Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περι δημητριακων


Caralampo

Recommended Posts

Τα λεγόμενα συσκευασμένα «δημητριακά» που πωλούνται στα σουπερμάρκετ γίνονται όλο και πιο δημοφιλή σαν πρωινό για τα παιδιά μας (ή και σαν απογευματινό ή βραδινό σνακ). Διαφημίζονται ως «πλούσια σε φυτικές ίνες, απαραίτητο εφόδιο στο ξεκίνημα της ημέρας και υγιεινή επιλογή». Όμως, η αλήθεια διαφέρει. Μια πιο προσεκτική ματιά στις ετικέτες των «δημητριακών», συμπεριλαμβανόμενων και αυτών της «ολικής άλεσης», που βρίσκουμε στα ράφια του σούπερ μάρκετ, δίνει μια πολύ διαφορετική εικόνα, που αποτελείται από τα άλατα, την κρυμμένη ζάχαρη και τα λιπαρά, πολλά από τα οποία κορεσμένα.

 

Η Consumers International, η διεθνείς οργάνωση καταναλωτών έκανε μία εκτεταμένη έρευνα στα «δημητριακά» σε 32 χώρες παγκοσμίως, και η ΕΚΠΟΙΖΩ παρόμοια έρευνα για την Ελλάδα.

 

Τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε στο blog της ΕΚΠΟΙΖΩ: http://ekpizo.gr/blog/archives/282.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα λεγόμενα συσκευασμένα «δημητριακά» που πωλούνται στα σουπερμάρκετ γίνονται όλο και πιο δημοφιλή σαν πρωινό για τα παιδιά μας (ή και σαν απογευματινό ή βραδινό σνακ). Διαφημίζονται ως «πλούσια σε φυτικές ίνες, απαραίτητο εφόδιο στο ξεκίνημα της ημέρας και υγιεινή επιλογή». Όμως, η αλήθεια διαφέρει. Μια πιο προσεκτική ματιά στις ετικέτες των «δημητριακών», συμπεριλαμβανόμενων και αυτών της «ολικής άλεσης», που βρίσκουμε στα ράφια του σούπερ μάρκετ, δίνει μια πολύ διαφορετική εικόνα, που αποτελείται από τα άλατα, την κρυμμένη ζάχαρη και τα λιπαρά, πολλά από τα οποία κορεσμένα.

 

Η Consumers International, η διεθνείς οργάνωση καταναλωτών έκανε μία εκτεταμένη έρευνα στα «δημητριακά» σε 32 χώρες παγκοσμίως, και η ΕΚΠΟΙΖΩ παρόμοια έρευνα για την Ελλάδα.

 

Τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε στο blog της ΕΚΠΟΙΖΩ:http://ekpizo.gr/blog/archives/282

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα. Μου αρέσουν πολύ τα δημητριακά με γάλα και πρόσφατα αγόρασα βιολογικά, για να γλυτώσω τη ζάχαρη που έχουν τα υπόλοιπα, τελικά όμως δεν ξέρω τι μπορούμε να τρώμε πλέον με ασφάλεια και τι όχι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα. Μία έρευνα την οποία θα μπορούσε να κάνεις καθένας/μια από εμάς άλλωστε.

 

Φυσικά στην τηλεόραση διαφημίζονται σαν ένα πλήρες και ισορροπημένο γεύμα, αλλά τα περισσότερα (ή τουλάχιστον τα πιο νόστιμα) έχουν πολύ ζάχαρη και λιπαρά.

 

Μπράβο Caralampo για τη επαναδημοσίευση στο φόρουμ

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά έχουν περισσότερο αλάτι από τα πατατάκια και περισσότερη ζάχαρη από τα παγωτά;;; είναι δυνατόν;;; Έχει κανείς παγωτό και πατατάκια στο σπίτι να δούμε;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μ'αρεσει που τρωω αυτα τα διαιτητικα για να αδυνατισω...γι'αυτο δεν εχω χασει ουτε γραμμαριο?? Και τα παιδια που δεν πινουν το γαλα χωρις αυτα τι να τους δινουμε?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

η μικρη μου τρελενεται για κορν φλεικς.στο σπιτι μας εχουμε τυπου φιτνεσ ολικης αλεσης.εσεις τι δημητριακα δινεται στα μικρουλια σας???πιστευεται οτι υπαρχουν καλυτερα και χειροτερα...?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου 27 μηνων τρωει τα παντα:shock: θελω να του δωσω δημητριακα ποια ειναι σωστα και αξιοπιστα για να τα καταναλωσει; υπαρχει κατι απο αυτα που κυκλοφορουν στα sm να ειναι σωστα;:roll:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μία ιστορία για τον τρόπο που μεταφέρονται τα δημητριακά.

Ο σύζυγος ταξίδευε πριν χρόνια με κάποια πλοία που μετέφεραν τρόφιμα.

Σε κάποιο από τα ταξίδια του, φόρτωσαν λοιπόν δημητριακά (από τις λεγόμενες χώρες του τρίτου κόσμου). Τα προϊόντα λοιπόν αυτά φορτώνονται σε γερανούς και ύστερα πετιούνται στα αμπάρια του πλοίου όπου βέβαια σουλατσάρουν αρκετοί ποντικούληδες, κατσαρίδες κλπ., μεταφέρονται σε κάποιες αποθήκες σε χώρες της Ευρώπης όπου εκεί τα ψεκάζουνε για να ψοφήσουν τα τυχόν ζωύφια (με τι μη με ρωτήσετε) και συσκευάζονται σε συσκευασίες. Περιττό να σας πω ότι μου έχει απαγορεύσει να μπουν δημητριακά στο σπίτι, και ότι τα παιδιά μου δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To πιστεύω αυτό που λες...

εγώ χθες είδα με τα ματάκια μου σε πολύ μεγάλο γαλλικό super marker ποντικό να τρέχει από το μανάβικο στα χωμάκια του τοστ...

 

Δεν κατάλαβα, και πού είδες το κακό;

Χρειάζονταν μαρουλάκι για το τοστ του το ζωντανό.:mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τους παίρνω βιολογικά. Επίσης έχε στο νου σου να μην παίρνεις τα σοκολατένια (ούτε καν τα βιολογικά) γιατί εμποδίζουν την απορρόφηση του ασβεστίου από τον οργανισμό. Όσο για το ποντικάκι την έκανε ταράτσα μου φαίνεται!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μία ιστορία για τον τρόπο που μεταφέρονται τα δημητριακά.

Ο σύζυγος ταξίδευε πριν χρόνια με κάποια πλοία που μετέφεραν τρόφιμα.

Σε κάποιο από τα ταξίδια του, φόρτωσαν λοιπόν δημητριακά (από τις λεγόμενες χώρες του τρίτου κόσμου). Τα προϊόντα λοιπόν αυτά φορτώνονται σε γερανούς και ύστερα πετιούνται στα αμπάρια του πλοίου όπου βέβαια σουλατσάρουν αρκετοί ποντικούληδες, κατσαρίδες κλπ., μεταφέρονται σε κάποιες αποθήκες σε χώρες της Ευρώπης όπου εκεί τα ψεκάζουνε για να ψοφήσουν τα τυχόν ζωύφια (με τι μη με ρωτήσετε) και συσκευάζονται σε συσκευασίες. Περιττό να σας πω ότι μου έχει απαγορεύσει να μπουν δημητριακά στο σπίτι, και ότι τα παιδιά μου δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό.

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

καλα οχι οτι δεν ξεραμε σε τι συνθηκες μεταφερονται,αλλα τωρα αλλο ειναι να στο λεει καποιος που το ειδε με τα ματια του και αλλο ειναι να το διαβαζεις .....

 

 

εγω να πω την αληθεια τους εδινα σε μια τελευταια προσπαθεια να πινουν και λιγο γαλα μαζι με τα δημητριακα τα παιδια μου,μιας και απο την μερα που κοψαμε το μπιμπερο κοψαμε και το γαλα,αλλα τι να πω ........

μαλιστα ειχαν βοηθηση την κορη μου και στο προβλημα δυσκιλιοτητας που ειχε καποια συγκεκριμενα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να πω την ονομασια τους.........

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο θέμα το φαγητό και οι τροφές γενικότερα. Αν ακούσεις ιστορίες που έχουν ζήσει άτομα τα οποία δούλευαν σε εταιρίες που παρήγαγαν ή επεξεργάζονταν προϊόντα διατροφής , τότε δεν θα τρώγαμε τίποτα....

Δυστυχώς για μας , πιστεύω ότι από όπου και να το ψάξεις είμαστε απροστάτευτοι από παντού, και το αθωότερο για μας φαγητό να είναι δηλητήριο.:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

 Έχω λίγες μέρες που προσφέρω καθημερινά στον μικρό βρώμη με γάλα κ μέλι κ τρώει δύο κουταλιές. Δεν του αρέσει καθόλου. Του εμπορίου δεν μου γεμίζουν το μάτι αν κ ο γιος μου ξετρελαθηκε όταν δοκίμασε του ξαδελφου του! Εσείς τι δημητριακά δίνετε?

 

ΥΓ: διαβάζοντας κάποια posts απ τα παραπάνω ανησυχησα οφείλω να ομολογήσω... :-( 

Link to comment
Share on other sites

δ μπορω να πω οτι το ψαχνω τοσο πολυ

βρωμη τρωει ο μικρος,η μεγαλη οχι.παιρνουμε απο βιολογικα τα ρυζιου η καλαμποκιου,η ολικης που της αρεσουν χωρις ζαχαρη κ αλατι

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

 Έχω λίγες μέρες που προσφέρω καθημερινά στον μικρό βρώμη με γάλα κ μέλι κ τρώει δύο κουταλιές. Δεν του αρέσει καθόλου. Του εμπορίου δεν μου γεμίζουν το μάτι αν κ ο γιος μου ξετρελαθηκε όταν δοκίμασε του ξαδελφου του! Εσείς τι δημητριακά δίνετε?

 

ΥΓ: διαβάζοντας κάποια posts απ τα παραπάνω ανησυχησα οφείλω να ομολογήσω... :-( 

 

 

Δημητριακά αγοράζω 2-3 φορές το μήνα (το κάθε κουτί δεν κρατάει πάνω από  2 μέρες, δεδομένου ότι είμαστε 5 άτομα) σαν εύκολη λύση για πρωινό. Junk food το θεωρώ και δε θα έμπαινα στον κόπο καν να ψάξω μία πιο "καλή" εκδοχή, ούτε μπορώ να φανταστώ κανένα όφελος από την κατανάλωσή τους, απλά είναι μία εύκολη λύση για ώρα ανάγκης, όταν δεν προλαβαίνω να ψήσω αποβραδύς κέικ, κουλουράκια κλπ, δεν έχω αγοράσει ψωμί και δεν υπάρχει γενικά τίποτα λιγότερο τυποποιημένο για να συνοδέψει το πρωινό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρώμη δίνουμε και τις αρέσει, αν και άλλες εποχές την τρώει λιγότερο κι άλλες περισσότερο.

 

Οτιδήποτε άλλο "δημητριακό" έρχεται σε συσκευασία, ανεξαρτήτως μάρκας ή είδους, το θεωρώ ακατάλληλο τόσο για εκείνη όσο και για μένα. Οτι έχω διαβάσει, όπου έχω ψάξει, ότι ντοκυμαντέρ έχω δει, δεν έχει τίποτα το θετικό να αναφέρει για τα συσκευασμένα προϊόντα που ονομάζονται "δημητριακά" και γενικά νομίζω ότι η μόνη πηγή θετικής πληροφόρησης για αυτά τα προϊόντα, είναι οι διαφημίσεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν είμαι φαν των δημητριακών για τον μικρό, προσφέρω βρώμη κι αυτό όχι συνέχεια γιατί μπορεί να λειτουργήσει ως αναστολέας θρέψης. Συνήθως φτιάχνω μάφινς με βρώμη ή μπάρες. 1-2 φορές έχω πάρει από βιολογικό κατάστημα δημητριακά χωρίς ζάχαρη. Mama Anesti είναι λογικό να ξετρελάθηκε, όλα αυτά του εμπορίου είναι τίγκα στη ζάχαρη (και συντηρητικά).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...