Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιοδος σε κοριτσάκι 10 ετών


Recommended Posts

Σας γράφω για το κοριτσάκι μιας πολύ καλής μου φίλης. Η μικρούλα είναι τώρα 10 και τον προηγούμενο μήνα είχε για πρώτη φορά περίοδο άν και το αίμα ηταν ελάχιστο.

 

Αυτό το μήνα όμως έχει περίοδο ήδη 5 μέρες, με αρκετό αίμα, και φαίνεται εξαντλημένη (έχει και πονους στην κοιλιά της...)

 

Μηπως κάποια μανούλα που το έχει περάσει πρόσφατα, ξέρει να μας πει άν είναι φυσιολογικό να κρατάει η περίοδος του παιδιού τόσες μέρες στην αρχή??? Εγω πιστεύω οτι μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος της θα υπάρχουν ίσως ανωμαλίες, αλλά θα εκτιμούσαμε και τη γνώμη μιας ποιο ειδικής μανούλας.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Edit admin Δείτε και εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα!ειδική δεν είμαι,μανούλα όμως θα γίνω σε λίγο!

πρώτα απ'όλα προτείνω να επισκεφτούν κάποιο γυναικολόγο γιατί σίγουρα εκείνος θα ενημερώσει καλύτερα&την μαμά αλλά&το κοριτσάκι.

η μητέρα μου όπως&η ξαδέρφη μου αδιαθέτησαν στα 10,αλλά λόγω ορμονικού προβλήματος η ξαδέρφη μου ξαναείδε περίοδο στα 14,αντίθετα η μητέρα μου μου απ'τα 10 της ώς&σήμερα στα 50 της αδιαθέτεί κάθε μήνα για περίπου 5-7 ημέρες,οπότε λογικά είναι θέμα οργανισμού.

531op3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα συμμαθητριες που απο τα 10 τους ειχαν περιοδο, και ξερω και μια κοπελιτσα τωρα που κι εκεινης ηρθαν σε μικρη ηλικια. τωρα ειναι 15 περιπου, εχει πονους και δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα. δηλ. μπορει να εχει αυτο το μηνα και να ξαναδει μετα απο 3 μηνες. και σ'εμενα -αν και μου ηρθαν στην γ' γυμνασιου- αργησε να σταθεροποιηθει και σχεδον ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο. καθε 40 μερες, κραταγαν -και ακομα δηλ.- πανω απο εβδομαδα και με πολυ αιμα τις πρωτες 3-4 μερες... ακριβως στις 30 μερες αρχιζαν να ερχονται μηνες μετα την 1η γεννα μου... αλα εξακολουθουν να κρατανε 8 μερες+

βεβαια την 1η φορα που ειχα περιοδο -αν θυμαμαι καλα- κρατησε 3 μερες περιπου με οχι πολυ αιμα και ξαναηρθαν μετα απο 2-3 μηνες παλι...

παντως σιγουρα καλο θα ειναι να κανουν μια επισκεψη σε γιατρο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγω θα σου πω για μενα. Αδιαθετησα στα 11, μαλιστα για 2 μερες πριν αδιαθετησω ειχα 39 πυρετο χωρις λογο. Απο τοτε αδιαθετουσα καθε μηνα κανονικα με περιοδο να διαρκει 6-7 μερες και πολυ αιμα. Ειχα φιλες που αδιαθετησαν απο τα 10. Ρωτηστε κι ενα γυναικολογο αλλα θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

της κορης μου της ηρθε τον χειμωνα αλλα ειναι 12 ετων. Της εχω πει να σημειωνει σε ενα ημερολογιο καθε ποτε της ερχεται. Ξερω κοριτσακι στην ταξη της που εχει απο τα 10. Η περιοδος αρχικα ερχεται ακαταστατα και κρατει πολυ.

Σιγα σιγα θα συγχρονιστειτε οι δυο και θα σας ερχεται σχεδον μαζι με μια ή δυο μερες διαφορα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η γνώμη μου είναι να πάει στον παιδίατρο αρχικά και μετά σε γυναικολόγο.

Το βρίσκω λίγο "βαναυσο" για ενα κοριτσακι 10 ετων να πηγαινει σε γυναικολογο και δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να βοηθήσει ένας γυναικολόγος.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος το πιθανοτερο ειναι να την τρομαξει... παιδιατρος αρχικα ναι... εκτος αν πανε πχ μαζι με τη μαμα, δηθεν γιατι θελει η μαμα να παει και παρει μαζι τη μικρη και συζητησουν....

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γνώμη μου είναι να πάει στον παιδίατρο αρχικά και μετά σε γυναικολόγο.

Το βρίσκω λίγο "βαναυσο" για ενα κοριτσακι 10 ετων να πηγαινει σε γυναικολογο και δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να βοηθήσει ένας γυναικολόγος.

 

Είναι σημαντικό πάντως να ξέρουμε οτι υπάρχει συγκεκριμένη εξειδίκευση στη Γυναικολογία - πρόκειται για τον τομέα "Παιδική και Εφηβική Γυναικολογία".

 

Το Νοσοκομείο Αλεξάνδρα έχει και συγκεκριμένο Τμήμα.

 

ΥΓ: Η μικρότερη πελάτισα του γυναικολόγου μου πριν από δεκαπέντε χρόνια ήταν 3 χρονών...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει εξειδικευμενο τμημα.....αλλα ο γυναικολογος ειναι παντα γυναικολογος.

Εγω προσωπικα θα πηγαινα την κορη μου σε παιδιατρο και με τη δικη του γνωμη στο γυναικολογο.

Εγω πηγα πρωτη φορα σε γυναικολογο στα 15 επειδη νοσηλευομουν σε νοσοκομειο για αρθριτιδα και παρ ολα αυτα δεν μου αρεσε καθολου.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει εξειδικευμενο τμημα.....αλλα ο γυναικολογος ειναι παντα γυναικολογος.

 

 

Επειδή στο συγκεκριμένο τμήμα του Αλεξάνδρα (http://www.hosp-alexandra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=185&Itemid=365) πήγα όταν ήμουν 10.5 χρονών, δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτή τη γενίκευση που αναφέρεις.

 

Στο χώρο του ιατρείου, δεν υπήρχε γυναικολογική καρέκλα, δεν υπήρχαν αφίσες που να παραπέμπουν σε γενετήσια ανατομία και ο γιατρός ήταν ιδιαίτερα προσεχτικός και ευγενικός στην επικοινωνία του.

 

Ούτε έγραψα πουθενά οτι ανέφερες πως δεν υπάρχει εξειδικευμένο τμήμα.

 

Μια απλή επισήμανση έκανα ;)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μενα εγω θα σας μιλησω απο προσωπικη εμπειρια αδιαθετησα οταν ημουν 9 χρονων!!!!ειχα φοβερους πονους καθε μηνα μεχρι και λιποθυμιες,περασα ολα τα σταδια pms οπως λεγεται καταθλιψη κοντα στις μερες μου απιστευτο θυμο μια μερα εσπασα και μια πορτα με μπουνια οι ορμονες μου κανανε κολπα περιεργα για πολλα χρονια...τωρα εχω ηρεμησει κατα πολυ αλλα εχω πολυ μεγαλους κυκλους δηλαδη ανα 35 μερες μπορει και παραπανω και διαρκεια 8 ημερων

η μητερα μου ουδεποτε με πηγε σε κανεναν γιατρο παιδιατρο η γυναικολογο-και πιστευω οτι εκανε καλα διοτι δεν μπορω να σας περιγραψω το αισθημα και μονο στο δημοτικο ολα τα κοριτσακια να κανουν γυμναστικη και εγω να μην μπορω να ειμαι μαζι τους παιδι...εγινα πολυ αποτομα γυναικα,ασε που δεν μπορουσα να περπατησω και καλα σε αυτη την ηλικια με σερβιετα.....αισθανομουνα πολυ ασχημα εστω που η μαμα μου μου ειχε εξηγησει πολλα πραγματα τοτε δεν ηθελα να το ξερει ποτε κανενας τοτε ποσο μαλλον να πει σε εναν ξενο οπως γιατρο οτι εχω περιοδο καλυτερα κρυμμενο στην δικια μου περιπτωση για αυτο πιστευω οτι πρωτα απο ολα θα πρεπει να ρωτηθει το παιδι αν θελει να παει να συζητησουνε για αυτο το θεμα με εναν ειδικο....σεβασμο στο παιδι γιατι ειναι μια ιδιαιτερη πολυ προσωπικη εμπειρια και πρεπει να βιωθει χωρις ταμπου και χωρις φοβο...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με μαζί σου ποπη μπερκ. Κι εμένα μου ήρθε περίοδος στα 11 και ήμουν η μόνη στην τάξη μου. Ντρεπόμουν πολύ, ένιωθα άβολα και περπατούσα σαν πάπια με τη σερβιέτα. Ίσως να έφταιγε και το γεγονός ότι η μητέρα μου ουδέποτε μου είχε μιλήσει για αυτό το τόσο φυσιολογικό γεγονός με αποτέλεσμα να νιώθω μέχρι και ενοχές γι΄αυτό που μου συνέβαινε. Θεωρώ ότι η επίσκεψη σε γιατρό μπορεί να χειροτερέψει τα πράγματα. Την θεωρώ πάντως επιβεβλημένη μόνο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα, όπως υπερβολική αιμορραγία, πόνοι αβάσταχτοι ή απότομες και εμφανείς αντιδράσεις συμπεριφοράς. Εγώ υπέφερα σε κάθε περίοδο και τελικά όταν στα 17 πήγα πρώτη φορά σε γυναικολόγο ανακάλυψα ότι είχα πολυκυστικές ωοθήκες.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!είμαι και εγώ μια που αδιαθέτησα 10 χρονών συγκεκρημένα τον ιούλιο του 88 και μου κρατησε 15 μέρες!!!Το είχα σηζητήσει με την μαμά μου ότι κάποια στίγμη θα αδιαθετούσα και εγώ αλλα δεν περίμενα τόσο νώρις,ενιώθα ντροπή λίγακι στο σχολείο πιο πολύ οταν είχαμε γυμναστηκή που δεν μπορούσα να κάνω,κατα τα αλλα αν το παιδί ενημέροθη απο νωρίς δεν θα αντημετοπήσει μεγάλο πρόβλημα...Το μονό που μπορώ να πώ είναι ότι οταν άρχησα και είχα ερωτηκή επαφή,απο τότε και μετά οταν αδιαθετούσα η πόνοι ηταν αβάστακτη,πόναγα φρικτά στην κοιλίτσα μου!!Ο γιατρός μου είχε πει με τα χρόνια θα μειωθούν κατα πολύ....Εγω το ειδά οταν γέννησα την κορούλα μου κόπηκαν μαχαίρι λες και δεν τους είχα πότε....!!!!!Έχει και τα καλά της η γέννα!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αδιαθέτησα στα 9,5 μου χρόνια, καλοκαίρι ήτανε νομίζω...

Πολύ πόνος και το αίμα κρατούσε πολλές μέρες. 8-10 μέρες συνήθως...

Με έιχε πάει η μαμά μου σε γυναικολόγο φυσικά, και ανακαλύφθηκαν κύστες στις ωοθήκες (πολυκυστικές ωοθήκες), οι οποίες βέβαια μετά από θεραπεία, εξαφανίστηκαν. Συμφωνώ κι εγώ, ότι καλό θα ήτανε να επισκεφθούνε γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

Η κόρη μου αδιαθέτησε το Σεπτέμβριο, 10 ετών ήταν τότε. Η πρώτη φορά ήταν μόνο καφέ 2-3μέρες. Τον επόμενο μήνα της ήρθαν 8 μέρες και πόναγε αρκετά! Βαρέθηκε η κακομοίρα. Από τότε της έρχονται κάθε 28-30 ημέρες κανονικότατα και κρατάνε 6-8 ημέρες. Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Τα θεωρώ φυσιολογικά. Κάθε άτομο είναι ξεχωριστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αδιαθέτησα 11 χρονών και η περίοδος μου είχε κρατήσει 7-8 ημέρες, με πόνους!

Όπως βλέπεις, μόνο σπάνιο φαινόμενο δεν είναι! ;)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Αδιαθετησα μολις τελειωσα την 5η δημοτικου δηλ. γυρω στα 11 και ηταν και καλοκαιρι και ημουν ετοιμη να κανω και μπανιο στη θαλασσα. Αντε τωρα να εξηγησεις σ'ενα 11χρονο οτι πρεπει να περιμενει. Θυμαμαι εκανα προσευχη να μου σταματησει να παω στη θαλασσα. Απο τοτε εχω ασταματητα και κρατανε μια βδομαδα περιπου.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω αδιαθετησα στην πεμπτη δημοτικου προς το τελος και ημουν 11χρονων,απο τοτε εχω καθε μηνα περιοδο που κραταει 6-7μερες και πολυ αιμα..μπλιαχ..πιστευω ειναι καθαρα θεμα οργανισμου μπορει να αδιαθετησεις και 10 μπορει και 17χρονων..

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό πάντως να ξέρουμε οτι υπάρχει συγκεκριμένη εξειδίκευση στη Γυναικολογία - πρόκειται για τον τομέα "Παιδική και Εφηβική Γυναικολογία".

 

Το Νοσοκομείο Αλεξάνδρα έχει και συγκεκριμένο Τμήμα.

 

ΥΓ: Η μικρότερη πελάτισα του γυναικολόγου μου πριν από δεκαπέντε χρόνια ήταν 3 χρονών...

 

Στο συγκεκριμένο τμήμα πήγα όταν ήμουν 15 λόγω ανωμαλιών της περιοδου και ήταν τραυματική εμπειρία. Ενω το πρόβλημα τελικά ήταν απο θυρωειδή στο τμήμα αυτό προτίμησαν χωρις να μου δώσουν να κάνω εξετάσεις και χωρίς να εχω ολοκληρωμένες σχέσεις να με "ψάξουν". Λάθος της μαμάς μου που τους αφησε αλλά ήταν τρομακτικό. Οπωτε σε τόσο μικρη ηλικία των 10 καλύτερα στο παιδίατρο για μια κουβεντούλα και έχει καιρο για γυναικολόγο

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!είμαι και εγώ μια που αδιαθέτησα 10 χρονών συγκεκρημένα τον ιούλιο του 88 και μου κρατησε 15 μέρες!!!Το είχα σηζητήσει με την μαμά μου ότι κάποια στίγμη θα αδιαθετούσα και εγώ αλλα δεν περίμενα τόσο νώρις,ενιώθα ντροπή λίγακι στο σχολείο πιο πολύ οταν είχαμε γυμναστηκή που δεν μπορούσα να κάνω,κατα τα αλλα αν το παιδί ενημέροθη απο νωρίς δεν θα αντημετοπήσει μεγάλο πρόβλημα...Το μονό που μπορώ να πώ είναι ότι οταν άρχησα και είχα ερωτηκή επαφή,απο τότε και μετά οταν αδιαθετούσα η πόνοι ηταν αβάστακτη,πόναγα φρικτά στην κοιλίτσα μου!!Ο γιατρός μου είχε πει με τα χρόνια θα μειωθούν κατα πολύ....Εγω το ειδά οταν γέννησα την κορούλα μου κόπηκαν μαχαίρι λες και δεν τους είχα πότε....!!!!!Έχει και τα καλά της η γέννα!!!!!!:)

 

ετσι και εγω ....ακριβως τα ιδια !!

αδιαθετησα αρχες 5ης δημοτικου , ημουν δλδ 10 ετων κ 4 μηνων !!! κατι το σουτιεν που ηδη φορουσα ( η μονη σε ολο το σχολειο τοτε ) κατι η μεγαλη και αβολη σερβιετα - νανα ( την θυμαστε ? ) με εκαναν να μην θελω να παω σχολειο !!!!

μου κρατουσαν 7 ημερες στην αρχη και μου ερχοντουσαν 30 - 32 μερες ! δεν θυμαμαι να ποναγα ιδιαιτερα ( ημουν αθλητρια κ μου ειχε πει ο γιατρος οτι παιζι κ αυτο ρολο ) . οι πονοι ξεκινησαν οπως της kazianim οταν ξεκινησα την ερωτικη επαφη και ευτυχως απαλλαχτηκα μετα την γεννηση της κορης μου !

να πω εδω οτι εχω να αδιαθετησω , λογω θηλασμου , απο τον μαρτιο του 2008 !!!! καλο εεε?

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω αδιαθετησα στην πεμπτη δημοτικου προς το τελος και ημουν 11χρονων,απο τοτε εχω καθε μηνα περιοδο που κραταει 6-7μερες και πολυ αιμα..μπλιαχ..πιστευω ειναι καθαρα θεμα οργανισμου μπορει να αδιαθετησεις και 10 μπορει και 17χρονων..

 

 

ετσι κι εγω αδιαθετησα πρωτη φορα οταν καλα καλα δεν ειχα κλεισει τα 11. ειδα τον πρωτο μηνα μετα πηδηξα εναν μηνα και μετα σταθερα ειχα καθε μηνα.

τοτε ομως και μεχρι τα 20 μου οι περιοδοι μου κρατουσαν πανω απο μια εβδομαδα (ειχε τυχει να κρατησει και 2 εβδομαδες!) χωρις σταθερο κυκλο και με παρα πολυ αιμα τις πρωτες μερες και αφορητους πονους! ακομα θυμαμαι να κανω εμετο απο τους πονους! :? (αυτα σταματησαν στα 20 που πηρα αντισυλληπτικα)

 

ειναι πλεον πολυ συνηθησμενο τοσο μικρα κοριτσια να βλεπουν περιοδο. εδω λεει στην αμερικη ακομα και κοριτσακια 8 χρονων βλεπουν!!:!::shock::shock:

 

ειναι η εποχη τετοια οι συνθηκες ζωης κτλ που επηρεαζουν την αναπτυξη των παιδιων..

 

καλο θα ηταν ετσι για εναν απλο ελεγχο να παει το παιδι στο γυναικολογο μολις σταθεροποιηθει η περιοδος της μετα απο μερικους μηνες, για εναν υπερηχο και ισως και καποιες ορμονικες εξετασεις. οχι οτι εχει τιποτα το παιδι αλλα ειναι καλο να ξερουμε σαν γονεις την κατασταση στην οποια βρισκεται. εγω για παραδειγαμα ειχα απο μικρη οπως φανηκε υπερπρολακτιναιμια κι αυτο εμποδισε το στηθος μου να μεγαλωσει οσο επρεπε. (μικρο το κακο αλλα παλι...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σε ολεσ σασ.να σας πω κ εγω που ειμαι μαλλον η πιο προσφατη... η κορη μου εγινε 10 χρονων στις 18 αυγουστου κ στις 19 αυγουστου το μεσημερι που γυρισα απο τη δουλεια με φωναξε στο μπανιο κ......να κ η πρωτη μας περιοδος!!!να πω οτι της κρατησαν 4 μερες με αρκετο πονοκοιλο τις 2 πρωτες μερες κ παρα πολυ κακοκεφια...μιλησα με την παιδιατρο η οποια μας ειχε προετοιμασει γιατι ειχαμε τα συμπτωματα της προεφηβειας απο περυσι κ ηταν πολυ καθησυχαστικη. δεν ανησυχω λοιπον,ειναι κατι φυσιολογικο απλα θα προτιμουσα να μη μπει σε αυτη τη διαδικασια απο τοσο μικρη..αυτα κ απο μενα!

TWDAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό πάντως να ξέρουμε οτι υπάρχει συγκεκριμένη εξειδίκευση στη Γυναικολογία - πρόκειται για τον τομέα "Παιδική και Εφηβική Γυναικολογία".

 

Το Νοσοκομείο Αλεξάνδρα έχει και συγκεκριμένο Τμήμα.

 

ΥΓ: Η μικρότερη πελάτισα του γυναικολόγου μου πριν από δεκαπέντε χρόνια ήταν 3 χρονών...

 

το τμήμα αυτό δεχεται με ραντεβού; Είναι πρωί ή απόγευμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μια φίλη μου έχει ένα κοριτσάκι 4 χρονών το οποίο έχει βγάλει έντονες μαύρες τρίχες στο πουλάκι του. Ο παιδίατρος την παρέπεμψε στο Παίδων Αγ. Σοφία για να κανει εξετάσεις για "πρώιμη ήβη". Όπως της εξήγησε, αν τελικά προκύπτει τέτοιο θέμα (που έχει σαν επακόλουθο περίοδο στην ηλικία των 9-10) θα μπορούσε να πάρει αγωγή (δεν ξέρω ακόμα αν είναι φαρμακευτική ή κάτι άλλο) για να μπορέσει να αναπτυχθεί όσο το δυνατόν περισσότερο, και να μην σταματήσει η ανάπτυξη της τόσο νωρίς. Έχει κάνει εξετάσεις και περιμένει τις απαντήσεις τέλος του μήνα.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...