Recommended Posts

εμένα η κόρη μου γεννήθηκε 34εβδομαδες και 6 μέρες.... βάρος είχε 2610 ....και ύψος 46, δεν είχε πρόβλημα αναπνευστικό ....και δεν πηρέ και καθόλου οξυγόνο,... έμεινε 2 μέρες στην εντατική και ....7.μερες στην παρακολούθηση (πιστευω για τα χρηματα μας κρατησανε) παρουσίασε ίκτερο και όταν πήγε στο 10 φύγαμε....... μου σπάσαμε βέβαια τα νεύρα... στο Ιασώ... με μια ασυνείδητη προϊσταμένη αλλά τώρα πέρασαν και είναι μια χαρά……

ο γιος μου μετά ακριβός από ένα χρόνο γεννήθηκε 38 εβδομάδα με βάρος 3040 ύψος 51 και σε 4 μέρες ήμασταν στο σπιτάκι μας..

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν ισχύει,αλλά πριν 2 εβδομάδες που έκανα την β επιπέδου στο μητέρα,μου είπαν ότι το μωρό είναι πρόωρο κι έχει ανάγκη την θερμοκοιτίδα όταν είναι κάτω από 2200 kgr.Δεν ξέρω αν πάει με τα κιλά. :roll:

tz4jlwkclkd9gpt6.png

κορίτσια πότε ένα μωρό θεωρείτε πρόωρο;Εκτός απο τις εβδομάδες παίζουν ρόλο και τα κιλά;Δηλαδή αν ένα μωρό γεννήθηκε την 37η εβδομάδα και ήταν 2300 θεωρείτε πρόωρο η όχι;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Τα εχουν αναλυσει και πιο πανω..αλλα οπως και να εχει 37 εβδ και 2300 δεν εχει καμια σχεση με προωρο.

ευχαριστω ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Επομένως δεν εχουν σχεση τα κιλά που γεννήθηκε ενα μωρό αλλα η εβδομαδα.Σωστα;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Δηλαδή αν ένα μωρό γεννήθηκε την 37η εβδομάδα και ήταν 2300 θεωρείτε πρόωρο η όχι;

Εξαρτάται. Μπορεί να μην είναι "πρόωρο" αλλά να έχει ενδομήτρια υπολειπόμενη ανάπτυξη (IUGR) που στην ουσία αντιμετωπίζεται ως προωρότητα. IUGR συμβαίνει λόγω πλακουντικής ανεπάρκειας, προεκλαμψίας, πολύδυμης κύησης κ.λπ. Συνεπώς εξαρτάται από την περίπτωση. Μπορεί ένα μωρό να γεννηθεί στην 37η εβδομάδα/2300 γρ. και να μην θεωρείται πρόωρο, ενώ ένα άλλο να είναι.

Εξαρτάται. Μπορεί να μην είναι "πρόωρο" αλλά να έχει ενδομήτρια υπολειπόμενη ανάπτυξη (IUGR) που στην ουσία αντιμετωπίζεται ως προωρότητα. IUGR συμβαίνει λόγω πλακουντικής ανεπάρκειας, προεκλαμψίας, πολύδυμης κύησης κ.λπ. Συνεπώς εξαρτάται από την περίπτωση. Μπορεί ένα μωρό να γεννηθεί στην 37η εβδομάδα/2300 γρ. και να μην θεωρείται πρόωρο, ενώ ένα άλλο να είναι.

Εισαι λαθος.

Αλλο ειναι το προωρο και αλλο το ελλειποβαρες.

Προωρο χαρακτηριζεται ενα μωρο που εχει γεννηθει πριν την 37η εβδομαδα ανεξαρτητα απο το βαρος του.

Εισαι λαθος.

Αλλο ειναι το προωρο και αλλο το ελλειποβαρες.

Προωρο χαρακτηριζεται ενα μωρο που εχει γεννηθει πριν την 37η εβδομαδα ανεξαρτητα απο το βαρος του.

Εγώ δεν είπα ότι είναι πρόωρο. Είπα ότι το IUGR αντιμετωπίζεται σαν προωρότητα. Διαφωνείς με αυτό; Ή διαφωνείς με αυτό που νομίζεις ότι είπα;

απ' όσο ξέρω έχει να κάνει με την εβδομάδα... ο δικός μου γεννήθηκε στην 34 1930 κιλά και καθίσαμε μόλις 4 μέρες στη θερμοκοιτίδα, δεν χρειάστηκε ούτε οξυγόνο ούτε τίποτα, καθαρά προληπτικά...

KYWPp3.png

Εγώ δεν είπα ότι είναι πρόωρο. Είπα ότι το IUGR αντιμετωπίζεται σαν προωρότητα. Διαφωνείς με αυτό; Ή διαφωνείς με αυτό που νομίζεις ότι είπα;

Ρωτηθηκαμε ποτε ενα μωρο θεωρειται προωρο.

Το βαρος κτλ ανηκουν σε αλλη κατηγορια. Αυτο απαντησα.

Προωρο θεωρειται ενα μωρο που γεννηθηκε πριν τις 37 εβδομαδες ανεξαρτητα απο το βαρος γεννησης.

Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΕΣΤΩ ΤΙΣ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΠΡΟΩΡΟ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΑΜΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ Κ ΔΙΝΟΥΝ Κ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΚΤΛ. ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Κ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΝ Κ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ...

H κορη μου γεννηθηκε 36 εβδομαδων και 4 ημερων..απο κιλα ηταν 3100 και 49 ποντους,δεν εμεινε στιγμη σε θερμοκοιτιδα και μιση ωρα μετα που μπηκα στο δωματιο εφεραν κι εκεινη στο πυρεξακι της.

Δυο μερες πριν γεννησω ο γιατρος ειχε προλαβει και με "τσιμπησε" για τα πνευμονακια του μωρου αλλα δεν ξερω αν αυτο επαιξε ρολο η οχι στην καλη πορεια...

Θεωρειται προωρο μωρο???Για εμενα αν το δουμε συμφωνα με την λεξη...ναι,ηταν πριν της ωρας της αλλα η γενικοτερη εικονα της δεν με εκανε να την θεωρω προωρη...Ισως γιατι οι περισσοτεροι νομιζουμε οτι τα προωρα μωρα ειναι οσα γεννηθηκαν σε ακομη μικροτερες εβδομαδες ή ειχαν προβληματα....

Και κατι ακομη...διαβασα παραπανω οτι υπαρχει και επιδομα προωροτητας κατι που δεν το ηξερα καν οτι δινεται και δη στο δημοσιο...

Ξερει καποια κοπελα στα σιγουρα να μου πει ποτε το δικαιολογουν και αν το δικαιολογουν σε ασφαλισμενες του δημοσιου???

H κορη μου γεννηθηκε 36 εβδομαδων και 4 ημερων..απο κιλα ηταν 3100 και 49 ποντους,δεν εμεινε στιγμη σε θερμοκοιτιδα και μιση ωρα μετα που μπηκα στο δωματιο εφεραν κι εκεινη στο πυρεξακι της.

Δυο μερες πριν γεννησω ο γιατρος ειχε προλαβει και με "τσιμπησε" για τα πνευμονακια του μωρου αλλα δεν ξερω αν αυτο επαιξε ρολο η οχι στην καλη πορεια...

Θεωρειται προωρο μωρο???Για εμενα αν το δουμε συμφωνα με την λεξη...ναι,ηταν πριν της ωρας της αλλα η γενικοτερη εικονα της δεν με εκανε να την θεωρω προωρη...Ισως γιατι οι περισσοτεροι νομιζουμε οτι τα προωρα μωρα ειναι οσα γεννηθηκαν σε ακομη μικροτερες εβδομαδες ή ειχαν προβληματα....

Και κατι ακομη...διαβασα παραπανω οτι υπαρχει και επιδομα προωροτητας κατι που δεν το ηξερα καν οτι δινεται και δη στο δημοσιο...

Ξερει καποια κοπελα στα σιγουρα να μου πει ποτε το δικαιολογουν και αν το δικαιολογουν σε ασφαλισμενες του δημοσιου???

Eγω γεννησα στις 32 εβδομαδες πριν πολλα χρονια την κορη μου και τον γιο μου οριακα προωρο στις 36+6. Δεν παιρνουμε καποιο επιδομα (αληθεια γιατι να παρουμε? ) και ουτε εχω ακουσει κατι για αυτο.

Δεν ξερω,παραπανω το διαβασα κι εγω γι αυτο ρωταω!Εμενα αλλωστε περασε η γεννα μου,αλλα αν ισχυει κι αν υπαρχει καλο ειναι να το γνωριζουμε για να ενημερωνουμε οποιον πιθανον να ενδιαφερει!

Διαφημίσεις

Ειμαι στην 30η βδομαδα κυησης κ εδω και δυο βδομαδες το μωρο ειναι αρκετα χαμηλα με το κεφαλακι κατω κ τα ποδια πανω. Το βαρος του στην 28η βδομαδα ηταν 1300γρ με +10/-10.Ο γιατρος ηταν κατηγορηματικος οχι κουραση για να μην παμε σε προωρο τοκετο. Πρεπει να φτασουμε τουλαχιστον την 35η βδομαδα να εχει περασει τα 1800 γρ το μωρο για μην αβτιμετωπισουμε προβληματα προωροτητας οπως αναυπνευστικα.Ελπιζω να καταφερω να περασω την 37η.Τετοιο αγχος δεν το ειχα ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.

Eγω γεννησα στις 32 εβδομαδες πριν πολλα χρονια την κορη μου και τον γιο μου οριακα προωρο στις 36+6. Δεν παιρνουμε καποιο επιδομα (αληθεια γιατι να παρουμε? ) και ουτε εχω ακουσει κατι για αυτο.

Το μωρό δε θεωρείται πρόωρο σε αυτή την ηλικία. Μη ξεχνάς ότι οι καισαρικές τομές γίνονται γύρω στη 38η εβδομάδα επομένως ένα μωρό που έχει μπει στον 9ο μήνα της κύησης δε μπορεί να θεωρηθεί με κανένα τρόπο πρόωρο.

Το μωρό δε θεωρείται πρόωρο σε αυτή την ηλικία. Μη ξεχνάς ότι οι καισαρικές τομές γίνονται γύρω στη 38η εβδομάδα επομένως ένα μωρό που έχει μπει στον 9ο μήνα της κύησης δε μπορεί να θεωρηθεί με κανένα τρόπο πρόωρο.

προωρο θεωρειται ενα μωρο που δεν εχει κλεισει τις 37 εβδομαδες, αρα ενα μωρο 36+4 θεωρειται οριακα προωρο!!!!!

Θεωρώ πρόωρο ένα μωρό που δεν έχει κλείσει την 37η εβδομάδα και φέρει όμως κάποια προβλήματα προωρότητας(κάτω από 2 κιλά,αναπνευστική δυσχέρεια,αναιμία κλπ)αν δεν φέρει τίποτα είναι φυσιολογικό! Αυτό το επίδομα με ενδιαφέρει και πρωτη φορά το ακούω μπορείς να με ενημερώσεις? :rolleyes:

Akvap2.png

Θεωρώ πρόωρο ένα μωρό που δεν έχει κλείσει την 37η εβδομάδα και φέρει όμως κάποια προβλήματα προωρότητας(κάτω από 2 κιλά,αναπνευστική δυσχέρεια,αναιμία κλπ)αν δεν φέρει τίποτα είναι φυσιολογικό! Αυτό το επίδομα με ενδιαφέρει και πρωτη φορά το ακούω μπορείς να με ενημερώσεις? :rolleyes:

Ενα μωρο δεν ειναι προωρο επειδη εχει προβληματα προωροτητας.

Η δικια μου που γεννηθηκε στις 32 το μονο που ειχε χαμηλο βαρος, ουτε αναιμια ουτε δυσχερεια τους κατι αλλο... δεν θεωρειται προωρο?

Η ενα μωρο που εχει γεννηθει στις 38 εβδομαδες και εχει βαρος κατω απο 2 κιλα θεωρειται προωρο? οχι θεωρειται ελλειποβαρες.

Προωρο ειναι ενα μωρο που εχει γεννηθει πριν τις 37 εβδομαδες ανεξαρτητου βαρους ή προβληματων.

Προωρα ειναι τα μωρα που γεννιουνται πριν την 37 η εβδομαδα κυησης.τα κιλα δεν παιζουν ρολο..οι πνευμονες ειναι αυτο που απασχολει τους γιατρους.γιαυτο κ σου κανουν ενεσεις κορτιζονης,για τους πνευμονες.τα κιλα δεν παιζουν ρολο γιατι κ στην 40η βδομαδα μπορει να γεννηθει μωρο 2 κιλα αλλα οργανικα να ειναι οκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

απο 32-34 θεωρητε ανωρημο, 35-36 οριακα προωρο (ειναι τα δικα μου) αλλο προωρο αλλο ελιποβαρες μωρο. 40 εβδ και 2 κιλα ειναι ελλιποβαρες. εμενα ηταν και τα 2

mamax4

απο 32-34 θεωρητε ανωρημο, 35-36 οριακα προωρο (ειναι τα δικα μου) αλλο προωρο αλλο ελιποβαρες μωρο. 40 εβδ και 2 κιλα ειναι ελλιποβαρες. εμενα ηταν και τα 2

Σωστη...!!!!! Για αυτο και ορισμενα οριακα προωρα αν εχουν επιθυμητο βαρος και δεν εχουν προβλημα οξυγονου δεν χρηζουν απαραιτητα θερμο, γιατι εχουν ενδειξεις για κανονικα και τελειομηνα μωρα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα