Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επαναφερω ενα θεμα που εχει κλεισει εδω και καιρο γιατι δεν βρηκα προσφατες αναρτησεις.Εμενα ο γιατρος μου εχει γραψει ενα παραπεμπτικο του Εοπυυ.Αυτο θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω καπου?Ειναι εξεταση που δεν μπορεις να την κανεις πουθενα με παραπεμπτικο παρα μονο με πληρωμη?Και αν ναι ξερει κανεις ποσο στοιχιζει;Θεσσαλονικη την εχει κανει κανεις καπου?Πολλες αποριες,πολλες αναρτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επαναφερω ενα θεμα που εχει κλεισει εδω και καιρο γιατι δεν βρηκα προσφατες αναρτησεις.Εμενα ο γιατρος μου εχει γραψει ενα παραπεμπτικο του Εοπυυ.Αυτο θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω καπου?Ειναι εξεταση που δεν μπορεις να την κανεις πουθενα με παραπεμπτικο παρα μονο με πληρωμη?Και αν ναι ξερει κανεις ποσο στοιχιζει;Θεσσαλονικη την εχει κανει κανεις καπου?Πολλες αποριες,πολλες αναρτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μεχρι προσφατα δεν γραφοταν ομως ακουσα οτι θα μπει πια στις εξετασεις που γραφονται.για να σου δωσει ο γιατρος παραπεμτικο σημαινει οτι εχει ξεκινησει να γραφετε το χρησιμοποιεις σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο συνεργαζετε με εοππυ. Αθηνα τα μεγαλα μικροβιολογικα την κανουν με τις περισσοτερες μεταλαξεις ελεγμενες φανταζομαι κ στην θεσσαλονικη αυτο θα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω ενα θεμα που εχει κλεισει εδω και καιρο γιατι δεν βρηκα προσφατες αναρτησεις.Εμενα ο γιατρος μου εχει γραψει ενα παραπεμπτικο του Εοπυυ.Αυτο θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω καπου?Ειναι εξεταση που δεν μπορεις να την κανεις πουθενα με παραπεμπτικο παρα μονο με πληρωμη?Και αν ναι ξερει κανεις ποσο στοιχιζει;Θεσσαλονικη την εχει κανει κανεις καπου?Πολλες αποριες,πολλες αναρτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

Κοριτσι επειδη κι εγω ενδιαφέρομαι και δεν εχω βγαλει ακρη ως τωρα, αν εχεις καποια νεοτερη ενημερωση σε παρακαλω ειδοποησε με αν σου ειναι ευκολο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!Λοιπον ο Εοπυυ δικαιολογει εδω και λιγο καιρο εξεταση για την κυστικη ινωση και τη μια πιο γνωστη μεταλλαξη.Δf508.Στο Χωρεμειο μου ειπανε οτι δεν αναγνωριζουν το παραπεμπτικο του Εοπυυ!!γιατι αυτοι κανουν εξεταση για περισσοτερες μεταλλαξεις.Τα αποτελεσματα μετα απο ενα μηνα και τιμες :90% μεταλλαξεων 200 ευρω,100% μεταλλαξεων 350 ευρω.Στη βιοιατρικη κανουν δεκτο το παραπεμπτικο απλα θεωρουν τη δικη τους εξεταση πιο πληρης και οι τιμες 86% μεταλ.300 ευρω,75 % 135 ευρω και 99% 350 ευρω..Και αναλυση δεν το κανουν δεκτο και οι τιμες 75 % 175 ευρω,85 %265 ευρω και 99%500 ευρω!!!Το θεμα αρα τωρα ειναι εαν η εξεταση του Εοπυυ με τα αποτελεσματα που θα δωσει καλυπτει αυτο που ζητανε τα περισσοτερα κεντρα εξωσωματικης..Δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Καλή επιτυχία εύχομαι σε ότι κάνετε. Οσο για την Κυστική εγώ που έκανα την Δf πλήρωσα 7.50 ευρώ.ένα άλλο κορίτσι το έψαξα περισσότερο και αν θυμάμαι καλά πήγε στο Χαλάνδρι και με το παραπεμπτικό πλήρωσε 80 ευρώ για το 95%.ψάξτε το κορίτσια είναι πολλά τα λεφτά χωρίς παραπεμπτικό.αμα μπείτε στο parentscafe θα βρείτε την κοπελα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ξεκαθαρίσουμε ότι η εξέταση κυστικής ίνωσης δεν εχει καμια απολύτως σχέση με την επιτυχία ή την αποτυχία μιας εξωσωματικής.

Εντάσσεται στον προγεννητικό έλεγχο όπως ο έλεγχος για μεσογειακή αναιμία.

Το να σε αναγκάζει λοιπόν ένας εξωσωματικός να την κάνεις είναι τουλάχιστον ύποπτο...

Στο κέντρο πάντως του Μαστρομηνά σε έμενα την ζητησα προαιρετικα και μάλιστα με συμβούλευσαν να μην πάω στο Χωρέμειο λέγοντας οτι είναι περιττά σχολαστικοί.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι η συγκεκριμένη εξεταση στο Χωρεμειο π.χ. γίνεται δωρεάν όταν είσαι έγκυος νομίζω ότι τα πολλά λόγια περιττεύουν...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΙΟΑΝΝΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΑΠΛΑ ΠΟΙΚΙΛΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΑΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΡΙ Η ΑΛΛΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ Η ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΚΕΝΤΡΑ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε ότι η εξέταση κυστικής ίνωσης δεν εχει καμια απολύτως σχέση με την επιτυχία ή την αποτυχία μιας εξωσωματικής.

Εντάσσεται στον προγεννητικό έλεγχο όπως ο έλεγχος για μεσογειακή αναιμία.

Το να σε αναγκάζει λοιπόν ένας εξωσωματικός να την κάνεις είναι τουλάχιστον ύποπτο...

Στο κέντρο πάντως του Μαστρομηνά σε έμενα την ζητησα προαιρετικα και μάλιστα με συμβούλευσαν να μην πάω στο Χωρέμειο λέγοντας οτι είναι περιττά σχολαστικοί.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι η συγκεκριμένη εξεταση στο Χωρεμειο π.χ. γίνεται δωρεάν όταν είσαι έγκυος νομίζω ότι τα πολλά λόγια περιττεύουν...

Ειναι εξεταση υψηστης σημασιας.η δευτερη πιο συχνη κληρονομουμενη νοσος μετα τη μεσογειακη αναιμια.ειναι μεσα κ στο βασικο προτεινομενο πακετο των εξετασεων των νεογνων για οσους δεν την εχουν κανει.Δεν εχει να κανει με εξαναγκασμο.ειναι θεμα επιλογης του ζευγαριου αλλα οφειλουν

να τη ζητανε στα πλαισια της προληψις μεσω προεμφυτευτικου.ειναι σοβαροτατη νοσος κ μη αναστρεψιμη.Το Χωρεμειο ειναι κορυφαιο κ τα αποτελεσματα του μη αμφισβητισημα.Ισα ισα που εκει πρεπει να σε παραπεμπουν τα κεντρα εαν ερωτηθουν.Παλαιοτερα γινοταν κ δωρεαν στο λαικο αλλα ειχε μεγαλη αναμονη.τωρα δεν ξερω αν γινεται πια.

Link to comment
Share on other sites

Κ στο αλεξανδρας γινετε πιο οικονομικα εχει κ εκει αναμονη ομως ενα τηλεφωνο θα σε πεισει. Ειναι οντως κληρονομικη ασθενεια κ μαλιστα με τις πιο ασχημες προγνωσεις για την ζωη του ασθενη αφου η επιστημη μας δινει την δυνατοτητα να την ελενξουμε πριν την εγκυμοσυνη κ μαλιστα να την αποφυγουμε νομιζω οτι το κοστος ειναι το λιγοτερο τι να το κανεις αν εισαι ηδη εγκυος κ την κανεις δωρεαν κ βγει το μωρο θετικο? Υπομονη κοριτσι ειναι η αληθεια πολλα τα εξοδα για ολα αυτα αλλα αξιζει τον κοπο το αποτελεσμα!! Μετα τα ξεχνας ολα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ότι είναι πολύ σοβαρή εξεταση και πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε θεωρώ όμως λόγω του μεγάλου κόστους που έχει ζητείται ως προυπόθεση για να κανεις εξωσωματική από τους περισσότερους εξωσωματικούς με οικονομική φυσικά σκοπιμότητα.

Επίσης ειναι και παλι ο ίδιος λόγος,ο οικονομικός δηλαδή που οι περισσότεροι γυνακολογοι δεν την εντάσσουν στις απαραίτητες στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου.Το κόστος είναι για πολύ κοσμο απαγορευτικό.

Όσον αφορά στα δημόσια νοσοκομεια όταν προφανώς απευθύνεσαι σε αυτά οικονομικά δεν εχεις ανεση οπότε δυσκολα να έχεις 300 ευρώ μόνο για αυτη την εξεταση.

Επρεπε λοιπόν να την καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ οπερ και εγενετο εστω κι αν δεν ειναι για όλες τις μεταλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ότι είναι πολύ σοβαρή εξεταση και πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε θεωρώ όμως λόγω του μεγάλου κόστους που έχει ζητείται ως προυπόθεση για να κανεις εξωσωματική από τους περισσότερους εξωσωματικούς με οικονομική φυσικά σκοπιμότητα.

Επίσης ειναι και παλι ο ίδιος λόγος,ο οικονομικός δηλαδή που οι περισσότεροι γυνακολογοι δεν την εντάσσουν στις απαραίτητες στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου.Το κόστος είναι για πολύ κοσμο απαγορευτικό.

Όσον αφορά στα δημόσια νοσοκομεια όταν προφανώς απευθύνεσαι σε αυτά οικονομικά δεν εχεις ανεση οπότε δυσκολα να έχεις 300 ευρώ μόνο για αυτη την εξεταση.

Επρεπε λοιπόν να την καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ οπερ και εγενετο εστω κι αν δεν ειναι για όλες τις μεταλλάξεις.

 

Αυτο ναι ισχυει οτι κανονικα επρεπε να συνταγογραφητε κ γενικα θα επρεπε να ειναι κ πιο προσιτες οι τιμες!! Δυστηχως για αυτο το λογο κ λογο της μη ενημερωσης υπαρχουν ακομα αυτες οι ασθενειες ενω θα μπορουσαν να εχουν σωθει πολλες οικογενειες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια προσωπικά το ειχα παρει αψηφιστα στην αρχη οτι 300 ευρω ειναι μια σπερματεγχυση, οτι με 300 ευρω θα κανω οοοοοολες τις αλλες εξετασεις και αλλα τετοια ωραία, υπηρξε έντονη " πιεση" στο να την κανω και τελικα ειμαι φορέας. Τωρα προσπαθουμε να βρουμε σε καποιο δημοσιο πλαίσιο να την κανει και ο σύζυγος με μικρότερο κοστος με την ελπιδα να μην είναι και εκείνος, γιατι θα τρεχουμε και δεν θα φτάνουμε στην συνεχεια.

In the end we all become stories

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσωπικά το ειχα παρει αψηφιστα στην αρχη οτι 300 ευρω ειναι μια σπερματεγχυση, οτι με 300 ευρω θα κανω οοοοοολες τις αλλες εξετασεις και αλλα τετοια ωραία, υπηρξε έντονη " πιεση" στο να την κανω και τελικα ειμαι φορέας. Τωρα προσπαθουμε να βρουμε σε καποιο δημοσιο πλαίσιο να την κανει και ο σύζυγος με μικρότερο κοστος με την ελπιδα να μην είναι και εκείνος, γιατι θα τρεχουμε και δεν θα φτάνουμε στην συνεχεια.

 

Να πάτε στο χωραιμιο και μόνο, ειναι το πιο αξιόπιστο.

Δυστυχώς διαπιστώνω οτι παρά το ιστορικό σου, ειστε αρκετά πίσω στις εξετάσεις και τον έλεγχο. Αρχίζει ένας μεγάλος αγώνας για σας και θα πρεπει να οπλιστείτε με υπομονη. Φαντάζομαι με τις 3 αποβολές έλεγχο θρομβοφιλιας εχεις κανει ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πάτε στο χωραιμιο και μόνο, ειναι το πιο αξιόπιστο.

Δυστυχώς διαπιστώνω οτι παρά το ιστορικό σου, ειστε αρκετά πίσω στις εξετάσεις και τον έλεγχο. Αρχίζει ένας μεγάλος αγώνας για σας και θα πρεπει να οπλιστείτε με υπομονη. Φαντάζομαι με τις 3 αποβολές έλεγχο θρομβοφιλιας εχεις κανει ε?

 

 

έκανα (πολυ) προσφάτως που ξυπνησα και πηγα για δευτερη γνωμη ,αναμενουμε αποτέλεσμα .

είδαμε χρωμοσωμικα, καμπυλες, ινσουλινη, ανα, νκ , λιστερια. Έχουμε δρόμο...

In the end we all become stories

Link to comment
Share on other sites

έκανα (πολυ) προσφάτως που ξυπνησα και πηγα για δευτερη γνωμη ,αναμενουμε αποτέλεσμα .

είδαμε χρωμοσωμικα, καμπυλες, ινσουλινη, ανα, νκ , λιστερια. Έχουμε δρόμο...

 

Έχετε κανει ομως καλή αρχη! Ευχομαι να εντοπίσετε το πρόβλημα σας να το διορθώσετε και όλα να πάνε κατ' ευχήν.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως καντι μου γλυκιά δεν μπορω να συγχωρησω στον εαυτο μου οτι τόσα χρονια εμπιστευομαι τον ιδιο άνθρωπο, ο οποιος ειναι γιατρος της μητερας της αδερφης και σχεδον όλου μου του σογιου και ομως δεν μου εδωσε τις σωστες κατευθύνσεις.

 

Περασαμε ουκ ολιγα και υποτιθεται οτι στα οχτω χρονια που ειμαι παντρεμενη με παρακολουθει "στενά " με εξετασεις με πιο κοντινη παρακολουθηση, καμπυλες ορμονες, λυομυωματα, όμως καμία καν σκεψη οτι υπαρχει δυσκολια, καθησυχαστικος πάντα. Οχτω χρόνια η ιδια καραμέλα ολα καλα ξεαγχωθειτε παρτε το ζεστα και θαρθει...

 

Σιγουρα δεν υπηρχε κακη προθεση μα να που τα χρόνια περασανε κι εγω χαιβανι :( Δεν θα τον κακοκολογησω η ευθύνη ειναι αποκλειστικα δικη μας

Δεν πειραζει, δεν είναι τοσο αργα. Τωρα αρχισαμε το δρομο ταχυτητας.

In the end we all become stories

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι η εξέταση Κυστική ινωσης μπορεί να συνταγογραφηθει πια από τον γιατρό και να γίνει δωρεαν στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας στην οδό Σεβαστουπολεως 16 .Ανιχνεύει 90% τον μεταλλαξεων. Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού στο 2132061458

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 25/4/2017 at 11:05 ΠΜ, ERIANTON είπε:

Καλημέρα σας!

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι η εξέταση Κυστική ινωσης μπορεί να συνταγογραφηθει πια από τον γιατρό και να γίνει δωρεαν στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας στην οδό Σεβαστουπολεως 16 .Ανιχνεύει 90% τον μεταλλαξεων. Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού στο 2132061458

@boo!

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα !!! Είναι στην 12η εβδομάδα , πριν 2 μέρες έκανα την αυχενική καθώς και εξέταση Pap a σήμερα που πήγαμε στον γυναικολόγο μας ,μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για κυστικη ινωση για την οποία είπε θα πάρουμε σάλιο από εμένα και τον άντρα μου για να εξετάσου έλλειψη ενζύμων και αλλεργιών . Έχει κάνει κάποια αυτή την εξέταση ; Πρώτη φώτα την ακούω !

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την εξεταση της κυστικης ινωσης στο Γυναικας Υγειας με κοστος 300 ευρω και καλυπτε το 99% των μεταλλαξεων. Δυστυχως εγώ ημουν φορέας σε μια σπανια μεταλλαξη της ασθενειας και αναγκαστικα την εκανε και ο συζυγος μου.Ευτυχως όμως αυτος δεν ηταν φορεας.Αλλα τρελο άγχος μεχρι να βγουν οι απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δικό μας παιδί με κυστική ίνωση και με ότι αυτό συνεπάγεται, θεωρώ αυτή την εξέταση απαραίτητη, συγκεκριμένα όσο απαραίτητη είναι και η  εξέταση περί μεσογειακής αναιμίας. Την είχα κάνει στο Χωρέμειο, στο κέντρο της κυστικής ίνωσης με 350 ευρώ για το 95-98% των μεταλλάξεων. Νομίζω πως πλέον δικαιολογείται κι από ΕΟΠΥΥ, όμως φαντάζομαι πως αφορά τις πιο κοινές μεταλλάξεις. Από το να μην την κάνετε καθόλου ας κάνετε αυτή. Ωστόσο, στη δικιά μας την περίπτωση πχ, η μαμά του παιδιού έχει μια σπάνια μετάλλαξη, οπότε και να έκανε προληπτικά για τις πιο κοινές μεταλλάξεις και πάλι δεν θα βρισκόταν. Πραγματικά, αξίζει παρά τα πολλά χρήματα, η ασθένεια αυτή δεν είναι καθόλου σπάνια όσο νομίζουμε. Μάλιστα, είναι η πιο συχνή, παγκοσμίως, κληρονομική νόσος της λευκής φυλής.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα  σας θα ήθελα  να ρωτήσω κ εγώ σχετικα με την εξέταση της κυστικής ινωσης. Ο γιατρός μου ειπε να κάνω εξέταση στο 100% των μεταλλαξεων. Πηρα σε 2 πολυιατρεια και ρωτησα στο ένα μου είπαν  350 το 99% και στο άλλο 400 στο 100%, κ θέλω να ρωτήσω όντως κάνουν το 100%; Θα φαίνεται  στην εξεταση το ποσοστό; Ή απλά εμπιστευόμαστε τα λεγόμενα τους;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...