dkat

δημοσιο-9μηνη ανατροφή τέκνου

Recommended Posts

Αυτο δεν το καταλαβα mamacita

""""Έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά η διοίκηση λέει ότι όλες θα πρέπει να γυρίσουν 11 μήνες μετά τον τοκετό, όχι την ΠΗΤ, δηλαδή αν γεννήσεις 10 μέρες νωρίτερα, θα γυρίσεις στη δουλειά 24 μέρες νωρίτερα, γιατί έχεις απ' την αρχή χαμένες 14 μέρες (2,5 μήνες μετά την ΠΗΤ + 9 μήνες κάνουν 11,5 και όχι 11 που σου δίνουν αυτοί), χάνεις κι άλλες 10 γιατί γεννάς νωρίτερα, να λοιπόν 24 μέρες άδειας στον βρόντο!!! ""

Γνωστη μου εβαλε ΠΗΤ 15 μερες μετα την κανονικη για να κερδίσει μερες. Και κανενας δεν της ειπε τιποτα. Ασε που γεννησε μολις μπηκε στο μηνα της οποτε οι δυο μηνες μετρησαν απο την ημερα της ΠΗΤ. Εγω εχω ΠΗΤ 22/4 αλλα θα γεννησω 27/3 δηλ. θα χασω σχεδον ενα μηνα;;;;; Δε νομιζω. Ουτε το ΙΚΑ δεν το κανει αυτο.

Διαφημίσεις

Ditop, αν δουλεύεις στην Αγροτική Τράπεζα και ζητήσεις το 9μηνο αυτό ακριβώς θα σου συμβεί. Συνάδελφός μου που γέννησε πρόωρα γύρισε 2 μήνες νωρίτερα Από το καλοκαίρι το παλεύω το θέμα. Σκέφτομαι να πάω στο Συνήγορο του Πολίτη, αλλά η ΑΤΕ πήγε τις καθαρίστριες στον Άρειο Πάγο, τον Συνήγορο θα φοβηθεί; Στείλε π.μ. να συνεννοηθούμε, να μαζευτούμε κάμποσες μπας και βρούμε το δίκιο μας!!!

Κοριτσια μια που ανοιξατε θεμα με τις αδειες, να σας ρωτησω αν ξερετε....εχω εδω και ενναμισυ χρονο διορισμενη στο δημοσιο. Εχω γεννησει και διανυω το 9μηνο.Τον Μαιο πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια αλλα εχω κηλη και πρεπει να τη εγχειρησω.Το ερωτημα μου ειναι αν διακοψω την αδεια ανατροφης και παρω αναρρωτικη θα την χασω την υπολοιπη ή θα συνεχιστει μετα την αναρρωτικη;

Υπερπολύτεκνη!!!

Κοριτσια μια που ανοιξατε θεμα με τις αδειες, να σας ρωτησω αν ξερετε....εχω εδω και ενναμισυ χρονο διορισμενη στο δημοσιο. Εχω γεννησει και διανυω το 9μηνο.Τον Μαιο πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια αλλα εχω κηλη και πρεπει να τη εγχειρησω.Το ερωτημα μου ειναι αν διακοψω την αδεια ανατροφης και παρω αναρρωτικη θα την χασω την υπολοιπη ή θα συνεχιστει μετα την αναρρωτικη;

Από όσο γνωρίζω αυτό δεν μπορεί να γίνει δλδ το 9μηνο δεν διακόπτεται παρά μόνο έαν θέλει κάποιος να πάρει μειωμένο ωράριο ή για την παρακολούθηση του σεμιναρίου μονημοποίησης.Αυτά που σου αναφέρω υπάρχουν στην διευκρινιστική εγκύκλιο του υπαλληλικού κωδικα:

Αριθμ. Πρωτ.:ΔΙΔΑΔ/Φ.51/ 590 /οικ. 14346/29.5.2008 Χορήγηση αδειών σύμφωνα με τον Υπαλληλικό Κώδικα και τον Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων.

και συγκεκγιμένα στην παράγραφο 11 γράφει:

11.Μετατροπή διευκολύνσεων ανατροφής τέκνου.

Ο γονέας υπάλληλος που δικαιούται τη διευκόλυνση ανατροφής παιδιού μπορεί, καταρχήν, με βάση τις ανάγκες του, όπως αυτός εκτιμά, να επιλέξει ένα από τα δύο ευεργετήματα, δηλαδή του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας των εννέα μηνών. Κατ΄ εξαίρεση και για πολύ σοβαρούς λόγους επιτρέπεται για μία μόνο φορά η αλλαγή στην πρώτη προτίμηση (σχετική η υπʼ αρ. 50/2001 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό Εσωτερικών).

και λίγο πιο κατω:

Σημειώνεται ότι δεν είναι δυνατή η τμηματική χορήγηση του εννιαμήνου, το οποίο και πρέπει να εξαντλείται στο σύνολό του καθώς λαμβάνεται για συνεχές χρονικό διάστημα. Κατ΄ εξαίρεση είναι δυνατή η διακοπή του εννιαμήνου προκείμενου ο υπάλληλος να παρακολουθήσει το σεμινάριο της υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης.

Δεν αναφέρει πουθενα αν μπορεί να δια κοπεί το 9 μηνο με αναρρωτική αλλά η κονονική άδεια μπορεί...στην ίδια εγκύκλιο γράφει.....

5. Ασθένεια υπαλλήλου κατά τη διάρκεια κανονικής άδειας

Στην περίπτωση που ο υπάλληλος ασθενήσει κατά τη διάρκεια της κανονικής του άδειας, υποχρεούται να ενημερώσει άμεσα την υπηρεσία του και για τη χορήγηση της αναρρωτικής άδειας εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 56 του ΥΚ και του άρθρου 63 του ΚΚΔΚΥ. Η χορήγηση αναρρωτικής άδειας διακόπτει, όπως είναι αυτονόητο, την διανυόμενη ως τότε κανονική άδεια. Μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας, ο υπάλληλος επιστρέφει στην υπηρεσία του και δεν συνεχίζεται η διακοπείσα κανονική άδεια για το υπόλοιπο διάστημα. Η άδεια αυτή χορηγείται ύστερα από νέα αίτηση του υπαλλήλου.

Τέλος το 9 μηνο διακόπτεται και μεταφέρεται και σε περίπτωση άδειας κύησης κάπου το έχω και αυτό αλλά αυτή την στιγμή δεν μορώ να το εντοπίσω για να στο δείξω......πάντως εσύ για καλό και για κακό ρώτα και το γραφείο προωπικού μήπως υπάρχει και κάτι αλλο που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου......Ελπίζω να βοήθησα.....

Λοιπον,

νομιζω οτι σε καθε υπηρεσια του Δημοσιου ισχυουν τα ιδια αλλα με καποιες παραλλαγες!!Ας πουμε στους εκπαιδευτικους επειδη το εψαξα πολυ καλα ισχυουν τα παρακατω:Δικαιουμαστε 2 μηνες αδεια τοκετου πριν την ΠΗΤ και 3 μηνες αδεια λοχειας μετα ακομη κι αν πεσει μεσα στον Ιουλιο-Αυγουστο( δηλ. αν γεννησεις 30.06 η αδεια λοχειας ισχυει μεχρι 30.09).Επειτα δικαιουμαστε 9μηνη αδεια ανατροφης τεκνου η οποια δινεται αντι του μειωμενου και μπορει να την παρει κανεις μεχρι το παιδι να παει 4 ετων και επισης μπορει να την σπασει αν πεφτει μεσα το 2μηνο του καλοκαιριου!

Τωρα οσον αφορα την λεγομενη επαπειλουμενη:οι μηνες που θα παρουμε αφαιρουνται απο τις αναρρωτικες μας!Αν μια υπαλληλος δεν εχει πολλα χρονια υπηρεσιας η ειναι νεοδιοριστη και δεν εχει αρκετους μηνες αναρρωτικης τοτε της χορηγουν ειδικη αδεια εγκυμοσυνης χωρις κανενα κωλυμα!Το ιδιο θα γινοταν αν για παραδειγμα ενας νεοδιοριστος εσπαγε το ποδι του κι επρεπε να μεινει στο νοσοκομειο 4 μηνες-θα του χορηγουσαν ειδικη αναρρωτικη δεν θα τον απελυαν!!!

Ααα,και κατι ακομη:υπαρχει νομος που λεει οτι η αδειες που ισως χρειαστει μια υπαλληλος για προγεννητικο ελεγχο δεν γραφονται καθολου ουτε ως αναρρωτικες αρκει να εχει ειδοποιηθει-ενημερωθει εγκαιρως ο προισταμενος της για την εγκυμοσυνη.

καλημερα!

στους εκπαιδευτικους η 9μηνη άδεια ανατροφής δεν ''σπάει΄''!!!

υπάρχει και σχετική εγκύκλιος και μόλις μίλησα με την υπεύθυνη αδειών.

n8l134tiu.png

Αληθεια???Ειχα διαφορετικη ενημερωση...τι να πω?μπορει να μην μου το ειπαν καλα γιατι και στις διευθυνσεις δεν εχουν και πολυ καλη ενημερωση ολοι οι υπευθυνοι υπαλληλοι!!!Να φανταστεις εγω οταν κατεληξα να τηλεφωνησω στην υπευθυνη αδειων στο υπουργειο πλεον αντεδρασε με υφος που την ενοχλησα...Θα το ξανακοιταξω λοιπον κι εγω αν και δεν με αγγιζει φετος!!

Γεια σας κοριτσια, χρειαζομαι τα φωτα σας! Μετα απο 5 μηνες ανεργια,Μολις προσληφθηκα με 11 μηνη συμβαση σε δημο. Ειμαι 5 μηνων εγκυος. Η συμβαση μου ληγει 31 Ιουλιου του 2012. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε, μετα το 4μηνο τοκετου-λοχειας κτλ, που ληγει 31 Μαρτιου, δικαιουμαι το 6 μηνο που δινει ο οαεδ? Γνωριζω οτι δεν ειναι δυνατο να παρω και τους 6 μηνες αφου δε θα υφισταται συμβαση. Εστω τους 4 μηνες απο τους 6 μεχρι τη ληξη της συμβασης? Καμμια με παρομοια περιπτωση? helppppp!!!!!!!!!!!!!

εγω που εργαζομαι με συμβαση σε νοσοκομειο δεν δικαιουμαι 6μηνο γιατι λεει οτι εργοδοτης μου ειναι το δημοσιο...αλλα μετα μπορεις σιγουρα να παρεις τιν ισοχρονη αδεια (δηλαδη το μειωμενο ωραριο μαζεμενο) οση σου αναλογει μεχρι να ληξει η συμβαση...εμενα η λοχεια ληγει 17/9 και απο 18/9 εως 15/10 θα εχω ισοχρονη.....για να βεβαιωθεις παρε στα κεντρικα του οαεδ και ρωτα...τονισε τους οτι δουλευεις σε δημο γιατ κι εμενα σην αρχη μου ελεγαν οτι δικαιουμαι και μετα οχι.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Διαφημίσεις

ok δηλαδη αν καταλαβα καλα,μπορεις αντι για χρηση του μειωμενου ωραριου να παρεις για το διαστημα που σου αναλογει μαζεμενη αδεια. Θα περασω απο τον οαεδ καλυτερα γιατι απο το τηλεφωνο....σωθηκαμε! Να σαι καλα σ ευχαριστω!

στο οαεδ δεν ξερουν την τυφλα τους............εγω πεδευτηκα πολυ...στον οαεδ της περιοχης μου δεν ξερουν ακομα...κανε μου λενε τα χαρτια σου και αν τα εγκρινουν...αλλα αν δεν τα εγκρινουν που ειναι και το πιο πιθανο, θα ειμαι εκτεθιμενη στη δουλεια μου....τριτη θα παω οαεδ για να εισπραξω την συμπληρωματικη παροχη μητροτητασ.θα ρωτησω και θα σου πω....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Καλησπερα..εγω ειχα πιθανη ημερομηνια τοκετου 21/9 /11 και γεννησα 12/9.Απ την υπηρεσια μου εχω φυγει απο τον Ιανουαριο του 2011 λογω επαπειλουμενης κυησης,πηρα σημερα τηλ. το γραφειο προσωπικου και δεν μου εδωσαν να καταλαβω ποτε πρεπει να γυρισω στη δουλεια μου τα μασαγαν για την κανονικη μου αδεια.Μηπως ξερετε να με βοηθησετε πως θα τα υπολογισω;

Διαφημίσεις

Η αδεια σου ειναι 3 μηνες μετα την πιθανη ημερομηνια δηλ. 21/9--> 21/12 και αν παρεις 9 μηνω πας δουλεια στις 22/9/2012.

Η αδεια σου ειναι 3 μηνες μετα την πιθανη ημερομηνια δηλ. 21/9--> 21/12 και αν παρεις 9 μηνω πας δουλεια στις 22/9/2012.

Αυτο το ξερω με την κανονικη μου αδεια δε ξερω τι γινεται.Εχω υπολοιπο 5 ημερες απο το 2010,το 2011 δε προλαβα να παρω καθολου γιατι σταματησα τελος ιανουαριου δε παιρνω καθολου κανονικη αδεια την χανω;

κοριτσια όποια γνωριζει ας μου απαντησει.Η αδεια λοχειας ξεκιναει απο την ΠΗΤ η απο την πραγματικη ημερομηνια τοκετου.?????ΓΕννησα 2 μερεσ πριν την ΠΗΤ αλλα την αδεια μου την ξεκινησαν απο την ημερομηνια γεννησης και ετσι χανω 2 μερες.Δεν με νοιαζει για τις 2 μερες αλλα καθοτι εκαπιδευτικος θα πρεπει τον Ιουνιο να τρεχω για 2 μερες πολυ μακρια και σκεφτομαι την ταλαιπωρια του μωρου.

κοριτσια όποια γνωριζει ας μου απαντησει.Η αδεια λοχειας ξεκιναει απο την ΠΗΤ η απο την πραγματικη ημερομηνια τοκετου.?????ΓΕννησα 2 μερεσ πριν την ΠΗΤ αλλα την αδεια μου την ξεκινησαν απο την ημερομηνια γεννησης και ετσι χανω 2 μερες.Δεν με νοιαζει για τις 2 μερες αλλα καθοτι εκαπιδευτικος θα πρεπει τον Ιουνιο να τρεχω για 2 μερες πολυ μακρια και σκεφτομαι την ταλαιπωρια του μωρου.

Μετράει από την ημέρα που θα γεννήσεις και η διαφορά από την άδεια τοκετού συμπληρώνεται στην άδεια λοχείας. Δηλαδή οι 5 μήνες (3 μήνες τοκετού και 2 λοχείας) δίνονται ολόκληροι.

SR2pp3.png

Πολύ σωστά τα λέει η areta. Έτσι γράφει και στον κώδικα των δημοσίων υπαλλήλων (Νόμος 3528/2007, άρθρο 52, παράγραφος 2) :

"2. Όταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών."

Οποτε οπως καταλαβες πρεπει να σου δωσουν τις 2 μερες που "χανεις" λογω το οτι γεννησες πριν την ΠΗΤ. Οταν εγραψα πιο πανω "Εμενα μετρησε απο την ΠΗΤ που ειχε γραψει ο γιατρος." αυτο εννοω οτι 2 μηνες ολοκληροι πριν την ΠΗΤ και 3 μηνες μετα. Ασχετα αν γεννησεις πριν την ΠΗΤ. Εσυ θα υπολογιζεις 3 μηνες μετα την ΠΗΤ, οχι μετα την γεννα. . Στην υπηρεσια σου πρεπει να το ξερουν αυτο και αν οχι να τους το τονισεις.

Κορίτσια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα νομιζω πως την πάτησα.Της το τόνησα αυτο το Σεπτεμβριο και αυτη επέμενε οτι ειναι απο την ημερομηνια γέννησης.Το θεμα ειναι οτι στο καπάκι πηρα και την άδεια ανατροφης οπότε δυσκολο να αλλάξουν όλες τις αποφασεις.Πάντως θα ξανακάνω ένα τηλεφωνημα μπας και γινει κατι γτ θα ταλαιπωρησω τη μικρουλα τσαμπα.

Άρθρο 52

Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται

άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες

πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση

απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου, η μετά τον τοκετό

άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες. Η

άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαί−

ωση του θεράποντος ιατρού για τον πιθανολογούμενο

χρόνο τοκετού.

2. Όταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μετα−

γενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά,

η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την

πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η πα−

ράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου

της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Όταν ο

τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από

αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της

άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλι−

στεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών.

Πες τους να μαθουν να διαβαζουν τα αρθρα του κωδικα. Ειναι νομος οχι καραμελα. Και εμενα μου καναν πολα κουφα με τις αδειες αλλα επερνα κατευθειαν τηλ. στο Υπουρ. Εσωτερικων και τους εστελνα διευκρινηστικες.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα