Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και διατροφή μητέρας


Ελένη

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Χαχαχα! τι πλακα εχει ετσι οπως τα λες!:P

Να τη φας τη ψαροσουπα της πεθερας, περνανε στο μωρο Ω3.Καποιες τροφες μπορει να προκαλεσουν ηπια δυσκοιλιοτητα/ενοχλησεις.Γενικα φαε οπως αισθανεσαι αλλα αν μπορεις να φας και κατι καλυτερο γιατι οχι;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Την τρωω φυσικα!! Το προβλημα μου ειναι ο ψυχολογικος πολεμος που μου κανουν απο την εγκυμοσυνη. Μην τρως αυτο κανει κακο στο παιδι η τωρα, τι θα προσφερεις στο παιδι με αυτο που τρωςκλπ. Μου λεει σκεψου το παιδι σου οχι τον εαυτο σου! και με τρελαινει!!!

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

... Η υγειηνη διατροφη βοηθαει να εχουμε καλυτερο γαλα?

 

Η απάντηση είναι αυτονόητη: Φυσικά και βοηθάει. Φυσικά και έχει σημασία τι τρώει η θηλάζουσα μητέρα.

Τα φαγητά του ντελίβερι είναι συχνά προϊόντα κατεψυγμένα και αποψυγμένα, παρασκευασμένα με κατώτερης ποιότητας υλικά, τίγκα στα συντηρητικά και τα σάκχαρα που μπορεί να περιέχουν και αλλεργιογόνα συστατικά... Και ναι, αφού είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ότι η κατανάλωση τέτοιων φαγητών βλάπτει εμάς , είναι δυνατόν να μην βλάπτει το μωρό μας που το πεπτικό του είναι ακόμα σχετικά ανώριμο; :?

Δεν πρέπει να αντιλαμβανόμαστε την κατανάλωση τέτοιων φαγητών ως δεδομένη και αναπόφευκτη ή άνευ συνεπειών.

Χίλιες φορές να φτιάχνεις μακαρόνια (10λεπτο μαγείρεμα) παρά πίτσες και σουβλάκια σε τακτή βάση... Η πεθερούλα μπορεί να σου βάζει στην κατάψυξη και μπιφτέκια, κομματάκια μοσχαράκι...

Link to comment
Share on other sites

magdou συμφωνω απολυτα με την Aimee!!σαφως κ το τι τρως σου φτιαχνει το αναλογο γαλα.σε καταλαβαινω οτι δεν προλαβαινεις διοτι το μωρο σου ειναι ακομα πολυ μικρο κ σιγουρα απαιτει την αποκλειστικη προσοχη σου , αλλα μπορεις να βρεις τροπους...για παραδειγμα μαγειρεψε μια φορα για 2 η 3μερες.ειναι καλυτερο να φας χθεσινο η προχθεσινο φαγητο παρα junk food.επισης μαγειρεψε τα αλλιως.ας πουμε εγω εχω παψει να φτιαχνω φασολακια,αρακα κλπ στην κατσαρολα γιατι πρεπει να ειμαι συνεχεια απο πανω•τα βαζω στο φουρνο κ τα βγαζω μετα απο μια ωρα χωρις να τα ξανακοιταξω!bear in mind οτι σε λιγο θα αρχισει κ το νινι σου να τρωει φαγητα κ θα πρεπει οπωσδηποτε να μαγειρευεις γι αυτο καθε μερα(συν προετοιμασια φρουτοκρεμας κ απογευματινου σνακ)!ειναι πολυ δυσκολα ολα αυτα αλλα ολες τα καταφερνουμε,μην αγχωνεσαι!!φιλια;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α!κ ξεχασα να σου πω να μην ακους κανενα !αν μη τι αλλο θες το καλυτερο για το παιδι σου απο οποιονδηποτε αλλον.τωρα ειναι η σειρα μας να μεγαλωσουμε τα παιδια μας.οι μαμαδες κ οι πεθερες τα μεγαλωσαν κατα τα δικα τους πιστευω..απο αγαπη λεγονται ολα το ξερω...αλλα η ψυχολογια της θηλαζουσας ειναι πανω απ ολα κ μετα η διατροφη!

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγησετε, φυσικα και προσπαθω να τρωω οσο καλυτερα μπορω απλα μερικες φορες απλα δεν γινεται!!

Δεν θα χαλάσει ο κόσμος αν φας πίτσα και σουβλάκια μια στο τόσο! Αφού δεν γίνεται σε τακτική βάση δεν πειράζει καθόλου, μην αφήνεις τους άλλους να σε πρήζουν. Το γάλα σου θα είναι και πάλι ανώτερο από οποιοδήποτε ξένο γάλα. Το λέω αυτό γιατί οι παρατεταμένοι περιορισμοί στην θηλάζουσα μητέρα μπορεί να την κάνουν να νιώθει καταναγκασμό, να έχει συνέχεια τύψεις και να αρχίσουν τα αρνητικά συναισθήματα για τον θηλασμό. Και μόνο που συνεχίζεις να θηλάζεις κάνεις το καλύτερο δώρο στο μωρό σου, δεν είναι δυνατόν να τρως πάντα τέλεια, δεν ζούμε σε τέλειο κόσμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια μου. Ξερω τι ευθυνη εχω απεναντι στο παιδακι μου, γι αυτο και το θηλαζω. Προσπαθω να τρωω οσο καλυτερα μπορω. Οταν εχω μαγειρεμενο φαγητο το προτιμω εννοειται. Οταν ομως εχω πανω απο το κεφαλι μου να κοιτανε τι τρωω μονο απο αντιδραση θελω να φαω τη βρωμια! κακο με ενδιαφερει να μην κανω στο μωρακι μου και απο εκει και περα θα προσπαθω οσο καλυτερα μπορω.

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κορίτσια εχω μια απορια εδώ και καιρο κ θ τολμησω ν την εκφρασω αλλα please μη βαρατε αν σας φανει αστεια

 

 

 

 

πιστευετε ότι τ βαρος της μητερας σε συνδυασμο μ τη διατροφή της επηρεαζει την ποσοτητα του γαλακτος δηλ. τι εννοω

 

πχ μια μητερα που εχει αρκετα κιλα παραπανω αρα κ αρκετα αποθεματα λιπους μπορει ν τρωει λιγοτερο χωρις ν επηρεάζεται η παραγωγη της κ μια μητερα αδυνατη-κανονικη κ αρα με λιγα αποθεματα λιπους η παραγωγη της ν επηρεάζεται από την ελαττωση των ημερησιων θερμιδων

 

κ επισης οι πιο ευσωμες γυναικες εχουν περισσοτερο γαλα??

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ο θηλασμός υπακούει στο νόμο "προσφορά και ζήτηση". Αυτό σημαίνει ότι όσο περισσότερο θηλάζει ένα μωρό, τόσο περισσότερο γάλα παράγει η μητέρα. Ακόμα και οι υποσιτισμένες μητέρες του Τρίτου Κόσμου μπορούν μια χαρά να θρέψουν παιδιά με το γάλα τους. Επομένως, το πόσο τρώει μία μητέρα, λίγο επηρεάζει την παραγωγή της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εχω μια απορια εδώ και καιρο κ θ τολμησω ν την εκφρασω αλλα please μη βαρατε αν σας φανει αστεια

 

 

 

 

πιστευετε ότι τ βαρος της μητερας σε συνδυασμο μ τη διατροφή της επηρεαζει την ποσοτητα του γαλακτος δηλ. τι εννοω

 

πχ μια μητερα που εχει αρκετα κιλα παραπανω αρα κ αρκετα αποθεματα λιπους μπορει ν τρωει λιγοτερο χωρις ν επηρεάζεται η παραγωγη της κ μια μητερα αδυνατη-κανονικη κ αρα με λιγα αποθεματα λιπους η παραγωγη της ν επηρεάζεται από την ελαττωση των ημερησιων θερμιδων

 

κ επισης οι πιο ευσωμες γυναικες εχουν περισσοτερο γαλα??

 

Ναι εγω το πιστεύω αυτο. Οταν έχανα κιλά ο μικρός ξυπνουσε πολυ το βράδυ προφανώς γιατι δεν τρεφόταν καλα την ημερα.. Ασε που υο στηθος άρχιζε να γίνεται πλακα

Οταν εβαζα κιλά ο μικρός ηταν πιο ήρεμος γενικά (αυτά τους πρώτους μηνες που τρεφόταν με γαλα μονο)

Ακομα παρατήρησα οτι οσο πιο προτεινη έπαιρνα τόσο πιο πολυ γαλα ειχα!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? Ναι για υγιη μητερα μιλαω. Η απορια μου ειναι αν ενα μωρακι που θηλαζει τη χορτοφαγο μητερα του εχει τα ιδια οφελη (ή και περισσότερα ενδεχομενως) απο το προηγουμενο μωρακι της ιδιας μανας, πριν αυτη γινει χορτοφαγος. Δεν ξερω αν το εγραψα κατανοητα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Αν εχεις και καποια αρθρα/βιβλιογραφια θα το εκτιμουσα :-)

 

Για χορτοφαγο δεν ξερω, παντως αν ειναι vegan ειναι επικινδυνο, καθως το γαλα δεν παρεχει ολα τα απαραιτητα συστατικα. http://www.dailymail.co.uk/news/article-1371172/French-vegan-couple-face-jail-child-neglect-baby-died-vitamin-deficiency.html

Η χορτοφαγος ισως να χρειαστει συμπληρωματα διατροφης και τακτικες εξετασεις αιματος ωστε να διαπιστωθει πως παραμενει υγιης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω, οι σποροι chia ξερετε αν επιτρπονται στη διαρκεια τ θηλασμου;

 

Ναι, εγω έπερνα chia seeds με τη βρωμη οταν θηλαζα (βοήθησε να συλλαβω :-) )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα. Η μικρή μου είναι 2.5 μηνών και δεν έχει κάνει καθόλου κολικούς. Βέβαια όλο αυτό το διάστημα προσέχω και δεν τρώω όσπρια, λάχανο κ.λ.π. Είπα να αρχίσω να χαλαρώνω λίγο και έφτιαξα για αύριο φασολάδα (έχει και κρύο και τη λαχτάρησα). Λέτε να την πειράξει;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Τα όσπρια δεν απαγορεύονται στο θηλασμό. Δεν υπάρχει φαγητό που να απαγορεύεται στο θηλασμό! Επίσης, τα όσπρια δεν κάνουν κολικούς (κανείς δεν ξέρει την αιτία των κολικων).

 

Άρα...καλή όρεξη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερωτήσει μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να τρωω γιατί θηλάζω; ως τώρα δεν έτρωγα αγελαδινό γάλα κρεμμύδια ντομάτες όσπρια γιατί είχε κολικούς έντονους το μωράκι μου και μου τα είχαν απαγόρευση

Link to comment
Share on other sites

γενικα δ υπαρχει κτ που απαγορευεται εκτος αν εχεις διαπιστωσει οτι εσας σας ενοχλει,κολικους,αερια,αλλεργια.δλδ αυτα που σου ειχαν απαγορευσει μπορεις να τα δοκιμασεις κ αν δ ποναει τρως κανονικα.ξεκινα με μικρη ποσοτητα

το μονο που δ καταναλωνα κατα τη διαρκεια του θηλασμου ειναι το φασκομηλο γτ μειωνει το γαλα

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2018 at 7:51 ΜΜ, Alexia arap είπε:

Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερωτήσει μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να τρωω γιατί θηλάζω; ως τώρα δεν έτρωγα αγελαδινό γάλα κρεμμύδια ντομάτες όσπρια γιατί είχε κολικούς έντονους το μωράκι μου και μου τα είχαν απαγόρευση

 

Aν το παιδί έχει κολικούς, δοκιμάζεις να δεις αν είναι δυσανεξία στην καζεϊνη ή άλλη πρωυρϊνη: όχι γάλα, τυριά, γιαούρτι, σόγια και ίσως και μοσχάρι αν είναι έντονο το πρόβλημα. Το τηρείς για 1-2 βδομάδες, αν δεν υπάρχει διαφορά, δεν ήταν αυτό το πρόβλημα, αλλιώς συνεχίζεις τη δίαιτα και κάθε λίγες βδομάδες δοκιμάζεις να φας λίγο γιαούρτι ή τυρί, να δεις τι θα γίνει και πότε θα το ξεπεράσει.

Αν τώρα έχεις μέρες με συμπτώματα και μέρες ήρεμες, προσπάθησε να κρατήσεις ημερολόγιο να δεις τι μπορεί να το πειράζει το μωρό. Γενικά τα τρόφιμα που λες, δεν έχει νόημα να τα αποφύγεις. Μπορεί να αποφύγεις την ντομάτα ή τα φασόλια χωρίς κανένα λόγο και τελικά να καταλάβεις ότι το μωρό το ενοχλούσε το σπανάκι :)

Οι μόνοι γενικοί περιορισμοί είναι όχι φάρμακα, αν δε συζητήσεις πρώτα με τον παιδίατρο (ακόμη και για μία "απλή" ασπιρίνη), αλκοόλ με μέτρο (π.χ. μην σε αγχώσει το ένα ποτηράκι κρασί που θα πιεις σε ένα τραπέζι, αλλά σίγουρα μην αρχίσεις να πίνεις ελεύθερα τους πρώτους μήνες), και καφέ με μέτρο και ανάλογα πώς αντιδρά το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα αγελαδινα γαλακτοκομικα τα έχω κόψει σχεδόν τελείως. Καφέ δεν πίνω από την αρχή που έμεινα έγκυος δεν μπορώ να το πιω. Τώρα είναι λίγο καλύτερα αλλά πίνουμε και σταγόνες για κολικούς. Θα κάνω αυτό που μου είπες να κρατήσω ημερολόγιο. Το μοσχάρι πειράζει και αυτό γιατί δεν μου το είχαν πει; 

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2018 at 3:09 ΜΜ, Alexia arap είπε:

Τα αγελαδινα γαλακτοκομικα τα έχω κόψει σχεδόν τελείως. Καφέ δεν πίνω από την αρχή που έμεινα έγκυος δεν μπορώ να το πιω. Τώρα είναι λίγο καλύτερα αλλά πίνουμε και σταγόνες για κολικούς. Θα κάνω αυτό που μου είπες να κρατήσω ημερολόγιο. Το μοσχάρι πειράζει και αυτό γιατί δεν μου το είχαν πει; 

Αν υπαρχει αλλεργια στο αγελαδινο πιθανον να ενοχλει κ το μοσχαρι(γιατι η πρωτεινη τουσ μοιαζει) οπωσ κ η σογια κ τα κατσικισια γαλακτοκομικα..κ το ξυδι..κ οι μαργαρινεσ...ακομη κ τα ιχνη...πχ μεσα στο μπεικον εχει ι νη απο γαλα..ακομη κ οι φετεσ του τοστ εχουν γαλα..

Πρι  φτασεισ σ αυτο το σημειο πρεπει να εισαι σιγουρη αν υπαρχει αλλεργια..δεν κοβεισ ετσι τροφεσ...για αρχη κρατα ημερολογιο...κ οταν εισαγεισ μια τροφη μην βαζεισ κ 2η ...νσ βλεπεισ πωσ παει για ενα 3ημερο κ μετα αν δεισ πωσ ενοχλει την κοβεισ...

Ευχομαι να ειναι απλα πονακια..ποσο ειναι το μωρακι σοu; να σου ζησεο

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Αν υπαρχει αλλεργια στο αγελαδινο πιθανον να ενοχλει κ το μοσχαρι(γιατι η πρωτεινη τουσ μοιαζει) οπωσ κ η σογια κ τα κατσικισια γαλακτοκομικα..κ το ξυδι..κ οι μαργαρινεσ...ακομη κ τα ιχνη...πχ μεσα στο μπεικον εχει ι νη απο γαλα..ακομη κ οι φετεσ του τοστ εχουν γαλα..

Πρι  φτασεισ σ αυτο το σημειο πρεπει να εισαι σιγουρη αν υπαρχει αλλεργια..δεν κοβεισ ετσι τροφεσ...για αρχη κρατα ημερολογιο...κ οταν εισαγεισ μια τροφη μην βαζεισ κ 2η ...νσ βλεπεισ πωσ παει για ενα 3ημερο κ μετα αν δεισ πωσ ενοχλει την κοβεισ...

Ευχομαι να ειναι απλα πονακια..ποσο ειναι το μωρακι σοu; να σου ζησεο

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα το κάνω έτσι να δω. Το μπεμπα μου είναι 3 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ο μπέμπης μ είχε πολλή ανησυχία κ όταν πλέον έκοψα αυτά που απαγορευόταν ηρέμησε. Είχα ψάξει πολύ στο ίντερνετ κ έκοψα ότι διάβαζα πως απαγορεύεται. Δεν έπινα καθόλου καφέ δεν έτρωγα τπτ πράσινο κτλ. Το μωρό ηρέμησε πολύ αλλά δεν ξέρω αν ήταν όντως από τις τροφές. Πάντως μέσα σε τρεις ημέρες είχα άλλο μωρό. Τώρα π είναι πλέον 6 μηνών τρώω τα πάντα. Δεν πίνω καφέ όμως διότι παρατήρησα πως ήταν πιο ανήσυχος όταν τον ξεκίνησα ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός μου έχει δυσανεξία στην καζεινη. Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη εντελώς αλλά είχα κόψει τα γαλακτοκομικά. Πριν πέντε μέρες ξεκίνησα σίδηρο legofer έπειτα από εξετάσεις και προτροπή γιατρού. Δεν κοίταξα - δεν μου πήγε το μυαλό να ρωτήσω κάτι πέρα από το αν κάνει για θηλασμό. Τρεις μέρες υποφέραμε ο μικρός από πόνους εμείς από αϋπνία και ατέλειωτες βόλτες για να ηρεμήσουμε το παιδί. Προχθές ξύπνησα και σκέφθηκα να κοιτάξω για καζεινη τον σίδηρο και Ω ΝΑΙ, ΕΧΕΙ. Σήμερα έχει ψεύτο ηρεμήσει ξανά ο μικρός μετά από πάνω από 48 ώρες που δεν έχω πάρει.   Ήθελα να ρωτήσω μετά από ποσό καιρό δοκιμάσατε να βάλετε γαλακτοκομικά στην διατροφη σας και τι γνώμη έχετε για το κατσικίσιο γάλα- τυρί που έχει άλλου τύπου καζεινη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...