Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρβαρο μωρό


Recommended Posts

Ateli μου σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις γιατί είμαστε και εμείς στην θέση σου και πραγματικά είναι πολύ σκληρό να αφήνεις το μωράκι σου να κλαίει γιατί πολύ απλά θέλει να φάει.

Εμένα ο γιος μου γεννήθηκε 3.900 και 53 πόντους. ήταν ένα γεροδεμένο παιδί και είναι ακομη.σημερα είναι 12.600 και 80 πόντους όλοι μου λένε ο χοντρούλης και μαγουλάκια …και μην τον ταΐζεις πολύ γιατί θα γίνει χοντρός κ.λ.π….

Ο πρώτος παιδίατρος που πηγαίναμε από την ημέρα που γεννήθηκε μέχρι και 3 μηνών μου είπε να κάνω αυτό που σου λέει ο δικός σου. και εμένα το μωρό δεν είχε πρόγραμμα και έτρωγε σχεδόν στο δίωρο…πρώτο παιδί λοιπόν να μην έχω ιδέα τι είναι το καλύτερο για εκείνο προσπάθησα να κάνω αυτό που μου είπε ο παιδίατρος με αποτέλεσμα το παιδί να κλαίει ασταμάτητα και να μην ξέρω τι να κάνω. Το λυπόμουν τόσο πολύ που έκλαιγα και εγώ μαζί του…

Αποτέλεσμα αλλάζω παιδίατρο για πολλούς λόγους και όχι μονό γιαυτο και τις εξηγώ τα πάντα ..και μου λέει ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να αφήνεις ένα μωράκι να κλαίει γιατί θέλει να φάει .Θα το ταΐζεις το παΐδι όποτε ζητεί φαγητό για ζητά σημαίνει δεν έχει χορτάσει ..το πρόγραμμα θα το βάλει μόνος του δεν θα τον βάλεις εσύ .Και ειχε δίκιο μετά από λίγο καιρό τα παιδί μπήκε σε πρόγραμμα ..τώρα οσο μεγαλώνει ανησυχώ για το βάρος του και η παιδίατρος μου είπε ακομη είναι μωράκι δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι χοντρό η ότι θα γίνει παχύσαρκο άφησε το να φάει κανονικά το φαγητό του είναι στην ανάπτυξη!!!

Και αυτό κάνω!!!

Συγγνώμη αν σε κούρασα αλλά επειδή καταλαβαίνω πως νιώθεις ήθελα να σου πω και την δική μου ιστορία.

 

Ααα και επίσης να ξέρεις ότι όσο πιο μεγάλο σε βάρος είναι ένα μωρό τοσο μεγαλύτερες ανάγκες έχει για φαγητό δεν είναι το ίδιο με ένα παιδάκι 3.000 κιλων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα links παραπέμπουν σε αρχεία .pdf, τα οποία σε μένα ανοίγουν κανονικά. Ενδέχεται να μην έχεις τον acrobat reader και γι' αυτό να μην μπορείς να τα ανοίξεις. Πήγαινε στο παρακάτω link, κατέβασέ τον και ξαναπροσπάθησε:

http://get.adobe.com/reader/

 

και παλι δεν τις ανοιγει,το ειχα το προγραμμα αλλα το απεγκατεστησα και το επανεγκατεστησα μηπως αλλαξει κατι αλλα...τιποτα.παει να τις ανοιξει και κατω αριστερα μετα απο λιγο γραφει οτι "διακοπηκε".προσπαθησα να μπω και απο τη ιδια την σελιδα του w.h.o. αλλα τιποτα....θα μεινω με την απορια.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

όλοι μου λένε ο χοντρούλης και μαγουλάκια …και μην τον ταΐζεις πολύ γιατί θα γίνει χοντρός κ.λ.π….

 

δεν ειναι πολυ εκνευριστικο αυτο?λες κι εμεις θελουμε να κανουμε παχυσαρκο το μωρο μας!!!κι εμενα τον κοιτανε και λενε "καλε αυτος δεν φαινεται 3 μηνων,η παιδιατρος μαλλον θα σου πει να κοψεις καποια γευματα" γκρρρ:evil:

εγω παντως απολαμβανω τα μαγουλακια του...το ιδιο και ο μπαμπας του!οποτε ολους θα τους στειλω εκει που πρεπει για να βρω την ησυχια μου.εχουμε μια χαρα αναπτυξη και καθομαι να με επηρεαζει ο καθε ανιδεος-να σημειωσω οτι καμια απο αυτες που τα λενε αυτα δεν θηλασε τα παιδια της...!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

και παλι δεν τις ανοιγει,το ειχα το προγραμμα αλλα το απεγκατεστησα και το επανεγκατεστησα μηπως αλλαξει κατι αλλα...τιποτα.παει να τις ανοιξει και κατω αριστερα μετα απο λιγο γραφει οτι "διακοπηκε".προσπαθησα να μπω και απο τη ιδια την σελιδα του w.h.o. αλλα τιποτα....θα μεινω με την απορια.

 

Λοιπόν, το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να δω και να σου πω:

Για αγόρι, 3 μηνών ακριβώς, 7 κιλά ακριβώς, είστε ελάχιστα πιο πάνω από την 85η ποσοστιαία. Έχει δηλαδή και πολύ πιο βαριά.:wink:

Αν μπορεί κάποια φίλη να βοηθήσει περισσότερο τεχνικά, να καταφέρεις να το δεις και εσύ....

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να δω και να σου πω:

Για αγόρι, 3 μηνών ακριβώς, 7 κιλά ακριβώς, είστε ελάχιστα πιο πάνω από την 85η ποσοστιαία. Έχει δηλαδή και πολύ πιο βαριά.:wink:

Αν μπορεί κάποια φίλη να βοηθήσει περισσότερο τεχνικά, να καταφέρεις να το δεις και εσύ....

 

σ'ευχαριστω πολυ...αχ γιατι να μην μπορω να το εκτυπωσω και να τους το τριψω στη μουρη?

:cool:

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επαναφερω το θεμα...εγραψα σε αλλο τοπικ και με παρεπεμψαν εδω:

καλησπερα...ο μπεμπουλης μου ειναι 3 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα,χωρις να εχει παρει ποτε του μπιμπερο ουτε συμπληρωμα.γεννηθηκε 39+4,3.550,50,5 εκατοστα και εχει απο 4 μεχρι 6 κενωσεις την μερα,και ακομα 2 πανες βρεγμενες...ενος μηνα ηταν 5 κιλα,δυο μηνων εφτασε 6 κιλα και τωρα ειναι αισιως 7....τρωει καθε 2 ωρες την μερα,κοιμαται στις 11 περιπου και το βραδυ δεν εχει στανταρ ωρες που θα ξυπνησει,το πιο συνηθισμενο ειναι γυρω στις 4,και μετα κατα τις 8 το πρωι....αλλα μπορει να ξυπησει και 2 φορες.καθε φορα που θηλαζει τρωει μονο απο το ενα στηθος,παντα πανω απο 10 λεπτα-σε ορισμενες περιπτωσεις περναμε και στο μισαωρο αλλα σπανια,και απο παραγωγη δοξα τω θεο παω πολυ καλα,τον βλεπω οτι χορταινει μια χαρα.και νιωθω οτι κανω το καλυτερο για το μωρο μου,μου παρουσιασε και λιγο αιματακι στα κακα του,μαλλον αλλεργια,αλλα αυτο δεν επηρεασε το βαρος του καθολου-ευτυχως,και δεν τρωω ντοματα και αγελαδινα,ουτε πολλα πιπερια.η απορια μου ειναι η εξης:γιατι ολοι μου λενε οτι τον μπουκωνω?υπαρχει περιπτωση να τρωει περισσοτερο απο οσο θελει η απο οσο θα επρεπε?διαβαζω για τις αλλες μανουλες και οι διαφορες στην προσληψη βαρους ειναι τεραστιες...σε αυτο το τοπικ πηρα λιγο τα "πανω" μου!!!βρηκαμε συμπαρασταση!!!η συμβουλη της αγλαιας θα μου ηταν πολυ χρησιμη,μιας και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ να συμβουλευτω για το θεμα του θηλασμου,αλλα και οποια αλλη μανουλα μπορει να μου δωσει τα φωτα της...ευπροσδεκτα....σορι για την μακρυγορια..

τις σελιδες με τις καμπυλες αναπτυξης των βρεφων που θηλαζουν αποκλειστικα για καποιο λογο δεν μπορω να τις ανοιξω!!!

 

Τα μωρα μας εχουν ακριβως το ιδιο βαρος.

4 μηνων εγινε αισιως 8 κιλα ο δικος μου με αποκλειστικο θηλασμο.

Δεν εμοιαζε βεβαια με 4 μηνω αλλα με 9...

Καταρχην μωρο που θηλαζει ΔΕΝ ειναι ποτε παχυσαρκο.

Αν τρεφοταν με ξενο, μπορει και καποιος να σου ελεγε να το αραιωσεις λιγο το γαλα του, αλλα με το θηλασμο να ξερεις οτι τα μωρα γινονται ωραιοτατα ψιλολιγνα.

Περαιτερω δεν κοιταμε μονο το βαρος αλλα και το υψος, δηλ την αναλογια που εχουν αυτα τα δυο μεγεθη.

Εμενα ο δικος μου στο βαρος εχει ξεπερασει και την ανωτατη καμπυλη.

Κανενας δεν ανησυχει, ουτε ο παιδιατρος.

Θα σου πω επισης για να ησυχασεις οτι το ιδιο ειχε συμβει και με την κορη μου επισης με αποκλειστικο θηλασμο.

Δεν εμεινε σε αυτην την καμπυλη. Ειναι πιο ψηλο απο τα παιδακια της ηλικιας της, αλλα αδυνατη.

 

Επισης με το θηλασμο, εχω να σου πω το εξης

Θηλασμος ειναι προσφορα και ζητηση. Αφου ζηταει και τρωει το μωρο, να του δινεις. Διαιτα σε μωρο και ειδικα που θηλαζει δεν κανουμε.

Εχω βαρεθει ειλικρινα να λενε ολοι το μακρυ τους και το κοντο τους οταν βλεπουν καποια να θηλαζει αποκλειστικα.

Εαν ηταν λιγο πιο αδυνατο, θα σου ελεγαν οτι το αφηνεις νηστικο, οτι εισαι εγωιστρια και δεν του δινεις λιγο ξενο που πειναει και αλλα τετοια ωραια.

Τωρα σου λενε οτι το ταιζεις πολυ.

Δε θα βγαλεις ακρη μαζι τους ποτε.

Γιατι να βγαλεις ομως???

Δεν εχεις καμμμια υποχρεωση να δινεις λογαριασμο σε κανεναν πως ταιζεις το παιδι σου, απο τη στιγμη μαλιστα που ειναι υγιεστατο.

Εμενα ακομα και τωρα που ειναι τοσο ψηλος και βαρυς ο γιος μου, η μητερα μου αναρωτιεται "χορταινει το μωρο μονο με το γαλα σου?":|

Απολαυσε το το μωρακι σου, εισαι και τυχερη εδω που τα λεμε. Αν ηταν χαμηλα σε προσληψη βαρους, κακα τα ψεμματα το αγχος σου θα ηταν πολυ μεγαλυτερο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα μας εχουν ακριβως το ιδιο βαρος.

4 μηνων εγινε αισιως 8 κιλα ο δικος μου με αποκλειστικο θηλασμο.

Δεν εμοιαζε βεβαια με 4 μηνω αλλα με 9...

Καταρχην μωρο που θηλαζει ΔΕΝ ειναι ποτε παχυσαρκο.

Αν τρεφοταν με ξενο, μπορει και καποιος να σου ελεγε να το αραιωσεις λιγο το γαλα του, αλλα με το θηλασμο να ξερεις οτι τα μωρα γινονται ωραιοτατα ψιλολιγνα.

Περαιτερω δεν κοιταμε μονο το βαρος αλλα και το υψος, δηλ την αναλογια που εχουν αυτα τα δυο μεγεθη.

Εμενα ο δικος μου στο βαρος εχει ξεπερασει και την ανωτατη καμπυλη.

Κανενας δεν ανησυχει, ουτε ο παιδιατρος.

Θα σου πω επισης για να ησυχασεις οτι το ιδιο ειχε συμβει και με την κορη μου επισης με αποκλειστικο θηλασμο.

Δεν εμεινε σε αυτην την καμπυλη. Ειναι πιο ψηλο απο τα παιδακια της ηλικιας της, αλλα αδυνατη.

 

Επισης με το θηλασμο, εχω να σου πω το εξης

Θηλασμος ειναι προσφορα και ζητηση. Αφου ζηταει και τρωει το μωρο, να του δινεις. Διαιτα σε μωρο και ειδικα που θηλαζει δεν κανουμε.

Εχω βαρεθει ειλικρινα να λενε ολοι το μακρυ τους και το κοντο τους οταν βλεπουν καποια να θηλαζει αποκλειστικα.

Εαν ηταν λιγο πιο αδυνατο, θα σου ελεγαν οτι το αφηνεις νηστικο, οτι εισαι εγωιστρια και δεν του δινεις λιγο ξενο που πειναει και αλλα τετοια ωραια.

Τωρα σου λενε οτι το ταιζεις πολυ.

Δε θα βγαλεις ακρη μαζι τους ποτε.

Γιατι να βγαλεις ομως???

Δεν εχεις καμμμια υποχρεωση να δινεις λογαριασμο σε κανεναν πως ταιζεις το παιδι σου, απο τη στιγμη μαλιστα που ειναι υγιεστατο.

Εμενα ακομα και τωρα που ειναι τοσο ψηλος και βαρυς ο γιος μου, η μητερα μου αναρωτιεται "χορταινει το μωρο μονο με το γαλα σου?":|

Απολαυσε το το μωρακι σου, εισαι και τυχερη εδω που τα λεμε. Αν ηταν χαμηλα σε προσληψη βαρους, κακα τα ψεμματα το αγχος σου θα ηταν πολυ μεγαλυτερο.

εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες.εννοειται οτι δεν υπηρχε περιπτωση να αφησω το μωρο μου να πειναει,να του κανω "διαιτα"...ποτε!τρωει οσο θελει να φαει και οποτε θελει...πηγαμε χθες στην παιδιατρο,μου ειπε οτι ειναι υπερβαρο το παιδι,αλλα της ειπα για τον παγκοσμιο οργανισμο υγειας και τις καμπυλες αποκλειστικου θηλασμου,και εσπευσε να συμπληρωσει οτι ναι,αυτες οι καμπυλες αλλαζουν συνεχεια...τωρα μου δημιουργηθηκε ενα επιπλεον αγχος-εχουμε και περιμετρο κεφαλης εκτος καμπυλης!!!βεβαια μου ειπε οτι αυτο θα δειξει με τους μηνες,μπορει και να μπει εντος των καμπυλων μεγαλωνοντας,αλλα δεν ανησυχει λεει γιατι ολες οι αντιδρασεις του μωρου δειχνουν οτι δεν εχει κανενα νευρολογικο προβλημα...

:?::?::?::?:

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο δεν ειναι απο τη στιγμη που το παιδι ειναι σε υψηλη καμπυλη στο βαρος να ειναι και σε υψηλη καμπυλη στην περιμετρο κεφαλης?

Αναλογα πανε ολα αυτα.

Και το πιο σημαντικο ειναι η αναλογια.

Ενας γιατρος ξερει να κοιταει την αναλογια των εξετασεων μεταξυ τους και οχι μεμονωμενα νουμερα. Αυτη ειναι η διαφορα ενος γιατρου απο καποιον που απλα διαβαζει καμπυλες, ιατρικα αρθρα και λοιπα.

Η συνθεση των γνωσεων και των παραμετρων.

Δεν αφηνεις λιγο να ησυχασεις και να παει 6 μηνων το μωρακι, μετα να αρχισει να μπουσουλαει, να κινειται κλπ και θα δεις γενικως διαφορα.

Μην ψαχνεις κι εσυ βρε παιδι μου να βρεις προβλημα εκει που δεν υπαρχει (μ' αρεσει που το λεω στους αλλους αυτο και εγω ειμαι χειροτερη:rolleyes:)...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ψαχνεις κι εσυ βρε παιδι μου να βρεις προβλημα εκει που δεν υπαρχει (μ' αρεσει που το λεω στους αλλους αυτο και εγω ειμαι χειροτερη:rolleyes:)...

 

χιχι...κι εγω το λεω αυτο στους αλλους...δεν θελω κι εγω να ειμαι υστερικη,αλλα περασαμε πολλα και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,με πολυ αγχος και πολυ κλαμα...με ολα τα αποτελεσματα εν τελει να ειναι καθυσηχαστικα,και οι τελευταιοι υπερηχοι να δειχνουν ενα υγιεστατο και φυσιολογικοτατο μωρο!εγω βεβαια μονο οταν γεννηθηκε ο μπεμπουλης μου και ολα ηταν καλα,αρχισα να ηρεμω...και τωρα με το παραμικρο επηρεαζομαι και ξεσηκωνομαι!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani μου σε ευχαριστω πολυ-πολυ για τις απαντησεις σου!χρειαζομουν καποιον να μου πει οτι τα πραγματα ειναι οκ και να χαλαρωσω!!!

να χαιρεσαι τα παιδακια σου και καλα χριστουγεννα!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξερω οτι αυτο χρειαζεται, να ακουσουμε απο καποιον οτι ολα ειναι ενταξει. Κι εγω εχω περασει δυσκολα σε αυτην την εγκυμοσυνη και σε μια προηγουμενη και επηρεαζομαι με το παραμικρο.

Πιστευα μαλιστα οτι με το δευτερο παιδι θα ειμαι πιο ψυχραιμη, αλλα δεν το βλεπω...

Ισα ισα, επειδη καθε παιδι ειναι διαφορετικο και επειδη ο μικρος εχει τελειως διαφορετικη συμπεριφορα και συνηθειες απο τη μεγαλη, τα ψειριζω ολα και τα ψαχνω.

Αλλα πιστεψε με δεν βγαζεις ακρη. Καλο ειναι να ενημερωνομαστε και να μην πηγαινουμε στα τυφλα, αλλα απο την αλλη χρειαζεται και να εμπιστευεσαι απλα το μητρικο ενστικτο και τις αναγκες του μωρου σου και να μην προσπαθεις ολα να τα εξηγησεις με τις στατιστικες και τις καμπυλες.

Καλες γιορτες και σ'εσενα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εχω να πω το εξης: Μην ακουτε κανεναν, εμενα το παιδι μου εχει ψιλοφτιαξει ενα προγραμμα, το οποιο φυσικα και θα αλλαξει παλι, αλλα εγω τελικα του δινω να φαει οποτε θελει και οσο θελει. Δεν ακουω κανεναν γιατι ετσι μου λεει το ενστικτο μου. Τωρα πρεπει να ειναι πανω απο τα 8 κιλα, θα δειξει σε μια εβδομαδα που θα παμε στη παιδιατρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα η μπέμπα μου είναι 7 μηνών και χθες ζυγιστηκαμε και είναι 9.750 και 71 πόντους. Πείτε μου ότι δεν είναι υπέρβαρη και ότι θα τα χάσει γιατί όλοι τη λένε χοντρούλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2020 at 8:33 ΜΜ, Elena1985@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα η μπέμπα μου είναι 7 μηνών και χθες ζυγιστηκαμε και είναι 9.750 και 71 πόντους. Πείτε μου ότι δεν είναι υπέρβαρη και ότι θα τα χάσει γιατί όλοι τη λένε χοντρούλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα, αν και δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι ένα μωρό 7 μηνών, γιατί η δικιά μου είναι μόλις 3, υποθέτω οτι έχει να κάνει και με το βάρος γέννησης και με το ότι η ανάπτυξη και ο οργανισμός κάθε παιδιού είναι διαφορετικός! Συν ότι ακόμα δεν περπατάει όποτε φαντάζομαι οτι ειναι λογικο! Τι λέει ο/η παιδίατρος? 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2020 at 8:33 ΜΜ, Elena1985@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα η μπέμπα μου είναι 7 μηνών και χθες ζυγιστηκαμε και είναι 9.750 και 71 πόντους. Πείτε μου ότι δεν είναι υπέρβαρη και ότι θα τα χάσει γιατί όλοι τη λένε χοντρούλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η δικιά μου γεννήθηκε 3.200 και 53εκ 7μηνων ήμασταν 8.700 και 73εκ τότε ήταν τσουπωτουλα χορταινες μπουτακι μετά μειώνουν ρυθμους στην πρόσληψη βάρους....και ειδικά όταν μπουσουλησουν/περπατήσουν εκεί είναι αισθητή η διαφορά τελικά ήρθαμε στα ίσια μας μαγουλακια ακόμα έχουμε τώρα είναι 14μηνων 13που μετρηθηκαμε ήταν 9.600 και 80εκ....όταν ξεκινήσει να κινείται θα είναι μια χαρά!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ήταν χοντρουλι αλλά από τότε που αρχίσε να περπατάει έκανε κορμί λαμπάδα το μωρό μου. Μου άρεσε που ήταν τσουπωτο και είχες διπλες στα μπουτακια, χορταινες να το ζουλας. Τώρα είναι κορμακι φίνο, χωρίς να περιαυτολογω έχω πολύ ωραίο μωρό :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...