Ελένη

Θηλασμός και διατροφή μητέρας

Recommended Posts

ωραια, μου λύσατε την απορία για την κανέλλα αλλα έχω κι άλλες! Επειδή είμαι σε φάση που πλέον αντλώ γάλα μόνο αν έχω το μωρό στο άλλο στήθος (δηλαδή ταυτόχρονα, αλλιώς δεν μπορώ να βγάλω σχεδόν καθόλου) ψάχνομαι μήπως κάτι απο αυτά που τρώω μου μειώνει την παραγωγή. Τα 'περίεργα' που τρώω(περίεργα επειδή τα τρώω κάθε μέρα ανελλιπώς) είναι:

κανέλλα (κάθε πρωί στα φρούτα μου με γιαούρτι)

ρίγανη (σε κάθε μου πιάτο και στη σαλάτα μου-μου αρεσει πολυ)

υβίσκος (βότανο σε τσάι πλούσιο σε βιταμίνη c, μιας και απεχθάνομαι τα πορτοκάλια, λεμονια, μανταρίνια)

Επίσης κάνω επαλειψη στο σώμα με ενα λαδάκι στο οποίο έχω προσθέσει μερικές σταγόνες ρινανέλαιο (απο το φαρμακείο πήρα το ριγανέλαιο) για την κυτταρίτιδα (υποτίθεται οτι μεσω απορρόφησης απο το δέρμα δεν επηρεαζει το γαλα, σωστά;)

οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!

w540m147cyp8dcdi.png

sle01n3bzsbrcbgs.png

Διαφημίσεις

Γενικά πιστεύω ότι όλα μπορούμε να τα τρώμε με μέτρο.

Ακριβώς. ¨οσο τουλάχιστον δεν υπάρχει πρόβλημα ή ενδείξεις προβλήματος.

Εγώ παρασύρθηκα ότι το παιδί μου είναι σούπερ (που δεν ήταν απλά αγνοούσα τα σημάδια) και κατανάλωσα κάτι συγκεκριμενο χωρίς μέτρο και πυροδότησα την αλλεργία,

¨οσο έτρωγα νορμάλ και μετρημένα το πρόβλημα απλά υπέβοσκε. Μετ΄το Ηλεκτράκι απέκτησε ατοπική δερματίτιδα:-(.

Θυμάμαι τον ΠΡΩΗΝ παιδίατρο, στη πρώτη επίσκεψη εκτός των άλλων βλακειών μου είχε πει να μη τρώω τα πράσινα για τον φόβο των κολικών. Μάρτυς μου ο άντρας μου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Θυμάμαι τον ΠΡΩΗΝ παιδίατρο, στη πρώτη επίσκεψη εκτός των άλλων βλακειών μου είχε πει να μη τρώω τα πράσινα για τον φόβο των κολικών. Μάρτυς μου ο άντρας μου.

Καλά αυτή είναι κλασική βλακεία...

Η ξαδέρφη μου έτρωγε μόνο μακαρόνια και πατάτες γιατί της απαγόρευσε ο γιατρός να τρώει όλα τα άλλα επειδή θήλαζε:shock:

Εγώ της μιλούσα αλλά εκείνη τπτ, δεν μπορούσε να πάει κόντρα στον γιατρό της. Το αποτέλεσμα.... αποθήλασε στους 3 μήνες, με χάπια, γιατί δεν άντεχε άλλο:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

Βέβαια δεν έφταιγε μόνο ο γιατρός. Θα μπορούσε να ενημερωθεί αφού της μιλούσα και εγώ. Ήξερε ότι δεν είχα κόψει τπτ από την διατροφή μου μόνο που πρόσεχα να έχω μέτρο. Ευτυχώς η μικρούλα μου δεν παρουσίασε καμία αλλεργία και ήμουν ελεύθερη να τρώω ότι θέλω. Και τον καφέ πότε δεν τον έκοψα. Απλά πίνω μόνο έναν την ημέρα...

Καλησπέρα! Εγώ θέλω να ρωτήσω για τη διατροφή της γυναίκας που θηλάζει σε σχέση με το βάρος της. Προσωπικά έχω πάρει κι άλλα κιλά μετά τη γέννα, συνολικά 25 μέχρι τώρα! Τρομάζω με τον καθρέφτη πλέον! Η όρεξή μου είναι τεράστια και τα φρούτα και οι σαλάτες δε μου κάνουν τίποτα! Έτσι και μειώσω λίγο τις ποσότητες, βλέπω πως το γάλα μου μειώνεται! Δεν έχω υποθυροειδισμό, το κοίταξα κι αυτό! Υπάρχει περίπτωση για δίαιτα, αν θέλω να συνεχίσω το θηλασμό (που εννοείται θέλω, τόσες μάχες έχουμε δώσει!)

Να ρωτήσω τις πιο έμπειρες θηλάζουσες μανούλες...

Μέτρια ψημένο κρέας (μοσχάρι και μόνο) ή ωμό ψάρι μπορούμε να φάμε?

Τα απέφευγα τελείως στην εγκυμοσύνη αλλά έλεγα μήπως τώρα θα μπορούσα να τα εντάξω και πάλι στη διατροφή μου.

dCUzp2.png

καλησπερα, να πω και εγω την απορια μου!

δεν τρωω ουτε πινω πορτοκαλι για τους κολικους του μικρου!

ισχυει το ιδιο και για το μανταρινι;;

ευχαριστω

aIcEp2.png

rDT8p2.png

μόνο αν το δοκιμάσεις θα μάθεις. Το ίδιο ισχύει και για το πορτοκάλι, φαντάζομαι ότι πρώτα το δοκίμασες, κατάλαβες ότι ενοχλεί το μωρό σου και το έβγαλες από τη διατροφή σου σωστά;

Καλημέρα, έχω έναν μπεμπάκο 15 ημέρων και θηλάζουμε αποκλειστικά. Γενικώς και εγώ είμαι στην άποψης η μαμά να τρώει από όλα αλλά όταν είδα ότι κάποια στοιχεία στην διατροφή μου έφερναν κολικούς στο μωρό αναθεώρησα..Η πρώτη φορά ήτανε ήπια σχετικά και είχα φάει μερικά κάστανα, την δεύτερη φορά έφαγα φακές και ήτανε κάπως πιο άσχημα και εχθές από τις 11 το βράδυ κοιμηθήκαμε στις 5 το πρωί μετά από πολύ κλάμα..Σκέφτομαι ότι το μόνο που άλλαξα εχθές στην διατροφή μου ήτανε ότι έφαγα λάχανο σαλάτα,μάλλον αυτό τον πείραξε?Επομένως σκέφτομαι ότι μπορεί να μην είναι και μύθος αυτό με το φαγητό ότι πρέπει να προσέχουμε..10 μέρες τώρα τρέφομαι μόνο με κέικ,γάλα,ρυζόγαλα,χυμούς πορτοκάλι και ψάρι ή κρέας..Η αλήθεια είναι πως μετά το χθεσινό έχω αρχίσει να απελπίζομαι λίγο..:-/

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Μην απελπίζεσαι. Αυτά συμβαίνουν. Αν βλέπεις ότι καποιες τροφές πειράζουν το μικρό σου, τότε μαλλον θα πρεπει να τις αποκλείσεις. Εϊναι και μικρό ακόμα, μπορεί να αρχίζουν και κολικοί και θελει περισσότερη προσοχή. Το λαχανο και τα όσπρια είναι φαγητά που προκαλούν φούσκωμα, οπότε ναι, ισως να το πείραξαν. Μπορείς και να ξαναδοκιμάσεις, σε μι΄κρή ποσότητα και να δεις. Και καθε παιδί είναι διαφορετικό, οπότε μαλλον εσύ πρεπει να προσαρμόσεις τη διατροφή του σε αυτά που το ενοχλούν ή όχι. Ο δικός μου για παράδειγμα, δεν είχε ποτέ θέμα με τις φακές, παρόλο που όλοι μου έλεγαν να μην τρώω.

Μακαρόνια γιατί δεν τρώς;

Μην απελπίζεσαι. Αυτά συμβαίνουν. Αν βλέπεις ότι καποιες τροφές πειράζουν το μικρό σου, τότε μαλλον θα πρεπει να τις αποκλείσεις. Εϊναι και μικρό ακόμα, μπορεί να αρχίζουν και κολικοί και θελει περισσότερη προσοχή. Το λαχανο και τα όσπρια είναι φαγητά που προκαλούν φούσκωμα, οπότε ναι, ισως να το πείραξαν. Μπορείς και να ξαναδοκιμάσεις, σε μι΄κρή ποσότητα και να δεις. Και καθε παιδί είναι διαφορετικό, οπότε μαλλον εσύ πρεπει να προσαρμόσεις τη διατροφή του σε αυτά που το ενοχλούν ή όχι. Ο δικός μου για παράδειγμα, δεν είχε ποτέ θέμα με τις φακές, παρόλο που όλοι μου έλεγαν να μην τρώω.

Μακαρόνια γιατί δεν τρώς;

Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη, απλώς δεν έτυχε.Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω να του δώσω χαμομηλάκι αλλά δεν το έκανα γιατί ξέρω και γω?Δεν είναι πολύ μωρό για να του δώσω?:rolleyes::rolleyes:Χθες πραγματικά ήμουνα στα πρόθυρα πάντως να δώσω πιπίλα μήπως και ηρεμήσει και κοιμηθεί γιατί σπάραζε η καρδιά μου να τον βλέπω να πονάει έτσι..:(:(

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Διαφημίσεις

Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη, απλώς δεν έτυχε.Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω να του δώσω χαμομηλάκι αλλά δεν το έκανα γιατί ξέρω και γω?Δεν είναι πολύ μωρό για να του δώσω?:rolleyes::rolleyes:Χθες πραγματικά ήμουνα στα πρόθυρα πάντως να δώσω πιπίλα μήπως και ηρεμήσει και κοιμηθεί γιατί σπάραζε η καρδιά μου να τον βλέπω να πονάει έτσι..:(:(

Απο ολα που εχεις αναφερει οτι εχεις φαει τα πιο υποπτα ειναι εκεινα που περιεχουν πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος (ρυζογαλα γαλα κλπ)

Το ανωριμο πεπτικο του μωρού δεν μπορεί ευκολα να διαχειριστεί τις δύσπεπτες πρωτεινες αυτες.

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να μην τρως αυτα που την περιεχουν για μια εβδομαδα να δεις τις αντιδρασεις του μωρού και μετα σιγα σιγα να φας λαχανο φακες να δεις αν και τοτε θα εχεις την ίδια αντιδραση

Η δική μου πάντως ψιλοηρεμούσε όταν της έδινα μείγμα από χαμομηλάκι και γλυκάνισο.

Γιατί δεν δοκιμάζεις? Είναι χαλαρωτικό και μαλακτικό για το στομαχάκι του.

Κριστίνα γαλά και ρυζόγαλα τρώω από την αρχή που γεννήθηκε και γενικώς ήτανε πολύ ήσυχος ως τώρα..Τον ματιάσαμε μάλλον!Θέλω να πω ΄τι ξυπνούσε κάθε τρεις ώρες και έτρωγε και κοιμότανε και γενικώς δεν ανησυχούσε..Γι'αυτό λέω ότι μπορεί να τον ενόχλησε το λάχανο και οι φακές..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Διαφημίσεις

Κριστίνα γαλά και ρυζόγαλα τρώω από την αρχή που γεννήθηκε και γενικώς ήτανε πολύ ήσυχος ως τώρα..Τον ματιάσαμε μάλλον!Θέλω να πω ΄τι ξυπνούσε κάθε τρεις ώρες και έτρωγε και κοιμότανε και γενικώς δεν ανησυχούσε..Γι'αυτό λέω ότι μπορεί να τον ενόχλησε το λάχανο και οι φακές..

Κανε τη δοκιμη σου αξιζει τον κοπο...;):)

Διαβασε αυτο εδω το λινκ θα σε βοηθησει παρα πολύ

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=colic%20in%20breastfed%20babies&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fpediatrics.about.com%2Fcs%2Fbreastfeeding%2Fa%2Fcolic.htm&ei=7l3XTreXOJDBswaW-cXICw&usg=AFQjCNG0Qd0sq0yQA_F6u5zOBhw4xoBB9g

Χαίρετε! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Έχω διαβάσει και μας έχουν πει και στο μαιευτήριο ότι όσο θηλάζουμε δεν κάνει να φάμε κουκιά ή φάβα. Όμως εμένα δε μου έχει έρθει κάποια επιστολή από το μαιευτήριο ότι η μικρή μου έχει έλλειψη κάποιου ενζύμου. Και ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι αφού η μικρή δεν έχει κάποια έλλειψη ενζύμου μπορώ να τρώω. (Από φόβο ομως δεν έχω φάει ακόμα.) Γιατί τότε λένε ότι όσο θηλάζουμε δεν κάνει να τρώμε αυτές τις τροφές;

h3amp2.png

qHAsp2.png

Επιτρέπονται όλοι οι καφέδες.

αν πιείτε πάνω από 1-2, το μωρό μπορεί να έχει υπερδιέγερση, απλά να το ξέρετε και να μην ανησυχήσετε :wink:

Ο αλκοόλ σε μικρή ποσότητα επίσης επιτρέπεται.

Γεια σα και απο μεν κα Αγλαια!! Το μωρακι μου ειναι 10 ημερων και σημερα αγορασα υποκαταστατο καφε ( προσεξα να ειναι χωρις διεγερτικεσουσιες οπως guarana κτλ, μονο με κριθαρια συκο και τετοια). Ειναι καταλληλο για αποκλειστικο θηλασμο? το επισημο σαιτ της εταιρειας λεει

" Εγκυμοσύνη / Θηλασμός: Μη λαμβάνετε κανένα σκεύασμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού, εκτός και αν συνιστάται από το γιατρό σας."

Τι γνωμη εχετε??

Γεια σα και απο μεν κα Αγλαια!! Το μωρακι μου ειναι 10 ημερων και σημερα αγορασα υποκαταστατο καφε ( προσεξα να ειναι χωρις διεγερτικεσουσιες οπως guarana κτλ, μονο με κριθαρια συκο και τετοια). Ειναι καταλληλο για αποκλειστικο θηλασμο? το επισημο σαιτ της εταιρειας λεει

" Εγκυμοσύνη / Θηλασμός: Μη λαμβάνετε κανένα σκεύασμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού, εκτός και αν συνιστάται από το γιατρό σας."

Τι γνωμη εχετε??

Ετσι γράφουν σχεδον όλα, αυτο δε σημαίνει οτι δεν επιτρέπονται.

Μπορείς να πιεις κανονικό καφε (1-2 την ημέρα). Αν παρατηρήσεις στο μωρο υπερδιεργεση τοτε βλέπεις αν θα κόψεις την καφεΐνη.

Οι περισσότερες μαμάδες που ξεπερνούν τη φοβία της καφεΐνης στο θηλασμο και πίνουν κανονικα καφε δεν παρατηρούν τίποτα περίεργο στο μωρο.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Η χορτοφαγία στην εκδοχή της όπου τρώς αυγά και γαλακτοκομικά, αποτελεί αντένδειξη για θηλασμό? Ενδιαφέρομαι για το δεύτερο παιδί. Ευχαριστώ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Η χορτοφαγία στην εκδοχή της όπου τρώς αυγά και γαλακτοκομικά, αποτελεί αντένδειξη για θηλασμό? Ενδιαφέρομαι για το δεύτερο παιδί. Ευχαριστώ!

Όχι δεν αποτελεί αντενδειξη για το θηλασμο (εννοείται μιλάμε για υγιή μητέρα ετσι?).

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Όχι δεν αποτελεί αντενδειξη για το θηλασμο (εννοείται μιλάμε για υγιή μητέρα ετσι?).
    τι εννοεις? Ναι για υγιη μητερα μιλαω. Η απορια μου ειναι αν ενα μωρακι που θηλαζει τη χορτοφαγο μητερα του εχει τα ιδια οφελη (ή και περισσότερα ενδεχομενως) απο το προηγουμενο μωρακι της ιδιας μανας, πριν αυτη γινει χορτοφαγος. Δεν ξερω αν το εγραψα κατανοητα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Αν εχεις και καποια αρθρα/βιβλιογραφια θα το εκτιμουσα :-)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

τι εννοεις? Ναι για υγιη μητερα μιλαω. Η απορια μου ειναι αν ενα μωρακι που θηλαζει τη χορτοφαγο μητερα του εχει τα ιδια οφελη (ή και περισσότερα ενδεχομενως) απο το προηγουμενο μωρακι της ιδιας μανας, πριν αυτη γινει χορτοφαγος. Δεν ξερω αν το εγραψα κατανοητα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Αν εχεις και καποια αρθρα/βιβλιογραφια θα το εκτιμουσα :-)

Εννοώ αν μιλάμε για μαμα που δεν έχει έλλειψη σιδήρου πχ.

Το μόνο που χρειάζεται ειναι να κοιτάξεις την απορρόφηση σιδήρου, επίπεδα φεριτινης, να παίρνεις Β12 απο τροφές ή απο συμπλήρωμα και πρωτεΐνες.

Το γάλα ειναι πάντα άριστο ασχέτως διατροφη μαμάς. Πιστεύω η διαφορά θα ειναι μικρη στην περιεκτικότητα ωφέλιμων συστατικών αν συγκρίνεις τις δυο εκδοχές. Λέγεται οτι το γάλα μιας χορτοφαγου ειναι λιγότερο επιβαρυμένο απο περιβαλλοντικούς ρύπους αλλα δεν ξέρω αν αληθεύει. Το μόνο που θα έδινα εγω βάση θα ηταν τα καλα λιπαρα απο τροφές (πχ ξηρούς καρπούς, πλήρη γαλακτοκομικα, ελαιόλαδο κτλ) είτε απο συμπλήρωμα ω3.

Θα προσπαθήσω να βρω κάποια βιβλιογραφία.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Σε απασχολεί κάτι συγκεκριμένο; Τι λείπει από τις χορτοφάγους;

Μαμάδες με διατροφικές ελλείψεις και προβλήματα υγείας υπάρχουν σε όλα τα γκρουπ. Οφείλεις να προσέχεις, σε όποια ομάδα κι αν ανήκεις. Όσο καλύτερα τρώει η μαμά, τόσο πιο υγιής θα είναι. Όσο πιο υγιής η μαμά, τόσο καλύτερα για το μωρό, πριν ακόμη από τη μέρα της σύλληψης. :-D

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://kellymom.com/nutrition/mothers-diet/vegetarian/

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Καλημερα κι απο μενα. Εχω ενα αγορακι 3,5 μηνων καο θηλαζουμε αποκλειστικα απο την αρχη χωρις κανενα προβλημα. Το θεμα μου ειναι το εξης: λογω του οτι ο αντρας μου δουλευει πολυ πολλες φορες με το μωρο δεν προλαβαινω να μσγειρεψω και τρωω απ εξω. Αυτο κανει κακο στο μωρο? Με ζαλιζει η πεθερα μου καθε φορα οτι τι θα φαει το μωρο απο την πιτσα που εφαγες η τα σουβλακια κλπ και μου εχει γεμισει την καταψυξη ψαροσουπα. Αναλιγα με το τι τρωω γινεται το γαλα μου καλυτερο? Βλεπω πχ οτι οταν τρωω αχλαδια η γιαουρτι με προβιοτικα κανει πιο ευκολα κακακια ο μικρος (εχουμε θεμα με αυτο) οποτε απο αυτα που τρωμε περνανε ουσιες στο γαλα. Η υγειηνη διατροφη βοηθαει να εχουμε καλυτερο γαλα?

s-age.png

PBYUp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα