Recommended Posts

Κάνε το 99% να εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο... Επίσης, πάρε μερικά τηλ και ρώτα τιμές στα μεγάλα μαιευτήρια ή σε κέντρα εξωσωματικης. Θεωρώ πως οι τιμες εκεί θα ειναι πολύ καλύτερες από τα διαγνωστικά! Εμένα στο κεντρο μου είχαν κάνει πολύ καλή τιμή βέβαια προφανως επειδή έκανα και εξωσωματική εκεί.

Δηλ να πάρω στο ΡΕΑ ή στο ΙΑΣΩ πχ και να ρωτήσω και σε Γεννημα, Γεννεσις? 350 μου φαίνονται υπερβολικα .. 500-600 έχει η άμνιο.. Τελος πάντων αν είναι απαραίτητο θα το κάνω

Διαφημίσεις

Δηλ να πάρω στο ΡΕΑ ή στο ΙΑΣΩ πχ και να ρωτήσω και σε Γεννημα, Γεννεσις? 350 μου φαίνονται υπερβολικα .. 500-600 έχει η άμνιο.. Τελος πάντων αν είναι απαραίτητο θα το κάνω

Ναι κοριτσι παρε τηλ ΙΑΣΩ, ΓΑΙΑ, ΡΕΑ, ΜΗΤΕΡΑ και κάνε μια έρευνα αρχικά στα μαιευτήρια... Μετά κάνεις μια ερωτηση και σε κάποια κέντρα να συγκρίνεις.

I 'm a happy twin mom

Καλημερα και χρονια πολλα.Εγω εκανα την κυστικη ινωση στο χωρεμειο στο παιδων και εδωσα 350 για το 99%.Και αλλου που εψαξα τοσο εκανε.

Είναι το ίδιο σημαντική εξέταση όσο και της μεσογειακής αναιμίας οπότε κ εγώ θα σου πρότεινα την 99%. Εγώ την έκανα στο Χωρέμειο κι εκεί θα σου πρότεινα κι εσένα καλύτερα, είναι το πιο ειδικό κέντρο περί κυστικής κι είναι στην ίδια τιμή.

Έχει μπει σε εγκύκλιο ώστε να δικαιολογειται από τον ΕΟΠΥΥ όμως δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα και για πιο ποσοστό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Καλημερα και χρονια πολλα.Εγω εκανα την κυστικη ινωση στο χωρεμειο στο παιδων και εδωσα 350 για το 99%.Και αλλου που εψαξα τοσο εκανε.

Μόλις έκλεισα το τηλ που μιλούσα στο ΡΕΑ και είπαν 270 για το 99%, μάλλον εκεί θα τη κάνω γιατί 70 απο εδώ 70 απο εκεί μαζεύονται..

Μόλις έκλεισα το τηλ που μιλούσα στο ΡΕΑ και είπαν 270 για το 99%, μάλλον εκεί θα τη κάνω γιατί 70 απο εδώ 70 απο εκεί μαζεύονται..

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι γιατί στην εγκυμοσύνη είναι πολλά τα έξοδα! Πάρε και στα υπόλοιπα να εχεις ολοκληρωμένη εικόνα...

I 'm a happy twin mom

Το 99% να κάνεις κορίτσι μου.. ρώτα στο παίδων στο χωρεμειο λςγετε δίπλα από το παίδων είναι. Η ιδια Τιμή νομίζω είναι άλλα ρωτήσει εκει

Αλήθεια? ???? Υπάρχει τέτοια υπέροχη εξέλιξη? Πότε πήρες? ?

Διαφημίσεις

Στο Χωρέμειο πριν μερικές μέρες μου είπαν ότι η εξεταση κυστικής ίνωσης είναι ΔΩΡΕΑΝ προγεννητικά,όταν είσαι εγκυος δηλαδή.

Ας το διπλοτσεκάρουν όμως όσες μέλλουσες μητέρες ενδιαφέρονται. Έχω πολύ πρόσφατη πληροφορία από μέσα ότι ΔΕΝ είναι δωρεάν (για κανένα ποσοστό).

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Στο λαικο νοσοκομειο ειναι δωρεαν για το 90% των μεταλλαξεων, με παραπεμπτικο εοππυ βεβαια. Απλα ταποτελεσματα βγαινουν σε ενα μηνα.

Προσοχή, στον προγεννητικό έχει μπει ΜΟΝΟ η πιο συχνή μετάλλαξη F508del ή ΔΦ508. Καλύπτει σχετικά μεγάλο ποσοστό εφόσον την κάνουν και οι δύο γονείς, όμως νομίζω ότι αποζημιώνεται μόνο η μητέρα. 

Όσοι σας λένε ότι κάνουν 99% των μεταλλάξεων, και δεν είναι το Χωρέμειο, δοκιμάστε να τους ζητήσετε γραπτώς μια λίστα των μεταλλάξεων να δείτε τι θα σας απαντήσουν. Πάω στοίχημα ότι δεν θα πάρετε τέτοιο έγγραφο. Εμπιστευθείτε το Χωρέμειο, είναι η συμβουλή μου.

• Μου αρέσει 1

eaZQp3.png KHFyp2.png

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυούλες...

Είμαι νέα στο φόρουμ και είπα να μοιραστώ και εγώ τους φόβους-άγχη, καθώς διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στη 16η εβδομάδα εγκυμοσύνης.

Με ενημέρωσαν ότι είμαι φορέας μιας μετάλλαξης της ινοκυστικής νόσου και ότι πρέπει και ο άντρας μου να κάνει τον πλήρη έλεγχο για όλες τις μεταλλάξεις..... εννοείται ότι θα το κάνουμε, αλλά με έχει φάει η αγωνία και η στεναχώρια να είναι όλα καλά με το μωράκι.... :-( '

Έχει καμιά από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Πότε κάνατε την εξέταση?

22 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Είμαι νέα στο φόρουμ και είπα να μοιραστώ και εγώ τους φόβους-άγχη, καθώς διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στη 16η εβδομάδα εγκυμοσύνης.

Με ενημέρωσαν ότι είμαι φορέας μιας μετάλλαξης της ινοκυστικής νόσου και ότι πρέπει και ο άντρας μου να κάνει τον πλήρη έλεγχο για όλες τις μεταλλάξεις..... εννοείται ότι θα το κάνουμε, αλλά με έχει φάει η αγωνία και η στεναχώρια να είναι όλα καλά με το μωράκι.... :-( '

Πότε κάνατε την εξέταση?

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα.Το έχω αναφέρει αρκετές φορές.την εξέταση την έκανα μόλις εμαθα έμαθα ότι ήμουν έγκυος.Ευτυχως ο άντρας μου δεν ήταν φορέας.

Διαφημίσεις

On 27/7/2018 at 10:31 ΜΜ, Gummy Bear είπε:

Πότε κάνατε την εξέταση?

Καλησπέρα και μη στεναχωριέσαι, το πιο πιθανό είναι να μην έχει ο άντρας σου καμιά μετάλλαξη. Τα ποσοστά είναι με το μέρος σου, . :) 
    Θα σου πρότεινα να κάνει την εξέταση στο Χωρέμειο, αν τυχόν  δεν την έχει κάνει ήδη. Με το καλό το μωράκι σου!

Εμείς κάναμε την εξέταση της κυστικης εφόσον νοσηλευ όταν ηδη η μικρη 3 μήνες στη μοναδα. Είχε μεταφερθει στο παιδων αμεσως μολις γεννηθηκε για άμεσο χειρουργείο λόγω ειλεου εκ  μηκωνιου.

Έχει κάποια από σας ξεκινησει το ΟRKAMBI στο παιδι της?

Καλησπερα σε ολους,βλέπω οτι οι τελευταίες συζητησεις ειναι παλιές. Ειμαι εγκυος στην 9 βδομάδα, σε εναν μηνα περιμενω να κανω εξέταση τροφοβλαστη γιανα δουμε αν το έμβρυο εχει κυστικη ινωση, μιας και ειμαστε κ οι δυο γονεις φορείς στην πιο κοινη μετάλλαξη df507.

Ειναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μιας κ στην πρωτη μετα απο μοριακο ελεγχο φανηκε οτι το μωρο νοσουσε. Ηταν πλ ψυχοφθόρα κατάσταση κ θελω να ελπίζω οτι δεν θα χρειαστεί να διακοπει ξανα η κύηση. Εχει κανει καποιος προσπάθειες για δευτερη, τριτη φορα κ να εχει το ιδιο αποτελεσμα?

Ευχαριστώ

Καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικο γεγονός.Εφοσον είστε και οι 2 φορείς έχετε 25% πιθανοτητα σε κάθε εγκυμοσύνη το παιδί να νοσεί, 25% να μη νοσεί και 50% να είναι φορέας.

Να κανω κι εγω καποιες ερωτήσεις...
    Στο μαιευτήριο τελικά εξεταζουν τα νεογέννητα για ΚΙ?

Μπορει να προκύψει αργότερα?

On 16/8/2019 at 7:36 ΜΜ, ninika84 είπε:

Καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικο γεγονός.Εφοσον είστε και οι 2 φορείς έχετε 25% πιθανοτητα σε κάθε εγκυμοσύνη το παιδί να νοσεί, 25% να μη νοσεί και 50% να είναι φορέας.

Ναι, αυτο το γνωρίζω...αλλα θα θελανα ξερω αν καποια απο εδω εχει περάσει κατι αναλογο με απανωτές κυησεις. 

On 2/9/2019 at 7:30 ΜΜ, g1g1 είπε:

Να κανω κι εγω καποιες ερωτήσεις...
    Στο μαιευτήριο τελικά εξεταζουν τα νεογέννητα για ΚΙ?

Μπορει να προκύψει αργότερα?

Δεν εξετάζουν νομίζω όλα τα μαιευτήρια για κυστική ίνωση οπότε ναι μπορεί να προκύψει αργότερα. Στο βαφτισιμιό μου "προέκυψε" πάνω που χρόνιζε, έπαθε αφυδάτωση, πήγαν νοσοκομείο κι εξέταση με εξέταση, βρήκαν ότι νοσεί.

On 12/9/2019 at 8:06 ΜΜ, ElenaVi είπε:

Υπαρχει καποια που ενω ειναι φορεις κ οι δυο σε Κυστική ινωση να εχουν κανει φυσιολογικα υγιες παιδι? 

Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις φυσικά, αφού το να νοσεί ένα παιδί που και οι δυο γονείς του είναι φορείς είναι 25%. Αν είναι μόνο φορέας είναι μια χαρά υγιές, άρα έχει το 75% με το μέρος του.  Εύχομαι να είστε τυχεροί και το παιδάκι σας να είναι μια χαρά.

Ενημερωτικά για όσους διαβάζουν, υπάρχει και η επιλογή της εξωσωματικής όπου απομονώνεται το ελαττωματικό γονίδιο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα