Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

και στην Ελλαδα ολα πληρωνονται!

ευτυχως εχω φιλη λογοθεραπευτρια και την εχω σταντμπαι να δω τι θα κανω

αυτη μου λεει παντα υπομονη μεχρι τα 2,5

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα πως γίνεται να λέει το σκυλάκι ντία και τα ματάκια γκλιά ε;;;:shock::shock:

 

Μήπως έχει ακούσει τη λέξη γυαλιά και το συνέδεσε με τα μάτια (φυσικά) αλλά δεν μπορεί να πει τη λέξη γυαλιά;

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

αντιθετα ο μικρος περα απο καποιες 2συλαβες δε τον ενδιαφερει τοσο το να μιλαει παρα το να χαλαει να πεταει να σκαλιζει κ να εξερευνει:rolleyes:

 

παντως 1 ολοκληρο λεπτο να κατσει στο ιδιο μερος δεν υπαρχει!!!ακομα κ με το που ξυπναει αντι να κατσει λιγο να χουζουρεψει αμεσως σηκωνετε και τρεχει απο δω κ απο κει.προσπαθω να τον βαλω να κατσει σε ενα μερος να δουμε κανενα βιβλιο με εικονες να πουμε τα ζωα τα αντικειμενα τα χρωματα κλπ αλλα τιποτα!θελει να φυγει βαριεται να κατσει στο ιδιο μερος!

 

αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να ανοιγει στη μεση τα τηλεφωνα κ τα τιλεκοντρολ κ να βαζει κ να βγαζει τις μπαταριες η να σκαλιζει τα συρταρια κ γεενικα να χαλαει πραγματα καθως τα εξερευνει για να δει πως δουλευουν

 

Γεια σου Δήμητρα! Περιττό να σου πώ πως μόλις διάβασα τα παραπάνω ήταν λες και περιέγραφες τον δικό μου γιό!!! Λες να το'χει τ'όνομα? Αλέξανδρο τον λένε κι αυτόν και είναι ένα μήνα μικρότερος από τον δικό σου! Κι εκείνος μια απο τα ίδια! Δεν κάθεται, όχι λεπτό, δευτερόλεπτο ήσυχος. Με το που θα ξυπνήσει, δε χουζουρεύει λιγάκι όπως όλος ο κόσμος, ούτε καν να τεντωθεί...αμέσως σηκώνεται όρθιος και φωνάζει μπαμπά! (ο μπαμπάς του του δίνει το γάλα κάθε πρωϊ γι αυτό). Επίσης δεν έχει κάτσει ποτέ να του διαβάσω ένα παραμυθάκι, κάποιο βιβλιό με ζωάκια...κάτι τέλος πάντων! Πάω να τον πάρω αγκαλιά και με σπρώχνει για να σηκωθεί όρθιος να κάνει τα δικά του! Επίσης έχει εμμονή με τις συσκευές, τηλέφωνα, laptop, μίξερ (το συναρμολογεί και μιμήται τον ήχο όπως και την ηλεκτρική σκούπα και την ξυριστική μηχανή), τηλεκοντρόλ, συρόμενα παράθυρα και πόρτες!!! Μπορεί να κάτσει ώρα να ανοιγοκλείνει το παράθυρο και την πόρτα κι ευτυχώς είναι πολύ προσεχτικός και δεν κλείνει τα χέρια του! Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να παίζει με τα αυτοκίνητα, τα φορτηγά κλπ...αλλά περισσότερο του αρέσουν τα αντικείμενα που χρησιμοποιούμε εμείς!

Τώρα σχετικά με την ομιλία...αστα να πάνε! Τον τελευταίο μήνα έχει κάνει αρκετή πρόοδο όμως! Λέει μαμά, μπαμπά, Λελέ (Αγγελος), Λάληχ (Μιχάλη), Τότα (Νότα), οή (Ζωή), Κίκι (Μίκη), φωνάζει το αρκουδάκι του με το όνομά του, Μάμι (Gummy Bear), Ιλγό (Εγώ), Ναί (μόνο όταν σηκώνει το ακουστικό), ντοντό (αφρόλουτρο), γειά, κούντα μπέμπα (κούνια μπέλα), α οεα ούβα (μια ωραία πεταλούδα), άντε, κάνει ήχους ζώων όπως το σκυλάκι (βαβα), τη γατούλα (μιαμ!), την κοτούλα (γκ γκ γκ!), την κουκουβάγια (βα), την πάπια (πα πα πα), το πρόβατο (μπε), το πόνυ (μμμ σαν να χλιμιντρίζει), την αγελάδα (μμμ) και διάφορα άλλα δικά του ακαταλαβίστικα! Τη μόνη πρόταση που έχει κάνει κι αυτή σπάνια είναι το άντε γειά και όταν χαϊδεύει το αρκουδάκι του που κάνει οοοοο Νόντι!!! Αν μπορεί να θεωρηθεί προτασούλα αυτό...Βέβαια πριν ένα μήνα έλεγε ακριβώς τα μισά οπότε...ελπίζω μέχρι το Καλοκαίρι να έχουμε πεί περισσότερα! Πάντως κι εγώ ανησυχώ αλλά ο γιατρός μας είπε πως είναι και κληρονομικό. Ο θείος του μίλησε 3 ετών. Λές να πρέπει να ρωτήσω κι εγώ έναν ειδικό?

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Jelena

ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ!!!!!

μηπως εχει ενα μικρο σημαδακι στην κοιλιτσα?:lol::lol:

με το που ξυπναει αρχιζει να τρεχει το ιδιο δευτερολεπτο ρε παιδι μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα βλεπω αυπνιες ειχες παλι σημερα... Εγω εχω να κανω σε εσας τις πιο εμπειρες μαμαδες μια ερωτηση. Ειναι οκ οτι απο 9 μηνων εως 11 περιπου που ειναι τωρα η μικρη μου λεει τις ιδιες λεξεις και καμια καινουρια?

Και κατι αλλο. Οτι δεν αφηνει σε ησυχια καλωδια, φορτιστη, καμερα, κινητο, λαπτοπ, τηλεφωνο και φυσικα τηλεκοντρολ? Και καλα τα αγορια σας, αλλα αυτη η ζουζου τι θα γινει? Ηλεκτρονικος? Ο μπαμπας της λεει οτι μιμειται εμας, αλλα αν εκαναν ολα τα παιδακια το ιδιο σιγουρα θα ειχε χρεωκοπησει η Fisher price...

:confused:Τι λετε μαμαδες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xara εμεις ειμαστε σταθεροι στα ιδια μηνεςςςςςς τωρααααααα

 

μια χαρα πατε, μη βιαζεσαι!!!!

 

Δημητρα αμα αποφασισεις και τον πας σε λογοθεραπευτη περιμενω εντυπωσεις

Αν και με το τρισσυλαβο μας εχετε φαει σνιφφφφφφφ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ok! και εγω την αλλη βδομαδα λογικα θα δω τη φιλη λογοθεραπευτρια

αλλα λογικα αν δω και μεχρι το Πασχα δεν υπαρχει βελτιωση θα κοιταξω τι πρπει να γινει

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρα βλεπω αυπνιες ειχες παλι σημερα... Εγω εχω να κανω σε εσας τις πιο εμπειρες μαμαδες μια ερωτηση. Ειναι οκ οτι απο 9 μηνων εως 11 περιπου που ειναι τωρα η μικρη μου λεει τις ιδιες λεξεις και καμια καινουρια?

Και κατι αλλο. Οτι δεν αφηνει σε ησυχια καλωδια, φορτιστη, καμερα, κινητο, λαπτοπ, τηλεφωνο και φυσικα τηλεκοντρολ? Και καλα τα αγορια σας, αλλα αυτη η ζουζου τι θα γινει? Ηλεκτρονικος? Ο μπαμπας της λεει οτι μιμειται εμας, αλλα αν εκαναν ολα τα παιδακια το ιδιο σιγουρα θα ειχε χρεωκοπησει η Fisher price...

:confused:Τι λετε μαμαδες?

 

Ειναι πολυ μικρο το παιδι σου και ειναι καλο που λεει λεξουλες ακομα και τις ιδιες.

Τα μωρα ενδιαφερονται πολυ για τα ειδη του σπιτιου και ειδικα οσα εχουν κουμπια και ειδικα οσα μεταχειριζονται οι γονεις.

Τα παιδια πιο πολυ τα ενδιαφερουν τα πραγματα του σπιτιου παρα τα παιχνιδια που τους αγοραζουμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο μικρός μου έχει αρχίσει να λέει περισσότερες λεξούλες! το Σαββατοκύριακο είπε τρείς καινούργιες! αγού= αβγό, παλιαντζής:shock:= ανταντή και μύγα:shock:= γάϊ. Επίσης παρατήρησα ότι όταν θέλει να΄πεί ο μπαμπάς λέει α μπαμπά! Μέσα σε μια εβδομάδα έμαθε 6 λεξούλες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αμα τις γραψετε σε χαρτι, θα παθετε πλακα παντως.

Εγω νομιζα οτι η κορη μου δε λεει τιποτα σεκαποια φαση. Δε θυμαμαι τωρα ποσο ηταν (μου εχει παρει τα μυαλα η πολυλογια της).

 

Καθισα λοιπον και εγραψα ποιες λεξεις ελεγε, μηπως εκανα καποιο ραντεβου με λογοθεραπευτη μονη μου:rolleyes:

 

Στις 300 σταματησα το γραψιμο.

Εφαγα και τη γνωστη μουντζα και ησυχασα.:cool:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αμα τις γραψετε σε χαρτι, θα παθετε πλακα παντως.

Εγω νομιζα οτι η κορη μου δε λεει τιποτα σεκαποια φαση. Δε θυμαμαι τωρα ποσο ηταν (μου εχει παρει τα μυαλα η πολυλογια της).

 

Καθισα λοιπον και εγραψα ποιες λεξεις ελεγε, μηπως εκανα καποιο ραντεβου με λογοθεραπευτη μονη μου:rolleyes:

 

Στις 300 σταματησα το γραψιμο.

Εφαγα και τη γνωστη μουντζα και ησυχασα.:cool:

 

300??? Μπράβο θηρίο! Εμένα μετα βίας...30!!!:lol:

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ειδική στο θέμα αλλά έχω κάποιες απορίες. Αν είδα καλά έχετε όλες αγόρια . Κι επειδή κι εγώ όσα αγοράκια ξέρω σ' αυτές τις ηλικίες στην ίδια φάση με τα δικά σας είναι λέω μήπως είναι φυσιολογικό. Μήπως τα αγόρια αναπτύσσονται πιο πολύ κινητικά πρώτα?Εμένα ας πούμε που είναι κορίτσι λέει τα πάντα. Όπως και η ανιψιά μου που είναι επίσης κορίτσι.Μήπως τα κορίτσια προηγούνται λεκτικά?καλά κάνετε βέβαια που το ψάχνετε αλλά μήπως άδικα αγχώνεστε?Δεν λέω να πάει το παιδί 3 ετών και να μην λέει τίποτα. Αλλά από ότι λέτε τα δικά σας προσπαθούν. Μια φίλη μου έχει αγοράκι 26 μηνών και λέει μόνο μαμά μπαμπά κι αυτό όχι πάντα. Εκεί το συζητήσαμε και καταλήξαμε ότι πρέπει να δει ειδικό αφού το παιδί έχει και μια εν γενει επιθετικότητα, αλλά νομίζω ότι τα δικά σας απλά θέλουν το χρόνο τους.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

κ η κορη μου 2 ετων ελεγε πανω απο 300 λεξεις.τις σημειωνα κ εγω κ ειχαν πιασει θυμαμαι 2 σελιδεσ Α4 αφου ελεγα σταματα παιδι μου λιγο να μιλας μας ζαλισες!!!!!!!ειναι αληθεια οτι τα κοριτσια αναπτυσονται πιο γρηγορα στην ομιλια ενω τα αγορια στην κινηση.ο γιος μου πχ μπουσουλισε πριν κλεισει τους 6 μηνες κ 6.5 μηνων πιανοταν κ σηκωνοταν ορθιος ενω η κορη μου μπουσουλησε 7 μηνων κ 8 μηνων πιανοταν κ σηκωνοταν.

το θεμα με μας ειναι οτι βαριεται απο οτι καταλαβα να επεξεργαστει τη λεξη που ακουει κ την λεει οπως την πιασει με την πρωτη φορα.πχ κολησε να λεει την Ραφαελα ''ΜΠΑΓΚΙ''!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον θα τον κανω μια πρωτη εκτιμηση στη φιλη λογοθεραπευτρια και θα δουμε παραπερα τι θα κανουμε

ειμαστε στις 7 δισυλλαβες ακομα, παρα πολυ πισω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα 7 δισύλλαβες λέει συνολικά; αν έχεις τόσο μεγάλο άγχος πηγαινέ τον για μια εκτίμηση αν και όπως έχουμε αναφέρει με βάση τα λεγόμενα ειδικών μέχρι τα 2,5 δεν πρέπει να ανυσηχούμε. Εγώ παίρνω θάρρος από της κουνιάδας μου. Μέχρι 2,5 ετών έλεγε μόνο μαμά και μπαμπά τίποτα άλλο και μετά τα είπε όλα μαζί.

Εφόσον σε ακούει και καταλαβαίνει τι του λές νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς τουλάχιστον ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αυτο με εφησυχαζει λιγο , οτι ακουει και πρατει

μπορει να ειαι απλα τεμπελακος

αλλα για να μου φυγουν τα ζιζανια θα τον παω στη φιλη μολις ειναι ετοιμο το γραφειο της και οτι μου πει αυτη πλεον. Σιγουρα μετα τα 2,5 αν δε εχει αλλαξει κατι ενεργοποιουμε ταχιστα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά… έχω (πάλι) μια απορία… η μικρή μου (18 μηνών), έχει 10 μέρες τώρα, που έχει πάρει φόρα και λέει ακαταλαβίστικα… (π.χ. ακακι, πικαπακα, νικαπατα, πουλακακι και άλλα τέτοια… :mrgreen:)μας κοιτάζει και μας λέει τα ακαταλαβίστικα της. Μας βλέπει που μιλάμε και συμμετέχει με τον δικό της τρόπο.

 

Το αστείο είναι ότι όταν της μιλάω και της επαναλαμβάνω μια λέξη για να τη μάθει, π.χ. παπάκι, με κοιτάζει μέσα στο στόμα και προσπαθεί να την πει, αλλά στο τέλος λέει άλλα… Μου θυμίζει ένα επεισόδιο από τα φιλαράκια που η Φίβη προσπαθεί να μάθει γαλλικά στο Τζόι.:lol::lol:

 

Η απορία μου είναι αν είμαστε σε καλό δρόμο γιατί γενικότερα, δε λέει πράγματα που έχουν κανένα νόημα. Και αυτά που έλεγε(μπαμπά, μαμά κ.λπ.) τα έχει κόψει…:rolleyes::rolleyes:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...