Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση - προβλήματα με αποστειρωτή


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΤΗΣ CHICCO ( ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΦΕ Η ΓΚΡΙ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΗΤΑΝ ΚΑΦΕ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ )

ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ CHICCO MOY ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ . ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ

ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΜΕΝΩ ΑΘΗΝΑ ΛΕΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΕΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ..........................................

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε ότι τα μπουκάλια και τα υπόλοιπα παρελκόμενα που βάζεις για αποστείρβση είναι πολύ σχολαστικά πλυμένα με άφθονο νερό. Τυχόν υπολλέιματα γάλατος , καίγονται στις υψηλές θερμοκρασίες αποστείρωσης και γίνονται καφέ, δίνοντας μάλιστα στο σκέυος του αποστειρωτή μια χαρακτηριστική "καραμελέ" οσμή.

 

Επίσης σημαντικό είναι , να πλένεις καλά και αυτόν τον ίδιο τον αποστειρωτή , ιδιαίτερα στον πάτο του , γιατί μαζεύει υπολλείματα γάλατος.

 

Δεν ξέρω εάν έχεις τον Chicco Sterilnatural Basic 8 (στρογγυλός) ή τον Chicco Natural με τις 6 θέσεις (τετράγωνος) . Νομίζω ότι ο τετράγωνος είναι ΠΟΛΥ πιο βολικός γιατί χωράνε όλα πιο άνετα μέσα και έχει και το καλαθάκι για τα παρελκόμενα. Εάν έχεις τον 8 και τον ξαναλλάξεις πάρε τον 6.

 

Τέλος , σημαντικό είναι να κάνεις πολύ συχνά , εφόσον είσαι στην Αθήνα , καθαρισμό για τα άλατα. Εγώ κάνω καθαρισμό μια φορά την εβδομάδα και χρησιμοποιώ λευκό ξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε ότι τα μπουκάλια και τα υπόλοιπα παρελκόμενα που βάζεις για αποστείρβση είναι πολύ σχολαστικά πλυμένα με άφθονο νερό. Τυχόν υπολλέιματα γάλατος , καίγονται στις υψηλές θερμοκρασίες αποστείρωσης και γίνονται καφέ, δίνοντας μάλιστα στο σκέυος του αποστειρωτή μια χαρακτηριστική "καραμελέ" οσμή.

 

Επίσης σημαντικό είναι , να πλένεις καλά και αυτόν τον ίδιο τον αποστειρωτή , ιδιαίτερα στον πάτο του , γιατί μαζεύει υπολλείματα γάλατος.

 

Δεν ξέρω εάν έχεις τον Chicco Sterilnatural Basic 8 (στρογγυλός) ή τον Chicco Natural με τις 6 θέσεις (τετράγωνος) . Νομίζω ότι ο τετράγωνος είναι ΠΟΛΥ πιο βολικός γιατί χωράνε όλα πιο άνετα μέσα και έχει και το καλαθάκι για τα παρελκόμενα. Εάν έχεις τον 8 και τον ξαναλλάξεις πάρε τον 6.

 

Τέλος , σημαντικό είναι να κάνεις πολύ συχνά , εφόσον είσαι στην Αθήνα , καθαρισμό για τα άλατα. Εγώ κάνω καθαρισμό μια φορά την εβδομάδα και χρησιμοποιώ λευκό ξίδι.

cool daddy,γιατι λευκο και οχι το αλλο το απλο που ειναι και πιο φθηνο???

Για πες.... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιβεβαίωσε ότι τα μπουκάλια και τα υπόλοιπα παρελκόμενα που βάζεις για αποστείρβση είναι πολύ σχολαστικά πλυμένα με άφθονο νερό. Τυχόν υπολλέιματα γάλατος , καίγονται στις υψηλές θερμοκρασίες αποστείρωσης και γίνονται καφέ, δίνοντας μάλιστα στο σκέυος του αποστειρωτή μια χαρακτηριστική "καραμελέ" οσμή.

 

Επίσης σημαντικό είναι , να πλένεις καλά και αυτόν τον ίδιο τον αποστειρωτή , ιδιαίτερα στον πάτο του , γιατί μαζεύει υπολλείματα γάλατος.

 

Δεν ξέρω εάν έχεις τον Chicco Sterilnatural Basic 8 (στρογγυλός) ή τον Chicco Natural με τις 6 θέσεις (τετράγωνος) . Νομίζω ότι ο τετράγωνος είναι ΠΟΛΥ πιο βολικός γιατί χωράνε όλα πιο άνετα μέσα και έχει και το καλαθάκι για τα παρελκόμενα. Εάν έχεις τον 8 και τον ξαναλλάξεις πάρε τον 6.

 

Τέλος , σημαντικό είναι να κάνεις πολύ συχνά , εφόσον είσαι στην Αθήνα , καθαρισμό για τα άλατα. Εγώ κάνω καθαρισμό μια φορά την εβδομάδα και χρησιμοποιώ λευκό ξίδι.

 

ΑΠΟ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ ΠΙΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΥΝΩ. ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΜΕ ΤΟ DETTOL ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΛΟΓΩ ΔΙΔΥΜΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΗΡΑ ΤΟΝ 8ΘΕΣΙΟ. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ?

εγω βαζω απιονισμενο νερο :wink:

οποτε δεν χρειαζεται συνεχεια καθαρισμα απο τα αλατα :cool:

 

Κατερίνα προσοχή!!!

 

Ο βιομηχανικός απιονισμός γίνεται ως εξής :

 

Ποσότητες οχι αναγκαστικά πόσιμου νερού , περνάνε μέσα από κάποιες βιομηχανικές ρητίνες οι οποίες κατακρατούν τα κατιόντα σωματίδια που τελικά θα συνεισέφεραν στο να γίνουν άλατα. Οι ρητίνες αυτές κορέζονται κατά καιρούς οπότε αντι να πεταχθούν "ανναγεννώνται" βαπτίζοντας τες σε σειρά χημικών οξέων και βάσεων.

 

Μετά το "νερό" περνάει από άλλες βιομηχανικες ρητίνες που αυτές κατακρατούν τα ανιόντα σωματίδια. Επείδη αυτές οι ρητίνες είναι και ακριβότερες , εκεί να δεις χημικό που πέφτει για να μην πεταχθούνε αλλά να αναγεννηθούνε.

 

Καλό είναι λοιπόν το απιονισμένο νερό να το περιορίσεις για το σιδέρωμα και μόνο.

 

Μην ανησυχείς , δεν έγινε και τίποτα , εξάλλου δεν το ήξερες , μην συνεχίσεις όμως , εάν θέλεις την γνώμη μου , διότι όλο και κάποιο σταγονίδιο , αυτού του εξευγενισμένου νερού θα μείνει επάνω σε κάποιο μπουκάλι...

Link to comment
Share on other sites

ANDEDANTINOS ,

 

Καλός και άγιος ο οκταθέσιος αλλά πολλή συναρμολόγηση ρε αδερφάκι μου για μια παλιο-αποστείρωση!!! Βάλε πατουρίτσα , βάλε ροδελίτσα, βάλε στεφανάκι , βάλε καπάκι. ΟΥΦ!!

 

Ενώ στον εξαθέσιο ξεκαπακώνεις βάζεις μπουκάλια , καπακώνεις τέλος :D

 

Εγώ έχω πάντως και τους δύο :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

ANDEDANTINOS ,

 

Καλός και άγιος ο οκταθέσιος αλλά πολλή συναρμολόγηση ρε αδερφάκι μου για μια παλιο-αποστείρωση!!! Βάλε πατουρίτσα , βάλε ροδελίτσα, βάλε στεφανάκι , βάλε καπάκι. ΟΥΦ!!

 

Ενώ στον εξαθέσιο ξεκαπακώνεις βάζεις μπουκάλια , καπακώνεις τέλος :D

 

Εγώ έχω πάντως και τους δύο :cool::cool::cool:

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΙΔΥΜΩΝ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ

 

ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΩΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φίλη μου παιδαγωγος μου ειπε σχετικα με το dettol οτι η συχνη χρηση του κανει τα μικροβια πιο ανθεκτικα και καλο ειναι να μη το χρησιμοποιουμε σε καθε πλυσιμο, αντιθετα μπορουμε να βαζουμε ξυδι που ειναι φυσικος τροπος απολυμανσης .... η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Ο βιομηχανικός απιονισμός γίνεται ως εξής :

 

Ποσότητες οχι αναγκαστικά πόσιμου νερού , περνάνε μέσα από κάποιες βιομηχανικές ρητίνες οι οποίες κατακρατούν τα κατιόντα σωματίδια που τελικά θα συνεισέφεραν στο να γίνουν άλατα. Οι ρητίνες αυτές κορέζονται κατά καιρούς οπότε αντι να πεταχθούν "ανναγεννώνται" βαπτίζοντας τες σε σειρά χημικών οξέων και βάσεων.

 

Μετά το "νερό" περνάει από άλλες βιομηχανικες ρητίνες που αυτές κατακρατούν τα ανιόντα σωματίδια. Επείδη αυτές οι ρητίνες είναι και ακριβότερες , εκεί να δεις χημικό που πέφτει για να μην πεταχθούνε αλλά να αναγεννηθούνε.

Καλό είναι λοιπόν το απιονισμένο νερό να το περιορίσεις για το σιδέρωμα και μόνο.

 

Μην ανησυχείς , δεν έγινε και τίποτα , εξάλλου δεν το ήξερες , μην συνεχίσεις όμως , εάν θέλεις την γνώμη μου , διότι όλο και κάποιο σταγονίδιο , αυτού του εξευγενισμένου νερού θα μείνει επάνω σε κάποιο μπουκάλι...

 

συγγνωμη αλλα δεν πολυκαταλαβα!!!

το πιονισμενο δεν το αγοραζω αλλα το παιρνω απο το στεγνωτηριο μου ή τα air-condition!!!

ειναι πεντακαθαρο.... :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο βιομηχανικός απιονισμός γίνεται ως εξής :

 

Ποσότητες οχι αναγκαστικά πόσιμου νερού , περνάνε μέσα από κάποιες βιομηχανικές ρητίνες οι οποίες κατακρατούν τα κατιόντα σωματίδια που τελικά θα συνεισέφεραν στο να γίνουν άλατα. Οι ρητίνες αυτές κορέζονται κατά καιρούς οπότε αντι να πεταχθούν "ανναγεννώνται" βαπτίζοντας τες σε σειρά χημικών οξέων και βάσεων.

 

Μετά το "νερό" περνάει από άλλες βιομηχανικες ρητίνες που αυτές κατακρατούν τα ανιόντα σωματίδια. Επείδη αυτές οι ρητίνες είναι και ακριβότερες , εκεί να δεις χημικό που πέφτει για να μην πεταχθούνε αλλά να αναγεννηθούνε.

Καλό είναι λοιπόν το απιονισμένο νερό να το περιορίσεις για το σιδέρωμα και μόνο.

 

Μην ανησυχείς , δεν έγινε και τίποτα , εξάλλου δεν το ήξερες , μην συνεχίσεις όμως , εάν θέλεις την γνώμη μου , διότι όλο και κάποιο σταγονίδιο , αυτού του εξευγενισμένου νερού θα μείνει επάνω σε κάποιο μπουκάλι...

 

συγγνωμη αλλα δεν πολυκαταλαβα!!!

το πιονισμενο δεν το αγοραζω αλλα το παιρνω απο το στεγνωτηριο μου ή τα air-condition!!!

ειναι πεντακαθαρο.... :roll:

 

Ά ΟΚ, (Αυτό όμως δεν είναι απιονισμένο , προκύπτει από συμπύκνωση υδρατμών και περιέχει ακόμα άλατα . Πράγματι είναι καθαρό βέβαια ... )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσεχετε τους θερμους που κραταμε το νερο τοθ μορου ζεστο.εγο την πατησα κανει μεσα ακα8αρσιες.ξεβιδοστε απο κατο.βγενει το γιαλλι και καυθαριστε καλα καθε ενα μηνα.και ακομα καλυτερα αλαξτε θερμο.επεισεις οτι αγοραζετε πρωτα κοιταξτε στο

 

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

 

δεν ξερετε ποσα πραγματα εινε επικυνδηνα μεχρι να τα δειτε.

βαλτε απλος μια μαρκα η ενα barcode απο ανικιμενα που εχει το μορο στο κουτακι search.η αν θα αγορασετε κατι καινουργιο παλι καντε το ιδιο.

εγω αν δεν κιταζα τελευτεος θα την παθενα με καροτσακι chicco ct.05.

τα ματια σας δεκατεσσερα.οποιος θελει να με ροτισει οτιδηποτε ειμε στην διαθεση του.αφιεροσα μερες και νυχτεσ και μιλισα με παιδιατρους κατασκευαστες τροφον.εμαθα τα παντα γιαυτη την δησκολη εποχη να μεγαλονεισ παιδι.

να ξερετε οτι οι ανυσιχιες τον παιδιατρων και τον κατασκευαστον αρχισουν και τελιωνουν στα θυσαυροφιλακια τους.

κανενας δεν θα σας πει την αληθεια.

οτι κανουμε απο μονοι μας.

 

επισεις καποτε καθε κανενα τριμινο καντε αναλισεις στο μορακι σας διοτι κανενασ παιδιατροσ δεν θα σας πει οτι χριαζονται.

8α σας πει οταν χριαστει κανουμε.

και αν το ροτισετε καλα και αν εινε αργα μετα?

δεν θα ξερει να σας απαντισει.

τα βρεφη να 8ιμαστε παντα οτι εινε ανθρωποι!

και οτι δεν αντεχοθμε εμεις μην το κανετε σαυτα επιδει δεν μιλανε![/img]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσεχετε τους θερμους που κραταμε το νερο τοθ μορου ζεστο.εγο την πατησα κανει μεσα ακα8αρσιες.ξεβιδοστε απο κατο.βγενει το γιαλλι και καυθαριστε καλα καθε ενα μηνα.και ακομα καλυτερα αλαξτε θερμο.επεισεις οτι αγοραζετε πρωτα κοιταξτε στο

 

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

 

δεν ξερετε ποσα πραγματα εινε επικυνδηνα μεχρι να τα δειτε.

βαλτε απλος μια μαρκα η ενα barcode απο ανικιμενα που εχει το μορο στο κουτακι search.η αν θα αγορασετε κατι καινουργιο παλι καντε το ιδιο.

εγω αν δεν κιταζα τελευτεος θα την παθενα με καροτσακι chicco ct.05.

τα ματια σας δεκατεσσερα.οποιος θελει να με ροτισει οτιδηποτε ειμε στην διαθεση του.αφιεροσα μερες και νυχτεσ και μιλισα με παιδιατρους κατασκευαστες τροφον.εμαθα τα παντα γιαυτη την δησκολη εποχη να μεγαλονεισ παιδι.

να ξερετε οτι οι ανυσιχιες τον παιδιατρων και τον κατασκευαστον αρχισουν και τελιωνουν στα θυσαυροφιλακια τους.

κανενας δεν θα σας πει την αληθεια.

οτι κανουμε απο μονοι μας.

 

 

επισεις καποτε καθε κανενα τριμινο καντε αναλισεις στο μορακι σας διοτι κανενασ παιδιατροσ δεν θα σας πει οτι χριαζονται.

8α σας πει οταν χριαστει κανουμε.

και αν το ροτισετε καλα και αν εινε αργα μετα?

δεν θα ξερει να σας απαντισει.

τα βρεφη να 8ιμαστε παντα οτι εινε ανθρωποι!

και οτι δεν αντεχοθμε εμεις μην το κανετε σαυτα επιδει δεν μιλανε![/img]

 

Πάνο, σε ευχαριστούμε για τις υποδείξεις σου σχετικά με τον έλεγχο προϊόντων.

 

Θα ήθελα κάποιες απαντήσεις σε ερωτήματα σχετικά με αυτά που γράφεις...

Για παράδειγμα, θα ήθελες να μας εξηγήσεις το λόγο που πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (ανά τρίμηνο) να κάνουμε "αναλύσεις" στα βρεφάκια μας, ή να μας πεις τί ακριβώς θεωρείς ότι πρέπει να ψάχνουμε?

 

Επιπλέον, να γράψω και εγώ ότι ξέρω πολλούς ενήλικες που δεν αντέχουν την αιμοληψία. Για ποιό λόγο να την αντέξει ένα βρέφος, το οποίο όπως επισημαίνεις δε μιλάει κιόλας?

 

Τέλος, μήπως είσαι λίγο άδικος με τους παιδιάτρους και τους κατασκευαστές ? ΟΚ! το ...θησαυροφυλάκιο-θησαυροφυλάκιο, αλλά κάποιοι από αυτούς δε μπορεί, θα έχουν και παιδιά... Λες να μην τους ενδιαφέρει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

πατουσακι ευχαριστο για τις ερωτισεις να απαντιησω.

στην κινα εχουν πεθανει 50 βρεφακια απο γαλα ετεριας που εγραφε οτι ειχε ειχε αλλα δεν ειχε βραφακια απο φτοχες οικογενιες αλλα παλι ανθρωπακια ειναι.

δευτερο οι κατασκευαστες απαγορευεται να γραφοθν στο κουτι για εξυπνα παιδια για υγειες παιδια με πλοθσιες βιταμηνες με μπλα μπλα στο ιντερνετ θα βρεις χιλιαδες παραβιασεις απο ολες τις ετεριες.

και με μικρα γραματα γραφουν το μητρικο γαλα εινε το καλυτερο...

Ναι συμφωνο εχουν παιδια αλλα τα παιδια τους πινουν απο παρτιδες διπλα ελεγμενες και αναλιμενες απο χιμικους.

δεν λεω οτι ολα τα παιδικα γαλατα ειναι αχρηστα.απλως εινε αχρηστος ο κοσμος ποθ ζουμε.

αυτα τα προιοντα επρεπε οι κυβερνισεις να εινε καθε μερα στα εργοστασια τους και να τους ελεχει.

οσο για τους γιατρους παλι τα ιδια ιατρικα αποριτα δουλια πολλη λευτα και καμια ευθυνη αν κανουν λαθος οι γιατροι και προκαλεσουν προβληματα η θανατο.

αλλα για να ειμε δικαιος θα κανοθμε ενα τεστ.

αν βρειτε μια διευθηνση στο ιντερνετ που να λεει οτι γιατρος πηγε εστω μια μερα φυλακη θα αλλαξω και εγω αποψη γιαυτο το θεμα.

 

ο κοσμος οι ανθρωποι ειναι ολα πολυπλοκα.

απλα τα βλεπουμε απλα διοτι ειναι πολλα...

Link to comment
Share on other sites

epeishs ephdei xsexasa to allo erotima gia tis analiseis.

xserete posoi an8ropoi den xseroun oti exoun karkino problima sthn kardia kai posa paidakia pe8enoun pou exoun kapio problima kai den ekana apo prin analiseis...

 

oxi re paidia kai ego lipi8ika to moraki mou mou eipa h mhtera tou tou edosan mpouloukaki kai ton tripisan sto xeraki.etrexe ligo aima tora eina kala kai exo kai ta apotelesmata gia to ti simbenei se ayto to somataki tou pou ka8e mera polema ta sistatika ayton ton trofon to tsai ta ximika apo ta paixnidia thn skonh tis aka8arsies kai ola .

 

tora eime hremos.kai otan ginei ennea mhnon 8a xsanakanei.

 

kala re paidia pou ta tripoume ka8e mhna sto embolio eine kalitera?

alla pragmata kai ekeina gia na ta palepsei o organismos tous...

phretous anisixies.

anyway alpizo ta morakia mas olous kai olou tou kosmou na eine igies.

 

KAI NA XSIPNISOUN KAI EKEINOI POY KRATOUN TA LEYTA MAS(ETERIES-KYBERNISEIS)KAI NA BOH8ISOYN KAI KANENA MORO SE XORES POU PE8ENOUN KA8HMERINA XILIADES EKATONTADES.

 

PREPEI NA NTEPONTAI OLOI POU BAZOUN TIS FILODOXSIES TOUS PANO APO TOUS AN8ROPOUS.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλέ μου , μήπως μπορείς να περνάς το κειμενάκι σου από έναν ορθογράφο , του MS Word ας πούμε , πριν το υποβάλεις ;

 

Είναι σχεδόν οδυνηρό για το μάτι μου , να διαβάζει τέτοια πυκνότητα ανορθογραφίας :D:D

 

επίσης εκείνο το :

 

στην κινα εχουν πεθανει 50 βρεφακια απο γαλα ετεριας που εγραφε οτι ειχε ειχε αλλα δεν ειχε βραφακια απο φτοχες οικογενιες αλλα παλι ανθρωπακια ειναι.

 

μοιάζει με πειραματικό αποδομητικό λόγο του Βέλτσου σε πτυχιακή εργασία :lol::lol:

 

 

Υ.Γ. Είναι τόσο πολύ "τρικυμία εν κρανίω" οι απόψεις σου , που με βάζεις σε πειρασμό να πιστέψω ότι είσαι ένας από τους "μουσάτους" (οι παλιοί ξέρετε τι εννοώ. :lol::lol::lol::lol: )

 

Πάντως εάν δεν είσαι "μουσάτος" προτείνω εντατική μελέτη παλαιότερων θεμάτων parents.gr (εκεί πχ θα έβλεπες ότι το link που μας έδωσες έχει ξανασυζητηθεί αρκετές φορές , πχ πριν απο λίγο καιρό για τον ατμομάγειρα Chicco) , ηρεμία , χαλάρωση και...

 

...αντε να μην είμαι γρουσούζης . Καλώς μας ήλθες. :cool:

Link to comment
Share on other sites

file den se gnorizo prosopika .eime moysatos.mprabo pantos ta brhkes ola gia mena ekanes kai entyposh stis kopelles me tis paratiriseis soy.prosexsa kai ego ena pragma oti asxolise me tous an8ropous kai oxi me thn or8ografia.kai kaneis eykola filoys .

mhn asxolise mazi moy file na eise kala alla mhn asxolise.

giayta poy egrapsa osoi katalaban milame.den xriazete na milo kai me oloys. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην ασχολούμαι με αυτά που λες παρακαλώ;

Μήπως έχεις το αλάθητο του Πάπα;

 

Μπορείς να μας δείξεις μια αναφορά από επίσημη ιατρική πηγή που να λέει ότι πρέπει κάθε τρίμηνο να κάνουμε εξετάσεις αίματος ("αναλίσεις") σε νεογέννητα ;

 

Και , εδώ που τα λέμε, τι ακριβώς θα ψάχνουμε σε αυτές τις αναλύσεις; Ότι μας έρθει στο κεφάλι;

 

Και το άλλο που λες ότι τα παιδιά των γιατρών πίνουν γάλα σκόνη από ειδικές παρτίδες διπλά ελεγχόμενες από επιστήμονες μπορείς να μας δώσεις περισότερα στοιχεία; Μήπως και καμία "ακρη" να παίρνουμε και εμείς από αυτά τα γάλατα ; :lol::lol:

 

Μπορείς επίσης να μας δείξεις , μία αναφορά που να λέει να αποφεύγουμε τα γάλατα σκόνη , επειδή πενήντα παιδάκια πεθάναν κάπου στην Κίνα ;

 

BtW, το Link σου με τα επικίνδυνα κατά E.E. προϊόντα ήταν χρήσιμο και απλά είπα ότι ήδη έχει αναφερθεί.

 

Το περί μουσιού ήταν αστείο που δεν έπιασες ίσως. Κάτι μουσάτοι τύποι κάνανε φάρσες στο parents.gr πριν από κανένα μήνα , λέγοντας διάφορες κουλαμάρες.

 

Γενικά γράφεις τσαμπουκαλεμένα και υπερ του δέοντος διδακτικά - κουνώντας το δάκτυλο θα έλεγα , σε ανθρώπους που έχουνε λιώσει πολλά πληκτρολόγια (δεν λέω για μένα και εγώ καινούργιος είμαι) συζητώντας εξαντλητικά τα θέματα που εσύ επιδερμικά (και ανορθόγραφα :) ) θέτεις ...

 

Καλώς ήλθες και πάλι , προσπάθησε να μην γράφεις σε greeklish

 

Φιλικά

d.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην είσαι από τους "μουσάτους" διότι εάν είναι έτσι το παιχνίδι "δυσκολεύει" . Η clem ήταν εύκολη γιατί έλεγε τρελλλλες κουλαμάρες , η baduz ήταν δυσκολότερη και εσύ ακόμα πιο δύσκολος.

 

Υ.Υ.Γ . Admins, το ξέρω , εχω ήδη υποπέσει στο παράπτωμα του να κάνω υποδείξεις σε αδελφά μέλη , αλλά έχω ευαισθησία στην ορθογραφία, είναι το "κουμπί" μου βρε παιδιά!! Σας υπόσχομαι ότι τουδε και στο εξής θα είμαι ήσυχο παιδί :cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

file daddycool den exo xrono na sizhto ayta

o xronos moy eine politimos gia to paidi mou

giayto an me deis kai grapso kati allo se kapia allh katigoria mhn mou apantiseis

ektos an 8a kanoume mia fisiliogikh sizhtish xoris exsipnades astia kai yponoumena

 

filika kalos sas brika

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο άμα νοιώθεις ότι σε πήρα από τα μούτρα , συγγνώμη.

 

Οι απαντήσεις που μας χρωστάς (όχι σε εμένα , σε όλους) δεν είναι φιλοσοφικού περιεχομένου και είναι επί των δικών σου λεγομένων. Θυμίζω:

 

1. Τι εξετάσεις είναι αυτές που πρέπει να κάνουμε στα παιδιά μας κάθε κάθε τρίμηνο;

 

2.Είναι εξετάσεις εγκεκριμένες ή συνιστώμενες από π.χ. τον Π.Ο.Υ ?

 

3. Που πουλάνε τα καθαρά γάλατα σκόνη, ειδικά για γιατρούς ;

 

Μου "απαγορεύεις" για δεύτερη φορά να σε σχολιάζω, εάν και γράφεις σε δημοσιο χώρο. (Εξ΄ου και forum). Εγώ θα σχολιάζω , τηρώντας τους κανόνες της ευπρέπειας και εσυ αν δεν θέλεις δεν θα μου απαντάς.

 

Φιλικά

d.

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ! daddycool!

 

Σκύψε λίγο να σου πω, μη μας ακούσουνε...

Σκύψε λέμε, δε σε φτάνω...

Λοιπόν, έχω ένα Almiron, τρεις φορές έχει περάσει έλεγχο, σε καλή τιμή...

Και Frisomel άριστης ποιότητας (στην Ολλανδία το βρίσκεις μόνο)...

Έχω και κάτι άλλα NAN, Novalac, Aptamil, S-26 Gold, Guigoz... Κοστίζουν λίγο παραπάνω αλλά αξίζουν!

Αν δε σου κάνουν, θα μιλήσω με τον προμηθευτή μου και θα σου παραγγείλω ό,τι θέλετε...

...

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ΓΕΛΑΩ-ΓΕΛΑΩ-ΓΕΛΑΩ...

 

Έμαθα ότι οι γιατροί δε δικαιούμαστε και το 6μηνο, ήρθε και έδεσε η συνταγή! Αλλά, να είναι καλά το θησαυροφυλάκιο, θα βρούμε τρόπο να πληρώσουμε τη Βαυαρή νταντά για τη Νικολέττα!

 

ΠΑΝΟ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΜΟΥ!!!

Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ότι είμαι λίγο ισοπεδωτική σε κάτι τέτοια!

Και έπειτα, μετά τα νέα που είχα, αν δεν αστειευόμουν... δεν το γλίτωνα το εγκεφαλικό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μηπως μπορει καποια μαμα να με βοηθησει?

Εχω τοναποστειρωτη της chicco 6 θεσεων. Επειδη εχω χασει τις οδηγιες μηπως ξερετε ποια ποσοτητα νερου βαζουμε για την αποστειρωση?

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...