Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια Αιμόφιλου ινφλουέντσας και Πολιομυελίτιδας


stathis_v

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

απ' ότι είδα στο forum έχουν γραφτεί άπειρα σχόλια σχετικά με τα εμβόλια - θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με 2 συγκεκριμένα (της ινφλουέντσας και της πολιομυελίτιδας).

 

Βασικά αποφασίσαμε να μην κάνουμε στη μικρή μας κανένα άλλο (τουλ. για τον 1ο χρόνο) και μας προβληματίζουν μόνο αυτές οι 2 μεταδοτικές ασθένειες (πολ/τιδα και μηνιγγίτιδα). Αυτό που ακόμα δεν μας είναι και πολύ ξεκάθαρο είναι το πόσο μικρός ή μεγάλος είναι ο κίνδυνος για να κολλήσει ένα μωρό σ' αυτή την ηλικία κάτι τέτοιο, ειδικά αν δεν πηγαίνει παιδικό σταθμό.

 

Οποιος έχει κάποια άποψη θα ήθελα να την ακούσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο που εχει βρεθει με καποια "βεβαιοτητα" ειναι οτι αυτο που ειναι επικινδυνο στα εμβολια και αυτο που βλαπτει ειναι ο υδραργυρος που υπαρχει σε καποια απο αυτα.

 

Και οταν λεμε καποια, εννοουμε οτι μπορει το ιδιο εμβολιο στη μια εταιρεια να περιεχει υδραργυρο και στην αλλη οχι.

Συνηθως ο υδραργυρος περιεχεται στα πολυδυναμα, γιατι ειναι το συστατικο που χρησιμοποιειται για την ενωση των διαφορετικων εμβολιων (για να γινει πχ το mmr).

 

Υπαρχει καταλογος αμερικανικος που δειχνει ποια εμβολια και ποιων εταιρειων περιεχουν υδραργυρο και αρα μπορεις η να τα αποφυγεις τελειως ή να επιλεξεις αλλης εταιρειας.

 

Επειδη ρωτας ποσο πιθανο ειναι να κολλησει ενα παιδακι μια αρρωστια, αν μαλιστα δεν πηγαινει στο σταθμο, θα σου πω οτι αυτο με το σταθμο ειναι και λιγο μυθος.

 

Δηλαδη, στο σταθμο τα παιδια κολλανε απλες ιωσεις, που ναι τα ταλαιπωρουν, αλλα δεν ειναι δα και τιποτα φοβερο (παντα υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια).

Εσυ σαν γονιος απο την αλλη, ποσο σιγουρος εισαι με τη δουλεια που κανεις (φανταζομαι εκτος σπιτιου) για το τι αρρωστιες μπορει να μεταφερεις εσυ ο ιδιος μεσα στο σπιτι σου.

 

Η αρρωστια κολλαει στο σταδιο της επωασης, οταν ακομα και ο αρρωστος δεν ξερει οτι ειναι αρρωστος, ωστε να μπορεσει να προφυλαξει τους αλλους απο το να κολλησουν.

 

Επισης, και παιδικο να μην πηγαινει, φανταζομαι (και ελπιζω) οτι σε καποιον παιδοτοπο ή παιδικη χαρα θα το πατε για να παιξει. Οποτε μια απο τα ιδια κι εκει.

 

Θεωρητικα στο σταθμο ειναι πιο ασφαλη απο τον παιδοτοπο, γιατι σε εναν καλο σταθμο τηρουνται κανονες ασφαλειας και τα παιδακια ειναι ολα εμβολιασμενα. Σε εναν εξωτερικο χωρο δεν ξερεις ποτε τι κουβαλαει ενα αλλο παιδακι που θα πλησιασει το δικο σου.

 

Επιπλεον να σκεφτεις καλα το θεμα της εισροης μεταναστων, ειδικα απο χωρες με πλημμελη συνειδηση υγιεινης και δημοσιας υγειας, αλλα και με υφισταμενες ασθενειες που για τις "πολιτισμενες" χωρες αποτελουσαν παρελθον.

 

Ομολογω οτι θα προτιμουσα κι εγω να μην κανω ουτε μισο εμβολιο στο παιδι μου, ουτε ντεπον δε θελω να του δινω.

Αλλα οπως ειναι πια η κατασταση (που τιποτα δεν ελεγχεις) δεν ξερω αν εχω δικαιωμα να το εκθεσω στους κινδυνους σοβαρων ασθενειων.

Φυσικα δε θα χρησιμοποιησω εμβολια με υδραργυρο ακριβως γιατι ειμαι πεπεισμενη οτι βλαπτει.

 

Η αποφαση παντα ειναι δικη σου βεβαια:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης, και παιδικο να μην πηγαινει, φανταζομαι (και ελπιζω) οτι σε καποιον παιδοτοπο ή παιδικη χαρα θα το πατε για να παιξει. Οποτε μια απο τα ιδια κι εκει.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Μια διευκρίνηση: η κόρη μου είναι στον 4ο μήνα, και μας απασχολεί κυρίως το διάστημα μέχρι να κλείσει τον 1ο χρόνο. Σ' αυτή την ηλικία που το μωρό θηλάζει (οπότε μοιράζεται και τα αντισώματα της μαμάς), δεν περπατάει (οπότε οι επαφές με άλλα παιδάκια είναι περιορισμένες) αναρωτιέμαι πόσο σημαντικό είναι το ρίσκο να του μεταδωθεί κάτι (ειδικά σε περιπτώσεις όπως η πολιομυελίτιδα η οποία, απ' ότι καταλαβαίνω, έχει σχεδόν εκλείψει στις Δυτικές χώρες).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Μια διευκρίνηση: η κόρη μου είναι στον 4ο μήνα, και μας απασχολεί κυρίως το διάστημα μέχρι να κλείσει τον 1ο χρόνο. Σ' αυτή την ηλικία που το μωρό θηλάζει (οπότε μοιράζεται και τα αντισώματα της μαμάς), δεν περπατάει (οπότε οι επαφές με άλλα παιδάκια είναι περιορισμένες) αναρωτιέμαι πόσο σημαντικό είναι το ρίσκο να του μεταδωθεί κάτι (ειδικά σε περιπτώσεις όπως η πολιομυελίτιδα η οποία, απ' ότι καταλαβαίνω, έχει σχεδόν εκλείψει στις Δυτικές χώρες).

 

Εχεις πολυ δικιο σ' αυτα που λες, απλα να υπολογισεις οπως σου ειπα και το ρισκο μεταδοσης ασθενειων απο τον πατερα που εργαζεται εκτος σπιτιου και φερνει καποια "πραγματα" στο σπιτι.

Εμενα για παραδειγμα ο αντρας μου εργαζεται σε μεγαλο ξενοδοχειο της αθηνας και οσο και να θελει να προσεξει, ερχεται σε επαφη με εκατονταδες ανθρωπους καθημερινα, διαφορων προελευσεων, κουλτουρων και υγειονομικων συνηθειων.

Θα σου πω για παραδειγμα οτι οταν ζουσα στην αμερικη μου εκανε φοβερη εντυπωση οτι οι κατα τ' αλλα μυγιαγγιχτοι κινεζοι (υπαρχουν πολλοι και στη χωρα μας πλεον) δε θεωρουσαν ιδιαιτερα βρωμικα τα ποντικια και τους αρουραιους αφηνοντας τα να κυκλοφορουν ελευθερα σε κουζινες και μπανια.

Και πολλα αλλα τετοια παραδειγματα.

Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας (με ενα μελος οτυ συνομιλουσα προ ημερων) βλεπει επανεμφανιση "χαμενων" ασθενειων και διαβλεπει πιθανη επανεξαπλωση τους.

Τα αντισωματα της μητερας προστατευουν με καποια βεβαιοτητα το πρωτο εξαμηνο και παλι οχι οτι δεν κολλανε τα μωρα μικροβια και ιους.

Υπαρχουν και μωρακια 2 μηνων που εχουν νοσηλευτει με μικροβιακη πνευμονια.

 

Ειλικρινα δε θελω να σε τρομαξω και μακαρι να ειχα το κουραγιο (και την υποστηριξη του αντρα μου ο οποιος δεν συζητα να μην κανουμε εμβολια) και να μην εκανα κανενα.

Δεν εχω αυτα τα κοτσια, οποτε θα κοιταξω να προφυλαχτω τουλαχιστον απο τον σιγουρα επιβλαβη υδραργυρο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, θα μπορούσες να ποστάρεις το ερώτημά σου και στο thread "Εμβόλια και ασφάλεια", όπου οι κοπέλες έχουν ψάκει αρκετά το θέμα.

 

Ορμώμενη από αυτο το thread, και ενώ εμβολιάζαμε ούτως ή άλλως κανονικά, έκανα μια συζήτηση με τον πατέρα μου - κλασικό, κλασικότατο και ορθόδοξο γιατρό. Ενώ είπαμε να καθυστερήσουμε λίγο το MMR και το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς ως τα 2 χρόνια δηλαδή όχι και τόσο πολύ, ήταν κάθετος ότι έπρεπε οπωσδήποτε να γίνει αυτό της αιμόφιλου ινφλουέντσας (δεν θυμάμαι γιατί όμως). Βέβαια, η μικρή στην περίπτωσή μας το είχε ήδη κάνει οπότε δεν τέθηκε το πότε θα έπρεπε να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στάθη, θα μπορούσες να ποστάρεις το ερώτημά σου και στο thread "Εμβόλια και ασφάλεια", όπου οι κοπέλες έχουν ψάκει αρκετά το θέμα.

 

Ορμώμενη από αυτο το thread, και ενώ εμβολιάζαμε ούτως ή άλλως κανονικά, έκανα μια συζήτηση με τον πατέρα μου - κλασικό, κλασικότατο και ορθόδοξο γιατρό. Ενώ είπαμε να καθυστερήσουμε λίγο το MMR και το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς ως τα 2 χρόνια δηλαδή όχι και τόσο πολύ, ήταν κάθετος ότι έπρεπε οπωσδήποτε να γίνει αυτό της αιμόφιλου ινφλουέντσας (δεν θυμάμαι γιατί όμως). Βέβαια, η μικρή στην περίπτωσή μας το είχε ήδη κάνει οπότε δεν τέθηκε το πότε θα έπρεπε να γίνεται.

 

Γιατι χωρις αυτο μια απλη ιωσουλα μπορει να στειλει το μωρο στο νοσοκομειο με πνευμονια, γι αυτο :)

 

Καλα λες για την αλλη ενοτητα (ειναι πολυ ενημερωμενη και με πολλα στοιχεια), αλλα κι εγω που τα εχω ψαξει πολυ καλα, καταληγω οτι ειναι και θεμα αν εχεις τα κοτσια να κανεις το ενα η το αλλο.

Δεν ειναι απλο το θεμα.

Λεμε για παραδειγμα οτι που να βρεθει κοκκυτης στην εποχη μας.

Εαν βρεθει ομως (γιατι και οι στατιστικες ανθρωπους αντικατοπτριζουν) θα βλαστημησεις την ωρα και τη στιγμη που δεν εκανες το ρημαδοεμβολιο.

Λεμε οτι η πολυομυελυτιδα ειναι πολυ σπανια. Αν δεις ομως αναπηρο ανθρωπο απο πολυομυελυτιδα, θα πεις γιατι να μην ειχε κανει το εμβολιο και τωρα να ζουσε κανονικα.

Βεβαια αν το παιδι σου παθει μια πολυ σοβαρη επιπλοκη απο εμβολιο, θα πεις γιατι το εκανα, αλλα να εχουμε και υποψη μας οτι οι επιπλοκες δεν εχει αποδειχτει με καμμια σιγουρια οτι πραγματι προερχονται απο εμβολιασμο, οπως πχ ο αυτισμος.

Και για τον αυτισμο, οσοι ενοχοποιουν το εμβολιο, ενοχοποιουν οχι τον ιο που περιεχεται, αλλα τον υδραργυρο που εχει.

 

Το μαλε βρασε...:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χωρις αυτο μια απλη ιωσουλα μπορει να στειλει το μωρο στο νοσοκομειο με πνευμονια, γι αυτο :)

 

Καλα λες για την αλλη ενοτητα (ειναι πολυ ενημερωμενη και με πολλα στοιχεια), αλλα κι εγω που τα εχω ψαξει πολυ καλα, καταληγω οτι ειναι και θεμα αν εχεις τα κοτσια να κανεις το ενα η το αλλο.

Δεν ειναι απλο το θεμα.

Λεμε για παραδειγμα οτι που να βρεθει κοκκυτης στην εποχη μας.

Εαν βρεθει ομως (γιατι και οι στατιστικες ανθρωπους αντικατοπτριζουν) θα βλαστημησεις την ωρα και τη στιγμη που δεν εκανες το ρημαδοεμβολιο.

Λεμε οτι η πολυομυελυτιδα ειναι πολυ σπανια. Αν δεις ομως αναπηρο ανθρωπο απο πολυομυελυτιδα, θα πεις γιατι να μην ειχε κανει το εμβολιο και τωρα να ζουσε κανονικα.

Βεβαια αν το παιδι σου παθει μια πολυ σοβαρη επιπλοκη απο εμβολιο, θα πεις γιατι το εκανα, αλλα να εχουμε και υποψη μας οτι οι επιπλοκες δεν εχει αποδειχτει με καμμια σιγουρια οτι πραγματι προερχονται απο εμβολιασμο, οπως πχ ο αυτισμος.

Και για τον αυτισμο, οσοι ενοχοποιουν το εμβολιο, ενοχοποιουν οχι τον ιο που περιεχεται, αλλα τον υδραργυρο που εχει.

 

Το μαλε βρασε...:D

 

Εχεις δίκιο. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις (είτε για συγκεκριμένες επιπλοκές όπως αυτισμός, σκλήρυνση κατά πλάκας, κ.ά., είτε για το γενικότερο επίπεδο της υγείας) - αν υπήρχαν, θα έκαναν την απόφαση πιο εύκολη....αμφιβάλω το κατά πόσο θα υπάρξουν ποτέ, καθώς (απ'ότι καταλαβαίνω) η επιστήμη έχει μάλλον μεσάνυχτα ακόμα σχετικά με τους μηχανισμούς του ανοσοποιητικού, κλπ.

 

Παρόλ' αυτά, υπάρχουν πολύ σοβαρές ενδείξεις .... κι αν συνηδειτοποιήσεις το μακροπρόθεσμο ρίσκο (σε σχέση με το βραχυπρόθεσμο, που είναι πάντα πιο 'χειροπιαστό' και αντιληπτό από το μυαλό μας + μας φοβίζει περισσότερο)....δεν ξέρω προς τα που γέρνει η ζυγαριά...

 

ΥΓ Κι εγώ με τη γυναίκα μου αυτό το debate έχουμε εδώ και κανά 3μηνο....ακόμα δεν έχουμε καταλήξει (τουλ. το έχουμε τρενάρει κάπως)

Link to comment
Share on other sites

στάθη δε νομίζω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα σου πει ότι αυτό που θα επιλέξεις θα είναι το σωστό ή όχι....η αλήθεια όπως και στα περισσότερα θέματα είναι κάπου στη μέση...δες παρακάτω ( καλό διάβασμα )

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25595

 

τα συμπεράσματα δικά σου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

στάθη δε νομίζω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα σου πει ότι αυτό που θα επιλέξεις θα είναι το σωστό ή όχι....η αλήθεια όπως και στα περισσότερα θέματα είναι κάπου στη μέση...δες παρακάτω ( καλό διάβασμα )

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25595

 

τα συμπεράσματα δικά σου...

 

Το ξέρω...ακόμα και Ομοιπαθητικό παιδίατρο που ρώτησα μου είπε ότι υπάρχουν ρίσκα και στις 2 περιπτώσεις οπότε πάρε την απόφαση μόνος σου...και αυτό κάνω...ήδη αποφασίσαμε να μην κάνουμε στον 1ο χρόνο τα πολλαπλά και της Ηπ/δας Β. Μας απασχολούν οι συγκεκριμένες 2 μεταδοτικές (και πιθανά θανατηφόρες) ασθένειες. Αλλά επειδή μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να τις κολλήσει ένα μωρό <1 έτους που είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον, κλπ ζήτησα κάποιες γνώμες από το forum.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...