Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι το μηνα αλλα δεν θελω να κανει τιποτα απο δουλειεσ στον καναπε με τον καφε τησ πανω απο το μαγαζι μου μονο να την κοιταει τιποτα αλλο

 

Αν είναι τόσο εύκολη και απλή δουλειά, γιατί δεν το κρατάς εσύ το μωρό στο μαγαζί; 200 ευρώ είναι λίγα, κατά τη γνώμη μου. Η φροντίδα ενός μωρού έχει πολύ ευθύνη και δουλειά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μου λέτε και μένα τιμή για Δευτέρα έως Παρασκευή 7ώρες?για ένα 2χρόνο. Και πόσο αν προσθέσω και 4ώρες το Σάββατο

 

Καλησπέρα. Στο στάδιο ανάπτυξης που βρίσκεται το μικρό σας, μπορεί κανείς να δουλέψει μαζί του με θεατρικό παιχνίδι/δραματοποίηση κειμένων, μουσικοκινητικές ασκήσεις, κουκλοθέατρο κλπ. Οπότε, για ένα άτομο το οποίο δεν θα περιορίζεται μονάχα στη φροντίδα που αφορά στις βιολογικές ανάγκες του μικρού σας αλλά θα καλύπτει και τα παραπάνω, μία αμοιβή της τάξης των 500 ευρώ, για τις μέρες και ώρες που επιθυμείτε, πιστεύω πως θα ήταν ικανοποιητική. Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο στάδιο ανάπτυξης που βρίσκεται το μικρό σας, μπορεί κανείς να δουλέψει μαζί του με θεατρικό παιχνίδι/δραματοποίηση κειμένων, μουσικοκινητικές ασκήσεις, κουκλοθέατρο κλπ. Οπότε, για ένα άτομο το οποίο δεν θα περιορίζεται μονάχα στη φροντίδα που αφορά στις βιολογικές ανάγκες του μικρού σας αλλά θα καλύπτει και τα παραπάνω, μία αμοιβή της τάξης των 500 ευρώ, για τις μέρες και ώρες που επιθυμείτε, πιστεύω πως θα ήταν ικανοποιητική. Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια.

 

Στη παιδική χαρα που εχω ρωτησει τιμες από τις ιδιες τις babysitter, παιζουν γυρω στα 530 για 8ωρο καθημερινες. Καποιες παιρνουν και 650, άλλη 400 για 4 φορές την εβδομαδα. Εμενα, όταν έψαχνα, το πιο οικονομικό που ειχα βρει ηταν 3 ευρω ανα ωρα και το πιο πολύ 5 ευρω την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο εύκολη και απλή δουλειά, γιατί δεν το κρατάς εσύ το μωρό στο μαγαζί; 200 ευρώ είναι λίγα, κατά τη γνώμη μου. Η φροντίδα ενός μωρού έχει πολύ ευθύνη και δουλειά.

 

200 είναι πολύ λιγα γιατι όλες ψαχνουν για ολική απασχοληση με πανω από 400-500 ευρω το μηνα, οποτε τη δεσμεύεις την κοπέλα και δεν μπορει να βρει άλλη δουλειά. Με τη πρωτη ευκαιρια θα φυγει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη παιδική χαρα που εχω ρωτησει τιμες από τις ιδιες τις babysitter, παιζουν γυρω στα 530 για 8ωρο καθημερινες. Καποιες παιρνουν και 650, άλλη 400 για 4 φορές την εβδομαδα. Εμενα, όταν έψαχνα, το πιο οικονομικό που ειχα βρει ηταν 3 ευρω ανα ωρα και το πιο πολύ 5 ευρω την ωρα.

 

Δεν διαφωνώ. Αν κάποιος γονέας δύναται, για τις συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, να διαθέσει μία αμοιβή της τάξης των 600 ή 700 ευρώ, τότε η αμοιβή αυτή δεν θα χαρακτηριζόταν απλά ικανοποητική αλλά ιδανική !!!!! Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο στάδιο ανάπτυξης που βρίσκεται το μικρό σας, μπορεί κανείς να δουλέψει μαζί του με θεατρικό παιχνίδι/δραματοποίηση κειμένων, μουσικοκινητικές ασκήσεις, κουκλοθέατρο κλπ. Οπότε, για ένα άτομο το οποίο δεν θα περιορίζεται μονάχα στη φροντίδα που αφορά στις βιολογικές ανάγκες του μικρού σας αλλά θα καλύπτει και τα παραπάνω, μία αμοιβή της τάξης των 500 ευρώ, για τις μέρες και ώρες που επιθυμείτε, πιστεύω πως θα ήταν ικανοποιητική. Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια.

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, το μωρό της είναι τώρα 2 μηνών. Πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρεις δεν είναι δραστηριότητες τις οποίες πρέπει να αναζητήσει κανείς για το παιδί του. 500 ευρώ για 4ωρη απασχόληση στην Ελλάδα σήμερα είναι πάαααααααρα πολλά κατά τη γνώμη μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

200 είναι πολύ λιγα γιατι όλες ψαχνουν για ολική απασχοληση με πανω από 400-500 ευρω το μηνα, οποτε τη δεσμεύεις την κοπέλα και δεν μπορει να βρει άλλη δουλειά. Με τη πρωτη ευκαιρια θα φυγει...

 

Στη θέση της μητέρας, θα σκεφτόμουν να δώσω τόσα χρήματα μόνο στην περίπτωση που κρατούσα την κοπέλα παραπάνω από τετράωρο (π.χ. 12 ώρες ακόμα την εβδομάδα) και τις υπόλοιπες ώρες έκανε δουλειές στο σπίτι και μαγειρέματα και όλα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη παιδική χαρα που εχω ρωτησει τιμες από τις ιδιες τις babysitter, παιζουν γυρω στα 530 για 8ωρο καθημερινες. Καποιες παιρνουν και 650, άλλη 400 για 4 φορές την εβδομαδα. Εμενα, όταν έψαχνα, το πιο οικονομικό που ειχα βρει ηταν 3 ευρω ανα ωρα και το πιο πολύ 5 ευρω την ωρα.

 

Οι δουλειές που είναι σε σταθερές ώρες και μέρες σε τακτική βάση δε συνηθίζεται να πληρώνονται με την ώρα. Αν πληρώνονται με την ώρα, τότε η ώρα χρεώνεται πολύ πολύ λιγότερο από ότι αν πληρώνονταν για περιστασιακή απασχόληση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, το μωρό της είναι τώρα 2 μηνών. Πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρεις δεν είναι δραστηριότητες τις οποίες πρέπει να αναζητήσει κανείς για το παιδί του. 500 ευρώ για 4ωρη απασχόληση στην Ελλάδα σήμερα είναι πάαααααααρα πολλά κατά τη γνώμη μου.

 

Νομίζω πως καλό θα ήταν να είστε λίγο πιο προσεχτική.....! Απάντησα,με παράθεση προς αποφυγή παρεξηγήσεων, στην balshine και στο ερώτημά της που αφορά στην αμοιβή για τη φροντίδα ενός 2χρονου (δηλ. δύο χρόνων, δύο ετών), 7 ώρες σε πενθήμερη βάση και επιπλέον 4 ώρες το Σάββατο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως καλό θα ήταν να είστε λίγο πιο προσεχτική.....! Απάντησα,με παράθεση προς αποφυγή παρεξηγήσεων, στην balshine και στο ερώτημά της που αφορά στην αμοιβή για τη φροντίδα ενός 2χρονου (δηλ. δύο χρόνων, δύο ετών), 7 ώρες σε πενθήμερη βάση και επιπλέον 4 ώρες το Σάββατο.....

 

Ναι. Έχετε δίκιο. Ζητώ συγγνώμη. Και συμφωνώ με την πρόταση που της κάνατε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο στάδιο ανάπτυξης που βρίσκεται το μικρό σας, μπορεί κανείς να δουλέψει μαζί του με θεατρικό παιχνίδι/δραματοποίηση κειμένων, μουσικοκινητικές ασκήσεις, κουκλοθέατρο κλπ. Οπότε, για ένα άτομο το οποίο δεν θα περιορίζεται μονάχα στη φροντίδα που αφορά στις βιολογικές ανάγκες του μικρού σας αλλά θα καλύπτει και τα παραπάνω, μία αμοιβή της τάξης των 500 ευρώ, για τις μέρες και ώρες που επιθυμείτε, πιστεύω πως θα ήταν ικανοποιητική.

 

Μαζί με το 4ώρο του Σαββάτου 'η χωρίς?σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο στάδιο ανάπτυξης που βρίσκεται το μικρό σας, μπορεί κανείς να δουλέψει μαζί του με θεατρικό παιχνίδι/δραματοποίηση κειμένων, μουσικοκινητικές ασκήσεις, κουκλοθέατρο κλπ. Οπότε, για ένα άτομο το οποίο δεν θα περιορίζεται μονάχα στη φροντίδα που αφορά στις βιολογικές ανάγκες του μικρού σας αλλά θα καλύπτει και τα παραπάνω, μία αμοιβή της τάξης των 500 ευρώ, για τις μέρες και ώρες που επιθυμείτε, πιστεύω πως θα ήταν ικανοποιητική.

 

Μαζί με το 4ώρο του Σαββάτου 'η χωρίς?σε ευχαριστώ πολύ!

 

Αν το τετράωρο του Σαββάτου αφορά σε μεταμεσονύκτια απασχόληση λόγω βραδινής εξόδου, θεωρώ πως λογικά καθώς και ηθικά ορθό θα ήταν να καλύπτονται με ένα επιπλέον ποσό τα έξοδα μετακίνησης για την ασφαλή επιστροφή της νταντάς στην οικία της. Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας είτε επειδ΄ έχετε εμπειρία οι ίδιες ή από ότι ακούτε σε γνωστούς κλπ..πείτε μου σας παρακαλώ πόσα λεφτά θα είναι λογικό να ζητήσει κοπέλα (έχει τελειώσει παιδγωγικά και έχει δουλέψει σε παιδικό σταθμό κλπ, αλλά πλέον δουλεύει σε σπίτια):

 

Πέντε μέρές Δε-Πα, 10 ώρες (8.30-18.30). Ο γιος μου είναι σχεδόν 2ετ δλδ σε δυο μήνες τα κλείνει..Η κοπέλα δεν θα κάνει άλλες δουλειές παρά μόνο θα έχει τον μικρό.

 

Πόσα είναι λογικό να μου ζητήσει τον μήνα; (Επίσης να αναφέρω πως μένει 10' με το αυτοκίνητο μακριά).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας είτε επειδ΄ έχετε εμπειρία οι ίδιες ή από ότι ακούτε σε γνωστούς κλπ..πείτε μου σας παρακαλώ πόσα λεφτά θα είναι λογικό να ζητήσει κοπέλα (έχει τελειώσει παιδγωγικά και έχει δουλέψει σε παιδικό σταθμό κλπ, αλλά πλέον δουλεύει σε σπίτια):

 

Πέντε μέρές Δε-Πα, 10 ώρες (8.30-18.30). Ο γιος μου είναι σχεδόν 2ετ δλδ σε δυο μήνες τα κλείνει..Η κοπέλα δεν θα κάνει άλλες δουλειές παρά μόνο θα έχει τον μικρό.

 

Πόσα είναι λογικό να μου ζητήσει τον μήνα; (Επίσης να αναφέρω πως μένει 10' με το αυτοκίνητο μακριά).

 

Ευχαριστώ

 

Νομίζω οτι κάτω απο 600 δεν μπορείς να δώσεις για 10 ωρες σε κοπελα με πτυχίο , αν τωρα εσύ παίρνεις 800 ειναι να αναρωτιέται κανεις αν αξίζει να δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας είτε επειδ΄ έχετε εμπειρία οι ίδιες ή από ότι ακούτε σε γνωστούς κλπ..πείτε μου σας παρακαλώ πόσα λεφτά θα είναι λογικό να ζητήσει κοπέλα (έχει τελειώσει παιδγωγικά και έχει δουλέψει σε παιδικό σταθμό κλπ, αλλά πλέον δουλεύει σε σπίτια):

 

Πέντε μέρές Δε-Πα, 10 ώρες (8.30-18.30). Ο γιος μου είναι σχεδόν 2ετ δλδ σε δυο μήνες τα κλείνει..Η κοπέλα δεν θα κάνει άλλες δουλειές παρά μόνο θα έχει τον μικρό.

 

Πόσα είναι λογικό να μου ζητήσει τον μήνα; (Επίσης να αναφέρω πως μένει 10' με το αυτοκίνητο μακριά).

 

Ευχαριστώ

 

Καταρχήν, δεν ρωτάς πόσα θα ζητήσει, προσφέρεις μισθό. Αλλιώς και περιεργο θα της ακουστεί και θα καταλάβει ότι δεν έχεις ιδέα τι τιμές παίζουν. Προφανώς υπάρχει πάντα ένα περιθώριο για διαπραγμάτευση λογικά.

Το απλούστερο είναι να μπεις π.χ. στη Χρυση Ευκαιρία και να δεις εκεί ένα έυρος τιμών για την περιοχή σου, πολλές αγγελίες αναφέρουν τιμή. Η ένα μίνι γκάλοπ στα γειτονικά σπίτια, παιδική χαρα κλπ.

Παίζει μεγάλο ρόλο η περιοχή, θα μπορούσε να είναι και 600 μια λόγικη τιμή και 1000 μια λογική τιμή, αναλόγως πού μένεις. Επίσης η εθνικότητα της κοπέλας, ηλικία, το τι απαιτήσεις υπάρχουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ΑγγεΚ ότι παίζει ρόλο η περιοχή. Στην επαρχία ξέρω ότι μπορείς να βρεις και με 350ευρώ και να σου κάνουν και δουλειές σπιτιού (:shock:)

Η αλήθεια είναι, manatee, ότι οι ώρες που ζητάς είναι αρκετούτσικες.

Εγώ, πέρυσι που είχα πάρει κοπέλα της είπα να μου πει αυτή πόσα θέλει, κι έτσι κλείσαμε. Εμένα ήταν νηπιαγωγός, ελληνίδα, 28 χρονών, κράταγε το παιδί για 8,5ώρες, και της είχα πει να μην κάνει απολύτως τίποτα από δουλειές στο σπίτι (της είχα πει χαρακτηριστικά ότι και το φλυτζάνι της θέλω να το αφήνει στο νεροχύτη), τα φαγητά της μικρής όταν ξεκινήσαμε στερεές τροφές της τα είχα έτοιμα εγώ, αυτή απλώς τα ζέσταινε. Βέβαια, δεν της είχα φαγητό (μόνο τα ροφήματά της και πάντοντε κάτι για να τσιμπολογά όπως τσουρέκια, κέηκ, κλπ). Μου είχε ζητήσει 500ευρώ

Η απόσταση του σπιτιού της κοπέλας από εσάς δεν σε αφορά εσένα (κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον). Άλλο αν θα βολευτεί στις μετακινήσεις κι άλλο πράγμα να ζητήσει εξτρά χρήματα γι αυτό, ή τουλάχιστον να στο πει κιόλας ότι θέλει επιπλέον λεφτά γι αυτό (με το τελευταίο προσωπικά διαφωνώ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για παράδειγμα στην Κρήτη δίνω 3 ευρώ την ώρα σε ξένη κυρία που έρχεται και κάνει δουλειές και προσέχει τα παιδιά. Την έχουμε μαζί μας 3 χρόνια. Έχει σημασία πόσες ώρες την απασχολείτε, διοτι γενικώς προτιμούν πολλές ώρες. Η συγκεκριμένη παίρνει τελικά περίπου 550 ευρώ το μήνα. Επίσης σε φοιτήτρια ελληνίδα που τα απασχολεί με παιχνίδι δίνω 3 ευρώ την ώρα. 4 αν είναι μετά τις 12. Το θέμα είναι να είναι ευχαριστημένες για να είναι και τ παιδιά σου ευχαριστημένα.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι εγώ έδινα 520 ? για 8ωρο, 2 παιδιά χωρίς δουλειές σπιτιού, τότε σίγουρα κάτω από 600 ? για 10ωρο δεν μπορείς να δίνεις. Με την δική μου λογική. Κ όπως λένε κ οι φίλες, εξαρτάται από την περιοχή κ από το άτομο.

 

Κ επίσης χίλιες φορές να πάρεις μία κοπέλα/κυρία που θα σε εμπνεύσει κ ας δίνεις ας πούμε κ 50 ? παραπάνω παρά μία κοπέλα/κυρία που σου είναι "αδιάφορη" απλώς κ μόνο επειδή "βολεύεται" ας πούμε κ με τα 400 ή τα 500 ?.

 

Για το παιδί σου πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για 10ωρο, με σίδερο 2-3 φορές/μήνα, σκούπα 2 φορές/μήνα, και μεγείρεμα για το μωρό 2-3 φορές/εβδομάδα, 600? (σε απόφοιτο παιδαγωγικού). Χριστούγεννα-Πάσχα της δώσαμε κάτι παραπάνω.

Να μας περίσσευαν θα δίναμε κι άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...