Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαμπάδες του Parents.org.gr


administrator

Recommended Posts

Γεια σου βρε Γοωργο καλωσορισες!

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου.

Παρεπιπτοντως ειχα εναν συμμαθητη στο δημοτικο με αυτο το ονομα και επιθετο!!Εχεις καμια σχεση με το Γκυζη???????

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 456
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Να'μαι κι εγω..ποιος με φωναζε?καλως σας βρηκα και με βρηκατε,συγχαρητηρια στους δημιουργους του site Βασιλης με την Δημητρα-barbie σχεδον 3 ετων(εχω τασεις να την μεγαλωνω λιγακι) και την Θουλη-νεραιδα σχεδον 37(εχω τασεις να την κανω πιο μικρη λιγακι).

Μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει........χανεις τον καιρο σου,ενοχλεις και το γουρουνι.

Εγω.

Link to comment
Share on other sites

Και οι μπαμπάδες έχουν ...ψυχή

 

"Πριν από μερικά χρόνια, η μητέρα είχε την αποκλειστική ευθύνη της ανατροφής των παιδιών. Στην περίπτωση, όμως, που δεν ανήγαγε τη μητρότητα σε υπόθεση ζωής, το κοινωνικό περιβάλλον την καταδίκαζε. Η μόνη παράμετρος που θα μπορούσε να ληφθεί υπόψη και να "αθωώσει" μία μητέρα ήταν η φυσική αδυναμία να αντεπεξέλθει στο ρόλο της (ασθένεια ή θάνατος).

Αντίθετα, για το ανδρικό φύλο τα πράγματα ήταν πιο απλά και ο ρόλος ξεκάθαρος. Ο πατέρας ήταν ο κουβαλητής της οικογένειας, πράγμα που δικαιολογούσε την "αποχή" του από την ανατροφή των παιδιών. Ακόμη και όταν εγκατέλειπε την οικογένεια, το οικογενειακό, αλλά και κοινωνικό περιβάλλον προτιμούσε να τηρεί σιγήν ιχθύος για την απουσία του ή και να την δικαιολογεί στα παιδιά λέγοντας, ότι "ο μπαμπάς λείπει ταξίδι...".

Όλα αυτά μέχρι πρότινος. Σήμερα, μία γυναίκα δεν καλείται να παίξει μόνο το ρόλο της συζύγου και της μητέρας. Εργάζεται, έχει περισσότερες ευθύνες και υποχρεώσεις, επαγγελματικά όνειρα και στόχους. Αποτέλεσμα; Όλο και περισσότεροι μπαμπάδες καλούνται να μοιραστούν το ρόλο της ανατροφής των παιδιών ή και να τον αναλάβουν εξ' ολοκλήρου. Πολλοί είναι, μάλιστα, εκείνοι που τον φέρουν εις πέρας με επιτυχία, αντικρούοντας το επιχείρημα του αποκλειστικού συναισθηματικού δεσμού των παιδιών με τον άνθρωπο που τα έφερε στον κόσμο. Οι ψυχολόγοι, μάλιστα, υποστηρίζουν, ότι η συναισθηματική ισορροπία των παιδιών έχει μεγαλύτερη σημασία από το αν ανατράφηκαν από τον πατέρα ή τη μητέρα τους. Και οι κοινωνιολόγοι, ότι η ανατροφή, η στοργή και η αγάπη είναι ανεξάρτητες από το φύλο.

Μία νέα κατηγορία μπαμπάδων διαμορφώνεται η οποία έρχεται να επιβεβαιώσει τις παραπάνω θεωρίες: πρόκειται για όλους εκείνους που συμμετέχουν ενεργά στην ανατροφή των παιδιών, που αντεπεξέρχονται αποτελεσματικά στις υποχρεώσεις και τις ευθύνες και καταρρίπτουν τη θεωρία που ήθελε αποκλειστικά τις γυναίκες να είναι πλασμένες για το ρόλο της μητρότητας.

Η νέα αυτή τάση δεν οφείλεται μόνο στο γεγονός, ότι άλλαξε η θέση της γυναίκας στην κοινωνία, αλλά και σε άλλους παράγοντες που αφορούν το ανδρικό φύλο. Ολοένα και περισσότεροι θεωρούν την πατρότητα εξίσου σημαντική με τις υπόλοιπες επιλογές της ζωής τους και αποδέχονται το γεγονός, ότι η σύντροφός τους καλείται να παίξει πολλούς ρόλους... Για τη μεταστροφή των ανδρών, η ψυχολογία δίνει τη δική της εξήγηση: μέσα από το νέο μοντέλο πατρότητας οι άνδρες, είτε θέλουν να ξορκίσουν το παρελθόν και να συμπληρώσουν με τον τρόπο αυτό τα κενά της δικής τους παιδικής ηλικίας, είτε θέλουν να αναπαράγουν τα ευτυχισμένα παιδικά χρόνια που πέρασαν.

Το σημείο, όμως, στο οποίο όλοι οι ειδικοί συμφωνούν είναι, ότι η σχέση που αναπτύσσουν τα παιδιά με τη μητέρα τους είναι ενστικτώδης, ενώ η σχέση των μπαμπάδων με τα παιδιά τους είναι αποτέλεσμα συνειδητής επιλογής. Οι άνδρες αποκτούν ουσιαστική σχέση με εκείνα μόνο όταν βλέπουν την πατρότητα από διαφορετική οπτική γωνία, πλησιάζουν το γονεϊκό τους ρόλο με λιγότερη επιφυλακτικότητα και απελευθερώνουν τα εγκλωβισμένα σε πρότυπα συναισθήματά τους.

Σήμερα, λοιπόν που τα πρότυπα αλλάζουν και οι ρόλοι είναι λιγότερο τυποποιημένοι από παλαιότερα, οι άνδρες έρχονται να διεκδικήσουν τα πρωτεία στην ανατροφή των παιδιών αποδεικνύοντας καθημερινά, ότι διαθέτουν τα προσόντα για να καλύψουν τις ανάγκες των παιδιών και να εκπληρώσουν την αποστολή τους ως συνδιαμορφωτές της ψυχοδυναμικής της οικογένειας".

 

 

Αφιερωμένο στον δικό μας μπαμπά & σ'ολους τους υπέροχους μπαμπάδες του Parents!!!

υ.γ :Κωνσταντίνε σ'ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια....& μην ξεχνάς πως σ'αγαπαμε!

Χαράλαμπος & Μαμά

Afroditi με εβγαλες φωτογραφια?εγω που ανηκω και στην νεα κατηγορια μπαμπαδων αλλα και την παλια(κουβαλητης κι ετσι).....η Θουλη (η γυναικα μου) γιατι με φωναζει ακομα..... αντε ρε γουρουνι? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει........χανεις τον καιρο σου,ενοχλεις και το γουρουνι.

Εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!!!κι εγω δεν εχω παει σχολη αλλα δουλευα απο 14 σε ταβερνα και γενικά μαγειρευω για φιλους,οικογένεια κτλ.Δεν εχω Blog αμα θες να σου πω μια ωραια συνταγη με πμ η με μαιλ.Δε τα πολυχωνευω τα Blog!

cruelty...ναι κι εγω δεν πολυχωνευω αυτα......εκει που ειναι να μας γραψεις την συνταγη....δεν ερχεσαι καμια μερα να μας μαγειρεψεις εσυ για να δουμε αν λες αληθεια.... :lol::lol::lol:

Μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει........χανεις τον καιρο σου,ενοχλεις και το γουρουνι.

Εγω.

Link to comment
Share on other sites

εντελώς τυχαία ψάχνοντας για φίλτρα νερού,ανακάλυψα το φόρα σας και μου φάνηκε πολυ ενδιαφέρον να υπάρχει ένα τέτοιο ελληνικό site...

χαίρομαι επίσης που βλέπω πολλούς νέους γονείς...τα δικά μου βλαστάρια είναι ήδη 14 και 8 ετών...

ελπίζω να τα λέμε συχνά :)

Anacook να σου ζησουν τα βλασταρια σου.Ψαχνοντας για φιλτρα νερου βρηκες το site? :lol::lol::lol: Τι εγινε τελικα βρηκες?Αν δεν βρηκες κανε αναζητηση parents θα σου βγαλει φιλτρα :lol::lol::lol:

Μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει........χανεις τον καιρο σου,ενοχλεις και το γουρουνι.

Εγω.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ 34 ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΚΟΡΕΣ 5&3 ΑΝΤΟΙΣΤΟΙΧΑ

ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΖΑΛΙΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ

ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!

Ωραια παρουσιαση χριστο......κατσε καλα.... :lol: μου θυμισες κατι που λεει η θουλη ( η γυναικα μου)για μενα..........ολη μερα με σπας τα νευρα γουρουνι εεε γουρουνι αλλα οταν κοιμασαι εισαι γλυκουλης σαν πουλακι. :lol::lol::lol:

Μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει........χανεις τον καιρο σου,ενοχλεις και το γουρουνι.

Εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι η Αννα απο Δραμα!Εχω ενα αγορακι 2.5 χρονων και χαιρομαι που εγινα μελος!Σορυ ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω μπερδεψει την θεματικη ενοτητα!Ας μεταφερουν το θεμα οι admins στην αναλογη ενοτητα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά!

Είμαι ο Papapete, μπαμπάς της Φραντζέσκας και της Ισαβέλλας, και σύντομα του Ιωάννη-?????? (το δεύτερο όνομα δεν έχει αποφασιστεί ακόμα...) Βλέπω ασχολείστε πολλοί με την μαγειρική. κι εγώ το ίδιο...

 

Ειδικότητα σε ινδική κουζίνα, και λίγο ιταλική...

Α και φίλος της Αραβικής κουζίνας γενικότερα...

Οπαδός των "καυτερών"!

 

Υπάρχουν άλλοι μπαμπάδες εδώ με παιδιά από προηγούμενους γάμους, των οποίων έχουν αυτοί την επιμέλεια? Εδώ που ζω έχω γνωρίσει μερικούς, αλλά είμαστε μειοψηφία...

 

 

Αυτά προς το παρόν...

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Marilena,

Δεν υπήρξε θέμα. Το συζήτησα με τη μαμά τους, όταν μου είπε ότι ήθελε να χωρίσουμε, είπα ότι ήθελα να κρατήσω εγώ τα παιδιά, και αυτή το δέχτηκε. Είχε προηγηθεί μια συζήτηση προ μηνών, όταν ακόμα ο χωρισμός ήταν "υποθετικό σενάριο" και μου είχε πει τότε πως αν χωρίζαμε , καλύτερα να κράταγα εγώ τα παιδιά. Έτσι και έγινε.

 

Papapete

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ΡΟΥΛΑ και marilena,

Αυτά που βλέπετε ως σενάρια επιστημονικής φαντασίας, κατά τη γνώμη μου θα γίνουν ολοένα και πιο κοινά. Οι κλασσικοί ρόλοι πατέρας-μητέρα αλλάζουν, πιστέψτε με. Έχω άλλον 1 φίλο σε παρόμοια φάση και έναν γνωστό επίσης. Οι άνθρωποι περνούν διάφορες κρίσεις, ταυτότητας, ηλικίας, κλπ. με αποτέλεσμα να έρχονται μεγάλες αλλαγές...στη ζωή τους αλλά και όσων ζουν μαζί τους. Και εγώ παιδί χωρισμένων γονιών είμαι... Αλλα είχαμε μείνει με την μητέρα μου...

 

Το θέμα είναι να γίνεται το καλύτερο για τα παιδιά, και στην περίπτωση μου πιστεύω πως έτσι έγινε.

 

Papapete over and out... :wink:

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Αχα βλέπω είσαι online...

Δεν καταλαβαίνω το θαύμα που έγκειται? ήταν πολύ απλό. Πήγαμε στο δικηγόρο, έφτιαξε ένα χαρτί το θπογράψαμε και οι δύο, πήγε δικαστήριο, το επικύρωσαν με απόφαση και αυτό ήταν όλο...

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να το σχολιασω... αλλα δεν καταλαβαινω πως μια μανα με τοση ευκολια... δινει τα παιδια της... αλλα οκ, αφου στα αφησε απο μονη της, οκ γιατι τα Ελληνικα δικαστηρια δινουν την επιμελεια στην μανα... κατα 99 % ότι μανα κι αν ειναι αυτη....

Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια -όπως κι εγώ άλλωστε- εντυπωσιαστήκανε από το γεγονός ότι δέχτηκε η μητέρα των παιδιών σου να στα αφήσει. Μένετε κοντά τα βλέπει συχνά? Αλλιώς πως το δέχτηκε?

 

Α! καλώς μας ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει παρεξήγηση, σχολίασε όσο θες... και μένα ακόμη μου κάθεται κάπως στραβά. Αλλά μαθαίνω να δικαιολογώ τα πάντα και τους πάντες, προς χάριν της ψυχικής ηρεμίας όλων...

Είναι γεγονός πως αν είχε υπάρξει διαμάχη σίγουρα θα ήταν δύσκολα τα πράγματα για μένα. Αλλά πάντως παλι θα τα ήθελα τα παιδιά μου. Χωρίς να θέλω να το παινευτώ αλλά ποτέ δεν ήμουν ο πατέρας που δεν έλαβε μέρος στο μεγάλωμα των παιδιών. Και τάισα και άλλαξα και ξενύχτησα. Οι στιγμές που τάιζα (με το μπιμπερό) τα μωρά μου ήταν από τις καλύτερες. Να κοιταζόμαστε στα μάτια και να ξέρω ότι δημιουργούμε δεσμούς ζωής...

 

Εξ ου και η υπογραφη μου :wink:

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου zana1911,

Κατάλαβα. Ναι μένει κοντά, τα βλέπει κάθε Σάββατο και κάθε άλλο σαββατοκύριακο μένουν μαζί της. Κατά τη διαρκεια της εβδομάδας βλέπει πότε τη μια και πότε την άλλη. Έχουν και διαφορά ηλικίας μεγάλη τα δυό τους. Της μικρής της λείπει και το ξέρω. Η μεγάλη δεν μιλάει και τόσο. Η σχέση με τη μαμά τους είναι περισσότερο φιλική. Η μικρή έχει ήδη εκφράσει την επιθυμία να λέει μαμά το alienaki... ειδικά τώρα που πρόκειται να γίνει μαμά και αυτή... :D

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι η μαμά τα βλέπει και μπορούν να μοιραστούν πράγματα που πολλές φορές τα κορίτσια δεν μοιράζονται με τον μπαμπά. Επίσης είναι καλό που έχουν καλές σχέσεις με την νυν γυναίκα σου. Αυτό είναι για μένα παρα πολύ σημαντικό. Αυτό μπορεί να τους καλύψει στην καθημερινότητα τους κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό, μαζί βέβαια και με την δική σου συμμετοχή papapete, που όπως κατάλαβα είναι μεγάλη και αξιέπαινη. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

papapete είσαι από τους τυχερούς ανθρώπους που πρώτον κατάφερες να πάρεις την επιμέλεια των παιδιών σου και δεύτερον να έχεις ένα τόσο πολιτισμένο διαζύγιο. Ο δικός μου ο άντρας δεν θα ήθελες να σου πει τι τραβάει :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...