλακτοκομικα και ειπε οτι θα επρεπε να δουμε βελτιωση...να δοκιμασω λεει να βαλω μια μικρη μεριδα γαλακτοκομικα τη μερα να δουμε πως θα παει....ποια η γνωμη σας?:confused:

Εντωμεταξυ σημερα πρεπει να εκανε δυνατο κολικο.Ειχε καιρο να κλαψει τοσο...

 

Αν τελικά αποφασίσεις να δοκιμάσεις γαλακτοκομικά, ξεκίνα καλύτερα με λίγο βουτυρο (καλής ποιότητας να είναι κιτρινοπό) ή με κάποιο καλό τυράκι όπως το cheddar ή η παρμεζάνα. Μην πιείς κατευθείαν γάλα. Πήγαινε το σιγα σιγά.

Πολύ πιθανό είναι να μην το ενοχλεί μόνο μία ουσία...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Σας μπερδεψα ομως...12 μερες ειναι που δινουμε τη λακταση.Αποχη απο γαλακτοκομικα κανω σιγουρα ενα μηνα.Ξεκινησα απο οταν ηταν 15 ημερων (τωρα ειμαστε 3μιση) που ξεκινησε κολικους να τα μειωνω και υποτιθεται οτι κανω πανω απο 2 μηνες πληρη αποχη αλλα η πολυ προσεγμενη χωρις λαθη απο συσκευασμενα ειναι σιγουρα ενα μηνα...

Θα περιμενω σιγουρα αλλη μια βδομαδα να δωσω περιθωριο στη λακταση μηπως βοηθησει και μετα θα ξεκινησω οπως λετε...αν τελικα την πειραζουν ποτε θα φανει? 1-2 μερες η παραπανω? Για να ξαναβγαλει αιμα δλδ...απο βλενες δεν εχουμε καθαρισει ακομα... Μηπως δε πρεπει...?Φοβαμαι κι ολας...

Σημερα μου εκανε κολικο ενω ειχε καιρο να κανει...Θα περιμενω να δω πως θα παει και αυτο για να μπορω να καταλαβω αν θα της προκαλεσει κολικο το ξεκινημα των γαλακτοκομικων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αιμα δεν εχουμε αρκετες μερες αλλα εχουμε που και που μια κοκκινη τριχιτσα η κοκκινη τελιτσα..αυτο θεωρειται αιμα? Θεωρουμε οτι ειναι ακομα σε εξαρση ο ερεθισμος οταν το βλεπουμε αυτο? η ειναι υπολειμματα που καθαριζουν και εχει ηρεμησει το εντερο?

Link to comment
Share on other sites

Αιμα δεν εχουμε αρκετες μερες αλλα εχουμε που και που μια κοκκινη τριχιτσα η κοκκινη τελιτσα..αυτο θεωρειται αιμα? Θεωρουμε οτι ειναι ακομα σε εξαρση ο ερεθισμος οταν το βλεπουμε αυτο? η ειναι υπολειμματα που καθαριζουν και εχει ηρεμησει το εντερο?

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια μαγιερ κορπάνων για να είσαι σίγουρη αν έχει αίμα ή όχι. Και για να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα ώστε να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει αίμα, απαιτούνται 3 συνεχόμενες μάγιερ αρνητικές.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια μαγιερ κορπάνων για να είσαι σίγουρη αν έχει αίμα ή όχι. Και για να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα ώστε να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει αίμα, απαιτούνται 3 συνεχόμενες μάγιερ αρνητικές.

 

Ναι το εχω στα υποψιν να κανω μαγιερ.Η πρωτη που καναμε πριν 1μιση μηνα ηταν ορατοτατο το αιμα δια γυμνου οφθαλμου. Απλα περιμενω μηπως ηρεμησει λιγο ακομα...

Να επιχειρησω να ξεκινησω γαλακτοκομικα η να περιμενω τις 3 αρνητικες? Με ποση διαφορα ημερων πρεπει να γινουν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω στα υποψιν να κανω μαγιερ.Η πρωτη που καναμε πριν 1μιση μηνα ηταν ορατοτατο το αιμα δια γυμνου οφθαλμου. Απλα περιμενω μηπως ηρεμησει λιγο ακομα...

Να επιχειρησω να ξεκινησω γαλακτοκομικα η να περιμενω τις 3 αρνητικες? Με ποση διαφορα ημερων πρεπει να γινουν?

 

το πότε θα ξεκινήσεις γαλακτοκομικά είναι δική σου απόφαση, δεν μπορώ να ξέρω να σου πω, αν και αν έχεις αίμα τότε είναι δώρον άδωρον να ξεκινήσεις...οπότε εγώ στη θέση σου θα περίμενα να έχω πρώτα αρνητικές μάγιερ για να έχω μέτρο σύγκρισης για μετά.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και αν έχεις αίμα τότε είναι δώρον άδωρον να ξεκινήσεις...οπότε εγώ στη θέση σου θα περίμενα να έχω πρώτα αρνητικές μάγιερ για να έχω μέτρο σύγκρισης για μετά.

Συμφωνώ.

Εγώ αν δεν ήταν καθαρή για αρκετό καιρό δεν θα δοκίμαζα αλλεργιογονο τροφή επ ουδενί.

Μήπως σας πειράζει κάτι που τρως και δεν σου περνάει καν από το μυαλό? πχ αρακάς, φασόλια. Κρατάς ημερολόγιο με το τι τρως και τις κενώσεις του μωρού? Θα σου ήταν πολύ χρήσιμο αν το έκανες. Θα ξεκαθάριζαν πολλά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω στα υποψιν να κανω μαγιερ.Η πρωτη που καναμε πριν 1μιση μηνα ηταν ορατοτατο το αιμα δια γυμνου οφθαλμου. Απλα περιμενω μηπως ηρεμησει λιγο ακομα...

Να επιχειρησω να ξεκινησω γαλακτοκομικα η να περιμενω τις 3 αρνητικες? Με ποση διαφορα ημερων πρεπει να γινουν?

 

Eσύ δεν έχεις δει καμμία διαφορά από τότε που ξεκίνησες την αποχή???

Γιατί μπορεί να μην δεις ίαση αλλά τουλάχιστον μια μικρή βελτίωση θα πρέπει να υπάρχει αν ενοχλεί το γάλα. Υπάρχουν όμως κι άλλα αλλεργιογόνα οπως το αυγό πχ. Μην βιαστείς να κάνεις δοκιμή παρά μόνο αν είσαι σίγουρη. Με τον καιρό θα ωριμάζει κ το εντεράκι κ θα είναι καλύτερα.

 

Η γλουτένη επηρεάζει πάρα πολύ τα ερεθισμένα εντεράκια. Μετά το γάλα είναι η πιο διαδεδομένη δυσανεξία κ αλλεργία. Οσο την αποφεύγεις τόσο καλύτερα.

 

Αν ενοχλήσει κάτι συνήθως φαίνεται μέσα σε λίγες ώρες πχ από το μεσημέρι ως το βράδυ κλπ. Αλλά συνηθως οι γιατροί δίνουν περιθώριο 3 μέρες...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκανες εξετάσεις ειδικές για την λακτάση κ παίρνει τώρα την αγωγή?? Η΄γενικές εξετάσεις κ δίνετε υποθετικά η λακτάση?? Πιό πολύ ρωτάω για να καταλάβω τί είναι αυτή η εξέταση. Βιοχημική για δυσανεξίες με έλλειψη συγκεκριμένου ενζύμου??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Και το αυγο το εχω κοψει πανω απο 2 μηνες...

Οποτε καλυτερα να δωσω λιγο χρονο να κανω μαγιερ και βλεπουμε.Δε θελω να κανω κατι βιαστικο..Σας ευχαριστω παρα πολυ..

Η μονη διαφορα ειναι οτι το αιμα δεν ειναι τοσο ορατο.Ειναι τριχιτσες και τελιτσες οχι αιμα κανονικο.Βλεννα εχουμε και διαρροιες...

Αρακα δεν εχω φαει απο τοτε που γεννησα...φασολια μια φορα...περιμενω να δω βελτιωση για να προσθεσω τροφες και δε βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Εκανες εξετάσεις ειδικές για την λακτάση κ παίρνει τώρα την αγωγή?? Η΄γενικές εξετάσεις κ δίνετε υποθετικά η λακτάση?? Πιό πολύ ρωτάω για να καταλάβω τί είναι αυτή η εξέταση. Βιοχημική για δυσανεξίες με έλλειψη συγκεκριμένου ενζύμου??

 

Εξεταση κοπρανων για αναγωγικες ουσιες . Βρισκουν αν υπαρχουν αναγωγικες ουσιες δλδ αδιασπαστα σακχαρα κατι τετοιο που σημαινει οτι ο οργανισμος του μωρου δε μπορει να διασπασει ολη τη λακτοζη που παιρνει απο το γαλα μου και ερεθιζεται το εντερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

caramello πλακώσου στους ζωμούς για να αρχίσεις να τρεφεσαι καλά και να τονωθείς (να πίνεις 3 την ημέρα), κράτα ημερολόγιο που θα σε βοηθήσει σίγουρα και προσπάθησε να καταναλώνεις πολύ συκώτι από αρνί ή κοτόπουλο. Ανησυχώ μήπως πέσεις στην παγίδα δεν τρώω τίποτα, γιατί όλα μας πειράζουν. Από την άλλη όμως και την εισαγωγή γαλακτοκομικών σε τόσο ερεθισμένο έντερο (με διαρροια, βλένες και αίμα) το θεωρώ λάθος προσέγγιση. Καθυστέρησε το!

Μήπως παίρνεις τίποτα συμπληρώματα? Σίδηρο ή ασβέστιο?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

caramello πλακώσου στους ζωμούς για να αρχίσεις να τρεφεσαι καλά και να τονωθείς (να πίνεις 3 την ημέρα)' date=' κράτα ημερολόγιο που θα σε βοηθήσει σίγουρα και προσπάθησε να καταναλώνεις πολύ συκώτι από αρνί ή κοτόπουλο. Ανησυχώ μήπως πέσεις στην παγίδα δεν τρώω τίποτα, γιατί όλα μας πειράζουν. Από την άλλη όμως και την εισαγωγή γαλακτοκομικών σε τόσο ερεθισμένο έντερο (με διαρροια, βλένες και αίμα) το θεωρώ λάθος προσέγγιση. Καθυστέρησε το!

Μήπως παίρνεις τίποτα συμπληρώματα? Σίδηρο ή ασβέστιο?[/quote']

 

Φτιαχνω συνεχεια σουπες απο αρνι και κοτοπουλο και λαχανικα.Ειναι το μονιμο φαγητο μου!Ημερολογιο δε χρειαζομαι γιατι τρωω συνεεια τα ιδια...Σκεφτομουν να προσθεσω καποια τροφιμα συμφωνα με γκαπς αλλα αφου ειμαστε στασιμοι με βλεννες και κουκκιδες αιματακι πως να προχωρησω με τη διατροφη?

Η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοπεσει στην παγιδα του δε τρωω....

Σιδηρο εχω σταματησει παιρνω.... μονο οταν ζαλιζομαι ...ασβεστιο ειχα σταματησει για λιγο να δω αν φταιει αλλα με μαλωσανε οτι αφου δε παιρνω απο αλλου ασβεστιο θα παθω ζημια και ετσι ξαναπαιρνω...

χμμ..φλουδες δε βγαζω απο μηλο και αχλαδι....ας το κανω και αυτο...ερεθιζουν και αυτα το εντερο?

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνω συνεχεια σουπες απο αρνι και κοτοπουλο και λαχανικα.Ειναι το μονιμο φαγητο μου!Ημερολογιο δε χρειαζομαι γιατι τρωω συνεεια τα ιδια...Σκεφτομουν να προσθεσω καποια τροφιμα συμφωνα με γκαπς αλλα αφου ειμαστε στασιμοι με βλεννες και κουκκιδες αιματακι πως να προχωρησω με τη διατροφη?

Η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοπεσει στην παγιδα του δε τρωω....

Σιδηρο εχω σταματησει παιρνω.... μονο οταν ζαλιζομαι ...ασβεστιο ειχα σταματησει για λιγο να δω αν φταιει αλλα με μαλωσανε οτι αφου δε παιρνω απο αλλου ασβεστιο θα παθω ζημια και ετσι ξαναπαιρνω...

χμμ..φλουδες δε βγαζω απο μηλο και αχλαδι....ας το κανω και αυτο...ερεθιζουν και αυτα το εντερο?

 

Ωχ βρε κοπελα μου εσυ δεν τρως τιποτα.... Καταλαβαίνω πως ειναι γιατι κι εγω με την γκαπς άρχισα να τρώω παραπανω τροφές. Ουτε ψαρακι φαντάζομαι ....:rolleyes:. Για πατς τι σου είπαν τελικα καλύτερα να περιμένεις;;;; Για να έκανες κ να έβλεπες τί στο καλο πειραζει... Άρχισε να δίνεις ( αν δεν το κανεις ήδη) προβιοτικα. Θα βοηθήσουν πολυ την κατασταση του εντερου. Ειναι ενα ειδικό για μωρακια.

Επισης στο ασβέστιο μέσα είδες μήπως υπάρχει καμμια ύποπτη ουσία;;;

Αν φτιαχνεις σουπιτσες κ βάζεις κ τα κόκκαλα μαζι να βράζουν παίρνεις κι απο εκει ασβέστιο.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανω με κοκκαλα και μεδουλι στο αρνακι και γινεται παχια η σουπα αλλα με το ζορι το τρωω γιατι δε μ αρεσει...

Ασβεστιο παιρνω το calcioral..τι να πω διαβαζω τα συστατικα αλλα δε μπορω να καταλάβω αν κατι ειναι υποπτο..προβιοτικες σταγονες πινουμε και εγω και η μικρη της biogaia..

Τι ειναι τα πεπτικα ενζυμα?

Με τα πατς δεν εβγαλα ακρη.Εδω εχουν και το συστημα "ποιος ειναι ο γιατρος σας?" Αν δε το εχει συστησει ο γιατρος να εχω παραπεμπτικο τι ακριβως εξεταση θελουμε δε παιρνουν πρωτοβουλια να προτεινουν...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ψαρι τρωω..εχω να φαω πανω απο 2μηνο...Θα μπορουσαμε να το απενοχοποιησουμε αφου εχω τοσο καιρο αλλα αφου ειναι ακομα ερεθισμενο το εντερο παλι δε μπορω να το εισαγω και ας μην ειναι η αιτια της αλλεργιας..σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον αλλεργιολογο μου στην Ελλαδα και θα ξαναμιλησω το απογευμα γιατι δε βρηκα τον ιδιο αλλα η βοηθος μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρη για πατς τεστ θα τον ρωτησω και για τα πρικ που διαβασα οτι γινονται και σε βρεφη

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνω συνεχεια σουπες απο αρνι και κοτοπουλο και λαχανικα.Ειναι το μονιμο φαγητο μου!Ημερολογιο δε χρειαζομαι γιατι τρωω συνεεια τα ιδια...Σκεφτομουν να προσθεσω καποια τροφιμα συμφωνα με γκαπς αλλα αφου ειμαστε στασιμοι με βλεννες και κουκκιδες αιματακι πως να προχωρησω με τη διατροφη?

Η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοπεσει στην παγιδα του δε τρωω....

Σιδηρο εχω σταματησει παιρνω.... μονο οταν ζαλιζομαι ...ασβεστιο ειχα σταματησει για λιγο να δω αν φταιει αλλα με μαλωσανε οτι αφου δε παιρνω απο αλλου ασβεστιο θα παθω ζημια και ετσι ξαναπαιρνω...

χμμ..φλουδες δε βγαζω απο μηλο και αχλαδι....ας το κανω και αυτο...ερεθιζουν και αυτα το εντερο?

Aυτα τα συμπληρωματα περισσότερο κακό κανουν σε ενα ερεθισμένο έντερο παρά καλό. Καλύτερα να τα κόψεις.

Ξεκίνα με ζωμούς. Το αρνί δεν τρώγεται σκέτο. Εγω τον ανακατεύω με ζωμό από κοτόπουλο (αναλογία 1 προς 4). Το ιδιο και του μοσχαριού. Να κάνεις κοτόπουλου συνέχεια και να πίνεις μία κούπα πρωί μεσήμερι και βράδυ. Σκέτο ή με άλλον ζωμό μαζί.

Επίσης ξεκίνα να τρως συκώτι από αρνί ή κοτόπουλο. Και κάθε μέρα αν γίνεται.

Τα λαχανικά ακόμα ακόμα και το κολοκυθάκι και τα φρούτα πάντα χωρίς φλούδα και σπόρια! Είναι δύσπεπτα, άρα δημιουργούν επίσης πρόβλημα.

Τρώγε αρκετή κολοκύθα, κάνε πίτες, κατα προτιμηση με αλέυρι χωρίς γλουτένη, τρώγε μέλι άθερμο, αντικατέστησε τα ζυμαρικά με κεχρί και κινόα όσο μπορείς περίσσότερο. Βρες συνταγές για γλυκά χωρίς γλουτένη στο ίντερνετ και κάνε για να τρως πρωινό ή σνακς πχ κουλουράκια. Πρεπει να αρχίσεις να τρως.

Οπωσδήποτε καλό μουρουνέλαιο σε σένα και αργότερα και στο παιδί.

 

Τι ειναι τα πεπτικα ενζυμα?

Βοηθούν να παραγεις περισσότερα πεπτικά ένζυμα για διασπάσεις τις τροφές που καταναλώνεις. Έτσι με αυτά ίσως καταφέρεις να φας κάτι που θα σας πείραζε χωρίς πρόβλημα.

 

Ουτε ψαρι τρωω..εχω να φαω πανω απο 2μηνο...Θα μπορουσαμε να το απενοχοποιησουμε αφου εχω τοσο καιρο αλλα αφου ειναι ακομα ερεθισμενο το εντερο παλι δε μπορω να το εισαγω και ας μην ειναι η αιτια της αλλεργιας..σωστα??

Συμφωνώ να αφήσεις το ψαράκι για λίγο αργότερα. Τουλάχιστον να κοπεί το αίμα. Επικεντρώσου στο κρέας και κυρίως στο κοτόπουλο. Και θυμισου, αλλο πράγμα η σούπα, άλλο ο ζωμός που κάνεις από κόκκαλα και θα σου δώσει ασβέστιο μεταξύ άλλων. Δες οδηγίες στο θέμα με τις γκαπς συνταγές.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως και που ζηταω πεπτικα ενζυμα? Σε φαρμακειο? Σε βιολογικο?

Το συκωτι το μισω.Θα προσπαθησω να τρωω με το ζορι οσο συχνοτερα μπορω.

Φτιαχνω ψωμι χωρις γλουτενη και τρωω με μελι και παλι ομως απ οτι εχω διαβασει σ αυτη τη φαση δεν ειναι οτι καλυτερο και το αλευρι ακομα και χωρις γλουτενη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...