Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άσχημη εικονογράφηση παιδικού βιβλίου


Recommended Posts

Αναφέρομαι στο βιβλίο «Ένας καλόκαρδος καρχαρίας», της Λ.Βαρβαρούση, εκδόσεις Παπαδόπουλος. Ένα βιβλίο που μιλάει για την φιλία: Ένας καρχαρίας που όλοι τον φοβούνται και δεν τον παίζουν μέσα στο βυθό γίνεται τελικά φίλος με ένα μικρό ψαράκι.

Στην πρώτη σελίδα του βιβλίου που δείχνει τον καρχαρία που όλοι τον φοβούνται άδικα, θα δείτε ότι ο καρχαρίας καπνίζει πούρο και πίνει μπύρα!!!!! Και την στάχτη του πούρου την έχει τινάξει κάτω στο βυθό!!!

Θα με πείτε ίσως υστερική..αλλά πείτε μου τι θα λέγατε στην 2,5 χρονών κόρη μου χθες το βράδυ που ρώτησε τα εξής:

-Μαμά γιατί ο καρχαρίας καπνίζει;;;( Ως αντικαπνιστές της έχουμε πει ότι το κάπνισμα είναι κακό..αλλά και πάλι..γιατί αλήθεια καπνίζει;;;;)

-Μαμά γιατί πετάει την στάχτη κάτω;;;(Η νονά μας που καπνίζει στο μπαλκόνι φυσικά πετάει την στάχτη της στο τασάκι..)

Και επαναλαμβάνω ότι ο καρχάριας είναι ο καλός ήρωας του βιβλίου που όλοι τον έχουν αδίκως κατακρίνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μετά τι γίνεται? το κόβει το πούρο ο καρχαρίας? γίνεται καλός?? αν ναι... έχει κάποιο νόημα!

 

συμφωνώ...μήπως θέλει να πει ότι και τα άτομα που θεωρούμε περιθωριοποιημένα αξίζουν μια ευκαιρία από όλους μας ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όχι..δεν είναι έτσι..ο καρχαρίας είναι παρεξηγημένος από τα υπόλοιπα ψάρια του βυθού..δεν τον θέλουν γιατί έχει τρομακτική όψη..ενώ αυτός στην πραγματικότητα είναι καλός..Δεν είναι σαν το γουρουνάκι του Τριβιζά στα 3 Λυκάκια που από κακό έγινε καλό..καμμία σχέση..ούτε στην συνέχεια του βιβλίου κάνει καμμιά μετάλαξη χαρακτήρα, ούτε αναφέρεται πουθενά ότι άλλαξε συνήθειες...Και μην φανταστείτε ότι είναι και βιβλίο τύπου Κούντερα..συζητάμε για απλό παιδικό βιβλίο προσχολικής ηλικίας...:?

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη διαβάζοντας την περιγραφή σου (γιατί δεν έχω δει η ίδια το βιβλίο) είναι η εξής:

Το πούρο, η μπύρα και η στάχτες που πετά κάτω ο καρχαρίας υπάρχουν για να μας θυμίζουν πόσο πολύ επηρεαζόμαστε από την εικόνα των άλλων και δε δίνουμε σημασία στο εσωτερικό...

Ένας άσχημος καρχαρίας, που πίνει και καπνίζει εκ πρώτης όψεως δεν είναι και ότι καλύτερο.

Αν όμως το ψάξεις πιο βαθιά θα βρεις πως ο καρχαρίας έχει και όμορφα πράγματα μέσα του που ίσως να μη φαίνονται με την πρώτη ματιά και που αν περιοριστείς στην ρώτη ματιά δυστυχώς δε θα τα δεις ποτέ...

Τελικά ίσως αυτά τα μείον στην εμφάνιση του και τη συμπεριφορά του να υπάρχουν μόνο και μόνο για να τονίζουν τη σημασία του να μην κρίνεις τον άλλο μόνο από τα προφανή αλλά να κοιτάς και τα άλλα που δε φαίνονται με την πρώτη ματιά.

Επίσης ευκαιρία να πείτε στα παιδιά πως οι κακές συνήθειες δεν οφείλονται πάντα στον κακό χαρακτήρα του ατόμου και πως καλό είναι να δίνουμε ευκαιρίες στους άλλους να μας δείξουν και τα καλά στοιχεία τους.

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Δυστυχώς εγραψα ολο το κείμενο του βιβλιου αλλα δεν καταχωρήθηκε (και μου πηρε τοοοοοση ώρα). Δεν αντεχω να το ξαναγράψω :cry: γι αυτο θα σου πω τα εξης:

1. δεν κραταει μπύρα αλλα ενα κοκκινο κουτι τυπου κολα (οι μπύρες νομίζω ειναι πρασινες)

2. οταν προκειται να διαβασεις κατι στο παιδι σου διαβαζετο εσυ πρωτα για να μην βρισκεσαι προ εκπλήξεων

3. το βιβλιο είναι υποκειμένικο

4. θα διαφωνήσω με την διαπιστωση σου ( και εγω είμαι αντικαπνίστρια και τοσο κατα του αλκοολ που στον γαμο μου ήπια πορτοκαλαδα μπλε) αλλα δεν είναι κακοι οσοι πινουν και καπνίζουν, κακες επιλογές κάνουν που εχουν μάλιστα και μεγάλο κόστος και το εχω εξηγήσει και στην κόρη μου που οταν της το διαβασα ηταν συνομιλικη με την δική σου (και δεν θεωρώ την κόρη μου διάνοια;))

Το βιβλιο μιλαει για εναν καρχαρία που το παιζει καμπόσος:

 

"ειμαι τερας φοβερο

κατοικω μες τον βυθο

μοιαζει συνεχως να λεει

μα το θεμα αυτο τον καιει.

Τι επάγγελμα κι αυτο

ψαρι να 'ναι τρομακτικό!

Μολις στριψει στη γωνια

φαινεται η αγωνία.

Δακρυα στα ματια τρεχουν!

"Πως μπορουν και με αντεχουν?

Μολις βγω απο την φωλιά μου

χανω αμέσως την μιλιά μου

παντα κανω τον νταη

για να βρω λιγο φαι"

 

Τελος πάντων διαβαζει μια ανακοίνωση για καλιστεία ψαριων και θεωρει οτι ειναι η ευκαιρία του να δείξει τον αλλο του εαυτό. Ομως μόλις βγαίνει στην πασαρέλα :

 

τα δοντια μου αστραψανε

μεσα στο σκοταδι

κι αυτο για τα θαλασσινα

ειναι κακο σημάδι

 

Γινεται πανικός ολοι φευγουν τρεχοντας και μονο ενα ψαρακι μικρο τοσοδουλι απομένει και τον βρισκει να κλαει. Του λεει λοιπον:

 

Καρχαρία μου σε νιώθω

έχουμε τον ιδιο ποθο.

Θελω και εγω να με προσεχουν

και ολοι φιλο να με εχουν.

 

Γινονται λοιπον καλοι φιλοι και ....

 

Απο τοτε οι δυο φιλοι

αχωριστοι γυρνουν

και στα ρηχα και στα βαθια

ολοι τους αγαπουν.

Στο βυθο καταλαβαν

αυτο που εχει αξια.

Δεν είναι η εμφάνιση που εχει σημασία,

αλλα η ψυχη , τα αισθήματα και η ευαισθησία

Μα πως το πήρες έτσι στραβά? Αν και φοβαμαι τι θα κανω και πως να μην μπλέξει με τετοιες παρέες (εγω να δεις υστερική) πιο πολύ φοβάμαι μην μπλέξει απο αντιδραση!!!

Με ειλικρινή κατανόηση :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...