Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Να ρωτησω κάτι κ εγώ. Η μικρή μου είναι τριών, μιλάει από πολύ νωρίς κανονικοτατα, συντάσσει ολοκληρωμένες προτάσεις με νόημα κλπ. Το πρβλ που έχουμε είναι ότι δε λέει καθαρά κάποια γράμματα κ συνδυασμούς. Πχ το β το λέει δ, το σ θ και άλλα αντίστοιχα που δε θυμαμαι αυτή τη στιγμή. Επίσης, προσπαθεί να πει πολλες κουβέντες γρήγορα κ πηδάει συλλαβές ή τα μπερδευει, ενώ οταν της το επισημανω τα λέει πιο αργά κ καθαρά. Κάποιες φορές της επαναλαμβάνω τη λέξη σωστά ή της δείχνω πως τοποθετείται η γλώσσα, προσπαθεί λίγο κ μετά εκνευρίζεται κ τα παρατάει. Γενικά, θεωρείται νωρίς ακόμη ή πρέπει να γίνει επίσκεψη σε λογοθεραπευτή; Δεν ξερω αν παίζει ρόλο -το διάβασα καπου- αλλά ξέρει απτα 2.5 να μετράει μέχρι το τριάντα, μέχρι το δέκα στα αγγλικά κ όλη την αλφαβήτα, γράφει τα αρχικά μας κ γενικά τα παίρνει πολύ ευκολα.

Συνομήλικος είναι ο δικός μου, και μιλάει επίσης άνετα, μαθαίνει λέξεις στα αγγλικά κτλ αλλά μπερδεύει σπανια κάποιες συλλαβές. Πχ λέει διαθυληκε αντί για διαλύθηκε, η αυτοκεκιμηση για αυτοεκτίμηση, το σ είναι κάπου μεταξύ σ παχύ και θου και το ρ πότε ρο και πότε γαμα. 

 

Εμένα δεν με έχει ανησυχησει να σου πω την αλήθεια γιατί βλέπω μία γενικότερη εξέλιξη σε λογο και αντίληψη. Θα ρωτησω όμως και την παιδίατρο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Να ρωτησω κάτι κ εγώ. Η μικρή μου είναι τριών, μιλάει από πολύ νωρίς κανονικοτατα, συντάσσει ολοκληρωμένες προτάσεις με νόημα κλπ. Το πρβλ που έχουμε είναι ότι δε λέει καθαρά κάποια γράμματα κ συνδυασμούς. Πχ το β το λέει δ, το σ θ και άλλα αντίστοιχα που δε θυμαμαι αυτή τη στιγμή. Επίσης, προσπαθεί να πει πολλες κουβέντες γρήγορα κ πηδάει συλλαβές ή τα μπερδευει, ενώ οταν της το επισημανω τα λέει πιο αργά κ καθαρά. Κάποιες φορές της επαναλαμβάνω τη λέξη σωστά ή της δείχνω πως τοποθετείται η γλώσσα, προσπαθεί λίγο κ μετά εκνευρίζεται κ τα παρατάει. Γενικά, θεωρείται νωρίς ακόμη ή πρέπει να γίνει επίσκεψη σε λογοθεραπευτή; Δεν ξερω αν παίζει ρόλο -το διάβασα καπου- αλλά ξέρει απτα 2.5 να μετράει μέχρι το τριάντα, μέχρι το δέκα στα αγγλικά κ όλη την αλφαβήτα, γράφει τα αρχικά μας κ γενικά τα παίρνει πολύ ευκολα.

Εγώ νομίζω είναι φυσιολογικό. Πάντως μην τους φοβάστε τους λογοθεραπευτές, αν πέσεις σε καλό, θα μάθει και σε εσένα και στο παιδί πολυ ωραία πράγματα και σωστά κ με τον σωστό τρόπο. Δηλαδή μην το βλέπετε σα γιατρό. Συμβουλές δίνουν και τρόπους και διορθώνονται πολλά πράγματα. 

Εμένα η μικρή πλέον έχει κάνει άλματα.εχω χρόνο πάω να τα γράψω στο θέμα μου. :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Συνομήλικος είναι ο δικός μου, και μιλάει επίσης άνετα, μαθαίνει λέξεις στα αγγλικά κτλ αλλά μπερδεύει σπανια κάποιες συλλαβές. Πχ λέει διαθυληκε αντί για διαλύθηκε, η αυτοκεκιμηση για αυτοεκτίμηση, το σ είναι κάπου μεταξύ σ παχύ και θου και το ρ πότε ρο και πότε γαμα. 

 

Εμένα δεν με έχει ανησυχησει να σου πω την αλήθεια γιατί βλέπω μία γενικότερη εξέλιξη σε λογο και αντίληψη. Θα ρωτησω όμως και την παιδίατρο. 

 

 

Σωπατε καλέ. Άδικα ανησυχείτε και οι δύο. Στάνταρ. Αλλά ρωτήστε αν έχετε ανασφάλεια φυσικά. Αλλά θα δείτε που θα σας πουν αυτό... Καλές γιορτές σε όλες σας να χαίρεστε τα μωρά σας! 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κορίτσια τζάμπα αγχωνόμαστε. Κανένα παιδάκι δεν μιλάει τέλεια, σιγά σιγά λύνεται η γλωσσιτσα. Κ εμένα η δικιά μου το ρ δεν το λέει άλλα λέει γιο. Πχ το νερό το λέει νεγιο. Πριν λίγο καιρό κ το γ σε λίγες λέξεις το έλεγε λ πχ το λίγο το έλεγε λιλο. Τώρα ξεκαθάρισε. Όπως κ το σ στο τέλος το έλεγε κανονικα αν πήγαινε να πει σπίτι έλεγε πιτι. Έχει ένα μήνα κ αν που το λέει κανονικά. Τώρα νομίζω από τα 3 κ μετά αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν την ομιλία

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες είμαστε στην Αθήνα κ είναι πολύ κακό timing για τη φάση που είχε αρχίσει να μιλάει κ κοιτούσαμε πώς να το δουλεψουμε. Τα τραπεζια, η πολυκοσμία, η φασαρια, τα πολλά δώρα, δεν ηταν ακριβως αυτο που χρειαζόμασταν για να ακουει καθαρα ηχους κ να τον ενθαρρύνουμε να μας πει με λεξεις τι ζηταει. Δρν μπορω να πω οτι περναει ασχημα, ουτε οτι εχει καποια περιεργη αντιδραση, χθες ημασταν σε μια γιορτη σε ταβερνα με παρα πολυ κοσμο κ στρίμωγμα που δεν εχει συνηθι συνηθισει ετσι, κ αν εξαιρέσουμε τις στιγμες που αντιδρουσε οταν πέφτανε πανω του οι θειες, δεν διέφερε απο τα αλλα παιδακια που ειναι μαθημένα αλλιως. απλως δεν εχουμε τοσο πολυ χρονο να εστιάσουμε γιατι μιλαμε κ με αλλους, παιζει με τα ξαδερφια (πιυ ομως το πιο μικρο δεν μιλαει κ το πιο μεγαλο ειναι ντροπαλό αρα δεν μας βοηθανε σ αυτον τομεα) κλπ. ετσι βλεπω οτι προσπαθει να πει τα παντα αλλα μαλλον δεν μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο κ λεει τελειως αλλ' αντ' αλλων ηχους ή διαφορετικούς καθε φορα για τις ιδιες λεξεις. τι λετε να κανω; να το αφήσω έτσι κ ας μην αποκομίσει κάτι αυτές τις μέρες ή όταν είμαστε ήρεμοι να εστιάσουμε σε καποιες βασικές λεξεις επικοινωνιας κ να ενθαρρύνουμε τη χρηση τους; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτες τις μερες είμαστε στην Αθήνα κ είναι πολύ κακό timing για τη φάση που είχε αρχίσει να μιλάει κ κοιτούσαμε πώς να το δουλεψουμε. Τα τραπεζια, η πολυκοσμία, η φασαρια, τα πολλά δώρα, δεν ηταν ακριβως αυτο που χρειαζόμασταν για να ακουει καθαρα ηχους κ να τον ενθαρρύνουμε να μας πει με λεξεις τι ζηταει. Δρν μπορω να πω οτι περναει ασχημα, ουτε οτι εχει καποια περιεργη αντιδραση, χθες ημασταν σε μια γιορτη σε ταβερνα με παρα πολυ κοσμο κ στρίμωγμα που δεν εχει συνηθι συνηθισει ετσι, κ αν εξαιρέσουμε τις στιγμες που αντιδρουσε οταν πέφτανε πανω του οι θειες, δεν διέφερε απο τα αλλα παιδακια που ειναι μαθημένα αλλιως. απλως δεν εχουμε τοσο πολυ χρονο να εστιάσουμε γιατι μιλαμε κ με αλλους, παιζει με τα ξαδερφια (πιυ ομως το πιο μικρο δεν μιλαει κ το πιο μεγαλο ειναι ντροπαλό αρα δεν μας βοηθανε σ αυτον τομεα) κλπ. ετσι βλεπω οτι προσπαθει να πει τα παντα αλλα μαλλον δεν μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο κ λεει τελειως αλλ' αντ' αλλων ηχους ή διαφορετικούς καθε φορα για τις ιδιες λεξεις. τι λετε να κανω; να το αφήσω έτσι κ ας μην αποκομίσει κάτι αυτές τις μέρες ή όταν είμαστε ήρεμοι να εστιάσουμε σε καποιες βασικές λεξεις επικοινωνιας κ να ενθαρρύνουμε τη χρηση τους; 

Νομίζω ότι αυτή η πολυκοσμία και η εναλλαγή ανθρώπων και τα νέα ερεθίσματα μόνο καλό θα του κάνουν! Δεν θα έχεις την ευκαιρία να του κάνεις "εξάσκηση" με τον τρόπο που το σκέφτεσαι εσύ, όμως θα μπορείς να του εξηγείς ότι καινούριο βλέπετε, και να αλληλεπιδράσει με άλλα παιδάκια έστω χωρίς λεξούλες... και μόλις γυρίσετε στο σπίτι σας θα δείς ένα άλλο παιδί! μεγαλωμένο και ωριμότερο! και πιθανώς με νέες λεκτικές ικανότητες! 

κάθε παιδάκι σε αυτή την ηλικία μπορεί να είναι στάσιμο για καιρό και ξαφνικά μια μέρα να κάνει τεράστια πρόοδο!

Καλά να περάσετε!! χωρίς άγχος για "δούλεμα" των ικανοτήτων του! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτες τις μερες είμαστε στην Αθήνα κ είναι πολύ κακό timing για τη φάση που είχε αρχίσει να μιλάει κ κοιτούσαμε πώς να το δουλεψουμε. Τα τραπεζια, η πολυκοσμία, η φασαρια, τα πολλά δώρα, δεν ηταν ακριβως αυτο που χρειαζόμασταν για να ακουει καθαρα ηχους κ να τον ενθαρρύνουμε να μας πει με λεξεις τι ζηταει. Δρν μπορω να πω οτι περναει ασχημα, ουτε οτι εχει καποια περιεργη αντιδραση, χθες ημασταν σε μια γιορτη σε ταβερνα με παρα πολυ κοσμο κ στρίμωγμα που δεν εχει συνηθι συνηθισει ετσι, κ αν εξαιρέσουμε τις στιγμες που αντιδρουσε οταν πέφτανε πανω του οι θειες, δεν διέφερε απο τα αλλα παιδακια που ειναι μαθημένα αλλιως. απλως δεν εχουμε τοσο πολυ χρονο να εστιάσουμε γιατι μιλαμε κ με αλλους, παιζει με τα ξαδερφια (πιυ ομως το πιο μικρο δεν μιλαει κ το πιο μεγαλο ειναι ντροπαλό αρα δεν μας βοηθανε σ αυτον τομεα) κλπ. ετσι βλεπω οτι προσπαθει να πει τα παντα αλλα μαλλον δεν μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο κ λεει τελειως αλλ' αντ' αλλων ηχους ή διαφορετικούς καθε φορα για τις ιδιες λεξεις. τι λετε να κανω; να το αφήσω έτσι κ ας μην αποκομίσει κάτι αυτές τις μέρες ή όταν είμαστε ήρεμοι να εστιάσουμε σε καποιες βασικές λεξεις επικοινωνιας κ να ενθαρρύνουμε τη χρηση τους; 

 

Εσπερος μια χαρά το ακούω το παιδάκι σας. Αφήστε το να χαρεί τις καινούριες εμπειρίες χωρίς να τα αναλύετε όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτες τις μερες είμαστε στην Αθήνα κ είναι πολύ κακό timing για τη φάση που είχε αρχίσει να μιλάει κ κοιτούσαμε πώς να το δουλεψουμε. Τα τραπεζια, η πολυκοσμία, η φασαρια, τα πολλά δώρα, δεν ηταν ακριβως αυτο που χρειαζόμασταν για να ακουει καθαρα ηχους κ να τον ενθαρρύνουμε να μας πει με λεξεις τι ζηταει. Δρν μπορω να πω οτι περναει ασχημα, ουτε οτι εχει καποια περιεργη αντιδραση, χθες ημασταν σε μια γιορτη σε ταβερνα με παρα πολυ κοσμο κ στρίμωγμα που δεν εχει συνηθι συνηθισει ετσι, κ αν εξαιρέσουμε τις στιγμες που αντιδρουσε οταν πέφτανε πανω του οι θειες, δεν διέφερε απο τα αλλα παιδακια που ειναι μαθημένα αλλιως. απλως δεν εχουμε τοσο πολυ χρονο να εστιάσουμε γιατι μιλαμε κ με αλλους, παιζει με τα ξαδερφια (πιυ ομως το πιο μικρο δεν μιλαει κ το πιο μεγαλο ειναι ντροπαλό αρα δεν μας βοηθανε σ αυτον τομεα) κλπ. ετσι βλεπω οτι προσπαθει να πει τα παντα αλλα μαλλον δεν μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο κ λεει τελειως αλλ' αντ' αλλων ηχους ή διαφορετικούς καθε φορα για τις ιδιες λεξεις. τι λετε να κανω; να το αφήσω έτσι κ ας μην αποκομίσει κάτι αυτές τις μέρες ή όταν είμαστε ήρεμοι να εστιάσουμε σε καποιες βασικές λεξεις επικοινωνιας κ να ενθαρρύνουμε τη χρηση τους; 

 

Εγώ θα πρότεινα να μην "προγραμματιστείτε" τόσο πολύ την περίοδο των γιορτών, έχετε την ευκαιρία να κάνετε πράγματα που δεν κάνετε τον υπόλοιπο χρόνο, πηγαίνετε σε κανέναν παιδότοπο, σε κάποιο χριστουγεννιάτικο χωριό, σε κάποια παράσταση για νήπια κλπ, γιορτές είναι, ευκαιρία να χαλαρώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτες τις μερες είμαστε στην Αθήνα κ είναι πολύ κακό timing για τη φάση που είχε αρχίσει να μιλάει κ κοιτούσαμε πώς να το δουλεψουμε. Τα τραπεζια, η πολυκοσμία, η φασαρια, τα πολλά δώρα, δεν ηταν ακριβως αυτο που χρειαζόμασταν για να ακουει καθαρα ηχους κ να τον ενθαρρύνουμε να μας πει με λεξεις τι ζηταει. Δρν μπορω να πω οτι περναει ασχημα, ουτε οτι εχει καποια περιεργη αντιδραση, χθες ημασταν σε μια γιορτη σε ταβερνα με παρα πολυ κοσμο κ στρίμωγμα που δεν εχει συνηθι συνηθισει ετσι, κ αν εξαιρέσουμε τις στιγμες που αντιδρουσε οταν πέφτανε πανω του οι θειες, δεν διέφερε απο τα αλλα παιδακια που ειναι μαθημένα αλλιως. απλως δεν εχουμε τοσο πολυ χρονο να εστιάσουμε γιατι μιλαμε κ με αλλους, παιζει με τα ξαδερφια (πιυ ομως το πιο μικρο δεν μιλαει κ το πιο μεγαλο ειναι ντροπαλό αρα δεν μας βοηθανε σ αυτον τομεα) κλπ. ετσι βλεπω οτι προσπαθει να πει τα παντα αλλα μαλλον δεν μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο κ λεει τελειως αλλ' αντ' αλλων ηχους ή διαφορετικούς καθε φορα για τις ιδιες λεξεις. τι λετε να κανω; να το αφήσω έτσι κ ας μην αποκομίσει κάτι αυτές τις μέρες ή όταν είμαστε ήρεμοι να εστιάσουμε σε καποιες βασικές λεξεις επικοινωνιας κ να ενθαρρύνουμε τη χρηση τους; 

Όταν είστε ήρεμοι να εστιάζετε σε βασικές λέξεις και να να ενθαρρυνευε τη χρήση τους. 

Μου συμβαίνει κι εμένα, όταν είμαστε σε πρόγραμμα και το χάνουμε, χάνεται η εκπαίδευση μας να το πω κι έτσι. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία, το δουλεύω. Δηλαδή πάντα όπου πάμε παίρνω κάποιο παιχνίδι μαζί ή βρίσκω κάτι εκεί που είμαστε να κάνω κάποια  ασκηση. Σκέψου ότι δεν μπορείς να μην βγεις για αυτό το λογο αλλά το τερπνόν μετά του ωφελίμου, εγώ έτσι το σκέφτομαι. 

Όσο για παιδότοπο που γράφει η deena και τα σχετικά, φυσικά όλα αυτά, όμως το να δουλέψετε είναι υπόθεση 15 λεπτών τη μέρα. Αν είσαι εκεί αφοσιωμένη αρκεί.θα δύο στείλω και σε πμ γιατί μέχρι να εγκριθεί θα χουν περάσει οι γιορτές :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Ντίνα. Μην τα βλέπετε όλα σαν μαθημα

Νομιζω το έχω ξαναπεί. Ο μικρος ξεκίνησε να μιλάει, περυσι στα δυο. Μεχρι κ το καλοκαίρι έξω σπάνια ακουγόταν η φωνή του, είναι πολύ ντροπαλός. Τι να κανουμε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Νομίζω ότι αυτή η πολυκοσμία και η εναλλαγή ανθρώπων και τα νέα ερεθίσματα μόνο καλό θα του κάνουν! Δεν θα έχεις την ευκαιρία να του κάνεις "εξάσκηση" με τον τρόπο που το σκέφτεσαι εσύ, όμως θα μπορείς να του εξηγείς ότι καινούριο βλέπετε, και να αλληλεπιδράσει με άλλα παιδάκια έστω χωρίς λεξούλες... και μόλις γυρίσετε στο σπίτι σας θα δείς ένα άλλο παιδί! μεγαλωμένο και ωριμότερο! και πιθανώς με νέες λεκτικές ικανότητες! 

κάθε παιδάκι σε αυτή την ηλικία μπορεί να είναι στάσιμο για καιρό και ξαφνικά μια μέρα να κάνει τεράστια πρόοδο!

Καλά να περάσετε!! χωρίς άγχος για "δούλεμα" των ικανοτήτων του! 

Συμφωνω ότι η επαφή με τον κόσμο βοηθάει πολύ, όμως εφόσον θα είναι τόσες μέρες εκεί μπορεί να επωφεληθεί όταν θα είναι σε ήρεμη φάση. Να παίζει πιο συγκεκριμένα. 

Εμείς που σαν οικογένεια είμαστε αρκετά κοινωνικοί, έπρεπε να βρίσκω φάσεις και να κάνω κάποια πράγματα. 

Είναι σα σχολείο ας το δούμε ένα πράγμα. Αυτή είναι η ώρα που μαθαίνουμε κάποια πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν λέω να μη βγούμε, αλίμονο. αυτο περιμενουμε εξαλλου. απλως σκεφτομουν οτι η πολλη φασαρια στα τραπεζια ή στο δρομο που μας ειναι ανοίκεια, δεν ηταν το καλυτερο για τη συγκεκριμενη περιοδο, γιατι ειδα οτι καποιες φορες δεν ηθελε να μιλησει μαλλον γιατι μεσα στο χαμό δεν καλοακουγε, οπως κ εμεις εξαλλου αλλα εμεις το εχουμε αποδεχτει οτι ετσι ειναι σε τετοιες εκδηλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά δεν λέω να μη βγούμε, αλίμονο. αυτο περιμενουμε εξαλλου. απλως σκεφτομουν οτι η πολλη φασαρια στα τραπεζια ή στο δρομο που μας ειναι ανοίκεια, δεν ηταν το καλυτερο για τη συγκεκριμενη περιοδο, γιατι ειδα οτι καποιες φορες δεν ηθελε να μιλησει μαλλον γιατι μεσα στο χαμό δεν καλοακουγε, οπως κ εμεις εξαλλου αλλα εμεις το εχουμε αποδεχτει οτι ετσι ειναι σε τετοιες εκδηλωσεις.

Μην αγχώνεσαι. Να ξέρεις τα πας μια χαρά, είναι άλλες μαμάδες που δεν ασχολούνται καθόλου. Κάνε αυτά που σκέφτεσαι και σου βγαίνει. Είσαι πολύ καλή μαμά. Καλές Καλές γιορτές :)

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά δεν λέω να μη βγούμε, αλίμονο. αυτο περιμενουμε εξαλλου. απλως σκεφτομουν οτι η πολλη φασαρια στα τραπεζια ή στο δρομο που μας ειναι ανοίκεια, δεν ηταν το καλυτερο για τη συγκεκριμενη περιοδο, γιατι ειδα οτι καποιες φορες δεν ηθελε να μιλησει μαλλον γιατι μεσα στο χαμό δεν καλοακουγε, οπως κ εμεις εξαλλου αλλα εμεις το εχουμε αποδεχτει οτι ετσι ειναι σε τετοιες εκδηλωσεις.

Από την άλλη η αλλαγή παραστάσεων και εικόνων μπορεί να έχει πολύ θετική επίδραση στο παιδί. Εγώ παρατηρώ πάντα θετικές αλλαγές όταν αλλάζουμε περιβάλλον, με αποκορύφωμα τις καλοκαιρινές μας διακοπές σε νησί με πολύ κόσμο, παρέα και φασαρία όπου γυρνώντας, η μικρή μου φάνηκε 3-4 μήνες μεγαλύτερη και σε αντίληψη και σε ομιλία. Στη θέση σου θα κοίταζα να περάσουμε απλώς καλά. Αν του παιδιού η γλώσσα έχει τον τελευταίο καιρό έστω και λίγο λυθεί δεν καταλαβαίνω γιατί μια ευχάριστη για αυτόν αλλαγή στις συνήθειες θα προκαλέσει πισωγύρισμα. Ξεκουραστείτε και περάστε όμορφα. Άσε για λίγο τον εαυτό σου ελεύθερο να μην παρατηρεί και να μην τεστάρει και κοιτάξτε να περάσετε όμορφες οικογενειακές στιγμές. Με την επιστροφή σας έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να τρώγεσαι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με τα καλοκαίρια ισχύει τόσο κα τόσο πολύ. Γυρνάνε αλλά παιδιά. Πράγματικα. Εγώ αυτό το καλοκαίρι τα είδα όλα!!! Τέτοια αλλαγή 4 χρόνια δεν είχα ξαναματαδει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Από την άλλη η αλλαγή παραστάσεων και εικόνων μπορεί να έχει πολύ θετική επίδραση στο παιδί. Εγώ παρατηρώ πάντα θετικές αλλαγές όταν αλλάζουμε περιβάλλον, με αποκορύφωμα τις καλοκαιρινές μας διακοπές σε νησί με πολύ κόσμο, παρέα και φασαρία όπου γυρνώντας, η μικρή μου φάνηκε 3-4 μήνες μεγαλύτερη και σε αντίληψη και σε ομιλία. Στη θέση σου θα κοίταζα να περάσουμε απλώς καλά. Αν του παιδιού η γλώσσα έχει τον τελευταίο καιρό έστω και λίγο λυθεί δεν καταλαβαίνω γιατί μια ευχάριστη για αυτόν αλλαγή στις συνήθειες θα προκαλέσει πισωγύρισμα. Ξεκουραστείτε και περάστε όμορφα. Άσε για λίγο τον εαυτό σου ελεύθερο να μην παρατηρεί και να μην τεστάρει και κοιτάξτε να περάσετε όμορφες οικογενειακές στιγμές. Με την επιστροφή σας έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να τρώγεσαι:lol:

Γενικά κι εγώ παρατηρώ εξέλιξη μετα από τακιδια, εκδρομές κ αλλαγές παραστάσεων. απλώς τωρα ηταν η πρωτη φορα που ηταν πολυ λιγοτερο κολλημένος πανω μου στην αθηνα κ υπήρξαν πολλες φασεις που οι μεγαλοι μιλούσαμε μεταξύ μας κι αυτός έπαιζε μόνος του. οχι οτι δεν του διναμε σημασια ή τον παρκαραμε στην τηλεοραση αλλα, αν κ με τοσο κοσμο γυρω, έπαιξε πολύ μόνος του, περισσότερο από ο,τι σπίτι μας. μας ακουγε νεβαια να μιλαμε αλλα νιωθω σαν να τον αγνοήσαμε καπως σε αυτη την κρίσιμη φαση.

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2019 at 3:49 PM, Lenia16 said:

Να ρωτησω κάτι κ εγώ. Η μικρή μου είναι τριών, μιλάει από πολύ νωρίς κανονικοτατα, συντάσσει ολοκληρωμένες προτάσεις με νόημα κλπ. Το πρβλ που έχουμε είναι ότι δε λέει καθαρά κάποια γράμματα κ συνδυασμούς. Πχ το β το λέει δ, το σ θ και άλλα αντίστοιχα που δε θυμαμαι αυτή τη στιγμή. Επίσης, προσπαθεί να πει πολλες κουβέντες γρήγορα κ πηδάει συλλαβές ή τα μπερδευει, ενώ οταν της το επισημανω τα λέει πιο αργά κ καθαρά. Κάποιες φορές της επαναλαμβάνω τη λέξη σωστά ή της δείχνω πως τοποθετείται η γλώσσα, προσπαθεί λίγο κ μετά εκνευρίζεται κ τα παρατάει. Γενικά, θεωρείται νωρίς ακόμη ή πρέπει να γίνει επίσκεψη σε λογοθεραπευτή; Δεν ξερω αν παίζει ρόλο -το διάβασα καπου- αλλά ξέρει απτα 2.5 να μετράει μέχρι το τριάντα, μέχρι το δέκα στα αγγλικά κ όλη την αλφαβήτα, γράφει τα αρχικά μας κ γενικά τα παίρνει πολύ ευκολα.

Χωρίς να είμαι ειδικός θα μιλήσω εμπειρικά καθώς και ο γιος μου παρόλο που μίλησε από πολυ νωρίς ο λόγος του στα τρία δεν ήταν αρκετά καθαρός, έκανε προτάσεις καταλάβαινες τι έλεγε αλλά δεν πρόφερε σωστά τα σύμφωνα όλα, εμένα έκανε το θ σ, φυσικά το ρ ήταν λ, θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι και σιγά σιγά θα καθαρίσει ο λόγος, μάλιστα εγώ είδα τεράστια πρόοδο λίγο πριν τα 3 1/2, πλέον στα 4 μιλάει πολύ πολύ καθαρά, με τα σωστά σύμφωνα χωρίς κάποιο θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανήλθα. Η κόρη μου έχει θεαματική βελτίωση ως δια μαγείας μέσα σε 6 μηνες. Ξεκίνησε καλοκαίρι, τώρα στις διακοπές σε σταμάτησε να μιλάει και να προσπαθεί να τα πει καθαρά. Έχουμε πάθει πλάκα όλοι μας. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Τελικά μάλλον θέμα χρόνου ήταν. Σίγουρα βοηθάνε και οι λογοθεραπειες κι όλα αυτά αλλά ποτέ δε θα μάθω αν δεν τις έκανα αν θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε... Θέλω να πάει πρώτη δημοτικού και να μαστε πολύ πολύ καλές στον λόγο. Ώστε να ασχοληθεί με αυτά που πρέπει τότε. Έχουμε εναμισυ χρόνο μπροστά μας. Εύχομαι να συνεχίσει έτσι..... Παναγίτσα μου. Και ας τράβηξα όσα τράβηξα, χαλάκι της!!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Just now, Έσπερος είπε:

. Τέλος δεν μπορεί ακόμα να απαντήσει σε ερωτήσεις όπως πώς περάσατε σήμερα με την κοπέλα, τι κάνατε κ τέτοια

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα ερωτήματα. 

 

Στα παραπάνω ούτε κι ο δικός μου δυο χρόνων μπορούσε να απαντησει και είχε αρκετά πλούσιο λεξιλόγιο. Τα συγκεκριμένα ερωτήματα μου φαίνονταν τοτε έννοιες που δεν μπορούσε ο μικρός μου να καταλάβει και να αναπτύξει απ το τίποτε αν δεν ήταν καθοδηγημένος ο λόγος του. Πχ τι κάνατε σήμερα? Πηγατε βόλτα ή καθισατε στο σπίτι? Παιξατε με πλαστελινες ή ζωγράφισατε? Και εκεί πάλι  οι απαντήσεις του δεν ήταν ακριβεις-αληθεις γιατί παρεμβαινε και η καλπαζουσα φαντασία των διχρονων. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

, ίσως η δύναμη της συνήθειας, δεν ξέρω τι, είναι ότι δεν απαντάει με ναι / όχι, αντί για όχι γκρινιάζει και αντί για ναι επαναλαμβάνει τη λέξη της ερώτησης

Το ναι και το όχι τα μαθαίνουν με την επανάληψη βάζοντας τα και εσύ στην πρόταση σου πχ ναι, θέλεις νερό! Την γκρίνια δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω πότε σταματαν να την χρησιμοποιούν! Ο δικός μου τρία πλέον ακόμα γκρινιάζει όταν δυσαρεστειται ενώ όλοι προσπαθούμε να του δείξουμε πως να εκφράζεται με λέξεις σε τέτοιες καταστάσεις. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

. Ή ανοίγω τη βρύση, τρέχει το νερό χλιαρό, λέει κρύο, που μπορεί να σημαίνει ότι το θεωρεί κρύο και κρυώνει, μπορεί όμως απλώς να το λέει κι επειδή θέλει να μου δείξει ότι ξέρει την λέξη, ή δείχνει ένα δέντρο, λέω μεγάλο δέντρο, κι ενώ είναι εμφανώς μεγάλο, εκείνος λέει μικρό, μάλλον πάλι για να μου δείξει ότι ξέρει την αντίθεση. Τέλος δεν μπορεί ακόμα να απαντήσει σε ερωτή

Αυτά θα τα καταλάβεις με τον καιρό. Είναι μικρό σχετικά το διάστημα που μιλά μεγάλη ή πρόοδος του και χρειάζεται λίγη εξάσκηση στο να καταλάβεις ακριβώς τι εννοεί. Παράλληλα ο λόγος θα εξελίσσεται και θα επικοινωνειτε καλύτερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Την γκρίνια δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω πότε σταματαν να την χρησιμοποιούν! Ο δικός μου τρία πλέον ακόμα γκρινιάζει όταν δυσαρεστειται ενώ όλοι προσπαθούμε να του δείξουμε πως να εκφράζεται με λέξεις σε τέτοιες καταστάσεις.

 

Είναι πολυ νωρίς ακόμα για να μπορέσουν αν μεταφράσουν με λέξεις αυτό που νιώθουν.

Εγώ σε αυτό ξεκίνησα με ερωτήσεις του στυλ : Είσαι χαρούμενος που πήγαμε στο πάρκο? έχεις στεναχωρηθεί που έφυγε ο φίλος σου? Έχεις θυμώσει που δεν θα δεις παιδικό? κτλ. Και πάλι ακόμα και τώρα που είναι 4 1/2 δεν μπορεί να ξεχωρήσει τον θυμό από την λύπη, καταλαβαίνει πως απλά δυσαρεστείτε όμως δεν μπορεί να ξεχωρίσει τι από τα δύο νιώθει.  Μοιραία όταν δεν μπορούν να εκφράσουν αυτό που νιώθουν θα γκρινιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Ας πούμε και κάτι πιο ευχαριστο για αλλαγη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εξελιξη της ομιλίας απλως ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ποσο συνηθισμένα ειναι. 

 

Το μπερδεμα με το εγω και το εσυ, ποτε σταματαει; Πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο; Επισης πρεπει να κανω κατι για να μαθει να λεει "εγω" για τον εαυτο του; πχ δείχνουμε φωτό, ρωτάω ποιος ειναι κ λεει το ονομα του, ή δεν λεει "εσυ" για εμας αλλα "η μαμα", "ο μπαμπας".

 

Κατι που δεν ξερω αν συνηθίζεται να κανουν, ειναι να λεει σε ασχετες ωρες κατι σχετικο με μια ιστορια που λεμε ή κατι που ειδαμε, χωρις παντα να μπορω να ακολουθήσω την αλυσίδα των συνειρμών του πώς το θυμηθηκε. 

 

Ή φτιάχνει φράσεις για πράγματα που δεν ισχυουν. Πχ, πεφτει μια μπαλα κατω απο ενα παντελονι που ειχε πεσει στο πατωμα (τι νοικοκυρα που ειναι!), λεει οτι η μπαλα ειναι κατω απο το παντελονι κ μετα συνεχιζει: η μπαλα ειναι κατω απο την μπλουζα/τις καλτσες/τις πιτζαμες κλπ, συνηθως δηλαδη με ομοειδή αντικειμενα. 

 

Τελος, καμια φορα βλεπει κατι που δεν ξερει τι ειναι πχ ενα εργαλείο ή σκεύος κ λεει οτι ειναι κατι αλλο πχ παπάκι επειδη ας πουμε ειναι κιτρινο. Αυτο ειναι ενδειξη φαντασίας; εγώ του λέω το όνομα κ μετά οτι καταλαβαινω οτι μοιαζει με παπάκι γιατι ειναι κιτρινο, καπως ετσι. Πρεπει να κανω κατι αλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κάνουν αυτά μην ανησυχείς. Εγώ δε θα του έλεγα ότι μοιάζει με παπακι. Θα έλεγα το όνομα του εργαλείου και θα του εξηγούσα τι κάνει κ που το χρησιμοποιουμε κ τέλος. Δεν τα καταλαβαίνουν όλα αλλά τα επεξεργάζονται κ σε επόμενη επαφή επαναφέρουν την πληροφορία. Μια χαρά τα πάτε δλδ ε; Πήρε μπρος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλημέρα! Ας πούμε και κάτι πιο ευχαριστο για αλλαγη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εξελιξη της ομιλίας απλως ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ποσο συνηθισμένα ειναι. 

 

Το μπερδεμα με το εγω και το εσυ, ποτε σταματαει; Πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο; Επισης πρεπει να κανω κατι για να μαθει να λεει "εγω" για τον εαυτο του; πχ δείχνουμε φωτό, ρωτάω ποιος ειναι κ λεει το ονομα του, ή δεν λεει "εσυ" για εμας αλλα "η μαμα", "ο μπαμπας".

 

Κατι που δεν ξερω αν συνηθίζεται να κανουν, ειναι να λεει σε ασχετες ωρες κατι σχετικο με μια ιστορια που λεμε ή κατι που ειδαμε, χωρις παντα να μπορω να ακολουθήσω την αλυσίδα των συνειρμών του πώς το θυμηθηκε. 

 

Ή φτιάχνει φράσεις για πράγματα που δεν ισχυουν. Πχ, πεφτει μια μπαλα κατω απο ενα παντελονι που ειχε πεσει στο πατωμα (τι νοικοκυρα που ειναι!), λεει οτι η μπαλα ειναι κατω απο το παντελονι κ μετα συνεχιζει: η μπαλα ειναι κατω απο την μπλουζα/τις καλτσες/τις πιτζαμες κλπ, συνηθως δηλαδη με ομοειδή αντικειμενα. 

 

Τελος, καμια φορα βλεπει κατι που δεν ξερει τι ειναι πχ ενα εργαλείο ή σκεύος κ λεει οτι ειναι κατι αλλο πχ παπάκι επειδη ας πουμε ειναι κιτρινο. Αυτο ειναι ενδειξη φαντασίας; εγώ του λέω το όνομα κ μετά οτι καταλαβαινω οτι μοιαζει με παπάκι γιατι ειναι κιτρινο, καπως ετσι. Πρεπει να κανω κατι αλλο; 

Αυτό με τα ονόματά μας το κάνει και η δικιά μου. Παρόλο που πλέον χρησιμοποιεί πολλές φορές το "εγώ και το "εσύ" ειναι ακόμα αρκετές οι φορές που μιλάει για εμάς ή τον εαυτό της χρησιμοποιώντας τα ονόματά μας. Σιγά σιγά θα τα πει, κανένα άγχος.

Οι ιστορίες επίσης συνηθίζονται μια χαρά. Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία που μαθαίνουν να μιλάνε θέλουν απλά να μιλάνε όλη την ώρα λέγοντας τις περισσότερες φορές ασυναρτησίες. Εμάς μιλάει πλέον όλη μέρα (κόβει βόλτες στο σπίτι και λέει...) σε βαθμό που πονάει το κεφάλι μας τώρα που είμαστε συνέχεια μέσα :). Δεν παραπονιέμαι βέβαια.. είναι μιά ευχάριστη νότα στην απομόνωση....

Με το μπέρδεμα σκευών και εργαλείων συμφωνώ να κάνεις ότι λέει η Λένια.

Κοίτα να τον απολαύσεις και να είσαι προετοιμασμένη ότι έχεις να ακούσεις πολλά παλαβά. Όλα στο πρόγραμμα είναι :).

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τελος, καμια φορα βλεπει κατι που δεν ξερει τι ειναι πχ ενα εργαλείο ή σκεύος κ λεει οτι ειναι κατι αλλο πχ παπάκι επειδη ας πουμε ειναι κιτρινο. Αυτο ειναι ενδειξη φαντασίας; εγώ του λέω το όνομα κ μετά οτι καταλαβαινω οτι μοιαζει με παπάκι γιατι ειναι κιτρινο, καπως ετσι. Πρεπει να κανω κατι αλλο; 

Eγω του ελεγα πχ "Το σφυρι ειναι παπακι;" "Δικιο εχεις! μοιαζει με παπακι" ή "θα μπορουσε να ειναι και παπακι!" (με ενθουσιασμο για την ανακαλυψη του). Μπορει να επαιρνα και το σφυρι και να το εκανα "κουακ κουακ" (ξερω @Έσπερος ...εγκεφαλικο :-D). Αυτη ειναι η φαντασια του. Μπορει το σχημα να μοιαζει με παπακι μεσα στο μυαλο του, χωρις εσυ να μπορεις να αντιληφθεις απο ποια οπτικη το βλεπει. Καποια αλλη στιγμη μπορειτε να μιλησετε με λεπτομερειες για το τι εργαλειο ειναι, τι κανει κλπ αλλα εκεινη τη στιγμη ασε την φαντασια του να οργιασει!

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κατι που δεν ξερω αν συνηθίζεται να κανουν, ειναι να λεει σε ασχετες ωρες κατι σχετικο με μια ιστορια που λεμε ή κατι που ειδαμε, χωρις παντα να μπορω να ακολουθήσω την αλυσίδα των συνειρμών του πώς το θυμηθηκε. 

 Και γιατι πρεπει να ακολουθησεις την αλυσιδα των συνειρμων του; Νομιζω πως ειναι αδυνατον να γνωριζεις ολες τις εγκεφαλικες του συναψεις!

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το μπερδεμα με το εγω και το εσυ, ποτε σταματαει; Πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο; Επισης πρεπει να κανω κατι για να μαθει να λεει "εγω" για τον εαυτο του; πχ δείχνουμε φωτό, ρωτάω ποιος ειναι κ λεει το ονομα του, ή δεν λεει "εσυ" για εμας αλλα "η μαμα", "ο μπαμπας".

Εμενα το σταματησε γυρω στα 3-3,5 αν θυμαμαι καλα αλλα δεν το εκανε συνεχεια. Δεν χρειαζεται να κανεις κατι συγκεκριμενο, περα του να μιλας κανονικα στην καθημερινοτητα σας. Μην αρχισεις τις ασκησεις :razz: Εσυ θα λες "εγω" οταν μιλας για σενα και "εσυ" οταν απευθυνεσαι σε αυτον. Αν πει αυτος "εσυ" και δειξει τον εαυτο του, θα του πεις ολη τη φραση πχ "Πες, εγω θελω γιαουρτι". Εννοειται πως δεν θα το κανεις καθε φορα που μπερδευεται. Καποια στιγμη θα το ξεμπερδεψει μονος του.

 

Ολα αυτα που περιγραφεις φυσιολογικα ειναι και θα πειραματιζεται χωρις να χρειαζεται να αντιλαμβανεσαι τι ακριβως εννοει και γιατι. Γενικως, δεν χρειαζεται να τα περνας ολα απο ακτινογραφια, μια χαρα πηρε μπρος και θα συνεχισει να εξελισσεται. Μπορει να πισωγυριζει κιολας μερικες φορες(ο δικος μου ενω ελεγε "μπαμπα", γυρω στα 2,5 το γυρισε στο "βαβα" και μετα απο μερικους μηνες το ξαναγυρισε στο "μπαμπα"), αλλα μετα απο λιγο θα το ξαναβρισκει.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...