Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

nits λυπάμαι αλλά εγώ μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με κοκκινίλες κτλ... Πάντως η αλλεργία είναι όντως ύπουλη. Βέβαια είναι πολύ πιθανό το μωράκι σου να μην έχει καν αλλεργία... Ο γιατρός τι σου λέει?

 

Εμείς κορίτσια συνεχίζουμε μια χαρά, ξαναέδωσα περίπου 100 γρ κρέμα και όλα καλά.

Βέβαια τσιμπήσαμε και την ιωσούλα μας και είμαστε με πυρετό. Παράλληλα έχω δώσει και περίπου 6 μπισκοτάκια της Nutricia.

Αν κλείσω 10 μέρες χωρίς πρόβλημα θα αρχίσω κανονικά με την κρέμα και ίσως δώσω και γάλα... Θα δούμε :)

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και συνεχίζω εγώ....

 

Ο μπέμπης είναι μια χαρά από την ίωση (ευτυχώς δεν ήταν ίωση γαστρεντερίτιδας), τα κακά πολλά και καλά!!!!!!!!!!!

 

είμαι πολύ χαρούμενη, από αύριο εισάγω κανονικά στη διατροφή του την κρέμα farin lacte και την τετάρτη θα δώσω και μοσχαράκι!!!

 

Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το ξεπεράσαμε!!!

:P:P:P:P:P:P:P

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο tboys!!!Χαιρομαι για σας!!!

Με τις αναγωγες ειστε οκ?Σταματησαν?

 

frene ευχαριστώ!!!

Οι αναγωγές δεν έχουν σταματήσει αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουν περιοριστεί αρκετά...

Ειδικά αν δεν κουνηθεί και πολύ μετά από το γάλα είναι καλύτερα τα πράγματα....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από πολλές στερήσεις, καταφέραμε να έχουμε πεντακάθαρα κακάκια!!!! :D

 

τώρα λοιπόν πρέπει να κάνουμε κι αυτή την μάγιερ να δουμε τι γίνεται.

Μου είπε λοιπόν στο τηλέφωνο η ιατρός - μικροβιολόγος 3 μέρες να μην φάω κόκκινο κρέας και πράσινα λαχανικά!!!

:? ξέρετε κι εσείς κάτι τέτοιο???

 

αντε να δουμε ότι δεν έχει όντως αιματάκι να πάρουμε τα πάνω μας!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ! πιστεψε το φιλεναδα! μαλλον τελιωσατε!

 

αφροδιτη μου τουλαχιστον ξεκαθαρισε λιγο το τοπιο! υπομονη κοριτσι μου!

ας μη τρωει τα γαλακτοκομικα , ας ειναι καλα και θα ερθει η στιγμη που ολα θα εχουν περασει. :wink:

 

εμεις πηγαμε στη γιατρο και μας ειπε να αρχισω εγω τα γαλακτοκομικα!

επισης θα της δωσουμε και κατσικακι, αρνακι, ζυμαρικα και ρυζι μπας και φαει λιγο παραπανω!

 

θα σας "ξαναδω" απο δευτερα για να μαθω νεα σας!

 

πολλα φιλια &... μου λειψατε! :cool:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμάς!!!

Tboys τέλεια τα νέα και έτσι να συνεχίσετε :D:D:D ....να μας ενημερώνεις!!!

Afrodite από την μια είναι καλό που ξέρετε με τι έχετε να παλέψετε...υπομονή.αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί ενώ εσύ είχες αποκλείσει από την διατροφή σου όλα τα γαλακτοκομικά η Δανάη συνέχιζε το αιματάκι(αυτό πώς το εξήγησαν οι γιατροί???)....δηλαδή τι την πείραζε ??

Λοιπόν τα δικά μας νέα.Εγώ εδώ και κάποιους μήνες τρώω γαλακτοκομικά κανονικά και τελευταία μάλιστα τα έχω τσακίσει(ειδικά τα παγωτα) :oops::oops: ...ευτυχώς η μικρή δεν έιχε κανένα πρόβλημα.Επειτα από αυτό η γιατρός μου είπε αν θέλω να της δώδω γιαουρτάκι για δοκιμή και βλέπουμε....εγώ δεν το τόλμησα ακόμη αλλά το σκλεφτομαι μια και έχει βαρεθεί το ρυζάλευρο και δυσκολεύομαι πολύ στο τι να της δώδω.Επίσης βαρέθηκε τα πάντα και τρώει λίγο ...τόσο λίγο που τον τελευταίο μήνα δεν πήρε βάρος καθόλου....αλλά είναι στρουμπουλή(90η καμπύλη)και έτσι η γιατρός δεν ανησύχησε.Δεν θέλει τα αλεσμένα θέλει σε κομματάκια και αυτό πολύ λίγο,,,,,αυτό που την ξετρελάινει είναι το ψωμί...αλλά γίνεται να τρώει όλη μέρα ψωμί δεν γίνεται...ψάχνω λύσεις και συνταγές...γιατί υπάρχει θέμα!

Για το γιαουρτάκι θα το σκεφτώ :roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

 

τι κανετε;; :cool:

εμεις καλα. η μικρη μου θεοδωρα εχει αρχισει πια και μπουσουλαει στο πατωμα, οποτε ειμαι με μια σφουγγαριστρα ολη μερα!

απο φαγητο της εβαλα αρνακι και σημερα θα της βαλω και λιγο ρυζακι.

 

οι κενωσεις της με ανησυχουν ακομα γιατι ειναι πολυ βλεννωδεις και σημερα ηταν γεματη ασπρα στιγματα... τι μπορει να ειναι;;;

εγω απο την προηγουμενη πεμπτη τρωω γαλακτοκομικα & δεν εχω δει αιμα! αυριο θα παω ομως να της κανω μια Mayer καλου κακου!

κατα τα αλλα τρωει ακομα με δυσκολια και ανησυχω πως θα τα παει την πεμπτη ( 1η μερα στη δουλεια)!

 

koni μου μηπως ζεσταινεται το μωρο και για αυτο δε τρωει;;

 

φιλια σε ολες!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

bon bon χαιρομαι που τα πατε τοσο καλα!!!!

 

Πως σου φαινονται τα γαλακτομικα μετα απο τοσο καιρο???

 

Αυτοι οι ασπροι κοκκοι ειναι φυσιολογικοι νομιζω,εμεις παντα εχουμε!!

 

Να μας πεις πως θα τα παει το μπεμπε χωρις εσενα.

Ο αντρας σου ή η κοπελα τελικα θα το κρατησει?

 

Φιλακια στην ...εξερευνητρια :lol: Θεοδωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου θεοδωρα εχει αρχισει πια και μπουσουλαει στο πατωμα, οποτε ειμαι με μια σφουγγαριστρα ολη μερα!

 

χαχα εμείς σερνόμαστε ακόμα αλλά δεν είμαστε σε θέση να μπουσουλήσουμε κανονικά. bon bon χαλάρωσε λίγο με τη σφουγγαρίστρα...

 

απο φαγητο της εβαλα αρνακι και σημερα θα της βαλω και λιγο ρυζακι.

 

Βοηθησε με λίγο με τη διατροφή της. τι σου είπε η Κα.. .μπορούμε να βάζουμε ρύζι ή και τι άλλο (πχ μακαρόνια κτλ ...)???? Θέλω να ξέρω...

 

Βλέννες από μόνες τους δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ ανησυχητικές. Παρατήρησες να εμφανίζονται με την εισαγωγή των γαλακτομικών ή τις είχατε έτσι και αλλοιώς??? Αυτό μάλλον έχει σημασία

 

Καλό ξεκίνημα με τη δουλειά σου, θα δεις θα ανανεωθείς, εγώ που ξεκίνησα αισθάνομαι πολύ καλύτερα άσε που δεν κουράζομαι και τόσο αφου τα παιδιά τα κρατάνε μαμα και σύζυγος, οπότε βρίσκω και έτοιμο φαγητό :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Εμείς κατά τα άλλα μια χαρά, από τα απαγορευμένα τρώμε κρεμούλα, μπισκοτάκια και ψωμί, πολύ σύντομα θα ξεκινήσουμε και το γάλα

 

Περιμένω με αγωνία απάντηση σχετικά με τη διατροφή σας

 

Σε ευχαριστώ

Σοφία

ps: αφροδίτη ακόμα διακοπές είσαι :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως σου φαινονται τα γαλακτομικα μετα απο τοσο καιρο???

 

ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑ! Ελπιζω να συνεχισουμε καλα και να μη χρειαστει να τα ξανακοψουμε!

 

τη μικρη για αρχη θα τη κρατησει ο μπαμπας ... οποτε φαγητο δε θα βρισκω :lol:

μετα η μαμα μου... τελειο φαγητο :D

& μετα η κοπελα... παλι εγω στη κουζινα :lol:

 

Σοφία μου ειπε να της βαλω αρνακι, κατσικακι & κουνελι. επισης ρυζι & φιδε. της ειπα οτι δεν εδωσα σιδηρο & μου ειπε να ξανακανω εξετασεις αιματος για να δουμε που ειμαστε.

 

αν πανε ολα καλα μεχρι 15/8, δηλαδη δεν κανει καθολου αιμα ενω τρωω εγω γαλακτοκομικα θα της δωσει κανονικες κρεμες.

 

συνεχιζω ωστοσο να μη τρωω ντοματα, εσπεριδοειδη, ξηρους καρπους, σοκολατα.

 

ελπιζω να βοηθησα! καλο απογευμα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις καλα. η μικρη μου θεοδωρα εχει αρχισει πια και μπουσουλαει στο πατωμα

 

η μικρη εξερευνητρια dora(κοψαμε το Θεοδωρα) :D

μπραβο σας bon-bonακι μου!!! :D

τι ωραια???γαλακτοκομικα,επιτελους ετσι??? :lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

τη μικρη για αρχη θα τη κρατησει ο μπαμπας ... οποτε φαγητο δε θα βρισκω :lol:

μετα η μαμα μου... τελειο φαγητο :D

& μετα η κοπελα... παλι εγω στη κουζινα :lol:

έλα ρε συ βάλε και το μπαμπά στο πρόγραμμα να μαγειρεύει...

Και αν τα καταφέρεις πες μου και εμένα το μυστικό :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Σοφία μου ειπε να της βαλω αρνακι, κατσικακι & κουνελι. επισης ρυζι & φιδε. της ειπα οτι δεν εδωσα σιδηρο & μου ειπε να ξανακανω εξετασεις αιματος για να δουμε που ειμαστε.

 

αν πανε ολα καλα μεχρι 15/8, δηλαδη δεν κανει καθολου αιμα ενω τρωω εγω γαλακτοκομικα θα της δωσει κανονικες κρεμες.

 

Σε ευχαριστώ, θα αρχίσω και εγώ ρυζάκι, μπουχτίσαμε πια στο κολοκύθι και την πατάτα...

Και να φανταστείς ότι ο μεγάλος μου γιος στην ηλικία τους είχε αρχίσει και ψάρι!!!

 

Αλήθεια στις 15/8 πόσο καιρό θα έχετε κλείσει καθαρές???

 

Όλα καλά θα πάνε θα το δεις. Σου το λέω εγώ που όπως έχει αποδειχτεί είμαστε ένα βήμα μπροστά :wink:

 

Καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ και πάλι, ξέρεις για κάποιο λόγο ντρέπομαι να παίρνω την Κα... τηλ., νοιώθω πάντα ότι την ενοχλώ...βλακεία μου έτσι????

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Κανονικες κρεμες τι εννοεις;Θα δωσεις φαριν λακτε,μπισκοτοκρεμα και τετοια;

Ντοματα γιατι δεν τρως;Ειναι στα απαγορευμενα κι αυτη;;;

Συγγνώμη που απαντάω εγώ, χωρίς παρεξήγηση ελπίζω...

αλλά ναι εννοει φαριν λακτε,μπισκοτοκρεμα και τετοια ....

 

Φαντάζομαι ότι δεν τρώει ντομάτα γιατί θεωρείται αρκετά αλλεργιογόνα...

Ούτε εγώ βάζω στο μπέμπη ντομάτα ακόμα στο φαγητό του...

αν και νομίζω ότι η bon bon αφού δοκίμασε τα γαλακτομικά και δεν είχε πρόβλημα δεν πιστεύω να την πατήσει από τη ντομάτα...

Καλά κάνει βέβαια γιατί σε περίπτωση επανεμφάνησης του προβλήματος (πτου πτου πτου) θα ξέρει ακριβώς τι έφταιξε...

 

Και πάλι συγγνώμη που απαντώ για άλλον

 

Φιλικά

Σοφία

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, βλέπω εδώ τόπικ που με ενδιαφέρει και "τσουλάει" ακόμα...

είχα ανοίξει θέμα στην ενότητα "θηλασμός"

βλ. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7527

 

με λίγα λόγια είχαμε-έχουμε κι εμείς πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά, εδώ και ένα μήνα, αλλά το μωράκι μου είναι πολύ μικρό ακόμα, και τρώει ΜΟΝΟ από εμένα...

 

έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εντελώς -με την άδεια της γιατρού άρχισα τυριά κατσικίσια και αιγοπρόβεια, και καμιά κρεμούλα σόγιας.

εκεί που όλα πηγαίναν τέλεια, και είχα κανονίσει να κάνουμε mayer, τσουπ, μια μερα πριν ΟΛΕΣ οι κενώσεις είχαν από ελαχιστο αιματάκι!!!

κατατρόμαξα... Μια μέρα πριν είχα φάει ψάρι.

το αίμα μια έρχεται,μια φεύγει.

η MAYER βγήκε αρνητική τελικά. :D μετά από αυτό άλη μια φορά είδα κάτι ροζ στα κίτρινα κακά.

 

το κακό είναι ότι έχω τα πεθερικά μου να με ζαλίζουν ότι φταίνε τα σκυλιά μου για το αίμα της μικρής, κι εγώ έχω φρικάρει. :evil:

 

κάνω και μια καλλιέργεια για να τους δείξω τα αποτελέσματα, αλλα άκόμα δεν βγήκε.

τώρα κατατρομαγμένη κοιτάω την πάνα κάθε φορά να δω ... τι θα δείξει??? :(

 

 

υγ= σόρυ για το μεγάλο ποστ, τα έγραψα για να ξέρετε τι μου γίνεται, και να μπορώ να συμμετέχω στην κουβέντα... :?

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκη,

διάβασα και το ποστ σου, νομίζω ότι έχεις καταλάβει ότι όλα αυτά όλες μας τα έχουμε περάσει ...

εμείς εμφανίσαμε αίμα από 10 ημερών και 25 ημερών νοσηλευτήκαμε κιολας στο παίδων... (δεν εχει νόημα βέβαια να γράφω πάλι τα ίδια και τα ίδια...)

πάντως πιστεύω να σου δίνει κουράγιο το γεγονός ότι είναι κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνα και τις περισσότερες φορές δεν είναι κάτιγ ιδιαίτερα σοβαρό.

Εγώ είχα τρελαθεί γιατί πραγματικά δεν ήξερα τι μπορεί να παίζει (δεν είχα ανακαλύψει και το φορουμ τότε.... τεσπα...)

Αφού έχεις κάνει όλες τις απαράιτητες καλλιέργειες ούρων και κοπράνων τότε δεν πιστεύω ότι συντρέχει λόγος μικροβίου, οπότε αυτό με τα ερμα τα σκυλάκια άκυρο :D:D:D:D

Μάλλον προς αλλεργία φαίνεται.

Γνώμη μου είναι να πάρεις και τη γνώμη κάποιοιυ παιδογαστρεντερολόγου, ξέρεις πολλές φορές οι παιδίατροι δεν έχουν εμπειρία σε αυτό και μπορεί να σε καθοδηγήσουν άθελά τους σε λάθος δρόμο.

 

επίσης λάβε υπόψη σου αυτό που σου λένε και οι άλλες κοπέλες. Κόψε τα πάντα που μπορει να περιέχουν και ίχνος γάλατος και όχι για μερικές μέρες (αυτό σημαίνει ότι κοιτάς τα συστατικά οποιουδήποτε προϊόντος αγοράζεις ακόμα και στο ψωμί...), συνέχισε έτσι μέχρι να καθαρίσετε εντελώς και όταν λεμε να καθαρίσετε εννοώ να μην δεις αίμα για τουλάχιστον 2 μήνες.

Είναι δύσκολο το ξέρω αλλά πίστεψε με η αρχή είναι δύσκολή μετά μια χαρά!

Για το ασβέστιο που ρωτάς στο ποστ σου, εμένα η παιδογαστρεντερολόγος μου είχε συστήσει να παίρνω συμπλήρωμα.

Για τις πορτοκαλάδες δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει κάτι...

Βλέπεις είναι καλύτερα να δεις κάποιον ειδικό για να σε κατευθύνει σχετικά.

 

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις για τον τρόπο που σου γράφω. Απλά είναι αυτά που έχω αποκομίσει από τη δική μου εμπειρία σε συνδυασμό με αυτά που έχουν συμβεί και στις υπόλοιπες μανούλες που γράφουν στο συγκεκριμένο ποστ.

Και τελικά μάλλον το μυστικό είναι

Συνέχισε να θηλάζεις, κόψε τα πάντα (γαλακτομικά εννοώ έτσι), περίμενε κάποιο διάστημα και μετά εισάγεις σιγά σιγά στη διατροφή σου τα απαγορευμένα...

πάντα με τη σύμφωνη γνώμη ενός παιδογαστρεντερολόγου...

 

Καταλαβαίνω απόλυτα το αγχος σου γιατι τα πέρασα και εγώ και στο μυαλό μου έβαζα πάντα πολύ ασχημα σενάρια, αλλά τελικά θα δεις δεν είναι τίποτα. Στο τέλος θα πεις «εεε περάσαμε και μια αλλεργία με τα γαλακτομικά αλλά τώρα όλα είναι οκ» :wink::wink::wink::wink:

 

Φιλικά

Σοφία

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

 

frene μου ναι αναφερομαστε σε κρεμες που περιεχουν γαλα για να δουμε την αντιδραση του οργανισμου της!

τη ντοματα, τη σοκολατα, τα εσπεριδοειδη, το αυγο τα εχω κοψει εξ αρχης ως πιθανα αλλεργιογονα! θα τα βαλω ενα ενα στη διατροφη μου μετα τα γαλακοκομικα αν ολα πανε καλα. η σοφια- tboys τα εξηγησε διεξοδικα!

 

κατερινουλα δε μπορω ουτε να σκεφτω ποσα φαγητα μπορω να φαω! ποσα πολλα υπαρχουν! βεβαια δε τρωω ανεξελεκτα αλλα μια χαρα ειμαι με 1 ποτηρι γαλα & 2 κομματια τυρι!

 

tboys ο μπαμπας μας μαλλον δε θα προλαβαινει ουτε κιχ να κανει στην αρχη. αν και καποτε μαγειρευε που & που αλλα μετα το εκοψε...γιατι η κουζινα ηθελε αλλαγμα ετσι που γινοταν. :cool:

 

ρωτα με οτι θελεις σχετικα με τη κα Κα.... αν και δε θα επρεπε να νιωθεις ασχημα. γιατρος σου ειναι! :wink:

στις 15/8 θα κλεινουμε 101 μερες καθαρη! 3 μηνες και κατι... μακαρι!

 

νικη καλως ηρθες και εδω!

καταλαβαινω απολυτα την αγωνια σου! ειναι πολυ αγχωτικο να σκεφτεσαι τι θα δεις οταν ανοιξεις την πανα, να τα κοβεις ολα και να μη σταματαει και να τους εχεις και ολους να σου λενε οτι εσυ φταις που επιμενεις με το θηλασμο ενω κανεις κακο στο μωρο....

:evil: τα θυμαμαι και φουντωνω! :evil:

 

απο αυτα που εχω διαβασει αιμα στη κενωση σημαινει αλλεργια σε τροφη ή γαστρεντεριτιδα! αν η καλλιεργια βγει καθαρη τοτε το πιο πιθανο ειναι η αλλεργια. με το ταχινι τι εγινε;; εχε υποψη σου οι το αιμα σημαινει φλεγμονη η οποια για να κλεισει περνανε 4-6 εβδομαδες.

οι κενωσεις τι χρωμα εχουν;;; μηπως παιρνεις μαγια ή κατι τετοιο;

ασβεστιο εγω επαιρνα συμπληρωμα!

αν εισαι αθηνα καλυτερα να δεις & ενα παιδογαστρεντερολογο!

 

να θυμασαι οτι με ο θηλασμος επιβαλλεται στη περιπτωση μας και οτι εδω θα βρεις απεριοριστη συμπαρασταση!

 

πολλα φιλια!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι αθήνα, είμαι στο εξοχικό για να έχω την πολύτιμη βοήθεια της μαμάς μου!!!

όμως είναι 1 ώρα με αυτοκίνητο.

η παδίατρος που μίλησα σήμερα μου είπε να την ενημερώσω άμα ξαναδώ κάτι.

αμαν πια ! ! !

τα γαλακτοκομικά τα είχα κόψει εντελώς, και τώρα εχω αρχίσει πρόβεια και κατσικίσια. λέτε να κόψω και αυτά???

συμπλήρωμα ασβεστίου παίρνω.

tboys για το αιματάκι νοσηλεύτηκε το μπαμπάκι σου??? :shock: αχχχ το καημενούλι... που θα διαβάσω σχετικά? (πόσο κάθησε μέσα, τι έκανες με το γάλα σου,κλπ/// μάλλον του πήγαινες με θήλαστρο,ε??)

 

ελπίζω να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο, γιατί δεν είμαι και πολύ ψύχραιμη μ'αυτά.

εδώ ίκτερο στο μαιευτήριο παρουσίασε και το βάλανε στη λάμπα, κι εγώ έκλαιγα... - ήταν βέβαια και οι ορμόνες μου που βοήθησαν, αλλά νομίζω και τώρα πάλι θα έκλαιγα-

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

tboys για το αιματάκι νοσηλεύτηκε το μπαμπάκι σου??? :shock: αχχχ το καημενούλι... που θα διαβάσω σχετικά? (πόσο κάθησε μέσα, τι έκανες με το γάλα σου,κλπ/// μάλλον του πήγαινες με θήλαστρο,ε??)

Εμείς πήγαμε γιατί το μωρό εμφάνισε αιμα από 10 ημερών...

Και επειδή το αίμα στα κακά μπορεί εκτός από αλλεργία να σημαίνει και γαστρεντερίτιδα ή δεν ξέρω ίσως και κάποιο άλλο μικρόβιο έπρεπε να το τσεκάρουμε. Πήγαμε λοιπόν στο παίδων και μας κρατήσανε μέσα. Οι πρώτες εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι αλλά έπρεπε να περιμένουμε και τα αποτελέσματα από τις καλλιέργειες κοπράνων και ούρων και οι γιατροί μας είπαν ότι το πιο πιθανό είναι αλλεργία στο αγελαδινό. Κάτσαμε λοιπόν μόνο μια μέρα και φύγαμε με δική μας ευθύνη. Το μωρό ήταν κατά τα άλλα μια χαρά και δεν θα του κάνανε τίποτα εκεί απλά για τυπικούς λόγους θα έπρεπε να κάτσουμε μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα από τις καλλιέργεις, δηλ. περίπου 10 ημέρες...

Ο χώρος του νοσοκομείου δεν είναι ότι καλύτερο για ένα νεογνό οπότε και φύγαμε.

Σε πληροφορώ αγαπητή μου ότι το Αγλαϊα Κυριακού σε αντίθεση με το Αγία Σοφία δεν έχει μονάδα για νεογνά 25 ημερών (νομίζω μέχρι 15 ημερών τα βάζουνε)οπότε ήμασταν κανονικότατα με τα υπόλοιπα παιδάκια. Το καλό είναι ότι φρόντισαν να είμαστε σε δωμάτιο με παιδιά που δεν είχαν κάτι μεταδοτικό αλλά και πάλι κταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο ήταν... γιʼαυτό και φύγαμε... ΄Ολο το βράδυ ήμουν δίπλα στο μωρό και το θήλαζα.

 

Ήταν όντως φρίκη και δεν θέλω να το θυμάμαι :roll::roll::roll::roll::roll:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Καλε γυρισα και δε σας προλαβαινω.... ΧΑιρομαι που τα πατε καλά, πραγμα που δειχνει οτι οι αλλεργιες σε αυτη την ηλικια περνάνε, οποτε νικη μην αγχωνεσαι. ΕΙσαι νεα στο "σπορ" και σε καταλαβαινω, και γω ειχα χασει τον υπνο μου για πολύ καιρο και ακομα δεν εχω ηρεμησει. Και το φορουμ με βοηθησε κ με καθυσηχασε πολύ μιας κ ειδα κ αλλες μαμαδες (που τις ευχαριστω όλες, μια-μια) με τους ιδιους προβληματισμους με μενα. Στη φαση που εισαι τωρα φοβαμαι πως θα πρεπει να κανεις πιο αυστηρη διατροφη, μιας κ υπαρχει διασταυρουμενη αλλεργια σε ολα τα γαλακτοκομικά αλλα και στην σογια... Το ψαρι κ γω το ειχα κομμενο για μεγαλο διαστημα γιατι ειχα δει οτι την πειραζε. Γενικά δες τι την πειραζει απο την εμπειρια σου. Προσεχε μονο το σιδηρό της γιατι αν χανει συχνα αιμα κ αν εχει μεγαλο προβλημα στο εντερο δε θα κανει καλη απορροφηση σιδηρου οποτε θα σου κανει αναιμία. Οπως εχω ξαναγραψει εμεις ειδαμε μεγαλη βελτιωση με την ομοιοπαθητικη κ δε νομιζω να ηταν απλη συμπτωση οποτε αν ξαναπεργανα αυτη την ιστορια δε θα γυριζα σε τοσους αλλους παιδιατρους, παιδογαστρεντερολογους, αλλεργιολογους κτλ, αλλα θα πηγαινα κατευθειαν στην παιδιατρο-ομοιοπαθητικό.

 

Εμεις παμε καλα. Εφαγε κ ψαρι κ αυτη την βδοαμαδα βαλαμε κ αβγο κ μεχρι στιγμης οκ!!! Βεβαια τρωει μονο το ασπραδι, ο κροκος δεν της αρεσει καθολου. Θα ξαναδωσω σημερα, αλλα φανταζομαι αν υπηρχε προβλημα θα ειχε ηδη δειξει. Εγω τρωω απ'όλα απλα στα αγελαδινα ειμαι πολύ επιφυλακτική. Κατευθειαν γαλα δεν εχω πιει αλλα τρωω παγωτο ή πιτες που ξερω οτι εχουν γαλα.

Η Δαναη ειναι πολυ ζορικη με το φαγητο, τρωει μονο οτι της αρεσει δηλαδη ελιες, βλητα και καλαμακια (σουβλακια). Για τα υπολοιπα (που ειναι σχεδον τα παντα εκτος γαλακτοκομικων, ρυζιου και των βαριω οσπριων) οργανωνουμε τσιρκο στο σπιτι αλλα κ παλι δεν... Η γιατρος χτες μου ειπε να παρατησω τα κολπα και να την αφησω, αν θελει να φαει, αν οχι δεν πειραζει, θα φαει αργοτερα. "Σκεψου τα παιδια στην Αφρικη" μου ειπε..... Και εχει δικιο μιας και νομιζω οτι η μικρη μας λυνει και μας δενει με το φαγητο (και οχι μονο). Εκει που ολοι μου ελεγαν τι καλο μωρο τωρα με ρωτανε πως αντεχω μιας κ δεν με αφηνει ουτε τουαλετα να παω. Βεβαια η Δαναη εχει την λυση του θηλασμου και επειδη πλεον εχει μεγαλωσει, οταν πειναει φωναζει "μαμ-μαμ" -οπως τα πελεκανάκια στο "Νεμο", αν θυμάστε -και κυριολεκτικά με γδυνει μεχρι να της γινει το χατηρι.

Ήταν όντως φρίκη και δεν θέλω να το θυμάμαι

tboys, δυστυχως το περασαμε κ μεις κ συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ευτυχως υπογραψαμε κ φυγαμε!

Τελικα εδωσες καθολου γαλα απευθειας?

 

bon-bon η βλεννα επανηλθε με τα γαλακτοκομικα ή ειχε συνεχεια?

 

Koni, φανταζομαι οτι η Δαναη δεν βελτιωνοταν γιατι την πειραζαν κ αλλες τροφες εκτος των γαλακτοκομικων. Φανταζομαι οτι ειχε κ αλλες αλλεργιες ή ευαισθησιες που τωρα ξεπερασε πραγμα που ευελπιστω να γινει κ με τα γαλακτοκομικα.

φιλια σε ολες

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και μεις!!!!Όλα καλά φτου φτου....τόλμησα και της έδωσα γιαουρτάκι(4-5 κουταλιές)....και περίμενα όλο αγωνία να δώ τι θα γίνει και περίμενα 1,5 μέρα μέχρι να κάνει κακά της(δεν κάνει κάθε μερα τελευταία) :lol::lol::lol::lol: και ευτυχώς όλα καλά.Ούτε καν βλέννα δεν είχε.

Με το φαι συνεχίζει τα κόλπα μια θέλει μια δεν θέλει....μας βλέπω να αρχίσουμε να πέφτουμε στις καμπύλες....που να αρχίσει να περπατάει που θα χάνει και πιό πολύ...προς το παρόν μόνο στέκεται και από μπουσούλημα τίποτα δεν της αρέσει καν το μπρούμητα.

Νίκη μην στεναχωριέσαι θα περάσει και αυτό όπως πέρασε(σχεδόν) και στα δικά μας παιδάκια

bon bon μπράβο στην μπουσουλίτσα θα αλωνίζει όλο το σπίτι τώρα :lol::lol::lol:

Αφροδιτη είναι θέμα χρόνου να το ξεπεράσει και στα γαλακτοκομικά ...όσο για τον θηλασμό και εμένα το ζητάει μόνη της πλέον με τον δικό της τρόπο βέβαια σαν να μουγκρίζει :lol::lol::lol: Βέβαια θηλάζει πλέον 3 φορές πρωι μεσημέρι και βράδυ ...τώρα που δεν μου καλοτρώει σκέφτομαι μήπως να της δίνω κιάλλο μόνη μου αλλά έτσι πάμε πίσω μια και θέλω να αποθηλάσω στον επόμενο χρόνο :lol::lol: σιγά σιγά το πάω!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και μεις!!!!Όλα καλά φτου φτου....τόλμησα και της έδωσα γιαουρτάκι(4-5 κουταλιές)....και περίμενα όλο αγωνία να δώ τι θα γίνει και περίμενα 1,5 μέρα μέχρι να κάνει κακά της(δεν κάνει κάθε μερα τελευταία) :lol::lol::lol::lol: και ευτυχώς όλα καλά.Ούτε καν βλέννα δεν είχε.

Με το φαι συνεχίζει τα κόλπα μια θέλει μια δεν θέλει....μας βλέπω να αρχίσουμε να πέφτουμε στις καμπύλες....που να αρχίσει να περπατάει που θα χάνει και πιό πολύ...προς το παρόν μόνο στέκεται και από μπουσούλημα τίποτα δεν της αρέσει καν το μπρούμητα.

Μπραβο, μπραβο, φαινεται να τελειωνουν τα βασανά σας. Δε θελω να σε τρομαξω, απλα για να σιγουρευτεις για τα γαλακτοκομικα πρεπει να φαει για μερικες μερες συνεχομενα. Ετσι ειχα διαβασει και μου το ειπε κ η γιατρος μου. Αν φαει 3-4 φορες (σε κοντινα διαστηματα) κ δεν αντιδρασει τοτε ολα καλα!

Οσο για το φαγητο, ειπαμε, ειναι το οπλο τους για να μας παιζουνε... Μην υποκυπτεις!!! :lol::lol:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

:?:cry::shock:

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ... ΦΟΒΑΜΑΙ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ.

Βγήκαν οι εξετάσεις αλλά κάτι λάθος πρέπει να έχει γίνει.

 

δείτε εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8434

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκη σου έχω απαντήσει και στο ποστ που άνοιξες...

βρε κοριτσάκι πίστευα ότι είχατε κάνει καλλιεργειες και ήταν όλα καλά :?:?:?

 

Αφροδίτη και koni χαίρομαι που πάτε καλά!!!!!!!!!!

Koni μπράβο μπράβο επιθετική σε βλέπω και εσένα με το γιαουρτάκι, για να δούμε.... ενημέρωσε μας σε παρακαλώ για να παίρνουμε κουράγιο και εμείς:wink:

 

 

Και εμείς μια χαρά, γάλα δεν έχω ξεκινήσει ακόμα από τη νεπόμενη εβδομάδα σκεφτομαι να το αρχίσω σταδιακά αλλά το μωρό έχει αρχίσει και μοσχάρι και μπισκοτάκια μιράντα.

Καλά φαίνεται, βέβαια βλέπω λίγες βλέννες σε μία καίνωση την ημέρα (όχι σε όλες) και όχι απαραίτητα κάθε μέρα αλλά είναι πολύ λίγες και δε φαίνονται να αυξάνονται, όπως λέει και ο γιατρός δεν αξιολογούνται σε τόσο μικρή ποσότητα...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...