Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιοδος σε κοριτσάκι 10 ετών


Recommended Posts

Μαλλον εγω θα σπασω το ρεκορ εδω....αδιαθετισα 8 χρονων στην Τριτη Δημοτικου....ουτε που καταλαβα τι γινοταν, το μονο που θυμαμαι ειναι ειναι το ποσο πολυ πονουσα και ποσο εξαντλημενη ενιωθα στο σχολειο τις κρυες μερες, δεν εβγαινα απο την ταξη καθολου τα διαληματα μονο για να παω τουαλετα, πολλες φορες δεν με βαστουσαν τα ποδια μου να γυρισω στο σπιτι, χτυπουσα το κουδουνι για να μπω στο σπιτι και καθομουν κατω μεχρι να ανοιξει η μαμα την πορτα, τοτε με επερνε μου εκανε ενα ζεστο μπανιο και με εβαζε στο κρεβατι μου με ενα ζεστο γαλα για να νιωσω καλητερα.

Μεχρι που αδιαθετισα ημουν πολυ ψηλο παιδακι, για 3 χρονια μετα εριξα τρελο μποι λες και ημουν λαστιχο, ημουν το δευτερο ψηλοτερο κοριτσι στο σχολειο, 5η-6η δημοτικου η αναπτυξη κοπηκε μαχαρι, 6η δημοτικου ειμουν 1,64 τοσο ειμαι και τωρα.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαλλον εγω θα σπασω το ρεκορ εδω....αδιαθετισα 8 χρονων στην Τριτη Δημοτικου....ουτε που καταλαβα τι γινοταν, το μονο που θυμαμαι ειναι ειναι το ποσο πολυ πονουσα και ποσο εξαντλημενη ενιωθα στο σχολειο τις κρυες μερες, δεν εβγαινα απο την ταξη καθολου τα διαληματα μονο για να παω τουαλετα, πολλες φορες δεν με βαστουσαν τα ποδια μου να γυρισω στο σπιτι, χτυπουσα το κουδουνι για να μπω στο σπιτι και καθομουν κατω μεχρι να ανοιξει η μαμα την πορτα, τοτε με επερνε μου εκανε ενα ζεστο μπανιο και με εβαζε στο κρεβατι μου με ενα ζεστο γαλα για να νιωσω καλητερα.

Μεχρι που αδιαθετισα ημουν πολυ ψηλο παιδακι, για 3 χρονια μετα εριξα τρελο μποι λες και ημουν λαστιχο, ημουν το δευτερο ψηλοτερο κοριτσι στο σχολειο, 5η-6η δημοτικου η αναπτυξη κοπηκε μαχαρι, 6η δημοτικου ειμουν 1,64 τοσο ειμαι και τωρα.

σαν να περιγραφεις εμενα. επισης αδιαθετησα τριτη δημοτικου και θυμαμαι οτι πονουσα τοσο πολυ που ελεγα αν αυτο το ζω για ολη μου τη ζωη δεν θα το αντεξω. παντα ημουν η ψηλοτερη στην ταξη μου απο αγορια και κοριτσια και θυμαμαι η ψηλοτερη στην πολη μου οταν πηγα 6η δημοτικου!!!!!! ναι!!! καναμε μετρησεις για το αθλητικο γυμνασιο και ημουν η ψηλοτερη σε ολο το νομο!!!!!!! βεβαια απο τοτε δηλαδη απο την 6η δημοτικου δεν ψηλωσα αλλο...μονο 2 ποντους πηρα για να καταληξω στο 1.72

παντως το θυμαμαι πολυ ασχημα γενικα γιατι παντα ειχα κομπλεξ για το υψος επομενως μετα προστεθηκε και αλλο:? γενικα μετα που αδιαθετησα συνεχισα να ψηλωνω για 3 χρονια μετα μας τελειωσε...αλλα ενταξει ειμαι παντως ε???

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

"τα κοριτσια περνουν το υψος απο τον μπαμπα οπως λενε και οι γιατροι οπως τα αγορακια απο τη μαμα τους."

 

 

Ειναι κατι που ακοω για πρωτη φορα αν και συζυγος γιατρου, και μαλλον δεν ισχυει αλλιως θα ειχαμε σχεδον ολες κοντα αγορια. Η αδερφη μου αδιαθετησε 9,5 χρονων και μετα απο αυτο ψηλωσε ελαχιστα και η αληθεια ειναι πως και η εμμηνοπαυση της ηρθε νωρις στα 41 της. Ετσι μαλλον οσες αδιαθετουν νωρις θα πρεπει να κανουν νωρις οικογενεια.

 

Αληθεια πως μπορουν οι γονεις να προλαβουν την αναπτυξη του κοριτσιου και να μην κανουν σφαλμα???

Link to comment
Share on other sites

τα κοριτσια περνουν το υψος απο τον μπαμπα οπως λενε και οι γιατροι οπως τα αγορακια απο τη μαμα τους."

χι....χι....η μαμα μου έιναι 1,50 με τα χερια στην αναταση.... αλλά ο αδελφός μου 2 μετρα ακριβως.....και οταν περπατανε στο μαζί στον δρομο μιοαζουν σαν τον μπολεκ και λολεκ.....και λεει σε γνωστους...ποσο μοιαζει στην μαμα του...!!!!:mrgreen:

!!!ευτυχως που και εγω είμαι 1,73....ουφ ευτυχως πήρα από τον μπαμπά μου......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκορπίνα, αυτός ήταν ο λόγος που ανησύχησα για την κόρη μου. Η συγκεκριμένη μυρωδιά του ιδρώτα της στις μασχάλες, διότι θυμόμουν ότι αυτή η μυρωδιά ήταν κοντά στην έναρξη περιόδου.

Τι άλλο, τακτικό πλύσιμο....

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας πω τη δική μου εμπειρία. Εγώ είχα έναρξη περιόδου στα 12,5.

Η κόρη μου έδώ από το χειμώνα και μετά άρχισαν να μυρίζουν οι μασχάλες της και να βγάζει τριχίτσες στην ήβη.

Ο γιος μου παρακολουθείται από ενδοκρινολόγο λόγω ανωμαλιών του θυροειδή. Όταν είπα στην παιδίατρο, ότι διέκρινα μια κάποια αλλαγή στο σωματότυπο της κόρης μου, αλλά και την ιδιαίτερη μυρωδιά της μασχάλης της, μου είπε να μην ανηστυχώ. Επειδή ωστόσο ανησυχούσα, το είπα στον ενδοκρινολόγο, ο οποίος έγραψε μια πλήρη σειρά εξετάσεων αίματος και ακτινογραφιών, προκειμένου να δούμε αν μπαίνει σε πρώωρη ήβη. Όπως μου εξήγησε, δεν πρέπει τα κορίτσια να αδιαθετούν πριν τα 11-12, διότι είναι αρκετά επιβαρυντικό για την υγεία τους.

Στις εξετάσεις που κάναμε, είναι οριακή και θα τις επαναλάβουμε τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη για να δούμε που βρισκόμαστε. Όταν του εξήγησα ότι συμμαθήτριες του γιου μου έχουν περίοδο από τα 9, μου είπε ότι αυτό είναι σοβαρό σφάλμα των γονέων.

Ιδωμεν....

 

+1

 

το υψος εμένα θα με ανησυχούσε λιγότερο από όλα τα άλλα ....

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σφάλμα? Από πού κι ως πού?

 

φυσικά είναι σφάλμα των γονεων ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ να συμβαινει θεωρώντας το φυσιολογικό και να μην επισκέπτονται ενδοκρινολόγο...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σκορπίνα, αυτός ήταν ο λόγος που ανησύχησα για την κόρη μου. Η συγκεκριμένη μυρωδιά του ιδρώτα της στις μασχάλες, διότι θυμόμουν ότι αυτή η μυρωδιά ήταν κοντά στην έναρξη περιόδου.

Τι άλλο, τακτικό πλύσιμο....

 

το τακτικό πλυσιμο τι θα προσφέρει εαν η μυρωδιά σχετίζεται με την έναρξη της περιόδου?

Εαν το παιδί έχει κι αλλα σημάδια προωρης εναρξης περιόδου χρειάζεται να πάρετε γνώμη παιδοενδοκρινολογου... στην εποχή μας δεν μπορούμε να αφηνουμε τα πράγματα στη τύχη τους...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αδιαθετησα 10 χρονων, ημουν 1.60

με μαμα 1.50 και μπαμπα 1.60

εφτασα 1.70 αλλα ψηλωνα μεχρι τα 14....οχι μετα

αυτο για την περιοδο δεν ισχυει.....ξερω γυναικες που τους ηρθε στα 12 και εχουν ακομα και στα 55, και αλλες τους ηρθε 16 και ειναι 48 και τους σταματησε...

επισης τα παιδια δεν ψηλωνουν με μαθηματικες μεθοδους!!!!

οταν ημουν στα Λυκειο τα παιδακια του γυμνασιου ηταν σαν θαμνοι!!!!

και οταν τελειωσα το σχολειο και μετα βγηκε μια ολοκληρη γενια....Φασουλες!!!

εχω ξαδερφια που εφτασαν 1.93 και 1.95 απο γονεις 1.60

η αληθεια παντως απο ψηλους γονεις κοντα παιδια δεν εχω ακουσει!

ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκορπίνα πριν λίγο καιρό επισκέφτηκα παιδοενδοκρινολόγο για την κόρη μου (σε λίγες μέρες γινεται επτα) γιατι εμφάνισε δυο τρείς σκουρες τρίχες στην ηβική περιοχή. Μια απο τις ερωτήσεις που μου έκανε ήταν και αν μυρίζει ο ιδρώτας της γιατι αυτό θεωρείται συμπτωμα προεφηβείας. Μην το αφήσεις έτσι επισκέψου καποιο παιδοενδοκρινολόγο. Θα της κανουν καποιο ορμονικό έλεγχο και μια εξέταση για οστική ηλικία, οπότε βγαζουν συμπέρασμα για το πότε αναμένεται η προεφηβεία της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το να αδιαθετήσει ενα κορίτσι μετά την ηλικία των 9 ετών είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

Αυτό αν και μπορεί να φαίνεται παράξενο σε κάποιους γονείς, δεν πρέπει να τους τρομάζει.

 

Συνήθως για τα 2 πρώτα χρόνια, υπάρχουν διαταραχές στην ποσότητα, κυκλικότητα και διάρκεια της "περιόδου". Καλό είναι όταν η ποσότητα είναι μεγάλη, ή όταν η διάρκεια ξεπερνά τις 7 ημέρες, ή όταν η "περίοδος" εμφάνιζεται ανά συχνά διαστήματα, οι γονείς να συμβουλέυονται κάποιο Παιδογυναικολόγο. Η πιθανότητα αναιμίας (ως και υπογκαιμίας) είναι σοβαρή.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας - Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
μου ηρθε περιοδος στην δευτερα γυμνασιου.τοτε ημουν 1.58 στο υψος.πλεονειμαι 1.75 οποτε δεν παιζει ρολο η περιοδος.τα κοριτσια περνουν το υψος απο τον μπαμπα οπως λενε και οι γιατροι οπως τα αγορακια απο τη μαμα τους.μην ανησυχεις καθολου!απλα δεν ειναι κακο να κανει εναν ελεγχο στο γυναικολογο γιατι οπως και να το κανεις με βαση την περιοδο πρεπει να επισκεπτεται πλεον γυναικολογο.και στο λεω εγω γιατι απο τοτε που αδιαθετησα ταλαιπωρουμαι με πολυκυστικες.

 

Αυτό που λες ότι οι κόρες παίρνουν το ύψος απότ ους μπαμπάδες μ' αρέσει πολύ αλλά πού το έχεις ακούσει???? Ωραίο θα ήταν αφού ο άντρας μου είναι 1,85 κι εγώ 1,63. Αλλά μάλλον δεν ισχύει. Η μητέρα μου είναι 1,60 και ο πατέρας μου 1,85. Εγώ έγινα 1,63 και η αδερφή μου 1,58

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τη δική μου εμπειρία. Εγώ είχα έναρξη περιόδου στα 12,5.

Η κόρη μου έδώ από το χειμώνα και μετά άρχισαν να μυρίζουν οι μασχάλες της και να βγάζει τριχίτσες στην ήβη.

Ο γιος μου παρακολουθείται από ενδοκρινολόγο λόγω ανωμαλιών του θυροειδή. Όταν είπα στην παιδίατρο, ότι διέκρινα μια κάποια αλλαγή στο σωματότυπο της κόρης μου, αλλά και την ιδιαίτερη μυρωδιά της μασχάλης της, μου είπε να μην ανηστυχώ. Επειδή ωστόσο ανησυχούσα, το είπα στον ενδοκρινολόγο, ο οποίος έγραψε μια πλήρη σειρά εξετάσεων αίματος και ακτινογραφιών, προκειμένου να δούμε αν μπαίνει σε πρώωρη ήβη. Όπως μου εξήγησε, δεν πρέπει τα κορίτσια να αδιαθετούν πριν τα 11-12, διότι είναι αρκετά επιβαρυντικό για την υγεία τους.

Στις εξετάσεις που κάναμε, είναι οριακή και θα τις επαναλάβουμε τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη για να δούμε που βρισκόμαστε. Όταν του εξήγησα ότι συμμαθήτριες του γιου μου έχουν περίοδο από τα 9, μου είπε ότι αυτό είναι σοβαρό σφάλμα των γονέων.

Ιδωμεν....

 

Καλησπέρα ... μπορείς να μου στείλεις σε pm το όνομα του ενδοκρινολόγου σας να πάρω μια 2η γνώμη για την κόρη μου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Θα σας πω τη δική μου εμπειρία. Εγώ είχα έναρξη περιόδου στα 12,5.

Η κόρη μου έδώ από το χειμώνα και μετά άρχισαν να μυρίζουν οι μασχάλες της και να βγάζει τριχίτσες στην ήβη.

Ο γιος μου παρακολουθείται από ενδοκρινολόγο λόγω ανωμαλιών του θυροειδή. Όταν είπα στην παιδίατρο, ότι διέκρινα μια κάποια αλλαγή στο σωματότυπο της κόρης μου, αλλά και την ιδιαίτερη μυρωδιά της μασχάλης της, μου είπε να μην ανηστυχώ. Επειδή ωστόσο ανησυχούσα, το είπα στον ενδοκρινολόγο, ο οποίος έγραψε μια πλήρη σειρά εξετάσεων αίματος και ακτινογραφιών, προκειμένου να δούμε αν μπαίνει σε πρώωρη ήβη. Όπως μου εξήγησε, δεν πρέπει τα κορίτσια να αδιαθετούν πριν τα 11-12, διότι είναι αρκετά επιβαρυντικό για την υγεία τους.

Στις εξετάσεις που κάναμε, είναι οριακή και θα τις επαναλάβουμε τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη για να δούμε που βρισκόμαστε. Όταν του εξήγησα ότι συμμαθήτριες του γιου μου έχουν περίοδο από τα 9, μου είπε ότι αυτό είναι σοβαρό σφάλμα των γονέων.

Ιδωμεν....

 

καλησπέρα. Τελικα τι εγινε? Ειχατε προωρη ηβη? Πώς ελεγαν το γιατρο που σας ειπε οτι ειναι σφαλμα των γονιων να αφηνουν τα παιδια ναδιαδετουν πριν τα 11?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που τώρα μου ήρθε αυτή η απορία που σας διάβαζα. Ίσο πιο νωρίς έρχεται Η περίοδος τόσο πιο νωρίς έρχεται κ η εμμηνόπαυση??? Έχει σχέση το ένα με το άλλο η όχι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ήρθε περίοδος όταν ήμουν 9μιση χρονών και 1.70 ύψος.

Ο πατέρας μου, γιατρός και ο ίδιος, το συζήτησε με συναδέλφους του γυναικολόγους, οι οποίοι θέλησαν να με δουν για να κρίνουν αν χρειαζόταν να πάρω ορμόνες για να "αναβάλουμε" την περίοδο. Όταν με είδαν, και είδαν ότι ήμουν αναπτυγμένη, δεν μου έδωσαν τίποτα!

Πλέον είμαι 1.75.... Αν "αναβάλαμε" την περίοδο ίσως ψήλωνα περισσότερο, αλλά κανείς δεν ξέρει. Προσωπικά δεν θα ήθελα άλλο ύψος!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε περίοδος όταν ήμουν 9μιση χρονών και 1.70 ύψος.

Ο πατέρας μου, γιατρός και ο ίδιος, το συζήτησε με συναδέλφους του γυναικολόγους, οι οποίοι θέλησαν να με δουν για να κρίνουν αν χρειαζόταν να πάρω ορμόνες για να "αναβάλουμε" την περίοδο. Όταν με είδαν, και είδαν ότι ήμουν αναπτυγμένη, δεν μου έδωσαν τίποτα!

Πλέον είμαι 1.75.... Αν "αναβάλαμε" την περίοδο ίσως ψήλωνα περισσότερο, αλλά κανείς δεν ξέρει. Προσωπικά δεν θα ήθελα άλλο ύψος!

 

Μα ήσουν ήδη πολύ ψηλή. Εδώ οι περισσότερες μαμάδες ανησυχούν μήπως τα παιδιά τους δεν ψηλώσουν άλλο..

Η κόρη μου ας πούμε έιναι πάτος στις καμπύλες κάτω κάτω και ύψος και βάρος και είναι δέκα χρονών, θα ήταν μεγάλο πρόβλημα να αδιαθετήσει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ήσουν ήδη πολύ ψηλή. Εδώ οι περισσότερες μαμάδες ανησυχούν μήπως τα παιδιά τους δεν ψηλώσουν άλλο..

Η κόρη μου ας πούμε έιναι πάτος στις καμπύλες κάτω κάτω και ύψος και βάρος και είναι δέκα χρονών, θα ήταν μεγάλο πρόβλημα να αδιαθετήσει τώρα.

 

συμφωνώ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ύψος. Κι εμένα είναι 9 και πολύ κοντούλα πολύ και ξεκίνησε το στήθος και έχω πανικοβληθείσ την ιδέα ότι μπορεί σε 1,5 χρόνο να αδιαθετήσει δλδ στα 10,5 γιατί μετά θα μου γίνει το πολύ 1,50

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ύψος. Κι εμένα είναι 9 και πολύ κοντούλα πολύ και ξεκίνησε το στήθος και έχω πανικοβληθείσ την ιδέα ότι μπορεί σε 1,5 χρόνο να αδιαθετήσει δλδ στα 10,5 γιατί μετά θα μου γίνει το πολύ 1,50

 

Μην πανικοβάλλεσαι. Από περίπτωση γνωστής μου, το κοριτσάκι αδιαθέτησε γύρω στα 10, πέρασαν και 3 μήνες και μετά έκαναν εξετάσεις για να δουν το ενδεχόμενο να της αναστείλουν την περίοδο (δεν ξέρω τι έγινε τελικά).

Δηλαδή και να αδιαθετήσει η μικρή σου μπορείτε να κάνετε τις όποιες κινήσεις τότε. Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι εκ των προτέρων απαραιτήτως, ούτε να αγχώνεσαι προκαταβολικά. Αν συμβεί, το βλέπετε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεσαι. Από περίπτωση γνωστής μου, το κοριτσάκι αδιαθέτησε γύρω στα 10, πέρασαν και 3 μήνες και μετά έκαναν εξετάσεις για να δουν το ενδεχόμενο να της αναστείλουν την περίοδο (δεν ξέρω τι έγινε τελικά).

Δηλαδή και να αδιαθετήσει η μικρή σου μπορείτε να κάνετε τις όποιες κινήσεις τότε. Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι εκ των προτέρων απαραιτήτως, ούτε να αγχώνεσαι προκαταβολικά. Αν συμβεί, το βλέπετε τότε.

 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Είσαι σίγουρη ότι αδιαθέτησε κανονικά?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Είσαι σίγουρη ότι αδιαθέτησε κανονικά?

 

Δεν ξέρω. Έτσι μου είπαν. Ότι αδιαθέτησε κανονικά αλλά δεν έδωσαν σημασία και το έμαθε τυχαία ο παιδίατρος και τους έστειλε για εξετάσεις, μήπως την αναστείλουν... Άρα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αναστολή της περιόδου ακόμα και όταν εμφανιστεί...

(ρώτα κανα γιατρό για να είσαι σίγουρη αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που τώρα μου ήρθε αυτή η απορία που σας διάβαζα. Ίσο πιο νωρίς έρχεται Η περίοδος τόσο πιο νωρίς έρχεται κ η εμμηνόπαυση??? Έχει σχέση το ένα με το άλλο η όχι??

 

 

γιαννα, τα ωάρια που διαθέτει μια γυναίκα είναι συγκεκριμένου αριθμού. Αν η περίοδος ξεκινήσει νωρίς (άρα και το "ξόδεμα" αυτών) τότε λογικό είναι να έρθει νωρίς και η εμμηνόπαυση.

Αλλά το "νωρίς" αυτό δεν είναι συγκρίσιμο μεταξύ διαφορετικών γυναικών. Είναι σε σχέση με το πότε θα ερχόταν η εμμηνόπαυση στη συγκεκριμένη γυναίκα αν αδιαθετούσε πχ στα 12 αντί για τα 9.

Δε μπορείς δηλαδή να πεις οτι εγώ αδιαθέτησα 2 χρόνια πριν από εσένα, άρα θα μπω στην κλιμακτήριο και 2 χρόνια νωρίτερα από εσένα.

Παίζει επίσης ρόλο και ο κύκλος της κάθε γυναίκας. Αλλο να έχεις κύκλο 25ημερών και άλλο 35ημερών ("ξοδεύεις" ωάρια με διαφορετικό ρυθμό)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Help κορίτσια!!! όσες είχατε θέματα με πρωιμη ηβη στα κοριτσάκια σας τελικά κάνατε αναστολή ή όχι και τι απέγινε με την περίοδο και το ύψος του παιδιού??? Με έχουν πελαγωσει οι γιατροί!!!εδω και 9 μηνες κάνω εξετάσεις στην κορη μου που τώρα θα γίνει 9!και εχει μπει στην εφηβεία!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας @ΜΑΡΙΑ ΕΙΡΗΝΗ 2008 μεταφέραμε το ερώτημά σας εδώ. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...