Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φανταζομαι Πέπα δεν έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου. Ή αν έχεις δουλέψει δεν έχεις γνωρίσει ποτέ αυτό που λέγεται σεβασμός στην αξιοπρέπεια του εργαζόμενου.

 

 

βλεπω οτ υπαρχει πολυ συμπαθεια σε μενα, αλλα θα σε παρακαλουσα να μη με σχολιαζεις. τα αγνοω τελειως:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια ( και αγόρια ) στο forum θα σας πω ένα περιστατικό που έγινε σήμερα να μου πείτε την γνώμη σας. Έχουμε εδώ και 1,5 χρόνο την baby sitter που κρατάει την μικρή, δουλεύει 9 ώρες την μέρα, 5 μέρες την εβδομάδα και της δίνουμε 800 ευρώ + 40 ευρώ τον μήνα για την κάρτα απεριορίστων + δώρο πάσχα + χριστούγεννα + καλοκαίρι.

Όταν ήταν να την προσλάβουμε την είχα ρωτήσει πως έχει σκοπό να έρχεται στο σπίτι δεδομένο ότι μένει μακριά. Μου είχε πει με συγκοινωνία ( και συμφωνήσαμε να πληρώνουμε την κάρτα). Όταν την ρώτησα τι θα κάνει σε περίπτωση που δεν έχει συγκοινωνία γιατί δεν ήθελα κάθε τρεις και λίγο να ψάχνομαι να βρω ποιός θα προσέξε το παιδί, μου είχε πει ότι θα έρχεται με ταξί.

Την πρώτη φορά που είχε απεργία με ρώτησε αν μπορούσα να της πληρώσω το ταξί ( 20 ευρώ πήγαινε-ελα) της είχα εξηγήσει τότε ότι δεν γίνεται να πληρώνουμε εμείς αυτό το ποσό και πως ούτε και εμένα μου δίνει ο εργοδότης μου παραπάνω όταν δεν έχει μετρό. Της είχα πει ότι αν επιλέξει να μην έρθει μια μέρα χωρίς συγκοινωνίες για να μην επιβαρυνθεί το κόστος θέλω να με ενημερώσει εγκαίρως και πως δεν θα πληρωθεί την ημέρα, όπως και εγώ δεν θα πληρωνόμουν από τον εργοδότη μου αν απουσίαζα αντίστοιχα.

Αυτά για την ιστορία.

Πάω λοιπόν σήμερα στο πάρκο να δω τι κάνει το παιδί και το που μπαίνω μέσα μου επιτίθονται φραστικά 2-3 ξένες άγνωστες, baby sitters άλλων παιδιών, Αρχίζουν να μου φωνάζουν μέσα το πάρκο ότι είμαι εκμεταλεύτρια και απάνθρωπη γιατί δεν πληρώνω το ταξί στην κοπέλα. Εκνευρίστικα και άρχισα να τις βρίζω πίσω. Δεν θέλω να γεμίσω το post με τις λεπτομέριες ( είναι ήδη μεγάλο) αλλά έχω ενοχληθεί σε τέτοιο βαθμό και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί, και με τον μισθό που αναφέρατε πως δίνετε στην κοπέλα αυτή,το θεωρώ απαραδεκτο εκ μέρους της να σας συκοφαντεί με αυτόν τον τρόπο σε τρίτους! ένας άλλος εργαζόμενος θα πάει σε μια δουλειά ακόμα και με 400 ευρώ, και με τα έξοδα μετακίνησης να επιβαρύνουν τον ίδιο, και η συγκεκριμένη με 800 ++ολα τα άλλα, αντιδρά έτσι? εγώ ξέρω πως χέρι που σου δίνει να φας δεν γυρνάς να το δαγκώσεις!μάλλον πολλοί έχουν άλλες αντιλήψεις όπως φαίνεται!...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ αν θέλεις να σου συστήσω την κοπέλα που πρόσεχε πέρυσι το γιο μου. Είναι Ελληνίδα, 40 ετών και έμπειρη. Δραστηριοποιείται στη δυτική αττική. Και πέρυσι επαιρνε πολύ λιγότερα από όσα αναφέρεις. Και είναι κι ο σύζυγός της άνεργος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalimera!

meta pou diavasa ola ta post tha ithela kai go na po tin apopsi mou!den pistevo pos an exeis mia baby siter sto spiti xoris ensima kaneis kapoio egklima(apo tin stigmi pou to exeis sumfonisei)kai oute an paxneis mia pio oikonimiki einai kai auto kakourgima i pazarema!anaferoun kapoies kopeles periptoseis apo exoteriko, ti ginetai stis kosmies xores kai sokaromai!apo pote i ellada singkrinetai me ayta ta kratoi sto viotiko epipedo?zoume se mia epoxi pou koitas akoma ka ta 20 euro kai dustoxos stin ellada uparxoun polloi anthroipoi pou dinontas tous ena daxtulo sou painoun olo to xeri!giauto kai eimaste epifikatikoi!kai oute tha ntrapo na po pos ta 800-900 euro gia mia ntanta einai polla otan ego pairno 1000 kai eimai giatros kai exo kai tin analogi euthini kai kourasi!apo ti stigmi pou zoume se mia koinonia pou den upologizei kaneis poso "axizei" oute mia ptixiouxos i akoma oute kai o oikodomos....ennoeitai pos gia to paidi mou thelo tin kaluteri baby siter me ta ola tis alla den ginetai panta!pos ginetai na doso 14 misthous kai ika kai dora otan ego gia 3 xronia douleva san iatros xoris tipota apola auta giati apla....den evriska?sevomai tin douleia olonon kai eidika ta epaggelmata me euthines....alla....dusuxos den pliromoaste analoga!

meta apo auton ton prologo paratheto kai go to erotima mou!vrika mia oikogeneiaki gnosti na prosexei to 6 mino moro mou!thelo 8oro ,pliri frontida morou(diatrofi,volta,ekpedeusi-oti simainei auto se toso mikri ilikia,sidero alla kai an prolavei kai kanena fagaki gia mas!boro na doso mono 550 euro!i kuria einai 65 anergi me peira!einai kala pistevete??

euxaristo kai sorry an sas zalisa!

 

 

Απαράδεκτο ποστ. Όταν στον άντρα σου ή σε εσένα ζητήσουν να εργασθείτε 8ωρο με 500 ευρώ ανασφάλιστοι, θα δω αν θα σου αρέσει.

Και να σου λένε και εσένα για οικονομική κρίση, για το που θα βρεις καλύτερα και άλλα τέτοια.

 

Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα η προηγούμενη οικογένεια μου έδινε 6, 35 ευρώ την ώρα και η ίδια τιμή τα βράδια, γιατί θεωρούσε πως δεν έκανα τπτ περισσότερο αφου το παιδακι θα κοιμόταν και εγώ θα έβλεπα τηλεόραση ή θα διαβαζα.

Θέλω να πω ότι και από μερίας μας δείχνουμε κατανόηση γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και φτάνουμε στο σημείο να λέμε πως όποιος έχει δουλεία είναι τυχερός, αλλά πείτε μου δεν ειναι αδικία να δίνει σε εμένα τόσα και μετά να πηγαίνουμε βολτα οι 3 μας και να κατεβάζει όλη την luis vitton με εμένα μαζί και να μου λέει δεν εχω λεφτά και τα βγάζω ίσα ίσα?Ας παραβλέψω τις φορές που ξεχνούσε τις ωρες ή τις μέρες ή δεν υπολόγιζε σωστα...

Πάντως εγώ από αυτήν είχα παραπονα πχ. ενώ μου έλεγε μπορείς να ανοίξεισ το ψυγείο και να φας ότι θέλεις..που δεν το εκανα γιατι εφερνα φαγητό μαζί μου..το ψυγείο ή ήταν αδειο ή γεμάτο με φαγητο εστιατορίο, και όταν μαγειρευε και αναγκαστικα ετρωγα γιατι ημουν πολλέεεεεεεεεεεεεες ώρες μου εκανε ελεγχο αν έφαγα..ισως και με καλή θέληση αλλά ο τρόπος δεν ήταν τέτοιος, πχ ερχομουν το πρωι και το παιδακι δεν ειχε φαει τπτ γιατι δεν του αρεσει να τρωει, ωστόσο τον καταφερα να τρώει (εννοείται πως δεν ακουσα μπράβο κτλ). Επίσης, αγόραζα εγώ χαρτόνια , πλαστελίνες κτλ και ποτε δεν είπε παρε δυο δραχμες παραπάνω.

Γενικά από την ίδια είιχα παραπονα. Από το παιδάκι καθόλου και μια χαρα περνούσαμε σε σημείο που όταν ελειπα για διακοπές το καλοκαίρι εβαζε την μαμα να με παιρνει τηλ. και τωρα που μεγαλωσε και παει σχολειο πια συνέχεια με αναζητεί.

Αλλά είναι κρίμα να έχει παιδαγωγό με πτυχιο κτλ το κυριότερο ΕΛΛΗΝΙΔΑ και να συμπεριφέρεται καλά στο παιδί σου και εσυ σαν γονιος να το εκμεταλλεύεσαι. Δεν σου λέω να πληρωθεί παραπάνω, αλλα ενα πιατο φαγητο δεν ειναι τπτ.. εδω το πεταμε στα σκουπίδια, μια καλή κουβεντα δεν στοιχιζει κατι αντίθετα. και το γεγονος ότι εμας δεν μας φέρονται ή δεν μας φερόντουσαν καλά, αυτό δεν σημαίνει πως δεν είμαστε ανθρωποι και χάνουμε την στοιχειώδη κοινωνικότητα μας.Δεν ζούμε στην Ουζουμπούρου, αλλά σε μια ευρωπαικη χωρα (για πόσο καιρό ακόμη:lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια,

Συγνώμη αλλά όταν σε μια ιδιωτική εταιρεία πληρώνουν 700 € μισθό το 8ωρο, τα 700 είτε πρόκειται για νταντά είτε για παιδικό σταθμό εμένα μου φαίνονται όχι απλώς πολλά,αλλά υπερβολικά.Ακόμη και τα 400-500 είναι πάρα πολλά.Τότε ποιός ο λόγος να δουλεύεις και να μην κάθεσαι με τα παιδάκια σου.Αν υπήρχαν και δουλειές με 1500 τότε ναι να δίναμε και τα μισά για τη φροντίδα των παιδιών μας.Δηλαδή νταντάδες ή παιδικοί σταθμοί που να παίρνουν 200€ δεν υπάρχουν;Πως την έχουν δει έτσι;

 http://lb3m.lilypie.com/dSWWp2.png

 

http://lb1f.lilypie.com/4RjTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Συγνώμη αλλά όταν σε μια ιδιωτική εταιρεία πληρώνουν 700 € μισθό το 8ωρο, τα 700 είτε πρόκειται για νταντά είτε για παιδικό σταθμό εμένα μου φαίνονται όχι απλώς πολλά,αλλά υπερβολικά.Ακόμη και τα 400-500 είναι πάρα πολλά.Τότε ποιός ο λόγος να δουλεύεις και να μην κάθεσαι με τα παιδάκια σου.Αν υπήρχαν και δουλειές με 1500 τότε ναι να δίναμε και τα μισά για τη φροντίδα των παιδιών μας.Δηλαδή νταντάδες ή παιδικοί σταθμοί που να παίρνουν 200€ δεν υπάρχουν;Πως την έχουν δει έτσι;

 

ναι, σίγουρα έτσι όπως τα έχουν κάνει πλέον είναι τόσο μικροί οι μισθοί που δεν μπορείς ανταπεξέλθεις σε άλλες ανάγκες σου ή να καλύψεις υπαλλήλους..... όμως και το babysitting είναι επάγγελμα ε ? μην το ξεχνάμε.... οι γυναίκες που κάνουν αυτή τη δουλειά την έχουν για βιοποριστικους λόγους..... οι παιδικοί σταθμοί έχουν το πλεονέκτημα των περισσότερων παιδιών και οι εισπράξεις τους είναι σε τελείως διαφορετικό επίπεδο και έτσι μπορούν, νομίζω, τα διδάκτρά τους να έχουν χαμηλότερο κόστος απο μια γυναίκα στο σπίτι.....

Φαντάζομαι πως η φράση σου "πως την έχουν δει έτσι" δεν απευθύνεται σε προσωπική babysitter.... όπου η συγκεκριμένη δουλεύοντας ενα 8ωρο στο σπίτι του καθενός και εισπράτοντας 200 ευρώ τον μήνα δεν έχει την δυνατότητα ούτε για να επιβιώσει ούτε για να βρει και κάποιο άλλο παιδάκι ώστε να μπορέσει να συμπληρώσει τι ? άλλα 100 ευρώ δηλαδή, κάνοντας άλλες 4 ώρες ? για σκέψου το και έλα στη θέση μιας babysitter.... να δουλεύεις 8ωρο ή 12ωρο καθημερινά για να πάρεις 200 ή 300 τον μήνα :shock:

Link to comment
Share on other sites

koritsia,

zitountai manoules pou den douleuoyne me mikra mwrakia, apo 6 mhnwn kai panw, gia na kanoune parea ta mwra mas, kai na kanonizoume enallaktiko babysitting, gia eksypiretisi i mia stin alli. opoia thelei na epikoinwnisei gia gnwrimia sto email mou. perioxh wraiokastro - thessaloniki!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Απαράδεκτο ποστ. Όταν στον άντρα σου ή σε εσένα ζητήσουν να εργασθείτε 8ωρο με 500 ευρώ ανασφάλιστοι, θα δω αν θα σου αρέσει.

Και να σου λένε και εσένα για οικονομική κρίση, για το που θα βρεις καλύτερα και άλλα τέτοια.

 

Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.

axxx,tora eida to post sou!!!mallon exeis mperdeutei!aparadekto den einai to post mou...alla o tropos pou ekfrazeis thn diafonia sou!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς Ρέα ότι το babysitting είναι μία εναλλακτική λύση για δεύτερη δουλειά για πολλές κοπέλες που είναι αλλού ασφαλισμένες και οι ίδιες δεν θέλουν να πληρώνουν διπλούς φόρους ή να εμφανίζουν το έσοδο αυτό στην εφορία. Μην τα βλέπεις όλα μονόπλευρα.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, το babysitting δεν το βλέπει κανείς σαν κύρια δουλειά. Τις καλύτερες συνθήκες να έχεις σε κάποιο σπίτι + ένσημα + άδεια αν σου δοθεί η ευκαιρία διορισμού θα τους παρατήσεις σύξυλους!

Πάντως κάθε άποψη είναι δεκτή γι' αυτό γράφεται και σε φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

δε διάβασα όλες τις απαντήσεις...

εγώ όταν δούλευα έπαιρνα 4 ευρώ/ώρα,κι έκανα και λίγα οικιακά (άπλωνα κάνα πλυντήριο,σιδέρωνα) εννοείται έπλενα τα σκεύη που χρησιμοποιούσα για τη μικρή...(το λέω γιατί άλλες δε το θεωρούν ως μέρος της δουλειάς και βρίσκανε οι καημένες οι μαμαδες στίβα τα άπλυτα γυρνώντας απο τη δουλειά)..

ως προς το κομμάτι της ανασφάλιστης εργασίας δεν είναι και ότι το καλύτερο,γι'αυτό και δεν ξαναπήγα (τώρα βέβαια που ψάχνω για δουλειά το ξανασκέφτομαι) αλλά είναι κάτι που το συμφωνείς εκ των προτέρων...

΄με τη μικρή κυλιόμουν κι εγω στα πατώματα παιδική χαρά σχεδόν καθημερινά,ψυγείο άνοιγα και χλαπάκιαζα (:mrgreen:) και γενικώς ήμουν ευχαριστημένη..

αν τύχαινε και με χρειαζόταν κάποιο σαββατόβραδο έπαιρνα 30 ευρώ άσχετως ωρών.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κυρια που μενει διπλα μου φυλαει χρονια τα διδυμα μιας πολυ ευκαταστατης οικογενειας στην εκαλη.Παει 8ωρο καθε μερα κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απι δουλειες συν μαγειρεμα για τα παιδια κ για το ζευγαρι.Παιρνει 700 το μηνα χωρις ενσημα χωρις δωρα κτλ. Ειναι πολυ ευχαριστημενη ομως γιατι αυτα τα χρηματα δυσκολα θα τα επαιρνε αλλου.Προσφατα μαλιστα απελυσαν τον αντρα της κ συντηρουνται με αυτα τα 700. Εδω ερχομαι να τονισω οτι η οικογενεια που εργαζεται ειναι πολυ ευκαταστατη κι ομως της δινουν 700 ευρω.Εμεις λοιπον που ουτε ευκαταστατοι ειμαστε κ δουλευουμε για τοσα χρηματα 8ωρο γιατι να δωσουμε τοσα πολλα χρηματα για τη φυλαξη των παιδιων μας;Μετα τι θα φαμε;Αν ειναι να δουλευω για 800 ευρω κ πρεπει να τα δωσω ολα σε νταντα οχι δε θα παρω.Θα μεινεω 2-3 χρονια χωρις να δουλεψω κ να μεγαλωσω η ιδια τα παιδακια μου.Οι εποχες εχουν αλλαξει δραματικα στα οικονομικα κ ολοι μας πρεπει να συμβιβαστουμε με τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Η κυρια που μενει διπλα μου φυλαει χρονια τα διδυμα μιας πολυ ευκαταστατης οικογενειας στην εκαλη.Παει 8ωρο καθε μερα κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απι δουλειες συν μαγειρεμα για τα παιδια κ για το ζευγαρι.Παιρνει 700 το μηνα χωρις ενσημα χωρις δωρα κτλ. Ειναι πολυ ευχαριστημενη ομως γιατι αυτα τα χρηματα δυσκολα θα τα επαιρνε αλλου.Προσφατα μαλιστα απελυσαν τον αντρα της κ συντηρουνται με αυτα τα 700. Εδω ερχομαι να τονισω οτι η οικογενεια που εργαζεται ειναι πολυ ευκαταστατη κι ομως της δινουν 700 ευρω.Εμεις λοιπον που ουτε ευκαταστατοι ειμαστε κ δουλευουμε για τοσα χρηματα 8ωρο γιατι να δωσουμε τοσα πολλα χρηματα για τη φυλαξη των παιδιων μας;Μετα τι θα φαμε;Αν ειναι να δουλευω για 800 ευρω κ πρεπει να τα δωσω ολα σε νταντα οχι δε θα παρω.Θα μεινεω 2-3 χρονια χωρις να δουλεψω κ να μεγαλωσω η ιδια τα παιδακια μου.Οι εποχες εχουν αλλαξει δραματικα στα οικονομικα κ ολοι μας πρεπει να συμβιβαστουμε με τα δεδομενα.

 

 

συγνώμη αλλά η κυρία που περιγράφεις μάλλον κοροιδο ειναι,άλλες οικιακές βοηθοί το χτυπάνε το χιλιαρικάκι στην περιοχή που λες.

κατά τ'αλλα συμφωνώ,αν είναι να παίρνεις 800 και τα 700 να στα παίρνει η baby sitter δε λέει...βέβαια πάντα υπέθετα οτι την baby sitter την πλήρωνε απο κοινού το ζευγάρι,χμ...μάλλον έκανα λάθος

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη αλλά η κυρία που περιγράφεις μάλλον κοροιδο ειναι,άλλες οικιακές βοηθοί το χτυπάνε το χιλιαρικάκι στην περιοχή που λες.

κατά τ'αλλα συμφωνώ,αν είναι να παίρνεις 800 και τα 700 να στα παίρνει η baby sitter δε λέει...βέβαια πάντα υπέθετα οτι την baby sitter την πλήρωνε απο κοινού το ζευγάρι,χμ...μάλλον έκανα λάθος

 

Δυστυχως αυτοι που εχουν αρκετα χρηματα δεν τα σπαταλανε εστω κ αν προκειται για τη φυλαξη των παιδιων τους.Η συγκεκριμενη κυρια κραταει τα παιδακια ηδη τρια χρονια κ ειναι πολυ ευχαριστημενγ γιατι της συμπεριφερονται αψογα.Επιπλεον για να μπεις σε ενα τετοιο σπιτι στην Εκαλη στην Κηφισια κτλ δεν ειναι οτι πιο ευκολο για να παρεις το χιλιαρικακι. Χρειαζονται συστασεις κ γνωριμιες σοβαρες. Οποτε δεν ειναι ευκολο να βρεις μια τετοια ευκαιρια κ να σου συμπεριφερονται κ καλα.Το σχολιο σου οτι το ζευγαρι πληρωνει απο κοινου δεν το καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτοι που εχουν αρκετα χρηματα δεν τα σπαταλανε εστω κ αν προκειται για τη φυλαξη των παιδιων τους.Η συγκεκριμενη κυρια κραταει τα παιδακια ηδη τρια χρονια κ ειναι πολυ ευχαριστημενγ γιατι της συμπεριφερονται αψογα.Επιπλεον για να μπεις σε ενα τετοιο σπιτι στην Εκαλη στην Κηφισια κτλ δεν ειναι οτι πιο ευκολο για να παρεις το χιλιαρικακι. Χρειαζονται συστασεις κ γνωριμιες σοβαρες. Οποτε δεν ειναι ευκολο να βρεις μια τετοια ευκαιρια κ να σου συμπεριφερονται κ καλα.Το σχολιο σου οτι το ζευγαρι πληρωνει απο κοινου δεν το καταλαβα.

 

 

εννοούσα οτι βγαίνει ο μισθός της baby sitter απο τα κοινά έξοδα κι όχι απο το μισθό της μητέρας μόνο..στο κοριτσάκι που έκανα εγω,οι γονείς ήταν χωρισμένοι αλλά χρήματα έδινε κι ο πατέρας για εμένα (εκτός διατροφής) τα μισά ακριβως

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα οτι βγαίνει ο μισθός της baby sitter απο τα κοινά έξοδα κι όχι απο το μισθό της μητέρας μόνο..στο κοριτσάκι που έκανα εγω,οι γονείς ήταν χωρισμένοι αλλά χρήματα έδινε κι ο πατέρας για εμένα (εκτός διατροφής) τα μισά ακριβως

 

Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά. Φυσικά και ο μισθός της baby sitter βγαίνει από τα κοινά έξοδα και όχι μόνο από το μισθό της μητέρας. Με τον άντρα μου έχουμε κοινό ταμείο στα πάντα και κοινές αποταμιεύσεις, δεν έχουμε χωριστά ταμεία. Απλά αναφέρθηκα στο δικό μου μισθό και όχι στου άντρα μου γιατί ήδη με την περικοπή των 620 ευρώ που έχω υποστεί ο δικός μου μισθός έχει πάρει την κατιούσα και έχει φτάσει πλέον να παίρνω 900 περίπου ευρώ όσα τα χρήματα μιας babysitter. Οπότε αν είναι να δουλεύω για 900 ευρώ και τα 800 φεύγουν για την νταντά δεν υπάρχει λόγος. Παίρνω ανευ αποδοχών 2-3 χρόνια και μεγαλώνω τα παιδάκια μου όπως εγώ θέλω. Αυτό ήθελα να τονίσω και όχι αυτό που κατάλαβες ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ισως ειμαι και λαθος Ποιος παρνει 800-900 Ευρω σε ιδιωτικη επιχειρηση?Και να δινεις και τοσα για μια babysitter?

 

Οπως ειπε η Ελιανα, καλυτερα να κατσω σπιτι μου και μεγαλωνω μονη μου το παιδι/ τα παιδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.

 

Γιατί τέτοια επίθεση;;

Κι εμάς μας κρατάει τη μπέμπα μας μία κυρία (που κράταγε και τον γιο μας), ελληνίδα, συνταξιούχος, για να συμπληρώσει το εισόδημά της. Εννοείται πως, αφού ξαναήρθε 2 χρόνια μετά ήμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Συμφωνήσαμε από κοινού το μισθό της, το τι θα κάνει (παιδί + μαγείρεμα + λίγο την κουζίνα, δλδ ότι λερώνει).

Ο γιος της άνεργος, με δάνειο στεγαστικό και 2 παιδιά λυκείου = φροντιστήρια κλπ. Η κυρία αυτή για αυτά δουλεύει... που το κακό;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς Ρέα ότι το babysitting είναι μία εναλλακτική λύση για δεύτερη δουλειά για πολλές κοπέλες που είναι αλλού ασφαλισμένες και οι ίδιες δεν θέλουν να πληρώνουν διπλούς φόρους ή να εμφανίζουν το έσοδο αυτό στην εφορία. Μην τα βλέπεις όλα μονόπλευρα.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, το babysitting δεν το βλέπει κανείς σαν κύρια δουλειά. Τις καλύτερες συνθήκες να έχεις σε κάποιο σπίτι + ένσημα + άδεια αν σου δοθεί η ευκαιρία διορισμού θα τους παρατήσεις σύξυλους!

Πάντως κάθε άποψη είναι δεκτή γι' αυτό γράφεται και σε φόρουμ.

 

Θα ήθελα να ξέρω πια είναι η κύρια απασχόληση κάποιου που ήδη το κύριο 8ωρο (9-5) το ξοδεύει σε ανασφάλιστη εργασία.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια επίθεση;;

Κι εμάς μας κρατάει τη μπέμπα μας μία κυρία (που κράταγε και τον γιο μας), ελληνίδα, συνταξιούχος, για να συμπληρώσει το εισόδημά της. Εννοείται πως, αφού ξαναήρθε 2 χρόνια μετά ήμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Συμφωνήσαμε από κοινού το μισθό της, το τι θα κάνει (παιδί + μαγείρεμα + λίγο την κουζίνα, δλδ ότι λερώνει).

Ο γιος της άνεργος, με δάνειο στεγαστικό και 2 παιδιά λυκείου = φροντιστήρια κλπ. Η κυρία αυτή για αυτά δουλεύει... που το κακό;;

 

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ολες οι ανασφάλιστες μπειμπι σιτερ είναι συνταξιούχοι.

 

Μην τρελαθούμε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η κυρία αυτή για αυτά δουλεύει... που το κακό;;

 

Το κακό είναι ότι 2 άτομα φοροδιαφεύγουν!

Η κυρία γιατί δουλεύει και δεν πληρωνει φόρους΄.

Εσύ γιατί δεν πληρώνεις εισφορές στο ασφαλιστικό ταμείο και τον αντίστοιχο φόρο.

 

Φαντάζεσαι να είχαν όλοι τους υπαλλήλους τους έτσι;;;;; (Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα προσπαθούμε να δούμε τη γενικότερη εικόνα και όχι τι βολέυει πιο πολύ εμάς τους ίδιους)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!ψαχνω δουλιτσα κ θα ηθελα να εργαστω πρωινες ωρες...δηλαδη απο τις 8 εως κ τις 5 περιπου!!μενω νεα φιλοθεη κ θα με βολευαν περιοχες βορειω προαστειων1!οποια μανουλιτσα ενδιαφερεται ας επικοινωνησει!!φιλακιαααααα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...