Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ σκέφτομαι για 4 ημέρες με 35 ώρες δουλειά το περισσότερο, για να προσέχει 1 παιδί 10 μηνών και λίγες ελαφριές δουλειές 400 ευρώ. Είναι λίγα?

 

Θα σου πω πόσο παίρνει η μαμά μου 4 μέρες δουλειάς απο τις 7-4 με 5 καμιά φορά 300 ευρώ χωρίς ασφάλεια... είναι τέτοιες οι ανάγκες πλέον που πιστεψε με τα 400 ευρώ δεν είναι λίγα

Link to comment
Share on other sites

εγω για 20 ωρες την εβδομαδα θα της δινω 500 μεικτα εννοειται ασφαλισμενη

Δηλαδή για 40 ώρες την εβδομάδα παίρνει 1000 ευρώ;

Μακάρι να μπορούσα να δώσω τόσα αλλά εγώ με μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες δεν παίρνω τόσα πολλά ώστε να μπορέσω να διαθέσω 1000+ ασφάλιση σε κάποιον άλλο. Ο άνδρας μου καθηγητής αναπληρωτής σε σχολείο παίρνει 880 ευρώ για μόλις 8 μήνες, ενώ φίλη μου λέκτορας σε πανεπιστημιο παίρνει λίγο πάνω από 1000! Πως είναι δυνατόν να πληρώνουμε τέτοιους μισθούς; Τζάμπα τα χρόνια που σπουδάζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για 40 ώρες την εβδομάδα παίρνει 1000 ευρώ;

Μακάρι να μπορούσα να δώσω τόσα αλλά εγώ με μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες δεν παίρνω τόσα πολλά ώστε να μπορέσω να διαθέσω 1000+ ασφάλιση σε κάποιον άλλο. Ο άνδρας μου καθηγητής αναπληρωτής σε σχολείο παίρνει 880 ευρώ για μόλις 8 μήνες, ενώ φίλη μου λέκτορας σε πανεπιστημιο παίρνει λίγο πάνω από 1000! Πως είναι δυνατόν να πληρώνουμε τέτοιους μισθούς; Τζάμπα τα χρόνια που σπουδάζαμε.

 

και γω το ιδιο αναρωτιεμαι....

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν εχει νοημα να κανεις αναγωγη της αμοιβης της ημιαπασχολησης σε πληρη απασχοληση. Η ημιαπασχοληση αναλογικα αμοιβεται "περισσοτερο", ακριβως επειδη ειναι ημιαπασχοληση και επειδη δεσμευεις τον αλλον για λιγες ωρες καθημερινα.

 

Επομενως μια νταντα που παιρνει 500€/20ωρες δεν παιρνει 1000€/40ωρες. Απλά δεν τα παίρνει.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχει νοημα να κανεις αναγωγη της αμοιβης της ημιαπασχολησης σε πληρη απασχοληση. Η ημιαπασχοληση αναλογικα αμοιβεται "περισσοτερο", ακριβως επειδη ειναι ημιαπασχοληση και επειδη δεσμευεις τον αλλον για λιγες ωρες καθημερινα.

 

Επομενως μια νταντα που παιρνει 500€/20ωρες δεν παιρνει 1000€/40ωρες. Απλά δεν τα παίρνει.

 

Ακριβώς έτσι είναι, και πάντα εξαρτάται από τις ώρες του 24ώρου που την απασχολείς, αν είναι βράδυ είναι διαφορετικά, αν είναι κάποιες φορές την εβδομάδα ή κάθε μέρα κλπ.κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα....

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι babysitter

Επί του θέματος τώρα....

Δυστυχώς αυτό το μήνα έχω ασθενίσει ,

Όσες μέρες δεν πάω,μου "κόβουν" και τα αντίστοιχα λεφτά.

Ο γιατρός μου, με διαβεβαίωσε ότι μπορώ να έρθω σε επαφή με το μωρό με μάσκα,ούτε εγώ φυσικά θέλω να κολλήσω το μωρό!

Ουσιαστικά εκείνοι με αποτρέπουν απ'το να πάω.

Έρχομαι και ερωτώ τι να κάνω γιατί δεν θέλω να είμαι άδικη και να μάθω τι δικαιούμαι και τι όχι!

 

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα....

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι babysitter

Επί του θέματος τώρα....

Δυστυχώς αυτό το μήνα έχω ασθενίσει ,

Όσες μέρες δεν πάω,μου "κόβουν" και τα αντίστοιχα λεφτά.

Ο γιατρός μου, με διαβεβαίωσε ότι μπορώ να έρθω σε επαφή με το μωρό με μάσκα,ούτε εγώ φυσικά θέλω να κολλήσω το μωρό!

Ουσιαστικά εκείνοι με αποτρέπουν απ'το να πάω.

Έρχομαι και ερωτώ τι να κάνω γιατί δεν θέλω να είμαι άδικη και να μάθω τι δικαιούμαι και τι όχι!

 

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

 

Κοίτα, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο επίσημο που να αναφέρει τι σου δίνουν και με ποιούς όρους δουλεύεις και να καθορίζει την αμοιβή σου, μπορεί ο εργοδότης να κάνει ότι θέλει. Είτε να σε πληρώσει είτε να μην σε πληρώσει, είτε να σου αγοράσει κάρτα είτε να μην σου αγοράσει.

Αυτό εξαρτάται από τη συμφωνία που κάνεις.....

 

Τώρα, αν μέσα σε ένα μήνα αρρώστησες 2 φορές και έλειψες από 4 μέρες τη φορά (λέω εγώ τώρα) πάμε στις 8 μέρες από τις 20 (περίπου) εργάσιμες το μήνα. Νομίζω, όσο άδικο και και αν είναι αυτό για σένα, ότι είναι πολλές μέρες. Ακόμα και σε κάποια άλλη εργασία να ήσουν και να είχες ΙΚΑ δεν θα έπαιρνες όλη την αμοιβή σου, αλλά από τη 3η μέρα θα έπαιρνες μισό μεροκάματο (μόνο από το ΙΚΑ).

 

Γνώμη μου είναι να καθίσετε και να ξανασυζητήσετε όλα αυτά και να αποφασίσετε αν θέλετε ή σας συμφέρει να συνεχίσετε τη συνεργασία σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προσφατα ξεκινησες την συνεργασια και δεν εχεις προλαβει ουτε εσυ να δεθεις με την οικογενεια και το πιθανοτερο ουτε το μωρο (το σημαντικοτερο για μενα) μαζι σου θα ηταν καλο να κατσεις πρωτα να σκεφτεις τις απαιτησεις σου και φυσικα αμεσα να συζητησεις με τους εργοδοτες σου για ολα με ξεκαθαρες κουβεντες.

Απο το μυνημα σου προσωπικα αντιλαμβανομαι καποια ζητηματα που πρεπει να τεθουν αμεσα σε συζητηση αν θες να συνεχισεις την συνεργασια:

1.Αν θα πληρωνονται οι μερες ασθενειας σου

2. Αν θα αντικαθιστουνται οι μερες ασθενειας σου με τις μερες αδειας σου (πολλες φορες ισχυει αυτο )

3. Ποτε θα παιρνεις αδεια μεσα στο χρονο

4. Αν θα πληρωνεσαι επιδομα αδειας, μισθο οταν παιρνεις αδεια και αλλα επιδοματα (οπως οι κανονικοι μισθωτοι υπαλληλοι)

5.Αν θα πληρωνεσαι εξτρα για τις εξτρα ωρες που μενεις και φυσικα ποιο το ωριαιο τιμημα

6.Αν θα πληρωνεσαι την μηνιαια καρτα (αυτο να σου πω προσωπικα το βρισκω υπερβολικο, κανεις εργοδοτης δεν πληρωνει την μετακινηση του εργαζομενου του)

Αυτο που αναφερεις με το δωρο το βρισκω και εργω τραβηγμενο απο την μερια της οικογενειας.Αν εχουν την δυνατοτητα και θελουν ας το κανουν αλλα οχι και να προβαλλουν σαν εξτρα αμοιβη κατι που εσυ ουτε ζητησες ουτε θες.:lol:

Το σημαντικοτερο ειναι να σκεφτεις καλα τι θες και επισης να κανεις την κουβεντα αμεσα αν σε ενδιαφερει η οικογενεια.

6.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν μέσα σε ένα μήνα αρρώστησες 2 φορές και έλειψες από 4 μέρες τη φορά (λέω εγώ τώρα) πάμε στις 8 μέρες από τις 20 (περίπου) εργάσιμες το μήνα. Νομίζω, όσο άδικο και και αν είναι αυτό για σένα, ότι είναι πολλές μέρες. Ακόμα και σε κάποια άλλη εργασία να ήσουν και να είχες ΙΚΑ δεν θα έπαιρνες όλη την αμοιβή σου, αλλά από τη 3η μέρα θα έπαιρνες μισό μεροκάματο (μόνο από το ΙΚΑ).

Συμφωνώ απόλυτα,αλλά ούτε αυτό γίνεται.

Είμαι ανασφάλιστη όχι από δική μου επιλογή,αλλά επειδή εκείνοι δεν μου το έθεσαν ως επιλογή.

 

5.Αν θα πληρωνεσαι εξτρα για τις εξτρα ωρες που μενεις και φυσικα ποιο το ωριαιο τιμημα

 

Αυτό ευτυχώς έχει ξεκαθαριστεί εξ αρχής

6.Αν θα πληρωνεσαι την μηνιαια καρτα (αυτο να σου πω προσωπικα το βρισκω υπερβολικο, κανεις εργοδοτης δεν πληρωνει την μετακινηση του εργαζομενου του)

 

Δεν είναι υπερβολή.Θα σου πω μόνο ότι στην αρχή το είχαμε συμφωνήσει.

Αν μη τι άλλο,οφείλουν όπως είμαι εγώ εντάξει σε ό,τι είχαμε συμφωνήσει,να κάνουν και εκείνοι το ίδιο.

Ε,εντάξει....

 

Ήταν λάθος μου που απ'την αρχή δεν ξεκαθάρισα αυτά τα κομμάτια γιατί μου είχαν δώσει άλλη εντύπωση, παρουσιάζοντας μια άλλη εικόνα....που τελικά είναι τελείως διαφορετική απ'τη πραγματικότητα!

 

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαινω το θυμο και την απογοητευση σου ειλικρινα. Βλεπω οτι εισαι μανουλα και μαλιαστα μωρομανουλα και στενοχωριεμαι διπλα. Να σου θεσω ομως μερικους προβληματισμους απο την μερια, ισως , της οικογενειας.

Δεν μαρεσε που αναφερθηκες στην αρχη του μυνηματος σου στο ποσο απαραιτητη τους εισαι. Φάνηκε σαν εκβιασμος και εμενα προσωπικα δεν θα μου αρεσε να αναφερθει σε οποιαδηποτε κουβεντα με την νταντα μου. Γενικα ισχυει το ουδεις αναντικατστατος (φυσικα και απο τις δυο πλευρες). Επισης, προσωπικα μιλωντας δεν θα προσλαμβανα ποτε μικρομανουλα γιατι προφανως ερχεσαι σε επαφη με αρωστιες λογω του μωρου, οπως και εγινε. Επισης, ποτε στην διαρκεια των 6 χρονων που απασχολω προσωπικοδ εν πληρωσα τις μετακινησεις, ουτε καν σε απεργιες το ταξι, οπως παω εγω στην δουλεια στις απεργιες ετσι περιμενω να ερθει και η νταντα σπιτι μας. Επίσης δεν θεωρω επιχειρημα οτι δεν σου προτειναν να ασφαλιστεις, δεχτηκες την ανασφαλιστη εργασια προφανως συμφωνοντας.

Δεν θελω προς θεου να σε κανω να νιωσεις ασχημα, στα λεω για να προετοιμαστεις σε ενδεχομενη κουβεντα. Προσωπικα βλεπω οτι δεν εισαι ευχαριστημενη απο την συνεργασια, επισης βλεπω μια εργοδοσια που αλλαζει τα συμφωνημενα. Επειδη μεσα σε ολα υπαρχει και ενα μωρακι που μπορει να δεθει μαζι σου (αυτο πιστευω οτι το καταλαβαινεις καλυτερα απο πολλες) προσπαθησε να συζητησεις μαζι τους και αν δεν βγαλεις ακρη αστους να βρουν καποια αλλη, πριν περασει αρκετος καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα,αλλά ούτε αυτό γίνεται.

Είμαι ανασφάλιστη όχι από δική μου επιλογή,αλλά επειδή εκείνοι δεν μου το έθεσαν ως επιλογή.

 

 

Και εσύ δέχτηκες τη συμφωνία με αυτούς τους όρους (ανασφάλιστη).

 

Επίσης, δέχτηκες να συνεχίσεις να δουλεύεις μαζί τους όταν αποφάσισαν να μετακομίσουν και, από ό,τι καταλαβαίνω, από την αρχή δεν τέθηκε θέμα πληρωμής μετακίνησης.

 

Μου φαίνεται ότι άλλα πράγματα είχες στο μυαλό σου όταν αποφάσισες να δουλέψεις, αλλιώς σου ήρθαν και σου έχει βγει μεγάλο παράπονο τώρα. Επιμένω, πρέπει να καθίστε με την οικογένεια και να κάνετε μια μεγάλη κουβέντα πάνω σε αυτά τα ζητήματα. Να επαναξιολογήσετε τη σχέση σας, να δείτε αν σας συμφέρει όλους να συνεχιστεί και να πάρετε τις αποφάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το θυμο και την απογοητευση σου ειλικρινα. Βλεπω οτι εισαι μανουλα και μαλιαστα μωρομανουλα και στενοχωριεμαι διπλα. Να σου θεσω ομως μερικους προβληματισμους απο την μερια, ισως , της οικογενειας.

Δεν μαρεσε που αναφερθηκες στην αρχη του μυνηματος σου στο ποσο απαραιτητη τους εισαι. Φάνηκε σαν εκβιασμος και εμενα προσωπικα δεν θα μου αρεσε να αναφερθει σε οποιαδηποτε κουβεντα με την νταντα μου. Γενικα ισχυει το ουδεις αναντικατστατος (φυσικα και απο τις δυο πλευρες). Επισης, προσωπικα μιλωντας δεν θα προσλαμβανα ποτε μικρομανουλα γιατι προφανως ερχεσαι σε επαφη με αρωστιες λογω του μωρου, οπως και εγινε. Επισης, ποτε στην διαρκεια των 6 χρονων που απασχολω προσωπικοδ εν πληρωσα τις μετακινησεις, ουτε καν σε απεργιες το ταξι, οπως παω εγω στην δουλεια στις απεργιες ετσι περιμενω να ερθει και η νταντα σπιτι μας. Επίσης δεν θεωρω επιχειρημα οτι δεν σου προτειναν να ασφαλιστεις, δεχτηκες την ανασφαλιστη εργασια προφανως συμφωνοντας.

Δεν θελω προς θεου να σε κανω να νιωσεις ασχημα, στα λεω για να προετοιμαστεις σε ενδεχομενη κουβεντα. Προσωπικα βλεπω οτι δεν εισαι ευχαριστημενη απο την συνεργασια, επισης βλεπω μια εργοδοσια που αλλαζει τα συμφωνημενα. Επειδη μεσα σε ολα υπαρχει και ενα μωρακι που μπορει να δεθει μαζι σου (αυτο πιστευω οτι το καταλαβαινεις καλυτερα απο πολλες) προσπαθησε να συζητησεις μαζι τους και αν δεν βγαλεις ακρη αστους να βρουν καποια αλλη, πριν περασει αρκετος καιρος.

 

Δεν ήθελα να παρουσιαστεί σαν εκβιασμός το σχόλιό μου.

Εννοούσα ότι τους σύστησαν μια έμπιστη κοπέλα,φιλότιμη και υπεύθυνη.

Δεν έχουν κανένα παράπονο απο ΄μένα,προσπαθώ να τους έχω ευχαριστημένους και το ευχαριστώ ποιο είναι;;

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

 

 

 

Και εσύ δέχτηκες τη συμφωνία με αυτούς τους όρους (ανασφάλιστη).

 

Επίσης, δέχτηκες να συνεχίσεις να δουλεύεις μαζί τους όταν αποφάσισαν να μετακομίσουν και, από ό,τι καταλαβαίνω, από την αρχή δεν τέθηκε θέμα πληρωμής μετακίνησης.

 

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Επισης, προσωπικα μιλωντας δεν θα προσλαμβανα ποτε μικρομανουλα γιατι προφανως ερχεσαι σε επαφη με αρωστιες λογω του μωρου, οπως και εγινε.

 

Υπάρχουν τόσες άλλες πηγές μικροβίων....

Όπως ας πούμε οι κλειστοί χώροι μαζικής εστίασης που αναγκάζομαι να μπαίνω καθημερινά για να πάω στη δουλειά μου.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτήθηκα φυσικά αν έχω πρόβλημα με τις μετακινήσεις.

Όπως επίσης είχαν προσφερθεί να με βοηθάνε στη μετακίνηση όταν θα υπάρχουν απεργίες,αλλά τώρα σφυρίζουν αδιάφορα.

 

Αλλά απ'ότι φαίνεται πάντα από πάνω βγαίνουν τα αφεντικά.

 

 

Ναι, αλλά σου είπαν ότι θα σου πληρώσουν κάρτα απεριορίστων διαδρομών; Αυτό είναι διαφορετικό από τον θα σε βοηθούν όταν υπάρχουν απεργίες (το καταλαβαίνει νομίζω και μόνη σου αυτό).

 

Δεν βγαίνουν από πάνω πάντα τα αφεντικά. Είσαι θυμωμένη/απογοητευμένη και το βλέπεις έτσι. Μάλλον έχετε μπερδευτεί όλοι και πρέπει να ξεμπερδευτείτε.

 

Επίσης ξαναλέω ότι και στο ΙΚΑ να ήσουν (σε οποιαδήποτε δουλειά που θα σε έιχαν στο ΙΚΑ) σε περίοδο ασθένειας ο εργοδότης δεν σε πληρώνει για πάνω από 2 μέρες. Μετά παίρνεις μισό μεροκάματο από το ίδιο το ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν τόσες άλλες πηγές μικροβίων....

Όπως ας πούμε οι κλειστοί χώροι μαζικής εστίασης που αναγκάζομαι να μπαίνω καθημερινά για να πάω στη δουλειά μου.

 

συμφωνώ ότι όντως είναι μεγάλη πηγή μικροβίων τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

όπως επίσης συμφωνώ ότι πρέπει οποσδήποτε να μιλήσεις μαζί τους γιατί στο τέλος να δεις θα βγούνε και άλλα προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά σου είπαν ότι θα σου πληρώσουν κάρτα απεριορίστων διαδρομών; Αυτό είναι διαφορετικό από τον θα σε βοηθούν όταν υπάρχουν απεργίες (το καταλαβαίνει νομίζω και μόνη σου αυτό).

 

Δεν βγαίνουν από πάνω πάντα τα αφεντικά. Είσαι θυμωμένη/απογοητευμένη και το βλέπεις έτσι. Μάλλον έχετε μπερδευτεί όλοι και πρέπει να ξεμπερδευτείτε.

 

Επίσης ξαναλέω ότι και στο ΙΚΑ να ήσουν (σε οποιαδήποτε δουλειά που θα σε έιχαν στο ΙΚΑ) σε περίοδο ασθένειας ο εργοδότης δεν σε πληρώνει για πάνω από 2 μέρες. Μετά παίρνεις μισό μεροκάματο από το ίδιο το ΙΚΑ

 

Αυτό λέω...

Ούτε τις δύο μέρες δεν μου δίνουν....Εγώ δεν είπα να κάθομαι εσαεί και να πληρώνομαι,για όνομα,δεν είμαι παράλογη!

 

Φυσικά και είμαι απογοητευμένη-θυμωμένη όταν έχω ένα σωρό προβλήματα σε μια υποτιθέμενη ιδανική συνεργασία.

 

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι όντως είναι μεγάλη πηγή μικροβίων τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

όπως επίσης συμφωνώ ότι πρέπει οποσδήποτε να μιλήσεις μαζί τους γιατί στο τέλος να δεις θα βγούνε και άλλα προβλήματα..

 

Προφανώς και δεν υπάρχει άλλη λύση,εκτός του διαλόγου!

 

Εύχομαι να βρεθεί άκρη.

 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, είμαι ένας άνθρωπος που απασχολώ παιδάκια εδώ και 13 χρόνια. Απο 20 χρονών. Έχω βρεθεί όπως φαντάζεσαι κάποιες φορές στη θέση που είσαι εσύ. Έχω χαλάσει συνεργασία επειδή είχα το κακό ελάττωμα να μην ξεκαθαρίζω τις απαιτήσεις μου, τις ευθύνες και ως που φθάνουν οι υποχρεώσεις μου, παρα είχα στο μυαλό μου το ''τά ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται και ό,τι προαιρείσθε'' μα δεν μου έβγαινε πάντα σε καλό. Εργάσθηκα σε οικογένειες που ήταν ξεκάθαρες και στάθηκα τυχερή αφού όλα πήγαν καλά όντας αμφότεροι ικανοποιημένοι. Αλλα με κάποιες, άλλαζαν τα πράγματα. Πραγματικά έμαθα οτι το φταίξιμο ήταν κατά δικό μου. Αυτό που θα σε συμβουλεύσω, (χωρίς απόλυτα να έχω δίκιο) είναι να υπολογίζεις τις επιλογές σου, καθώς το οτι επέλεξες να εργασθείς σε τέτοια απόσταση απο το σπίτι σου,(καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη για εργασία και την σέβομαι) γνώριζες πως έχει συνέπειες. Οπότε εφ'όσον το επιλέξεις πρέπει να κάνεις ξεκάθαρες συμφωνίες. Το τονίζω. Ξεκάθαρες. Να μην έχεις ούτε εσύ μα ούτε οι γονείς περιττές έννοιες και να ξέρετε τι σας γίνεται! Να ξέρεις οτι έτσι δημιουργείτε εμπιστοσύνη μεταξύ σας και αλληλοσεβασμό. Δεν είναι ντροπή. Είναι επαγγελματισμός. Σου εύχομαι καλή τύχη και είμαι σίγουρη οτι με τον διάλογο θα βρεθεί λύση. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτού του είδους η ''δουλειά'' δεν έχει συμβόλαια και προσύμφωνα.

 

Καλή συνέχεια. :-D

εξημερώνεις την φαντασία ενός παιδιού?

αυτόματα του στερείς δεξιότητες,δημιουργικότητα,ελευθερία έκφρασης..δηλαδή τα πάντα.

pregnant-1437368400z0z1440306000z0.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, είμαι ένας άνθρωπος που απασχολώ παιδάκια εδώ και 13 χρόνια. Απο 20 χρονών. Έχω βρεθεί όπως φαντάζεσαι κάποιες φορές στη θέση που είσαι εσύ. Έχω χαλάσει συνεργασία επειδή είχα το κακό ελάττωμα να μην ξεκαθαρίζω τις απαιτήσεις μου, τις ευθύνες και ως που φθάνουν οι υποχρεώσεις μου, παρα είχα στο μυαλό μου το ''τά ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται και ό,τι προαιρείσθε'' μα δεν μου έβγαινε πάντα σε καλό. Εργάσθηκα σε οικογένειες που ήταν ξεκάθαρες και στάθηκα τυχερή αφού όλα πήγαν καλά όντας αμφότεροι ικανοποιημένοι. Αλλα με κάποιες, άλλαζαν τα πράγματα. Πραγματικά έμαθα οτι το φταίξιμο ήταν κατά δικό μου. Αυτό που θα σε συμβουλεύσω, (χωρίς απόλυτα να έχω δίκιο) είναι να υπολογίζεις τις επιλογές σου, καθώς το οτι επέλεξες να εργασθείς σε τέτοια απόσταση απο το σπίτι σου,(καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη για εργασία και την σέβομαι) γνώριζες πως έχει συνέπειες. Οπότε εφ'όσον το επιλέξεις πρέπει να κάνεις ξεκάθαρες συμφωνίες. Το τονίζω. Ξεκάθαρες. Να μην έχεις ούτε εσύ μα ούτε οι γονείς περιττές έννοιες και να ξέρετε τι σας γίνεται! Να ξέρεις οτι έτσι δημιουργείτε εμπιστοσύνη μεταξύ σας και αλληλοσεβασμό. Δεν είναι ντροπή. Είναι επαγγελματισμός. Σου εύχομαι καλή τύχη και είμαι σίγουρη οτι με τον διάλογο θα βρεθεί λύση. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτού του είδους η ''δουλειά'' δεν έχει συμβόλαια και προσύμφωνα.

 

Καλή συνέχεια. :-D

 

Καλή μου,συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και είπα και πιο πάνω ότι εγώ φταίω γιατί δεν ξεκαθάρισα απ'την αρχή τι θα γίνει σε περίπτωση ασθένειας κτλ.

Πίστευα στην ανθρωπιά και στο ότι θα με αντιμετώπιζαν ως ασφαλισμένη με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μου.

Μέγα λάθος.....Δεν είναι όλες οι οικογένειες ίδιες ούτε όλοι κοιτάνε να είναι δίκαιοι.

Δεν θέλω να έρθω σε ρήξη μαζί τους και να κάνω το περιβάλλον ακόμη χειρότερο απ'ότι είναι από πολλούς και διάφορους λόγους.

Είναι ο χώρος εργασίας μου,θέλω το μυαλό μου να είναι καθαρό για να προσφέρω τον καλύτερό μου εαυτό στο μωρό,όμως δεν με βοηθούν και με φέρνουν σε δύσκολη θέση.

 

Σ'ευχαριστώ για την γνώμη σου!

 

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά κοπέλα μου και να πάνε όλα κατ'ευχήν.

 

Καλή μου,συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και είπα και πιο πάνω ότι εγώ φταίω γιατί δεν ξεκαθάρισα απ'την αρχή τι θα γίνει σε περίπτωση ασθένειας κτλ.

Πίστευα στην ανθρωπιά και στο ότι θα με αντιμετώπιζαν ως ασφαλισμένη με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μου.

Μέγα λάθος.....Δεν είναι όλες οι οικογένειες ίδιες ούτε όλοι κοιτάνε να είναι δίκαιοι.

Δεν θέλω να έρθω σε ρήξη μαζί τους και να κάνω το περιβάλλον ακόμη χειρότερο απ'ότι είναι από πολλούς και διάφορους λόγους.

Είναι ο χώρος εργασίας μου,θέλω το μυαλό μου να είναι καθαρό για να προσφέρω τον καλύτερό μου εαυτό στο μωρό,όμως δεν με βοηθούν και με φέρνουν σε δύσκολη θέση.

 

Σ'ευχαριστώ για την γνώμη σου!

 

3/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

εξημερώνεις την φαντασία ενός παιδιού?

αυτόματα του στερείς δεξιότητες,δημιουργικότητα,ελευθερία έκφρασης..δηλαδή τα πάντα.

pregnant-1437368400z0z1440306000z0.png

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά κοπέλα μου και να πάνε όλα κατ'ευχήν.

 

Μακάρι και για 'σένα το ίδιο....

Είμαστε και γειτονάκια. :)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτήσω εγώ κάτι?

Θα ήθελα να βρω μια κοπέλα να έρχεται στο σπίτι το απόγευμα 1-2 φορές την εβδομάδα, για ένα 3ωρο. Θα είναι με τα 2 παιδιά (4,5 χρονών και 20 μηνών), και αν μπορεί να κάνει και καμία δουλειά καλό θα ήταν, αλλά αυτό είναι προαιρετικό.

Σε αυτές τις περιπτώσεις αμείβονται με την ώρα, και πόσο? Αν ξέρετε καμία, θα το εκτιμούσα να μου συστήσετε! Περιοχή Νέα Ιωνία.

Σας ευχαριστώ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι?

Θα ήθελα να βρω μια κοπέλα να έρχεται στο σπίτι το απόγευμα 1-2 φορές την εβδομάδα, για ένα 3ωρο. Θα είναι με τα 2 παιδιά (4,5 χρονών και 20 μηνών), και αν μπορεί να κάνει και καμία δουλειά καλό θα ήταν, αλλά αυτό είναι προαιρετικό.

Σε αυτές τις περιπτώσεις αμείβονται με την ώρα, και πόσο? Αν ξέρετε καμία, θα το εκτιμούσα να μου συστήσετε! Περιοχή Νέα Ιωνία.

Σας ευχαριστώ!

Eμένα μου έχουν ζητήσει 7-8 ευρώ την ώρα. αν βέβαια το σκέφτεσαι για συστηματική δουλειά, μπορείς να παζαρέψεις μια καλύτερη τιμή με το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι?

Θα ήθελα να βρω μια κοπέλα να έρχεται στο σπίτι το απόγευμα 1-2 φορές την εβδομάδα, για ένα 3ωρο. Θα είναι με τα 2 παιδιά (4,5 χρονών και 20 μηνών), και αν μπορεί να κάνει και καμία δουλειά καλό θα ήταν, αλλά αυτό είναι προαιρετικό.

Σε αυτές τις περιπτώσεις αμείβονται με την ώρα, και πόσο? Αν ξέρετε καμία, θα το εκτιμούσα να μου συστήσετε! Περιοχή Νέα Ιωνία.

Σας ευχαριστώ!

 

Με την ώρα νομίζω είναι το πιο σωστό (προσωπικά θα έδινα max 5?/ώρα). Αλλά, κατά τη γνώμη μου, μπορείς να κάνεις και μια συμφωνία για μηνιαία αμοιβή, αν οι μέρες και ώρες είναι σταθερές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...