Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση - προβλήματα με αποστειρωτή


Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ! Το θέμα αποστείρωση και τις παραμέτρους του αδυνατώ να τα καταλάβω. Και επειδή το μωρό μου είναι πολύ ανυπόμονο και επίμονο, προσπαθώ να αυτοματοποίησω τις διαδικασίες.

Όλια τί κουκλί το Κατερινάκι σου!

 

Να σαι καλά!!!

Σίγουρα η ταχύτητα είναι κάτι στο οποίο θα εξασκηθείς με τον καιρό, μετά θα έρθει η αυτοματοποίηση :lol: !!!

Μια συσκευή πάντως που εγώ εκ των υστέρων ανακάλυψα την αξία της είναι ο θερμαντήρας μπιμπερό. Την αγόρασα στην αρχή, μου φάνηκε άχρηστη αλλά τελικά ακόμα και τώρα θεωρώ ότι είναι μια πολύ απαραίτητητη αγορά. Ειδικά για τα νυχτερινά ταίσματα με σώζει ... έχω το νερό στην συσκεύη στο stand by και με το που είναι να ταίσω το μωρό προσθέτω την σκόνη γάλα από τον έτοιμο δοσομετρητή. Σε χρόνο πια dt έτοιμο το γαλατάκι, άσε που το κάνω μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Επίσης πολλές φορές το ετοιμάζω και παίρνω δίπλα μου τον θερμαντήρα ώστε δεν χρειάζεται καν να πάω μέχρι την κουζίνα. Άσε που πολλές φορές ζεσταίνω και το φαγάκι της εκεί και το διατηρώ σε σωστή θερμοκρασία μέχρι να έρθει η ώρα φαγητού. Αν είχα καταλάβει την αξία του νωρίτερα θα είχα γλιτώσει πολλά νυχτερινά δρομολόγια, δεν πειράζει είμαι έτοιμη για το δεύτερο παιδί :lol::lol::lol: !!!

Επίσης ο καλύτερος αποστειρωτής δεν είναι αυτός που αγόρασα αλλά αυτός που έφτιαξα από ανάγκη όταν δεν μου έφτανε ο ένας με τις διπλές αποστερώσεις (μπιμπερό και θήλαστρο). Ακούστε να κουφαθείτε: η κατσαρόλα για μακαρόνια, ναι ναι !!! Αυτή η ψηλή με το ενσωματωμένο σουρωτήρι κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με τον αγοραστό αποστειρωτή: ελάχιστο νεράκι στον πάτο και η αποστείρωση στον ατμό είναι έτοιμη ... μη σας πω ότι είναι και καλύτερη γιατί ως ανοξείδωτο σκέυος καθαρίζεται πιο εύκολα με ζεστό νεράκι και ξύδι!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Όλια ποιον θερμαντήρα μπιμπερό έχεις;Γιατί εγω έχω της chicco και το καίει το νερό ή το γάλα, δεν το ζεσταίνει απλά!Το δικό σου το ετοιμάζει στην θερμοκρασία που χρειάζεται για το μωρό;

Thanks!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Όλια ποιον θερμαντήρα μπιμπερό έχεις;Γιατί εγω έχω της chicco και το καίει το νερό ή το γάλα, δεν το ζεσταίνει απλά!Το δικό σου το ετοιμάζει στην θερμοκρασία που χρειάζεται για το μωρό;

Thanks!! :D

 

Εχω αυτόν της MAM και έχει διαβαθμίσεις από 1 - 6 για να επιλέξεις ανάλογα αν θες να ζεστάνεις ή να διατηρήσεις απλά. Ανάλογα με τα γούστα του παιδιού κάνεις δοκιμές και βρίσκεις που να βάλεις το θερμοστάτη. Το Κατερινάκι επειδή το θέλει το γάλα ζεστούτσικο η κατάλληλη θερμοκρασία είναι 1,5 - 2. Για να της ζεστάνω όμως το φαγάκι από το ψυγείο θέλει στο 6. Το καλό είναι πως όταν πιάσει την κατάλληλη θερμοκρασία σβήνει και ανάβει πάλι μόλις αυτή πέσει, έτσι παρόλο που το έχω όλο το βράδυ στην μπρίζα είναι πολύ μικρό το διάστημα που είναι αναμμένο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλα για πια Δεσποινούλα αναφέρεσαι?

 

Στη δική σου βέβαια! :wink:

 

Σευχαριστώ πολύ πολύ... Είναι τόσο μοκρή η φώτο που σκέφτηκα ότι σε άλλη αναφέρεσαι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια για βοηθήστε μας κι εμάς!

Τα μπιμπερό μετά την αποστείρωση πώς τα διατηρούμε αποστειρωμένα; Σε κάποιο σημείο είχα διαβάσει ότι τα βάζουμε στο ψυγείο αλλά για πόσο;

Θηλάζω και τα χρησιμοποιώ σπάνια, οπότε θέλω να ξέρω πότε πρέπει να τα ξανααποστειρώσω!

.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια για βοηθήστε μας κι εμάς!

Τα μπιμπερό μετά την αποστείρωση πώς τα διατηρούμε αποστειρωμένα; Σε κάποιο σημείο είχα διαβάσει ότι τα βάζουμε στο ψυγείο αλλά για πόσο;

Θηλάζω και τα χρησιμοποιώ σπάνια, οπότε θέλω να ξέρω πότε πρέπει να τα ξανααποστειρώσω!

 

Από όσο ξέρω διατηρούνται για 24 ώρες αποστειρωμένα στο ψυγείο (κλειστά με τα καπάκια τους).

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια για βοηθήστε μας κι εμάς!

Τα μπιμπερό μετά την αποστείρωση πώς τα διατηρούμε αποστειρωμένα; Σε κάποιο σημείο είχα διαβάσει ότι τα βάζουμε στο ψυγείο αλλά για πόσο;

Θηλάζω και τα χρησιμοποιώ σπάνια, οπότε θέλω να ξέρω πότε πρέπει να τα ξανααποστειρώσω!

 

Από όσο ξέρω διατηρούνται για 24 ώρες αποστειρωμένα στο ψυγείο (κλειστά με τα καπάκια τους).

 

Και εγώ το ίδιο ξέρω αν και υπήρξε φορά που μέσα σον πανικό της νύχτας του έδωσα και από μπουκάλι που ήταν 5 μέρες στο ψυγείο :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια για βοηθήστε μας κι εμάς!

Τα μπιμπερό μετά την αποστείρωση πώς τα διατηρούμε αποστειρωμένα; Σε κάποιο σημείο είχα διαβάσει ότι τα βάζουμε στο ψυγείο αλλά για πόσο;

Θηλάζω και τα χρησιμοποιώ σπάνια, οπότε θέλω να ξέρω πότε πρέπει να τα ξανααποστειρώσω!

 

dora+stavros τώρα πληροφορήθηκα τα ευχάριστα νέα σας! Να σας ζήσει η κόρη και να είστε πάντα αγαπημένοι, ευτυχισμένοι και υπερήφανοι γι' αυτήν :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποτε πρεπει να αποστειρωνεις?εγω ακομα αποστειρωνω τις πιπιλες της κορης μου που ειναι 27 μηνων(μπιμπερο τα εκοψε εδω και ενα χρονο).ρωταω γιατι εχω και τον μικρο απο πισω και το εχω αγχος με τα μπιμπερα μη ξεμεινω απο αποστειρωμενα και αυτο πειναει και ποιος τρεχει μετα!!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποτε πρεπει να αποστειρωνεις?εγω ακομα αποστειρωνω τις πιπιλες της κορης μου που ειναι 27 μηνων(μπιμπερο τα εκοψε εδω και ενα χρονο).ρωταω γιατι εχω και τον μικρο απο πισω και το εχω αγχος με τα μπιμπερα μη ξεμεινω απο αποστειρωμενα και αυτο πειναει και ποιος τρεχει μετα!!

 

Βρε Δημητρούλα μήπως είσαι λιγάκι υπερβολική, κόψε την αποστείρωση και διευκόλυνε την καθημερινότητά σου... βρε εσύ ξεπέρασες και εμένα που ήμουν πορωμένη με την αποστείρωση και όλοι με κορόιδευαν ... την έκοψα στον 7ο μήνα και πραγματικά ξελάφρωσα ... εδώ το παιδί έτρωγε τα παπούτσια του και εγώ αποστείρωνα τα μπιμπερό :shock::shock::shock: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Ολια, το παιδί είναι αρκετά μεγάλο !!!!!

 

Συμφωνω και εγω. Εμεις σταματησαμε την αποστειρωση πολυ νωρις. Ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν πιστευεις οτι μπορεις να προφυλαξεις το παιδι απο ολα μα ολα τα μικροβια που κυκλοφορουν τοτε να θα εχει νοημα η αποστειρωση. Αλλα απο τη στιγμη που βαζει πραγματα στο στομα του, κυλιεται κατω, γλυφει τα τζαμια(ναι ναι αυτο δυστυχως το κανει ακομα) τοτε τι νοημα εχει η αποστειρωση?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποτε πρεπει να αποστειρωνεις?εγω ακομα αποστειρωνω τις πιπιλες της κορης μου που ειναι 27 μηνων(μπιμπερο τα εκοψε εδω και ενα χρονο).ρωταω γιατι εχω και τον μικρο απο πισω και το εχω αγχος με τα μπιμπερα μη ξεμεινω απο αποστειρωμενα και αυτο πειναει και ποιος τρεχει μετα!!

 

:shock: δεν θα άντεχα με τίποτα 27 μηνες να αποστειρώνω!!!!

το παιδί βάζει τόσα πολλά πράγματα στο στόμα του που δεν χρειάζεται πλέον αποστείρωση... αν μη τι άλλο, τα χέρια του δεν τα βάζει? :wink:

 

η αποστείρωση σταματάει στους 4 μήνες...και 4 είναι και τραβηγμένο απ τη στιγμή που βάζει από 3 μηνων τα χέρια του στο στόμα.

τουλάχιστον αυτό μου έχει πει εμένα ο γιατρός μου και πολύ χάρηκα γιατί αυτό σημαίνει ότι σε 15 μέρες τελειώνω με την αποστείρωση :lol:

Link to comment
Share on other sites

27μήνες είναι όντως πολλοί. Η αποστείρωση στα μπουκάλια δεν γίνεται μόνο για τα μικρόβια, αλλα και για κάποια υπολείμματα που μένουν από το γάλα. Μπορεί να βάζουν τα πάντα στο στόμα τους αλλα τα μπουκάλια δεν καθαρίζονται σωστα μόνο με πλύσιμο. Γιαυτό και οι γιατροί συστήνουν λίγο παραπάνω την αποστείρωσή τους αλλα σε καμμια περίπτωση πάνω από 7-8 μήνες.

.png
Link to comment
Share on other sites

Α πα πα και εγω θεωρουσα την αποστειρωση πολυ κουραστικο και για τοσο μεγαλο διαστημα χαρα στο κουραγιο σου. Σε μας ο γιατρος μου να το σταματησουμε απο την στιγμη που αρχιζει και βαζει τα πραγματα στο στομα (χερακια, παιχνιδια) και σιγουρα να εχουμε τελειωσει απο την στιγμη που αρχιζει να τρωει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

koritsia ego thilazo thn mpempa mou alla logo douleias tha arxiso na thn dino skonh . Gia thn aposteirosh ok me kalupsane ta parapano alla to gala pos to etoimazete to bradu??? posh ora sas pernei?? mexri na brasi to nero kai na kruosh to mpoukali den klaiei to moro???? Pia einai i diadikasia pou akoloutheite??

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω βραζω νερο στον βραστηρα και βαζω σε ενα μπιμπερο την ποσοτητα νερου που χρειαζεται για το γαλα και αυτο το μπιμπερο το εχω στον θερμαντηρα.ετσι διατηρηται το νερο στην καταλληλη θερμοκρασια για το γαλα.οταν κλαψει απλα προσθετο στο μπουκαλι την σκονη και ετοιμο! τα εχω ολα στο κομοδινο διπλα μου.θερμαντηρα μπουκαλι και σκονη.30 δευτερολεπτα διαδικασια :)

Link to comment
Share on other sites

Σοφία, δεν μπορείς να καλύψεις τις αναγκες του μωρου για τις ωρες που θα λείπεις στην δουλειά, βγάζοντας το δικό σου γάλα με θήλαστρο;Αφού θηλάζεις, γιατι να δώσεις σκόνη;

Link to comment
Share on other sites

Frene h douleia mou einai epoxiaki kai anoiksi kalokairi ginete xamos..opote oxi mono den tha exo meiomeno orario alla tha kathomai kai parapano. Den mporo na bgalo arketo gala me ton thilastro. Pano apo 50 ml den exo kataferei na bgalo kai giauto ekana pano apo ora. Akoma den eimai sigouri oti an gurnao apo thn douleia 7- 8 i ora an tha exo thn dunamh na kathomai me tis ores na bgazo gala..pote tha kano tis douleies mou? tha asxolitho me to moro? tha kano ena mpanio? Akoma to moro ksupnaei kathe 3 ores to bradu...an den arxisei na koimate den ksero pos tha ta katafero na peigeno sthn douleia...elpizo me thn skonh na krataei parapano to bradu. Stenaxorieme pou tha doso skoni giati zoristika arketa me ton thilasmo sthn arxh kai tora pou exei ginei pio eukolo kai to apolambano kai ego... prepei na pao sthn douleia :(

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω μωρε Σοφάκι!!Απλά επειδη ξέρω ότι το ζόρι με τον θηλασμό είναι στην αρχή και εσυ την πέρασες αυτή την φάση, είναι κρίμα!!Με ποιο θήλαστρο προσπάθησες; Γιατί κι εγώ στην αρχή είχα κάτι "χαρχάλια" και δεν μπορούσα να βγάλω, αλλά τωρα με αυτό που έχω βγάζω πολύ γρήγορα.

Πότε πας δουλειά; Μήπως προλαβαίνεις να δημιουργήσεις μία τράπεζα γάλακτος; Ίσως θα μπορούσε να σε βοηθήσει και η Αγλαϊα!!

Όσο για τον υπνο, εμεις μόλις πριν 3 μερες κόψαμε τα βραδυνά γευματα!!Μακάρι κι εσεις όπου να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...