Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπιμπερο dr browns. εχει καποια κοπελα?


Recommended Posts

καλησπέρα,

θελω να ρωτήσω το εξής...έχει καποια κοπελα μπιμπερο dr browns απο τα mothercare? ειναι ειδικα για να μην περνει αερα το μωρο και να μην κανει κολικους και αναγωγες, η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ καλα μπιμπερο αλλα εχω μια απορία. διαβασαμε στις οδηγίες πως δεν πρεπει να πλενετε σε πλυντηριο πιατων αν το νερο ξεπερναει τους 60 βαθμους. ο αποστειρωτης απ οσο ξερω ανεβασει θερμοκρασιες πανω απο 60. τι γινεται σ αυτη τη περιπτωση? εμεις παντως αποστειρωνουμε τοσο καιρο σε μεγαλυτερη θερμοκρασια απο 60 βαθμους. ασε που οταν παω στην μαμα μου και χρειαζομαι αποστειρωση το βραζω. αν εχει καποια κοπελα το ιδιο μπιμπερο ας μου πει. ευχαριστω!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγώ τα χρησιμοποιώ από την αρχή, ειναι πολύ καλά και δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο αλλά ο μικρός κολικούς είχε μετρημένους στα δάχτυλα! Νομίζω ότι γι αυτό που λες παίζει ρόλο ότι στο πλυντήριο πέφτει κατευθείαν το νερό πάνω, και όχι ο ατμός όπως στον αποστειρωτή. Για τον ίδιο λόγο, θα σου έλεγα να μην τα βράζεις, έχεις κάποιον τρόπου να παίρνεις μαζί σου τον αποστειρωτή? Εγώ έβαλα τη μαμά και πήρε κι αυτή για να μην κουβαλάω κι έχουμε ακόμα πολύ δρόμο με τις αποστειρώσεις μέχρι τον 6ο...Μην σε πάρω όμως στο λαιμό μου, δεν είμαι και σίγουρη ότι δεν κάνει να τα βράζεις, μπορείς όμως να στείλεις ένα μέιλ στην ιστοσελίδα τους και πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν άμεσα. Την ιστοσελίδα τη γράφει πάνω στο μπουκάλι, κι εγώ είχα μπει να δω αν έχουν κάποιες ουσίες βλαβερές που έχουν μερικά πλαστικά σκεύη, αλλά δεν τις έχουν. Πες μου κι εμένα να ξέρω όταν σου απαντήσουν!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Κατερινα!

 

μπήκα σην ιστοσελλίδα και δεν βρηκα κατι. ο αντρας μου με το τρελο αγχος που βαραει για το μωρο πηρε τον γιατρο μας ο οποιος του ειπε πως απο την στιγμη που δεν αλιωνεται η θηλη να μην φοβαται αλλα ο σωστος τροπος ειναι ο αποστειρωτης. αν τα βραζεις περιστασιακα γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλιως δεν δημιουργει προβλημα. παρολα αυτα λεω να κανω αυτο που λες. θα το εκανα τωρα αλλα πρεπει να ετοιμασω το μηνυμα στ αγγλικα και εχω τρελη κουραση για να το κανω τωρα. οταν εχω νεα θα σου πω.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω τετοια μπιμπερο...δεν ξερω ομως να σου απαντησω,Εγω βαζω ολα τα εξαρτηματα και το καπακι στον αποστειρωτη,.,,εχει τυχει και 2 φορες να τα βρασω γιατι ημουν σε ξενο σπιτι....αν ειναι σωστο αυτο ομως δεν ειμαι σιγουρη να σου πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια χαρα...τα χρησιμοποιω απο τοτε που τα ανακαλυψα και με εχουν σωσει με το ρεψιμο.και στο αποστειρωτη τα εβαλα, και περιστασιακα τα εβρασα και δεν εχουν παθει τιποτα. απλα κοριτσια θελω να σας επισημανω να τα στεγνωνετε καλα ειδικα στο σημειο που ενωνεται το σωληνακι με τη βαλβιδα απο καουτσουκ γιατι εμενα πιασανε μουχλα που δεν εβγαινε με τιποτα(τα εβρασα με ξυδι, με ξινο και τζιφος-οποτε πηρα καινουργια).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που τα χρησιμοποιώ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το καλύτερο είναι πως δεν έχεις αυτή την ταλαιπωρία των άλλων μπιμπερό, να χαλαρώσεις το στόμιο για να αυξήσεις τη ροή. Τα βιδώνεις κανονικά και δεν στομώνουν ποτέ. Αυτό με τη μούχλα με ανησύχησε. Πως τα στεγνώνεις? Εγώ απο τον αποστειρωτή που είναι με τα νερά, τα βιδώνω και τα βάζω στο ψυγείο..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως γίνεται να τα στεγνώσεις μετά την αποστείρωση, αφού ό,τι και να κάνεις θα χαθεί η αποστείρωση! Ίσως η teacher εννοούσε μέχρι να τα βάλεις για αποστείρωση να τα πλένεις όλα αποσυναρμολογημένα και να τα αφήνεις να στραγγίξουν? Δεν ξέρω...

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα συγκεκριμένα μπιμπερό όντως είναι πολύ καλά για την εξάλειψη κολικών. ΑΛΛΑ...υπάρχει και αυτό το αλλά....

Φαντάζομαι είναι το πλαστικό αυτό που πήρες από τα mothercare?

Αν όντως είναι το πλαστικό να σε ενημερώσω ότι γράφει ότι δεν πρέπει να μπαίνει στο πλυντήριο σε βαθμούς άνω των 60 Κελσίου (και φυσικά ίδιες θερμοκρασίες και ακόμα υψηλότερες αναπτύσσονται στον αποστειρωτή) επειδή είναι φτιαγμένο από polycarbonate ένα υλικό που αν θερμανθεί απελευθερώνει την ουσία BPA τη βισφαινόλη Α η οποία είναι τοξική, καρκινογόνος και πολύ επικίνδυνη. Τα περισσότερα πλαστικά μπιμπερό είναι από τέτοια υλικά και τελευταία κάποιες εταιρίες κατασκευάζουν και μπιμπερό από πολυπροπυλένιο όπου είναι ασφαλές.

Η εταιρεία αυτή έβγαλε γυάλινο μπουκάλι. Κάποιες άλλες έχουν βγάλει ΒPA-free μπιμπερό αλλά ακόμα ο κόσμος δεν έχει ενημερωθεί και δεν τα ζητάει. Αν βάλεις στο google BPA-free θα βρεις πλαστικά μπιμπερό, πιατάκια, ποτηράκια, μαχαιροπίρουνα, μασητικά κλπ χωρίς αυτή την επικίνδυνη ουσία.

Εναλλακτικά χρησιμοποιείς γυάλινα αλλά ΟΧΙ για το μητρικό γάλα καθώς επικολλούνται πάνω στο γυαλί όλα τα θρεπτικά συστατικά του μητρικού γάλακτος.

 

Εμένα μου έφεραν δώρο 2 πλαστικά μπιμπερό της εταιρίας dr browns (το μεγάλο και το μικρό) δέχτηκα ευγενικά αλλά δε θα τα χρησιμοποιήσω.

Προσοχή κορίτσια....ψάξτε το...

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δεν είναι δυνατόν στην ιστοσελίδα να έγραφαν την ουσία αυτή από τη στιγμή που κρίνεται επικίνδυνη. Απλά δεν αναφέρουν BPA-free. Aν δεν είχαν BPA θα το έγραφαν με μεγάλα ωραία γράμματα και στη συσκευασία και στο site. Είναι η καλύτερη διαφήμιση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.lilsugar.com/1048744

 

Δείτε κι εδώ. Εκτός από τα πλαστικά, έβγαλε πρόσφατα γυάλινο (λογικά θα κυκλοφορεί Ελλάδα) και ΘΑ βγάλει και με πολυπροπυλένιο.

Σίγουρα δεν είναι με πολυπροπυλένιο τα μπιμπερό που έχετε τώρα. Εγώ θα σταματούσα τη χρήση τους αν ήμουν στη θέση σας. Στην ιστοσελίδα του mothercare του αγγλικού βρήκα και αυτό:

http://www.mothercare.com/b/211243031/279-1275691-7849703?_encoding=UTF8&rs=211243031&sort=salesrank&finderFlag=0&viewID=results&mcb=core&size=24&rh=n:211243031&page=1

 

Εγώ αγόρασα ένα της nuby από κατάστημα της πόλης μου. Μου φάνηκε καλό για διάφορους λόγους με πρώτο και κύριο το BPA-free.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στη συσκευασία δεν το γράφει αλλά μπαίνοντας σε ξένα sites τα βρήκα να διαφημίζονται ως BPA-free. Εκτός αν άλλα κυκλοφορούν στην αμερική και την αγγλία και άλλα εδώ. Τα γυάλινα στην ελλάδα δεν κυκλοφορούν, μπορείς να τα παραγγείλεις μόνο απο έξω.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια κι εγώ το είχα κοιτάξει στην ιστοσελίδα τους όταν το διάβασα στην εφημερίδα αλλά τώρα που το ξαναβλέπω λέει the new bottles are BPA free. Τι σημαίνει αυτό? Ότι υπάρχουν παλιά και καινούρια? Κι εγώ που ξέρω τι έχω....Όντως πάντως αν δεν είχαν δεν θα το έχγραφαν στη συσκευασία? Μου φαίνεται θα τα πετάξω άμεσα κιόλας...

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.lilsugar.com/1048744

 

Δείτε κι εδώ. Εκτός από τα πλαστικά, έβγαλε πρόσφατα γυάλινο (λογικά θα κυκλοφορεί Ελλάδα) και ΘΑ βγάλει και με πολυπροπυλένιο.

Σίγουρα δεν είναι με πολυπροπυλένιο τα μπιμπερό που έχετε τώρα. Εγώ θα σταματούσα τη χρήση τους αν ήμουν στη θέση σας. Στην ιστοσελίδα του mothercare του αγγλικού βρήκα και αυτό:

http://www.mothercare.com/b/211243031/279-1275691-7849703?_encoding=UTF8&rs=211243031&sort=salesrank&finderFlag=0&viewID=results&mcb=core&size=24&rh=n:211243031&page=1

 

Εγώ αγόρασα ένα της nuby από κατάστημα της πόλης μου. Μου φάνηκε καλό για διάφορους λόγους με πρώτο και κύριο το BPA-free.

το κοίταξα το λινκ αυτό και έχω της avent. ΘΑ αρχίσω να χρησιμοποιώ αυτά πάλι

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έστειλα μέιλ στην εταιρεία και τη Δευτέρα το πρωί θα πάρω και τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο να δω αν αυτά που έχω είναι τα καινούρια ή όχι. Θα μας τρελάνουν στο τέλος ουφ.... Αγχώθηκα πολύ τώρα. Και το μωρό μυο τόσους μήνες δηλαδή μπορεί να δέχεται όλα αυτά τα σκ@τα..........

Δεν έχει κρατήσει καμία κοπέλα τη συσκευασία να δούμε τι γράφει? Εγώ είχα κρατήσει μόνο το χαρτάκι μέσα κια δεν γράφει τίποτα, μόνο πώς λειτουργεί και πώς να το καθαρίζεισς κλπ. Δεν λέει για τη σύσταση. Είπα να χρησιμποιήσω τα avent μέχρι να απαντήσουν, αλλά έπαθα το ίδιο πρόβλημα. Κι αν αυτά που έχω εγώ είναι παλιότερα με BPA και δεν είναι τα καινούρια που δεν έχουν? Αμάν πια!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης βρήκα αυτό να λέγεται στην ιστοσελίδα τους για το αρχικό μας ερώτημα

Can I sterilise the Dr. Brown's bottles?

Yes, you may put them in a steriliser or boil them in water.

Τώρα πια βέβαια έχουμε σημαντικότερα ερωτήματα....

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια, σημερα πηγα mothercare μηπως και βρω μπιμπερο dr browns bpa free. βρηκα μονο ενα κι αυτο ηταν με τη χοντρη θηλη. ειναι κι αυτο με το ιδιο συστημα για τoυς κολικους. δε ξερω αν μας βολεψει. αλλα απο τα λεπτα μπιμπερο υπηρχαν μονο τα παλια. οσα ειναι bpa free το γραφει απέξω η συσκευασεια. το μπιμπερο δε γραφει τιποτα. μονο στο κουτι το γραφει. οντως το υλικο που ειναι φτιαγμενα τα καινουρια ειναι διαφορετικο. ρωτησα και για τα γυαλινα και δεν ηξεραν κατι. ελπιζω να ερθουν συντομα και τα κανονικα με bpa free... ή τα γυαλινα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που το έψαξα βρήκα πως τα BPA-FREE γράφουν στον πάτο polypropylene και είναι το πλαστικό τους θολό και όχι διαυγές όπως σε αυτά που έχουμε. Εγώ στα mothercare δεν βρήκα καινούργια. Μου φαίνεται πως ότι έχουν αποσύρει απο τις άλλες χώρες το φέρνουν στην Ελλάδα-τον τρίτο κόσμο..Παράγγειλα απο το internet τα green to grow, δεν τους έχω εμπιστοσύνη πια..Και μετάνιωσα που δεν παράγγειλα και πιπίλες, μπορεί να μην ζεσταίνονται αυτές, αλλά σίγουρα δεν είναι BPA-FREE..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

dimitraz μπορεις να μου πεις απο που παρειγγειλες μπιμπερο απο internet; πες μου μηπως παραγγειλω κι εγω.... κατι πρεπει να κανω μ' αυτο το θεμα.. ξερεις αν οι αγορες μεσω internet ειναι μεσω πιστωτικης καρτας μονο; ρωταω χαζα πραγματα αλλα εγω κι η τεχνολογια ειμαστε δυο οροι που δε συμβαδιζουν για κανενα λογο και σε καμια περιπτωση...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο www.thesoftlanding.com. Δεν έχει dr brown υποτίθεται πως και αυτά που παρήγγειλα είναι για κολικούς και τα σχόλια απο μαμαδες είναι θετικά. Πιστωτική κάρτα χρειάζεται δυστυχώς υπάρχουν όμως στις τράπεζες προπληρωμένες κάρτες για το ίντερνετ που βάζεις μέσα όσα χρήματα χρειάζονται για να πληρωθεί η παραγγγελία σου. Να υπολογίσεις πως θα έχεις και περίπου 40 δολλάρια μεταφορικά. Ότι άλλο θες στείλε μήνυμα..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ έστειλα τον παππού γύρα σε 3 mothercare και μου βρήκε αρκετά μπουκάλια οπότε είμαστε καλυμμένοι. Οι θηλές είναι σιλικόνης, δεν νομίζω ότι έχουν έτσι κι αλλιώς BPA. ΥΠάρχει μόνο ένας τύπος, αυτό με το φαρδύ λαιμό, εγώ τα βρήκα εντάξει, παρόλο που το παιδί έπινε σε αυτά με το στενό λαιμό μέχρι τώρα. Και δεν υπάρχουν μικρά οποιασδήποτε μάρκας BPA free για το νερό του, οπότε θα χρησιμποιήσω γυάλινα μου φαίνεται.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα το μπιμπερο με το χοντρο λαιμο δε με βολεψε καθολο. το πηρα για δοκιμη λογο bpa free αλλα ο μικρος μου δεν το 'χει... του φευγουν τα γαλατα και τρεχουν στο λαιμο του... αρα πρεπει αν κινηθω διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...