Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση - προβλήματα με αποστειρωτή


Recommended Posts

καλησπέρα,

θα ήθελα από όποιον μπορεί να με βοηθήσει με κάποια βασικά πράγματα σχετικά με την αποστείρωση των μπιμπερό κτλ.

χρησιμοποιώ τον αποστειρωτή της chicco αλλά νιώθω ότι τα κάνω λάθος όλα και από εχτές ΄άρχισα να τα βράζω στη κατσαρόλα,Με έχει πίασει αρκετό ανγχος γιατί η μικρή μου αρνείται να φάει χωρις τις ψευδιθηλές από το στήθος μου και φοβάμαι ότι δεν τις αποστειρώνω-διατηρώ σωστα και ίσωσ της δημιουργήσω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • daddycool

    daddycool 12 δημοσιεύσεις

  • Olg@

    Olg@ 7 δημοσιεύσεις

  • Mina G

    Mina G 7 δημοσιεύσεις

  • EFH

    EFH 6 δημοσιεύσεις

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ!!!!!! Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις να κάνεις λάθος στην αποστείρωση! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Πλένεις με σαπούνι και μπόλικο νερό όλα όσα είναι να αποστειρώσεις διαλυμένα σε όσα μέρη έχουν.

2) Τα βάζεις στον αποστειρωτή με τα στόμια προς τα κάτω, και βάζεις το νερό που πρέπει (το λέει στις οδηγίες του κατασκευαστή)

3) Πατάς το κουμπάκι να ξεκινήσει.

4) Όταν σβήσει το φωτάκι, περιμένεις κανένα τέταρτο, και τα βγάζεις είτε με τη λαβίδα (που έχεις πάντα μέσα στον αποστειρωτή), είτε με πολύ καλά πλυμένα χέρια.

Απο κει και πέρα πρακτικό είναι να έχεις στο ψυγείο ένα τάπερ καθαρό και αποστειρωμένο και να βάζεις εκεί τα πράγματα μέχρι να τα χρησιμοποιήσεις.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ!!!!!! Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις να κάνεις λάθος στην αποστείρωση! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Πλένεις με σαπούνι και μπόλικο νερό όλα όσα είναι να αποστειρώσεις διαλυμένα σε όσα μέρη έχουν.

2) Τα βάζεις στον αποστειρωτή με τα στόμια προς τα κάτω, και βάζεις το νερό που πρέπει (το λέει στις οδηγίες του κατασκευαστή)

3) Πατάς το κουμπάκι να ξεκινήσει.

4) Όταν σβήσει το φωτάκι, περιμένεις κανένα τέταρτο, και τα βγάζεις είτε με τη λαβίδα (που έχεις πάντα μέσα στον αποστειρωτή), είτε με πολύ καλά πλυμένα χέρια.

Απο κει και πέρα πρακτικό είναι να έχεις στο ψυγείο ένα τάπερ καθαρό και αποστειρωμένο και να βάζεις εκεί τα πράγματα μέχρι να τα χρησιμοποιήσεις.

συνφωνω και γω αν και δεν τα εβγαζα απο τον αποστειρωτη τα κρατουσα εκει μεσα.και μην αγχωνεσαι μια χαρα πιστευω πως τα κανεις ολα :D
5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,

ηθελα να σας ρωτήσωκαι κάτι ακόμα επειδή μου χάλασε ο αποστειρωτής της chicco 5 θέσεων ( το κουμπάκι της αποστείρωσης σβήνει μετά από 3 λεπτά χωρίς να έχει ζεσταθεί σχεδόν καθόλου), αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ο οποίος όμως να ΄παίρνει και τα μπιμπερό της chicco.

ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιδια περιπτωση με μενα εχω τα μπιμπερο της chicco με την κλιση και πηρα τον αποστειρωτη της nuk.ειναι πολυ καλος παιρνει τα μπιμπερο της chicco ειναι 5 θεσεων και αν θες βγαζεις το εσωτερικο και βαζεις 6 μπιμπερο.στο συστινω :D:D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν αλλάξεις τον αποστειρωτή, κοίτα μήπως βάζεις λιγότερο νερό από όσο πρέπει. ή δοκίμασε να βάλεις περισσότερο, αν το νερό είναι λίγο μπορεί να σβήνει μόνος του για να μην καεί.

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και με λιγότερο και με περισσότερο νερό νερό αλλά πάλι σβήνει σχεδόν αμέσως.

θα ξαναπροσπαθήσω , αλλιώς αύριο πρέπει να αγοράσω άλλο αποστειρωτή γιατί με το βράσιμο είναι πάρα πολυ΄κουραστικό

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,

ηθελα να σας ρωτήσωκαι κάτι ακόμα επειδή μου χάλασε ο αποστειρωτής της chicco 5 θέσεων ( το κουμπάκι της αποστείρωσης σβήνει μετά από 3 λεπτά χωρίς να έχει ζεσταθεί σχεδόν καθόλου), αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ο οποίος όμως να ΄παίρνει και τα μπιμπερό της chicco.

ευχαριστώ και πάλι...

 

Το ιδιο ειχα παθει και εγω!!

Και εγω NUK ειχα παρει μετα,πολυ καλος :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,

ηθελα να σας ρωτήσωκαι κάτι ακόμα επειδή μου χάλασε ο αποστειρωτής της chicco 5 θέσεων ( το κουμπάκι της αποστείρωσης σβήνει μετά από 3 λεπτά χωρίς να έχει ζεσταθεί σχεδόν καθόλου), αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ο οποίος όμως να ΄παίρνει και τα μπιμπερό της chicco.

ευχαριστώ και πάλι...

 

Αντζελα Καλημέρα!!

 

λοιπόν έτυχες στην περίπτωση! ο αποστειρωτής σου δεν έχει τίποτα απολύτως..το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ, δηλαδή μετά από 1 μήνα χρήση το φωτακι άρχισε και έσβηνε αμέσως...με αποτελέσμα φυσικά τα μπιμπερό να μην είναι καθόλου ζεστά, και δεν αποστειρωνόταν...πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά της κίκο (παρα πολύ εξυπηρετικοί ομολογώ) και μου τον αντικατέστησαν την επόμενη κιόλας μέρα, με κούριερ στο σπίτι μου, και χωρίς καμιά επιβάρυνση...με τον δέυτερο καινούριο πλέον αποστειρωτή αντιμετώπισα ξανά το ίδιο πρόβλημα...ξαναπήρα τηλέφωνο και η αιτία ήταν η συγκέντρωση αλάτων στην πλάκα τη θερμαινόμενη, την γκρί μέσα στον αποστειρωτή.αυτό έχει να κάνει με την σκληρότητα του νερού, μάλιστα μου εξήγησαν ότι σε μερικές περιοχές,π.χ. Κέρκυρα, τους συνιστούν να απομακρύνουν τα άλατα με ξύδι και νερό κάθε μέρα...στη δική μου περίπτωση έκανα τη διαδικασία κάθε 2 μέρες...και όντως αυτό ήταν το πρόβλημα..ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ!

η διαδικασία έχει ώς εξής:

1. χωρίς μπιπμπερό κάνουμε ένα κύκλο αποστείρωσης, βάζοντας 50 μλ λευκό ξύδι και 50 μλ νερό...

2. μόλις σβήσει το λαμπάκι το κόκκινο, κάνουμε ακόμη έναν κύκο με σκέτο νερο 70 μλ για να φύγει η μυρωδιά του ξυδιού

3. περιμένουμε για την επόμενη αποστείρωση μας τουλάχιστον 1 ώρα..

γενικα μεταξύ των αποστειρώσεων καλό είναι να περνάει 1΄ώρα.

Δοκίμασέ το...και αν δεν δεις αποτελέσματα, που είμαι σίγουρη ότι θα δεις, τηλ. στην κίκο, και έξέθεσέ τους το πρόβλημα σου, και είμαι σίγουρη ότι θα σου τον αντικαταστήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λέει το Μαράκι είναι. Και εγώ είχω το ίδιο αποστειρωτή και αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα. Μόλις όπως καθάριζα τον αποστειρωτή με ξύδι η λειτουργία του επανερχόταν πλήρως. Προφανώς η δημιουργία αλάτων δεν αφήνει τον αποστειρωτή να λειτουργήσει σωστά. Προσπάθησε να τον καθαρίσεις με ξύδι και ενημέρωσε μας...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι είχες απόλυτο δίκιο, μόλις έκανα αυτά που μου γράφεις δούλεψε κανονικά, θα προσπαθήσω να το κάνω τουλάχιστον μια με δύο φορές την εβδομάδα από εδώ και πέρα.

με γλυτώσατε από περιτα έξοδα που αυτή τη στιγμη δε θα ήθελα καθόλου να κάνω.

σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον ιδιο αποστειρωτή και επειδη μένω σε περιοχη που το νερό εχει πολλά αλατα χρησιμοποιουσα απιονισμένο νερό, το ιδιο που εβαζα στο ατμοσίδερο. Ετσι ο αποστηρωτης δεν επιανε καθολου αλατα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά την έχουμε πατήσει όλες, έτσι? :oops:

 

εγώ να δεις τί τους είχα σούρει επειδή νόμιζα ότι ο αποστειρωτής είχε χαλάσει...

 

πόσο χαίρομαι που έχουμε ξεμπερδέψει με την αποστείρωση! :P

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ προτίμησα να κάνω την αποστείρωση στον ατμομάγειρα και τον αποστειρωτή της chicco τον έδωσα σε μία κοπέλα με τρίδυμα. Έτρεχε η γυναίκα και δεν έφτανε. Αλλά απο την αρχή ο αποστειρωτής με ενοχλούσε διότι έβγαζε μία περίεργη οσμή.

Ευτύχώς και εγώ ξεμπέρδεψα με την αποστείρωση.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω προβλημα με τον αποστειρωτή μου.Ειχε πιάσει άλατα και οταν πήγα να τον καθαρίσω γραντζουνίστηκε κάτω το μεταλλικό μέρος.φοβάμαι μήπως βγάλει σκουριά.Ξέρετε αν αλλάζει αυτή η πλακέτα να το στείλω στο servise.

UYijp2.png

2Wlep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο αποστειρωτής καθαρίζει αν τον βάλετε να δουλέψει άδειο με λίγο ξύδι αντί για νερό ώστε να φύγουν τα άλατα, δεν θέλει τρίψιμο γιατί χαράσει η πλάκα του. Α επίσης το κόλπο με το ξύδι να το κάνετε καλύτερα στο μπαλκόνι γιατί η μυρωδιά του είναι κάπως έντονη!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, έχω κάποιες απορίες (μάλλον χαζές..)

 

1. Το θερμός το αποστειρώνουμε στον αποστειρωτή;

 

2. Αν πέσει η πιπίλα στο κρεβατάκι πχ μπορώ να την ξαναδώσω και μέχρι πόση ώρα είναι ασφαλές, ή θέλει πάλι αποστείρωση;

 

3. Αν δεν πιεί όλο το γάλα ή το χαμομήλι μπορώ να το ξαναδώσω και μέχρι πόση ώρα είναι ασφαλές; Μπορώ να το βάλω στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνω; Μπορώ να έχω έτοιμο χαμομήλι στο θερμός και για πόση ώρα; Μπορώ να το έχω έτοιμο στο ψυγείο και να το ζεσταίνω μετά;

:roll::roll::roll:

Συγγνώμη αν σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή αποστείρωνα τα πάντα και μετά από κάθε χρήση. ΑΝ η πιπίλα έπεφτε την αποστείρωνα. Κάποια στιγμή το μωρό ξεκίνησε στοματίτιδα και τα πήρα στο κρανίο. Ελλάτωσα την αποστείρωση και από τότε κανενα πρόβλημα. Τα μπιμπερό της τα αποστείρωνα μια φορά την ημέρα μετα από 2-3 χρήσεις. Την πιπίλα οταν έπεφτε την ξέπλενα και της την ξαναέδινα. Μέχρι τον 8ο αυτα. Από κει και ύστερα όλα στο πλυντήριο πιάτων και όχι τόσο συχνά. Τώρα πια γλύφει και τα πατώματα! και ευτυχώς δεν μου έχει πάθει τίποτα.

 

Οσο για το χαμομήλι Στελα τι να σου πω. Δεν το κράτησα ποτε. Της έφτιαχα μικρές ποσότητες, εξάλου δεν είναι κάτι δύσκολο. 50μλ έφτιαχνα και αν δεν τα έπινε το πετούσα. Ασε που δεν το πολυεπινε.

 

Το θερμός δεν το αποστείρωσα ποτέ! :oops:

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κάποιες απορίες (μάλλον χαζές..)

 

1. Το θερμός το αποστειρώνουμε στον αποστειρωτή;

 

2. Αν πέσει η πιπίλα στο κρεβατάκι πχ μπορώ να την ξαναδώσω και μέχρι πόση ώρα είναι ασφαλές, ή θέλει πάλι αποστείρωση;

 

3. Αν δεν πιεί όλο το γάλα ή το χαμομήλι μπορώ να το ξαναδώσω και μέχρι πόση ώρα είναι ασφαλές; Μπορώ να το βάλω στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνω; Μπορώ να έχω έτοιμο χαμομήλι στο θερμός και για πόση ώρα; Μπορώ να το έχω έτοιμο στο ψυγείο και να το ζεσταίνω μετά;

:roll::roll::roll:

Συγγνώμη αν σας κούρασα :)

 

Το θερμός μπορείς να το ξεπλένεις με ξύδι και ζεστό νερό πρωτού το ξαναγεμίσεις όχι για αποστείρωση αλλά για να μην καθαρίζουν τα άλατα στα τοιχώματά του.

Δεν χρειάζεται τόσο υστερία με την αποστείρωση και ειδικά με τις πιπίλες, απλά να τηρούνται βασικοί κανόνες υγιεινής. Αν ακουμπήσει στο σεντονάκι του εννοείται πως δεν πειράζει, αν πέσει στο πάτωμα όσο είναι λεχουδάκι τις αποστερώνεις μετά ένα καλό πλύσιμο με καυτό νερό είναι αρκετό.

Το χαμομήλι μπορείς να το διατηρήσεις στο θερμός για όλη την διάρκεια της ημέρας. Το γάλα από τη στιγμή που θα το παρασκευάσεις ένα δίωρο και εννοείται όχι κρύωμα - ζέσταμα γιατί αλλοιώνεται αλλά και οι απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας ευννοούν την ανάπτυξη μικροβίων. Σε αυτήν την περίπτωση βοηθάει πολύ ο θερμαντήρας μπιμπερό που κρατάει σταθερή θερμοκρασία.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Το θερμός μπορείς να το ξεπλένεις με ξύδι και ζεστό νερό πρωτού το ξαναγεμίσεις όχι για αποστείρωση αλλά για να μην καθαρίζουν τα άλατα στα τοιχώματά του.

 

Σόρρυ αλλά εννοούσα για να καθαρίσουν :oops: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ! Το θέμα αποστείρωση και τις παραμέτρους του αδυνατώ να τα καταλάβω. Και επειδή το μωρό μου είναι πολύ ανυπόμονο και επίμονο, προσπαθώ να αυτοματοποίησω τις διαδικασίες.

Όλια τί κουκλί το Κατερινάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...