Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νταντά πρώτων βοηθειών - supernanny - Nanny 911


Recommended Posts

Η Super Νταντά καταφθάνει… από την τηλεόραση του Alpha. Δηλώστε Συμμετοχή!

Η ‘SUPER ΝΤΑΝΤΑ’ έρχεται στον ALPHA -Δηλώστε συμμετοχή-

Τα παιδιά σας σας έχουν ξετρελάνει!!! Μήπως όμως σας έχουν, επίσης, τρελάνει; Νιώθετε πως ο έλεγχος έχει φύγει από τα χέρια σας;

Χρειάζεστε επειγόντως μια νταντά για να τα βγάλει πέρα με τα ζιζάνιά σας και να σας υποδείξει έξυπνους τρόπους να αντιπετωπίζετε τις καθημερινές τους αταξίες, τα επικίνδυνα παιχνίδια τους, την επιθετική τους συμπεριφορά και την υπερκινητικότητά τους. Νιώθετε ώρες-ώρες την υπομονή σας να εξαντλείται και χρειάζεστε ένα καλό σύμβουλο με ειδικές γνώσεις;

H Super Νταντά της νἐας εκπομπής του Alpha είναι εδώ για να σας βοηθήσει, εξετάζοντας με προσοχή και σεβασμό τον ιδιαίτερο χαρακτήρα κάθε παιδιού.

H Super Νταντά έρχεται στο σπίτι σας και εφαρμόζει, με χαρά και διασκέδαση, επιστημονικές, δοκιμασμένες και αποτελεσματικές μεθόδους, ακόμα και για τα πιο ατίθασα παιδιά!

 

Δηλώστε το ενδιαφέρον σας στο τηλέφωνο: +6936667938.

 

Όλες οι οικογένειες που επιθυμούν να δηλώσουν συμμμετοχή είναι ευπρόσδεκτες, αρκεἰ να έχουν ένα ή περισσότερα παιδιά από 3 εως 12 ετών.

Τα παιδιά χρειάζονται αγάπη, φροντίδα και επιβράβευση, αλλά πρέπει συνάμα να αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο και τα όρια.

Η «Super Νταντά» είναι εδώ για να σας βοηθήσει, με την εμπειρία, τις γνώσεις και τις ικανότητές της!

 

*Ο τόπος διαμονής σας πρέπει να είναι η Αττική.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω πιστευω πως αυτες οι ντανταδες χρησιμοποιουν εντελως αντιπαιδαγωγικο τροπο γιατι τα κανουν ολα με τρομερη αυστηροτητα.πανε να κανουν τα παιδια απο τερατακια αγγελακια μεσα σε λιγες μερες.κατι που χρειαζεται αρκετο χρονο για να γινει κ οχι στο τσακ μπαμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι απο 3 και πάνω...:?:

 

κατω απο 3 γινεται το ελαλαμειν...μηπως και η σουπερ νταντα εχει το αδυνατο σημειο της...;) χιχιχιχι

 

ομολογω οτι θα το βλεπω αρκει να εχει ενδιαφερον και μεθοδους εντος πραγματικοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκαμε το υποκατάστατο του μπαμπούλα...

Κι εγώ είμαι κατά. Τα παιδάκια που θα τα βγάλουν στην τηλεόραση και θα πουν και τις σκανταλιές τους δημοσίως, τα ρωτήσανε;

Link to comment
Share on other sites

"Το ριάλιτυ ''Σούπερ Νταντά'' έρχεται στην Ελλάδα και μάλιστα εις διπλούν. Τόσο ο Αlpha με την εταιρεία παραγωγής των Γερμανών Constantin Entertainment αρχίζει γυρίσματα μέσα στον Δεκέμβριο όσο και ο ΣΚΑΙ (που προβάλλει εδώ και καιρό τη Βρετανική εκδοχή με τίτλο ''Νanny 911'') ο οποίος ετοιμάζεται και αυτός για γυρίσματα σε συνεργασία με τη Cinegram. Oι υποψήφιες νταντάδες θα πρέπει να βάζουν στη θέση τους άτακτα παιδιά και ανυπάκουες οικογένειες.Αυτές που θα επιλεγούν θα έχουν ένα ή και περισσότερα παιδιά ηλικίας 3 ως 12 ετών και ο τόπος διαμονής τους θα πρέπει να είναι η Αθήνα."(Απο το Our Greek Tv)

Επιτελους σωθηκαμε!!!!!!!:D:D:D

eNortjKzUjI0NrA0N1KyBlwwFX8C0w,,11.pnga2LYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Λοιπόν είμαι κατά των μεθόδων που χρησιμοποιούν οι εν λόγω νταντάδες κι αυτό γιατί ως επί το πλείστον εφαρμόζουν μπιχεβιοριστικά μοντέλα του τύπου, αν φάς το φαγητό σου θα σου δώσω καραμέλα.Είναι δυνατόν να υπάρχει ετοιμη συνταγή διαπαιδαγώγησης και μάλιστα κοινή για όλα τα παιδιά?Κάθε παιδί έχει τη δική του ιδιοσυγκρασία και είναι μια διαφορετικότητα.Δεν μπορούμε να πατήσουμε ένα κουμπί και δια μαγείας να λυθούν τα προβλήματα.Τα προβλήματα συμπεριφοράς λύνονται όταν ο γονέας έρχεται κοντά με το παιδί του, δείχνει ενδιαφέρον, στοργή, ασχολείται μαζί του.Τα προβλήματα ξεκινούν πάντα από το οικογενειακό περιβάλλον.Όταν οι γονείς αλλάξουν την προβληματική συμπεριφορά και υπάρχει αρμονία, συνεργασία και αγάπη όλα τα προβλήματα λύνονται.Αυτά από μία νηπιαγωγό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαι κατά των μεθόδων που χρησιμοποιούν οι εν λόγω νταντάδες κι αυτό γιατί ως επί το πλείστον εφαρμόζουν μπιχεβιοριστικά μοντέλα του τύπου, αν φάς το φαγητό σου θα σου δώσω καραμέλα.Είναι δυνατόν να υπάρχει ετοιμη συνταγή διαπαιδαγώγησης και μάλιστα κοινή για όλα τα παιδιά?Κάθε παιδί έχει τη δική του ιδιοσυγκρασία και είναι μια διαφορετικότητα.Δεν μπορούμε να πατήσουμε ένα κουμπί και δια μαγείας να λυθούν τα προβλήματα.Τα προβλήματα συμπεριφοράς λύνονται όταν ο γονέας έρχεται κοντά με το παιδί του, δείχνει ενδιαφέρον, στοργή, ασχολείται μαζί του.Τα προβλήματα ξεκινούν πάντα από το οικογενειακό περιβάλλον.Όταν οι γονείς αλλάξουν την προβληματική συμπεριφορά και υπάρχει αρμονία, συνεργασία και αγάπη όλα τα προβλήματα λύνονται.Αυτά από μία νηπιαγωγό...

 

Που εισαι νηπιαγωγος να σου φερω την μικρη μου. ΣΥΜΦΩΝΩ 100%. Εβλεπα την Νταντα και της μεθοδους τους μεχρι να γεννησω και μου αρεσε. Οταν γεννησα καταλαβα οτι δεν ειναι ετσι και οτι οντως το καθε παιδι θελει τον δικο του τροπο και κυριως να μπορει να υπαρχει ΑΜΕΣΗ επαφη και συννενοηση με τους γονεις, τοτε καταλαβα οτι αυτο που εβλεπα εμενα τουλαχιστον δεν με εκφραζει εως και καθολου. Και σταματησα να ασχολουμαι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινονται πολυ στριγκλες!!!ειναι δυνατον να εχεις το παιδι στην τσιτα ολη μερα οπως κανουν αυτες!??λες κ ειναι φανταρος...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινονται πολυ στριγκλες!!!ειναι δυνατον να εχεις το παιδι στην τσιτα ολη μερα οπως κανουν αυτες!??λες κ ειναι φανταρος...

 

Κοιτα καποιοι τροποι τους σιγουρα εχουν αποτελεσματα για καποια παιδια. Εννοειτε. Αυτο που λεω εγω ειναι οτι ειναι οντως αδυνατο ΟΛΑ να λειτουργουν σε ΟΛΑ τα παιδια. Και το παιδι θελει το τετ α τετ του και τον τροπο του το καθενα. Και τον τροπο του καθε παιδιου καλο θα ηταν να τον ξερουν πανω απο ολα αυτοι που το γεννησαν. Και σαν συμπληρωμα θα πω οτι καλα τα βλεπουμε απο εξω. Αλλα φαντασου λιγο να εισαι μεσα στο σπιτι σου με την μανα σου τον πατερα σου και τα αδερφια σου, μια ξενη να το παιζει μπαμπουλας και 30 καμερες απο ολες τις γωνιες να σε πιανουν ακομα και οταν πας τουαλετα. Πιο παιδι φερεται οντως *καθημερινα* σε τετοιες συνθηκες? Κανενα....οτι βλεπουμε στην τηλεοραση καλο ειναι να το περνουμε με μια δοση αλατι ετσι? Δεν ειναι ακριβως οπως τα βλεπουμε. Απο πισω ειναι καποιος με ντουντουκα και δινει οδηγιες. .....Και που ξερω εγω οτι ολες αυτες οι οικογενειες δεν ειναι δασκαλεμενες να συμπεριφερονται ετσι και μετα να πληρωνονται? ..... οχι οτι δεν υπαρχουν οντως τετοιες οικογενειες. Εν ολιγης εμενα προσωπικα δεν με εκφραζει πλεον αυτου του ειδους η τηλεοπτικη πληροφοριση. Τα υπολοιπα δειτε τα απλα ως ιδεες.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τελικα το ειδε κανεις ?

Εγω δεν τρελλαθηκα να πω και την μαυρη αληθεια.

Μου φανηκε οτι μεχρι και ο πιτσιρικας ηταν δασκαλαμενος να λεει πραγματα για χαρην της σκηνοθεσιας.

 

Η κορη μου ομως (ενω δεν χαζευει ποτε τηλεοραση πλην των mazzo) κολησε και το ειδε όλο :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ειδε κανεις ?

Εγω δεν τρελλαθηκα να πω και την μαυρη αληθεια.

Μου φανηκε οτι μεχρι και ο πιτσιρικας ηταν δασκαλαμενος να λεει πραγματα για χαρην της σκηνοθεσιας.

 

Η κορη μου ομως (ενω δεν χαζευει ποτε τηλεοραση πλην των mazzo) κολησε και το ειδε όλο :)

 

 

εγώ είδα το μισό και θα συμφωνήσω απόλυτα μ'αυτά που λες...

 

ο μικρός "άλλαξε το γρήγορα να δω μπάλα" και μετά μου λέει "άλλη φορά και όταν δεν έχω σχολείο πάλι να με λες, κοιμήσου δε θα ξυπνάς το πρωί "

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα, αλλά όπως όλα στην Ελάδα, αν το ξένο ήταν 1 φορά reality, το ελληνικό θα είναι 100 φορές reality!

Έχω δει το ξένο και φαίνεται ότι είναι όλοι δασκαλεμένοι και επιπλέον δείχνουν όσες σκηνές βοηθούν να δημιουργηθεί το κατάλληλο κλίμα, δηλ άτακτα πριν , υπάκουα μετά!

Σίγουρα δεν ισχύουν οι ίδιες μεθόδοι για όλα τα παιδιά όπως είπε μια κοπέλα και επιπλέον δεν μπορούν να αλλάξουν οι συνήθειες μέσα σε 1 εβδομάδα (και των παιδιών και των γονιών). Όταν σβήσουν οι κάμερες όλα θα είναι όπως πρώτα.

Αυτό που έχει πλάκα στο ξένο τουλάχιστον είναι ότι όλοι οι γονείς που υποτίθεται οι ίδιοι κάλεσαν την νταντά, στην αρχή την αντιμετωπίζουν σαν εισβολέα που ήρθε με το έτσι θέλω και ξαφνικά αλλάζουν γνώμη και κάνουν αυτό που τους λέει. Αυτό ακριβώς που γίνεται και με τον εφιάλτη στην κουζίνα. Reality του κε..τα δηλαδή...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Α....και το ποιο αστειο...

Με ρωταει η κορη μου καποια στιγμη (3.5 χρονων) :

-Μπαμπα ? Ποτε θα τα κανει "ντα" αυτη η κυρια τα κακα παιδάκια ?

-Γιατι να τα κανει "ντα" παιδι μου.Ειναι σαν γιατρος.Συμβουλες δινει στον μπαμπα και στη μαμα τους.

-Και τοτε γιατι την λενε "ντα-ντα" ???

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Α....και το ποιο αστειο...

Με ρωταει η κορη μου καποια στιγμη (3.5 χρονων) :

-Μπαμπα ? Ποτε θα τα κανει "ντα" αυτη η κυρια τα κακα παιδάκια ?

-Γιατι να τα κανει "ντα" παιδι μου.Ειναι σαν γιατρος.Συμβουλες δινει στον μπαμπα και στη μαμα τους.

-Και τοτε γιατι την λενε "ντα-ντα" ???

 

:) :) :)

 

 

ΚΑΛΟ!!!:lol::lol::lol:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ, εντάξει δεν ηταν και τόσο ζωηρά μου φαίνεται αυτά τα παιδάκια. Το δε κοριτσακι μια χαρά ήσυχο ήταν. Καμία σχέση με το ξενο ...

Οι συμβουλές πάντως χρήσιμες θα μας φανουν.

Link to comment
Share on other sites

Α....και το ποιο αστειο...

Με ρωταει η κορη μου καποια στιγμη (3.5 χρονων) :

-Μπαμπα ? Ποτε θα τα κανει "ντα" αυτη η κυρια τα κακα παιδάκια ?

-Γιατι να τα κανει "ντα" παιδι μου.Ειναι σαν γιατρος.Συμβουλες δινει στον μπαμπα και στη μαμα τους.

-Και τοτε γιατι την λενε "ντα-ντα" ???

 

:) :) :)

 

 

:D:D:D Τι καλούδι που είναι η κόρη σου!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ισχύουν οι ίδιες μεθόδοι για όλα τα παιδιά όπως είπε μια κοπέλα και επιπλέον δεν μπορούν να αλλάξουν οι συνήθειες μέσα σε 1 εβδομάδα (και των παιδιών και των γονιών). Όταν σβήσουν οι κάμερες όλα θα είναι όπως πρώτα.

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....

είναι μεχρι να βρεις το "κουμπί" του κάθε παιδιού...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε Τετάρτη στον Alpha είναι ή είναι και άλλες μέρες??

 

Βασικά εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι στη μικρή μου δεν πιάνει τίποτα από όλες αυτές τις τεχνικές που έχω διαβάσει σε βιβλία και έχω δει στη νταντα. Εγώ πάντα κατεβαίνω στο επίπεδο της και της μιλάω , της εξηγώ ... η μικρή πάντα με κοιτάει σα να είμαι ούφο και τελικά κάνει τα δικά της. Επίσης με την τιμωρία στην καρέκλα το εχω κάνει και όντως καθόταν και μετά έλεγε δε θα το ξανακάνω αλλά μετά το ξαναέκανε. Και μάλιστα τώρα τελευταία κάνει αυτό που δεν πρέπει και μετά πάει μόνη της στην καρέκλα και νομίζω ότι της αρέσει πλέον - το βλέπει παιχνίδι. Όσο για τον ύπνο γενικά την έχω αφήσει να κλάψει γιατί τίποτα άλλο δεν έπιανε και τώρα ξέρει και κοιμάται μόνη της αλλά το θέμα είναι τι θα γίνει όταν πάει σε κρεββάτι? Τώρα καλά είναι περιορισμένη στην κούνια: Κλαψουρίζει 1-2λεπτά λέγοντας "Δε θέλω να κοιμηθώ" και όλα τα σχετικά "Φοβάμαι" - "Πονάω" κλπ και μετά ξεραίνεται στον ύπνο. Όταν τη βάλω σε κρεββάτι φοβάμαι ότι απλά θα κατεβαίνει και θα έρχεται να μου τα λέει στο δωμάτιό μας!

 

Τέλος μας έχει φλομώσει στο ψέμα. Όλο κάτι πονάει, όλο κάτι φοβάται και όλο κλαίει για κάποιο λόγο. Είναι ο τρόπος της να της δώσεις σημασία. Αλλά και όταν της δίνεις σημασία δεν ξέρει τι θέλει - όλο θέλει κάτι παραπάνω να της κάνεις. Γενικά είναι αγρίμι, πολύ δύσκολο παιδί, πολύ αντιδραστική, πολύ πεισματάρα και τίποτα από όλα αυτά δεν πιάνει σ' αυτή. Στο τέλος τις περισσότερες φορές με φέρνει εκτός εαυτού ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...