Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!!

Το όνομα μου είναι Αλεξάνδρα και έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών και έχω ένα πρόβλημα..Ενώ έτρωγε κανονικά και μάλιστα αρκετά για την ηλικία της, ξαφνικά άρχισε να αρνείται πεισματικά το γάλα της.Και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά το πρώτο ρέψιμο κι ενώ πηγαίναμε να φάμε και το υπόλοιπο δεν δεχόταν με τίποτα ούτε καν να της βάλεις το μπιμπερό στο στόμα!!Σήμερα κάναμε υπέρηχο αλλά δόξα το Θεό τίποτα από παλινδρόμηση και οισοφαγίτιδα.Αποφάσισα να της δίνω κάθε 3 ώρες να φάει και απ'όσο θέλει!Εχω στεναχωρηθεί πολύ με το θέμα γιατί φοβάμαι πως δεν θα πάρει καθόλου βάρος ή ότι έχει κάτι το οποίο δεν φαίνεται..

:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χωρις να ειμαι ειδικος, θα ηθελα να σου πω οτι αυτο μπορει να συμβει οταν βγαζει δοντακια, οταν δεν εχει κανει καλα τα κακακια του αλλα και γενικα περνανε φασεις τα μωρακια μας...

 

Δεν τρωει καθολου ή απλα δεν τρωει πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τρωει πολυ.Δηλαδή τρωει 150-200ml ανα γευμα.Απλα το δικο μου το μπουμπουκακι ειναι υπναρου και το 1ο γευμα ειναι στις 10 το πρωι!!Η παιδιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω.Ετσι εκανα 3ωρα γευματα και οσα τρωει!Δεν εχω καταλαβει ποσα ml πρεπει να τρωνε την μερα!

Link to comment
Share on other sites

Felicita καλησπέρα.

Κατα τη γνώμη μου η ποσότητα που τρώει είναι ικανοποιητική έως καλή μπορώ να πω για μωράκι 3,5 μηνών. Πόσο περισσότερο έτρωγε πριν;

Τα γεύματα πόσα είναι την ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τρωει το παιδι. Εμενα οταν ηταν 3,5 μηνων δεν εφαγε ποτε πανω απο 150ml ανα γευμα. Μην ανησυχεις τοσο πολυ. Οσο παιρνει βαρος ολα καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η άποψή μου είναι να μην της βάλεις ακόμη πρόγραμμα (αν 3 ώρες που λες).... άστην να πεινάσει (να κλάψει δηλαδή) και τότε θα φάει όσο θέλει...

Θεωρώ επίσης ότι τα 150-200 είναι υπεραρκετά για ένα μωράκι 3 1/2 μηνών...

Εμένα ο δικός μου είναι 5 1/2 μηνών και έχουμε κολλήσει στα 180. Αφού όμως αναπτύσεται φυσιολογικά... δεν ανησυχώ....

Από ανάπτυξη η δικιά σου πως πάει;;; Αν πάει καλά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι ένα παιδι πρέπει να τρώει περίπου 120 με 150 ml για καθε κιλό του ανα 24ωρο. Ενα παιδι ας πουμε 8 κιλών πρέπει να τρωει περίπου 940 με 1200ml το 24ωρο. Αρα αν τρωει 5 γεύματα των 180ml μεσο όρο τη φορα νομιζω ειναι μεσα στα φυσιολογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά το πρώτο ρέψιμο κι ενώ πηγαίναμε να φάμε και το υπόλοιπο δεν δεχόταν με τίποτα ούτε καν να της βάλεις το μπιμπερό στο στόμα!!

 

Εχω μια απορία, τι εννοείς στο πρώτο ρέψιμο; Της βγαζεις το μπιμπερό απ' το στόμα για να ρευτεί; Αυτο απ' οτι ξερω το κάνουν μόνο στα νεογέννητα και όχι απαραίτητα. Μήπως το παιδί λαμβανει το μηνυμα οτι "τελειωσαμε" και μετά δεν θελει να συνεχίσει; Δοκίμασε να μην της βγαζεις το μπιμπερο να δουμε πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ FELICITA,

 

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ. ΕΝΩ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ 210-240ml, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ 120-150ml ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΠΙΝΕ ΑΛΛΑ 20-50ml ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΕ- ΜΟΝΟ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΟΥΝΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΟΥΡΩΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ. ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑ- ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟ, ΟΥΤΕ ΓΡΙΝΙΑ- ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΔΙΑΘΕΤΟΣ ΗΤΑΝ. ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ 10 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ - ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ(ΚΙΛΑ).

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωει τιποτα...

Οταν λεμε τιποτα τιποτα...

Πινει μονο ελαχιστο νερο (φαινεται και απο τα τσισα αυτο γιατι ξυπναει το πρωι στεγνος και κατα τη διαρκεια της μερας κανει ελαχιστα) Και ολη την ημερα θα φαει 4-5 κουταλιες απο το φαγητο του, μισο γιαουρτακι και κανα δυο κουταλιες κρεμα η φρουτοκρεμα.. Γανα εννοειτε ουτε να το φτυσει.. στριβει γωνια μολις το δει..

Εχει αδυνατισει αισθητα...

Πρεπει να εχει σιγουρα το κιλο που πηρε οταν πρηστηκε απο την κορτιζονη μην σαν πω και παραπανω..

Στην αρχη θεωρησα οτι ηταν λογω που δεν μπορουσε να ανασανει καλα (λογω βρογχιτιδας παλι) αλλα τωρα πραγματικα ανησυχω.. Για να φαει κατι πρεπει να τον αφησουμε να κανει ζηλια πχ να παιζει με τα κινητα, να βγαζει ολα τα πραγματα απο τα ντουλαπια και να τα κοπαναει κατω... που ξεγελιεται γελαει ανοιγει το στομα και του χωνω κουταλιες (τις μισες τις φτυνει..)

Τι να κανω να τον αφησω? Ο γιατρος λεει να μην τον πιεζουμε και να του δινουμε συχνα και μικρα γυεματα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ σε απόγνωση βρίσκομαι!!!

Τις τελευταίες 5-6 μέρες αρνείται να φάει τη φρουτόκρεμα,το μεσημεριανό και το απογευματινό γεύμα. Με το ζόρι και με πολύ προσπάθεια πίνει γάλα, ενώ μόλις εχθές κατάφερα να του δώσω λίγη φαρί λακτέ.........

Βεβαια τα ούλα του είναι τούμπανο αλλα πότε θα σκάσουν τα δοντια, άγνωστο! :evil::evil:

Ελπίζω σήμερα να είναι μια καλύτερη μέρα..........

(Ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα βάρους, αφού ζυγίζει 10.800, πάλι καλά!)

 

Υπομονή κορίτσια και γρήγορα περαστικά μας! :wink:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Αρνειται πεισματικα απο χθες στις 9 να πιει γαλα, ουτε το πρωι το ηπιε και τωρα με τη φρουτοκρεμα δεν ανοιγει με τιποτα το στομα. Την ξεγελασα και τις εχωσα 2-3 κουταλιες! Τι τρεχει ρε παιδια;;;;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια... μια υποθεση κανω τωρα.. μηπως παιζει καμια ιωση που κοβει τηνορεξη? Συνατησα τρεις γνωστες κοπελες με μωρα στο δρομο και εδω και μια βδομαδα δεν τρωει κανενα... συμπτωση?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

παντως ιωση κυκλοφορει...απο χτες η μικρή ειναι χαλια ...το βραδυ ανεβασε πάνω από 39 πυρετο η κακομοιρα...αφου ξυπνησαμε να τη δουμε και ηταν στη κουνια της καθιστη, εκαιγε στο πυρετο και της πηγαμε το νερο της και ηπιε όλο το ποτηρι...ευτυχως της πεφτει με αντιπυρετικά...ελπίζω να της περασει σύντομα γιατι δε μπορω να το βλεπω έτσι :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

παντως ιωση κυκλοφορει...απο χτες η μικρή ειναι χαλια ...το βραδυ ανεβασε πάνω από 39 πυρετο η κακομοιρα...αφου ξυπνησαμε να τη δουμε και ηταν στη κουνια της καθιστη, εκαιγε στο πυρετο και της πηγαμε το νερο της και ηπιε όλο το ποτηρι...ευτυχως της πεφτει με αντιπυρετικά...ελπίζω να της περασει σύντομα γιατι δε μπορω να το βλεπω έτσι :cry::cry:

 

bizeli περαστικά στη μικρή, ελπίζω να είναι ήδη καλυτερα.

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Και η ζουζούνα μου εδώ και τρεις μέρες δυσκολεύεται με τη φρουτόκρεμα. Ενώ τις πρώτες φορές την έτρωγε εύκολα και γρήγορα τώρα ούτε τη μισή δεν τρώει.

Το ρυζάλευρο βέβαια το κατασπαράζει, αλλά το βράδυ πάλι που τη θηλάζω δεν τρώει όσο έτρωγε.

Δεν παραπονιέμαι όμως γιατί το μπουλουκάκι μου είναι ήδη υπέρβαρο όπως λέει και η παιδίατρος (9800 περίπου).

Απλά πιστεύω πως περνάνε φάση. Το θέμα είναι να μη τα πιέζουμε :wink: γιατί όταν πεινάσουν θα φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τωρα αλλαξαμε... ξυπναει το πρωι και θελει αβγο.. Αν δεν φαει αβγο δεν βαζει τιποτα στο στομα του... Μετα ξανατρωει κανα κομματακι τοστ η τυροπιτα (οτι δει εμενα να τρωω αλλα μιλαμε για ελαχιστο) και μετα τρωει το μεσημερι ολο του το φαγητο, που θελει να το βλέπει στην κατσαρωλα να βραζει και να το ανακατευει (οποτε αναγκαστικα το ζεσταινω σε κατσαρωλακι) και μετα με βοηθαει να το λιωσουμε και το κανει να..

Το απογευμα τρωει μισο γιαουρτι το πολυ, στο οποιο επιμενω παρα πολυ γιατι δεν πινει γαλα με τιποτα και μετα το βραδυ εχει ξελιγωθει στην πεινα οποτε ξανατρωει φαγητο, παλι με την ιδια μεσημεριανη διαδικασια...

Αλλα γαλα ουτε σταγονα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...