Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορυπαντικά


Recommended Posts

τα εχω κι εγω και τα χρησιμοποιω και στο πλυντηριο πιατων.

υπαρχουν 2 τροποι χρησης:

1)να τους πολτοποιησετε μαζι με λιγο νερο στο μουλτι και

2)να ριξετε στο καλαθακι με τα κουταλοπιρουνα κατευθειαν τους καρπους.

να πω την αληθεια εχω κανει μονο το δευτερο.

 

κι εγω πλενω οπως την πιπη στο πλυντηριο ρουχων.καποιες φορες τα βαζω κι ετσι.

αλκυον τα 2 πακετα ειναι παρα πολλα.θα κανεις πανω απο 1 χρονο να τα καταναλωσεις γιατι τα χρησιμοποιεις πολλες φορες.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βάζω 7 πλυντήρια την εβδομάδα (7κιλο πλυντήριο, όχι 5κιλο). Οπότε... δε νομίζω να πάει χαμένο.

 

Αλλά βρήκα άλλο site που δεν έχει περιορισμό ελάχιστης παραγγελίας και το παρήγγειλα από εκεί.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...επειδή είναι πολλές οι 3 σελίδες να τις διαβάσω...παρακαλώ πατήστε μια επανάληψη για τα "φιστίκια" να καταλάβω και εγώ περί τεινως πρόκειται...

 

Πάντως το υγρο πιάτων ειναι πολύ καλο και μυριζει ομορφα...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Soap nuts....

 

Πλύση 1η (βαμβακερα/ανθεκτικά χρωματιστά, 50 βαθμοί Κελσίου):

Πού είναι καλέ ο αφρός;;;

 

Αποτέλσμα.... (μετά το ξεπουπούλιασμα της μπουγάδας) :lol:

1. χμ.... κάποιο απ' όλα μάλλον ξεβάφει... (ελαφρά υποκίτρινο χρώμα, όχι τίποτα το σοβαρό.) Μήπως όμως φταίει το είδος του σαπουνιού;

2. Φρούτο σε μπλουζάκι του μωρού. Δύσκολος λεκές.... δε βγήκε... έχει στάμπες εδώ κι εκεί. Αλλά ούτε το άλλο απορρυπαντικό θα τα κατάφερνε....

3. Λαδιές σε παντελόνια και γενικά λεκέδες.... δεεε φαίνονται. Δείχνουν να καθάρισαν.

4. Μυρωδιά δεν έχουν τα ρούχα.... οκ.

5. Με την απορία έμεινα τελικά... Οπτικά οκ... μάλλον καθάρισε... Καθάρισε όμως πραγματικά ή όσα βλέπει η πεθερά;

 

 

 

Ερωτήσεις....

Αυτό που λέει ότι τα βράζεις σε 3lt νερό και βγάζεις καμιά 70αριά μεζούρες.... το έχει δοκιμάσει καμιά; Εκεί κάπου λέει πως οι βρασμένοι σπόροι κρατάνε για 4 μέρες στο ψυγείο. Ισχύει το ίδιο και για το υγρό απορρυπαντικό που παρασκευάστηκε με αυτούς; Χαλάει δηλαδή μετά από λίγες μέρες;

 

Και ξαναγυρίζω στην πρώτη μου ερώτηση....

αφρός....;! Πού είναι ο αφρός; Είναι σαν το πράσινο σαπούνι που δεν κάνει αφρό ή έκανα κάποιο λάθος;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Dixan & Ariel είναι κατά την γνώμη μου τα καλύτερα απορρυπαντικά της αγοράς. Η διαφορά τους είναι πως το Dixan είναι λίιγο πιο "σκληρό" με τα ρούχα από το Ariel. Τα γαριάζει λιγάκι.

Planet δοκίμασα σε υγρό πιάτων. Μου φάνηκε κάπως αναποτελεσματικό με τους λεκέδες. Δεν ξαναδοκίμασα την μάρκα.

Τα soap nuts, από αυτά που διάβασα εδώ και στην ιστοσελίδα της εταιρείας, μου φαίνονται λίγο μπερδεψοδουλειά κι αποφάσισα να μην τα δοκιμάσω.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από θέμα χρήσης δεν είναι μπέρδεμα...

 

το αν καθαρίζουν όμως... το ψάχνω....

θα γράφω τα αποτελέσματα των δοκιμαστικών μου πλύσεων!

 

Καμιά άλλη;;; Εμπειρίες;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Pipi (ή όποιος άλλος ξέρει), έχεις χρησιμποιήσει τα soap nuts στο πλ.πιάτων? Αν ναι, με τον ίδιο τρόπο όπως στο πλ. ρούχων? Είναι αποτελεσματικά? Στο σάιτ αναφέρεται ότι χρειάζεται και λαμπρυντικό, αλάτι δε χρειάζεται?

 

Και επαναλαμβάνω... :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, λόγω πολυήμερων διακοπών έχω χάσει αρκετά ποστ.

 

Το έχω δοκιμάσει στο πλυντήριο πιάτων. Έβαλα τα σαπουνοκάρυδα στο σακουλάκι και το έδεσα στην πιατοθήκη (για να μην πέσει στην ανέμη και γίνει ζημιά). Δεν χρειάστηκε να τα μουλιάσω σε ζεστό νερό γιατί ούτως ή άλλως το πλυντήριο πιάτων χρησιμοποιεί καυτό νερό για την πλύση. Λαμπρυντικό δεν χρησιμοποίησα αν και υπάρχει ένα οικολογικό που μπορείς να βάλεις. Έκανε ότι κάνουν και τα κοινά απορρυπαντικά πλυντηρίου πιάτων. Δεν είδα κάποια διαφορά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω ακόμα....

έφτιαξα εχθές αυτό που λέει για υγρό καθαριστικό...

Θα δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω στο πλυντήριο.... ως υγρό....

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το παλιό μου απορρυπαντικό και όταν έχω το "κεφάλι" φτιάχνω χαρακτηριστικές πλύσεις για να κάνω τις δοκιμές. π.χ. να έχει διαφόρους τύπου λεκέδες μέσα στην πλύση για να δω αποτελέσματα όσο το δυνατόν σε περισσότερες περιπτώσεις.

 

pipi ευχαριστώ για την προσφορά σου αλλά θα τα κρατήσω....

Θα κάνω τις δοκιμές μου, κι αν δε μείνω ευχαριστημένη απλά δε θα παραγγείλω. Αν μου αρέσει τελικά, θα συνεχίσω να αγοράζω. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, λόγω πολυήμερων διακοπών έχω χάσει αρκετά ποστ.

 

Το έχω δοκιμάσει στο πλυντήριο πιάτων. Έβαλα τα σαπουνοκάρυδα στο σακουλάκι και το έδεσα στην πιατοθήκη (για να μην πέσει στην ανέμη και γίνει ζημιά). Δεν χρειάστηκε να τα μουλιάσω σε ζεστό νερό γιατί ούτως ή άλλως το πλυντήριο πιάτων χρησιμοποιεί καυτό νερό για την πλύση. Λαμπρυντικό δεν χρησιμοποίησα αν και υπάρχει ένα οικολογικό που μπορείς να βάλεις. Έκανε ότι κάνουν και τα κοινά απορρυπαντικά πλυντηρίου πιάτων. Δεν είδα κάποια διαφορά.

 

Pipi ,μια απορία για τα φυστικάκια.Με το μαλακτικό τι γίνεται?Δεν χρειάζεται επειδή έχουν και μαλακτικές ιδιότητες ή απλά δεν βάζεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αυτό κι αυτό και δεν υπάρχει λόγος να βάλω και μαλακτικό. Το μαλακτικό όσο αθώο και να φαίνεται (πχ. προδερμ), αφήνει κατάλοιπα στα ρούχα και δεν το θέλουμε αυτό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΘΑ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ Ή ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ(ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ).ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δοκιμάζω ακόμα....

έφτιαξα εχθές αυτό που λέει για υγρό καθαριστικό...

Θα δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω στο πλυντήριο.... ως υγρό....

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το παλιό μου απορρυπαντικό και όταν έχω το "κεφάλι" φτιάχνω χαρακτηριστικές πλύσεις για να κάνω τις δοκιμές. π.χ. να έχει διαφόρους τύπου λεκέδες μέσα στην πλύση για να δω αποτελέσματα όσο το δυνατόν σε περισσότερες περιπτώσεις.

 

pipi ευχαριστώ για την προσφορά σου αλλά θα τα κρατήσω....

Θα κάνω τις δοκιμές μου, κι αν δε μείνω ευχαριστημένη απλά δε θα παραγγείλω. Αν μου αρέσει τελικά, θα συνεχίσω να αγοράζω. :)

 

Alcyon πώς πάνε τα πειράματα? Περιμένουμε τα αποτελέσματα...:D;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φόρτωσα στον κόκκορα αγαπητή μου. Το κουτί εκεί... κι εγώ τρέχω κι όλο ξεχνάω ή αμελώ να τσεκάρω....

Λίγο με χαλάει η μυρωδια του... Δε θέλω να χρησιμοποιήσω άλλο σκεύασμα χημικά παρασκευασμένο για να απαλλαγώ από αυτή (γιατί τότε έχω το... οικολογικό απορρυπαντικό μου, ποιος ο λόγος να το αφήσω;)

 

Αν συνεχίσω... θα σας το πω πάλι... προς το παρόν... stand-by. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ pipi... θα το κοιτάξω... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα χρησιμοποιω αλλα πλεόν οχι στα ρουχα του Σπυρου γιατι φωνάζει οτι δεν καθαρίζουν...και να σας πω μου εχει αφήσει γενικά λεκέδες και εχω ξαναπλύνει ρουχα που δεν ειχαν κάτι το ιδιαιτερο :( τα χρησιμοποιώ ομως στους 30 και αρνουμαι να ανεβάσω θερμοκρασία οπότε.... ισως βάλω περισσότερα την επόμενη φορα αν και εχω 8 καρπους στο σακουλάκι. Οταν εχω δύσκολους λεκέδες βάζω το ΣΚΙΠ. Για την μυρωδιά δεν με ενοχλεί εχω βεβαια και τις μαλακτικες μπάλες οι οποιες πάλι δεν νομιζω οτι κανουν τίποτα.

Ειναι που συνηθίσαμε τοσα χρόνια στα χημικά και εχουμε τις ίδιες απαιτήσεις απο πιο ηπια προιόντα...εμ δεν γινεται να τα εχεις όλα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια

Πιο απορρυπαντικο χρησιμοποιειτε στα ρουχα στο πλυντηριο και πιο μαλακτικο?

 

Απο τοτε που εμενα με τον πατερα μου περιπου 4 χρονια χρησιμοποιω το ΑΡΙΕΛ clean and fresh σκονη.Εχει και μαλακτικο μεσα.Μου αρεσε στην αρχη ιδιαιτερα η μυρωδια.Δεν εβαζα και μαλακτικο μιας και ειχε μεσα.

Αλλα εχω βαρεθει.Συν οτι πλεον νομιζω οτι δεν καθαριζει τοσο καλα...

ΘΕλω να αλλαξω....Καμια ιδεα?

Ξερω οτι τα υγρα ειναι καλυτερα για το πλυντηριο.Ισχυει?Αλλα μου φενεται οτι δεν διαρκουν οσο η σκονη(βαζω καθε μαρα πλυντηριο και απο 2 φορες μαλιστα)

Βαζω καλγκον σε καθε πλυση.

Μαλακτικο πηρα ΛΕΝΟΡ αλλα περιμενα να μυριζουν τα ρουχα πολυ εντονα(πολυ διαφημηση πολυ καλα λογια απο γνωστους) αλλα τελικα ενα καπακι δεν κανει σχεδον τιποτα.Λες και δεν εχω βαλει....

Τα φωτα σας.Την ΔΕυτερα θα παω να παρω γιατι μου τελειωνει πειτε καμια ιδεα.!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω το ariel σκόνη με σόδα για τα λευκά και το ariel τζελ

για τα σκούρα.Μαλακτικό το lenor αλλά βάζω δύο καπάκια στην κάθε πλύση

και μοσχομυρίζουν οι ντουλάπες.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το skip soft n' fresh με cajoline για τα λευκά, το OMO αιθέρια έλαια για τα χρωματιστά, Persil για τα μαυρα, soflan k woolite για πλυσιμο στο χέρι κ μαλακτικό το Quanto Ελληνικά Νησιά. Γινεται "του απορρυπαντικου" στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Βαζετε αλλο για τα ασπρα και αλλο για τα σκουρα???δεν το ηξερα αυτο!!!\

ΘΑ δοκιμασω 2 καπακια λενορ!

Υποτιθετε ειναι συμπικνωμενο ομως....τλπ...μυριζει πολυ ωραια το μπουκαλι.Αν πετυχει με 2 καπακια θα το κρατησω!!!

(στο σκλαβενιτη σου κανουν εκπτωση 1,50 ευρω με την αγορα 2 λενορ ισχυει ακομα!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...