Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφή στο Δημοτικό και εμβόλια: τι γίνετε αν δεν τα έχει κάνει;


katpend

Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγω παλι ρωταω ποιος γονιος που δεν εμβολιαζει το παιδι του απο επιλογη, μπορει να μου υπογραψει εμενα χαρτι πως δε θα κολλησει το δικο μου βρεφος στο βρεφονηπιακο σταθμο καποια ασθενεια για την οποια δεν εχουμε ολοκληρωσει τους εμβολιασμους,? αν μου το υπογραψει ευχαριστως να δεχθω να φοιτησουν μαζι.

 

 

Εγώ πάλι ρωτάω: ποιος γονιός που έχει εμβολιάσει το παιδί του μπορεί να μου υπογράψει ένα χαρτί πως δεν θα κολλήσει το δικό μου παιδί κάποια ασθένεια για την οποία τα εμβόλια καλύπτουν μόνο 10-20%; Ειδικά όταν είναι μικρά τα παιδιά, το σώμα τους μπορεί να παράξει μόνο λίγα αντισώματα, άρα τα παιδιά που εμβολιάζονται σε μικρή ηλικία καλύπτονται σε πολύ μικρό ποσοστό. Αφού ο συνολικός αριθμός των παιδιών που έχουν εμβολιασθεί αλλά δεν έχουν επαρκή αντισώματα(άρα μπορεί να νοσήσουν) είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των παιδιών που δεν έχουν εμβολιασθεί, είναι πιο πιθανό το δικό μου παιδί να κολλήσει από κάποιο εμβολιασμένο παιδί.

 

Ας μου υπογράψει ο γονιός τέτοιο χαρτί και ευχαρίστως να φοιτήσουν μαζί με το δικό μου παιδί. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον τυχον ενδιαφερεται..κριθηκε αντισυνταγματικη η εγκυκλιος περι υποχρεωτικου εμβολιασμου των παιδιων προκειμενου να εγγραφουν στο σχολειο μετα απο παρεμβαση του συνηγορου του πολιτη.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον τυχον ενδιαφερεται..κριθηκε αντισυνταγματικη η εγκυκλιος περι υποχρεωτικου εμβολιασμου των παιδιων προκειμενου να εγγραφουν στο σχολειο μετα απο παρεμβαση του συνηγορου του πολιτη.

 

Γνωρίζεις μήπως πού μπορούμε να βρούμε τη σχετική απόφαση;

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντισυνταγματική έκρινε ο Συνήγορος του Παιδιού την άρνηση εγγραφής των μαθητών στις βαθμίδες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης σε περίπτωση που δεν έχουν εμβολιαστεί. Η απόφαση-βόμβα του Συνηγόρου του Παιδιού, που αφορά χιλιάδες οικογένειας που κάθε χρόνο στην έναρξη εγγραφών στα σχολεία αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα, ύστερα από την αναφορά που κατέθεσε η δικηγόρος που εκπροσωπούσε τρεις συλλόγους, Ειρήνη Αψοκάρδου.

Σύμφωνα με την υπʼ αριθμ. 162670/20474/2013 επιστολή του Συνηγόρου του Παιδιού στο Υπουργείο Παιδείας ύστερα από την αναφορά που κατέθεσε δικηγόρος που εκπροσωπούσε τρεις συλλόγους,η άρνηση εγγραφής των μαθητών στις βαθμίδες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης σε περίπτωση που δεν έχουν εμβολιαστεί παραβιάζει την αρχή της αναλογικότητας, και ως εκ τούτου είναι αντισυνταγματική. Συγκεκριμένα, αν υποθέσουμε ότι επιδιωκόμενος σκοπός είναι η προστασία της δημόσιας υγείας, ο περιορισμός του δικαιώματος της πρόσβασης στην εκπαίδευση δεν είναι ούτε κατάλληλος, ούτε αναγκαίος για την επίτευξη του σκοπού αυτού. Αφενός προβλέπονται ήδη από την νομοθεσία κυρώσεις για τους γονείς για τη μη διενέργεια ορισμένων εμβολίων και αφετέρου, κατά πάγια θέση των ειδικών στο χώρο της υγείας, σε περιόδους που δεν υφίσταται επιδημία, η υποχρεωτικότητα των εμβολιασμών χρησιμοποιείται για την αναγκαιότητα να παραμείνει ενεργός ο μηχανισμός συλλογικής ανοσίας για λόγους προληπτικούς χωρίς ο μη εμβολιασμός των παιδιών να συνιστά κίνδυνο για τα υπόλοιπα εμβολιασμένα παιδιά. Γιʼ αυτό, αρκεί η σημείωση στο ατομικό βιβλιάριο υγείας του μαθητή αν είναι ή όχι εμβολιασμένος και με ποια εμβόλια.

Το ζήτημα έχει τεράστια σημασία για τους γονείς που οφείλουν να εγγράψουν αυτή την περίοδο τα παιδιά τους στα σχολεία και δεν θέλουν ή δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα λόγω της οικονομικής κρίσης να εμβολιάσουν τα παιδιά τους με τα προβλεπόμενα, από το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών, εμβόλια. Στο εξής, οι διευθυντές των σχολείων δεν θα μπορούν να μη δέχονται τα μη εμβολιασμένα παιδιά ή να αρνούνται την επανεγγραφή τους γιʼ αυτό το λόγο.

Αντίθετα, ο Συνήγορος του Παιδιού, παρόλο που αναγνωρίζει ότι όταν δεν υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος για τη δημόσια υγεία, ο υποχρεωτικός εμβολιασμός που διενεργείται χωρίς τη συναίνεση του εμβολιαζόμενου ή του έχοντος τη γονική μέριμνα συνιστά προσβολή της προσωπικότητας και παραβιάζει τη θεμελιώδη υποχρέωση σεβασμού της αξίας του ανθρώπου, τελικά, αποφαίνεται ότι η υποχρεωτική αναγκαιότητα ή μη της διενέργειας των εμβολιασμών ανήκει στην αρμοδιότητα της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγιεινής του Υπουργείου Υγείας, καθώς πρέπει να απαντηθεί από ειδικούς στο χώρο της υγείας.

Δ.Ν. Δικηγόρος ΠαρʼΑρείω Πάγω Ειρήνη Αψοκάρδου

τηλ. 6972423733

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα!!

ξαναποσταρω στο θεμα διοτι ηρθε με το καλο η ωρα να παει και ο μικρουλης μας σχολειο και ενω με την κορη ολα πηγαν καλα-εκανε ελαχιστα μεχρι 6 μηνων και μετα τιποτα- ο γιος μας ειναι εντελως ανεμβολιαστος....ισχυει αραγε το παραπανω? εχει καποιος παρομοια εμπειρια φετινη?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου καλο, τελικα εκανα τις εγγραφες-την κορουλα μας στην πρωτη και το γιο μας στα προνηπια- ως εξης...με την κορη δεν ειχα τοσο μεγαλο θεμα διοτι εχω κανει καποια ως περιπου 6 μηνων...και κατι φαινεται στο βιβλιαριο...το θεμα μας ηταν με το παλικαρακι μας....η παιδιατρος-εξαιρετικη κατα τα αλλα- ωριοταν οτι δεν εχουμε κανει κατι στο παιδι και τι τυχεροι ημασταν και τα λοιπα..τεσπα...ανεγραψε στο ατομικο δελτιο υγειας οτι ο μικρος δεν ειναι εμβολιασμενος διοτι η αδελφη του παρουσιασε αλλεργικη αντιδραση σε προηγουμενο εμβολιασμο και οτι μας εγινε συσταση ΑΜΕΣΑ να αποτανθουμε σε παιδοαλλεργιολογο για να μπουμε σε σχημα εμβολιασμων...τη συνεχεια δεν την ξερω-αν θα εχω δηλ. θεμα με την πρωτοβαθμια, αφου μολις σημερα ενεγραψα τα παιδια-.Την προηγουμενη εβδομαδα μιλησα παντως με την υπευθυνη των εκπαιδευτικων θεματων στη δικη μας πρωτοβαθμια-νησι- και μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα, εαν αναγραψει ο γιατρος επανω στο ατομικο δελτιο τον ορο-ιατρικη αντενδειξη για εμβολιασμο-. Εμενα η γιατρος δεν το εγραψε ετσι, παρα μονο περιγραφικα οπως σου ειπα...δεν μπορουσε λεει διοτι δεν ηταν γεγονος που συνεβη στην ιδια...σεβαστο απο μια αποψη...γενικα απο οτι μου ειπε θα δημιουργηθει θεμα με το λομπι-αυτη τη λεξη χρησιμοποιησε- των γονιων που δεν εμβολιαζουν τα παιδια τους...νομιζω πια οτι ολοι οι γιατροι πιεζουν μεθοδευμενα για τους εμβολιασμους....και εγω καθε φορα που πιανω το θεμα ταλανιζομαι...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ρωταω ποιος γονιος που δεν εμβολιαζει το παιδι του απο επιλογη, μπορει να μου υπογραψει εμενα χαρτι πως δε θα κολλησει το δικο μου βρεφος στο βρεφονηπιακο σταθμο καποια ασθενεια για την οποια δεν εχουμε ολοκληρωσει τους εμβολιασμους,? αν μου το υπογραψει ευχαριστως να δεχθω να φοιτησουν μαζι.

συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου και προσθέτω και άλλες περιπτώσεις παιδιών που δεν είναι εμβολιασμένα λόγω σοβαρών ιατρικών καταστάσεων (και όχι φανταστικών αλλεργειών), και φοιτούν στα σχολεία έρχόμενα αντιμέτωπα με δυνητικά επικύνδινα ανεμβολίαστα παιδιά...

 

ογκολογικά παιδιά (ένα ογκολογικό παιδί εν χημιοθεραπεία, καθώς και για κάποια χρόνια μετα δεν εμβολίαζεται κατά κανόνα) το παιδί αυτό πάει σχολείο

παιδιά με νευρολογικά προβλήματα στα οποία αντενδύκνονται κάποια εμβόλια

παιδια που εμφάνισαν αλλεργεια επικύνδινη πορεί να μη μπορέσουν να κάνουν κάποια εμβόλια

νεογέννητα (τα κρατα η μαμα αγκαλία καθώς παίρνει το μεγαλύτερο παιδί από το σχολείο)

 

και άλλες κατηγορίες παιδιών

 

αυτά; ποιος θα εγκυηθεί για την δικιά τους ασφάλεια;

 

αλλά... όταν τα παραπάνω παιδιά παιδιά θα νοσηλευονται στο λοιμοδών (γιατί η υγεία τους κλονίζεται και η ζωή τους απειλήται και με μια ανεμοβλογιά)

και η μανούλα τους θα καρδιοχτηπά για το αν θα βγάλουν τη νύχτα...

κανείς (που έχει επιλέξει να μην εμβολιάσει το παιδί του) δε θα αναλάβει την ευθύνη...

αυτός θα συνεχίσει να δογματίζει για τα πόσο κακά είναι τα εμβόλια ... και ας ψυχοραγεί το άλλο παιδάκι από δικιά της επιλογή

 

αυτές είναι οι αδικίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλησπέρα....

ήρθε ο καιρός να γράψουμε τον μικρό στο νηπιαγωγείο, αλλά και εμείς δεν έχουμε κάνει εμβόλια λόγω αλλεργικής αντίδρασης, ψάχνοντας κατέληξα ότι χρειάζεται βεβαίωσης ιατρικής αντένδειξης. Ξέρετε κάποιον γιατρό που δεν έχει πρόβλημα στο να δώσει τέτοια βεβαίωση; Γιατί ο παιδίατρός μας επιμένει στο να γίνουν κάποια εμβόλια, αλλά εμείς είμαστε αντίθετοι γιατί μια φορά της παθαίνεις και δε θέλουμε δεύτερη.

Περιοχή Θεσσαλονίκη ή και Αθήνα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...