Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Οι ιστορίες επίσης συνηθίζονται μια χαρά. Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία που μαθαίνουν να μιλάνε θέλουν απλά να μιλάνε όλη την ώρα λέγοντας τις περισσότερες φορές ασυναρτησίες. Εμάς μιλάει πλέον όλη μέρα (κόβει βόλτες στο σπίτι και λέει...) σε βαθμό που πονάει το κεφάλι μας τώρα που είμαστε συνέχεια μέσα :). Δεν παραπονιέμαι βέβαια.. είναι μιά ευχάριστη νότα στην απομόνωση....

αυτό έχω καταλάβει, απολαμβάνει να μιλαει κ λεει οτιδηποτε! οντως αυτο ειναι μια ευχαριστη παρεα με την απομονωση των ημερων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλημέρα! Ας πούμε και κάτι πιο ευχαριστο για αλλαγη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εξελιξη της ομιλίας απλως ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ποσο συνηθισμένα ειναι. 

 

Το μπερδεμα με το εγω και το εσυ, ποτε σταματαει; Πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο; Επισης πρεπει να κανω κατι για να μαθει να λεει "εγω" για τον εαυτο του; πχ δείχνουμε φωτό, ρωτάω ποιος ειναι κ λεει το ονομα του, ή δεν λεει "εσυ" για εμας αλλα "η μαμα", "ο μπαμπας".

 

Κατι που δεν ξερω αν συνηθίζεται να κανουν, ειναι να λεει σε ασχετες ωρες κατι σχετικο με μια ιστορια που λεμε ή κατι που ειδαμε, χωρις παντα να μπορω να ακολουθήσω την αλυσίδα των συνειρμών του πώς το θυμηθηκε. 

 

Ή φτιάχνει φράσεις για πράγματα που δεν ισχυουν. Πχ, πεφτει μια μπαλα κατω απο ενα παντελονι που ειχε πεσει στο πατωμα (τι νοικοκυρα που ειναι!), λεει οτι η μπαλα ειναι κατω απο το παντελονι κ μετα συνεχιζει: η μπαλα ειναι κατω απο την μπλουζα/τις καλτσες/τις πιτζαμες κλπ, συνηθως δηλαδη με ομοειδή αντικειμενα. 

 

Τελος, καμια φορα βλεπει κατι που δεν ξερει τι ειναι πχ ενα εργαλείο ή σκεύος κ λεει οτι ειναι κατι αλλο πχ παπάκι επειδη ας πουμε ειναι κιτρινο. Αυτο ειναι ενδειξη φαντασίας; εγώ του λέω το όνομα κ μετά οτι καταλαβαινω οτι μοιαζει με παπάκι γιατι ειναι κιτρινο, καπως ετσι. Πρεπει να κανω κατι αλλο; 

Τις προσωπικές αντωνυμίες τις μπερδευε και ο δικός μου. Αυτό που έκανα ήταν να επαναλαμβάνω σωστά την φράση του σαν να ήμουν ή φωνή του. 

 

Για το εργαλείο που λες, σε παρόμοια φάση του έλεγα πως μοιάζει με το τάδε αλλά είναι πχ τανάλια που με αυτή ο μπαμπάς βγάζει τα καρφιά, δηλαδή δεν τον "προσγειωνα" αλλά εξηγουσα και την κανονική έννοια. 

 

Οι συνειρμοί είναι μεγάλο ζήτημα ακόμα και για μας τους μεγάλους οπότε δεν χρειάζεται διερευνηση:).

 

Και για την μπάλα με το παντελόνι νομίζω πως είναι παιχνίδι φαντασίας. Ο δικός μου πέρυσι στα δυόμιση είχε μάθει το τραγούδι "ανεβηκα στην πιπεριά" και το προσαρμόζεται οπως του άρεζε. Πχ"Ανέβηκε στην πιπεριά μία μικρούλα κάμπια και έφαγε με μία μπουκιά την κόκκινη ντομάτα!" . :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξανα σε αυτό το θέμα, δεν θα σταματήσω μου φαίνεται μέχρι να τελειωσει το πανεπιστήμιο ο μικρός!

 

Τα παιδια σας πέρασαν κάποια φάση που μιλούσαν μόνα τους; τώρα τελευταία το κάνει πολύ ο δικός μας, πριν κοιμηθεί για να χαλράωσει, ή αν πούμε κάτι ενδιαφέρον να το επαναλαμβάνει - αυτά νομίζω είναι συνηθισμένα, αλλά τώρα τελευταία μου έχει κάνει εντύπωση που καποιες φορές μιλάει μόνος του ψιθυριστά (δεν ακούμε πάντα δηλαδή τι λέει) και είναι πολύ απορροφημένος, κι επειδή έχει και μια τρέλα με το μέτρημα και τους αριθμούς, τον πέτυχα σε μια φάση να μονολογεί αριθμούς και φρίκαρα. Δεν φρίκαρα όσο όταν δεν μιλούσε γιατί τον βλέπω τώρα ότι είναι πολύ επικοινωνιακός και κάνει και χιούμορ -ας το πούμε έτσι- πχ λέει μια λέξη λάθος για να γελάμε ή φτιάχνει δικές του λέξεις για να γελάμε και παίζει και με παιδάκια  στην παραλία, αλλά αυτό σήμερα μου θύμισε κάτι spooky ταινίες με περίεργα παιδάκια...

 

Επίσης, εξακολουθεί να μην έχει ξεχωρίσει το πρώτο και το δεύτερο πρόσωπο. Συνέχεια όμως. δηλαδή πάντα για τον εαυτό του μιλάει σε δεύτερο πρόσωπο. για εμάς μιλάει είτε σε πρώτο, όπως δηλαδή ακούει να περιγράφουμε τις ενέργειές μας, ή σε τρίτο (η μαμά να κάνει αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ξανα σε αυτό το θέμα, δεν θα σταματήσω μου φαίνεται μέχρι να τελειωσει το πανεπιστήμιο ο μικρός!

 

Τα παιδια σας πέρασαν κάποια φάση που μιλούσαν μόνα τους; τώρα τελευταία το κάνει πολύ ο δικός μας, πριν κοιμηθεί για να χαλράωσει, ή αν πούμε κάτι ενδιαφέρον να το επαναλαμβάνει - αυτά νομίζω είναι συνηθισμένα, αλλά τώρα τελευταία μου έχει κάνει εντύπωση που καποιες φορές μιλάει μόνος του ψιθυριστά (δεν ακούμε πάντα δηλαδή τι λέει) και είναι πολύ απορροφημένος, κι επειδή έχει και μια τρέλα με το μέτρημα και τους αριθμούς, τον πέτυχα σε μια φάση να μονολογεί αριθμούς και φρίκαρα. Δεν φρίκαρα όσο όταν δεν μιλούσε γιατί τον βλέπω τώρα ότι είναι πολύ επικοινωνιακός και κάνει και χιούμορ -ας το πούμε έτσι- πχ λέει μια λέξη λάθος για να γελάμε ή φτιάχνει δικές του λέξεις για να γελάμε και παίζει και με παιδάκια  στην παραλία, αλλά αυτό σήμερα μου θύμισε κάτι spooky ταινίες με περίεργα παιδάκια...

 

Επίσης, εξακολουθεί να μην έχει ξεχωρίσει το πρώτο και το δεύτερο πρόσωπο. Συνέχεια όμως. δηλαδή πάντα για τον εαυτό του μιλάει σε δεύτερο πρόσωπο. για εμάς μιλάει είτε σε πρώτο, όπως δηλαδή ακούει να περιγράφουμε τις ενέργειές μας, ή σε τρίτο (η μαμά να κάνει αυτό...)

Να σου πω, φιλικα τελείως, εμένα όσα λες μου φαίνονται τελείως νορμάλ και το μόνο σποοκυ μου φαίνεται οτι σου φαινεται σποοκυ το παιδί σου, μήπως τελικά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις κάνει bonding? Νιωθω απο αυτά που γράφεις οτι το αντιμετωπίζεις λίγο εξωτερικά, σαν να μη ειναι το παιδί σου, σαν να αξιολογείς ένα ξενο παιδί. Τελείως φιλικά αυτα, χωρίς καμια κριτική διάθεση. Γιατί ό,τι και να συμβαίνει δεν φταις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ξανα σε αυτό το θέμα, δεν θα σταματήσω μου φαίνεται μέχρι να τελειωσει το πανεπιστήμιο ο μικρός!

 

Τα παιδια σας πέρασαν κάποια φάση που μιλούσαν μόνα τους; τώρα τελευταία το κάνει πολύ ο δικός μας, πριν κοιμηθεί για να χαλράωσει, ή αν πούμε κάτι ενδιαφέρον να το επαναλαμβάνει - αυτά νομίζω είναι συνηθισμένα, αλλά τώρα τελευταία μου έχει κάνει εντύπωση που καποιες φορές μιλάει μόνος του ψιθυριστά (δεν ακούμε πάντα δηλαδή τι λέει) και είναι πολύ απορροφημένος, κι επειδή έχει και μια τρέλα με το μέτρημα και τους αριθμούς, τον πέτυχα σε μια φάση να μονολογεί αριθμούς και φρίκαρα. Δεν φρίκαρα όσο όταν δεν μιλούσε γιατί τον βλέπω τώρα ότι είναι πολύ επικοινωνιακός και κάνει και χιούμορ -ας το πούμε έτσι- πχ λέει μια λέξη λάθος για να γελάμε ή φτιάχνει δικές του λέξεις για να γελάμε και παίζει και με παιδάκια  στην παραλία, αλλά αυτό σήμερα μου θύμισε κάτι spooky ταινίες με περίεργα παιδάκια...

 

Επίσης, εξακολουθεί να μην έχει ξεχωρίσει το πρώτο και το δεύτερο πρόσωπο. Συνέχεια όμως. δηλαδή πάντα για τον εαυτό του μιλάει σε δεύτερο πρόσωπο. για εμάς μιλάει είτε σε πρώτο, όπως δηλαδή ακούει να περιγράφουμε τις ενέργειές μας, ή σε τρίτο (η μαμά να κάνει αυτό...)

Ο άντρας μου κοντεύει τα σαράντα και όταν κάνει μπάνιο μιλάει μόνος του, όπως και ο πατέρας μου (από παιδί τον θυμάμαι να ξυρίζεται μιλώντας στον καθρέφτη -εκει να δεις κουβέντα). Εγώ συνήθως μιλάω στην τηλεόραση όταν ακούω κάτι που με εκνευρίζει και όταν οδηγώ. Και η κόρη μου εννοείται μιλάει μόνη της αλλά με την οικογένεια που έχει λογικό το βρίσκω...

Σύνελθε Έσπερος! Μια χαρά όλα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, άλλο να μονολογείς «πήγαμε στη θάλασσα κ περασαμε ωραία κ κολυμπήσαμε κλπ κλπ» άλλο να λες «50-60-70-80-90-100»! εσείς δεν θα φρικάρατε με αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Βρε κορίτσια, άλλο να μονολογείς «πήγαμε στη θάλασσα κ περασαμε ωραία κ κολυμπήσαμε κλπ κλπ» άλλο να λες «50-60-70-80-90-100»! εσείς δεν θα φρικάρατε με αυτό; 

Εγώ όχι και μπράβο που ξέρει μέχρι το 100

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια, άλλο να μονολογείς «πήγαμε στη θάλασσα κ περασαμε ωραία κ κολυμπήσαμε κλπ κλπ» άλλο να λες «50-60-70-80-90-100»! εσείς δεν θα φρικάρατε με αυτό; 

Δεν θα μου έκανε εντυπωση που μιλά μόνος του αλλά που ξέρει και μέτρα μέχρι το 100 δυομιση χρονών παιδι! Μπράβο του ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια, άλλο να μονολογείς «πήγαμε στη θάλασσα κ περασαμε ωραία κ κολυμπήσαμε κλπ κλπ» άλλο να λες «50-60-70-80-90-100»! εσείς δεν θα φρικάρατε με αυτό; 

Αν είχα ένα παιδί που όλη μέρα κυκλοφορούσε πχ στο σπίτι και μέτραγε μόνο του, ναι θα ανησυχούσα. Εσύ όμως γράφεις ότι τον ακούς να μιλάει κάποιες φορές ψυθιριστά και μία φορά κατάλαβες ότι μετρούσε και φρίκαρες. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα δυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Αν είχα ένα παιδί που όλη μέρα κυκλοφορούσε πχ στο σπίτι και μέτραγε μόνο του, ναι θα ανησυχούσα. Εσύ όμως γράφεις ότι τον ακούς να μιλάει κάποιες φορές ψυθιριστά και μία φορά κατάλαβες ότι μετρούσε και φρίκαρες. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα δυο.

Δεν το κάνει όλη μέρα αλλά οι αριθμοί είναι το τελευταίο κόλλημα του. από τότε που το παρατήρησα είδα ότι το κάνει κατά καιρούς. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θα μου έκανε εντυπωση που μιλά μόνος του αλλά που ξέρει και μέτρα μέχρι το 100 δυομιση χρονών παιδι! Μπράβο του ειλικρινά!

κυρίως τις δεκάδες λέει μετά το 20, όχι ολους τους αριθμούς. έχει καλή μνήμη κ θυμάται παρά πολλά άσχετα με την ηλικία του. μη νομίζεις όμως ότι κάνουμε εμπνευσμένους διαλόγους κ ακόμα δεν κάνει φανταστικό παιχνίδι πέρα από το να ταΐζει κανένα ζώο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

. μη νομίζεις όμως ότι κάνουμε εμπνευσμένους διαλόγους κ ακόμα δεν κάνει φανταστικό παιχνίδι πέρα από το να ταΐζει κανένα ζώο.

Οταν ανακαλύψει την δύναμη της φαντασίας δεν θα σταματά να πάθει ιστορίες, να εκφράζεται και να βάζει κι εσένα να παιζεις μέσα σε αυτές. Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές κάνω το σαλιγκάρι ή την μελιτζανα, πόσες φορές ταξιδεύω στο διάστημα, πόσα θαλάσσια πλάσματα έχει ή θάλασσα που δεν έχει ανακαλύψει κανεις πέρα από το παιδί μου :P. Του δίνω κι εγώ εναυσμα ή πάσα κάποιες φορές αλλά είναι πραγματικά ανεξάντλητο παιχνίδι. Αυτά κυρίως μετά τα δυομιση-τρια, έχετε καιρό μπροστά σας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές κάνω το σαλιγκάρι ή την μελιτζανα, πόσες φορές ταξιδεύω στο διάστημα, πόσα θαλάσσια πλάσματα έχει ή θάλασσα που δεν έχει ανακαλύψει κανεις πέρα από το παιδί μου

Τι όμορφες εικόνες!

Just now, Έσπερος είπε:

αλλά αυτό σήμερα μου θύμισε κάτι spooky ταινίες με περίεργα παιδάκια...

Μου θύμισες μια λίστα σε κάποιο ξένο site με τις πιο creepy ατάκες που έχουν ακούσει γονείς από τα παιδιά τους και το backstory κάθε μιας... ή την απουσία backstory... :shock:

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ξανα σε αυτό το θέμα, δεν θα σταματήσω μου φαίνεται μέχρι να τελειωσει το πανεπιστήμιο ο μικρός!

 

Τα παιδια σας πέρασαν κάποια φάση που μιλούσαν μόνα τους; τώρα τελευταία το κάνει πολύ ο δικός μας, πριν κοιμηθεί για να χαλράωσει, ή αν πούμε κάτι ενδιαφέρον να το επαναλαμβάνει - αυτά νομίζω είναι συνηθισμένα, αλλά τώρα τελευταία μου έχει κάνει εντύπωση που καποιες φορές μιλάει μόνος του ψιθυριστά (δεν ακούμε πάντα δηλαδή τι λέει) και είναι πολύ απορροφημένος, κι επειδή έχει και μια τρέλα με το μέτρημα και τους αριθμούς, τον πέτυχα σε μια φάση να μονολογεί αριθμούς και φρίκαρα. Δεν φρίκαρα όσο όταν δεν μιλούσε γιατί τον βλέπω τώρα ότι είναι πολύ επικοινωνιακός και κάνει και χιούμορ -ας το πούμε έτσι- πχ λέει μια λέξη λάθος για να γελάμε ή φτιάχνει δικές του λέξεις για να γελάμε και παίζει και με παιδάκια  στην παραλία, αλλά αυτό σήμερα μου θύμισε κάτι spooky ταινίες με περίεργα παιδάκια...

 

Επίσης, εξακολουθεί να μην έχει ξεχωρίσει το πρώτο και το δεύτερο πρόσωπο. Συνέχεια όμως. δηλαδή πάντα για τον εαυτό του μιλάει σε δεύτερο πρόσωπο. για εμάς μιλάει είτε σε πρώτο, όπως δηλαδή ακούει να περιγράφουμε τις ενέργειές μας, ή σε τρίτο (η μαμά να κάνει αυτό...)

κ εμεvα μιλαει μοvος του κ μιλαει κ στα παιχvιδια του κ στη θαλασσα κ στις γατες κσε ολα . Ειvαι δυο χροvωv. Vομιζω οτι το μετρημα ισως του φαιvετε σαv τραγουδακι σαv παιχvιδακι κατι τετοιο . Γιατι κ εμεvα πχ μπορει vα αvεβαιvει τα σκαλια κ vα μετραει . Φαvταστικο παιχvιδι τι εvvοεις ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος πιο πολύ θα με φρίκαρε ότι έχετε αφιερώσει χρόνο στο να μάθει το δίχρονο να μετράει μέχρι το 100 :)

δεν κάτσαμε επι τούτου. απλώς κάποια στιγμή δοκίμασε να μετρήσει μετά το 20, έφτασε στο 29, μετά είπε εικοσιδεκα, του είπαμε ότι λέγεται τριάντα κ έτσι το έφερε η κουβέντα! 

Just now, ninaki80 είπε:

Φαvταστικο παιχvιδι τι εvvοεις ?

να βάζει κουκλάκια να μιλάνε, να προσποιείται κάτι, τετοια. 

 

απλως βγάζει τα ζώα να βοσκήσουν, εξετάζει κ ταϊζει αρκουδάκια κ ανακατεύει κατσαρόλες. δεν τον δελεάζει οτιδήποτε άλλο έχουμε δοκιμάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία του, σε αυτή την ηλικία μιμούνται κ σίγουρα το μέτρημα με τους αριθμούς το κάνει από μίμηση κ ίσως είναι κάτι καινούργιο κ τον έχει εξιτάρει για αρχή... 

Κ ο μικρός μου γιος μιλάει μόνος κ ψυθιρηστα κάποιες φορές γιατί είναι κάτι που τον χαλαρώνει κ επειδή είναι σε ηλικία που παίζει παράλληλα με κάποιον φαίνεται σαν να μονολογεί.. 

Στην ηλικία τον 2,5 χρόνων περίπου  ξεκινάνε να παίζουν φανταστικό παιχνίδι κ να φτιάχνουν τις δικές τους ιστορίες πιστεύω πως ο γιος σου τα πάει μια χαρά..!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

απλως βγάζει τα ζώα να βοσκήσουν, εξετάζει κ ταϊζει αρκουδάκια κ ανακατεύει κατσαρόλες. δεν τον δελεάζει οτιδήποτε άλλο έχουμε δοκιμάσει. 

Του διαβαζετε παραμυθια; Για το φαμταστικο παιχνιδι το ρωταω,νομιζω οτι τα

εμπνεουν τα παραμυθια!

εγω θελω καποια στιγμη να παρω κουκλοθεατρο στα παιδια,νομιζω οτι θα παιξουν/παιξουμε πολλες ωρες και θα εχει πλακα. Το θεωρω απο τα ωφελιμα δωρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Του διαβαζετε παραμυθια; Για το φαμταστικο παιχνιδι το ρωταω,νομιζω οτι τα

εμπνεουν τα παραμυθια!

εγω θελω καποια στιγμη να παρω κουκλοθεατρο στα παιδια,νομιζω οτι θα παιξουν/παιξουμε πολλες ωρες και θα εχει πλακα. Το θεωρω απο τα ωφελιμα δωρα!

ναι διαβάζουμε πολλά παραμύθια. 

νομιζω ότι φταίει που κ εμείς σαν γονείς δεν το χούμε. εγω σίγουρα δεν έχω φαντασία. του άντρα μ του αρέσει η επιστημονική φαντασία αλλά στο παιχνίδι δεν τον έχω δει να κάνει κάτι με ιδιαίτερη φαντασία. Χωρια που ο,τι κοιτάω να πάρουμε για παιχνίδι μίμησης πχ ιατρικά,  εργαλεία, τα απορρίπτει γιατί του φαίνονται ψεύτικα κ ψάχνει να βρει πιο ρεαλιστικά!!! οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να βοηθήσουμε. κ έχουμε μια τάση όλοι να μας βγαίνει το εγκυκλοπαιδικό όταν παίζουμε κ το κάνει κ η κοπέλα του, αθελά μας, όχι επίτηδες, κ μάλλον του φορτώνουμε το κεφάλι με πολλές πληροφορίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι διαβάζουμε πολλά παραμύθια. 

νομιζω ότι φταίει που κ εμείς σαν γονείς δεν το χούμε. εγω σίγουρα δεν έχω φαντασία. του άντρα μ του αρέσει η επιστημονική φαντασία αλλά στο παιχνίδι δεν τον έχω δει να κάνει κάτι με ιδιαίτερη φαντασία. Χωρια που ο,τι κοιτάω να πάρουμε για παιχνίδι μίμησης πχ ιατρικά,  εργαλεία, τα απορρίπτει γιατί του φαίνονται ψεύτικα κ ψάχνει να βρει πιο ρεαλιστικά!!! οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να βοηθήσουμε. κ έχουμε μια τάση όλοι να μας βγαίνει το εγκυκλοπαιδικό όταν παίζουμε κ το κάνει κ η κοπέλα του, αθελά μας, όχι επίτηδες, κ μάλλον του φορτώνουμε το κεφάλι με πολλές πληροφορίες. 

Οι πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες και μονο καλο του κανουν! 
φαντασια ουτε εγω εχω και ουτε εχουμε καθισει να τους κανουμε παιχνιδια κλπ. Κι ομως τα παιδια κανουν διαφορα παιχνιδια, οτι μαγειρευουν,οτι ειναι δασκαλα-οδηγος σχολικου (οκ,αυτο το εχουν ζησει και γιαυτο το ξερουν), κανουν τα ζωα κλπ. 
εγω η αληθεια ειναι οτι βαριεμαι να ασχοληθω και οποτε ζητανε να παιξω,στα δυο λεπτα φευγω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν κάτσαμε επι τούτου. απλώς κάποια στιγμή δοκίμασε να μετρήσει μετά το 20, έφτασε στο 29, μετά είπε εικοσιδεκα, του είπαμε ότι λέγεται τριάντα κ έτσι το έφερε η κουβέντα! 

να βάζει κουκλάκια να μιλάνε, να προσποιείται κάτι, τετοια. 

 

απλως βγάζει τα ζώα να βοσκήσουν, εξετάζει κ ταϊζει αρκουδάκια κ ανακατεύει κατσαρόλες. δεν τον δελεάζει οτιδήποτε άλλο έχουμε δοκιμάσει. 

καλα τετοια δεv καvει ουτε ο δικος μου μοvο αμα του το πουμε. Μικρα vομιζω ειvαι ακομα  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι διαβάζουμε πολλά παραμύθια. 

νομιζω ότι φταίει που κ εμείς σαν γονείς δεν το χούμε. εγω σίγουρα δεν έχω φαντασία. του άντρα μ του αρέσει η επιστημονική φαντασία αλλά στο παιχνίδι δεν τον έχω δει να κάνει κάτι με ιδιαίτερη φαντασία. Χωρια που ο,τι κοιτάω να πάρουμε για παιχνίδι μίμησης πχ ιατρικά,  εργαλεία, τα απορρίπτει γιατί του φαίνονται ψεύτικα κ ψάχνει να βρει πιο ρεαλιστικά!!! οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να βοηθήσουμε. κ έχουμε μια τάση όλοι να μας βγαίνει το εγκυκλοπαιδικό όταν παίζουμε κ το κάνει κ η κοπέλα του, αθελά μας, όχι επίτηδες, κ μάλλον του φορτώνουμε το κεφάλι με πολλές πληροφορίες. 

Έχει τέλεια ιατρικά σετ ξύλινα η πολύ καλά πλαστικά και δεν χρειάζεται και πολύ φαντασία από τη μεριά σας να κάνετε τον άρρωστο αχ βαχ πονάω έχω πυρετό άκου την καρδιά μου βάλε μου τσιρότο δώσε σιροπακι και 50€ επίσκεψη! :lol:

Κουκλόσπιτο δοκιμάσατε; Κάστρο; Εργαλεία; Φορτηγά στον κήπο η σε αμμοδοχείο; Καρότσι μάρκετ με προϊόντα; Κούκλες να τις κάνει μπάνιο να τις ντύνει να τις κάνει βόλτες; Αυτοκινητάκια να τα οδηγάει να τα πηγαίνει συνεργείο; Τι παιχνιδάκια έχει; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

! δεν θυμάμαι αν σας το έχω πει αλλά εδώ και δύο τρία χρόνια έχουμε και ένα ''φανταστικό'' σκυλί στο σπίτι τον μπουμπη!

Ξετρελαθηκα όταν το διάβασα! 

 

Εμεις έχουμε πολλούς φανταστικούς φίλους πχ την κάμπια, την πεταλούδα, την πασχαλίτσα, τον τινο και κάποιους με δικά του ονόματα δεν τα ξέρω ακριβώς, που παιζουν μαζί, πάνε βόλτες, α... και μία μέρα με έβαλε να τους κάνω όλους μπανιο, κανονικά στην μπανιερα! 

 

Από ότι καταλαβα θα συγκατοικουμε για πολλά χρόνια ακομα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...