Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και διατροφή μητέρας


Ελένη

Recommended Posts

η καταναλωση σοκολατας απο την μητερα (πχ,σε δημητριακα,σοκολατα υγειας κ παγωτα) φερνει υπερδιεγερση στο παιδι? :rolleyes:

και κατι ακομα...κανελλα κανει να τρωμε? :confused:

 

Aν η ποσότητα της σοκολάτας είναι μεγάλη (πχ 100 γρ. σοκολάτας σε μία δόση) μπορεί να φέρει υπερδιέγερση, όπως και το να πιεις 4-5 καφέδες σε μια μέρα.

 

Κανέλλα γιατί να μην κάνει; άλλωστε σε τόσο μικρή ποσότητα που χρησιμοποιείται τι επίδραση να έχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγλαία εχω μια απορία με τον καφέ .

Εγω θα ήθελα να πίνω δυο διπλούς ελληνικούς την ημέρα . (Μετράνε ως 4 καφέδες ?) Την μικρή την θηλάζω ανα 2ωρες περίπου , δηλαδή 20 λεπτά ο θηλασμός και κανα 20λεπτο ο καφές , μένει 1ωρα και 20 λεπτά μέχρι το επόμενο τάισμα .

Ο γυναικολόγος μου είχε πει να ταίσω την μικρή 2 ώρες μετά τον καφέ , αλλα αυτό δεν μπορώ να το κάνω .

Τι να κάνω ωστε να μην βλάψω το μωράκι μου και να πίνω και κανα καφεδάκι που μαρέσει ?

Τελευταία ανακάτεψα ντεκαφεινέ με κανονικό καφέ , ωστε τουλάχιστον να είναι πιο ελαφρύς και προσπαθώ να πίνω εναν την ημέρα και να ξεκλεύω λίγο ύπνο το μεσημέρι για να γλιτώσω τον απογευματινό , οταν εχω κάποιον να μου κρατήσει για λίγο το μωρό .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου είχε πει να ταίσω την μικρή 2 ώρες μετά τον καφέ , αλλα αυτό δεν μπορώ να το κάνω .

 

Aφού δεν μπορείς μην το κάνεις. Ο γυναικολόγος πού το διάβασε αυτό που λέει; Ξέρει ή το παίζει πως ξέρει;

 

 

Τι να κάνω ωστε να μην βλάψω το μωράκι μου και να πίνω και κανα καφεδάκι που μαρέσει ?

Πώς να το βλάψεις;

Link to comment
Share on other sites

Aφού δεν μπορείς μην το κάνεις. Ο γυναικολόγος πού το διάβασε αυτό που λέει; Ξέρει ή το παίζει πως ξέρει;

 

 

 

Πώς να το βλάψεις;

 

Δηλάδή μπορώ να πίνω δυο διπλούς ελληνικούς την ημέρα και εχει σημασία ποσο κοντά στον επόμενο θηλασμό τους πίνω ?

Διάβασα οτι επιτρέπονται 2 καφέδες , αλλα οι διπλοι ελληνικοί είναι 2 ή 4 ? :confused:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτρωγα σοκολάτα, λάκτα τη μεγάλη και παρατήρησα το μικρό που έκανε τα χειλάκια του πλατς-πλατς. Δοκίμασα το γάλα μου απο περιέργεια κι ήταν σιρόπι. Είπαν του χαζού να κάνει...

Έκοψα τη σοκολάτα κι άρχισα να τρώω μερέντα. Ε, μια φέτα την ημέρα, λέω δεν θα γλυκαίνει τόσο. Κι έβγαλε έκζεμα. Μέχρι να καταλάβω ότι ήταν απ' αυτό... Την έκοψα.

Τώρα τρώω μια δυο φέτες με μέλι.

Θέλει παρατήρηση...

Τον καφέ τον άρχισα μετά το εξάμηνο που άρχισε τις στερεές...

Πίνω το πρωί μετά το θηλασμό 2 νες και ξαναθηλάζω το μεσημέρι. Δεν παρατήρησα υπερδιέγερση, αλλά περνάνε και ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έτρωγα σοκολάτα, λάκτα τη μεγάλη και παρατήρησα το μικρό που έκανε τα χειλάκια του πλατς-πλατς. Δοκίμασα το γάλα μου απο περιέργεια κι ήταν σιρόπι. Είπαν του χαζού να κάνει...

Έκοψα τη σοκολάτα κι άρχισα να τρώω μερέντα. Ε, μια φέτα την ημέρα, λέω δεν θα γλυκαίνει τόσο. Κι έβγαλε έκζεμα. Μέχρι να καταλάβω ότι ήταν απ' αυτό... Την έκοψα.

Τώρα τρώω μια δυο φέτες με μέλι.

Θέλει παρατήρηση...

Τον καφέ τον άρχισα μετά το εξάμηνο που άρχισε τις στερεές...

Πίνω το πρωί μετά το θηλασμό 2 νες και ξαναθηλάζω το μεσημέρι. Δεν παρατήρησα υπερδιέγερση, αλλά περνάνε και ώρες.

 

To μητρικο γαλα εχει γλυκια γευση και δε νομιζω να επηρεαζεται απο το αν τρωει η μαμα γλυκα ή οχι.Και χωρις τη σοκολατα παλι γλυκο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Aν η ποσότητα της σοκολάτας είναι μεγάλη (πχ 100 γρ. σοκολάτας σε μία δόση) μπορεί να φέρει υπερδιέγερση, όπως και το να πιεις 4-5 καφέδες σε μια μέρα.

 

Τελικα προφανως παει με θεμα πειρας και παρατηρησης οπως ολα δηλαδη... Κι εγω τετοια ποσοτητα τρωω και μεγαλυτερη αλλα δεν παρατηρω καμια διαφορα στη μπουμπου... Λετε να την εμαθε τη σοκολατα απο τωρα? χαχαχαχα

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαβασα αρκετο μερος του θεματος αλλα οχι ολο καθως δεν προλαβαινω με τον μπεμπη!

Η ερώτηση μου ειναι η εξης: Πως καταλαβαινεις οτι μια τροφη πειραζει το μωρο? Εγω προς το παρον εχω αφαιρεσει τα γαλακτοκομικα απο τη διατροφη μου, οχι μονο τα αγελαδινα αλλα ολα. Δεν θα πρεπε να κανω ενα "πειραμα" για να διαπιστωσω οτι καλως το κανω αυτο? Και μετα να τα απορριψω...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αρκετο μερος του θεματος αλλα οχι ολο καθως δεν προλαβαινω με τον μπεμπη!

Η ερώτηση μου ειναι η εξης: Πως καταλαβαινεις οτι μια τροφη πειραζει το μωρο? Εγω προς το παρον εχω αφαιρεσει τα γαλακτοκομικα απο τη διατροφη μου, οχι μονο τα αγελαδινα αλλα ολα. Δεν θα πρεπε να κανω ενα "πειραμα" για να διαπιστωσω οτι καλως το κανω αυτο? Και μετα να τα απορριψω...

Καλησπέρα και να σου ζήσει,

 

δεν χρειάζεται να κόψεις κάτι προκαταβολικά, παρά μόνο αν διαπιστώσεις ότι κάτι πειράζει το μωρό. Οι προσωπικές μου εμπειρίες είναι οι εξής: τον γιο μου, πριν σαραντίσει, τον πείραξε η ντομάτα (έβγαζε κοκκινίλες). Την απέφευγα και την ξαναδοκίμασα όταν έγινε 3 μηνών και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Η κόρη μου είχε πρόβλημα με το αγελαδινό (έκανε πράσινες κενώσεις), οπότε έκοψα όλα τα προϊόντα, αλλά έτρωγα κανονικά κατσικίσιο και πρόβειο τυρί. Δοκίμασα πρόσφατα να ξαναφάω γιαούρτι και τυρί αγελαδινό και δεν την ενοχλεί πια, οπότε ήπια και γάλα.

Αν δεις ότι κάτι εξακολουθεί να τα ενοχλεί, τα αποφεύγεις για όσο διάστημα θηλάζεις. Όπως λέει και η irida85, παρατηρείς και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει,

 

δεν χρειάζεται να κόψεις κάτι προκαταβολικά, παρά μόνο αν διαπιστώσεις ότι κάτι πειράζει το μωρό. Οι προσωπικές μου εμπειρίες είναι οι εξής: τον γιο μου, πριν σαραντίσει, τον πείραξε η ντομάτα (έβγαζε κοκκινίλες). Την απέφευγα και την ξαναδοκίμασα όταν έγινε 3 μηνών και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Η κόρη μου είχε πρόβλημα με το αγελαδινό (έκανε πράσινες κενώσεις), οπότε έκοψα όλα τα προϊόντα, αλλά έτρωγα κανονικά κατσικίσιο και πρόβειο τυρί. Δοκίμασα πρόσφατα να ξαναφάω γιαούρτι και τυρί αγελαδινό και δεν την ενοχλεί πια, οπότε ήπια και γάλα.

Αν δεις ότι κάτι εξακολουθεί να τα ενοχλεί, τα αποφεύγεις για όσο διάστημα θηλάζεις. Όπως λέει και η irida85, παρατηρείς και πράττεις ανάλογα.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Εγω εχθες έβαλα το πρώτο απαγορευτικό στη διατροφή μου, προς το παρόν τουλάχιστον. Η μικρή όλη νύχτα είχε αέρια και πόνο στην κοιλίτσα από το λάχανο που έφαγα. Οπότε κομμένο το λάχανο. Αργότερα θα ξαναδοκιμάσω. Κατά τα άλλα και ένα καφεδάκι τη μέρα πίνω, και γαλακτοκομικά κανονικά κι απ όλα! Αν δω στην πορεία πως κάτι την ενοχλεί θα το αποκλείσω.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι σπυθουρακια στο προσωπο εχει αλλα φανταστηκα οτι ειναι απο τον θηλασμο. Μπορει να ειναι απο κατι που εφαγα δηλαδη?

 

Eva... γιατι τον ανεφερες τον καφε? Μου λειπει αλλα δεν το διανοουμαι να πιω!!! Αν ειδες τι γραφω στο fb δεν κοιμαται τη μερα περα απο ενα τριωρο ολο κι ολο!:shock: Αν πιω φοβαμαι μη το χασει κι αυτο! Και να δοκιμασω φοβαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον ελληνικό μου δεν τον στερήθηκα ποτέ! Κάθε πρωί ένα διπλό για ν' ανοίξει το μάτι, αλλιώς θα μας είχαν γράψει οι εφημερίδες!!!:D

Όπως και με όλα τα υπόλοιπα, βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι η εξής: Πείτε ότι τρώμε κανονικά γάλα το πρωί και λιγο τυρί με το μεσημεριανό και ότι το μωρό μες τη μέρα ειναι οκ και κοιμάται κανονικά. Το βράδυ όμως είναι πιο ανήσυχο και δείχνει ότι κάτι το ενοχλεί ιδιαίτερα... Πώς μπορώ να καταλάβω ότι η ενόχληση αυτή προέρχεται απο το πρωινό γάλα; Πόσες ώρες δηλαδή παιρνούν μέχρι οι τροφές μας να περάσουν στο γάλα μας; Συγγνώμη αν η ερώτηση μου μπορεί να θεωρηθεί χαζή ή να έχει χιλιοειπωθεί, αλλά λόγω ιστορικού δυσανεξείας του πρώτου μου παιδιού στο αγελαδινό γάλα, θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποιος χρόνος που μπορώ να μετρήσω, έτσι ώστε όταν τρώω κάτι να δω εαν ενοχλεί το παιδί μου μετά από ένα χ χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να καταλάβω ότι η ενόχληση αυτή προέρχεται απο το πρωινό γάλα;

 

κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να εκτιμηθεί

 

 

Πόσες ώρες δηλαδή παιρνούν μέχρι οι τροφές μας να περάσουν στο γάλα μας;

Θα πρέπει τουλάχιστον να έχουν χωνευθεί.

Η πέψη στο στομάχι διαρκεί 1-3 ώρες περίπου για τα περισσότερα τρόφιμα.

 

Όταν περάσει η τροφή στο έντερο, αρχίζουν τα συστατικά να απορροφώνται. Από τη στιγμή που αρχίζουν να απορροφώνται, είναι εύκολο να φτάσουν στο γάλα. Είναι όμως δύσκολο να υπολογιστεί πόσο καιρό επιδρούν, για λίγες τροφές έχουν γίνει τέτοιου είδους μελέτες. Πχ πρωτεΐνες από το γάλα της αγεδάδος ανιχνεύονται στο μητρικό γάλα μέχρι και 2 εβδομάδες μετά την τελευταία κατανάλωση.

 

 

θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποιος χρόνος που μπορώ να μετρήσω, έτσι ώστε όταν τρώω κάτι να δω εαν ενοχλεί το παιδί μου μετά από ένα χ χρονικό διάστημα.

 

Αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα θα ήταν πολύ εύκολο να καταλάβουμε σε ποιες τροφές παρουσιάζει κάποιος αλλεργία ή δυσανεξία. Δυστυχώς δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το τσαι θηλασμου της WELEDA για να εχω κατι να πινω τα απογευματα.

 

Το τσαι περιεχει: σπορο μοσχοσιταρου, γλυκανισου, μαραθου, κυμινου και φυλλα λουιζας.

 

Εχει πολυ εντονη γευση και αρωμα.

 

Υπαρχει περιπτωση αν πινω ενα καθε μερα να μυρισει διαφορετικα το γαλα και το μωρο να μην θελει να πιει?

 

Η ειναι υπερβολικα ολα αυτα που σκεφτομαι?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα το τσαι θηλασμου της WELEDA για να εχω κατι να πινω τα απογευματα.

 

Το τσαι περιεχει: σπορο μοσχοσιταρου, γλυκανισου, μαραθου, κυμινου και φυλλα λουιζας.

 

Εχει πολυ εντονη γευση και αρωμα.

 

Υπαρχει περιπτωση αν πινω ενα καθε μερα να μυρισει διαφορετικα το γαλα και το μωρο να μην θελει να πιει?

 

Η ειναι υπερβολικα ολα αυτα που σκεφτομαι?

 

νομίζω ότι στην ηλικία που είναι το μωρό σου, περισσότερο το ενδιαφέρει η επαφή, παρά κάποια διαφορετική μυρωδιά. Αλλά και να μην του αρέσει κάτι, θα το καταλάβεις :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το τσαι θηλασμου της WELEDA για να εχω κατι να πινω τα απογευματα.

 

Το τσαι περιεχει: σπορο μοσχοσιταρου, γλυκανισου, μαραθου, κυμινου και φυλλα λουιζας.

 

Αυτό το τσάι είναι συμβατό με ομοιοπαθητική;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τσάι είναι συμβατό με ομοιοπαθητική;

ναι!

από όλα τα τσαγια, μόνο η μέντα δεν είναι συμβατη με την ομοιοπαθητική, η οποία δεν υπάρχει σε αυτό το τσάι. (γιατί υποτίθεται; μειώνει την παραγωγή)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

αγλαια το μαγνησιο ολοι πρεπει να το παιρνουμε που θηλαζουμε ή μονο οταν κανουμε διατροφη - διαιτα?

 

 

το μαγνήσιο, όπως και κάθε άλλο συμπλήρωμα, το παίρνεις μόνο αν διαπιστωθεί έλλειψη, είτε από συμπτώματα, είτε από εργαστηριακές εξετάσεις

και μόνο αν λείπει από τη διατροφή σου

 

τι σε προβληματίζει;

Link to comment
Share on other sites

σοφακι αλλεργια οπως εξανθηματα ή κατι αναλογο δεν εχω παρατηρησει ευτυχως......

 

 

Τα αέρια είναι σοβαρή ένδειξη αλλεργίας

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι η εξής: Πείτε ότι τρώμε κανονικά γάλα το πρωί και λιγο τυρί με το μεσημεριανό και ότι το μωρό μες τη μέρα ειναι οκ και κοιμάται κανονικά. Το βράδυ όμως είναι πιο ανήσυχο και δείχνει ότι κάτι το ενοχλεί ιδιαίτερα... Πώς μπορώ να καταλάβω ότι η ενόχληση αυτή προέρχεται απο το πρωινό γάλα; Πόσες ώρες δηλαδή παιρνούν μέχρι οι τροφές μας να περάσουν στο γάλα μας; Συγγνώμη αν η ερώτηση μου μπορεί να θεωρηθεί χαζή ή να έχει χιλιοειπωθεί, αλλά λόγω ιστορικού δυσανεξείας του πρώτου μου παιδιού στο αγελαδινό γάλα, θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποιος χρόνος που μπορώ να μετρήσω, έτσι ώστε όταν τρώω κάτι να δω εαν ενοχλεί το παιδί μου μετά από ένα χ χρονικό διάστημα.

 

Ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις αν κάτι πειράζει το μωρό σου είναι:

- Αποκλεισμός επικίνδυνων (ύποπτων τροφών)

- Μόλις εξαλειφθούν τα συμπτώματα εισάγουμε μία μία τις τροφές στο διαιτολόγιό μας (κάθε εβδομάδα 1 τροφή)

- Μόλις διαπιστώσουμε σημάδια αλλεργίας ενοχοποιούμε το συγκεκριμένο τρόφιμο και το αποκλείουμε από τη διατροφή μας και τη διατροφή του μωρού τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο.

Ο τρόπος που αναφέρεις δεν στέκει, ιδίως αν το μωρό σου έχει πρόβλημα οπότε έχει επηρεαστεί ακόμα και η λειτουργία του πεπτικού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω για τα αερια!!!

 

Δες εδώ Symptoms Itchy Skin Excessive Gaς

 

Επίσεις

 

 

Lactose Intolerance Symptoms

 

 

 

 

 

The most common lactose intolerance symptoms are:

  • Intestinal cramps or discomfort
  • Gas
  • Bloating
  • Diarrhea.

http://www.foodallergysolutions.com/lactose-intolerance.html

 

Εδώ

 

Common symptoms of allergyAffected organSymptomNoseswelling of the nasal mucosa (allergic rhinitis)Sinusesallergic sinusitisEyesredness and itching of the conjunctiva (allergic conjunctivitis)AirwaysSneezing, coughing, bronchoconstriction, wheezing and dyspnea, sometimes outright attacks of asthma, in severe cases the airway constricts due to swelling known as laryngeal edemaEarsfeeling of fullness, possibly pain, and impaired hearing due to the lack of eustachian tube drainage.Skinrashes, such as eczema and hives (urticaria)Gastrointestinal tractabdominal pain, bloating, vomiting, diarrhea

 

 

 

Από

http://en.wikipedia.org/wiki/Allergy

 

 

 

 

 

Ψάξε στο διαδίκτυο και θα καταλάβεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...