salomi

μπιμπερο dr browns. εχει καποια κοπελα?

Recommended Posts

ειναι απιστευτα μπιμπερο, δεν εχουμε κανει καθολου κολικους μονο μια μερα που εφαγα φακες κ τον τσακισαν το μπεμπουλη, ναι οκ ειναι πιο μπελαλιδικα στο καθαρισμα αλλα αφου το παιδακι μου δεν ταλαιπωρειται θα μπορουσα να πλενω για μια ωρα!!! τωρα πια τα εχουν ολα τα μαγαζια λητω-mothercare-premaman και ναι ειναι bpa-free. ασε που για εμας τις μαμαδες που αντλουμε το πλαστικο μπιμπερο ειναι τα καλυτερα!!!

Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας! εγω γενναω σε 2,5 μηνες και δεν εχω αγορασει ακομα μπιμπερο αλλα μου κανανε δωρο 2 μπιμπερο dr drown πλαστικα με φαρδυ λαιμο συγκεκριμενα αυτα με τον κωδικο 450 απο αυτη τη σελιδα http://www.dr-browns.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=16 ομως κοιτωντας παρατηρησα οτι εχουν και αλλα τα οποια ειναι παλι πλαστικα και ιδια με τον κωδικο 455 GB με τι διαφορα οτι ειναι ειναι Bisphenol-A-Free. ποια η διαφορα τους? παντως μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα τα πλαστικα για το μητρικο γαλα. και στις οδηγιες λεει οχι πλυσιμο σε βαθμους πανω των 60C και η θερμοκρασια του υγρου(γαλα κτλ) να μην ειναι πανω απο 37C και ενδεικνιωνται για ηλικια 0-3 μηνων. ξερετε αν ειναι ασφαλες αυτα που μου δωσαν να τα χρησιμοποιησω? θελω γνωμες γιατι ουτε αποστειρωνονται μιας και το σημειο βρασμου και εξατμισης του νερου ειναι 100C και δεν ειναι bpa free, μηπως ομως ακολουθοντας ακριβως τις οδηγιες που λεει ειναι απολυτως ασφαλες τελικα και αυτα?????

Και εμείς αποφασίσαμε και αγορασαμε τα συγκεκριμένα μπιμπερο. Τι αποστηρωτηρα να αγοράσουμε;

Πουλάνε τα mothercare έναν δικό τους που παίρνει όλα τα μπιμπερο.

Είναι καλός για τα Dr. Brown;

Και εμείς τον αποστειρωτή chicco χρησιμοποιούμε.

Τα μπιμπερό αυτά τα ανακάλυψα πριν λίγο καιρό, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά αν βοηθάνε ή όχι στους κολικούς. Εμείς επιτέλους ηρεμήσαμε απο αυτό το θέμα, πιστεύω όμως όχι λόγω μπιμπερό, αλλά λόγω ηλικίας.

Αυτό όμως που θα ήθελα να πω γιατί μου έκανε πολύ θετική εντύπωση είναι ότι το γάλα ρέει πολύ καλά. Ετσι μπορεί να πιει αρκετή ποσότητα χωρίς να πνίγεται ή να κουράζεται γιατί δεν χρειάζεται να πιπιλίσει με μανία ή να αφήσει το μπιμπερό για να πάρει αέρα.

Ακόμα, είναι σχετικό αν θα αρέσει στο παιδάκι σου ή όχι. Την μπέμπα μου πλέον την ταίζω μόνο με αυτά γιατί οτιδήποτε άλλο την κάνει και τρώει τη μισή ποσότητα. Ο μπέμπης πάλι δεν τα θέλει καθόλου. Αβυσσος η ψυχή των μωρών....:-P

JhX4p3.png

κι εμεις τα πηραμε για τη 2η μπεμπα, αλλα δεν με βολεψανε καθολου. δεν ενιωθα ποτε πως ητανε τελειως πλυμμενα παρολο που πριν τα βαλω για αποστειρωση τα πλενα καλα παντα ενιωθα κι εβλεπα πως μεσα αυτο το χωνι που δεν μπορεις ευκολα να το πλυνεις στο λεπτο σημειο του ειχε λιπαρα απο το γαλα... και τα νιωθα βρωμικα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Μα για το σωλινάκι υπάρχει στην συσκευασία το ειδικό βουρτσάκι! Καθαρίζει πολύ καλά!

Εγώ όταν καμιά φορά δεν καθάριζαν και τόσο καλά (τα πλένω με Προδέρμ που δεν κάνει αφρό), τα έβαζα στο πάνω καλάθι του πλυντηρίου πιάτων και έτριζαν απο καθαριότητα!!!! μετά βέβαια τα ξέπλενα με νερό, για να φύγουν τα τυχών υπολείμματα απο το απορριπαντικό.

KVQKp3.png5gpbp3.png

Κι εμενα τα συγκεκριμενα μπιμπερο με εξυπηρετουν πολυ. Ειναι οντως μπελαλιδικα στον καθαρισμο τους αλλα μεχρι στιγμης δεν εχουμε θεμα κολικων. Και τα βαζουμε σε αποστειρωτη chicco.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Διαφημίσεις

κοιτα οταν δε τα πλενεις παντα εσυ εχεις αμφιβολιες. εμενα την ταιζε και η πεθερα μου η οποια δεν πλενει στο πλυντηριο ποτε μονο στο χερι και δε βλεπει και καλα. δεν υπηρχε περιπτωση να καταφερουμε να ειμαι απολυτως ησυχη πως τα μπιμπερο ειναι πληρως καθαρα. οταν τα βαζα πλυντηριο εγω ναι τριζανε ειναι αληθεια. η πεθερα μου ακομα πλενει μπιμπερο τα γυαλινα με η μεγαλη βουρτσα και αλλα κουζινικα κ εγω μετα τα ξαναπλενω να καταλαβεις.

Ναι, αυτό είναι ένα θεματάκι.... Εγώ δίνω στην πεθερά μου (όταν χρειάζεται να λείψω) καθαρά μπιμπερό και μετά παίρνω τα βρώμικα και τα πλένω. Έχω 4 μπιμπερό και είναι βολικό αυτό το σύστημα. Πριν δλδ, γιατί τώρα τρώμε φαγάκια :mrgreen: και μόλις 2 φορες την ημέρα γάλα.

KVQKp3.png5gpbp3.png

καλησπερα κοριτσια.........θελω την βοηθεια σας ....εχω μπει στον μηνα μου και ψαχνομαι για μπιμπερο (πλαστικα η γυαλινα) αλλα και για θηλες (σιλικονη η καουτσουκ) για το μωρακι μου και η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα με ολα αυτα που διαβασα....τελικα που να καταληξω και σε ποια μαρκα??????????????

Αυτό που σε συμβουλεύω κοριτσάκι μου είναι να ψαχτείς πάρα πολύ για το θέμα του θηλασμού και να θηλάσεις το μωράκι μου αμέσως μόλις γεννηθεί με το καλό και να μην μπλέξεις με μπουκάλια και θηλές και ξένα γάλατα!!!! εγώ δυστυχώς ήμουν άσχετη με το θέμα του θηλασμού, δεν κατάφερα να θηλάσω και το τι τράβηξα δεν περιγράφεται... ο μπέμπης μου παρουσίασε αλλεργια στο αγελαδινό γάλα, ακόμη υποαλλεργικό γάλα πίνουμε, η αλλεργία πάει πακέτο με την παλινδρόμηση κλπ κλπ.... για να σου απαντήσω όμως και στην ερώτησή σου εμείς χρησιμοποιούμε από την αρχή γυάλινα μπουκάλια της chicco γιατί μας είχαν κάνει δώρο και τον αποστειρωτη αυτής της εταιρείας, τα οποία από πολλούς είχα ακούσει ότι ειναι πολυ καλύτερα από τα πλαστικά καθως τα αποστειρώνεις συνέχεια και το γυαλί είναι καλύτερο από το πλαστικό.. για θηλές καουτσούκ που πάλι μας βόλεψαν... μακάρι να θηλάσεις όμως και μακριά από ολα αυτά!!!!!!

οτι κ αν κανει με το θηλασμο, δε μπορει να μην εχει εστω ενα μπιμπερο στο σπιτι, ακομα και να βγαζει γαλα, για να το δινει πχ καποιος αλλος αν λειψει, για ενα χαμομηλακι, ενα μπιπερο ειναι απαραιτητο. κι εγω θα σου λεγα μακρια απο τα πλαστικα να παρεις καλυτερα γυαλινα φαινεται αν καθαριζουν και αποστειρωνονται καλυτερα, οσο για θηλες, οι καουτσουκ ειναι πιο μαλακες. οτι κ αν αποφασισεις, καλη τυχη!

Διαφημίσεις

να ρωτησω και κατι ακομα .....με εχουν πρηξει να μην αγορασω μπιμπερο (γυαλινα) γιατι θα μου δωσει μια γειτονισσα της μανας μου με την αποψη τους οτι τα γυαλινα αμα τα πλυνεις και τα αποστειρωσεις δεν εχουν προβλημα..........εγω εχω ηδη αγορασει καινουργια για την μικρη μου βεβαια.....αλλα θα ηθελα να μαθω αν ισχυει κατι τετοιο???

κοιτα τα μπιμπερο τα γυαλινα δεν νομιζω να εχουνε προβλημα, φαντασου τα σαν ποτηρι που πλενεται. εγω εχω ανταλλαξει μπιμπερο με φιλες στα σπιτια μας απο δω απο κει, αποστειρωναμε, πλεναμε δεν ειχε κανεις κανενα θεμα. Αρκει να ειναι καινουρια και οχι 5-10 χρονια πριν γιατι δε ξερω τι μπορει να εχουνε μαζεψει (βρωμα που να μη φευγει με τιποτα)... οι θηλες εννοειται πως πρεπει να ειναι καινουριες. αυτο δε το συζητω, οποτε πρεπει να βρεις για τα συγκεκριμενα τις καταλληλες... αλλα γιατι να παρεις χρησιμοποιημενα μπιμπερο καλε? σιγα τα $$ που εχουνε! Κι εσυ κανε πως τα παιρνεις, ευχαριστησε τους να μη φανεις και καλα ακαταδεχτη, και χρησιμοποιησε τα δικα σου!!!

εγώ επειδή ήταν και το πρώτο μου μωράκι αγόρασα τα πάντα καινούργια για να είμαι σίγουρη ότι θα είναι ασφαλή... το γυαλί όντως δεν έχει θέμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο καιρό τα έχει ο άλλος και σε τι συνθήκες οπότε και εγώ θα σε συμβούλευα να τα αγοράσεις..

εγώ χρησιμοποιούσα γυαλί τουλάχιστον μέχρι έξι μηνών.

Θα σου συνιστούσα να μην αγοράσεις πολλά γιατί πολλά μπορούν να αλλάξουν στην πορεία. Μπορεί το παιδί να μην βολευτεί ή μπορεί να έχει κολικούς και να διαλέξεις ειδικά μπουκάλια. Πάρε δύο να υπάρχουν και βλέπεις στην πορεία. Τα dr brown είναι καλά αλλά λίγο μπελαλίδικα στο πλύσιμο.

Lr4cp2.pngIP5up2.png

ειναι τα καλυτερα μπιμπερο που κυκλοφορουν τα χρησημοποιησα απο την πρωτη μερα που ηπιε ξενο γαλα κανενα προβλημα δεν ειχε η μικρη ουτε κολικους ουτε τιποτα κ καθαριζονται φοβερα

:P

της κοντης ...
    τριχες τις φταινεεεε!!!

Κι εγώ αυτά χρησιμοποιώ από την αρχή, ακόμη κ για να του δίνω το δικό μου γάλα που έβγαζα με το θήλαστρο. Κολικούς δεν κάναμε καθόλου - δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση πάντως πιστεύω πως τα μπιμπερό αυτά βοήθησαν.

Όσο για τα πλαστικά ή τα γυάλινα, εγώ προτίμησα τα πλαστικά εφόσον βγαίνουν σε BPA FREE και είμαι σίγουρη ότι δε θα έχω κανένα ατύχημα - ήδη μου έχουν πέσει 1-2 φορές κ ευτυχώς δεν είχα φόβο να μου σπάσουν κ ειδικά μέσα στην άγρια νύχτα με την τσίμπλα στο μάτι κ μέσα στα σκοτάδια που είχαμε τη μια πτώση.

Επίσης τα μπιμπερό αυτά βοηθούν στο να μη πνίγονται τα μωρά λόγω λαιμαργίας. Σχεδόν δε χρησιμοποιούμε ούτε σαλιάρες αφού το μωρό τραβάει ακριβώς την ποσότητα που θέλει χωρίς να...χάνεται ούτε σταγόνα!!!!

Οπότε τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!

an1cHut0g411210Nzc3MTE3ZHw5MDIyOTVkYXxUbyBhc3RlcmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

an1cMdz0g411200Nzc3MTIxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBib3VraXRzYSBtYXMgZWluYWk.gif

Εάν θηλασεις και χρησιμοποιείς τα μπιμπερο για να δίνεις το δικό σου γάλα, τα γυάλινα είναι ακατάλληλα. Αν δίνεις σκόνη οκ.

Εμείς πήραμε στο μικρουλακι μας τα Dr Brown. Τα πλαστικά, τα BPA Free.

Τα έχουμε χρησιμοποιήσει μόνο για να του δίνουμε το δικό μου γάλα και όχι παρα πολλές φορές. Για τη ροή είναι αλήθεια αυτό που ανέφεραν πιο πάνω. Το μωρακι δεν πνίγεται. Πολλά νεογεννητα είναι λαιμαργα και μπορεί να πνίγουν. Με αυτά τα μπιμπερο όμως όχι.

Επίσης, έχουμε απο διαφημιστικό ένα μικρο μπιμπερο για νεογέννητο της Avent. Τα βάζαμε όλα μαζί στον αποστειρωτηρα, μαζί με τα εξαρτήματα του θηλαστρου. Της Avent το πλαστικό, άλλαξε χρωμα, έγινε κοκκινωπο!

Τα Dr Brown δεν έχουν πάθει τίποτα.

Και τέλος καθαρίζονται πολυ εύκολα. Ένα εξάρτημα έχει εξτρα σε σχέση με τα κοινά μπιμπερο, το οποίο το καθαρίζεις με την ψυκτρουλα που περιέχει η συσκευασία.

Καλησπέρα[email protected]

Στον γιό μου χρησιμοποιούμε ντρ,μπράουν απο τοτε που γυρίσαμε απο το νοσοκομείο. Τα μπουκάλια όμως δεν πλένονται καλά, έχει μία θολούρα στο στόμιο κοντά σαν υπολείμματα γάλατος!!

Τί κάνατε σε αυτή την περίπτωση;;;;:o

εγω εχω γραψει και παραπισω τη γνωμη μου, τελικα τα αφησα και χρησιμοποιω μονο γυαλινα. αν ειναι να μην εχει κολικους υποτιθεαι το μωρο μου και να παθει τιποτα απο το κακο πλυσιμο να μου λειπει τελικα!!! :)

εγω αγορασα προχτες απο mothercare το πλαστικο μπουκαλι των 250μλ (dr browns)....στη συσκευασια του γραφει BPA free ή 0 BPA δεν θυμαμαι καλα.....αλλα δεν πρεπει να το γραφει και πανω στο μπιμπερο???

ρωταω γιατι πηρα επισης ενα μπουκαλι οχι dr browns ενα αλλο για να πινει η μεγαλη με καλαμακι απο cookshop (η μαρκα ηταν alladin) και πανω στο συγκεκριμενο μπουκαλι εγραφε ΒPA free.....αλλα και στη χαρτινη ετικετα του το εγραφε!!

Λιγο στο καθαρισμα τα dr browns εχουν ενα θεμα....αλλα προς το παρον δεν βρωμιζει ο σωληνας και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησω το λεπτο βουρτσακι ...............

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα