rike

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Οι ιστορίες επίσης συνηθίζονται μια χαρά. Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία που μαθαίνουν να μιλάνε θέλουν απλά να μιλάνε όλη την ώρα λέγοντας τις περισσότερες φορές ασυναρτησίες. Εμάς μιλάει πλέον όλη μέρα (κόβει βόλτες στο σπίτι και λέει...) σε βαθμό που πονάει το κεφάλι μας τώρα που είμαστε συνέχεια μέσα :). Δεν παραπονιέμαι βέβαια.. είναι μιά ευχάριστη νότα στην απομόνωση....

αυτό έχω καταλάβει, απολαμβάνει να μιλαει κ λεει οτιδηποτε! οντως αυτο ειναι μια ευχαριστη παρεα με την απομονωση των ημερων. 

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλημέρα! Ας πούμε και κάτι πιο ευχαριστο για αλλαγη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εξελιξη της ομιλίας απλως ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ποσο συνηθισμένα ειναι. 

Το μπερδεμα με το εγω και το εσυ, ποτε σταματαει; Πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο; Επισης πρεπει να κανω κατι για να μαθει να λεει "εγω" για τον εαυτο του; πχ δείχνουμε φωτό, ρωτάω ποιος ειναι κ λεει το ονομα του, ή δεν λεει "εσυ" για εμας αλλα "η μαμα", "ο μπαμπας".

Κατι που δεν ξερω αν συνηθίζεται να κανουν, ειναι να λεει σε ασχετες ωρες κατι σχετικο με μια ιστορια που λεμε ή κατι που ειδαμε, χωρις παντα να μπορω να ακολουθήσω την αλυσίδα των συνειρμών του πώς το θυμηθηκε. 

Ή φτιάχνει φράσεις για πράγματα που δεν ισχυουν. Πχ, πεφτει μια μπαλα κατω απο ενα παντελονι που ειχε πεσει στο πατωμα (τι νοικοκυρα που ειναι!), λεει οτι η μπαλα ειναι κατω απο το παντελονι κ μετα συνεχιζει: η μπαλα ειναι κατω απο την μπλουζα/τις καλτσες/τις πιτζαμες κλπ, συνηθως δηλαδη με ομοειδή αντικειμενα. 

Τελος, καμια φορα βλεπει κατι που δεν ξερει τι ειναι πχ ενα εργαλείο ή σκεύος κ λεει οτι ειναι κατι αλλο πχ παπάκι επειδη ας πουμε ειναι κιτρινο. Αυτο ειναι ενδειξη φαντασίας; εγώ του λέω το όνομα κ μετά οτι καταλαβαινω οτι μοιαζει με παπάκι γιατι ειναι κιτρινο, καπως ετσι. Πρεπει να κανω κατι αλλο; 

Τις προσωπικές αντωνυμίες τις μπερδευε και ο δικός μου. Αυτό που έκανα ήταν να επαναλαμβάνω σωστά την φράση του σαν να ήμουν ή φωνή του. 

Για το εργαλείο που λες, σε παρόμοια φάση του έλεγα πως μοιάζει με το τάδε αλλά είναι πχ τανάλια που με αυτή ο μπαμπάς βγάζει τα καρφιά, δηλαδή δεν τον "προσγειωνα" αλλά εξηγουσα και την κανονική έννοια. 

Οι συνειρμοί είναι μεγάλο ζήτημα ακόμα και για μας τους μεγάλους οπότε δεν χρειάζεται διερευνηση:).

Και για την μπάλα με το παντελόνι νομίζω πως είναι παιχνίδι φαντασίας. Ο δικός μου πέρυσι στα δυόμιση είχε μάθει το τραγούδι "ανεβηκα στην πιπεριά" και το προσαρμόζεται οπως του άρεζε. Πχ"Ανέβηκε στην πιπεριά μία μικρούλα κάμπια και έφαγε με μία μπουκιά την κόκκινη ντομάτα!" . :D

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα