Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΛΑΙΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ????


Andy

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αυτό που συμβαίνει στα μωράκια μας λέγεται νυχτερινός τρόμος όπως διέγνωσε ο παιδίατρος μου και υπάρχουν αρκετές αναφορές στο internet. Ο μικρός μου είχε τα συμπτωματα όπως ακριβώς περιγράφονται στο internet για 2 συνεχόμενα βράδια και σε συγκεκριμένες ώρες. Ψυχραιμία πάντως κορίτσια δεν είναι κάτι ανυσηχιτικό.

 

Σας παραθέτω ενδεικτικά ένα ελληνικό και ένα αγγλικό site:

 

http://health.in.gr/print.asp?lngArticleID=34331

http://pediatrics.about.com/cs/sleep/a/night_terrors.htm

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΒΓΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΚΑ ΟΝΕΙΡΑ. ΜΟΛΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟΥ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το παιδακι μου θα γινει 1 ετους σε λιγες μερες και κλαει στον υπνο του σχεδον καθε βραδυ. ρωτησα την παιδιατρο η οποια μου ειπε να μην ανησυχω αφου στην διαρκεια της ημερας ειναι καλα και δεν δειχνει να τον ενοχλει κατι. επιπλεον μολις τον χαιδεψω και του δωσω πιπιλα ηρεμει και ξανακοιμαται αμεσως. μεχρι τον 10ο μηνα ξυπνουσε παρα πολλες φορες σε ενα βραδυ. εχει τυχει να ξυπναει και καθε 1 ωρα!!!!!!!!!!!!!! ευτυχως ομως τωρα μονο 1 η 2 φορες και οχι καθε βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

και το δικό μου κοριτσάκι κλαίει τα βράδια!και μάλιστα από τότε που γεννήθηκε..κλαίει με παράπονο, όχι δυνατά, σιγά για λίγη ώρα..την χαιδεύω το κεφαλάκι και της περνάει ..δεν φαίνεται να πονάει..πιο πολύ σαν να τη μαλώνει κάποιος..πολλές φορές ξεφυσάει κιόλας λες και έχει άγχος..είναι δυνατόν? στεναχωριέμαι που την βλέπω έτσι..νόμιζα ότι της είχα μεταδώσει το άγχος που είχα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς ήταν πολύ δύσκολα..αφού συμβαίνει και σε άλλα μωράκια όμως ίσως είναι περαστικό..ελπίζω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 χρόνια μετά...
On 28/6/2009 at 12:23 ΠΜ, Andy είπε:

Καλησπερα,

εχω παρατηρησει μερικα βραδια τη μικρουλα μου ενω κοιμαται την ακουω σαν να κλαιει και να παιρνει ανασουλες σαν να κλαιει με λυγμους και να κανει και μορφασμους με παραπονο (οπως οταν κλαινε ) στο προσωπακι της ,βλεπουν ονειρα και τρομαζουν?εχω τρομαξει μηπως της συμβαινει κατι.σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Και εμένα μου το κάνει αυτό αλλά εμείς είμαστε 1μιση μηνών.

Κοιμάται στην αγκαλιά μου την αφήνω στο κρεβατάκι της και μετά από λίγο κλαίει και αν την πάρω αγκαλιά ήρεμη ξανά.... Φταίει κάτι και όταν την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί η απλά έμαθε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Και εμένα μου το κάνει αυτό αλλά εμείς είμαστε 1μιση μηνών.

Κοιμάται στην αγκαλιά μου την αφήνω στο κρεβατάκι της και μετά από λίγο κλαίει και αν την πάρω αγκαλιά ήρεμη ξανά.... Φταίει κάτι και όταν την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί η απλά έμαθε. 

τοσο μωρο δεν μαθαινει στην αγκαλια. τα μωρα ηρεμουν στην αγκαλια αυτη ειναι η φυση τους δεν εχει τιποτα ολα ετσι κανουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pegodou είπε:

Και εμένα μου το κάνει αυτό αλλά εμείς είμαστε 1μιση μηνών.

Κοιμάται στην αγκαλιά μου την αφήνω στο κρεβατάκι της και μετά από λίγο κλαίει και αν την πάρω αγκαλιά ήρεμη ξανά.... Φταίει κάτι και όταν την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί η απλά έμαθε. 

"Φταιει" το οτι ειναι μολις 1,5 μηνων και μεχρι προτινως ησαστε ενα, στο ιδιο σωμα. Λογικο να θελει την αγκαλια σου 24 ωρες το 24ωρο, σε αυτη την ηλικια η αγκαλια ειναι ζωτικης σημασιας. Δεν εμαθε ετσι, τα μωρα ειναι προγραμματισμενα να ειναι σε συνεχη επαφη με την μαμα τους για πολλους λογους.  Επισης, ειναι φυσιολογικο να ξυπναει μακρυα σου, αν διαβασεις για το 4ο τριμηνο θα σου λυθουν οι αποριες :wink: Αν θελεις δοκιμασε να περιμενεις 20' πριν την ξαπλωσεις στο κρεβατακι της, αλλα και παλι μην ελπιζεις οτι θα της αρεσει να κοιμαται μονη της. Τα νεογεννητα θηλαστικα ολου του ζωικου βασιλειου δεν αποχωριζονται την μαμα τους για κανενα λογο τον πρωτο κρισιμο καιρο και ειδικα στο ειδος μας αυτο κραταει αρκετα  :) Υπομονη, θα περασουν οι πρωτοι μηνες και θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pegodou είπε:

Και εμένα μου το κάνει αυτό αλλά εμείς είμαστε 1μιση μηνών.

Κοιμάται στην αγκαλιά μου την αφήνω στο κρεβατάκι της και μετά από λίγο κλαίει και αν την πάρω αγκαλιά ήρεμη ξανά.... Φταίει κάτι και όταν την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί η απλά έμαθε. 

Υπάρχουν νεογέννητα που κοιμούνται στο κρεβατάκι τους;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Και εμένα μου το κάνει αυτό αλλά εμείς είμαστε 1μιση μηνών.

Κοιμάται στην αγκαλιά μου την αφήνω στο κρεβατάκι της και μετά από λίγο κλαίει και αν την πάρω αγκαλιά ήρεμη ξανά.... Φταίει κάτι και όταν την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί η απλά έμαθε. 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Είναι νεογέννητο, δε μαθαίνουν σε αυτή την ηλικία, απλά έχουν ανάγκη την αγκαλιά. Υπάρχουν μωρά που τα αφήνουν στο κρεβατάκι τους να κλαίνε για λίγο κ μετά συνηθίζουν κ σταματάνε. Άλλα δε σταματουν αν δεν τα παρεις αγκαλιά βέβαια. Αν αντέχεις να το αφήσεις να κλαίει μπορείς να το δοκιμάσεις αν θέλεις να μάθει να κοιμάται μόνο του τελικά αλλά κ πάλι δε σου το εγγυάται κανεις. Αλλιώς απλά ακολουθεις τις ανάγκες του κ κάποια στιγμή θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

Φυσικά και δεν την αφήνω να κλαίει και δεν την αφήνω μόνη της... Απλά έχει 2 μέρες που κοιμόμαστε και όταν την αφήνω η και στην αγκαλιά μου ακόμα να το θέσω σωστά κάνει σαν να αρχίζει να κλαίει μια παραπονεμένη φατσούλα αλλά για λιγάκι και στον ύπνο της αρχίζει και κλαίει. 

Ναι η δικιά μας μου κοιμάται στο κρεβάτι της δεν βλέπω κάτι περίεργο, ξυπνάει τρώει και όταν την αφήνω παίζει λιγάκι και μετά κοιμάται!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλες, 

 

Χθες έγινε κάτι που με τρόμαξε πάρα πολύ. Ενώ το μωράκι μου 5 μηνών κοιμόταν κανονικότατα, κατά τις 11 το βράδυ άρχισε ξαφνικά να ουρλιάζει με τα μάτια ανοιχτά. Δεν έκλαιγε, απλά ούρλιαζε, αλλά παρά πολύ. Τον πήρα αμέσως αγκαλιά και έκανε σαν αναφιλιτα. Ηρέμησε σχετικά γρήγορα και μετά χαμογελούσε κιόλας. Έχω διαβάσει για τους  νυχτερινούς τρόμος, ωστόσο αυτό συμβαίνει σε πολύ πιο μεγάλη ηλικία... 

 

Έχει αντιμετωπίσει καμιά σας παρόμοιο περιστατικό με μωράκι μηνών? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Gummy Bear είπε:

Καλημέρα σε όλες, 

 

Χθες έγινε κάτι που με τρόμαξε πάρα πολύ. Ενώ το μωράκι μου 5 μηνών κοιμόταν κανονικότατα, κατά τις 11 το βράδυ άρχισε ξαφνικά να ουρλιάζει με τα μάτια ανοιχτά. Δεν έκλαιγε, απλά ούρλιαζε, αλλά παρά πολύ. Τον πήρα αμέσως αγκαλιά και έκανε σαν αναφιλιτα. Ηρέμησε σχετικά γρήγορα και μετά χαμογελούσε κιόλας. Έχω διαβάσει για τους  νυχτερινούς τρόμος, ωστόσο αυτό συμβαίνει σε πολύ πιο μεγάλη ηλικία... 

 

Έχει αντιμετωπίσει καμιά σας παρόμοιο περιστατικό με μωράκι μηνών? 

Μηπως βγάζει δόντια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

 

Η αλήθεια είναι ναι βγάζει δόντια. Έχει βγάλει ήδη τα δύο κάτω. Αλλά λόγω των δοντιών να ούρλιαξε έτσι??? 

μην ανχωνεσε κ εμενα το κανει ξεκιναει με αναφυλιτα σιγανα κ μετα βγαζει ενα ουρλιαχτο κ συνεχιζει με αναφυλιτα μεχρι να τον ηρεμησω. μαλλον δοντια ειναι αλλα μπορει κ κανενα ονειρο . δεν ειναι τιποτα ανησιχητικο παντως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η μικρή μου το έκανε στην ίδια ηλικία πάνω κάτω και τελικά ήταν τα δόντια.Με τον παιδίατρο που το είχα συζητήσει,μου είπε ότι ο πονος είναι σαν να τα χτυπάει ρεύμα για αυτό ουρλιάζουν τόσο απότομα και δυνατά.Με το που βγήκαν ηρέμησε και κοιμάται σαν αγγελούδι κι ακόμα κι όταν κλάψει στον ύπνο της από όνειρο,είναι εντελώς διαφορετικό το κλάμα της.Λιγο με κλειστά μάτια και ξανακοιμαται.Ευχομαι να βγουν με το καλό να ηρεμήσει το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εμείς τα ιδια έχουμε! Εδω και μια εβδομάδα αλλα τις τελευταίες δυο μερες είναι πολύ έντονο! Ανα μια ώρα ξυπνάει κλαίγοντας ή κοιμάται και κλαίει με λυγμούς. Καταλαβαινω ότι είναι τα δόντια γιατι δαγκώνει τα παντα και βάζει το χερι στο στόμα. Α και θελει ολο αγκαλια! Το θεμα είναι οτι ειναι 4 μηνων και δεν καταλαβαίνω κάτι στα ουλα του. Όσο με αφήνει να δω γιατί όταν πλησιάζω τα ουλα του, τσιριζει. Μπορεί να κάνει και μηνες μεχρι να βγει κάποιο δοντακι; Και ετσι θα ποναει; Επίσης, τα πρώτα πονάνε τοσο πολυ ή όλα; είχαμε περάσει αλλη μια εβδομάδα ετσι εντονη..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, iliana32 είπε:

Αχ και εμείς τα ιδια έχουμε! Εδω και μια εβδομάδα αλλα τις τελευταίες δυο μερες είναι πολύ έντονο! Ανα μια ώρα ξυπνάει κλαίγοντας ή κοιμάται και κλαίει με λυγμούς. Καταλαβαινω ότι είναι τα δόντια γιατι δαγκώνει τα παντα και βάζει το χερι στο στόμα. Α και θελει ολο αγκαλια! Το θεμα είναι οτι ειναι 4 μηνων και δεν καταλαβαίνω κάτι στα ουλα του. Όσο με αφήνει να δω γιατί όταν πλησιάζω τα ουλα του, τσιριζει. Μπορεί να κάνει και μηνες μεχρι να βγει κάποιο δοντακι; Και ετσι θα ποναει; Επίσης, τα πρώτα πονάνε τοσο πολυ ή όλα; είχαμε περάσει αλλη μια εβδομάδα ετσι εντονη..

Nαι μπορει να ταλαιπωρηθει καποιες εβδομαδες πριν βγει το δοντι. Επισης, μπορει να μην ζοριστει το ιδιο με ολα τα δοντια. Υπαρχουν καποια που θεωρητικα πονανε περισσοτερο (πχ κυνοδοντες ή γομφιοι) αλλα δεν ισχυει το ιδιο για ολα τα μωρα.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...