Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έλεγχος εμβρύου μετά την απόξεση


Recommended Posts

Βασικα εμενα δεν επρόκειτο για ενδομητριο θανατο αφου ηταν ζωντανο μεχρι που πηγαμε στο μαιευτήριο και εκει διαπιστωθηκε οτι εχανα αμνιακο υγρο. Ο γιατρός μου μου ειπε οτι μαλλον εγινε απο την αμνιοπαρακεντηση που ειχα κανει 5 μερες πρρν. Τρυπησε ο σακος κατι τετοιο. Η ειρωνεία ήταν οτι τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακεντησης βγηκαν πεντακάθαρα αλλα δεν προλαβαμε να χαρουμε. Την άλλη μερα έγινε το κακό

 

Αχου λυπάμαι πολυ:-(

Ελπίζω να ειςαι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


logika nai prepei na kanoun nomizo den eime 100% sigouri oti to zitas esi alla kai pali epidi 23 eudomadon eine proxorimeni egkymosini prepei na gini an mporo na rotiso sou ipe o giatros ton logo pou apevales?egw prin mia eudomada ekana tin apoksesi mou 7 eudomadon alla den to stilame eitan i defteri mou egkymosini, stin proti ola eitan mia xara kai apla to theorisame tixeo gegonos apo oti mou eipe kai o giatros ena pososto tou 20% tixeni, tora eimaste stin anamoni gia 2 mhnes

 

μου ειπε οτι ηταν κατα πασα πιθανοτητα απο την αμνιοπαρακεντηση που ειχα κανει 5 μερες πριν και η οποια βγηκε πεντακαθαρη....επεσα στο ποσοστο 1% δυστυχως

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι στις 23 εβδομάδες είναι πλέον ολοκληρωμένο έμβρυο και πάει για νεκροψία ούτως ή άλλως! Προαιρετικά είναι μόνο στη παλλίνδρομη, αν κάνεις απόξεση και θέλεις το στέλνεις για χρωμοσωματικό έλεγχο.

 

εμενα οταν τον ρωτησα αν μου εκαναν ιστολογικη μου ειπε οτι κανουν μονο σε αποβολες πρωτου τριμηνου....περιεργο. Εχω ζητησει τον φακελο απο το μαιευτηριο και περιμενω να παω να τον παρω μπας και βγαλω καμια ακρη γιατι εχω ενα κενο και πρεπει να το καλυψω με καποιον τροπο

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλες μας! Πέρυσι που έχασα το μπέμπη μου στις 26 εβδομάδες ο γιατρός μου ζήτησε ιστολογική, την οποία εγώ δεν ήθελα να κάνω, αλλά μετά από επιμονή του έγινε... Έδειξε ανεπάρκεια πλακούντα, κάτι το οποίο καθόλου δε μας διαφώτισε μιας και οι αιτίες της ανεπάρκειας μπορεί να είναι πολλές. Θρομβώσεις έδειξε και σε μας, όχι όμως στο έμβρυο αλλά στον πλακούντα και μάλιστα το πόρισμα γράφει ότι είναι πιθανό να προκλήθηκαν κατά τη διάρκεια της αποβολής.!!!!!!!!!! Κοινώς κανένα συμπέρασμα... 6 μήνες μετά και όντας ξανά έγκυος η καμπύλη σακχάρου μας έδωσε την απάντηση για την απώλεια!!!!!

Και γω εξετάστηκα για θρομβοφιλία και βγήκα αρνητική. Παρ' όλα αυτά κάνω ηπαρίνες από την 34 μέρα, δηλ μόλις ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειπε οτι ηταν κατα πασα πιθανοτητα απο την αμνιοπαρακεντηση που ειχα κανει 5 μερες πριν και η οποια βγηκε πεντακαθαρη....επεσα στο ποσοστο 1% δυστυχως

 

Popo re paidi mou kai meta kathome kai skeftome ta dika mou eise hrwas koritsi mou den ksero tha pigena kai tha theriza ton athropo pou to ekane afto kala pos ta kataferane?I Panagia mazi sou na se prosexei kai na sou dini dunamh kai sintoma na vrethis me ena mwraki stin agkalia sou

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλες μας! Πέρυσι που έχασα το μπέμπη μου στις 26 εβδομάδες ο γιατρός μου ζήτησε ιστολογική, την οποία εγώ δεν ήθελα να κάνω, αλλά μετά από επιμονή του έγινε... Έδειξε ανεπάρκεια πλακούντα, κάτι το οποίο καθόλου δε μας διαφώτισε μιας και οι αιτίες της ανεπάρκειας μπορεί να είναι πολλές. Θρομβώσεις έδειξε και σε μας, όχι όμως στο έμβρυο αλλά στον πλακούντα και μάλιστα το πόρισμα γράφει ότι είναι πιθανό να προκλήθηκαν κατά τη διάρκεια της αποβολής.!!!!!!!!!! Κοινώς κανένα συμπέρασμα... 6 μήνες μετά και όντας ξανά έγκυος η καμπύλη σακχάρου μας έδωσε την απάντηση για την απώλεια!!!!!

Και γω εξετάστηκα για θρομβοφιλία και βγήκα αρνητική. Παρ' όλα αυτά κάνω ηπαρίνες από την 34 μέρα, δηλ μόλις ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος!!!

 

Etsi eine opos ta les kalh dunamh se oles mas me to kalo kai me ena pono koritsi mou

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι ηταν κατα πασα πιθανοτητα απο την αμνιοπαρακεντηση που ειχα κανει 5 μερες πριν και η οποια βγηκε πεντακαθαρη....επεσα στο ποσοστο 1% δυστυχως

 

κορίτσι μου...δεν έχω λόγια... και γω έπρεπε να κάνω βάση ιστορικού αλλά φοβήθηκα και δεν την έκανα..... δεν ξέρω τι να σου πω πραγματικά.... σύντομα να χεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές παιδάκι!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω. αυτες τις μερες θα ειχα γεννησει ή θα γεννουσα....τελοσπαντων ας μην το σκεφτομαι

 

Αχ ρε κοριτσι μου, μακάρι να βρεις δύναμη αυτές τις μερες!!

Τι άδικη που ειναι η ζωή... Πραγματικά λυπάμαι... Σου εύχομαι να βρεις το κουράγιο να συνεχίζεις με άλλη μια προσπάθεια στο μέλλον

 

Ο Θεός μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από εμένα.Εχω στο ενεργητικο μου ήδη 2 παλίνδρομες κυησεις πρωτου τριμηνου σε διαστημα 1,5 χρονου (είμαι 38 χρονων). Η πρωτη ιστολογική εδειξε οξειες φλεγμονωδεις διηθησεις και η δευτερη που τωρα την πηρα στα χερια μου αναφερει οτι εν μεσω αιματοπηγματων αναγνωριζονται φλεγμονωδως διηθημενου και νεκρωμενου φθαρτου τμηματα υπερεκκριτικου ενδομητριου.γνωριζει κανενας τι σημαινουνε ολα αυτα?ευχαριστω πολυ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.Εχω στο ενεργητικο μου ήδη 2 παλίνδρομες κυησεις πρωτου τριμηνου σε διαστημα 1,5 χρονου (είμαι 38 χρονων). Η πρωτη ιστολογική εδειξε οξειες φλεγμονωδεις διηθησεις και η δευτερη που τωρα την πηρα στα χερια μου αναφερει οτι εν μεσω αιματοπηγματων αναγνωριζονται φλεγμονωδως διηθημενου και νεκρωμενου φθαρτου τμηματα υπερεκκριτικου ενδομητριου.γνωριζει κανενας τι σημαινουνε ολα αυτα?ευχαριστω πολυ. 

 

Κατά κανόνα δεν σημαίνουν τίποτα περισσότερο από το ότι εξέτασαν φυσιολογικό προϊόν αποβολής, ότι η κύηση δεν ήταν μύλη κι ότι δεν υπάρχει κακοήθεια.

 

Οι ιστολογικές εξετάσεις στις αποβολές 1ου τριμήνου δεν μπορούν δυστυχώς να δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Πιο πολλές πληροφορίες δίνει ο καρυότυπος εμβρύου.

Παρότι είναι μια σχετικά ακριβή εξέταση, ίσως αξίζει τον κόπο, ειδικά σε γυναίκες που έχουν στο μυαλό τους να προχωρήσουν σε ενδελεχείς εξετάσεις ακόμα κι αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Αν ο καρυότυπος βγει παθολογικός, λύνονται αυτόματα όλες οι απορίες σχετικά με τα αίτια της αποβολής και γλιτώνετε τους αχρείαστους ελέγχους θρομβοφιλίας κλπ κλπ. 

 

Με την ευκαιρία να πω ότι οι αντίστοιχες εξετάσεις (νεκροψία, καρυότυπος κλπ) είναι απόλυτα απαραίτητες σε αποβολές 2ου τριμήνου ή σε ενδομήτριους θανάτους. Αυτές οι περιπτώσεις χρειάζονται πλήρη διερεύνηση που πρέπει να ξεκινάει με το κατά πόσο το έμβρυο ήταν υγιές ή όχι. Είναι δυστυχώς πολύ συνηθισμένο (λόγω της ψυχολογικής επιβάρυνσης των γυναικών από ένα τέτοιο συμβάν ή και από υποτίμηση του γεγονότος) να μη γίνονται εξετάσεις στο έμβρυο και μετά οι γυναίκες να τρέχουν να κάνουν όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις, ενώ λείπει η βασικότερη πληροφορία απ΄' όλες, η οποία μάλιστα δεν μπορεί να βρεθεί  σε δεύτερο χρόνο, αφού το έμβρυο δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Κατά κανόνα δεν σημαίνουν τίποτα περισσότερο από το ότι εξέτασαν φυσιολογικό προϊόν αποβολής, ότι η κύηση δεν ήταν μύλη κι ότι δεν υπάρχει κακοήθεια.

 

Οι ιστολογικές εξετάσεις στις αποβολές 1ου τριμήνου δεν μπορούν δυστυχώς να δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Πιο πολλές πληροφορίες δίνει ο καρυότυπος εμβρύου.

Παρότι είναι μια σχετικά ακριβή εξέταση, ίσως αξίζει τον κόπο, ειδικά σε γυναίκες που έχουν στο μυαλό τους να προχωρήσουν σε ενδελεχείς εξετάσεις ακόμα κι αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Αν ο καρυότυπος βγει παθολογικός, λύνονται αυτόματα όλες οι απορίες σχετικά με τα αίτια της αποβολής και γλιτώνετε τους αχρείαστους ελέγχους θρομβοφιλίας κλπ κλπ. 

 

Με την ευκαιρία να πω ότι οι αντίστοιχες εξετάσεις (νεκροψία, καρυότυπος κλπ) είναι απόλυτα απαραίτητες σε αποβολές 2ου τριμήνου ή σε ενδομήτριους θανάτους. Αυτές οι περιπτώσεις χρειάζονται πλήρη διερεύνηση που πρέπει να ξεκινάει με το κατά πόσο το έμβρυο ήταν υγιές ή όχι. Είναι δυστυχώς πολύ συνηθισμένο (λόγω της ψυχολογικής επιβάρυνσης των γυναικών από ένα τέτοιο συμβάν ή και από υποτίμηση του γεγονότος) να μη γίνονται εξετάσεις στο έμβρυο και μετά οι γυναίκες να τρέχουν να κάνουν όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις, ενώ λείπει η βασικότερη πληροφορία απ΄' όλες, η οποία μάλιστα δεν μπορεί να βρεθεί  σε δεύτερο χρόνο, αφού το έμβρυο δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας ,είναι πολύ λεπτομερής.και στις δυο αποξεσεις παντως χωρις να το ζητησω απο το γιατρο μου το θεωρουσε δεδομενο οτι θα το στειλει το κυημα για βιοψια.απο τη στιγμη που εχω τα αποτελεσματα της ιστολογικης δεν μπορω να κανω τωρα καρυοτυπο εμβρυου.μακαρι να το ηξερα νωριτερα για να το ελεγα στον γιατρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...