Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπιμπερο dr browns. εχει καποια κοπελα?


Recommended Posts

Μήπως έχει κρατήσει πίεση μέσα και όταν το βιδώνεις χαλαρά καταφέρνει να βγεί; Τι να σου πω, τέτοιο πρόβλημα δεν είχα. Ρε συ μήπως τρέχει το γάλα από το στοματάκι του μωρού γιατί ακόμα δεν έχει μάθει την γρήγορη ροή; Το πάθαινε και η δικιά μου όταν δώσαμε υποαλλεργικό, δεν προλάβαινε και της τρέχαν στο σαγόνι. Λέω τώρα αλλά σίγουρα θα έχεις δει ότι βγαίνει από τη θηλή το γάλα, οπότε...Ηλίθια αρχάρια δεν είσαι απλά λίγο η κούραση, λίγο το άγχος, άνθρωποι είμαστε και μπλοκάρουμε. Τα λέω για να τ'ακούω κι εγώ γιατί περιμένω το 2ο τον Ιούνιο οπότε μάλλον τα ίδια θα ζήσω.

 

Mommu εγώ την μικρή την παρακολουθούσα μέχρι αηδίας αλλά έτσι ανακάλυψα ότι έχει κρυφή παλινδρόμηση. Δεν έβγαζε τίποτα (1 γουλιά την εβδομάδα) αλλά άκουγα συνέχεια ένα "γκλουπ γκλουπ" στον λαιμό της και την έβλεπα να καταπίνει με δύναμη μετά. Την πήγα για υπέρηχο και όλοι με λέγανε τρελλή και ότι ταλαιπωρώ το μωρό. Μόνη μου με ταξί πήγα στην γιατρό. Όταν είπαν όλοι "υποαλλεργικό γάλα + σιρόπι" τότε καταλάβανε ότι όντως κάτι έιχε το μωρό. Όταν την ακούγανε κιόλας να κάνει κάτι ήχους σα να πνίγεται να δεις πως τους κοβόταν το αίμα. Με το που δώσαμε υποαλλεργικό κοιμόταν 18 ώρες την ημέρα σαν αγγελούδι. Από τότε το αποφάσισα και το λέω σε όλες τις μητέρες που περιμένουν παιδί. Μην αφήσουν κανένα να μπλεχτεί με την υγεία του παιδιού τους (εννοείται ο παιδίατρος εξαιρείται-καλός πάντα γιατί κυκλοφορούν και κάτι ζώα) . Ενημέρωση στον πατέρα μόνο αλλά η τελική απόφαση δική μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο το στοματακι της μικρης στην αρχη της ετρεχε λιγο γαλατακι απο τα πλαινα.Αναμενομενο ομως λογω γρηγορης ροης. Ομως τρεχει κατω απο το πηγουνακι της παραλληλα κ αν σηκωσω το μπουκαλι να το δω βλεπω να εχει εξωτερικα της θηλης γαλα σε φουσκαλες που βγαινουν.Και αν αφησω καθετα το μπουκαλι βγαινουν φουσκαλες κ ακουω ενα σφουττττττ αερα να βγαινει απο την τρυπα της θηλης.Ηθελα να ξερα μονο σε μενα συμβαινουν ολα τα κουφα; Ππαντως κ απο θεμα ρεψιματος οπως ρευοταν σαν μεγαλος ανθρωπος ετσι συνεχιζει.Αλλες φορες παλι δεν ρευεται καθολου οσο και να την κρατησεις κ αν την βαλεις στο κρεβατι χλιμιντριζει σαν αλογο.Αν την σηκωσεις παλι δε ρευεται κ αν την βαλεις κατω παλι το αλογακι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Απο το στοματακι της μικρης στην αρχη της ετρεχε λιγο γαλατακι απο τα πλαινα.Αναμενομενο ομως λογω γρηγορης ροης. Ομως τρεχει κατω απο το πηγουνακι της παραλληλα κ αν σηκωσω το μπουκαλι να το δω βλεπω να εχει εξωτερικα της θηλης γαλα σε φουσκαλες που βγαινουν.Και αν αφησω καθετα το μπουκαλι βγαινουν φουσκαλες κ ακουω ενα σφουττττττ αερα να βγαινει απο την τρυπα της θηλης.Ηθελα να ξερα μονο σε μενα συμβαινουν ολα τα κουφα; Ππαντως κ απο θεμα ρεψιματος οπως ρευοταν σαν μεγαλος ανθρωπος ετσι συνεχιζει.Αλλες φορες παλι δεν ρευεται καθολου οσο και να την κρατησεις κ αν την βαλεις στο κρεβατι χλιμιντριζει σαν αλογο.Αν την σηκωσεις παλι δε ρευεται κ αν την βαλεις κατω παλι το αλογακι κανει.

 

Δοκίμασε εκείνη την ώρα να ξεβιδώσεις λίγο το πώμα και να το ξαναβιδώσεις. Λόγω του συστήματος που έχουν τα Dr. Brown αυτό δεν χρειάζεται αλλά δοκίμασέ το εσύ, ίσως πετύχει. Την μικρή την κρατούσα 1 ώρα στον ώμο για να ρευτεί άσχετα αν είχε ήδη ρευτεί. Λόγω παλινδρόμησης βέβαια. Πάντως κράτα την 20' θα έλεγα εγώ για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε εκείνη την ώρα να ξεβιδώσεις λίγο το πώμα και να το ξαναβιδώσεις. Λόγω του συστήματος που έχουν τα Dr. Brown αυτό δεν χρειάζεται αλλά δοκίμασέ το εσύ, ίσως πετύχει. Την μικρή την κρατούσα 1 ώρα στον ώμο για να ρευτεί άσχετα αν είχε ήδη ρευτεί. Λόγω παλινδρόμησης βέβαια. Πάντως κράτα την 20' θα έλεγα εγώ για καλό και για κακό.

 

Εγώ δεν την κρατάω τόσο έχω πρόβλημα με τη μέση μου και ήδη φορώ ζώνη ειδική. Εχω και τον μεγάλο ο οποίος ζυγίζει 11 κιλά και τον σηκώνω και αυτόν για καρεκλάκι, άλλαγμα κτλ και τα έχω παίξει. Ούτως ή άλλως κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο με τη μικρή και την ακούω. Οταν θέλει να ρευτεί μουρμουράει ή κλαίει οπότε τη σηκώνω. Αλλά έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές που είναι στο πλάι ξαπλωμένη ρεύεται μόνη της. Κουφό....αλλά το έχει κάνει 4-5 φορές.

Το μπουκάλι το έχω λασκάρει όπως λες και πάλι το ίδιο σκηνικό. Σήμερα γύρισα τις παλιές θηλές για νεογέννητο γιατί το γάλα δεν είναι τελικά τόσο παχυρρεσυτο όπως το AR.

Link to comment
Share on other sites

 

Mommu εγώ την μικρή την παρακολουθούσα μέχρι αηδίας αλλά έτσι ανακάλυψα ότι έχει κρυφή παλινδρόμηση. Δεν έβγαζε τίποτα (1 γουλιά την εβδομάδα) αλλά άκουγα συνέχεια ένα "γκλουπ γκλουπ" στον λαιμό της και την έβλεπα να καταπίνει με δύναμη μετά. Την πήγα για υπέρηχο και όλοι με λέγανε τρελλή και ότι ταλαιπωρώ το μωρό. Μόνη μου με ταξί πήγα στην γιατρό. Όταν είπαν όλοι "υποαλλεργικό γάλα + σιρόπι" τότε καταλάβανε ότι όντως κάτι έιχε το μωρό. Όταν την ακούγανε κιόλας να κάνει κάτι ήχους σα να πνίγεται να δεις πως τους κοβόταν το αίμα. Με το που δώσαμε υποαλλεργικό κοιμόταν 18 ώρες την ημέρα σαν αγγελούδι. Από τότε το αποφάσισα και το λέω σε όλες τις μητέρες που περιμένουν παιδί. Μην αφήσουν κανένα να μπλεχτεί με την υγεία του παιδιού τους (εννοείται ο παιδίατρος εξαιρείται-καλός πάντα γιατί κυκλοφορούν και κάτι ζώα) . Ενημέρωση στον πατέρα μόνο αλλά η τελική απόφαση δική μου.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με την φιλοσοφία που έχεις αναπτύξει!

Πολύτιμες οι εμπειρίες σας κορίτσια και πραγματικά το ό,τι τις μοιραζόμαστε μεταξύ μας, θεωρώ πως είναι υπέροχο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τα φώτα σας, πριν από μέρες αγόρασα 2 μπουκάλια της συγκεκριμένης μάρκας, είναι τα μπουκάλια κατά τους κολικούς. Αφού διάβασα τα πέριξ, πώς να πλένεις το μπουκάλι και τα μέρη του κ.τ.λ. δεν αναφέρθηκε πουθενά εάν μπορώ να τα βάζω στον αποστειρωτή. Υπάρχει κάποια μαμά, η οποία ξέρει εάν μπορώ να τα βάλω στον αποστειρωτή? Το μπουκάλι, βάση κοινής λογικής , μπορώ ,αλλά τι γίνετε με τα άλλα μέρη που τα περιλαμβάνουν????

 

http://www.diapers.com/p/productname-71495

 

 

 

productname-71495

 

dr-070_1z.jpg&w=968&h=1600&ei=l4PoTuiaMMLy8QPr59iSCg&zoom=1&iact=rc&dur=401&sig=100710158486564489721&page=4&tbnh=132&tbnw=80&start=67&ndsp=23&ved=1t:429,r:8,s:67&tx=39&ty=119

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που είχα αποστειρωνα όλα τα μέρη του κανονικότατα.;)

 

όλα τα μέρη αποστειρώνονται κανονικότατα.

 

 

Ευχαριστώ κορίτσια :P:p:p:p

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ρε κοριτσια λυστε μου μια απορια please!

Εχω 6 μπιμπερο Dr. Browns, τα οποια μου τα εκαναν δωρο.

Μια πωλητρια στα Ηρα ωστοσο, μου ειπε να κοιταξω τα χρωματα που εχει πανω λεει

γιατι εχει καποια προωθητικα μπιμπερο η Dr Brown που δεν αποστειρωνονται.

Πως θα το καταλαβω εγω αυτο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω ένα γυάλινο και ένα πλαστικό.μια χαρα τα αποστηρωνω και τα δυο.ειναι μπλε τα χρώματα τους.

Πολυ καλα μπιμπερο.με έχουν βολέψει απίστευτα.αν και θηλαζουμε, οπότε χρειάστηκε να δώσουμε μπιμπερο ηταν τα μόνα με διάφορα, που μετα δεν είχαμε θέμα με πονακια και αερια!!!!!γιατι δοκίμασα και τα avent και ένα της chicco.

Και στο πλύσιμο μια χαρα.... Ίσως επειδή δεν κάνω καθημερινή χρήση δεν με παιδευουν τόσο...τι να πω....

BYMup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα.Εχω παρει τον αποστειρωτη της chicco.Εμαθα ομως για τα μπουκαλια dr brown διαβασα κ οσα εχετε γραψει κ θελω να τα παρω.Δεν ξερω ομως αν μπαινουν σε αυτον τον αποστειρωτη. Η βλακεια ειναι οτι τον εχω παρει πανω απο μηνα κ δεν μπορω να τον επιστρεψω αν κ αχρησιμοποιητος μιας κ γενναω απριλιο.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα.Εχω παρει τον αποστειρωτη της chicco.Εμαθα ομως για τα μπουκαλια dr brown διαβασα κ οσα εχετε γραψει κ θελω να τα παρω.Δεν ξερω ομως αν μπαινουν σε αυτον τον αποστειρωτη. Η βλακεια ειναι οτι τον εχω παρει πανω απο μηνα κ δεν μπορω να τον επιστρεψω αν κ αχρησιμοποιητος μιας κ γενναω απριλιο.Ευχαριστω

 

Μην ανησυχείς ο αποστειρωτής κάνει για όλα τα μπιμπερό απλά δεν θα τακτοποιείς τα εξαρτήματα στις ειδικές θήκες αλλά θα τα έχεις χύμα πάνω στον δίσκο. Όταν λένε οι εταιρείες ότι χωράει 6 μπιμπερό πχ. εσύ θα βάζεις 4 και στον υπόλοιπο χώρο θα τοποθετείς τα εξαρτήματα. Αν πάρεις τα φαρδιά μπιμπερό τότε δεν θα χωράνε στις ειδικές θήκες για τα μπουκάλια, θα βγάλεις την ειδική υποδοχή και θα τα βάζεις στον δίσκο ανάποδα μαζί με τα εξαρτήματα. Αν πάρεις τα λεπτά τότε νομίζω χωράνε απλά στον πάνω δίσκο εκτός από θηλές θα βάζεις και τα εξτρά εξαρτήματα ή όπου αλλού σε βολεύει. Είχα Dr. Brown μπιμπερό και αποστειρωτή Chicco κι έτσι το έκανα και όλα καλά.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Εσύ έμεινες ευχαριστημένη με τα μπουκάλια του Dr brown? Εγώ ξεκίνησα να αγοράζω chicco αλλά από προχτές που πήγα στα ήρα και πήρα την ενδοεπικοινωνία και είδα τα μπιμπερό του dr brown και με αυτά που διάβασα τα θεωρώ πολύ καλά για το μωρό ειδικά για τους κολικούς.

Γραφούν κάποιες κοπέλες πιο πάνω για τα χρώματα τους. Μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις? Υπάρχει περίπτωση κάποια από τα μπουκάλια να μην αποστειρώνονται?

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και τα χρώματα δεν αλλοιώθηκαν. Τα ψηλά και λεπτά είναι γυάλινα και τα φαρδιά και χοντρά είναι πλαστικά. Εγώ είχα πάρει τα πλαστικά και τα αποστείρωνα κανονικότατα. Η μικρή μου είχε ΓΟΠ και κολικούς και μας τα σύστησε η παιδίατρος. Μου είχε πει ότια τα γυάλινα είναι καλύτερα για γάλα αλλά εγώ τα είχα πάρει ήδη τα πλαστικά και δεν τα άλλαξα. Αν όμως το παιδί το πιάνει μόνο του το μπιμπερό επιβάλλεται να πάρεις πλαστικό γιατί αν το πετάξει κάτω θα σπάσει και άντε μάζευε γυαλιά.

 

Είναι λίγο μπελάς στο πλύσιμο γιατί θέλουν καθάρισμα όλα τα εξαρτήματα αλλά αξίζει τον κόπο! Μην ξεχάσεις να πάρεις τα πώματα που βιδώνουν για να ανακινείς το γάλα. Χωρίς αυτά θα πιτσιλάς τον τόπο! Και φυσικά τα ειδικά βουρτσάκια για το καθαρισμό τους. Κάνε στόκ από θηλές γιατί δεν είναι ευρείας κυκλοφορίας. Εδώ που μένω εγώ τα Ηρα δεν τα έχουν, μόνο τα Λητώ και τα Mothercare. Πολύ καλές και οι πιπίλες τους.

 

'Οταν το παιδάκι σου φτάσει 6 μηνών πάρε το Avent που είναι επίσης πολύ καλά (αν σ'εχει κουράσει το πλύσιμο).

 

Με τα μπιμπερό της Chicco δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Το παιδί ρευόταν σαν φορτηγατζής κι έβγαζε το μισό γεύμα πάνω μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω τα ίδια έχω κ έχω σωθεί..!! Μπορεί να θέλει περισσότερη ώρα στο πλύσιμο λόγω πολλών εξάρτημα των αλλα αξίζει!Εγω έχω τα πλαστικά κ τα αποστειρωνω κ εγω κανονικοτατα κ δεν έχω κανένα πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια καλησπερα!!!και εγω τα συγκεκριμενα μπιμπερο εχω και πιστευω οτι ειναι απο τα καλυτερα!Εμενα η κορουλα μου που ειναι 3 μηνων δεν ειχε ουτε μια ενοχληση λογω του συστηματος για τους κολικους...πιστευω οτι επαιξε καποιο ρολο.ΕΧω τα πλαστικα μπουκαλια και μου εχουν βγει μια χαρα!!!Απλα εγω ενα εχω να πω...γιατι σας πιανει πανικος με τις αποστειρωσεις?εγω δεν τους κανω αποστειρωση...τα πλενω πολυ καλα με αλατι και βουρτσακι και τα βαζω κατω απο το καυτο νερο της βρυσης και κατευθειαν ψυγειο.Ο γιατρος μου εχει πει οτι το παιδι δεν αναπτυσει αντισωματα...γι'αυτο και αρρωσταινουν ευκολα με το παραμικρο...δεν ειπαμε να μην τα πλενουμε αλλα δεν θα παθουν κ τιποτα χωρις αποστειρωση εμεις πως μεγαλωσαμε?το θεωρω τη μεγαλυτερη ανοησια...το σπιτι μας?τα ρουχα τους ο αερας δεν ειναι αποστειρωμενος γιατι να ειναι τα μπιμπερο τους?και τα υπολοιπα ερχονται αμμεσα σε επαφη με τα παιδια..μη χαλατε τσαμπα λεφτα σε αποστειρωτες οι εταιρειες μπορουν να βγαζουν διαφορα για να βγαλουν λεφτα εμεις γιατι να τους τα δινουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕΡΙΚΑ DR BROWN ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΛΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ..

 

ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ 3 ΜΕΓΑΛΑ ΝΑ ΕΧΩ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΓΥΑΛΙΝΑ? ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΝ ΘΗΛΑΣΩ, ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΔΥΛΑΙΜΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΑ ΔΕΧΤΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η DR BROWN ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΑ ΦΑΡΔΥΛΑΙΜΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 6ΜΗΝΟ... ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα!Όντως τα dr brown είναι τόσο καλά μπιμπερό?Γέννησα την Παρασκευή,θηλάζω αποκλειστικά,αλλά θέλω να αντλώ και να δινω και με μπιμπερό.Επίσης,μετά την αποστείρωση,αφήνουμε κλειστο το καπάκι της συσκευής?Παρατηρώ ότι μετά από ώρες δενέχουν στεγνώσει.Αν υπάρχουν λίγα υπολείμματα νερού υπάρχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

@Vespa33 Να σου ζήσει το μωράκι σου! Δεν ξέρω εαν ήταν τυχαίο, πάντως είδα διαφορά με τους κολικούς του παιδιού όταν είπαμε να δοκιμάσουμε αποκλειστικά τα Dr Brown. Γενικά είναι μπελαλίδικα στο πλύσιμο και καθώς ταιζα το παιδί είχε σχεδόν πάντα το μπιμπερό μία μικρή διαρροή, δηλαδή πάντα έβαζα και μία πετσετούλα πάνω απο την σαλιάρα. Εμείς δεν θηλάζαμε, νομίζω όμως ότι για τα μωράκια που θηλάζουν συστήνεται περισσότερο το μπιμπερό και η θηλη calma απο medela. Στατιστικά νομίζω έκανε την μικρότερη σύγχυση θηλής, αλλά μίλα καλύτερα και με μία κοπέλα που θηλασε ή συμβουλο θηλασμού. Τώρα όσον αφορά την συσκευή αποστείρωσης, εγώ όταν τελείωνε η αποστείρωση έβαζα το βρασμένο νερό στα μπιμπερό και τα συναρμολογούσα έτσι ώστε να είναι έτοιμα για τον μπεν μαρί όταν θα έρθει η ώρα του φαγητού. Την συσκευή την άφηνα ανοιχτή και την καθαριζα λίγο με ένα καθαρό χαρτί. Για το μητρικό γάλα όμως πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες φύλαξης μητρικού γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

@Vespa33 Να σου ζήσει το μωράκι σου! Δεν ξέρω εαν ήταν τυχαίο, πάντως είδα διαφορά με τους κολικούς του παιδιού όταν είπαμε να δοκιμάσουμε αποκλειστικά τα Dr Brown. Γενικά είναι μπελαλίδικα στο πλύσιμο και καθώς ταιζα το παιδί είχε σχεδόν πάντα το μπιμπερό μία μικρή διαρροή, δηλαδή πάντα έβαζα και μία πετσετούλα πάνω απο την σαλιάρα. Εμείς δεν θηλάζαμε, νομίζω όμως ότι για τα μωράκια που θηλάζουν συστήνεται περισσότερο το μπιμπερό και η θηλη calma απο medela. Στατιστικά νομίζω έκανε την μικρότερη σύγχυση θηλής, αλλά μίλα καλύτερα και με μία κοπέλα που θηλασε ή συμβουλο θηλασμού. Τώρα όσον αφορά την συσκευή αποστείρωσης, εγώ όταν τελείωνε η αποστείρωση έβαζα το βρασμένο νερό στα μπιμπερό και τα συναρμολογούσα έτσι ώστε να είναι έτοιμα για τον μπεν μαρί όταν θα έρθει η ώρα του φαγητού. Την συσκευή την άφηνα ανοιχτή και την καθαριζα λίγο με ένα καθαρό χαρτί. Για το μητρικό γάλα όμως πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες φύλαξης μητρικού γάλακτος.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ισχύει ότι τα συγκεκριμένα μπιμπερο δεν στάζουν αν δεν αρχίζει να ρουφάει το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγω που έδινα λίγο συμπλήρωμα αλλά ήθελα να το γυρίσω σε αποκλειστικό θηλασμό, μας είχε πει η παιδίατρος-συμβουλος να έχουμε πολλά διαφορετικά μπιμπερο, όχι μόνο ένα, για να μη συνηθίσει μόνο μια θηλή (και όντως δεν έπαθε σύγχυση).Ένα από αυτά ήταν de browns. Δεν μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γιατί πολλές φορές βουλωνε κ δεν έβγαινε γάλα με τίποτα. Μπορεί να ήταν τυχαίο ομως. 

 

Σχετικά με την αποστείρωση εμάς η γιατρός μας είχε πει να τα αφήνουμε έξω στον αέρα να στεγνώνουν. Οπότε τα είχαμε πάνω σε μια πετσετουλα στον πάγκο κ σκεπασμένα με άλλη μια πετσετουλα. Όσες φορές έμεναν κλειστά (πχ νύχτα) όντως δεν στέγνωναν. Στο μαιευτήριο (η πωλήτρια που πούλαγε θερμαντηρες κλπ, όχι κανας ειδικός) μας είχαν πει να τα βάζουμε στο ψυγείο κ μάλιστα σε ένα τάπερ (ποτέ δεν το κατάλαβα)! Η γιατρος είπε έξω οπότε αυτό κάναμε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ισχύει ότι τα συγκεκριμένα μπιμπερο δεν στάζουν αν δεν αρχίζει να ρουφάει το μωρό?

 Προσωπικά είχα παρατηρήσει ακριβώς το αντιθετο, δηλαδή όσο ρουφούσε το παιδί δυνατά δεν έσταζε, μόλις επιβράδυνε ή ρουφούσε πολύ αργά τότε εκανε το μπιμπερό διαρροή.

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2019 at 4:38 ΜΜ, Maya14 είπε:

 Προσωπικά είχα παρατηρήσει ακριβώς το αντιθετο, δηλαδή όσο ρουφούσε το παιδί δυνατά δεν έσταζε, μόλις επιβράδυνε ή ρουφούσε πολύ αργά τότε εκανε το μπιμπερό διαρροή.

Τελικά πήρα ένα για δοκιμή αλλά δεν ισχύει αυτό που άκουσα καθώς τρέχει κανονικά κ αυτό χωρίς ν ρουφάει τ μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...