Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορυπαντικά


Recommended Posts

Μπήκα για τα καλά στην περιέργεια για τα "σαπουνο-φυστικάκια" :P

Αυτά... τα κάνετε τίποτα πριν; Πχ τα σπάτε; Ή απλά τα βάζετε στο πλυντήριο ως έχουν;

 

Διάβασα πως έχουν κι άλλες ιδιότητες (αντιμικροβιακές, καθαριστικές) και... χρησιμοποιούνται και για καθάρισμα ασημικών;;; http://en.wikipedia.org/wiki/Sapindus

 

Καλά.... μέχρι το βράδυ με βλέπω να παραγγέλνω...... :D;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν να σε κατατοπίσω. Εγώ πλένω μόνο στους 40 και τα σκούρα στους 30. ΤΑ νατς έχουν την καλύτερη απόδοση γύρω στους 50-60. Οπότε εγώ βάζω στο πάνινο σακουλάκι που έχουν 5-6 καρπούς, βάζω νερό στο μπρίκι, το βράζω, ρίχνω μέσα το σακουλάκι, αφήνω 5 λεπτά κι ύστερα βάζω το πάνινο σακουλάκι στον κάδο και σε μια μπάλα δοσομετρητή (σαν αυτές που δίνουν μαζί με τα κοινά υγρά απορρυπαντικά) το βρασμένο νερό που πλέον έχει γίνει πολύ παχύρευστο και κίτρινο (έχουν βγάλει δηλαδή οι καρποί το σαπούνι τους). Καθαρίζει τα πάντα χωρίς υπερβολή. Κι εγώ στην αρχή πίστευα ότι θα είναι μάπα με δύσκολους λεκέδες αλλά τελικά είναι πάρα πολύ αποτελεσματικοί. Μαζί πήρα και το λευκαντικό που πουλάει το εκοφαμιλι για να ασπρίζει καλα τα λευκά (κυρίως τις πάνες).

 

εντιτ

Χρησιμοποιούνται και στο πλυντήριο πιάτων, στον κουβά για σφουγγάρισμα κλπ

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς λευκαντικο... αφήνει υπολείμματα στις πάνες;

Σε τι βαθμό τις καθαρίζει; (χωρίς κάποιο βοηθητικό σκεύασμα).

 

Χρησιμοποιώ μόνο απορρυπαντικό (χωρίς μαλακτικό, χωρίς λευκαντικό, χωρίς ενισχυτικό πλύσης) και τα φορμάκια που έχουν λερωθεί από κακάκια (λόγω υπερχείλισης) χρειάζονται 2-3 πλύσεις για να μη φαίνονται σημάδια.

 

Επίσης κάποια ασπρόρουχα τα βάζω στο πιο εντατικό πρόγραμμα που παρέχει το πλυντήριο. (Στους 60, με έξτρα νερό και πρόπλυση και επιλογή για λεκέδες). Κάνει 3:05 ώρες μπουγάδα! Αλλά δε χρειάζεται λευκαντικό.

 

Αφού λες πως οι καλύτερη απόδοση είναι στους 50-60... μια χαρά ακούγεται!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ παραγγέλνεις;

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779

 

Αν όχι... από πού;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τις πάνες τις καθαρίζει μια χαρά χωρίς λευκαντικό. Βάζω ενισχυτικό πανάκι μέσα στις πάνες για τα κακά που είναι disposable οπότε δεν έχω δει τι κάνει με τους κακολεκέδες. Βγάζει όμως αίμα, οπότε κι οι λεκέδες από τα κακα δεν είναι τπτ. Λεκέδες από κακα στα ρούχα φεύγουν μια χαρά χωρίς ίχνη. Στο εντατικό πρόγραμμα που βάζεις θα κάνει μια χαρά δουλειά.

Έχω αγοράσει κι αυτό αλλά δεν το έχω χρειαστεί ακόμα. Μπορείς να το πάρεις και να το χρησιμοποιείς εκεί που είναι πολύ πολύ δύσκολος ο λεκές. Από το εκοφάμιλι τα παίρνω όλα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα μια ερώτηση....

Από πιστοποιήσεις τα άλλα προϊόντα στο ecofamily... πώς πάνε; Δηλαδή... οκ τα σαπουνο-σποράκια... είναι φυτικά προϊόντα... Τα άλλα; Έχουν κάποια πιστοποίηση; Ποια είναι αυτή; (Είναι σαν αυτή που παρέθεσε η sam; )

Λόγω επαρχίας.... έχει +4 ευρώ (μτφ).

Paypal... δε δέχονται απ' ότι είδα....

 

Μπορούμε να τα βρούμε και σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα; Έχει δει καμιά κάτι σχετικό;

 

edit: Πωπω..... "ψήθηκα"! Θα τα δοκιμάσω τα σαπουνο-σπόρια! ;)

Ευχαριστώ pipi για τις πληροφορίες σου!!!! :) :) :) Μέχρι και ο σύζυγος "κόλλησε"... και διαβάζει για τα σπόρια! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαπουνοσποράκια έχουν πιστοποίηση από ECO-CERT και το λευκαντικό έχει λάβει την καλύτερη βαθμολογία από OKOTEST.

Για τα υπόλοιπα λέει και στο σάιτ τους εδώ

Αν παραγγείλεις πάνω από 70 ευρώ είναι δωρεάν η αποστολή. Εμένα να σου πω, σαπουνοσποράκια, λευκαντικά, υγρό για επίμονους λεκέδες, μωρομάντηλα, σαμπουάν και αφρόλουτρα για όλους μας, μαλακτικές μπαλίτσες κλπ, κάπου εκεί μου βγήκε η τιμή. Μια φορά τα αγοράζεις, μετά παίρνει πολύ καιρό για να ξαναβάλεις παραγγελία.

Paypal δεν δέχονται, μόνο πιστωτικές, αντικαταβολές και καταθέσεις σε τράπεζα. Εμένα με βόλεψε πάντως η αντικαταβολή μιας και δεν κατέχω κάρτες κλπ. Στα καταστήματα βιολογικών αν βρεις, η τιμή μάλλον θα είναι μεγαλύτερη. Λογικά.....

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα παρακολουθώντας μία διαφήμιση της planet στην τηλεόραση

διάβασα από κάτω ότι είναι πιστοποιημένα έψαξα και βρήκα το παρακάτω:

 

Το σήμα Eco-label απέκτησε η εταιρεία Rolco, τηρώντας τις αυστηρές προδιαγραφές της Ε.Ε., και αποτελώντας -όπως τονίζεται σε σχετική ανακοίνωση- την πρώτη αμιγώς ελληνική βιομηχανία που αποκτά τη συγκεκριμένη πιστοποίηση. Όπως επισημαίνεται άλλωστε η Rolco αποτελεί συνώνυμο της πρωτοπορίας στο χώρο των απορρυπαντικών και καθαριστικών με αναπτυγμένη οικολογική συνείδηση, στηρίζει την προστασία του περιβάλλοντος όχι με λόγια αλλά με έργα.

 

Στην ίδια ανακοίνωση σημειώνεται ότι η πιστοποίηση των προϊόντων καθαρισμού της σειράς planet με το Ευρωπαϊκό Σήμα Eco-label αποτελεί ουσιαστική απόδειξη της έμπρακτης συμβολής της εταιρείας στην επίλυση των περιβαλλοντικών προβλημάτων.

 

Το Eco-label είναι σήμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εφαρμόζεται σε εθελοντική βάση με σκοπό την επιβράβευση και την προβολή προϊόντων και υπηρεσιών που υιοθετούν πρακτικές που συμβάλλουν στη μείωση της ρύπανσης και γενικότερα στην προστασία του περιβάλλοντος. Θεσπίστηκε από το 1992 και εγγυάται υψηλά επίπεδα ποιότητας τόσο σε επίπεδο αποτελεσματικότητας όσο και σε επίπεδο προστασίας και σεβασμού του περιβάλλοντος.

 

Παράλληλα, σημειώνεται ότι τα planet περιέχουν ενεργά συστατικά 100% φυτικής προέλευσης και βιοδιασπώμενα τασιενεργά συστατικά ώστε να μην επιβαρύνουν το υδάτινο περιβάλλον. Επιπλέον, δεν περιέχουν βόριο και φωσφορικά που συντελούν στο φαινόμενο του ευτροφισμού ενώ οι συσκευασίες τους είναι 100% ανακυκλώσιμες και ασφαλείς για το χρήστη, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην προστασία του περιβάλλοντος με λιγότερα απορρίμματα. Ακόμη, είναι υποαλλεργικά και δερματολογικά ελεγμένα προστατεύοντας με τον τρόπο αυτό την επιδερμίδα από πιθανούς ερεθισμούς. Έτσι, πιστοποιούνται ως αδιαπραγμάτευτοι σύμμαχοι στη συνείδηση των καταναλωτών με οικολογική ευαισθησία, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα εξαιρετικά αποτελέσματα καθαριότητας.

 

Φιλοσοφία της Rolco είναι ότι η προστασία του περιβάλλοντος ξεκινάει από το σπίτι μας, με απλές καθημερινές συνήθειες που εξοικονομούν ενέργεια και με αγορές προϊόντων που σέβονται και δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον.

Τρίτη, 2 Ιουνίου 2009

http://www.capital.gr/news.asp?id=747762#

 

 

Συζητώντας με μία φίλη που διατηρεί σχετικό κατάστημα γνωρίζω

ότι η πιστοποίηση προιόντων ακολουθεί συγκεκριμένες διαδικασίες

και είναι μία χρονοβόρα διαδικασία με αυστηρό πρωτόκολλο.

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να χαρώ; Το πέτυχα το βιολογικό; :D

 

(καλά... τα σαπουνο-φυστικάκια δε θα μου γλυτώσουν θα τα δοκιμάσω. Είπα και σε έναν που έχει κατάστημα με βιολογικά εδώ, και είπε θα το ψάξει για να το συμπεριλάβει στα προϊόντα του).

Άρα μέχρι να τελειώσει το Planet...... δε θα τα έχει φέρει; .... αχχχχ μ'αρέσειιιιιιιι (βάζω 6-7 πλυντήρια των 7 κιλών την εβδομάδα).... Ουφ!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψήνομαι και εγώ για τα φυστικάκια, πάντως να πω τον πόνο μου, μου τέλειωσε το σκιπ και είπα να πάρω πλάνετ, όμως ήθελα να βάλω πλυντήριο και πήρα χύμα σκόνη ντιξάν απο ένα γειτονικό μαγαζί με χαρτικά, η οποία εξολόθρευσε όλους τους παλιούς λεκέδες που δεν καθάριζαν από το σκιπ. Τελικά πήρα και το πλάνετ, για να δηλώσω και εγώ οικολόγα (ασχετο, φυστικάκι οικολογα-τα(σόρυ για την παρένθεση, το φυστίκι θα καταλάβει)) αλλά πειράζει που δεν καθαρίζει τίποτα???? Ετυχε να κάτσω σε ένα πεζούλι και το παντελόνι μου είχε μια μαυρίλα πίσω, η οποία είναι ακόμα εκεί. Τα ωραία μου ευρουλίνια όμως είναι στην τσέπη της ρολκο. Αυτά απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοριτσια δοκιμασε καμια τα σαπουνοφυστικακια? να τα παραγγειλω ( το σκεφτομαι γαιατι μενω στην επαρχια) η να ξαναπαρω πλανετ?

υ.γ χθες η αδερφη μου αγορασε το μεγαλο πλανετ 72 μεζουρων στα carrefour 11.30..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κοριτσια δοκιμασε καμια τα σαπουνοφυστικακια? να τα παραγγειλω ( το σκεφτομαι γαιατι μενω στην επαρχια) η να ξαναπαρω πλανετ?

υ.γ χθες η αδερφη μου αγορασε το μεγαλο πλανετ 72 μεζουρων στα carrefour 11.30..

Πήρα εγώ τους καρπούς αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη, τα ρούχα δεν μυρίζουν καλά και δεν καθαρίζουν κυρίως τα άσπρα. Έβαλα και ενισχυτικό οξυγόνου και υγρό τοπικά στους λεκέδες αλλά τίποτα. Παρήγγειλα και απο το gabi μια σκόνη πλυντηρίου που φτιάχνεται απο τους καρπούς, αυτή είναι πολύ καλύτερη και κοστίζει 10 ευρώ το 1,1κιλό. Είδα και στο καρφούρ έχει βάλει σταντ με πιστοποιημένα οικολογικά καθαριστικά ( το πλάνετ δεν έχει πιστοποίηση). Πήρα ένα μαλακτικό και ταμπλέτες για το πλυντήριο πιάτων και ήταν πολύ καλά θα τα ξαναπάρω.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα ρούχα είναι μυρωδάτα, τότε σημαίνει ότι υπάρχουν κατάλοιπα απορρυπαντικού πάνω τους κι αυτό δεν είναι καλό. Δεν είναι ότι βρωμάνε με τους καρπούς, απλά δεν έχουν την μυρωδιά της φρεσκάδας ή του φρεσκοπλυμένου. Υπάρχει αιθέριο έλαιο που βάζεις μια κουταλιά του γλυκού στη θήκη του μαλακτικού και τα ρούχα έχουν μετά την πλύση ένα "άρωμα" φρεσκάδας. Μόλις στεγνώσουν δεν μυρίζουν καθόλου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

. Είδα και στο καρφούρ έχει βάλει σταντ με πιστοποιημένα οικολογικά καθαριστικά ( το πλάνετ δεν έχει πιστοποίηση). .

 

Σιγά σιγά θα μου πείτε ότι τα παίρνω και από την planet τόσες φορές που έχω γράψει για το θέμα:lol::lol:

 

Tα planet έχουν πλέον πιστοποίηση προφανώς στα ράφια των s/m έχουν

μείνει οι παλιές συσκευασίες πριν την απόκτηση του ευρωπαικού ecolabel

Aν διαβάσεις λίγο πιο πάνω αναφέρω ότι η εταιρεία ανακοίνωσε την απόκτηση του γυρω στις 2-3 Ιούνη και είναι η πρώτη ελληνική εταιρεία που κατάφερε να το αποκτήσει.

 

Παρακάτω βάζω την διαδικασία για το πως μπορείς να αποκτήσεις το σήμα

logo_ecolabel.gif

 

Τα κριτήρια χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

 

1pixel.gif1pixel.gif

Για την απόκτηση του οικολογικού σήματος απαιτούνται τα ακόλουθα βήματα:

1η περίπτωση

diadikasia.gif1pixel.gif1pixel.gif

 

2η περίπτωση

 

 

  • Έρχεται σε επαφή με τους αρμόδιους εξειδικευμένους Συμβούλους.
  • Με τη βοήθεια του Συμβούλου εντοπίζει και υλοποιεί τις κατάλληλες παρεμβάσεις (τεχνολογικές και οργανωτικές) και δημιουργεί ένα Σύστημα έτσι ώστε να ικανοποιούνται οι απαιτήσεις για την απονομή του Πρωτοκόλλου.
  • Εφαρμόζει δοκιμαστικά το Σύστημα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
  • Προετοιμάζει το φάκελο υποβολής και αποστέλλει αίτηση στο Φορέα Πιστοποίησης.

diadikasia3.gif

 

τυχαία παραδείγματα για να ξέρουμε πως περίπου λειτουργούν οι διαδικασίες

πηγή http://www.greendrachma.gr/pilot/ecolabel.php gplaisio_07.gif1pixel.gif

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σε κατατοπίσω. Εγώ πλένω μόνο στους 40 και τα σκούρα στους 30. ΤΑ νατς έχουν την καλύτερη απόδοση γύρω στους 50-60. Οπότε εγώ βάζω στο πάνινο σακουλάκι που έχουν 5-6 καρπούς, βάζω νερό στο μπρίκι, το βράζω, ρίχνω μέσα το σακουλάκι, αφήνω 5 λεπτά κι ύστερα βάζω το πάνινο σακουλάκι στον κάδο και σε μια μπάλα δοσομετρητή (σαν αυτές που δίνουν μαζί με τα κοινά υγρά απορρυπαντικά) το βρασμένο νερό που πλέον έχει γίνει πολύ παχύρευστο και κίτρινο (έχουν βγάλει δηλαδή οι καρποί το σαπούνι τους). Καθαρίζει τα πάντα χωρίς υπερβολή. Κι εγώ στην αρχή πίστευα ότι θα είναι μάπα με δύσκολους λεκέδες αλλά τελικά είναι πάρα πολύ αποτελεσματικοί. Μαζί πήρα και το λευκαντικό που πουλάει το εκοφαμιλι για να ασπρίζει καλα τα λευκά (κυρίως τις πάνες).

 

εντιτ

Χρησιμοποιούνται και στο πλυντήριο πιάτων, στον κουβά για σφουγγάρισμα κλπ

Για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν είχα σκεφτεί να το κάνω, εγώ τους έβαζα κατ ευθείαν με το σακουλάκι στον κάδο και κάτι άσπρα φανελάκια που φορούσα πρώτη φορά τα είδα κιτρινισμένα στις μασχάλες και λέω δεν καθαρίζει..Θα δοκιμασω και έτσι, μακάρι να καθαρίσουν γιατί όντως είναι πολύ οικονομικοί!! Το άρωμα κίτρο το πήρα κι εγώ, δε μένει όμως η μυρωδιά..μήπως κάνεις κι εκεί κανένα κόλπο???

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα πλένεις στους 60+ τότε σίγουρα δεν βγάζουν όλο το σαπούνι που μπορούν.

Απλά το βάζω στη θήκη του μαλακτικού και τα ρούχα έχουν μια πολύυυ απαλή μυρωδιά κίτρου που βέβαια όταν στεγνώνουν δεν υπάρχει, απλά μυρίζουν φρεσκάδα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αυστηρή διαδικασία απόκτησης του eco label, δεν κατατάσσει αυτόματα τα προϊόντα που φέρουν το σήμα στα οικολογικά.

Σύμφωνα με την ίδια την ιστοσελίδα του Eco Label (http://www.eco-label.com/default.htm) τα καθαριστικά που φέρουν το σήμα έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

  • The product has a reduced impact on the aquatic environment
  • It does not contain certain dangerous substances
  • It has a limited effect on the growth of algae in water
  • It is largely biodegradable
  • It uses less packaging
  • It includes information for correct environmental useIt is guaranteed to perform at least as effectively as conventional products.

Με κόκκινο σημείωσα αυτές που θεωρώ λέξεις "κλειδιά".

Περισσότερες πληροφορίες για τις υπόλοιπες κατηγορίες προϊόντων υπάρχουν εδώ http://www.eco-label.com/default.htm, επιλογή Product/Service Categories.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Pipi (ή όποιος άλλος ξέρει), έχεις χρησιμποιήσει τα soap nuts στο πλ.πιάτων? Αν ναι, με τον ίδιο τρόπο όπως στο πλ. ρούχων? Είναι αποτελεσματικά? Στο σάιτ αναφέρεται ότι χρειάζεται και λαμπρυντικό, αλάτι δε χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά έκανε κάποια άλλη κοπέλα δοκιμή τα soap nuts;

 

Είμαι ένα κλικ απόσταση από το να τα αγοράσω.... αλλά θέλει ελάχιστη παραγγελία 20 ευρώ! Δε βρίσκω κάτι άλλο προς το παρόν που να θέλω να προμηθευτώ από εκεί....

Να πάρω 2 πακέτα ή θα βγουν .......... ......... ....... και μετά θα παίζω πεντόβολα με τόοοοοσα σαπουνοφυστικάκια;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...