Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσο πρέπει να κοιμάται ο μπέμπης το βράδυ?


Anna - Marina

Recommended Posts

Κορίτσια, τί ώρα κάνετε μπάνιο τα μωρό σας;;Εγώ συνήθως 21.00-22.00. Μήπως είναι πολύ αργά;;;

Αν π.χ. αρχίσω να του κάνω μπάνιο 20.00, σκέφτομαι ότι θα τύχει πολλές φορές τώρα που είναι καλοκαίρι να είμαστε έξω ή στης μαμάς μου και θα βγαίνουμε συχνα εκτός προγράμματος. Εσείς τί κάνετε;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κάνουμε το μπάνιο μας κατά τις 22:00-22:30 και αφού πλατσουρίσουμε κανένα μισάωρο μετά γάλα και ύπνο μέχρι το πρωί. Και εγώ σκέφτομαι μήπως είναι πολύ αργά αλλά μετά το μπάνιο θέλει οπωσδήποτε γάλα όπότε φροντίζω να είναι λίγο πριν το τελευταίο γεύμα. έχει τύχει να κάνουμε μπάνιο μία ώρα μετά το φαγητό γιατί "τα κάναμε" και μετά να θέλει πάλι γάλα (τόσο πλατσούρισμα - χάλια το μπάνιο!! - μάλλον του ανοίγει την όρεξη). Τώρα που είναι καλοκαίρι δε νομίζω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε και νωρίτερα μπάνιο γιατί μέχρι τις 10 είμαστε συνήθως ακόμη στη βόλτα μας. Τον χειμώνα βλέπουμε.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

9.30 - 10.00 μπάνιο

10.00 - 11.00 θηλασμός

11.00 - 7.30 ύπνος!

Στη διάρκεια της ημέρας όμως δεν έχουμε πρόγραμμα. Μπορεί να κοιμηθεί από 2 μέχρι 4 ώρες, άλλες φορές διακεκομμένα άλλες σερί. Τί να πω κι εγώ; Εμπιστεύομαι τα ένστικτά του. Το μωρό ξέρει καλύτερα από μένα!;)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη ερώτηση αλλά τα μωρά σας xazomama09 και didos ξυπνούσαν το βράδυ και έτρωγαν και τώρα κοιμούνται σερί όλο το βράδυ ή από την αρχή κοιμόντουσαν συνεχώς? και εάν κάποια στιγμή απλώς σταμάτησαν να τρώνε βράδυ είχαν κολικούς και το άρχισαν όταν σταμάτησαν οι κολικοί?

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσχετη ερώτηση αλλά τα μωρά σας xazomama09 και didos ξυπνούσαν το βράδυ και έτρωγαν και τώρα κοιμούνται σερί όλο το βράδυ ή από την αρχή κοιμόντουσαν συνεχώς? και εάν κάποια στιγμή απλώς σταμάτησαν να τρώνε βράδυ είχαν κολικούς και το άρχισαν όταν σταμάτησαν οι κολικοί?

τις πρώτες 30 ημέρες το μόνο που δεν κάναμε το βράδυ είναι να κοιμόμαστε, μόνο κλαίγαμε συνέχεια (λόγω κολικών) και τρώγαμε κάθε τρεις ώρες. Μετά αλλάξαμε το γάλα και ξυπνούσε στις μόνο για φαγητό στο 3ωρό. Ένα ωραίο πρωί όμως γύρω στις 45 ημέρες ξύπνησε μόνος του στις 5:30 και κοιταζόμασταν με τον άντρα μου αν είχε σηκωθεί κανένας το βράδυ να τον ταίσει αν ξύπνησε. Τώρα κοιμάται σερί μέχρι τις 7 ή και 8 το πρωί. Μάλλον όλα είναι θέμα χρόνου και παιδιού γιατί ακούω παιδιά που ξυπνάνε το βράδυ 1 φορά μέχρι και 1 έτους. Πάντως το βασικό είναι να σταματήσουν οι κολικοί.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς περίπου τα ίδια, με την μόνη διαφορά ότι δεν θήλαζε κάθε 3 ώρες, αλλά κάθε 1μιση ή και συνέχεια!!! Πέρασε και τους κολικούς από την 16 μέρα και για 1 μήνα περίπου, οπότε ξύπναγε με κλάματα πολλές φορές.

Στις 43 μέρες κοιμήθηκε το πρώτο σερί 4ωρο (κι εγώ μαζί του). Μου 'ρχόταν να κλάψω από χαρα:D.

Στους 2 μήνες ακριβώς αυξήθηκε 1-2 ώρες ακόμη και τώρα φτάσαμε στον ολονύκτιο. Βέβαια τώρα τρώει πάλι κάθε 1μιση-2 ώρες το πρωί για να ισοφαρίσει, αλλά αφού κοιμάται το βράδυ δεν με νοιάζει καθόλου (ήμουν και ανέκαθεν υπναρού:wink:)

 

Πάντως, απ' ότι βλέπω το μωράκι σου ακόμη είναι πολύ μικρό για να 'χεις προσδοκίες στον ύπνο του. Βραδινή ρουτίνα και υπομονή και θα βρει τους ρυθμούς του.

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχε φοβερούς κολικούς. Την τάισα τελευταία φορά στις 23:30 και μετά μείναμε ξύπνιοι μέχι τις 3:30 που ηρέμησε και κοιμήθηκε κσι ξύπνησε ξανά από κολικούς στις 6:30 πρώτη φορά που δεν έφαγε τόσες ώρες και λέω πως δεν ήθελε γιατί έφτυνε και την πιπίλα ενώ όταν πεινάει την μασουλάει!!! Είδωμεν!! thanks :)

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν πονάνε δεν θέλουν ή δεν μπορούν να φάνε, είναι λογικό και αναμενόμενο. Μην στεναχωριέσαι, με τον καιρό θα περάσουν.

 

Εσύ προσπάθησε αν θες, να έχεις μια σταθερότητα σε αυτά που κάνεις. Δηλαδή, βραδινό μπάνιο συγκεκριμένη ώρα (εμείς στις 9.00 -9.30), χαμηλός φωτισμός και τάισμα με λίγα χαδάκια. Όταν ξυπνήσει την νύχτα για γάλα και άλλαγμα, πάλι το ίδιο σκηνικό ηρεμίας, χωρίς πολλά φώτα και ομιλίες.

Το πρωί, με το που ξυπνάει, ανοίγεις πατζούρια (έστω από τις 6.30) και κατά τη διάρκεια της μέρας ύπνος με φυσικό φως.

Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθείς να του αλλάξεις το πρόγραμμα που του "υπαγορεύει" το ένστικτό του. Πχ, μην προσπαθήσεις να τον κρατάς ξύπνιο παραπάνω για να κοιμηθεί αργότερα περισσότερο. Δεν πρόκειται να πετύχει! Το δοκίμασα μια φορά (ιδέα των γιαγιάδων:mad:) και δημιούργησα υπερένταση στο μωρό και δεν μπορούσε μετά να κοιμηθεί καθόλου!

Κάνε υπομονή και προσπάθησε όποτε κοιμάται να κοιμάσαι κι εσύ, αλλιώς δεν παλεύεται η κατάσταση.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρεμία θέλουν, σχετικά με τους κολικούς, όπως έρχονται ξαφνικά έτσι φεύγουν. Έμενα ο μικρός του ξεκίνησαν την 12η ημέρα και κράτησαν μέχρι 2μισι μηνών... περπάτημα πολύ έπεσε σας λέω... κάλο ρέψιμο κάνε, μετά ξάπλωσε τον στο ποδιά σου (το κεφαλάκι στα γόνατα σου) και κάνε τα ποδιά του πανό - κάτω (προς την κοιλίτσα του) σίγα σίγα για να βγάλει αέρια. εμάς αυτό μας έσωσε!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...