Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

μπραβο, μπραβο, μαλλον δουλευει το σιροπάκι

 

καλημερα, δεν το ειχαμε παρει το σιροπακι. απο το σαββατο μεχρι σημερα εχει καθε μερα, οχι πολυ αλλα σχεδον σε καθε κενωση, ροζ βλεννα. απο αυριο το πρωι θα το ξεκινηουμε για 8 μερες. και ο Θεος βοηθος! .... :?

 

Εμεις απο το κακο στο χειροτερο . Καθε μερα εχει αιματάκι, αλλα σημερα το απογευμα ειχε πολύ.

 

λυπαμαι :( με τον ομοιοπαθητικο τι γινεται;

 

Ειναι κ λιγο αδιαθετη, κολλησε ιωση απο την πεθερά μου μαλλον....

 

περαστικα :)

 

Bon bon εσύ σε ποιο παίδων πήγες: Σου είπαν πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;

 

στο αγιας σοφιας. η εμπερια ηταν λιγο χαλια, ειδικα οταν της πηραν αιμα γιατι χρειαστηκαν 5 συριγγουλες και το μωρο πηγε να λυποθυμισει απο το κλαμα.βεβαια μια φορα την τρυπισανε αλλα...

για τα αλλεργιογονα μας ειπαν μεχρι και 30 μερες!

 

 

Εμείς δυστυχώς συνεχίζουμε να έχουμε αιματάκι και μάλιστα τώρα κάθε μέρα

 

επισης λυπαμαι

 

Ο αλλεργιολόγος στο παίδων μας είπε να κάνουμε τις εξετάσεις και να δούμε και πρότεινε να διακόψω το θηλασμό

 

και εμας αν δε σταματησει με το σιροπι μας ειπε η γατρεντερολογος οτι θα πρεπει να διακοψουμε το θηλασμο... :?

 

Τι να πώ κουράγιο σε όλες μας

 

μαζι σου 100%!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση, ειδικά στις μαμάδες που τα μωράκια τους έχουν αρχίσει στερεά τροφή: Επειδή τα κακά τους είναι σε στερεά πλέον πως βλέπετε το αίμα??? Εγώ τα ... ψάχνω κάθε φορά και όχι τίποτα άλλο υποβάλλω και οποιονδήποτε άλλο που αλλάζει το μωρό σε αυτή τη διαδικασία...

Όπως έχω πει εμείς δεν έχουμε αίμα από 15/12/07 αλλά βέβαια προσέχουμε ακόμα.

Ευχαριστώ κσι συγγνώμη για την αηδιαστική μου ερώτηση :oops:

Παρε δειγματακι τυχαια (μια φορα τη βδομαδα ισως) και κανε 2-3 mayer σε ενα μικροβιολογικό. Αν κατσουν ολες αρνητικες παει να πει οτι εφτιαξε το πραμα! ΑΝ καμια φορα εχεις παραπάνω υποψια, πχ δεις κατι ροζ ή δεις βλέννα, ξανακάνε mayer. Ολοι οι γιατροι αυτο μας ειπαν. Ετσι μονο σιγουρευεσαι οτι σταματησε το αιμα, μιας και μπορει να χανει μικροσκοπικά κ να μη φαινεται με το ματι.

με τον ομοιοπαθητικο τι γινεται;

bon-bon η ομοιοπαθητικός μου ειχε δωσει εμενα φαρμακα αλλα δε φαινεται να εκαναν κατι. Μου ειπε να περιμενω λιγες μερες ακομα και αν δε στρωσει θα δωσει και στη δαναη.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

bon-bon η ομοιοπαθητικός μου ειχε δωσει εμενα φαρμακα αλλα δε φαινεται να εκαναν κατι. Μου ειπε να περιμενω λιγες μερες ακομα και αν δε στρωσει θα δωσει και στη δαναη.

 

 

μακαρι να στρωσει και ολα να πανε καλα! :roll: στην ομοιοπαθητικο εχεις επιστοσυνη;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...χάθηκα...αλλά δεν έχω και νέα πολλά.Από τότε που μπήκαμε στις στερεές δεν βλέπω αίμα στα κακά...μπόρεί όμως να μην φαίνεται όπως είπαμε.Η γιατρός δεν προτείνει άλλες εξετάσεις θεωρεί ότι έληξε το θέμα :roll: .Τρώω απόλα εκτός γαλακτοκομικά βέβαια αλλά από τα υπόλοιπα που είχα κόψει μόνη μου τα ξαναέβαλα χωρίς πρόβλημα.Τώρα όσον αφορά το φαγητό μας ...τρώμε αλλά ανάλογα την μέρα δεν έχει σταθερη συμπεριφορά στο φαγητό...άλλες φορές τρώει όλο το πιάτο ...άλλες καθόλου και θέλει μόνο θηλασμό...άλλες μια δυο κουταλίτες και τέλος.Τι να πώ ...το τι φαγητό ετοιμάζω και πετάω δεν λέγεται....υπομονή.

Πάντως αυτό που λένε βρε κορίτσια για διακοπή του θηλασμού οι γιατροί είναι εντελώς χαζό...και ανέφικτο αν το παιδάκι θηλάζει αποκλειστικά.Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να αφήσεις το παιδι να πλαντάζει στο κλάμα και νηστικό και πάλι αν θα δεχτεί το υποαλλεργικό γάλα....πράγμα που το θεωρώ παααρα πολύ λάθος.Εδώ με τις στερεές που αποδεδειγμένα της αρέσουν μερικές φορές ....αν δεν έχει όρεξη και γκρινιάζει αμέσως την θηλάζω και ηρεμεί το παιδί......όλα τα άλλα που προτείνουν οι γιατροί μου φαίνονται βασανιστήρια!!!

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να τρώει σιγά σιγά όλο και πιό πολύ στερεές να μειώνονται οι θηλασμοί με φυσικό τρόπο(αυτό θέλω να πετύχω σιγά σιγά) και όχι έτσι μπαμ που προτείνουν με διακοπή θηλασμου(μάλλον αυτοί που το προτείνουν δεν έχουν δεί πώς ηρεμεί ένα μωρό με το θηλασμό).

.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λένε βρε κορίτσια για διακοπή του θηλασμού οι γιατροί είναι εντελώς χαζό...και ανέφικτο αν το παιδάκι θηλάζει αποκλειστικά.Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να αφήσεις το παιδι να πλαντάζει στο κλάμα και νηστικό και πάλι αν θα δεχτεί το υποαλλεργικό γάλα....πράγμα που το θεωρώ παααρα πολύ λάθος.Εδώ με τις στερεές που αποδεδειγμένα της αρέσουν μερικές φορές ....αν δεν έχει όρεξη και γκρινιάζει αμέσως την θηλάζω και ηρεμεί το παιδί......όλα τα άλλα που προτείνουν οι γιατροί μου φαίνονται βασανιστήρια!!!

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να τρώει σιγά σιγά όλο και πιό πολύ στερεές να μειώνονται οι θηλασμοί με φυσικό τρόπο(αυτό θέλω να πετύχω σιγά σιγά) και όχι έτσι μπαμ που προτείνουν με διακοπή θηλασμου(μάλλον αυτοί που το προτείνουν δεν έχουν δεί πώς ηρεμεί ένα μωρό με το θηλασμό).

Congratulations koni!!!

Ελπίζω να περάσατε το πρόβλημα οριστικά.

Εμείς πάντως δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα με το ειδικό γάλα γιατί από μικρό του έδιν ακάποιες φορές που έπρεπε να λείπω από το σπίτι οπότε το έπινε και ήταν και πολύ ευχαριστημένο, άλλο αν εμάς μας βρωμάει... Πάντως τώρα που έχει αρχίσει στερεά τροφή εεεε δεν είναι και το αγαπημένο του αλλά το πίνει ...Πάντως στερεα τροφή δεν αρχίζει κατευθείαν, εννοείται ότι πρέπει να γίνει σταδιακά. Θέλει περίπου 5-7 ημέρες για να αντικαταστήσεις ένα γέυμα πλήρως με κρέμα ή σούπα. Αρχίζεις λίγο λίγο και μετά συμπληρώνεις με γάλα ή θηλάζεις. Πρέπει όμως στο τέλος το παιδί να καταλήγει με 2 γέυματα γάλατος την ημέρα και ταυπόλοιπ αστερεα τροφή. Ο απογαλακρισμός δεν είναι πάντα εύκολος αλλά δεν νομίζω κιόλας ότι θέλει κανένας γιατρός να «βασανίζονται» τα παιδιά μας, εκτός αν έπεσες σε κανέναν περίεργο που σου πρότειναι διακοπή του θηλασμού από την αρχή.

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αυτό που λένε βρε κορίτσια για διακοπή του θηλασμού οι γιατροί είναι εντελώς χαζό...και ανέφικτο αν το παιδάκι θηλάζει αποκλειστικά.Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να αφήσεις το παιδι να πλαντάζει στο κλάμα και νηστικό και πάλι αν θα δεχτεί το υποαλλεργικό γάλα....πράγμα που το θεωρώ παααρα πολύ λάθος.Εδώ με τις στερεές που αποδεδειγμένα της αρέσουν μερικές φορές ....αν δεν έχει όρεξη και γκρινιάζει αμέσως την θηλάζω και ηρεμεί το παιδί......όλα τα άλλα που προτείνουν οι γιατροί μου φαίνονται βασανιστήρια!!!

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να τρώει σιγά σιγά όλο και πιό πολύ στερεές να μειώνονται οι θηλασμοί με φυσικό τρόπο(αυτό θέλω να πετύχω σιγά σιγά) και όχι έτσι μπαμ που προτείνουν με διακοπή θηλασμου(μάλλον αυτοί που το προτείνουν δεν έχουν δεί πώς ηρεμεί ένα μωρό με το θηλασμό).

Congratulations koni!!!

Ελπίζω να περάσατε το πρόβλημα οριστικά.

Εμείς πάντως δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα με το ειδικό γάλα γιατί από μικρό του έδιν ακάποιες φορές που έπρεπε να λείπω από το σπίτι οπότε το έπινε και ήταν και πολύ ευχαριστημένο, άλλο αν εμάς μας βρωμάει... Πάντως τώρα που έχει αρχίσει στερεά τροφή εεεε δεν είναι και το αγαπημένο του αλλά το πίνει ...Πάντως στερεα τροφή δεν αρχίζει κατευθείαν, εννοείται ότι πρέπει να γίνει σταδιακά. Θέλει περίπου 5-7 ημέρες για να αντικαταστήσεις ένα γέυμα πλήρως με κρέμα ή σούπα. Αρχίζεις λίγο λίγο και μετά συμπληρώνεις με γάλα ή θηλάζεις. Πρέπει όμως στο τέλος το παιδί να καταλήγει με 2 γέυματα γάλατος την ημέρα και ταυπόλοιπ αστερεα τροφή. Ο απογαλακρισμός δεν είναι πάντα εύκολος αλλά δεν νομίζω κιόλας ότι θέλει κανένας γιατρός να «βασανίζονται» τα παιδιά μας, εκτός αν έπεσες σε κανέναν περίεργο που σου πρότειναι διακοπή του θηλασμού από την αρχή.

 

Ο δικός μου δεν προτείνει δακοπή....για τις άλλες κοπέλες λέω που τους πρότειναν αυτή την λύση.

Εμένα tboys θα με βόλευε να αντικαταστήσει κάποιους θηλασμούς με στερεά τροφή.....αλλά εδώ και ένα μήνα που "τρώει" δεν καταφέραμε κάτι τέτοιο γιατί δεν έχει σταθερή συμπεριφορά στο φαγητ'ο όπως είπα οπότε αυτό το αυξάνουμε σταδιακά που μου είπε ο γιατρός δεν πετυχαίνει....εκεί που τρώει ένα πιάτο ολόκληρο και δεν θηλάζει μετά την επόμενη μέρα ούτε να το φτύσει :shock::shock: έχω μπερδευτεί πραγματικά και δεν ξέρω τι να κάνω....οπότε την θηλάζω και ξεκινάμε πάλι από την αρχή......ο απογαλακτισμός μου φαίνεται δύσκολος και μακρινός.Σαν στόχο έχω να θηλάσω περίπου 1 χρόνο (τώρα είναι 7 μηνών)....αλλά να της μάθω από τώρα κάποια πράγματα γιατί το μόνο που ξέρει είναι στήθος....μπιμπερό δε πήρε ποτέ πιπίλα δεν πήρε ποτέ....μου φαίνεται πολύ δύσκολο αυτή την στιγμή γιατί αυτά που λένε οι γιατροί δεν μπορώ να τα εφαρμόσω στην πράξη....χωρίς να ταλαιπωρήσω το μωρό.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό το πρόβλημα με τα μωρά που θηλάζουν το έχω ακούσεις από πάρα πολλούς μη σου που ότι συμβαίνει σε όλα τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Δεν παίρνουν ούτε πιπίλα αλλά δε θέλουν ούτε μπιμπερό ...

Εγώ επειδή το φοβόμουν αυτό τα έβαλα στο μπιμπερό και πιπίλα από τις πρώτες μέρες τις ζωής τους και τα δύο παιδιά. Ο μεγάλος έπινε ξένο γάλα πάντα το τελευταίο γεύμα γιατι κοιμόταν από 40 ημερών όλο το βράδυ και ξεκουραζόμουν και εγώ. τον θήλασα 4,5 μήνες , μετά ξεκίνησα δουλειά. Με το μπέμπη ακολούθησα αποκλειστικό θηλασμό για αρκετά μεγάλο διάστημα λόγω αλλεργίας αλλά επειδή τη φοβόμουν τη δουλεια του έδινα με μπιμπερο το δικό μου γάλα το τελευταίο γέυμα. Δεν ξέρω αν ήταν αυτό αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τις τελευταίες μέρες έχω σταματήσει να τον θηλάζω :oops:

Μου λείπει λίγο, αλλά ο μεγάλος μου γιος είναι 2 ετών και είναι πολύ ζωηρός οπότε καταλαβαίνεις... Ασε που ο μπέμπης έχει φτιάξει το super ωράριο και μου ξυπνάει 9 το πρωί. Super το λέω τώρα γιατί δε δουλεύω οπότε κοιμάμαι λίγο παραπάνω το πρωί. Από Ιούλιο όμως αρχίζω δουλειά οπότε .... Αυτά έτσι για να γνωριζόμαστε λίγο καλύτερα!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

koni μου μπραβο σας που ολα πανε καλα και μην ανησυχεις για το φαγητο θα βρειτε το προγραμμα σας. οσο για την πιπιλα και το μπιμπερο η δικια μας αγαπαει τα παντα που μπορει να βαλει στο στομα της εκτος απο την πιπιλα. την κραταει μονο οταν ειναι να κοιμηθει!

κατα τα αλλα απο χθες ξεκινησαμε το flagyl αλλα τα στιγματακια συεχιζουν, επισης μεχρι τωρα οι εξετασεις εχουν βγει καλες. θα το παρουμε το φαρμακο για 8 μερες. ελπιζουμε ολα να πανε καλα! :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ρωτήσω για τις στερεές τροφές.

Στη φρουτόκρεμα η γαστρεντερολόγος μου είπε να βράζω το μήλο και το αχλάδι πριν του το αλέσω λόγω της αλλεργίας. Μπανάνα όχι ακόμα. Επίσης για μεσημεριανό μου πρότεινε για αρχή μόνο κολοκύθι, καρότο, πατάτα και κοτόπουλο. Αργότερα θα βάλουμε μοσχάρι. Εσείς τί διατροφή ακολουθείτε?

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

κατα τα αλλα απο χθες ξεκινησαμε το flagyl αλλα τα στιγματακια συεχιζουν, επισης μεχρι τωρα οι εξετασεις εχουν βγει καλες. θα το παρουμε το φαρμακο για 8 μερες. ελπιζουμε ολα να πανε καλα! :?

 

bon-bon το flagyl το είχαμε πάρει και εμείς. Ελπίζω να βοηθήσει!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να σας ρωτήσω για τις στερεές τροφές.

Στη φρουτόκρεμα η γαστρεντερολόγος μου είπε να βράζω το μήλο και το αχλάδι πριν του το αλέσω λόγω της αλλεργίας. Μπανάνα όχι ακόμα. Επίσης για μεσημεριανό μου πρότεινε για αρχή μόνο κολοκύθι, καρότο, πατάτα και κοτόπουλο. Αργότερα θα βάλουμε μοσχάρι. Εσείς τί διατροφή ακολουθείτε?

tboysΕμένα μπανάνα μήλο αχλάδι μου είπε άφοβα για βράσιμο δεν ανέφερε κάτι εγώ έτσι απλά τα αλέθω και τα δίνωκαι όντως μια χαρά δεν μας δημιούργησαν κανένα πρόβλημα!!!Λαχανικα πατάτα ,καρότο ,κολοκυθάκι ,σέλινο...αύριο βάζουμε και κοτόπουλο.Μοσχάρι εννοείται δεν θα βάλουμε.Στο τηλ κάτι μου είπε για κατσικάκι....θα ρωτήσω την δευτέρα που έχουμε εμβόλιο και θα σας πω!!

bon bon εύχομαι όλα να πάνε καλά και θα πάνε!!!Για την πιπίλα είσαι πολύ τυχερή που την παίρνει για ύπνο....εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό....και να μην πεινάει δηλαδή πρέπει να πιπιλίσει για να κοιμηθεί....αυτό προσπαθώ να της το κόψω.....δοκιμάζω διάφορα...μόνο το καρότσι πέτυχε...αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να βγαίνουμε κάθε φορά που θέλεινα κοιμηθεί....το φαντάζεσαι βραδιάτικα να βγαίνω στους δρόμους? :lol::lol::lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

.....δοκιμάζω διάφορα...μόνο το καρότσι πέτυχε...αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να βγαίνουμε κάθε φορά που θέλεινα κοιμηθεί....το φαντάζεσαι βραδιάτικα να βγαίνω στους δρόμους? :lol::lol::lol:

 

Χαχα μια χαρά, γιατί όχι? Έρχετε και καλοκαιράκι, το μωρό στο καροτσάκι να κοιμάται και εσεις ποτό στην παραλία :wink:

 

Δοκίμασες να βάλεις το μωρό σε θέση θηλασμού και να του δώσεις πιπίλα αντί του στήθους σου? Εμένα πετύχαινε αυτό με τον μεγάλο μου γιο όταν είμασταν έξω και γκρίνιαζε το έκανα και ηρεμούσε, νόμιζε ότι θήλασε. Επίσης προσπάθησε με διάφορες μάρκες πιπίλας (chicco, nuk, mam ....) μπορέι κάποια να κάτσει...

Πάντως άμα συνεχιστεί αυτό θα σου τσακίσει τη θηλή το ζουζούνι :?

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

πήραμε και εμείς τα αποτελέσματα από το Παίδων patch test, κοπράνων και αιματολογικές. Τα αλλεργικά τεστ δεν έδειξαν τίποτα, το μόνο που έδειξε ήταν οι αιματολογικές στις οποίες είχε αυξημένα ιοσινόφυλα τα οποια δείχνουν όπως μας είπε η παιδογαστρεντερολόγος ότι έχει αλλεργία. Μας καθησύχασε και μας είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε ορθοσκόπηση ή άλλες εξετάσεις αφού και το αίμα δεν είναι και πολύ. Μου είπε όμως για δύο μήνες να της δίνω σίδηρο σε σταγόνες μια φορά την ημέρα γιατί στην ηλικία των 5 μηνών τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν έλλειψη σιδήρου και μιας και χάνει και λίγο αιματάκι μου είπε ότι είναι καλό.

 

Ρώτησα και για το flagyl και μου είπε ότι αυτό το δίνουν στο πρώτο στάδιο που το παιδί βγάζει αίμα για να βοηθήσει στην φλεγμονή και δεν χρειάζεται να το πάρουμε τώρα.

 

Στους 5.5 μήνες μας είπε ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να τρώμε ρυζάλευρο και αργότερα λαχανικά με κοτόπουλο και φρούτα στο τέλος . Κρέμες πάντα υποαλλεργικές.

 

Με το που θα αρχίσει να παίρνει στερεές τροφές μου είπε ότι το φαινόμενο θα εξασθενήσει.

 

Για να δούμε

 

Καλημέρα σε όλες

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.

ειμαι λιγο χαλια ψυχολογικα και συγνωμη εκ των προτερων αλλα δεν θελω να φορτιζω και τον αντρα μου ( εχει τον πατερα του στο νοσοκομειο...). η μπεμπα μας παιρνει 3η μερα το φαρμακο. το αιμα συνεχιζεται και μπορω να πω καποιες φορες ειναι περισσοτερο. πηρα τη γιατρο να τη ρωτησω και μου ειπε να το σταματησω αμεσως γιατι δεν ειναι φυσιολογικο. μου ειπε να μην συνεχισω αλλο και να την παρω την κυριακη . μου ειπε επισης οτι μπορει να μην ειναι αλλεργια και να ειναι κατι αλλο και οτι μαλλον θα χρειαστει να δωσουμε ξενο υποαλλεργικο και να κανουμε ορθοσκοπιση. οταν αρχισε να μου τα λεει αυτα νομιζα οτι θα μου επεφτε ο ουρανος στο κεφαλι! δεν ειναι το θεμα του θηλασμου τοσο οσο η αγωνια για το αγνωστο και οτι δεν σταματαει. :cry:

εσας με το που αρχισατε το φαρμακο σταματησε το αιμα :?:

με συγχωρειτε και παλι αλλα τα λεω σε σας γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα με καταλαβετε!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

εσας με το που αρχισατε το φαρμακο σταματησε το αιμα :?:

με συγχωρειτε και παλι αλλα τα λεω σε σας γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα με καταλαβετε!

 

ΟΧΙ bon-bon εμένα δε μου σταμάτησε το αίμα με το flagyl. δε σου το έγραψα την προηγούμενη φορά για να μη σε απογοητεύσω. Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις ορθοσκόπηση δεν είναι τίποτα. Η Αφροδίτη έχει εμπειρία σε αυτό αν θυμάμαι καλά. Μην ανησυχεις :P

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.

ειμαι λιγο χαλια ψυχολογικα και συγνωμη εκ των προτερων αλλα δεν θελω να φορτιζω και τον αντρα μου ( εχει τον πατερα του στο νοσοκομειο...). η μπεμπα μας παιρνει 3η μερα το φαρμακο. το αιμα συνεχιζεται και μπορω να πω καποιες φορες ειναι περισσοτερο. πηρα τη γιατρο να τη ρωτησω και μου ειπε να το σταματησω αμεσως γιατι δεν ειναι φυσιολογικο. μου ειπε να μην συνεχισω αλλο και να την παρω την κυριακη . μου ειπε επισης οτι μπορει να μην ειναι αλλεργια και να ειναι κατι αλλο και οτι μαλλον θα χρειαστει να δωσουμε ξενο υποαλλεργικο και να κανουμε ορθοσκοπιση. οταν αρχισε να μου τα λεει αυτα νομιζα οτι θα μου επεφτε ο ουρανος στο κεφαλι! δεν ειναι το θεμα του θηλασμου τοσο οσο η αγωνια για το αγνωστο και οτι δεν σταματαει. :cry:

εσας με το που αρχισατε το φαρμακο σταματησε το αιμα :?:

με συγχωρειτε και παλι αλλα τα λεω σε σας γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα με καταλαβετε!

bon-bon μου σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να τελιωσουν γρηγορα ολες σας οι περιπετειες και να γινετε κοπελες μεγαλες και δυνατες!!!!(οπως λεει και ο παππους μου!!!! :lol: )

Προσπαθησε να μην στεναχωριεσαι και να σκεφτεσαι θετικα και ολα στο τελος θα πανε καλα, θα δεις.....

Ευχομαι πραγματικα περαστικα σας!!!!!!!!!!

Υ.Γ.Να μας ενημερωνεις, ετσι??? :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια.

Bon-bon κουράγιο και μη στεναχωριεσαι. Επειδη περασα αυτη τη φαση που εισαι πολλες φορες, διαβασα οτιδηποτε μπορουσα να κανατοησω, μιλησα με οσους γιατρους μπόρεσα, μπορω να σου πω οτι η πιθανοτητα να εχει κατι αλλο εκτος αλλεργιας ειναι πολυ πολύ μικρη. Οι περισσοτερες παθησεις του εντερου δεν εμφανιζονατι σε τοσο μικρη ηλικία και έχουν και άλλα συμπτωματα πέρα απο το αιματάκι. Αν ομως σε τρωει το σαράκι (που το κατανοω απόλυτα) μπορειτε να κανετε τις εξετασεις για να ειστε σιγουροι.

Εμεις ειχαμε κανει χαμηλη ορθοσκόπηση και πιστεψε με ηταν τελειως ανωδυνο. Για κανονικη ορθοσκοπηση απο οσο ξερω θα χρειαστει μια ελαφρα αναισθησια στο μωρο. Αλλα νομιζω καλυτερα να συζητησεις το ενδεχομενο της χαμηλης ορθοσκοπησης με την οποια θα βγουν καποια συμπερασματα και απο κει και περα βλέπετε αν χρειαζεται η κανονική (ευχομαι οχι). Αλλωστε και με την χαμηλή παιρνουν δειγμα και κανουν βιοψια και μπορουν να καταλαβουν αν προκειται για αλλεργια ή οχι. Δε μπορω να καταλάβω ομως γιατι παμε κατευθειαν στη λυση της ορθοσκόπησης... Εχετε κανει εξετασεις αιματος (γενική και ραστ) για να απορριψουμε το ενδεχομενο της αλλεργιας? Αντε και τα ραστ μπορει και να μη δειξουν αλλα τα ηωσινοφιλα θα δειξουν αν υπαρχει πιθανη αλλεργια. Αν βγουν οοολα αυτα αρνητικά τοτε θα ηταν λογικο να προχωρησετε σε χαμηλη ορθοσκοπηση. Στο παιδων ειναι λιγο σκληροπυρηνικοί και πανε κατευθειαν σε ακραιες λυσεις (εχω κακη εμπειρια)... Εμεις την χαμηλη την καναμε στη ευρωκλινική. ΜΑς πήρε μαζι με την επισκεψη στη γιατρο 2 ωρες και αυτο επειδη περιμέναμε να αδειασει το χειρουργιο. Το θεμα ειναι οτι τα σκάσαμε για τα καλά.... ΑΝ δεν εχετε ιδιωτική ασφαλιση ειναι ενα θέμα...

Μηπως να δοκιμαζες και κατι άλλο? Αν καταφερει το μωρακι σου να πιει υποαλλεργικο γαλα, να του δωσεις για μια δυο μερες ωστε να δεις αν θα εχει αιμα μετα? Εσυ βγαλε το γαλα με το θηλαστρο αυτες τις δυο μερες. Αν τα κακάκια του στρωσουν παει να πει οτι ειναι αλλεργια και δε θα χρειαστει η ορθοσκόπηση.

 

Εμεις ειχαμε απο την δευτερα λαρυγγιτιδα και την δευτερα το απογευμα ειχε αρκετο αιμα. Την τεταρτη ειπε ο παιδιατρος να της δωσω κατι κορτιζονουχες σταγονες γιατι ηταν αρκετα εντονη η λαρυγγιτιδα. Μετα απο τρεις ωρες αλλα και την αλλη μερα ειχε πάρα πολύ αιμα, κοντεψα να λιποθυμησω μολις το ειδα. Βεβαια η κορτιζονη δε το δικαιολογει, ισα ισα υποτιθεται οτι βοηθάει στην επουλωση των φλεγμονων του εντερου, αλλα δεν εφαγα τιποτα διαφορετικό, οποτε λεω οτι εφταιξαν οι σταγονες. Ξαναμιλησα με την ομοιοπαθητικό κ μου πε να δωσω στη Δανάη αυτη τη φορα, μια καψουλα σημερα το πρωι κ να δουμε. Οσες φορες εκανε κακακια σημερα ειχαν απο ελαχιστο αιμα, δε ξερω αν βοηθησε η καψουλα. Θα δω τις επομενες μερες.

Εσας ειχε καμια φορα πολύ αιμα, ή παντα ηταν σαν τριχουλες ή μικρες κηλίδες?

Εχω κουραστει πολύ με αυτη την ιστορια πια. Παει τοσος καιρος και ακρη δεν εχω βγαλει, αλλα ουτε και βελτιωνεται η κατασταση οπως λενε οτι γινεται απο μια ηλικια και μετα. Ειναι και πολύ δυσκολο παιδι οσο αφορα στις στερεες τροφες, δε μπορω να την κανω να φαει, αλλα δε ξερω και τι να της δωσω να φαει. Τα βλέπω όλα υποπτα πια, μιας και αν ειναι αλλεργια την πεθραζει κατι πολύ καθημερινό.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη περαστικά και υπομονή. Περνάς πολύ δύσκολη περίοδο. Μέσα σε όλα έκατσε και η λαρυγγίτιδα... Ελπίζω όλα να περάσουν σύντομα.

Υποψιάζομαι ότι η γιατρός που σας παρακολούθησε στην Ευρωκλινική είναι η παιδογαστρεντερολόγος που παρακολουθεί και εμάς τον μπέμπη μας. Λένε ότι από τις καλύτερες.

Και εγώ για χαμηλή ορθοσκόπηση μιλάω. Πέρα από το οικονομικό που δε γνωρίζω πόσο είναι νομίζω ότι είναι καλή λύση. Τουλάχιστον ηρεμείς από τη σκέψη για τα χειρότερα.

 

Και πάλι κουράγιο :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

frene μου σε ευχαιστω για τις ευχες σου!

Afrodite μου εισαι το προτυπο μου, ποσα εχεις αντεξει και συνεχιζεις να δειχνεις απαραμιλο κουραγιο και δυναμη.

περαστικα στη μικρουλα σου. ευχομαι να γινει γρηγορα καλα. το θεμα ειναι να ειναι ολα περαστικα. με τον ομοιοπαθητικο ελπιζω να πανε καλυτερα τα πραγματα.

 

Αν καταφερει το μωρακι σου να πιει υποαλλεργικο γαλα, να του δωσεις για μια δυο μερες ωστε να δεις αν θα εχει αιμα μετα? Εσυ βγαλε το γαλα με το θηλαστρο αυτες τις δυο μερες. Αν τα κακάκια του στρωσουν παει να πει οτι ειναι αλλεργια και δε θα χρειαστει η ορθοσκόπηση.

 

μαλλον αυτο λεμε να κανουμε με τον αντρα μου. θα μιλησουμε το απογευμα και με τη γιατρο.

 

Εχετε κανει εξετασεις αιματος (γενική και ραστ) για να απορριψουμε το ενδεχομενο της αλλεργιας? Αντε και τα ραστ μπορει και να μη δειξουν αλλα τα ηωσινοφιλα θα δειξουν αν υπαρχει πιθανη αλλεργια

 

την τεταρτη βγαινει η γενικη αιματος, πηραμε την γενικη ουρων, την καλλιεργεια ουρων και κοπρανων ,ανοσφαιρινες και rast στο γαλα της αγελαδος και ηταν ολα φυσιολογικα.

 

Εχω κουραστει πολύ με αυτη την ιστορια πια. Παει τοσος καιρος και ακρη δεν εχω βγαλει, αλλα ουτε και βελτιωνεται η κατασταση οπως λενε οτι γινεται απο μια ηλικια και μετα. Ειναι και πολύ δυσκολο παιδι οσο αφορα στις στερεες τροφες, δε μπορω να την κανω να φαει, αλλα δε ξερω και τι να της δωσω να φαει. Τα βλέπω όλα υποπτα πια, μιας και αν ειναι αλλεργια την πεθραζει κατι πολύ καθημερινό.

 

 

κανε κουραγιο. θα το ξεπερασει θα δεις οτι ολα θα ειναι μια κακη αναμνηση.

 

Εσας ειχε καμια φορα πολύ αιμα, ή παντα ηταν σαν τριχουλες ή μικρες κηλίδες?

 

πολυ αιμα δεν εχω δει ποτε.

 

σημερα απο τις 0700 - μεχρι τις 1030 εχει κανει 4 φορες κακ της ειναι σαν αφρος ... αυτο ειναι διαρροια; την μια εκανε στιγματα και τριχουλες αιματος.

πλεον τρωω ελαχιστα πραγματα και δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και της προκαλει την αλλεργια :?

 

καλημερα...

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα απο τις 0700 - μεχρι τις 1030 εχει κανει 4 φορες κακ της ειναι σαν αφρος ... αυτο ειναι διαρροια; την μια εκανε στιγματα και τριχουλες αιματος.

πλεον τρωω ελαχιστα πραγματα και δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και της προκαλει την αλλεργια :?

 

καλημερα...

 

bonbon αυτά τα κακά οφείλονται σε υπερπαραγωγή και δυσανεξία στη λακτόζη (ο αφρός). Και η δικιά μου τα έκανε έτσι πράσινα και με αφρό.. στο τόπικ θηλασμός έχω γράψει γι αυτό στο δικό σου θέμα ...

 

Αν το ραστ στο αγελαδινό είναι αρνητικό δεν έχεις αλλεργία στα αγελαδινά

Αφου έκανες όλα αυτά που έχεις κάνει γιατί δεν δοκιμάζεις να ρυθμίσεις την παραγωγή σου, γράψε στην Αγλαiα γι αυτό το θέμα....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

την τεταρτη βγαινει η γενικη αιματος, πηραμε την γενικη ουρων, την καλλιεργεια ουρων και κοπρανων ,ανοσφαιρινες και rast στο γαλα της αγελαδος και ηταν ολα φυσιολογικα.

 

αν είναι όλα φυσιολογικα στα ραστ και τις ανοσοσφαιρίνες, τότε το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αυτό που λέει η felinidoc, για την υπερπαραγωγή. Ειδικά αυτό με το αφρό που λες...

 

Αφού περιμένεις την Τετάρτη να βγουν τα αποτελέσματα δοκίμασε να κάνεις το εξής μέχρι την Τετάρτη:

 

Θήλαζε από το ίδιο στήθος για 4 ή και 5 ώρες, όσα γεύματα και να ζητήσει το μωρό. Να το αλλάξεις στήθος μόνο αν νιώσεις ότι το μωρό θέλει να φάει κι άλλο και δεν τα καταφέρνει. Τις επόμενες 4-5 ώρες θα δίνεις μόνο το άλλο στήθος. Προσπάθησε από το πιο παραγωγικό σου στήθος να κρατήσεις το 5ωρο και από το λιγότερο παραγωγικό τουλάχιστον το 4ωρο.

 

Τα κακά πρέπει να κιτρινίσουν και να γίνουν σαν μουστάρδα.

 

 

σημερα απο τις 0700 - μεχρι τις 1030 εχει κανει 4 φορες κακ της ειναι σαν αφρος ... αυτο ειναι διαρροια; την μια εκανε στιγματα και τριχουλες αιματος.

πλεον τρωω ελαχιστα πραγματα και δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και της προκαλει την αλλεργια :?

 

Πιθανότατα δεν είναι αλλεργία. Αν ήταν θα είχες σοβαρά συμπτώματα και κυρίως το μωρό δεν θα αναπτύσσονταν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ραστ στο αγελαδινό είναι αρνητικό δεν έχεις αλλεργία στα αγελαδινά

Στα μωρα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχει αλλεργια και τα ραστ να μην την δειχνουν. Οσο πιο μικρο ειναι το παιδι, τοσο μικροτερη η πιθανοτητα να το δειξουν τα ραστ. Ασε που παιζει ρολο και τι τυπος αλλεργιας ειναι, αν ειναι IgE ή non-IgE, αλλα αυτα με τις μη ιατρικές μου γνωσεις δε τα πολυκαταλαβαίνω :oops::oops::oops:

 

Πιθανότατα δεν είναι αλλεργία. Αν ήταν θα είχες σοβαρά συμπτώματα και κυρίως το μωρό δεν θα αναπτύσσονταν κανονικά.

Εμας παντως, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι αλλεργια (απο τα ηωσινοφιλα της γενικής αιματος και απο την ορθοσκοπηση) το παιδι αναπτυσσεται "υπερβολικα" καλά και δεν εχει αλλο συμπτωμα.

Αυτο με το ιδιο στηθος το κανω και γω και βλέπω οτι εχει λιγοτερες κενωσεις. Το αιμα βεβαια δε σταμάτησε :cry::cry::cry:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

afrodite υπομονή όλα θα περάσουν.Εγώ από αίμα τότε που είχα πάρει απόφαση να κάνουμε εξετάσεις είχα δει παραπάνω από τριχούλα η κουκίδα....ήταν σαν ένα κομμάτι μέγεθος σαν αμύγδαλο μικρό πχ....αυτό σε 2 κενώσεις ....μετά επέστρεψε στις κουκίδες και τώρα στο καθόλου εμφανισιακά τουλάχιστον.Εσάς τα κακάκια δεν σταθεροποιήθηκάν καθόλου?Η μικρή τι άλλο τρώει εκτός από γάλα?Δεν καταφέρνει ούτε 3-4 κουταλίτσες?Ρυζάλευρο μήπως να δοκίμαζες κάποιο άλλο ...εμάς μας έδωσε το novalac από το φαρμακείο είναι χωρίς γλουτενη χωρίς συντηριτικά,χρωστικές και τεχνητό άρωμα...γενικώς πολλά χωρίς κατάλληλο για αλλεργίες και η μικρή το τρώει ευχάριστα.

.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα, αλλα ...

εχθες το απογευμα μιλησα με τη γιατρο και μου ειπε τα εξης:

θελει να αντικαταστησω προοδευτικα το θηλασμο με ξενο υποαλλεργικο.

το γεγονος οτι παιρνει βαρος ειτε εχει αλλεργια ειτε κατι αλλο, δεν αποτελει ενδειξη .

αν σταματησει το αιμα πριν αντικατασταθει τελειως ο θηλασμος , να μη σταματησω το ξενο γιατι η πολιτικη μας πρεπει να ειναι μια.... :?

αν συνεχισει το αιμα θα πρεπει να κανουμε χαμηλη ορθοσκοπιση, γιατι τοτε μπορει να μιλαμε για κολιτιδα.( δε ξερω τι ειναι!)

 

εγω τωρα δεν προκειται να της δωσω ξενο αν δε βγει η εξεταση αιματος.

διαβασα αυτα που εγραψε η felinidoc για την υπερπαραγωγη και το εφαρμοζω απο το πρωι. μεχρι στιγμης οι κενωσεις της ειναι καθαρες και μουσταρδι. :? προς το παρον δεν ξεκιναμε στερεες τροφες, αλλα χθες τη ζυγισαμε και ειναι 6850. αρκετα καλα δηλαδη και φυσιολογικα.

 

σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον και τη συμπαρασταση!:)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...