Recommended Posts

Με επιστολή ενημερώθηκα σήμερα το πρωί οτι το τμήμα των μικρών (κάτω των 2,5) δεν θα λειτουργήσει από Σεπτέμβρη!

Πιο συγκεκριμένα, χθες, πηγαίνοντας στον σταθμό να πάρω τον μικρό συναντήθηκα με τη μία διευθύντρια και μιλήσαμε περι ανέμων και υδάτων... ούτε κουβέντα η κυρία για την επιστολή που ήταν στην τσάντα. Επειδή ο μικρούλης ήταν άρρωστος ξεχάστηκα και δεν είδα το τετράδιο ενημέρωσης και το είδα σήμερα το πρωί που ενημερώθηκα ότι λυπούνται αλλά το τμήμα των μωρών θα καταργηθεί γιατί θα λειτουργήσει το νήπιο και δεν χωράνε!

Πρώτον, πως είναι δυνατόν να γίνεται τέτοια ενημέρωση γραπτά, την ίδια στιγμή που όταν ήταν για λεφτά μια χαρά μας καλούσανε στον παιδικό ή μας παίρνανε τηλέφωνο.

Δεύτερον, είναι δυνατόν να ενημερωνόμαστε μέσα Ιουλίου όταν οι αιτήσεις των δημόσιων έχουν τελειώσει και οι ιδιωτικοί έχουν κλείσει τις θέσεις τους;;;

Μου είπαν ότι τώρα το μάθανε ότι δεν μπορούν να λειτουργήσουν και το νήπιο και το βρεφικό λόγω χώρου... Το θέμα είναι ότι το ενδεχόμενο το ξέρανε αλλά δεν είχανε μπει στον κόπο να μας ενημερώσουν γιατί αν τελικά δεν τους καθόταν το νήπιο γιατί να χάσουν τα λεφτά από μας! Γιαυτό και μας ρωτήσανε αν θέλουμε να γραφτούν τα μικρά τον Σεπτέμβρη αλλά δεν μας κάνανε την εγγραφή, μας είπαν μονο πως θα μας στείλουν τα χαρτιά να τα συμπληρώσουμε. Προφανώς, θέλανε να δούνε την τελική απόφαση του υπουργείου και μετά... αλλά για όλα αυτά κουβέντα οι κυριες.

Και ρωτάω εγώ και οι άλλοι γονείς τι θα κάνουμε;;; Οσους παιδικούς έχω πάρει απ'το πρωί έχω φάει πόρτα...

Πέρα από το να γράψω αυτή την καταγγελια (που μεταξύ μας δεν με χαροποιεί), τι άλλο μπορώ να κάνω για να βρω μια λύση με το πιτσιρίκι μου;;; Να πάω και να τις μπινελικώσω; Εντάξει θα ξεθυμάνω αλλά λύση δεν βρίσκω... Μήνυση δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν μας είχανε δώσει να συμπληρώσουμε χαρτιά (προφανώς θέλανε να είναι εξασφαλισμένες)

Η συμπεριφορά τους πέρα από απαράδεχτη, αντεπαγγελματική, είναι απίστευτα ωφελιμιστική και δεν ταιριάζει σε παιδαγωγούς, ιδιοκτήτες παιδικού!

dca8030271.png4b2d857635.png

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Διαφημίσεις

Απίστευτο!!!:shock:

Καλά, δεν ήξεραν τίποτα πιο πριν?...αποκλείεται!

Τους πήρες τηλέφωνο για παράπονα και εξηγήσεις? Είναι τελειωμένη απόφαση?

Παρόλα αυτά, πήρες ιδιωτικούς σταθμούς και δεν έχουν θέσεις? Συνήθως έτσι λένε στην αρχή και στο τέλος δεν αρνούνται μία extra θέση (ακόμα κι αν το τμήμα υπερβαίνει τα 22 παιδάκια...) Πολλές φορές παίρνουν και στα μέσα του χρόνου.

Μην ανησυχείς... θα βρεις σίγουρα άλλον ιδιωτικό σταθμό...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Κοριτσάκι δεν το πιστεύω ρώτησες σε όλους τους άλλους Ηλιοχαμόγελο, μικρή κιβωτός, Ρόουζ μαρί αυτά τα τρία είχα δει εγώ εκτός από το πρώτο σκαλί και ήταν και τα τρία ικανοποιητικά. Δεν θέλω να σε φορτώσω αλλά εκτός από όλα τα άλλα την προσαρμογή του παιδιού στο νέο περιβάλλον δεν την σκέφτονται. Μην στεναχωριέσαι κάτι θα βρεις

FXWyp3.png

Τους πήρα και μου είπαν αυτά που έγραψα παραπάνω και πριν λίγο με πήρανε για να πάω από κει... τους είπα ότι έχω τον μικρό και τον συντροφό μου με πυρετο και δεν μπορώ να παω και να μου πουν απ'το τηλέφωνο. Μου είπε ότι είδε το πάρεντς και γιατί έγραψα αυτά που έγραψα. Ότι γράφω ανακρίβειες ότι με παίρνανε τηλεφωνο για λεφτά (αυτό ήταν το μόνο που τους έμεινε από όσα έγραψα)... Ότι θα μας παίρνανε τηλ κάποια στιγμή να μας ενημερώσουν... Ότι δεν ήξερε ότι ο Θοδωρής ήταν ανάμεσα στα παιδάκια που θα φεύγανε (το ότι ο θοδωρής είναι ο μικρότερος άρα ο πρώτος που θα έφευγε το ξέχασε)... Ότι δεν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα με τους σταθμούς και με το υπουργείο και δεν ξέρω με τι άλλο και δεν θα έπρεπε να μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω (από πότε ένας γονιός έχει υποχρεωση όταν γράφει το παιδί του σε παιδικό να ξέρει για όλα αυτα; )... Ότι και πάλι νωρίς μας ενημερώσανε γιατί κανονικά θα μας ενημερώνανε Σεπτέμβρη... Ότι δεν ξέρω τι προβλήματα αντιμετωπίζουν... Και πολλά άλλα μου είπε και της είπα ...

Η αλήθεια είναι ότι δεν με χαρακτήρισε η ψυχραιμία αλλά αυτή τη στιγμή το τελευταίο που μπορώ να κάνω είναι να είμαι ψύχραιμη!

Εκτός από αντιεπαγγελματική και απαράδεχτη συμπεριφορά, πλέον θεωρώ ότι έχουν και πάρα πολύ θράσος!!! Αν θεωρεί ότι γράφω κάτι που δεν ισχύει να το αναφέρει δεν έχω πρόβλημα να γράψω επώνυμα!

Κοριτσάκι δεν το πιστεύω ρώτησες σε όλους τους άλλους Ηλιοχαμόγελο, μικρή κιβωτός, Ρόουζ μαρί αυτά τα τρία είχα δει εγώ εκτός από το πρώτο σκαλί και ήταν και τα τρία ικανοποιητικά. Δεν θέλω να σε φορτώσω αλλά εκτός από όλα τα άλλα την προσαρμογή του παιδιού στο νέο περιβάλλον δεν την σκέφτονται. Μην στεναχωριέσαι κάτι θα βρεις

Ρωτησα αλλά δεν έχουν τίποτα...

Δεν λες που δεν μετακόμισες τελικά... θα είχες μείνει κι εσύ χωρίς παιδικό και θα ένοιωθα και τύψεις...

εγω δεν καταλαβαινω το εξης .... γιατι οταν ο οποιοσδηποτε σταθμος κανει ατοπιμα περημενει να τουμπεκιασουμε (με το συμπαθιο για τηνεκφραση μας διαβαζουν και σπουδαγμενοι ανθρωποι ...με σταθμους και σχολεια....) να μην μιλαμε, να δειχνουμε κατανοηση στην τσεπη τους ΚΑΙ ΜΟΝΟ ... λες κι εμεις δε εχουμε και παιδια και τσεπη (συχνα πικνα πιο αδεια απο την δικη τους....)

επισης δεν κατλαβαινω γιατι οταν μας αδειαζουν πρεπει να πουμε και ευχαριστω

επισης δε κατανοω για ποιο λογο επιχειρησεις τετοιου τυπου , που εχουν να κανουν με ανθρωπους και συναισθηματα δε δειχνουν την πρεπουσα σημασια και φροντιδα στο αντικειμενο (τα παιδια) αλλα και στα περιφεριακα ...(γονεις)

ξαφνικα ολοι αυτοι οι επιχειρηματιες ....ξημεροβραδιαζονται στα φορουμ να δουν τι εγραψε κανενα γονιος?

ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?

ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????????

τα τηλεφωνα ποιος τα απαντα ρεεεεεεεεεεεε?

ξεχασα

να κανεις κατεγγελια στο συλλογο ιδιωττικων παιδικων σταθμων

και επισης να διαβασει και η κυρια αυτο .....

Το ανώτατο δικαστήριο «πάγωσε» την απόφαση που εξέδωσε πριν από λίγους μήνες ο υπουργός Παιδείας, ο οποίος (με δεδομένο ότι με τον νόμο 3518/06 έγινε πλέον υποχρεωτική η φοίτηση σε νηπιαγωγείο των νηπίων άνω των 5 ετών), γνωστοποίησε ότι «κατά το σχολικό έτος 2008 - 2009 δεν θα λειτουργήσουν τμήματα νηπιαγωγείων εντός παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών».

μονο περισυ επετραπει ταυτοχρονη λειτουργεια...ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ??????

Απ'οτι φαίνεται δεν το ήξερε... ή μαλλον θα έπρεπε να το ξέρουμε εμείς...

Αυτό που με στεναχωρεί ότι οι δασκάλες που είχε ο μικρός ήταν πολύ καλές και πολύ λυπάμαι που δεν θα τις έχει πλέον.

Και με όλα αυτά από Δευτέρα δεν έχω παιδικό... υπέροχα!

πω πω και τωρα Λεγκω?

μιλαμε εχω παθει με αυτο που διαβαζω γιατι αν και δε θα τον στειλω τωρα μου ειχαν συστησει τον παιδκο αυτο και ηταν στις προτεραιοτητες μου...

τα εχω παρει αγρια...

τι θα κανεις?ρωτησες σε ολους?

δεν εχουμε και πολλους ρε γμτ στην περιοχη ..για ρωτα και στα δελφινακια στο παγκρατι καθως και κατι μου ειπαν για εναν εξαιρετικο σταθμο στον Αγιο Αρτεμιο αλλα δεν εχω περισστερα στοιχεια μπορω ομως να μαθω αν θες...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

Ριτάκο μου αν έχεις ακούσει ότι είναι καλός, ζήτα ένα τηλέφωνο αν δεν σου κάνει κόπος! Σε ευχαριστώ πολύ...

Διαφημίσεις

θα ρωτησω και θα επανελθω παντως κοιτα και στα δελφινακια

βρε να δινεις τα λεφτα σου,να εμπιστευεσαι το παιδι σου και να μη σε υπολογιζουν μιλαμε εχω εξοργιστει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΡΤΕΜΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΝΟΟΠΥ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΜΕΤΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Λοιπον μολις πηρα την αδερφη της μητερας που στελνει τα παιδια και μου ειπε για το σταθμο στον αγιο αρτεμιο. οτι λεγεται snoopy αλλα δεν ηξερε το τηλεφωνο και η ιδια λειπει διακοπες..

ας το ψαξουμε λιγο ισως βρουμε το τηλεφωνο αλλιως θα μαθω.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΡΤΕΜΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΝΟΟΠΥ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΜΕΤΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ.

ναι τωρα το ειδα το ιδιο λεμε...

εγω δεν εχω εμπειρια απο οτι μου ειπαν ειναι καλος

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

... Ότι δεν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα με τους σταθμούς και με το υπουργείο και δεν ξέρω με τι άλλο και δεν θα έπρεπε να μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω (από πότε ένας γονιός έχει υποχρεωση όταν γράφει το παιδί του σε παιδικό να ξέρει για όλα αυτα; )... Ότι και πάλι νωρίς μας ενημερώσανε γιατί κανονικά θα μας ενημερώνανε Σεπτέμβρη... Ότι δεν ξέρω τι προβλήματα αντιμετωπίζουν... Και πολλά άλλα μου είπε και της είπα ...

Στον παιδικο που παει το δικο μου παιδι, μας ενημερωσαν οτι τελικα θα επαναλειτουργησει νηπιαγωγείο, εδω και μηνες.... Εσεις κυρια Δε-ξερω-το ονομα-σας πως και σας πηρε τοσο καιρο να το μαθετε? Κ απευθύνομαι σε σας μιας κ διαβαζετε το φορουμ κ πολυ καλα κανετε. Πολλοι συναδελφοι σας το κανουν. Μερικοι μαλιστα "εκμεταλλεύονται" το φορουμ και διορθωνουν το κατα δυνατο τα λαθη τους. Οι υπόλοιποι, διαμαρτύρονται και ζητανε ειτε απο τα μελη, ειτε απο τη διαχείριση να σβησουν τα αντιστοιχα τοπικ γιατι τους δυσφημίζουν (βεβαια συνηθως δεν δυσφημίζουν, απλα αποκαλύπτουν την αληθεια). Εσεις απο οτι φαινεται οτι δεν ανήκετε στη πρωτη κατηγορια....

Οσο για τα προβληματα που αντιμετωπιζετε, με το λιγο που μπορω να σκεφτω, σας κατανοω. Οντως, νομοι, υπουργεια, νομαρχιες, επιλογη προσωπικου γονεις κ πολλα αλλα που δε μου περνανε απο το μυαλο...

Αλλα αν ηταν να τα σκεφτω εγω, θα ημουν εγω διευθυντρια παιδικου σταθμου. Δικη σας δουλεια ειναι, αν δεν τα καταφερνετε παρατήστε τα!

Πως θα σας φαινοταν αν αυριο σας ελεγε η ΔΕΗ "λυπουμαστε, αλλα απο αυριο δε θα παραγουμε πια ρευμα". Θα δειχνατε κατανοηση??? Ξερετε ποσα προβληματα αντιμετωπιζει καθημερινα η ΔΕΗ για να εχουμε ρευμα? Απο προμηθευτες πρωτης υλης, λειτουργια εργοστασιων, περιβαντολλογικους περιορισμους, ρυθμισεις απο υπουργεια κ αντιστοιχες αρχες και και και.... Τα σκεφτήκατε ποτε?

Ποσα τετοια παραδειγματα θελετε?

Προσωπικα μου φαινεται λιγο εγωκεντρική η συμπεριφορα σας... Και αναρωτιέμαι... Μια τετοια συμπεριφορα, πως μπορει να αντιστοιχεί σε εναν καλό παιδαγωγό που ο αλτρουισμός είναι απαραίτητος. Και το χειροτερο ειναι οτι αυτη τη συμπεριφορα, δεν την συναντω πρωτη φορα στον κλαδο....

GwASp3.png

Διαφημίσεις

ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΝΟΥΠΥ,ΤΑ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΙΕΥΘ.ΦΙΛΛΑΙΤΕΡΟΥ 6 ΤΗΛ.2107010512.ΕΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΗΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΝΟΥΠΥ,ΤΑ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΙΕΥΘ.ΦΙΛΛΑΙΤΕΡΟΥ 6 ΤΗΛ.2107010512.ΕΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΗΣ.

Ευχαριστώ πολύ Χαρά μου... θα πάρω Δευτέρα τηλέφωνο και θα σου πω!

καλα εσυ εχεις τον πονο σου ...αλλα εγω επιδη εχω καποια κολληματα ....λοιπον να κανω μια ερωτηση ?

ξερει η κυρια αυτη ρε Λεκω οτι γραφεις εδω?

της εχεις πει δλδ και το νικ σου?

.....

αν οχι ...πως το εμαθε και πως καταλαβε οτι ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ????

ΣΟΡΙ ΑΛΛΑ σε θεματα ασφαλειας στο internet και διαφυλαξης ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΙΤΣ ...(ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΙΑ ...ΣΚΥΛΑ!!!!)

Προφανως καποιος δικος της ή η ίδια η ιδιοκτήτρια του σταθμού,είδε την δημοσίευση επειδή αναφέρετε και η επωνυμία του σταθμού.Επιπροσθέτως,ίσως τα άτομα τα οποία έχουν επιχειρήσεις γύρω από παιδιά,να τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο site για πολλούς και διάφορους λόγους.

Εγώ έχω να πώ...Τώρα ενδιαφέρθηκε η κυρία να καλέσει την Λέγκω απ'το σταθμό???Τώρα που συνειδητοποίησε ότι δεν μπορεί να κλέισει το στόμα της και ίσως φοβήθηκε για το πού μπορεί να φτάσει???Σ'αυτή τη χώρα ένα είναι το μόνο σίγουρο!!!Πρέπει να φωνάξεις,να διαμαρτυρηθείς για να κατακτήσεις το δίκιο σου...Πρέπει να απειλείς και να καταγγέλεις!!!

Όταν όμως έρχεται η ώρα να πάρουν από μας,εμείς πάντα οφείλουμε να είμαστε ορθοί και συνεπείς......

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

σορι βικουλα επιδη το θεμα ειναι σοβαρο κατεμε

και πες το τμημα που ειναι το παιδι της Λεκγω εχει 22 παιδακια ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΡΕ ΑΥΤΗΝ ....ΤΗΝ ΛΕΓΚΩ ΔΛΔ...?

ΕΙΝΑΙ 22 οικογενειες το τμημα ..(πες λεμε) γιατι η λεγκω να ειναι αυτη που τα εγραψε ?

η ανακοινωση ευαισθητων προσωπικων δεδομενων σε 3ους ειναι παρανομη , οπως επισης και η αποκαλυψη του ποιος ειναι πισω απο το νικ (ονομα επιθετο κατοικια )....

αν ηταν ετσι δλδ να γραφαμε ολοι με το ονοματεπωνυμο μας....

Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ,είναι το ενδεχόμενο,η ιδιοκτήτρια του σταθμού καθώς διάβαζε την καταγγελία στο parents,να σκέφτηκε πως αυτά τα οποία αναφέρονται εδώ,ειπώθηκαν και στην ίδια από κάποια μαμά και έτσι να κατάλαβε ποια είναι.

Αν και λίγο κουλό...τι να πώ!!!

Σαφώς και είναι σοβαρό,γιατι μ'αυτή τη λογική,θα πρέπει να παραθέτουμε τα γεγονότα με κάποιες αλλαγές,έστι ώστε να μην καταλαβαίνουν ποιοι είμαστε!

Εν πάση περιπτώση,ας μας διαφωτίσει η Λέγκω!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ?ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΘΕΤΕΙ?ΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΚΘΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

ξεχασα

να κανεις κατεγγελια στο συλλογο ιδιωττικων παιδικων σταθμων

και επισης να διαβασει και η κυρια αυτο .....

Το ανώτατο δικαστήριο «πάγωσε» την απόφαση που εξέδωσε πριν από λίγους μήνες ο υπουργός Παιδείας, ο οποίος (με δεδομένο ότι με τον νόμο 3518/06 έγινε πλέον υποχρεωτική η φοίτηση σε νηπιαγωγείο των νηπίων άνω των 5 ετών), γνωστοποίησε ότι «κατά το σχολικό έτος 2008 - 2009 δεν θα λειτουργήσουν τμήματα νηπιαγωγείων εντός παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών».

μονο περισυ επετραπει ταυτοχρονη λειτουργεια...ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ??????

Αυτός ήταν ο νόμος για την προηγούμενη σχολική χρονιά, διότι έγινε υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο. Με την υποχρεωτικότητα αυτή, το υπουργείο έδωσε άδεια λειτουργίας τμημάτων νηπιαγωγείων μόνο σε σχολεία που είχαν κάποιες προυποθέσεις- κυρίως χώρων. Τα ιδιωτικά σχολεία που δεν πήραν την άδεια ξεσηκώθηκαν διότι επρόκειτο μελλοντικά να γίνει και το προνήπιο υποχρεωτικό και θα έχαναν και τα προνήπια (μεγάλη οικονομική ζημιά η απώλεια δυο τάξεων). Έτσι λοιπόν ύστερα από πολλές πιέσεις και επειδή οι σχολικές υποδομές δεν ήταν επαρκείς για έναν τέτοιο νόμο (έλλειψη κτιρίων, δυσκολία πρόσληψης νηπιαγωγών- ενώ υπάρχουν 8000 και άνω άνεργοι- λίγα ιδιωτικά με άδεια) αποφασίστηκε να επαναλειτουργήσουν τα τμήματα νηπίων στους παιδικούς σταθμούς. Αυτό είναι κάτι που όλοι όσοι είναι στο χώρο (κι εγώ μαζί) το γνωρίζουμε ήδη από το χειμώνα. Οι παιδικοί σταθμοί πρέπει να βρουν εγκαίρως νηπιαγωγούς και όχι βρεφοκόμους για τα νήπια. Το σχολείο λοιπόν το γνώριζε. Ίσως να μην είχε αποφασίσει απλά τι θα κάνει. Αν δηλαδή θα κρατήσει το βρεφικό τμήμα ή αν θα κάνει νηπιακό. Γι' αυτό λοιπόν σε είχε στο περίμενε. Τώρα, για το σχολείο, γιατί δεν κοιτάς και στον Καρέα, δεν είναι πολύ μακριά.

σορι βικουλα επιδη το θεμα ειναι σοβαρο κατεμε

και πες το τμημα που ειναι το παιδι της Λεκγω εχει 22 παιδακια ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΡΕ ΑΥΤΗΝ ....ΤΗΝ ΛΕΓΚΩ ΔΛΔ...?

ΕΙΝΑΙ 22 οικογενειες το τμημα ..(πες λεμε) γιατι η λεγκω να ειναι αυτη που τα εγραψε ?

η ανακοινωση ευαισθητων προσωπικων δεδομενων σε 3ους ειναι παρανομη , οπως επισης και η αποκαλυψη του ποιος ειναι πισω απο το νικ (ονομα επιθετο κατοικια )....

αν ηταν ετσι δλδ να γραφαμε ολοι με το ονοματεπωνυμο μας....

Όντως είναι ένα ερώτημα πως η κυρία είδε το τόπικ κατευθείαν και πως κατάλαβε ποια απ'τις εννιά μαμάδες είμαι. Δεν έχω προβλημα να γράψω δημοσίως το όνομά μου και ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα απλά θα προτιμούσα να επιλέξω εγώ το πότε και κανείς άλλος!!!

Ίσως να μην είχε αποφασίσει απλά τι θα κάνει. Αν δηλαδή θα κρατήσει το βρεφικό τμήμα ή αν θα κάνει νηπιακό. Γι' αυτό λοιπόν σε είχε στο περίμενε. Τώρα, για το σχολείο, γιατί δεν κοιτάς και στον Καρέα, δεν είναι πολύ μακριά.

Το πρόβλημα δεν ήταν ότι είμασταν στο περιμένε αλλά ότι δεν ξέραμε τίποτα... όταν πήρα την επιστολή νόμιζα ότι ήταν τα χαρτιά της καινούργιας εγγραφης.

Ήδη κοιτάμε και Καρέα... αυτό που σκέφτομαι είναι να αφήνω τηλέφωνο μήπως λόγω της γρίπης ακυρωθεί καμια εγγραφή (βρώμικο;:oops:)

Ευχαριστούμε πολύ, πάντως, για τις λεπτομέρειες!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα