Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Μην ανησυχείς, ο δικός μου μέχρι 28 μηνών έλεγε μόνο μαμά-μπαμπά.Τότε άρχισε να λέει τις πρώτες λέξεις και σιγά-σιγά προτασούλες.Εώς τότε δεν ήθελε να του διαβάζω παραμύθια, ούτε καθόταν να δει dvd.Εγώ ανησυχούσα και έκλεισα ραντεβού με αναπτυξιολόγο στο Παίδων Πεντέλης.Τελικά άδικα ανησυχούσα, γιατί τώρα πια που είναι 2 ετών και 10 μηνών, έχουμε πάρει μπροστά κανονικά με προτάσεις κλπ.Πάντως αφού το παιδάκι σου καταλαβαίνει και εκτελεί εντολές, μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι τα δεύτερα παιδιά καθυστερούν περισσότερο να μιλήσουν, δεν ξέρω γιατί.

αυτο το εχω ξανακουσει αλλα ουτε κ γω ξερω το γιατι:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια πως πάνε τα μικρούλια σας; καμια προόδος;

Εμείς νομίζω ότι πάμε καλά!έχει ξεκινήσει και επαναλαμβάνει αρκετές

λέξεις από αυτές που ακούει από εμάς.

 

Τον μήνα που μας πέρασε είδα μεγάλη διαφορα, λέει κάθε μέρα σχεδόν από 2-3 λεξούλες καινούργιες.

 

Εντωμεταξύ όταν του λές πες αυτό γελάει δεν το λέει ενώ όταν αναφέρω και καλά στον συνομιλητή μου μια λέξη που την γνωρίζει, αγνοώντας τον μικρό τότε την πετάει! Εχτές είπε κοκακούκα την κόκα κόλά!

 

Του μιλάω όλη μέρα και παίζω μαζί του και πιστεύω ότι αυτό πάιζει καθοριστικό ρόλο. Γύρω στις 40 λεξούλες φθάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως πάνε τα μικρούλια σας; καμια προόδος;

Εμείς νομίζω ότι πάμε καλά!έχει ξεκινήσει και επαναλαμβάνει αρκετές

λέξεις από αυτές που ακούει από εμάς.

 

Τον μήνα που μας πέρασε είδα μεγάλη διαφορα, λέει κάθε μέρα σχεδόν από 2-3 λεξούλες καινούργιες.

 

Εντωμεταξύ όταν του λές πες αυτό γελάει δεν το λέει ενώ όταν αναφέρω και καλά στον συνομιλητή μου μια λέξη που την γνωρίζει, αγνοώντας τον μικρό τότε την πετάει! Εχτές είπε κοκακούκα την κόκα κόλά!

 

Του μιλάω όλη μέρα και παίζω μαζί του και πιστεύω ότι αυτό πάιζει καθοριστικό ρόλο. Γύρω στις 40 λεξούλες φθάσαμε.

 

Ετσι κι εμάς G.STONE

βλέπω τον τελευταίο μήνα μεγάλη βελτίωση

(έπαναλαμβάνει λεξούλες που ακούει απο εμάς

και στα ελληνικά

αλλά και στα ιταλικά που της μιλάει η μαμά μου!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χεχε!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη… η μικρή μου κάνει προόδους.

 

Όταν θέλει να πάει κάπου, δείχνει με το δάχτυλο της και λέει «εκεί». Επίσης από προχθές μας λέει τα «κακιά» (κακά) της και μας δείχνει τον ποπό της, είτε όταν θέλει να τα κάνει, είτε όταν τα έχει κάνει και την ενοχλούν!!!! Έχει πολύ πλάκα. Λέει ακόμα γαγια(γιαγιά), μαμά, μπαμπά, παππού, ουνια (κουνια) και μου φαίνεται ότι λέει και νεακι (νεράκι).

 

Άντε εμείς πήραμε μπρος!!!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΙ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ, ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ Κ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΞΑΣΚΕΙΤΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΗΛ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ .ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΝΑ ΛΕΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ?

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ, ΝΑΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΕ

Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΠΟΤΕ ΜΟΥΡΟΥΔΙΣΤΙΚΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΦΘΟΓΓΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΦΕΡΕΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ.

ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

 

Καλημέρα!Συγνώμη κι εγώ για την καθυστέρηση αλλά κι εγώ που είμαι παλιά ακομα μαυρα μεσάνυκτα έχω. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Όχι δεν πάει παιδικό αλλά τα πεθερικά μου είναι και οι δύο εκπαιδευτικοί και βλέπω ότι η γλωσσική της εξέλιξη οφείλεται σε μεγαλο βαθμό σ΄αυτό. Δεν της μιλάμε καθόλου μωρουδίστικα εκτός από τη μάνα μου που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να της το λέω και δεν εννοεί να το καταλάβει. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Sophie ελπίζω το καλοκαίρι να κάνουμε προτασούλες!!!:lol:

 

Αντε να δούμε! Καημό το έχω!!!

Προς το παρόν οι προτασούλες μας είναι μέχρι 2 λέξεις!

 

Προχθές όταν της είπα

"Έλα να πλύνουμε τα χεράκια μας για να φάμε"

μου είπε το εξής καινούργιο:

"Α!... όxι μαμ"

 

πέταξα απο την χαρά μου!!!

 

Όπως επίσης το άλλο καινούργιο που μας λέει τώρα τελευταία,

όταν χαιρετάει

ενώ μέχρι τώρα έλεγε ένα ξερό "γειά"

τώρα είναι λίγες μέρες που λέει

"γειά ΣΟΥ" και "γειά ΣΑΣ"

 

Έχω ψηλώσει 10 πόντους απο την περηφάνια μου!! 000203FB.gif

 

 

 

Εμείς τώρα στα 2,5 αρχίζουμε να παίρνουμε μπρός....

(κάλλιο αργά παρά ποτέ!!)

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 33 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ 5 ΛΕΞΕΙΣ ΟΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΑΝΤΟΜΙΜΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΡΙΟ ΕΓΙΝΕ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΣΟΥΜΕ... ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ..ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΕΡΥΣΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ... ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ

ΥΓ: Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΤΑ ΠΗΓΕ ΑΨΟΓΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΝΤΡΟΠΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΗΚΕ:idea::confused::confused::confused:

 

line_m123_beg_boy_time_1179806400_text_ef20ecf0efecf0e9f1e1f220ece1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι δεν το κλεινει.... ειναι 2.5 χρονων και δεν σταματαει να μιλαει σε σημειο που της λεω : φτανει τοσο μη μιλας αλλο με ζαλισε! η αληθεια ειναι οτι το σπορ το εξασκει απο μικρη. τα χριστουγεννα ειπε τα καλαντα και την πρωτοχρονια και τωρα τελευταια εμαθε και την αλφαβητα (ολη) ! βεβαια σαφως και το καθε παιδι εχει τις ιδιαιτεροτητες του, το βασικο ειναι να καταλαβαινει αυτα που του λες και ας μη μπορει να τα πει καθαρα, αργα ή γρηγορα θα τα καταφερει. δεν χρειαζεται να μας απασχολουν τετοια πραγματα! το κοριτσακι μου περπατησε 14 μηνων και ολοι με ειχαν ζαλισει κοντα στον χρονο γιατι δεν περπαταει μονη της λες και αν αργησει λιγο κατι θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 33 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ 5 ΛΕΞΕΙΣ ΟΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΑΝΤΟΜΙΜΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΡΙΟ ΕΓΙΝΕ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΣΟΥΜΕ... ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ..ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΕΡΥΣΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ... ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ

ΥΓ: Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΤΑ ΠΗΓΕ ΑΨΟΓΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΝΤΡΟΠΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΗΚΕ:idea::confused::confused::confused:

 

line_m123_beg_boy_time_1179806400_text_ef20ecf0efecf0e9f1e1f220ece1f220e5dfede1e9.gif

 

 

Ria μου μην αγχώνεσαι. Να σκέφτεσαι ότι είμαστε πολύ τυχεροί που σήμερα υπάρχουν τα μέσα για να βοηθήσουμε ένα παιδί να αναπτύσσει το λόγο του χωρίς να πιεστεί. Θεωρώ ότι έπραξες πολύ σωστά που πήγατε σε λογοθεραπεύτρια γιατί αυτη ξέρει πως να χειριστεί τα παιδάκια που καθυστερούν να μιλήσουν. Πιθανόν συτή η ταλαιπωρία με τους γιατρούς όπως περιγράφεις να έχει επηρεάσει το παιδάκι και να έχει συμβάλει στην καθυστέρηση του λογου, δεν σημάινει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σύντομα θα μιλήσει το παιδάκι θα δείς. Να φανταστείς ότι και εγώ έχω κλείσει για τον Σεπτέμβριο ραντεβού με αναπτυξιολόγο προληπτικά αν δεν εξελιχτεί και άλλο η πρόοδος του γιού μου. Καλύτερα να ψάχνουμε ορισμένα πράγματα παρά να έχουμε άγνοια...

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε! Καημό το έχω!!!

Προς το παρόν οι προτασούλες μας είναι μέχρι 2 λέξεις!

 

Προχθές όταν της είπα

"Έλα να πλύνουμε τα χεράκια μας για να φάμε"

μου είπε το εξής καινούργιο:

"Α!... όxι μαμ"

 

πέταξα απο την χαρά μου!!!

 

Όπως επίσης το άλλο καινούργιο που μας λέει τώρα τελευταία,

όταν χαιρετάει

ενώ μέχρι τώρα έλεγε ένα ξερό "γειά"

τώρα είναι λίγες μέρες που λέει

"γειά ΣΟΥ" και "γειά ΣΑΣ"

 

Έχω ψηλώσει 10 πόντους απο την περηφάνια μου!! 000203FB.gif

 

 

 

Εμείς τώρα στα 2,5 αρχίζουμε να παίρνουμε μπρός....

(κάλλιο αργά παρά ποτέ!!)

 

Μπράβο σας!!!! πήρε μπρος η μικρή! καλά εμένα προτάσεις δεν κάνει ακόμα και τις περισσότερες λέξεις τις λέει όταν του το ζητάω...

Πιστεύω ότι θα λυθεί η γλωσσίτσα τους σε λίγο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Ria μου μην αγχώνεσαι. Να σκέφτεσαι ότι είμαστε πολύ τυχεροί που σήμερα υπάρχουν τα μέσα για να βοηθήσουμε ένα παιδί να αναπτύσσει το λόγο του χωρίς να πιεστεί. Θεωρώ ότι έπραξες πολύ σωστά που πήγατε σε λογοθεραπεύτρια γιατί αυτη ξέρει πως να χειριστεί τα παιδάκια που καθυστερούν να μιλήσουν. Πιθανόν συτή η ταλαιπωρία με τους γιατρούς όπως περιγράφεις να έχει επηρεάσει το παιδάκι και να έχει συμβάλει στην καθυστέρηση του λογου, δεν σημάινει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σύντομα θα μιλήσει το παιδάκι θα δείς. Να φανταστείς ότι και εγώ έχω κλείσει για τον Σεπτέμβριο ραντεβού με αναπτυξιολόγο προληπτικά αν δεν εξελιχτεί και άλλο η πρόοδος του γιού μου. Καλύτερα να ψάχνουμε ορισμένα πράγματα παρά να έχουμε άγνοια...

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρυντικά σου λόγια, τωρα που διάβασα το μυν σου για τον αναπτυξιολόγο που έχεις κλείσει ραντεβού και σε τι ακριβώς μπορεί να μας βοηθήσει γιατί μεσα σε όλα αυτό το θέμα το έχω αμελήσει...και πάλι σε ευχαριστώ για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας!!!! πήρε μπρος η μικρή! καλά εμένα προτάσεις δεν κάνει ακόμα και τις περισσότερες λέξεις τις λέει όταν του το ζητάω...

Πιστεύω ότι θα λυθεί η γλωσσίτσα τους σε λίγο καιρό!

ετσι ακριβως κ ο δικος μου.πρεπει να του ζητησω να πει μια λεξη αλλιως δε την λεει...σε μια βδομαδα εχουμε την πρωτη λογοθεραπεια.λοιπον οι λεξεις που λεει ειναι

μαμα μπαμπα γιαγια παππου νανα(νονα) καηκα κακα πουφ εκει ποτε-ποτε ποτα(πορτα) μαμ εκει μπαντι (ραφαελα:shock:) μπανταλια(πουλακια:shock:) ιλια-ιλια(ζηλεια ζηλεια)παει μπεμπη μπαι

κ ακαταλαβιστικα

αλλα να συνδεσει λεξεις μπαααα..ειδα βιντεο της κορης μου προχτες 25 μηνων κ ελεγε την Αβ μετρουσε ως το 10 αγγλικα γερμανικα ελληνικα ελεγε ολα τα χρωματα ελληνικα -γερμανικα κ ελεγε το παραμυθι της χιονατης!ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον μικρο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρα περιμενω αναφορα!

Εμεις καμια 10αρια δισυλλαβες και μονοσυλλαβα

Μου ...φανηκε οτι εχτες φευγοντας απο το παιδιατρο ειπα "για μι" (γεια Μικυ!!!) αλλα δεν ειμαι και σιγουρη αν ακουσα καλα! Ετσι να πω οτι συνεδεσε 2 λεξουλες τουλαχιστον!!!

 

 

ΡΙΑ ο ανηψιος μου πριν 19 χρονια εκανε εγχειριση καρδιας στην αγγλια. Δε μιλουσε, αλλα συννενοηση αψογη! Στα 5 μας ειχε ζαλισει....σιγουρα η περιπετεια τον ειχε επιβραδυνει αρκετα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια το πήρα απόφαση! στα τρια του χρόνια θα μιλάει!

 

Δήμητρα να μας ενημερώσεις για την λογοθεραπεία...

 

Γατούλα κάτι κάνει και ο δικός σου, άρχισε!! μέρα με τη μέρα θα λέει περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

ειδα βιντεο της κορης μου προχτες 25 μηνων κ ελεγε την Αβ μετρουσε ως το 10 αγγλικα γερμανικα ελληνικα ελεγε ολα τα χρωματα ελληνικα -γερμανικα κ ελεγε το παραμυθι της χιονατης!ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον μικρο!!

 

Ο Χριστός και η Παναγία!!!!

Υπάρχουν και τέτοια παιδιά????????

Η κόρη μου με φώναξε "μαμά" -ΣΥΝΕΙΔΗΤΆ όταν ήταν 26 μηνών! :shock:

 

(και μάλιστα ήμουν σε μια πολύ άσχημη ημέρα...

ήταν όταν πήγαμε στον γυναικολόγο μου γιατί ήμουν έγκυος,

και μας είπε οτι το μωράκι μας παλλινδρόμησε!...:-()

Link to comment
Share on other sites

σοφια το αγορακι που κανει παρεα η κορη μου οταν ηταν 12 μηνων εκανε κανονικες προτασεις.κ ας μιλανε τα αγορακια πιο αργα.7 μηνων μιμουταν ολα τα ζωα,παπια σκυλο κοτα αγελαδα γατα κλπ ολα!

η κορη μου εμοιασε εμενα.κ γω παρα πολυ μικρη μιλησα,βεβαια μονο ελληνικα:P

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα,

μήπως έχουν "φταίξει" οι δύο γλώσσες σας?

Εσυ μόνο ελληνικά τους μιλάς?

Μήπως μέσα στις δικές σου προτάσεις μπλέκεις και ελληνικά και γερμανικά μαζί?

 

Σε ρωτάω,

γιατί πιστεύω οτι τελικά στη δική μου κόρη "έφταιξε"

το οτι η μαμά μου (που την κρατάει)

της μιλάει ιταλικά μαζί με ελληνικά -συγχρόνως σε μία πρόταση

το οποίο είναι μεγάλο λάθος!

(λογικό η γυναίκα να τα μπερδεύει ύστερα απο 40 χρόνια που ζεί εδω στην Ελλάδα...)

 

Εγώ της το υπενθυμίζω συνέχεια

να της μιλάει ΜΟΝΟ ιταλικά

και τα ελληνικά να τα αφήσει σε εμάς!

 

Πιστεύω οτι το παιδάκι έχει μπερδευτεί!

 

Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση...

 

Φυσικά πρέπει να δεχτούμε και να σεβαστούμε

οτι το κάθε παιδί έχει τους δικούς του χρόνους ανάπτυξης....

 

...εκτός βέβαια απο την περίπτωση

που το "πρόβλημα της ομιλίας" συνοδεύεται και με άλλα προβλήματα

όπως

έλλειψη επικοινωνίας

έλλειψη κοινωνικότητας....

 

που τότε κατά την γνώμη μου

ο γονιός θα πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθεί

σε κάποιον αναπτυξιολόγο για να αποκλείσει την περίπτωση αυτισμού.

Link to comment
Share on other sites

οχι δε μιλαμε ποτε γερμανικα στα παιδια κ ποτε δε μπερδευω τις λεξεις..κ ο παιδιατρος μου ειπε να του μιλαμε μονο ελληνικα αλλωστε.

ελλειψη επικοινωνιας δεν εχει.καταλαβαινει τα παντα ακομη κ πραγματα που νομιζα οτι δε θα καταλαβαινε.οσο για κοινωνικοτητα ασε οποτε βγαινουμε εξω πρεπει να ''μιλησει''σε οποιον βρει μπροστα του.

εχουμε κανει κ ψυχοκινητικα τεστ στον παιδιατρο βασικα ολα τα παιδια τα κανουν μια φορα το χρονο κ απλα μας ειπε πως τεμπελιαζει στο θεμα ομιλιας αλλα η λογοθεραπευτρια θα καταλαβει καλυτερα.θα δουμε την τριτη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε. Κάθε παιδί θέλει το χρόνο μου. Εμένα η μεγάλη μου είναι 27 μηνών και από 19 μηνών περίπου ξέρει όλα τα χρώματα, τα σχήματα (έχει πολύ πλάκα να την ακούς να λέει παραλληλόγραμμο) και μετράει μέχρι το 20 αναγνωρίζοντας τους αριθμούς. Πλέον λέει και καμιά 15αριά τραγουδάκια και διηγείται και παραμυθάκια. Νομίζω πως βοήθησε το γεγονός ότι της μιλούσαμε πάρα πολύ από νεογέννητο σχεδόν, έχουμε γεμίσει το δωμάτιό της με βιβλία τα οποία λατρεύει (είναι όλη μέρα με ένα βιβλίο στο χέρι) και την επιβραβεύουμε συνεχώς. Όλα όμως είναι σχετικά. Φίλη μου για παράδειγμα έχει δίδυμα 4 μήνες μεγαλύτερα και καλά-καλά ούτε μαμά,μπαμπά δεν λένε. Πήγαν σε αναπτυξιολόγο και τούς είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και αν αγχώνονται πολύ να ξαναπάνε σε 6 μήνες.

Σίγουρα είναι πολύ όμορφο να βλέπεις το παιδάκι σου να εξελίσσεται έτσι και να απαπτύσει δεξιότητες από πολύ μικρό. Αντικειμενικά όμως σκεφτείτε πως κάποια στιγμή όλα θα ξέρουν και τα σχήματα και τα χρώματα και θα τραγουδάνε και θα συζητάνε. Νομίζω πως μεγαλύτερη σημασία έχει το πώς θα αντιμετωπίσουν το θέμα της γνώσης μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, αυτή την εβδομάδα είχαμε μεγάάλη εξέλιξη!!!

 

Μας είπε για πρώτη φορά στο πρώτο πρόσωπο ενικού αριθμού

το ρήμα "έπεσα"

ενώ μέχρι τώρα έλεγε "έπετε"

(ακόμα και για τον εαυτό της)

 

Και επίσης (το σημαντικότερο)

έμαθε να μετράει έως το 10 !!!!

(όχι καθαρά βέβαια......αλλά εμείς καταλαβαίνουμε τι λέει)

 

Και άλλο ένα:

εχθές εκεί που σφουγγάριζα κι ήταν έτοιμη να περάσει πάνω απο τα σφουγγαρισμένα,

της είπα απλά:

"μην έρχεσαι εδώ!...."

 

κι εκείνη γύρισε και μου είπε δείχνοντας το πάτωμα:

"έχει νερά!! "

 

:shock: :shock: :shock:

 

Τσίριξα απο την χαρά μου!!!!....

 

.....εκείνη με κοίταζε σαν UFO !!! :lol: :lol: :lol:

 

 

Θέλω να πιστεύω οτι μέχρι τα 3 της

(που θα τα κλείσει το καλοκαίρι)

θα έχει αρχίσει να μιλάει κανονικά πια...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανουλες! Η κορη μου ειναι τωρα 30 μηνων και λεει μονο μαμα μπαμπα νελο και συλλαβες απο καποιες λεξεις αλλα οχι ολοκληρες τις λεξεις. Οταν προσπαθουμε μαζι και της συλλαβιζω λεξεις λεει ολες τις συλλαβες αλλα ποτε τη λεξη ολοκληρη. Νομιζω οτι ειναι τεμπελα γιατι βλεπει οτι καταλαβαινουμε τι θελει και χωρις να πει κανονικα τις λεξεις αλλα δεν μπορω να ειμαι και σιγουρη. Ξερει καποια κοπελα να μου συστησει καποιον αναπτυξιολογο γιατι απο τα λιγα που διαβασα σε τετοιο πρεπει να απευθυνθουμε. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα ελεγα πως απλα ειναι στο παιδακι και θα μιλησει αλλα εχω αρχισει να τρελαινομαι... οποια ξερει καποιον παρακαλω να μου δωσει στοιχεια.

Φιλια και ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...