Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως αν αγαπάς αυτό που κάνεις θα το κάνεις σωστά και θα το πονάς όσα χρήματα και αν σου δίνουν.. ιδίως όταν αυτό το κάτι έχει να κάνει με την ευθυνη να προσέχεις ένα παιδί!!

αν ο άλλος είναι ανευθυνος είτε 200 παίρνει είτε 1000 δεν πρόκειτε να κάνει ΤΙΠΟΤΑ..

για μένα ΔΕΝ είναι δυνατόν μια νταντά να παίρνει όσα παίρνει ένας υπάλληλος ή ενας τεχνίτης για να κάνει κάτι που θεωρείται αυτονόητο να κάθεται και να προσέχει ένα παιδάκι..

ξέρετε πόσοι άνθρωποι ψάχνουν για δουλεια και δεν έχουν να φάνε στις εποχές που ζούμε????

πως ειναι δυνατον να πληρώνω εγώ μια νταντά 600 ευρώ όταν ο δικός μου μισθός δεν είναι ουτε 500??

δηλαδή μας χαρίζουν γάιδαρο και το κοιτάμε και στα δόντια εγώ αυτό ξέρω..!

για μένα το να είσαι νταντά 2 μεγάλων παιδιών και να παίρνεις 300 ευρώ ειναι αυτό που λέω εγώ κελεπουρι .. αλλος ξεσκίζεται όλη μερα στα χωράφια και τόσα δεν παίρνει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή, για να καταλάβω, ποια είναι η δουλειά που θα κάνει μια νταντά;

 

Απλά θα κάθεται στο σπίτι; Θα ασχολείται με τα παιδιά;

 

Η γυναίκα που ασχολείται (ασχολείται όχι κάθεται) με τα παιδιά (όποια και αν είναι η ηλικία τους), η γυναίκα που εργάζεται (και άρα πρέπει να αμείβεται για τη δουλειά που κάνει και πρέπει να μπορεί και να ζήσει από τη δουλειά που κάνει)....300 ευρώ;

 

Γάιδαρο και τον κοιτάζουμε στα δόντια;

 

Εγώ απλά το λέω εκμετάλλευση! Λυπάμαι για τη σκληρή γλώσσα, αλλά είναι στυγνή εκμετάλλευση.

 

Και όποιος δεν μπορεί να τα δώσει, απλά δεν τα δίνει.

 

Πραγματικά λυπάμαι για τη γλώσσα που χρησιμοποιώ, αλλά δεν βρίσκω άλλα λόγια. Ξέρω ότι θα ξεσπάσει μεγάλος σάλος, πιθανώς και καυγάς, αλλά δεν αλλάζει η άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά το να προσέχεις ένα παιδί και να θες να του δώσεις και ερεθίσματα και να ασχοληθείς πραγματικά μαζί του δεν είναι απλά μια δουλειά. Δεν είναι μια δουλειά που θα πείς όχου σήμερα βαριέμαι δεν έχω όρεξη και θα αράξω. Με ένα παιδι και δύο ή περισσότερα δεν μπορείς να είσαι χαλαρός,ουτε μια μέρα να πεις κοίτα σήμερα δεν είμαι καλά ή έχω νεύρα και άσε με ήσυχη. Είναι πολύ πιο δύσκολο. Και αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ενημερώνεσαι και ψάχνεσαι πάνω στο θέμα παιδί. Και είναι κάτι που "δίνεις" απο τον εαυτό σου. Και ναι 300 ευρώ είναι πολύ λίγα για μια τέτοια ευθύνη. Γιατί έχεις ΚΑΙ ευθήνη αν συμβει κάτι. Και επίσης η κοπέλα που κρατάει το παιδι έχει και αυτη οικογένεια να ζήσει και ίσως και παιδια. Πρέπει να σεβόμαστε κάποια στιγμή και τον κόπο του άλλου. Και μιλάω για Αθήνα, που είναι άλλο το κόστος διαβίωσης με νοίκια και όλα τα άλλα. Συγγνώμη για τον τόνο αλλά έχω ακούσει τοσα που δεν μπορώ.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στους παιδικούς ζητάνε 350 με 400 ευρώ όχι για ολόκληρο 8ωρο και είναι μια κοπέλα για δέκα παιδιά, και όταν αρρωστήσει θα πρέπει εσύ να το κρατήσεις και δεν σου κάνει και δουλειές στο σπίτι.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

600?;;;;;;;;;;;;;;;;;για φύλαξη παιδιού ή παιδιών σε σπίτι και 8ωρο από κάποια νταντά;;;;

Σχεδόν ένας μισθός;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δηλαδή θα δουλεύει ο γονιός και από τα 700-900 ? που παίρνει μισθό, θα δίνει τα 600 στη νταντά;

για αυτο συνηθως δεν τα δινει και τα στελνει σε παιδικους...η αγγαρευει γιαγιαδες.....

Ξερω ομως και κοσμο που τα δινουν προκειμενου να μη χασουν την δουλεια τους. Σου λεει για κανα δυο χρονια δεν θα μενει σχεδον τιποτα αλλα μενω στο στιβο εργασιας.

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως αν αγαπάς αυτό που κάνεις θα το κάνεις σωστά και θα το πονάς όσα χρήματα και αν σου δίνουν.. ιδίως όταν αυτό το κάτι έχει να κάνει με την ευθυνη να προσέχεις ένα παιδί!!

αν ο άλλος είναι ανευθυνος είτε 200 παίρνει είτε 1000 δεν πρόκειτε να κάνει ΤΙΠΟΤΑ..

για μένα ΔΕΝ είναι δυνατόν μια νταντά να παίρνει όσα παίρνει ένας υπάλληλος ή ενας τεχνίτης για να κάνει κάτι που θεωρείται αυτονόητο να κάθεται και να προσέχει ένα παιδάκι..

ξέρετε πόσοι άνθρωποι ψάχνουν για δουλεια και δεν έχουν να φάνε στις εποχές που ζούμε????

πως ειναι δυνατον να πληρώνω εγώ μια νταντά 600 ευρώ όταν ο δικός μου μισθός δεν είναι ουτε 500??

δηλαδή μας χαρίζουν γάιδαρο και το κοιτάμε και στα δόντια εγώ αυτό ξέρω..!

για μένα το να είσαι νταντά 2 μεγάλων παιδιών και να παίρνεις 300 ευρώ ειναι αυτό που λέω εγώ κελεπουρι .. αλλος ξεσκίζεται όλη μερα στα χωράφια και τόσα δεν παίρνει!!

προσωπικα δεν δουλευω απο χομπυ, δουλευω για τα λεφτα! Απλα επειδη παντα ειχα στο μυαλο μου οτι θα δουλευω διαλεξα κατι που θα μου αρεσε.....Αν δεν με πληρωναν ομως σιγα μην πηγαινα.....Ο χρονος ειναι πολυτιμος για ολους. Δεν μπορουμε να εχω εγω τον χρονο ( ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ) σου, τσαμπα.....

300 ευρω για 8 ωρες ειναι δουλεια 'αναγκης'...και δεν θα αφηνα τα παιδια μου να γινονται θηλεια για κανεναν ανθρωπο.

 

Αν δεν εχω τα στελνω παιδικο....

 

 

Συγγνώμη αλλά το να προσέχεις ένα παιδί και να θες να του δώσεις και ερεθίσματα και να ασχοληθείς πραγματικά μαζί του δεν είναι απλά μια δουλειά. Δεν είναι μια δουλειά που θα πείς όχου σήμερα βαριέμαι δεν έχω όρεξη και θα αράξω. Με ένα παιδι και δύο ή περισσότερα δεν μπορείς να είσαι χαλαρός,ουτε μια μέρα να πεις κοίτα σήμερα δεν είμαι καλά ή έχω νεύρα και άσε με ήσυχη. Είναι πολύ πιο δύσκολο. Και αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ενημερώνεσαι και ψάχνεσαι πάνω στο θέμα παιδί. Και είναι κάτι που "δίνεις" απο τον εαυτό σου. Και ναι 300 ευρώ είναι πολύ λίγα για μια τέτοια ευθύνη. Γιατί έχεις ΚΑΙ ευθήνη αν συμβει κάτι. Και επίσης η κοπέλα που κρατάει το παιδι έχει και αυτη οικογένεια να ζήσει και ίσως και παιδια. Πρέπει να σεβόμαστε κάποια στιγμή και τον κόπο του άλλου. Και μιλάω για Αθήνα, που είναι άλλο το κόστος διαβίωσης με νοίκια και όλα τα άλλα. Συγγνώμη για τον τόνο αλλά έχω ακούσει τοσα που δεν μπορώ.
ετσι ειναι ρε παιδια.....

 

Εδώ στους παιδικούς ζητάνε 350 με 400 ευρώ όχι για ολόκληρο 8ωρο και είναι μια κοπέλα για δέκα παιδιά, και όταν αρρωστήσει θα πρέπει εσύ να το κρατήσεις και δεν σου κάνει και δουλειές στο σπίτι.

καλα φραουλιτσα , ειδα το ονομα σου, ειδα και τη μανωλαδα πανω....κακοι συνειρμοι! :lol::lol:

 

Εγω ειμαι απο τη μερια που πληρωνω ετσι?? θα μπορουσα να κανω την παπια και να γλιτωσω λεφτα. δεν μου περισσευουν.

Τα τελευταια τρια χρονια με εχουν πιασει συγγενεις και φιλοι να διωξω την γυναικα που εχω και να κρατησει καποιος 'δικος' μου τα παιδια για λιγοτερα λεφτα απο οσα δινω, επειδη εχουν αναγκη.

Δεν το κανω, και επειδη ειναι καλος ανθρωπος η κυρα Νικη και την αγαπουν τα παιδια μου αλλα και επειδη βρισκω κακο κριτηριο 'την αναγκη' ενος ανθρωπου για να τον εχω στην δουλεια.

Αναγκη σημαινει πως οταν βρεθει κατι καλυτερο με αποχαιρετα!!!

Σημαινει επισης πως οταν σταματησει η αναγκη του (καποια δοση δανειου ισως) , παλι με αποχαιρετα.

Σημαινει οτι καθε βραδυ θα λεει 'τι να κανουμε....αλλοι ζουνε στα ψηλα και αλλοι στα χαμηλα'...σαν τη γνωστη ταινια.

η λιστα ειναι ατελειωτη......

Ο σεβασμος ειναι απαραιτητος στις διαπροσωπικες σχεσεις, και τον απαιτω. Αφου τον απαιτω ομως οφειλω και να τον κερδιζω και να τον δειχνω κι ολας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι μισθοι μειωθηκαν σε ολους κι ετσι θα πρεπει να μειωθουν και στις ντανταδες.δεν μπορει τα 3/4 του μισθου να δινονται εκει.τοτε καλυτερα να κατσουμε σπιτι με τα παιδια μας.εγω παντως βρηκα κοπελα για περιπου 6 ωρες για τα παιδια μου με 300 ευρω,χως δουλειες.θελω μονο να ασχολειται με τα παιδια.βρηκα δουλεια για 8 μηνες,δεν μπορω να τα δινω ολα στη νταντα(δεν μου πολυαρεσει σαν λεξη).

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλο 300 ευρω για 6 ωρες και αλλο 300 ευρω για 9 ωρες που ψαχνει η κοπελα.....και επισης εξαρταται την περιοχη, αθηνα η οχι δηλαδη......

Το να φυλαει καποια το παιδι σου αποκλειστικα, στον χωρο σου δεν ειναι η μεση λυση...ετσι??

Η μεση λυση ειναι ο παιδικος σταθμος....που δεν αναγκαζεσαι να δινεις τα 3/4 του μισθου σου.

Link to comment
Share on other sites

αλλο 300 ευρω για 6 ωρες και αλλο 300 ευρω για 9 ωρες που ψαχνει η κοπελα.....και επισης εξαρταται την περιοχη, αθηνα η οχι δηλαδη......

Το να φυλαει καποια το παιδι σου αποκλειστικα, στον χωρο σου δεν ειναι η μεση λυση...ετσι??

Η μεση λυση ειναι ο παιδικος σταθμος....που δεν αναγκαζεσαι να δινεις τα 3/4 του μισθου σου.

 

Τι να πω; Σκεφτόμαστε με τον ίδιο τροπο... Έτσι είναι. Αν θες αποκλειστικότητα και το παιδί σου να μεγαλωσει ετσι όπως εσύ θέλεις παίρνεις μια κοπέλα για το σπίτι.αν οικονομικά δεν το αντέχεις ή δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά γιατί το θεωρεις υπερβολη υπάρχει η λύση του παιδικού ή η λύση του συγγενικού προσώπου. Δεν κρίνω καμία επιλογή ο καθένας αποφασίζει τι λειτουργει για την οικογένεια του και πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του. Αυτό που μου χτυπάει είναι να απαιτείς μια κοπελα να κρατάει ένα παιδί για 8ωρο για 300 ευρώ.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

αλλο 300 ευρω για 6 ωρες και αλλο 300 ευρω για 9 ωρες που ψαχνει η κοπελα.....και επισης εξαρταται την περιοχη, αθηνα η οχι δηλαδη......

Το να φυλαει καποια το παιδι σου αποκλειστικα, στον χωρο σου δεν ειναι η μεση λυση...ετσι??

Η μεση λυση ειναι ο παιδικος σταθμος....που δεν αναγκαζεσαι να δινεις τα 3/4 του μισθου σου.

 

Τι να πω; Σκεφτόμαστε με τον ίδιο τροπο... Έτσι είναι. Αν θες αποκλειστικότητα και το παιδί σου να μεγαλωσει ετσι όπως εσύ θέλεις παίρνεις μια κοπέλα για το σπίτι.αν οικονομικά δεν το αντέχεις ή δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά γιατί το θεωρεις υπερβολη υπάρχει η λύση του παιδικού ή η λύση του συγγενικού προσώπου. Δεν κρίνω καμία επιλογή ο καθένας αποφασίζει τι λειτουργει για την οικογένεια του και πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του. Αυτό που μου χτυπάει είναι να απαιτείς μια κοπελα να κρατάει ένα παιδί για 8ωρο για 300 ευρώ.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

οι παιδικοι μου ζητουσαν για τα δυο παιδια 600 ευρω φιλικη τιμη οπως μου ελεγαν!!!δηλαδη το να δουλευω ηταν δωρο αδωρο.την κοπελα την εχω 3-5 φορες την εβδομαδα αναλογα με τις βαρδιες μου.κι εγω θα ηθελα να μπορω να της δωσω παραπανω χρηματα αλλα πραγματικα δυσκολευομαι.της εχω εμπιστευτει τους θησαυρους μου,αν μη τι αλλο θελω να ειναι ικανοποιημενη

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα η δουλειά της νταντάς είναι πολύ σοβαρή! Κανείς δεν αμφιβάλλει! Και την ανάγκη της την έχουμε όταν και οι δύο γονείς δουλεύουν και δεν έχουν δικό τους ανθρωπο να προσέχει τα παιδιά!!!

Και ψάχνεις να βρεις κατάλληλο άτομο που ζητάει ή δέχεται αμοιβή αναλόγως της τσέπης σου...

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες... Οπότε ψάχνεις, προτείνεις, αντιπροτείνεις και ό,τι συμφωνήσεις...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

οι μισθοι μειωθηκαν σε ολους κι ετσι θα πρεπει να μειωθουν και στις ντανταδες.δεν μπορει τα 3/4 του μισθου να δινονται εκει.τοτε καλυτερα να κατσουμε σπιτι με τα παιδια μας.εγω παντως βρηκα κοπελα για περιπου 6 ωρες για τα παιδια μου με 300 ευρω,χως δουλειες.θελω μονο να ασχολειται με τα παιδια.βρηκα δουλεια για 8 μηνες,δεν μπορω να τα δινω ολα στη νταντα(δεν μου πολυαρεσει σαν λεξη).

 

Συμφωνώ απόλυτα. Θα θέλαμε να δίνουμε περισσότερα, όπως θα θέλαμε να παίρνουμε και περισσότερα απ τη δική μας δουλειά, αλλά δυστυχώς δε μας παίρνει πια. Δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι ούτε εμάς μας κρατούν με το ζόρι, όποιος βρίσκει καλύτερα, δικαίωμά του να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

καλά το επιχείρημα καλύτερα να μη δουλεύω για να μη τα δίνω στη νταντά είναι λίγο άκυρο..κάποια στιγμή τα παιδιά πανε σχολείο/ σταθμό και η μαμά που έχει μείνει έξω από τον εργασιακό στίβο τι κάνει? αν ήταν έτσι καμία δεν θα δούλευε μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Σκεφτόμαστε με τον ίδιο τροπο... Έτσι είναι. Αν θες αποκλειστικότητα και το παιδί σου να μεγαλωσει ετσι όπως εσύ θέλεις παίρνεις μια κοπέλα για το σπίτι.αν οικονομικά δεν το αντέχεις ή δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά γιατί το θεωρεις υπερβολη υπάρχει η λύση του παιδικού ή η λύση του συγγενικού προσώπου. Δεν κρίνω καμία επιλογή ο καθένας αποφασίζει τι λειτουργει για την οικογένεια του και πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του. Αυτό που μου χτυπάει είναι να απαιτείς μια κοπελα να κρατάει ένα παιδί για 8ωρο για 300 ευρώ.

 

Συμφωνώ σε αυτό...

Αυτό που μου χτυπάει είναι να απαιτείς μια κοπελα να κρατάει ένα παιδί για 8ωρο για 300 ευρώ.

 

Διαφωνώ όμως με ένα παιδί 2-5 χρονών που μένει σπίτι με τους γονείς/κάποιον που το προσέχει και που δεν έχει επαφή με άλλα παιδιά της ηλικίας του κατά αυτό το οχτάωρο.. Θεωρώ (άσχετα από τα χρήματα) ότι το παιδί πρέπει να πηγαίνει στον παιδικό σταθμό. Όχι όμως σε "Πάρκινγκ παιδιών", αλλά σε ένα παιδικό σταθμό που να είναι σχολείο, κεντρο προσχολικής αγωγής.

Κοινωνικοποιείται, μαθαίνει, δεν κοιτάει τους 4 τοίχους στο σπίτι... ΑΝ η δουλειά των βρεφονηπιοκόμων γίνεται σωστά, κατά τη γνώμη μου, επιβάλλεται το παιδί να πάει παιδικό, και όχι με κοπέλα (έστω και σωστή βρεφονηπιοκόμο) στο σπίτι. Χρειάζεται αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά πάνω στη γνώση νέων πραγμάτων, 100%.

Link to comment
Share on other sites

καλά το επιχείρημα καλύτερα να μη δουλεύω για να μη τα δίνω στη νταντά είναι λίγο άκυρο..κάποια στιγμή τα παιδιά πανε σχολείο/ σταθμό και η μαμά που έχει μείνει έξω από τον εργασιακό στίβο τι κάνει? αν ήταν έτσι καμία δεν θα δούλευε μετά τη γέννα.

 

εξαρταται.εξω ξεκινησα δουλεια πριν 2 εβδομαδες και σε 7,5 μηνες θα ειμαι παλι ανεργη(8μηνη συμβαση)..δεν ειναι ανωφελο τα χρηματα που περνω απο τη δουλεια μου να τα δινω σχεδον ολα σε κοπελα?αν ημουν μονιμη καπου σιγουρα θα σκεφτομουν διαφορετικα....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα!σαν βρεφονηπιαγωγος που είμαι θα σας πω την γνώμη.καταρχήν το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι με την ώρα.αναλόγως τι ζητάει η καθένας.πάντως εγώ όταν δούλευα έπαιρνα 550 για 6 ώρες πολύ καλά για 2 χρόνια πριν.τώρα βέβαια δεν δουλεύω γιατί εχω κάνει τον γιο μου που είναι 5 μηνών.τώρα φυσικά κ έχουν αλλάξει τα πράγματα .πολύ δύσκολα για όλους.τώρα είμαι σπίτι κ μεγαλώνω το παιδί μου αφού μου δίνεται η δυνατότητα γιατί έτσι κ αλλιώς είμαι στον τομέα μου.:P

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι απο εμενα. Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων και εγω μεχρι τωρα δουλευω απο το σπιτι. Αλλα η δουλεια μου πολλες μερες ειναι πολυ απαιτητικη και ο μικρος γινεται κι αυτος απαιτητικος και δεν τα βγαζω περα... Σκεφτομαι να ψαξω να βρω μια κοπελα για 4 φορες την εβδομαδα, 5 ωρες την ημερα, και να ειμαι κι εγω ταυτοχρονα στο σπιτι. Απλα για να τον φροντιζει οταν εγω θα ειμαι πνιγμενη. Ποσα λεφτα πιστευετε οτι θα χρειαστει να διαθεσω;

Οταν λετε οτι καποιες ντανταδες κανουν και δουλειες παραλληλα (οταν το παιδι κοιμαται πχ) για τι δουλειες μιλατε; Δε θα γλιτωσω την κοπελα που μου καθαριζει το σπιτι μια φορα την εβδομαδα ε;

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων και εγω μεχρι τωρα δουλευω απο το σπιτι. Αλλα η δουλεια μου πολλες μερες ειναι πολυ απαιτητικη και ο μικρος γινεται κι αυτος απαιτητικος και δεν τα βγαζω περα... Σκεφτομαι να ψαξω να βρω μια κοπελα για 4 φορες την εβδομαδα, 5 ωρες την ημερα, και να ειμαι κι εγω ταυτοχρονα στο σπιτι. Απλα για να τον φροντιζει οταν εγω θα ειμαι πνιγμενη. Ποσα λεφτα πιστευετε οτι θα χρειαστει να διαθεσω;

Οταν λετε οτι καποιες ντανταδες κανουν και δουλειες παραλληλα (οταν το παιδι κοιμαται πχ) για τι δουλειες μιλατε; Δε θα γλιτωσω την κοπελα που μου καθαριζει το σπιτι μια φορα την εβδομαδα ε;

αναλόγως....συνήθως όσο αφορά το παιδί...δηλ το φαγητό κλπ....αλλά κάποιες κοπέλες κάνουν και αλλες δουλειές στο σπίτι.δηλ. τα κλασικα.είναι το τι ψάχνεις....αν θέλεις κοπέλα για το παιδί μόνο ή γενικά αλλά το τι θα κάνει είναι το θέμα.για μένα αν ρωτάς είναι άλλη κοπέλα να έχει το παιδί και άλλη για τις δουλειές του σπιτιού.είναι δύο διαφορετικά πράγματα.τουλάχιστον εγώ σαν βρεφονηπιαγωγος έτσι το βλέπω.

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων και εγω μεχρι τωρα δουλευω απο το σπιτι. Αλλα η δουλεια μου πολλες μερες ειναι πολυ απαιτητικη και ο μικρος γινεται κι αυτος απαιτητικος και δεν τα βγαζω περα... Σκεφτομαι να ψαξω να βρω μια κοπελα για 4 φορες την εβδομαδα, 5 ωρες την ημερα, και να ειμαι κι εγω ταυτοχρονα στο σπιτι. Απλα για να τον φροντιζει οταν εγω θα ειμαι πνιγμενη. Ποσα λεφτα πιστευετε οτι θα χρειαστει να διαθεσω;

Οταν λετε οτι καποιες ντανταδες κανουν και δουλειες παραλληλα (οταν το παιδι κοιμαται πχ) για τι δουλειες μιλατε; Δε θα γλιτωσω την κοπελα που μου καθαριζει το σπιτι μια φορα την εβδομαδα ε;

 

 

Είσαι ειδική περίπτωση, από τη στιγμή που θα είσαι παρούσα και απλά θέλεις μία βοήθεια. Δεν χρειάζεσαι επομένως άλλη γυναίκα για το παιδί και άλλη για τις δουλειές. Ούτε καν να είναι νηπιαγωγός εξειδικευμένη. Μία σωστή κοπέλα που θα αναλάβει το μωρό (τάισμα, αλλαγμα, απασχοληση, ύπνος) και ταυτόχρονα θα κάνει και ό,τι χρειάζεται το σπίτι. Εκτός πια αν το μωρό δεν κοιμάται καθόλου.... οπότε δεν θα έχει χρόνο.

Με αυτά τα δεδομένα 400 € το μήνα είναι μια χαρά. (Δηλ. 5 ευρώ/ ώρα επί 20 ώρες την εβδομάδα επί 4 εβδομάδες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων και εγω μεχρι τωρα δουλευω απο το σπιτι. Αλλα η δουλεια μου πολλες μερες ειναι πολυ απαιτητικη και ο μικρος γινεται κι αυτος απαιτητικος και δεν τα βγαζω περα... Σκεφτομαι να ψαξω να βρω μια κοπελα για 4 φορες την εβδομαδα, 5 ωρες την ημερα, και να ειμαι κι εγω ταυτοχρονα στο σπιτι. Απλα για να τον φροντιζει οταν εγω θα ειμαι πνιγμενη. Ποσα λεφτα πιστευετε οτι θα χρειαστει να διαθεσω;

Οταν λετε οτι καποιες ντανταδες κανουν και δουλειες παραλληλα (οταν το παιδι κοιμαται πχ) για τι δουλειες μιλατε; Δε θα γλιτωσω την κοπελα που μου καθαριζει το σπιτι μια φορα την εβδομαδα ε;

 

Να σου ζήσει ο μικρός σου.Η δική μου έκανε και το σίδερο όταν ο μικρός κοιμόταν.Αλλά σκέψου ότι στο 8ωρο ο μικρός κοιμόταν σίγουρα το ελάχιστο 2-3 ώρες δύο φορές,μία πρωί και μία μεσημέρι. πολλές φορές τύχαινε να κοιμάται 2 ώρες για πρωί και άλλες τόσες για μεσημέρι

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μμμ ναι δεν το ειχα σκεφτει ετσι.. Ειχα σκεφτει οτι αφου θα παρω κοπελα, ας παρω μια νηπιαγωγο ωστε να το απασχολει και δημιουργικα. Αλλωστε εφοσον θα ειμαι πλεον πιο ανετη θα μπορω να βγαινω να κανω και μερικες δουλειες με την ησυχια μου, οποτε ας εχω το κεφαλι μου ησυχο ας πουμε οτι δε θα καθεται να βλεπει τηλεοραση ενω το μωρο βαριεται. Ε και ισως τοτε μπορω να κανω περισσοτερες δουλειες στο σπιτι η ιδια και να ερχεται πιο αραια η αλλη κοπελα (δεν ειμαι και καμια εφοπλιστρια να εχω νταντα, καθαριστρια, κηπουρο και pool boy!! :P )

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ειδική περίπτωση, από τη στιγμή που θα είσαι παρούσα και απλά θέλεις μία βοήθεια. Δεν χρειάζεσαι επομένως άλλη γυναίκα για το παιδί και άλλη για τις δουλειές. Ούτε καν να είναι νηπιαγωγός εξειδικευμένη. Μία σωστή κοπέλα που θα αναλάβει το μωρό (τάισμα, αλλαγμα, απασχοληση, ύπνος) και ταυτόχρονα θα κάνει και ό,τι χρειάζεται το σπίτι. Εκτός πια αν το μωρό δεν κοιμάται καθόλου.... οπότε δεν θα έχει χρόνο.

Με αυτά τα δεδομένα 400 € το μήνα είναι μια χαρά. (Δηλ. 5 ευρώ/ ώρα επί 20 ώρες την εβδομάδα επί 4 εβδομάδες).

στο οικονομικό συμφωνώ αλλά στα υπόλοιπα εξαρτάται το παιδάκι όπως ειπες αν θα κοιμάται δηλ οκ τότε μπορείς να κανείς δουλιτσες,τουλάχιστον αν κρίνω από μένα που εχω μωρακι τότε της κάνω.

αλλά διαφωνώ στο ότι αυτα δεν μπορεί να τα κάνει και βρεφονηπιαγωγος ή νηπιαγωγος.κ αυτό πάλι ανάλογα την κοπέλα .

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Είμαι παιδαγωγός και εργάζομαι χρόνια ως baby sitter και δόξα το Θεό με πολύ καλές συστάσεις και απ τους γονείς αλλά και από τους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αγίας Παρασκευής που εργάστηκα.

Αυτή τη στιγμή κρατάω διδυμούλες 15 μηνών που τις λατρεύω για 4 ευρώ την ώρα χωρίς ασφάλιση και χωρίς δουλειές σπιτιού.Δεν έχω παράπονο για τις μέρες μας.Όμως όσες μέρες λείψω δε θα τις πληρωθώ συμπεριλαμβανομένων και των αργιών (Χριστούγεννα,Πάσχα κτλ) δεν μου πληρώνουν τίποτα απ αυτά για δώρο φυσικά ούτε λόγος.Επίσης άδεια παίρνω 3 βδομάδες που θα λείψουν εκείνοι για διακοπές το καλοκαίρι χωρίς να πληρωθώ ούτε αυτές.

Εσείς πως τα ακούτε αυτά?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Είμαι παιδαγωγός και εργάζομαι χρόνια ως baby sitter και δόξα το Θεό με πολύ καλές συστάσεις και απ τους γονείς αλλά και από τους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αγίας Παρασκευής που εργάστηκα.

Αυτή τη στιγμή κρατάω διδυμούλες 15 μηνών που τις λατρεύω για 4 ευρώ την ώρα χωρίς ασφάλιση και χωρίς δουλειές σπιτιού.Δεν έχω παράπονο για τις μέρες μας.Όμως όσες μέρες λείψω δε θα τις πληρωθώ συμπεριλαμβανομένων και των αργιών (Χριστούγεννα,Πάσχα κτλ) δεν μου πληρώνουν τίποτα απ αυτά για δώρο φυσικά ούτε λόγος.Επίσης άδεια παίρνω 3 βδομάδες που θα λείψουν εκείνοι για διακοπές το καλοκαίρι χωρίς να πληρωθώ ούτε αυτές.

Εσείς πως τα ακούτε αυτά?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Γεια σου!

1) Το δώρο έχει πια καταργηθεί για όλους μας... Συνηθίζεται να δίνεται τα Χριστούννα κάτι συμβολικό όμως. Π.χ. Ενα φόρεμα, ένα άρωμα κλπ.

2) Μου φαίνεται πολύ σκληρό και κάπως μικρόψυχο να μετρήσεις τις μέρες της 28/10, 25-26/12, 1/1 κλπ., και να περικόψεις ανάλογα το μισθό....

3) Οι 3 εβδομάδες είναι μεγάλο διάστημα. Εδώ, υπάρχει μια δικαιολογία βάσιμη από την πλευρά του εργοδότη. Προσωπικά, δεν μου αρέσει. Λείψαμε κι εμείς 3 εβδομάδες, αλλά πληρώσαμε στο ακέραιο την babysitter, παρόλο που εκείνη όχι μόνο δεν ζήτησε τα χρήματα αλλά ντρεπόταν και να τα δεχθεί. Αλλά τα άξιζε!

Γιατί σε δύσκολες στιγμές (πάρτυ, ασθένειες, "νοικοκυρέματα") βοηθούσε πέραν του ρόλου της και του χρόνου της, και μάλιστα με δική της επιμονή.

4) Είναι παράνομο και απαράδεκτο για μένα το ότι εργάζεσαι χωρίς ασφάλιση. Πρέπει να ζητήσεις το εργόσημο!

 

Αλήθεια, πόσες ώρες εβδομαδιαίως εργάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...