Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρβαρο μωρό


Recommended Posts

Για οποιον ενδιαφερεται για τις ρυζογκοφρετες, θα τις ζητησετε ως "κρακερς ρυζιου" στα καταστηματα βιολογικων τροφων. Τα κρακερς ειναι ορθογωνιου σχηματος (καμια σχεση με τις στρογγυλες ρυζογκοφρετες που ειναι εντελως ακαταλληλες για μωρα γιατι δε λιωνουν στο στομα - τα κρακερς ειναι μεν σκληρα οταν τα δαγκωνεις, αλλά οταν ανακατευονται με το σαλιο γινονται νιανια και τα μωρα ξετρελαινονται), μαρκα PROBIOS, εισαγομενα απο την Ιταλια, εχουν τρια ειδη (ρυζι 100%, ρυζι-καλαμποκι, καλαμποκι 100%) και το καταλληλοτερο γι'αρχη ειναι το πακετο με ρυζι 100%, δεξια στην εικονα:

http://www.probios.it/prodotti_rice.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια για να σας ξεανχωσω, να σας πω πως υπαρχουν και χειροτερα.

ο δικος μου ειναι 6 κλεισμενα και ειναι 10.750!!!!!!!

ο γιατρος μου ομως δεν με ανχωνει καθολου, μου λεει να συνεχισω κονονικα την διατροφη του παιδιου, απλα δεν μου εχει εισαγει παχυντικα.πχ μας εχει βαλει φρουτα, κανονικο φαγακι απο σημερα κ απογεματινο φρουτα ξανα. μας ειπε οτι ειναι πολυ νωρισ να ανυσηχω για παχυσαρκια απο τωρα.οποτε don't worry

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται για τις ρυζογκοφρετες, θα τις ζητησετε ως "κρακερς ρυζιου" στα καταστηματα βιολογικων τροφων. Τα κρακερς ειναι ορθογωνιου σχηματος (καμια σχεση με τις στρογγυλες ρυζογκοφρετες που ειναι εντελως ακαταλληλες για μωρα γιατι δε λιωνουν στο στομα - τα κρακερς ειναι μεν σκληρα οταν τα δαγκωνεις, αλλά οταν ανακατευονται με το σαλιο γινονται νιανια και τα μωρα ξετρελαινονται), μαρκα PROBIOS, εισαγομενα απο την Ιταλια, εχουν τρια ειδη (ρυζι 100%, ρυζι-καλαμποκι, καλαμποκι 100%) και το καταλληλοτερο γι'αρχη ειναι το πακετο με ρυζι 100%, δεξια στην εικονα:

http://www.probios.it/prodotti_rice.html

απο ποσο μηνων μπορω να τις δινω? αντικαθηστα γευμα η ρυζογκοφρετα ή τη δινουμε για σνακ?

τις εχουν ολα τα μαγαζια με τα βιολογικα?

Link to comment
Share on other sites

απο ποσο μηνων μπορω να τις δινω? αντικαθηστα γευμα η ρυζογκοφρετα ή τη δινουμε για σνακ?

τις εχουν ολα τα μαγαζια με τα βιολογικα?

 

Απο 6 μηνων οπως τα μπισκοτα - ειναι σνακ, αλλά εγω το χρησιμοποιουσα μαζι με θηλασμο ως απογευματινο. (δηλ. αντι για ρυζαλευρο). Δεν ξερω για ολα τα μαγαζια, ο "Βιολογικος Κυκλος" τις εχει, άλλα ο οποιοσδηποτε μπορει να τις παραγγειλει.

Link to comment
Share on other sites

απο ποσο μηνων μπορω να τις δινω? αντικαθηστα γευμα η ρυζογκοφρετα ή τη δινουμε για σνακ?

τις εχουν ολα τα μαγαζια με τα βιολογικα?

 

Απο 6 μηνων οπως τα μπισκοτα - ειναι σνακ, αλλά εγω το χρησιμοποιουσα μαζι με θηλασμο ως απογευματινο. (δηλ. αντι για ρυζαλευρο). Δεν ξερω για ολα τα μαγαζια, ο "Βιολογικος Κυκλος" τις εχει, άλλα ο οποιοσδηποτε μπορει να τις παραγγειλει.

 

ευχαριστω :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια επαναφερω λιγο το θεμα. Το εχω βεβαια διαβασει απειρες φορες στο φορουμ οτι ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα δεν θεωρειται υπερβαρο, αλλα να σας πω και το δικο μου θεμα λιγο?? Γεννησα στις 5/8/09 ενα αγορακι 4600 με καισαρικη επισκληριδιο. Το μωρο απο την πρωτη αρχη θηλαζε πολυ καλα, ισως επειδη ηξερα και εγω απο το πρωτο παιδι το πως. Ετρωγε κανονικα λοιπον, στην αρχη τις πρωτες 40 μερες ακανονιστα ωραρια και απο λιγο μετα βελτιωθηκε και πηγε στις 3 περιπου ωρες. Τωρα τελευταια εχουμε χασει ωραρια, μπορει να θελει και ανα 2 ωρες. Βαρος? Τωρα στους 2 μηνες και μια εβδομαδα περιπου 7 κιλα. Ειναι παραπανω απο την ανωτατη καμπυλη και η παιδιατρος ειπε οτι ειναι χοντρο και για να του βαλω ενα προγραμμα να βαλω πιπιλα για να παει 3ωρο. Συγγνωμη αλλα εχω αγχωθει μη γινει το παιδι υπερβαρο και φτασουμε 9 κιλα σε κανα μηνα!!Αλλα οταν κλαιει και ειναι απο πεινα τι να κανω? Να μη φαει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα ο γιος μου που γεννήθηκε 3700, 2 μηνών ήταν6400 και 3 μηνων 7100. Εσένα γεννήθηκε και πιο μεγάλος. Πάντα ήταν έξω από την καμπύλη (λίγο) και τώρα που είναι 3 χρ και 3 μηνών είναι 22 κιλά.

Ο Γιατρός ποτέ δεν μου είπε ότι είναι χοντρός αν και πολλές φορές τον ρώτησα γιατί είναι και ψηλός και γιατί έχει πάρει και από τον μπαμπά του και είναι βαρυς. Με το μάτι δηλαδή δεν τους πιάνεις ότι είναι τόσα κιλά. Νομίζω ότι αν δεν φαίνεται χοντρό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Εγώ πάντως θα τον τάιζα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το βρίσκο αναμενόμενο το βάρος του εφ όσον γεννήθηκε σχεδόν 5 κιλά.Βέβαια δεν είμαι παιδίατρος.Απλά κι εμένα μου έλεγε ο παιδίατρος οτι θα γίνει παχύσαρκος και να προσέξω αλλά δε γίνεται να κάνεις "δίαιτα" σε ένα τόσο μικρό μωρό.Συνήθως λένε ότι τα χάνουν όταν αρχίζουν να περπατάνε.Εμείς είμαστε 8 μηνών και 10 κιλά.Ενώ λένε ότι στο χρόνο 3πλασιάζουν το βάρος γέννησης τους.Δλδ σε 4 μήνες πρέπει να είναι ο Τασούλης μου 9750.

Τι να πω....θα δείξει....προς το παρόν όμως δεν μπορώ να τον αφήσω να πεινάει......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω λιγο το θεμα. Το εχω βεβαια διαβασει απειρες φορες στο φορουμ οτι ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα δεν θεωρειται υπερβαρο, αλλα να σας πω και το δικο μου θεμα λιγο?? Γεννησα στις 5/8/09 ενα αγορακι 4600 με καισαρικη επισκληριδιο. Το μωρο απο την πρωτη αρχη θηλαζε πολυ καλα, ισως επειδη ηξερα και εγω απο το πρωτο παιδι το πως. Ετρωγε κανονικα λοιπον, στην αρχη τις πρωτες 40 μερες ακανονιστα ωραρια και απο λιγο μετα βελτιωθηκε και πηγε στις 3 περιπου ωρες. Τωρα τελευταια εχουμε χασει ωραρια, μπορει να θελει και ανα 2 ωρες. Βαρος? Τωρα στους 2 μηνες και μια εβδομαδα περιπου 7 κιλα. Ειναι παραπανω απο την ανωτατη καμπυλη και η παιδιατρος ειπε οτι ειναι χοντρο και για να του βαλω ενα προγραμμα να βαλω πιπιλα για να παει 3ωρο. Συγγνωμη αλλα εχω αγχωθει μη γινει το παιδι υπερβαρο και φτασουμε 9 κιλα σε κανα μηνα!!Αλλα οταν κλαιει και ειναι απο πεινα τι να κανω? Να μη φαει?

 

Εννοείται ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί χοντρό ένα μωρό δύο μηνών:!:, ωστόσο για να ησυχάσεις κι εσύ σύγκρινε την καμπύλη του βάρους του με αυτή του ύψους του. Αν έχει ξεφύγει το ίδιο και το ύψος του είναι ηλίου φαεινότερο ότι το μωρό απλά έχει ξεφύγει σε ανάπτυξη μερικούς μήνες παραπάνω. Πράγμα άλλωστε αναμενόμενο αφού γεννήθηκε και 4600!

Να σου ζήσει!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εχεις δικιο. Το υψος του ειναι ακριβως στην πανω καμπυλη. Το βαρος ειναι ειναι κατι παραπανω απο την πανω καμπυλη. Τι να πω κοριτσια, ειλικρινα τα εχω χασει. Απο τη μια εχω στο μυαλο μου ολα αυτα που λενε για το θηλασμο και εχω διαβασει (οτι δεν θεωρουνται παχυσαρκα τα θηλαζοντα παιδια, κλπ) και απο την αλλη αναρωτιεμαι πως μπορει να με εχει επηρεασει τοσο πολυ αυτο που ειπε η παιδιατρος!! Φοβερο! Και μεχρι τωρα ημουν μια χαρα, ουτε αγχος ουτε τιποτα, (εκτος της κουρασης δηλαδη!!!). Τωρα ειμαι με το ρολοι και λεω να φτασει το τριωρο να φαει, και φυσικα υπαρχουν πολλες φορες που πειναει νωριτερα και ειναι φανερο οτι ειναι πεινα....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ! τοκ τοκ! άλλαξα παιδίατρο, γιατί πρασίνιζε από το κακό της κάθε φορά που ζύγιζε το μωρό - έβαζε 2-2 τα κιλά ... Μην ανησυχείς ... και μην αφήνεις το μωρό να πεινάει! Θήλαζε όποτε θέλει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

E, ναι, όπως λέει το τικεράκι :)

Μέχρι τους 14 μήνες έτρωγε 2 κουταλιές φαγητό και 1 φρούτο. Μετά, γύρισα στη δουλειά και έτρωγε ένα γεύμα και 1-2 φρούτα σχεδόν μέχρι το δεύτερο χρόνο. Οι δίπλες έφυγαν γύρω στους 20 μήνες και μπήκαμε μέσα στις καμπύλες, τώρα τρώει 3 πιάτα στη καθισιά και δεν βάζει γραμμάριο :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς κοντεύουμε να βγούμε εκτός καμπύλης στο βάρος.

8 μηνών 9700κ και 72 εκ.

η γιατρός λέει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ακόμα.

δεν τρώει φαριν λακτέ και γιαούρτια.

είναι ένα μεγάλο μωρό μου είπε η παιδίατρος.

και δεν έχει θηλάσει.

οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι ateli,είναι πολύ μωρό ακόμα.

μην ανυσηχείς!!μπορεί τους επόμενους μήνες να πάρει μερικά γραμμάρια μόνο.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θυμάμαι τις ζυγίσεις μας στο 2ο μήνα. Στον 6ο πάντως είμασταν 9200 και 71,5εκ. Η παιδίατρος μας είπε ότι όσο αυτά πάνε ανάλογα δεν τίθεται θέμα. Απλά είναι μεγαλόσωμο μωρό. Και γεννήθηκε 3300 και 51εκ. Τον θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τότε και ανεμπόδιστα, όποτε ήθελε το παιδί. Αλλά κι ο ανιψιός μου που δεν θήλαζε και ανά μήνα ήταν πιο μεγαλόσωμος από τον δικό μου (γεννήθηκε 4100 και 56εκ) μόλις άρχισε να περπατάει έχασε όλες τις δίπλες. Τώρα που είναι 20 μηνών του μετράς τα πλευρά.

Κρίμα είναι να αφήνεις το παιδί να πεινάει...

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μηνα δηλ 10 μην. ειμασταν 12650γρ και 79εκ υψος σχεδον με αποκλειστικο θηλασμο γιατι ακομα και τωρα μερικες κουταλιτσες τρωει και μετα στηθος και παλι στηθος:lol:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι καμπύλες ανάπτυξης για μωρά που θηλάζουν που είναι; Τις είχα βρει κάποια στιγμή, αλλά ψάχνω μέρες και δεν μπορώ να τις ξαναβρώ. Έχουν μπει σαν υπόμνημα ή είναι μέσα σε κάποιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Οι καμπύλες ανάπτυξης για μωρά που θηλάζουν που είναι; Τις είχα βρει κάποια στιγμή, αλλά ψάχνω μέρες και δεν μπορώ να τις ξαναβρώ. Έχουν μπει σαν υπόμνημα ή είναι μέσα σε κάποιο θέμα;

 

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=660220&postcount=1

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι υπηρχαν τετοιες καμπυλες! Μπραβο κοριτσια που τις ξαναδωσατε. Τελικα, δεν μπορω να κανω τιποτα και στην τελικη δεν πρεπει να κανω κατι. Οπως ειδα και απο τις καμπυλες αναλογιας βαρους/υψους ειμαστε οκ, και πιστευω οτι οταν αρχιζει να περπαταει, μπουσουλαει, μεγαλωνει κλπ θα ειμαστε ενταξει....Αλλα παντως οι εμπειριες σας και η συζητηση μαζι σας ειναι μεγαλο θεμα, ξερουμε που βαδιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επαναφερω το θεμα...εγραψα σε αλλο τοπικ και με παρεπεμψαν εδω:

καλησπερα...ο μπεμπουλης μου ειναι 3 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα,χωρις να εχει παρει ποτε του μπιμπερο ουτε συμπληρωμα.γεννηθηκε 39+4,3.550,50,5 εκατοστα και εχει απο 4 μεχρι 6 κενωσεις την μερα,και ακομα 2 πανες βρεγμενες...ενος μηνα ηταν 5 κιλα,δυο μηνων εφτασε 6 κιλα και τωρα ειναι αισιως 7....τρωει καθε 2 ωρες την μερα,κοιμαται στις 11 περιπου και το βραδυ δεν εχει στανταρ ωρες που θα ξυπνησει,το πιο συνηθισμενο ειναι γυρω στις 4,και μετα κατα τις 8 το πρωι....αλλα μπορει να ξυπησει και 2 φορες.καθε φορα που θηλαζει τρωει μονο απο το ενα στηθος,παντα πανω απο 10 λεπτα-σε ορισμενες περιπτωσεις περναμε και στο μισαωρο αλλα σπανια,και απο παραγωγη δοξα τω θεο παω πολυ καλα,τον βλεπω οτι χορταινει μια χαρα.και νιωθω οτι κανω το καλυτερο για το μωρο μου,μου παρουσιασε και λιγο αιματακι στα κακα του,μαλλον αλλεργια,αλλα αυτο δεν επηρεασε το βαρος του καθολου-ευτυχως,και δεν τρωω ντοματα και αγελαδινα,ουτε πολλα πιπερια.η απορια μου ειναι η εξης:γιατι ολοι μου λενε οτι τον μπουκωνω?υπαρχει περιπτωση να τρωει περισσοτερο απο οσο θελει η απο οσο θα επρεπε?διαβαζω για τις αλλες μανουλες και οι διαφορες στην προσληψη βαρους ειναι τεραστιες...σε αυτο το τοπικ πηρα λιγο τα "πανω" μου!!!βρηκαμε συμπαρασταση!!!η συμβουλη της αγλαιας θα μου ηταν πολυ χρησιμη,μιας και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ να συμβουλευτω για το θεμα του θηλασμου,αλλα και οποια αλλη μανουλα μπορει να μου δωσει τα φωτα της...ευπροσδεκτα....σορι για την μακρυγορια..

τις σελιδες με τις καμπυλες αναπτυξης των βρεφων που θηλαζουν αποκλειστικα για καποιο λογο δεν μπορω να τις ανοιξω!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

τις σελιδες με τις καμπυλες αναπτυξης των βρεφων που θηλαζουν αποκλειστικα για καποιο λογο δεν μπορω να τις ανοιξω!!!

 

Τα links παραπέμπουν σε αρχεία .pdf, τα οποία σε μένα ανοίγουν κανονικά. Ενδέχεται να μην έχεις τον acrobat reader και γι' αυτό να μην μπορείς να τα ανοίξεις. Πήγαινε στο παρακάτω link, κατέβασέ τον και ξαναπροσπάθησε:

http://get.adobe.com/reader/

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

για αυτον τον λογο μαλωσα πολυ ασχημα με μια παιδιατρο η οποια ηταν 120 κιλα και ειπε το δικο μου 4 μηνων μωρο υπερβαρο!!!!!!

ο αντρας μου φοβηθηκε οτι θα της εχωνα μια μπουνια στην μουρη...

τωρα ειναι 4 χρονων και 18 κιλα....

ελεος...τον παρακαλαω τωρα για να φαει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...