Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπιμπερο dr browns. εχει καποια κοπελα?


Recommended Posts

Αυτά τα μπιμπερό έχω και εγώ μέχρι σήμερα(13 μηνών),στην αρχή έδινα με αυτά μητρικό γάλα.Είναι πολύ καλά ,πραγματικά αντικολικά,λίγο μπελαλίδικα λόγω των εξαρτημάτων αλλά πραγματικά αποτελεσματική πατέντα.Είχα δοκιμάσει και τα αντικολικά της Chicco με το στραβό λαιμό αλλά ήταν αποτυχία..Και τα Avent είναι καλά αλλά όχι σαν τα Dr Brown's .

 

Απορώ γιατί δεν είναι ευρέως διαδεδομένα δεδομένου των πολλών κολικών που κάνουν τα μωρά και είναι κόλαση για τα ίδια που πεθαίνουν στον πόνο και για εμάς που δεν μπορούμε να τα βοηθήσουμε!!!

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

athoa έχεις απόλυτο δίκιο! και εγώ τα χρησιμοποίησα από την αρχή και βοηθάνε όντως πολύ! Εγώ έχω πάρει με τον φαρδύ λαιμό και έτσι έμαθε ο μικρός άρα δεν έχω πρόβλημα. Τώρα θα του πάρω και το φαρδύ με bpa free αλλά μη τρελαινόμαστε, η ουσία αυτή βγαίνει μόνο όταν μπαίνει βραστό νερό. Τωρα που είναι 7 μηνών και του δίνω χλιαρό δεν υπάρχει θέμα!

Link to comment
Share on other sites

athoa έχεις απόλυτο δίκιο! και εγώ τα χρησιμοποίησα από την αρχή και βοηθάνε όντως πολύ! Εγώ έχω πάρει με τον φαρδύ λαιμό και έτσι έμαθε ο μικρός άρα δεν έχω πρόβλημα. Τώρα θα του πάρω και το φαρδύ με bpa free αλλά μη τρελαινόμαστε, η ουσία αυτή βγαίνει μόνο όταν μπαίνει βραστό νερό. Τωρα που είναι 7 μηνών και του δίνω χλιαρό δεν υπάρχει θέμα!

Απελευθερώνεται και με όξινα διαλύματα οποιασδήποτε θερμοκρασίας..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει. βασικα εχω μπερδευτει γιατι στο pregnancy & prima baby έλεγε ότι προσφατη έρευνα έδειξε ότι το ποσοστο που απελυθερώνεται ειναι ελάχιστο και ανευ σημασίας. Τώρα βέβαια καλύτερα να προσέχουμε παρά να το ρισκάρουμε. Γιαυτό θα αγοράσω τα bpa free Dr Browns. Επίσης διάβασα ότι τα μπιμπερό πρέπει να ανανεώνονται ύστερα από κάποιο διάστημα γιατί χαλάει το πλαστικο. Εγώ τα έχω 7 μήνες και σκέφτομαι να τα αλλάξω όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν και απαντάω λίγο αργά εγώ τα χρησιμοποιώ από την ημέρα που γεννήθηκε η μπεμπούλα μου, όμως η μπέμπα μου γεννήθηκε αμερίκη και τα περισσότερα μπιμπερά εκεί είναι πλαστικά πάντα όμως BPA FREE, η αμερικάνικη σχολή είναι κατά της αποστείρωσης γενικώς, εγώ όμως ελληνίδα γαρ τα αποστηρώνω, στο φυλλάδιο γράφει να αποστηρώνονται μόνο την πρώτη φορά αλλά το λένε στα πλαίσια αυτού που προανέφερα οτι γενικά δεν αποστειρώνουν εκεί. Γενικά όλα τα μωράκια εκεί μεγαλώνουν με πλαστικά μπιμπερό bpa free. Τα άλλα έχουν απαγορευτή και όπως προανέφερε κάποια μάλλον τα στέλνουν σε εμάς εδώ για να τα ξεφορτωθούν, το πολυπροπυλένιο θεωρείται απόλυτα ασφαλές υλικό για τα μωράκια και προτείνεται για το μητρικό γάλα.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας χαιρετω και εγω με τη σειρα μου. νεος στο forum και υποψηφιος μπαμπας. ηθελα να ρωτησω σε οποια κυρια η κυριο γνωριζει, αν κυκλοφορουν στην ελλαδα μπιμπερο dr brown's με bpa free και επισης αν κυκλοφορουν τα γυαλινα μπιμπερο της εταιριας. ευχαριστω εκ των προτερων σε ολες/ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω και εγω με τη σειρα μου. νεος στο forum και υποψηφιος μπαμπας. ηθελα να ρωτησω σε οποια κυρια η κυριο γνωριζει, αν κυκλοφορουν στην ελλαδα μπιμπερο dr brown's με bpa free και επισης αν κυκλοφορουν τα γυαλινα μπιμπερο της εταιριας. ευχαριστω εκ των προτερων σε ολες/ολους σας.

Καλώς ήρθες! ΘΑ βρεις στα mothercare που έχουν και την αποκλειστική πώληση. Τα γυάλινα δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα μου φαίνεται, τουλάαχιστον όταν ρώτησα εγώ πριν από περίπου 2 μήνες

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.. πηρα τηλεφωνο στην εταιρια που τα εισαγει στα γραφεια της αθηνας,και μου ειπαν οτι τα μπιμπερο και γενικα ο καταλογος ο πληρης που περιεχεται στην αμερικανικη ιστοσελιδα, θα ερθει στην ελλαδα κατα τον δεκεμβριο..αυτα και προς ενημερωση οποιας κυριας ενδιαφερεται.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.. πηρα τηλεφωνο στην εταιρια που τα εισαγει στα γραφεια της αθηνας,και μου ειπαν οτι τα μπιμπερο και γενικα ο καταλογος ο πληρης που περιεχεται στην αμερικανικη ιστοσελιδα, θα ερθει στην ελλαδα κατα τον δεκεμβριο..αυτα και προς ενημερωση οποιας κυριας ενδιαφερεται.

Πάντως αν θέλεις να βρεις κάτι πιο νωρίς,. υπάρχει και η λύση να τα παραγγείλεις από το διαδίκτυο.

Έτυψε και χριεάστηκα κάποια εξαρτήματα για το καρότσι μου που δεν τα έφερναν στν Ελλάδα και τα παρήγγειλα από το babycare.nl της Ολλανδίας, πολύ επαγγελματίες και άριστη εεξυπηρέτηση και σε 1 εβοδμάδα ήταν στην πόρτα μου. Δεν θυμάμαι αν έει μπιμπερόν αλλά αν θέλεις κοιτάς

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε. καροτσακι εχω κανει παραγγελια της inglesina zippy.απο ενα μαγαζι της καβαλας χωρις το καροτσακι αμαξιου μονο καροτσι και πορτ μπεμπε 450 ευρω.και δωρο η ομπρελα στο ιδιο χρωμα. τωρα ψαχνομαι για καθισμα αμαξιου. ειμαι αναμεσα στο maxi-cosi μεχρι ενος ετους και στο britax που ειναι και για μεγαλυτερα παιδακια.αλλα μαλλον κλεινω προς το πρωτο. για τα αλλα ειδωμεν. θαθελα τη γνωμη σας παντως για καθισματακια αμαξιου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις παρεπιπτωντως[/QUOTΕγώ έχω maxi cosi και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βες; πάτως κάποιο που να εφαρμόζει και στο καρότσι αν γίνεται για να έχεις και αυτ΄την εναλλακτική μεταφοράς. Γνώμη μου είναι αν υπάρχει η δυνατότητα, καλύτερα να παίρνεις κάτι που είναι σχεδιασμένο για να καλύπτει μικρότερα διαστήματα ηλικίας του μωρού, ώστε να είναι πιο κοντά στις απαιτήσεις του σώματός του.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπον κυριες μου.. μετα τις 20-25/12 ερχεται και στην ελλαδα ολη η σειρα μπουκαλιων(πλαστικων και γυαλινων) dr browns. για να τα δειτε καλυτερα πατε στην παρακατω ιστοσελιδα...http://www.handi-craft.com/.

Link to comment
Share on other sites

Tzortzi, να ξεκινήσω συγχαίροντάς σας για το μωράκι που έρχετε (η έχει ήδη έρθει;). Με το καλό και να το χαίρεστε!

 

Σχετικά με τα καθισματάκι αμαξιού, επειδή είμαι λίγο φρικιό ως προς την ασφάλεια των παιδιών στο αυτοκίνητο και τό'χω ψάξει το θέμα, αυτό που κάναμε εμείς ήταν να αγοράσουμε τα καθίσματα της Maxi-cossi για αρχή (τα οποία και χρησιμοποιούσαμε και ως πορτ-μπεμπέ), και όταν τα μωρά ήταν περίπου 9-10 μηνών αλλάξαμε σε μόνιμα καθίσματα αυτοκινήτου της Romer, η οποία είναι θυγατρική της Britax, φτιάχνουν ακριβώς τα ίδια καθίσματα των ίδιων προδιαγραφών με την ίδια ασφάλεια για τα παιδιά, μόνο που της Romer είναι ελαφρά πιο φθηνά (μη φανταστείς καμία τεράστια διαφορά βέβαια) και επειδή έπρεπε να πάρουμε δύο, πήγαμε εκεί. Δεν αλλάζω την αξιοπιστία της Britax σε αυτόν τον τομέα με τίποτα. Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ευχες και ανταποδιδω...:-D.τον περιμενουμε τον μικρουλη σε 1 1/2 μηνα..

το μονο πραγμα που ακομα δεν αγορασαμε ειναι το καθισμα αυτοκινητου.

το συστημα καροτσιου της inglesina το πηραμε χωρις καθισματακι αυτοκινητου για να εχουμε την ευχερεια να παρουμε οσο το δυνατον καλυτερο καθισμα.. και εμεις μαλλον πηγαινουμε προς το BRITAX-ROMER. απο 0 -18 κιλα. αυτο που ειναι και για νεογεννητα και για μεγαλυτερα μωρα. 2 σε 1 που διαφημιζεται. να σαι καλα και ευχαριστω παλι για τις ευχες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα, απλά να σημειώσω εδώ για όποια κοπέλα βγάζει το γάλα της με θήλαστρο και το δίνει σε μπουκάλι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει γυάλνο γιατί πολύτιμα θρεπτικά συστατικά "κάθονται" στην επιφάνεια και χάνονται. Το διάβασα στο τόπικ του θηλασμού από τις σχετικές με το θηλασμό συζητήσεις

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για καθίσματα αυτοκινήτου, μια που το αναφέρατε εδώ, δείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτο το λινκ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037, θα πάθετε πλάκα και μάλλον θα αναθεωρήσετε τις αγορές σας.... Εγώ πάντως σίγουρα θα πάρω ανάποδο

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σας προτείνω να πάρετε dr Browns bibero και bibero mam γυάλινα απο το jumbo και να προσαρμόσετε τις θηλές και τις βαλβίδες των dr browns στα γυάλινα. Έτσι έχετε και το αποτέλεσμα της μη κατάποσης αέρα κατά τη σίτιση, αλλά και αποφεύγετε τις καρκινογόνες ουσίες που απελευθερώνονται κατά την αποστείρωση των πλαστικών bibero.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τετοια μανουρα να κανουν και να μην παρουν μια και καλη chicco που εχουν και βαλβιδες και γυαλινα μπουκαλια.....?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννήθηκε η κόρη μου είχα πάρει ένα μπιμπερό Mr Brown wide neck για να έχω, μηπως και χρειαστεί (τότε θήλαζα). Να αναφέρω ότι είχα ρωτήσει και τότε εάν είναι BPA free και με είχαν διαβεβαιώσει πως ναι. Το προσπερνάμε αυτό....

Εδώ και ένα μήνα έχουμε σχεδόν τελειώσει τον θηλασμό και πήγα να πάρω και άλλα Mr Brown απο τα Μάδερκερ. Και μου είπαν ότι έχουν αποσύρει τα παλιά (αυτά που είχαν στο καταστημα) και περιμένουν να τους έρθουν τα καινουρια, BPA free. Όντως, πήγα μετά απο 1 εβδομάδα και είχαν φέρει πλαστικά BPA free. Όπως το είπατε, το πλαστικό είναι λίγο θολό και λίγο πιο μαλακό, όχι όπως το διαφανές προηγούμενο.

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εγω εχω παρει Dr Brown BPA Free απο τα ΗΡΑ.Ειναι πραγματικα καταπληκτικα.Το μονο σπαστικο ειναι ο καθαρισμος τους.Ειχα παρει πακετο που ειχε δυο μεσα και ενα βουρτσακι για τον καθαρισμο τους.

Ηξερα οτι φερουν και οι ακατανομαστοι αλλα κανω μποϊκοταζ στα προϊοντα τους :mrgreen:

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να πω κι εγω την εμπειρια μου.Θηλαζα αποκλειστικα 5 μηνες.Οταν αποφασισα να κοψω το θηλασμο η μικρη μου δε μπορουσε να πιει απο κανενα μπιμπερο, chicco, nuk κλπ, με ολα πνιγοταν και πονουσε η κοιλια της.Ειχαμε και μια μικρη ΓΟΠ..Με τα Dr.Brown's απο τα mothercare σωθηκα.Επινε με αυτα μεχρι πριν 2 μηνες.Τωρα ειναι 12 μηνων και πινουμε με τα απλα της chicco.Δεν ηξερα οτι τα Ηρα φερνουν Dr.Brown's οπως επισης δεν ηξερα και οτι υπαρχουν γυαλινα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...