Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιοδος σε κοριτσάκι 10 ετών


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, ΜΑΡΙΑ ΕΙΡΗΝΗ 2008 είπε:

Help κορίτσια!!! όσες είχατε θέματα με πρωιμη ηβη στα κοριτσάκια σας τελικά κάνατε αναστολή ή όχι και τι απέγινε με την περίοδο και το ύψος του παιδιού??? Με έχουν πελαγωσει οι γιατροί!!!εδω και 9 μηνες κάνω εξετάσεις στην κορη μου που τώρα θα γίνει 9!και εχει μπει στην εφηβεία!!

εμεις δεν καναμε αναστολη, αλλα παρακολουθουσαμε τις ωοθηκες. Αν ειχε δραστηριοτητα στα 9, θα ειχαμε κανει. Και στην 5η που της ηρθε τελικα η περιοδος, ψυχολογικα ηταν δυσκολο. Απο εκει και περα παιζει και ρολο το υψος. Η κορη μου στα 10 ηταν ηδη πανω απο 1,60. Εγω που αδιαθετησα σε ιδια ηλικια ημουν 1,67 και εκτοτε δεν πηρα ποντο. Αν ηταν το παιδι π.χ. 1,30, θα αλλαζαν πολυ τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έκανα καταστολή στην κόρη μου αλλά την ξεκινήσαμε σε ηλικία 7,5 χρονών.

Είχε ξεκινήσει να κάνει ωοθηλάκια. Σταματήσαμε την καταστολή στα 10.

Είναι 12 και ακόμα δεν έχει αδιαθετήσει. Το ύψος της τώρα είναι 158.

Αυτό που μου είχε πεί η ενδοκρινολόγος είναι ότι πολύ σημαντικό ρόλο

παίζουν τα γονίδια του παιδιού στο θέμα ύψος.Επίσης η καταστολή

μου είχε πεί ότι κόβει 2-3 πόντους από το τελικό ύψος του παιδιού.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το παρακολουθείς και να το συζητήσεις

με τον γιατρό του παιδιού.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2009 at 11:15 ΠΜ, loukomamy είπε:

Σας γράφω για το κοριτσάκι μιας πολύ καλής μου φίλης. Η μικρούλα είναι τώρα 10 και τον προηγούμενο μήνα είχε για πρώτη φορά περίοδο άν και το αίμα ηταν ελάχιστο.

 

Αυτό το μήνα όμως έχει περίοδο ήδη 5 μέρες, με αρκετό αίμα, και φαίνεται εξαντλημένη (έχει και πονους στην κοιλιά της...)

 

Μηπως κάποια μανούλα που το έχει περάσει πρόσφατα, ξέρει να μας πει άν είναι φυσιολογικό να κρατάει η περίοδος του παιδιού τόσες μέρες στην αρχή??? Εγω πιστεύω οτι μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος της θα υπάρχουν ίσως ανωμαλίες, αλλά θα εκτιμούσαμε και τη γνώμη μιας ποιο ειδικής μανούλας.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Εγώ προτείνω να συμβουλευτεις τον δικό σου γυναικολόγο και σίγουρα αυτός θα σου πει τι είναι και τι πρέπει να κάνεις.  Μην ανχονεσαι.  Δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα ο κύκλος της και έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα το πρωί η μεγάλη μου κόρη με φώναξε στο μπάνιο και...να η πρώτη μας περίοδος!Πανικοβλήθηκα...Είχαμε συζητήσει ότι κάποια στιγμή θα αδιθετούσε,αλλά όχι και τόσο νωρίς!Είναι μόλις 9 χρονών!Δεν ξέρω τι να κάνω,να την παω σε γιατρό και να την αναστείλουμε;Να το αφήσω;Πείτε μου οι "έμπειρες",γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2019 at 9:02 ΜΜ, Elenipl είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα το πρωί η μεγάλη μου κόρη με φώναξε στο μπάνιο και...να η πρώτη μας περίοδος!Πανικοβλήθηκα...Είχαμε συζητήσει ότι κάποια στιγμή θα αδιθετούσε,αλλά όχι και τόσο νωρίς!Είναι μόλις 9 χρονών!Δεν ξέρω τι να κάνω,να την παω σε γιατρό και να την αναστείλουμε;Να το αφήσω;Πείτε μου οι "έμπειρες",γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

 

Το να την αναστείλετε έχει να κάνει μόνο με το ψυχολογικό κομμάτι. Η αναστολή για λόγους ανάπτυξης, από όσο μας είχαν πει παιδοενδοκρινολόγοι, έχει νόημα μόνο πριν εμφανιστεί η περίοδος, μετά έχει να κάνει με το αν θεωρείς ότι μπορεί ψυχολογικά να μην μπορεί να το διαχειριστεί το παιδί. Από την άλλη και οι επισκέψεις στο γιατρό για εξετάσεις και ενέσεις και αυτές έχουν τη δυσκολία τους, οπότε πρέπει λίγο να το σκεφτείς εσύ με ηρεμία, και να δεις πώς το παίρνει. Έχει φίλη ο γιος μου, 9 ετών, που είναι σε αναστολή από τα 7, και πλέον θα το σταματήσουν, γιατί η ίδια έχει πλέον άρνηση να πάει στο γιατρό - βέβαια έχει τραβήξει και ήδη 2 χρόνια και έχει πια προετοιμαστεί.

Υπάρχουν από την άλλη και οι πρακτικές δυσκολίες που πρέπει να σκεφτείς, και πώς θα επηρεαστούν οι δραστηριότητές της. Π.χ. στην κόρη μου που είναι κολυμβήτρια, είναι ο βασικός λόγος που είχα δεύτερες και τρίτες σκέψεις για να κάνουμε αναστολή, αν και τελικά δεν το κάναμε, γιατί ήταν αρκετά δύσκολο να διαχειριστεί σε μικρή ηλικία το να εξηγεί στον προπονητή γιατί θα χάσει την προπόνηση, να τύχει να αδιαθετήσει στα αποδητήρια ή να έχει μαζί σερβιέτες κλπ και να τη ρωτάνε οι φίλες της, κάποιες και μικρότερες κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/4/2019 at 9:02 ΜΜ, Elenipl είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα το πρωί η μεγάλη μου κόρη με φώναξε στο μπάνιο και...να η πρώτη μας περίοδος!Πανικοβλήθηκα...Είχαμε συζητήσει ότι κάποια στιγμή θα αδιθετούσε,αλλά όχι και τόσο νωρίς!Είναι μόλις 9 χρονών!Δεν ξέρω τι να κάνω,να την παω σε γιατρό και να την αναστείλουμε;Να το αφήσω;Πείτε μου οι "έμπειρες",γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

Καταλαβαίνω τη δική σου ανησυχία, αλλά η ίδια πως το έχει παρει; αν βλέπει εσένα αναστατη δεν θα το δεχτεί καλα και η ίδια. Νομίζω από την αντίδραση της μικρής πρέπει να κρίνεις πως θα συνεχίσεις. Είχα συμμαθήτριες που έμοιαζαν πιο 'γυναίκες ' και δεν ειχαν κανενα θεμα, ειχα αλλες που το έκρυβαν κ έκλαιγαν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η μικρή μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε,αν και πονούσε αρκετούτσικα!Της ήρθαν την Τρίτη πρωι και της τελείωσε εχθές το απόγευμα,με μεγάλη ροή τις 2 πρώτες μέρες και πόνο.

Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιά είναι πιο ιδανική σερβιέτα,τώρα που είναι οι πρώτες φορές.Εγώ της έδωσα σερβιέτες Always platinum και για τη νύχτα τις ultra night.Το σκέφτομαι να της δώσω  και ταμπόν,τι λέτε κάνει σε τόσο μικρή ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Elenipl είπε:

Καλησπέρα και πάλι!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η μικρή μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε,αν και πονούσε αρκετούτσικα!Της ήρθαν την Τρίτη πρωι και της τελείωσε εχθές το απόγευμα,με μεγάλη ροή τις 2 πρώτες μέρες και πόνο.

Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιά είναι πιο ιδανική σερβιέτα,τώρα που είναι οι πρώτες φορές.Εγώ της έδωσα σερβιέτες Always platinum και για τη νύχτα τις ultra night.Το σκέφτομαι να της δώσω  και ταμπόν,τι λέτε κάνει σε τόσο μικρή ηλικία;

Όχι ταμπόν σε καμία περίπτωση και όχι για αρκετά χρόνια ακόμη.

Θα πρέπει να τη δει γυναικολόγος άμεσα έτσι κι αλλιώς, και θα σας δώσει οδηγίες. Υπάρχουν (λίγοι) παιδογυναικολόγοι, θα έλεγα να ξεκινήσετε από εκεί, γιατί ξέρουν και καλύτερα να χειριστούν μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2019 at 12:56 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Όχι ταμπόν σε καμία περίπτωση και όχι για αρκετά χρόνια ακόμη.

Θα πρέπει να τη δει γυναικολόγος άμεσα έτσι κι αλλιώς, και θα σας δώσει οδηγίες. Υπάρχουν (λίγοι) παιδογυναικολόγοι, θα έλεγα να ξεκινήσετε από εκεί, γιατί ξέρουν και καλύτερα να χειριστούν μικρά παιδιά.

Έκλεισα ραντεβού στον γυναικολόγο μου,που εξιδεικεύται σε μικρά παιδιά.Το πότε αδιαθετεί ένα κορίτσι για πρώτη φορά είναι κληρονομικό;Εγώ αδιαθέτησα στην 5η Δημοτικού στα 11 μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Elenipl είπε:

Έκλεισα ραντεβού στον γυναικολόγο μου,που εξιδεικεύται σε μικρά παιδιά.Το πότε αδιαθετεί ένα κορίτσι για πρώτη φορά είναι κληρονομικό;Εγώ αδιαθέτησα στην 5η Δημοτικού στα 11 μου.

 

Από όσο μου είχαν πει, εν μέρει ναι, αλλά όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Σήμερα η μικρή μου αδιαθέτησε πάλι!Έχει πολύ μεγάλη ροή και απίστετους πόνους...Την πήγα αμέσως στο γυναικολόγο και μου είπε πώς έτυχε να έχει και ωορρηξία και περίοδο μαζί!Μάλιστα μου είπε πώς οι επόμενς 5 ημέρες θα είναι οι γόνιμες μέρες της...

Το κοριτσάκι μου μεγάλωσε...Αι στο καλό συγκινήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...