Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημοσιο-9μηνη ανατροφή τέκνου


dkat

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια δημόσιο υπάλληλο να μου πει με σιγουριά αν παίρνοντας σωρευτικά το μειωμένο, πήρε τους 5 μήνες άδεια κύησης και λοχείας και μετά τους 9 μήνες. Δηλαδή 5+9= 14 μήνες άδεια συνολικά.

Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, στην Αγροτική Τράπεζα δουλεύω, αλλά θα χρησιμοποιήσω το δημόσιο σαν παράδειγμα (θέλουν να μου μειώσουν να διάρκεια του μειωμένου), και θέλω να βεβαιωθώ ότι είναι όντως έτσι στο δημόσιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ετσι ακριβως ειναι...Αλλα με την μονη διαφορα οτι συναδελφος μου πηρε απο τον 2ο μηνα επαπειλουμενη...και μετα πηρε και την κανονικη της και συνολικα εκατσε 6 μηνες επαπειλουμενη,2 μηνες πριν γενννα,3 μηνες μετα γεννα,9 μηνες ανατροφη και 2 μηνες που της εβγαινε η κανονικη..συνολο 22 μηνες παρακαλω....

Αντε βρε καλη ξεκουραση!!!:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια δημόσιο υπάλληλο να μου πει με σιγουριά αν παίρνοντας σωρευτικά το μειωμένο, πήρε τους 5 μήνες άδεια κύησης και λοχείας και μετά τους 9 μήνες. Δηλαδή 5+9= 14 μήνες άδεια συνολικά.

Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, στην Αγροτική Τράπεζα δουλεύω, αλλά θα χρησιμοποιήσω το δημόσιο σαν παράδειγμα (θέλουν να μου μειώσουν να διάρκεια του μειωμένου), και θέλω να βεβαιωθώ ότι είναι όντως έτσι στο δημόσιο

 

Για την Αγροτική είναι από την ημερομηνία του τοκετου 2 μήνες συν 9 = 11 (εχουν προηγηθει 2 μήνες άδεια κύησης) και τέλος πρέπει να εξαντλήσεις την όποια αδεία σου (αυτό λεει η δ/νση.)

 

Με έναν πόνο σου εύχομαι.:)

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τις ευχές κορίτσια!!!

Φιλιώ γέννησα ήδη (όχι με ένα πόνο αλλά καλά σχετικά), προσπάθησα τώρα να αλλάξω το τικεράκι μου!!!

Ναι, ξέρω τι λέει η Δ/νση Ανθρώπινου Δυναμικού αλλά είναι τελείως αυθαίρετο. Εγώ χάνω 25 μέρες άδειας σύμφωνα μ' αυτό και μια φίλη μου που γέννησε πρόωρα έχασε 2,5 μήνες!!!

Έχω ετοιμάσει μια επιστολή για το σύλλογο, αν είσαι συναδέλφισσα πες μου να σου τη στείλω με π.μ.!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω τι λέει η Δ/νση Ανθρώπινου Δυναμικού αλλά είναι τελείως αυθαίρετο. Εγώ χάνω 25 μέρες άδειας σύμφωνα μ' αυτό και μια φίλη μου που γέννησε πρόωρα έχασε 2,5 μήνες!!!

!

 

Εγω γεννησα 4 εβδομαδες νωριτερα αλλα το πενταμηνο δεν το εχασα....

Πηρα ενα μηνα λοιπον πριν την γεννα και 4 μηνες μετα για λοχεια.

 

Εχασες 25 ημερες γιατι γεννησες νωριτερα??

 

Τις δικαιουσαι ολες τις ημερες ανεξαρτητα απο την ημερα που γεννησες.

 

Και ειχα 7 μηνες επαπειλουμενη...δηλ. απο την αρχη της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες λιγο αυτο εδω το αρθρο..

Το μειωμενο που δικαιουσε ισουτε με 3,5 μηνες αδεια κ οχι με 9 μηνες. Με εναν απλο υπολογισμο θα δεις οτι ειναι περιπου 94 μερες..

Δηλαδη μια ωρα την ημερα επι 30 μηνες (που ο καθε μηνας εχει 25 εργασιμες μερες) δια 8 (το οκταωρο σου) τοσο βγαινει.

Κ αν συμφωνησει ο εργοδοτης.. ο νομος σου δινει καποιες επιλογες κ ουσιαστικα ο εργοδοτης επιλεγει τι θα παρεις..

Οι εννεα μηνες ισχυουν μονο στον δημοσιο τομεα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Dora, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά οι τράπεζες έχουν άλλη σύμβαση, δική τους, με την οποία το μειωμένο ωράριο είναι σαν αυτό του δημοσίου, δηλ. 2 ώρες την ημέρα μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών και 1 ώρα την ημέρα μέχρι το παιδί να γίνει 4 ετών. Απλά ορισμένες τράπεζες δίνουν το μειωμένο σωρευτικά, ενώ άλλες δεν το δίνουν. Η Αγροτική ξεκίνησε να το δίνει απ' το 2006 και μετά (στο πρώτο παιδί δεν το πήρα), αλλά προσπαθούν με κάθε τρόπο να κόψουν δικαιώματα, υπολογίζοντας όπως θέλουν τους μήνες. Γιατί στις τράπεζες η άδεια κύησης και λοχείας είναι 2 μήνες πριν και 2,5 μήνες μετά, οπότε με το να υπολογίζουν 11 μήνες μετά τον τοκετό χάνονται 15 μέρες άδεια και όσες μέρες γεννήσουμε πριν την ΠΗΤ χάνονται κι αυτές!!!!

Να σημειώσω εδώ βέβαια, ότι σε τραγική μοίρα είναι οι μανούλες που δουλεύουν σε τράπεζες που δεν δίνουν σωρευτικά το μειωμένο (έστω και κουτσουρεμένο σε στυλ ΑΤΕ), και δεν δικαιούνται και το 6μηνο του ΟΑΕΔ και πρέπει να γυρίσουν στη δουλειά 2,5 μήνες μετά τον τοκετό συν ότι άδεια έχουν κρατήσει. Το ίδιο συμβαίνει σε εργαζόμενες σε ναυτιλιακές εταιρίες και σε ξενοδοχουπαλλήλους.

Κάτι πρέπει να κάνουν κι αυτές και όλοι μαζί να τις στηρίξουμε μέχρι να αρθεί η αδικία.

Εγώ θα ενημερώνω για την εξέλιξη της Αγροτικής και αν υπάρχει και καμιά άλλη Αγροτικάρια ας μου στείλει π.μ. να συντονιστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με ενημερωσει για την αδεια ανατροφης τεκνου γιατι εχω μπερδευτει. Ειμαι νεοδιοριζομενη στο δημοσιο.Εχω ενα κοριτσάκι 3,5 ετων και δίδυμα 2 μηνων. Δικαιούμαι αδεια για τη μεγαλη? Για τα διδυμα ειναι διπλασια? Και για το τρίτο παιδί υπαρχει ξεχωριστη? Ποση αδεια δικαιούμε συνολικα? Μπερδεμενη υποθεση...

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ για να πάρεις μια ιδέα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27464

 

Πάντως νομίζω ότι, πέρα από το γενικότερο πλαίσιο νόμου, σε κάθε υπηρεσία έχουν και διαφορετικό θεό...

 

Αν σε βοηθάει αυτό εγώ αν και νεοδιόριστη με δίδυμα 18 μηνών πήρα αμέσως το 9μηνο ανατροφής ολόκληρο...αλλιώς θα έπαιρνα μειωμένο, που με ''έριχνε'' πολύ στο σύνολο των ωρών...για το ένα παιδί όμως

 

Πάντως για το μεγάλο σου παιδί πάρε το 9μηνο αμέσως...οριακά προλαβαίνεις...ισχύει μέχρι να κλείσει 4 χρονών το παιδί...οπότε θα πάρεις μόνο 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει δεδικασμένο σε μητέρα εκπαιδευτικό...αλλά όσες άλλες δοκίμασαν να το πάρουν έφαγαν πόρτα...άρα πρέπει να πας δικαστικά μετά...θα βρω τη συζήτηση εδώ μέσα και θα σου βάλω link

Link to comment
Share on other sites

Νάτο

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34794

 

νομίζω ότι σε κάποιο από αυτά που σού έδωσα είναι και η περίπτωση της alcyon που προσπάθησε να πάρει όλες τις άδειες που δικαιούται και για τα προηγούμενα παιδιά...αλλά της την απέρριψαν

Link to comment
Share on other sites

..... Και πάω δικαστικά γιατί όσοι συνάδελφοι προσέφυγαν δικαιώθηκαν! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είσαι εκπαιδευτικός...

δίνουν μόνο το 9μηνο του τελευταίου παιδιού, ακόμα κι αν τα άλλα είναι κάτω των 4ων ετών.

 

Αν ΔΕΝ είσαι εκπαιδευτικός, παίρνεις όλα τα 9μηνα για όσα παιδιά είναι κάτω των 4ων ετών.

 

Αυτό δε στέκει νόμιμα.... αφού ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας ισχύει για όλους!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να ρωτησω κ εγω κατι?πηρα 9 μηνο απ την υπηρεσια μου(δεν ειναι ακριβως δημοσιο οι συμβασεις ειναι ιδιωτικου δικαιου αλλα εχουμε ολα τα προνομια του δημοσιου πλην της ασφαλισηςιυπαγομαστε στο ικα) κατα τη διαρκεια αυτη θα μου βαζουν ενσημα?(πληρωνομαι κανονικα απ τον εργοδοτη)ειναι συνταξιμα μονο αυτα τα ενσημα η μπορω να τα χρησιμοποιησω στην ασφαλιση π.χ για ανανεωση βιβλιαριου υγειας η για επιδοματα?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Elisabeth, στους 9 μήνες που κάθεσαι λόγω μητρότητας, όλα είναι όπως πριν, και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και τα συντάξιμα ένσημα και ο μισθός. Τουλάχιστον σε μας είναι έτσι. Εμείς έχουμε συντάξιμα ένσημα ΙΚΑ και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε δικό μας ταμείο. Αν μας έλεγες σε ποια υπηρεσία δουλεύεις, ίσως να μπορύσαμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

 

Αφροδιτάκι, την 9μηνη τη δικαιούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι και μερικοί άλλοι κλάδοι όπου το τοπίο είναι θολό. Γενικά, αν το μειωμένο που δικαιούσαι είναι 2 ώρες τη μέρα μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών και 1 ώρα μέχρι να γίνει 4 ετών, αυτό αντιστοιχεί σωρευτικά σε 9 μήνες. Απλά, για να πάρεις σωρευτικά το μειωμένο πρέπει να συμφωνεί και ο εργοδότης. Έτσι, παρατηρούνται φαινόμενα όπως οι ξενοδοχουπάλληλοι, οι εργαζόμενες σε ναυτιλιακές εταιρίες και οι εργαζόμενες σε μερικές τράπεζες (αν υπάρχουν κι άλλοι κλάδοι δεν το ξέρω) να μη μπορούν να το πάρουν σωρευτικά γιατί οι εργοδότες δε συμφωνούν κι έτσι παίρνουν αναγκαστικά το προαναφερθέν μειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έχω μπερδευτεί με το τι άδειες δικαιούσαι.Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με:

Δικαιούμαστε 2 μήνες πρίν την γέννα και 2,5 μετά (σύμφωνα με την ημερομηνία που θα σου πει ο γυναικολόγος -το λεγόμενο ΠΗΤ-) σύν 9 μήνες?Δηλαδή 11 συνολικά?

Αν πάρεις και τις κανονικές σου άδειες σου και τις ώρες του μειωμένου(σωρευτική) αυξάνεται ή 11 είναι το maximum?

 

Επίσης, εγώ είμαι σχετικά νέα υπάλληλος( 1 έτος και 2 μήνες περίπου), και έχω διοριστεί αλλού απο τον τόπο διαμονής μου, οπότε όπως καταλαβαίνεις σκέφτομαι πολύ σοβαρά το θέμα των αναρρωτικών και της επαπειλούμενης -αν το λέω καλά-εγκυμοσύνης. Μήπως γνωρίζεις τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?Πόσο καιρό δικαιούμαι αναρρωτική?Μπορώ και απο τώρα μέχρι και 2 μήνες πρίν τον τοκετό που είναι το 2μηνο?Και αν ναι, πληρώνομαι κανονικά ή χάνω μέρος του μισθού?Άκουσα ότι μετά από ένα διάστημα μισά σε δίνει η Τράπεζα και κάποια(όχι όλα) το ταμείο, ισχύει?

 

Τέλος μου είπαν ότι όταν είσαι σε άδεια δεν μπορείς να πάρεις μετάθεση, ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει περίπτωση δηλαδή όταν τελειώσει η άδεια μου να πρέπει να γυρίσω πίσω και να μην με δώσουν μετάθεση?

 

Συγνώμη για το μήκος του μηνύματος μου, αλλά μόλις το έμαθα και έχω πελαγώσει.

Αν μπορούσες να απαντήσεις, θα με βοηθούσες πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συναδέλφισσα anmardel1 και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!!

Σχετικά με την επαπειλούμενη δεν ξέρω και πολλά ( εγώ πήρα μόνο 5 μέρες όταν έκανα αμνιοπαρακκέντιση). Γενικά για τις αναρρωτικές ισχύει ότι για υπηρεσία κάτω από 3 έτη δικαιούσαι 3 μήνες με πλήρεις αποδοχές και άλλους 6 με μισές αποδοχές.

Νομίζω όμως ότι για την εγκυμοσύνη δεν ισχύουν αυτά, αλλά θα ρωτήσω αύριο καμιά άλλη που πήρε επαπειλούμενη και θα σου πω.

Για το δικό μου θέμα με την άδεια, τώρα, που θα σε απασχολήσει κι εσένα λίγο αργότερα, είναι 2 μήνες πριν την ΠΗΤ + 2,5 μήνες μετά την ΠΗΤ + 9 μήνες (σωρευτικό) = 13,5 μήνες. Έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά η διοίκηση λέει ότι όλες θα πρέπει να γυρίσουν 11 μήνες μετά τον τοκετό, όχι την ΠΗΤ, δηλαδή αν γεννήσεις 10 μέρες νωρίτερα, θα γυρίσεις στη δουλειά 24 μέρες νωρίτερα, γιατί έχεις απ' την αρχή χαμένες 14 μέρες (2,5 μήνες μετά την ΠΗΤ + 9 μήνες κάνουν 11,5 και όχι 11 που σου δίνουν αυτοί), χάνεις κι άλλες 10 γιατί γεννάς νωρίτερα, να λοιπόν 24 μέρες άδειας στον βρόντο!!! Εγώ τους έχω στείλει επιστολή αναλύοντας και εξηγώντας που είναι το λάθος τους και περιμένω να μου απαντήσουν. Αν θες πες μου να σου τη στείλω με π.μ.

Για τη μετάθεση ξέρω μόνο ότι για να πάρεις πρέπει να έχεις μέσο. Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις μετάθεση ούσα σε άδεια και δεν ξέρω και ποιον να ρωτήσω γιατί δεν υπάρχει κανονισμός μεταθέσεων!!!

Link to comment
Share on other sites

Anmardel1 μου,

τις ρώτησα όλες όσες ήξερα, αλλά καμία δεν πήρε επαπειλούμενη πάνω από 3 μήνες!!! Φυσικά για την άδεια που πήραν πληρώνονταν κανινικά. Θα πρέπει να ρωτήσεις στη Δ/νση Ανθρώπινου Δυναμικού στην Αθήνα. Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να σε βοηθήσω :-(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έχω μπερδευτεί με το τι άδειες δικαιούσαι.Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με:

Δικαιούμαστε 2 μήνες πρίν την γέννα και 2,5 μετά (σύμφωνα με την ημερομηνία που θα σου πει ο γυναικολόγος -το λεγόμενο ΠΗΤ-) σύν 9 μήνες?Δηλαδή 11 συνολικά?

Αν πάρεις και τις κανονικές σου άδειες σου και τις ώρες του μειωμένου(σωρευτική) αυξάνεται ή 11 είναι το maximum?

 

Επίσης, εγώ είμαι σχετικά νέα υπάλληλος( 1 έτος και 2 μήνες περίπου), και έχω διοριστεί αλλού απο τον τόπο διαμονής μου, οπότε όπως καταλαβαίνεις σκέφτομαι πολύ σοβαρά το θέμα των αναρρωτικών και της επαπειλούμενης -αν το λέω καλά-εγκυμοσύνης. Μήπως γνωρίζεις τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?Πόσο καιρό δικαιούμαι αναρρωτική?Μπορώ και απο τώρα μέχρι και 2 μήνες πρίν τον τοκετό που είναι το 2μηνο?Και αν ναι, πληρώνομαι κανονικά ή χάνω μέρος του μισθού?Άκουσα ότι μετά από ένα διάστημα μισά σε δίνει η Τράπεζα και κάποια(όχι όλα) το ταμείο, ισχύει?

 

Τέλος μου είπαν ότι όταν είσαι σε άδεια δεν μπορείς να πάρεις μετάθεση, ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει περίπτωση δηλαδή όταν τελειώσει η άδεια μου να πρέπει να γυρίσω πίσω και να μην με δώσουν μετάθεση?

 

Συγνώμη για το μήκος του μηνύματος μου, αλλά μόλις το έμαθα και έχω πελαγώσει.

Αν μπορούσες να απαντήσεις, θα με βοηθούσες πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άννα

ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ.......Αδεια για επαπηλουμενη εγκυμοσυνη μπορεί να πάρει οποιδήποτε γυναικα αντιμετωπίζει προβλημα στην εγκυμοσύνη είται είναι νεοδιόριστη ειται είναι παλιά εργαζόμενη.Αυτό ισχύει μέχρι και στον ιδιωτικό τομέα με την διαφορά ότι δεν το εφαρμόζουν λόγω φόβου της απόλυσης.Για να σου φέρω παράδειγμα μία γνωστή μου που δουλευει στα lidl πήρε επαπηλούμενη εγκυμοσύνη και έκαστε στο σπιτάκι της.......

Τώρα στην περίπτωσή σου σίγουρα ισχύει....απλως κοπέλα μου υπάρχει παραπληροφόρηση...κανεις από μέσα από την διοήκηση δεν σου λέει την αλήθεια.....για τους ευνόητους λόγους.....Ναι δεν δικαιούσε πολλούς μήνες αναρρωτική εφόσον είσαι νεοδιόριστη,δεν σου λένε ψέματα...αλλά υπάρχει νόμος για την άδεια επαπηλουμενη αδειας εγκυμοσυνης απλά θα χρειαστεί χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με τις υπογραφές γιατρων και διευθυντων....και είσαι οκ.Ζήτα να σου δωσουν το καταστατικο υπάλλήλων της υπηρεσίας που εργάζεσαι.Εάν δεν υπαρχει τότε υπάγεσται στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα.Πίεσέ τους......

Link to comment
Share on other sites

anmardel1, Αθηνα μενεις ή Θεσσαλονικη. Αν εισαι Θεσσαλονικη στειλε μου πμ και θα σου εξηγησω ακριβως τι θα κανεις για επαπειλουμενη. Εγω πηρα απο την πρωτη μερα που διορίστηκα των Αυγουστο επαπειλουμενη χωρις να χασω τιποτε απο χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...